Den Haag vreest verpaupering op grote schaal Sociaal bekeken f service is Maatschappelijke recht voor iedereen Aanvullende huursubsidie r Bergoss mag werknemer niet ontslaan Actie chauffeurs geldtransporten a CRM bereid nieuw wetsontwerp voor Werkloosheid stabiel in Amsterdam In ’73 stijging industriële produktie een miljoen gulden aan prijzen 11 MAART 1974 ZATERDAG 9 10 (Van onze correspondent) >n H Inventariseren Boycot Drempels Vernieling HAARLEM In artikel 14 van het Sociaal handvest van de Raad van Europa wordt als sociaal grondrecht vastgelegd „Het recht om gebruik te maken van sociale diensten”. De Universele verklaring van de rechten van de mens zegt dat „de economische, sociale en culturele rechten, die onmisbaar zijn voor de waardigheid en de vrije ontplooiing van zijn rech ten” als een grondrecht gelden. „Supermarkt” Interessant Weinig voorlopig DEN HAAG Deze hele week heeft Den Haag in het teken gestaan van paniek over de voorlopige plannen van het kabinet-Den Uyl voor de spreiding van rijksdiensten. Het begon maandag al met een Haagse ge- meenteraadsvergadering, waarin een boze motie werd aangenomen die daarna door burgemeester Marijnen aan de minister-president werd over- handigd. Het kreeg donderdag zijn climax in een PTT-demonstratie en het vastlopen van het overleg tussen de ambtenarenbonden en de PTT- directie. Politiek Den Haag toont zich nog wat zwijgzaam. Dat kan niet anders: aan de plannen van de regering ligt een duidelijke Kameruitspraak ten grondslag. Uitspraak kantonrechter ADVERTENTIE Omstreden spreidingsplannen H Voorzichtig herstel (Van een medewerker) t wer- woordige vorm neu- jnisch :aken, beide- :antie- ast de ratuur jingen nu van Euro- ek (bl) '9 ra >rt van niet la in f- ri ie st n, a. •I 1- ig Deze nota maakte bij de behandeling van de Noordennota, de Limburgnota en de nota Haagse agglomeratie in augustus van het vorig jaar echter niet zo veel indruk op de Tweede Kamer. Hoewel toen wel in de motie-Peijnenburg werd uitgesproken, dat met zich wijzigende ontwikkelingen in Den Haag rekening moet worden gehouden en ook uit ande re delen van de Randstad (gedacht werd met name aan Utrecht) diensten moeten kunnen worden overgeplaatst. Het verleidde nu burgemeester Marij- nen in zijn toespraak tot de gemeente raad (op schrift ter hand gesteld aan minister-president Den Uyl) tot de vol gende volzinnen: De procedure is nu, dat de regering een voorlopig besluit neemt dat eerst aan de bonden wordt meegedeeld, maar al wordt gepubliceerd vóór het echte overleg (ook met de dienstencommissies) start. Nu kunnen de bonden dus wel hun achterban raadplegen. Deze nieuwe procedure is ditmaal voor het eerst toe gepast en heeft de bonden op zijn zachtst gezegd overrompeld. Want het overleg, dat nu start, heeft niet meer alleen plaats met hen, maar ook met de dienstencommissies rechtstreeks, met de gemeentebesturen van Groningen, Leeu warden en Emmen, met hgt gemeente bestuur van Den Haag en eventueel zelfs met individuele ambtenaren. Vroeger volgde men een andere proce dure. Toen werd een dienst voor sprei ding aangewezen door de regering. Wel ke dat was bleef geheim tot in de top van die dienst toe. In geheim werd er ook met de ambtenarenbonden overfeg over gevoerd. Leidde dat tot overeen stemming, dan pas werd de beslissing gepubliceerd, waarna het overleg met het personeel van de dienst (in de dien stencommissies) kon beginnen. Voor de zien verwijt het gemeentebestuur de regering, dat er geen overleg is geweest. Wel heeft de regering vorige week vrij dag heel duidelijk aangekondigd, dat de plannen „voorlopig” zijn en het overleg nu kan beginnen. De directie van het gewestelijke ar beidsbureau is niet ontevreden met de stabilisering. De haven geeft een iets gunstiger beeld dan voorheen. DEN HAAG. Het Ministerie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft bekendgemaakt dat voor 12.000 woningen een aanvullende huursubsidie zal worden gegeven. Het gaat om wo ningen uit de bouwprogramma's 1973 en 1974. Uitgangspunt is dat de woningen bestemd zijn voor gezinnen met zeer matige inkomens, tot ongeveer 13.000 per jaar. De aanvullende subsidie zal zo worden bepaald dat voor de huurder nog een bepaald bedrag per maand overblijft dat hij in de huur moet bijdragen. Voor inkomens tussen de 9000 en 13.000 loopt de eigen bijdrage van f 107 tot 149. De desbetreffende huizen zijn alle maal nieuwbouwwoningen. De huurders zullen aan gemeente of woningbouwcor poratie nooit meer dan de hierboven genoemde bedragen hceven te betalen. Het rijk draagt de rest rechtstreeks bij. De gemeenten zijr belast met de uitvoe ring van de regeling, zodat inlichtingen over die regeling te verkijgen zijn bij de gemeenten. bonden had deze procedure dit grote bezwaar, dat zij niet konden overleggen met hun achterban alvorens ..het groene licht” te geven. Een tweede reden is, dat het eenvou diger is om de knelpunten op het gebied van de zuiver materiële dienstverlening te inventariseren dan de gebieden waar op de niet-materiële dienstverlening zich dient te bewegen. Zo zegt de Bijstands wet dat degene, die niet uit anderen hoofde kan voorzien in de noodzakelijke kosten van zijn levensonderhoud, recht heeft op bijstand. Iedereen, die dus op zien en spreekt men al openlijk over mogelijke olie-overschotten in de laatste maanden van 1974. Dat zou dan wel een geheel ander beeld worden dan eind 1973, toen de wereld te maken had met een ernstig olietekort. Maar zover is het nog niet, want een eventueel overschot aan olie zal zonder twijfel een belang rijk effect hebben op de prijs. Daarvoor zijn verschillende Arabische olielanden nogal bang. Het gaat nu zo mooi. Men ziet enorme kapitalen naar de oliebron nen vloeien en verschillende ontwikke lingslanden als Indonesië, Nigerië en Irak alsmede Libië zijn in één klap bevrijd van hun tekorten op de beta lingsbalansen. Dat weer te moeten af staan is natuurlijk zuur, zodat vanuit de wereld van de olielanden tegen een mogelijke val van de olieprijzen felle weerstand geboden zal worden. Koning Feisal van Saoedi-Arabië ech ter, blijkt nog altijd te voelen voor een zekere daling, zodat met intense belang stelling de komende gebeurtenissen aan het oliefront worden gevolgd. In hoever re de opheffing van de olieboycot van Amerika ook voor ons land zal gelden, moet worden afgewacht. Het is ook mogelijk dat deze een natuurlijke dood zal sterven, waar hij nu feitelijk al mee bezig is, want in de praktijk heeft de boycot niet veel meer om het lijf. Een ander uitgangspunt van de nieu we wet zal zijn dat autoriteitenvrees en drempels geen rol mogen spelen. Ieder een heeft recht op maatschappelijke dienstverlening en daarom, aldus de heer Van Megen, moeten de instanties, die zich daarmee bezig houden ook voor iedereen bereikbaar zijn zonder allerlei bureaucratische barrières. Wanneer de wet in zijn laatste versie zal zijn aangenomen zal dat een grote stap vooruit betekenen. Daarmee is niet gezegd dat het onderwerp definitef gere geld is. Discussies over wat nu nog wel en wat niet maatschappelijke dienstver lening is, zullen tot in lengte van dagen bestaan evenals over het nut van een dergelijk instituut. Zo is het bijvoor beeld een publiek geheim dat vrijwel alle werkers in de reclassering veel liever onder CRM, waar toch wel een wat andere wind waait, dan onder justi tie willen ressorteren, omdat zij vinden dat hun werk maatschappelijke dienst verlening van het zuiverste water is. Overigens moet de regering de felle en massale protesten van de ambtenaren bonden en van het gemeentebestuur van Den Haag wel hebben verwacht. Het gemeentebestuur verzette zich al eerder tevergeefs tegen de spreidingsgedachte. zoals onder meer blijkt uit een nota van 13 december 1972. waarin wordt gepleit voor een spreiding ter grootte van sfechts 1300 arbeidsplaatsen per jaar. Amsterdam, dat ten aanzien zijn sociale voorzieningen bepaald achter heeft gelopen, heeft daarmee ten blijken dat het genoemde uitspraken ernstig neemt. Op het gebied van de zuiver materiële sociale voorzieningen, zijn er weinig landen, die zich met ons land kunnen meten, al blijft er altijd wel iets te wensen over. De situatie van bejaarden, minimumloontrekkers en kleine zelfstandigen is nog lang niet ideaal. HAARLEM. Tegenover een aan tal lieden dat ten onrechte een of andere sociale uitkering in de wacht weet te slepen, staat zonder twijfel ook een aantal personen dat ten on rechte een dergelijke uitkering mis loopt, aldus staatssecretaris Mertens van sociale zaken gisteren op een bijeenkomst in Tilburg. De staatsse cretaris vroeg zich verder af of je van een verzekerde mag vragen of hij een halve verzekeringsdeskundige is. Vrijwel iedere Nederlander is wel op de één of andere manier krach tens de sociale wetten verzekerd. Wat staatssecretaris Mertens wilde zeggen is. dat het aantal bepalingen, regelin gen en wetten en de verschillende interpretaties die diverse instanties daaraan geven, zo langzamerhand zó groot is geworden en van een dusda nig ingewikkeld karakter dat de „ge wone man”, voor wie al deze regels tenslotte in het leven zijn geroepen, door het oerwoud van bepalingen al lang de bomen niet meer kan zien. De sociaal-economische raad is be zig over deze materie een advies uit te brengen. Dr. G. J. M. Veldkamp, de voormalige minister van sociale zaken heeft een speciale functie ge kregen om ordening in de doolhof te brengen. Ook wij zijn van mening dat de doorsnee-krantenlezer in de chaos wetten eigenlijk zijn weg niet meer weet te vinden. Daarom beginnen wij vandaag met een rubriek, die voorle de één of andere manier te weinig inkomen geniet om. gerekend naar de tegenwoordige maatstaven rond te ko men, kan een beroep op de bijstand doen. Andere wetten, zoals de Wet op de arbeidsongeschiktheidverzekering, de Ziektewet, de Algemene wet bijzondere ziektekosten enzovoorts, voorzien in spe ciale gevallen, waarin mensen het ge vaar lopen zonder inkomsten te komen zitten. De omstandigheden, waarin niet-mate- riële voorzieningen noodzakelijk worden, zijn minder „grijpbaar” minder definier- baar. Zij hangen bovendien nauw sa men met maatschappelijke ontwikkelin gen, die zich het zij ten overvloede nog eens gezegd in steeds hoger tempo voltrekken. Wanneer een gezin door ziekte of overlijden van de moeder zonder verzorging komt te zitten, zijn daar betrekkelijk eenvoudige regelingen voor te ontwerpen. Maar wanneer uit rapporten blijkt dat in nieuwbouwwij ken het aantal zelfmoorden, druggebrui kers en echtscheidingen toeneemt, moet een ander beleid ontworpen worden. Een beleid dat erop gericht is om diegenen, die als gevolg van maatschappelijke stress tussen de wielen zijn geraakt of dreigen te raken, weer op gang te bren gen. AMSTERDAM (ANP).— Het aantal werklozen in Amsterdam heeft in de maand februari een heel kleine daling vertoond. De geregistreerde arbeidsre serve bedroeg eind februari 12.015 tegen 12.246 eind januari. De vraag naar ar beidskrachten daalde ook van 953 in januari naar 912. Wel de 15 percent produktiebeperking, die de meeste Arabische olielanden nog altijd handhaven en die het olievervoer van de oliemaatschappijen over de gehe le wereld aan zekere banden legt. Ook ons land tobt nog met een aanvoerdaling van 15 percent. Met zuinig rijden en zuinig stoken kan dit tekort vrijwel overal gemakkelijk worden opgevangen, zodat de wereldeconomie thans niet meer op storende wijze in zijn ontwik keling wordt gehinderd. „Een achteruitgang van de werkgele genheid bij de overheid en daar is men het over eens veroorzaakt een gelijke achteruitgang in het particuliere bedrijfsleven. Ook al zou niet iedereen met de verhuizing meegaan, dan nog gaat het om de existentie van die men sen, die hier dan als wachtgelders en werklozen bijeen rondlopen. Dan nog gaat het om een in een crisis geraakte middenstand, met bedrijfssluitingen en faillissementen geconfronteerd. Het gaat om de vernieling van zekerheid en le vensgeluk van duizenden gezinnen. Ge zinnen tot een aantal van 50.000 a 60.000 mensen in de kracht van hun leven. Gezinnen tot een hoeveelheid van een tiende van onze bevolking: elk tiende gezin, dat wij hier zien!”. En evenals de ambtenarenbonden die overigens de problemen van de gemeente Den Haag wel wat nuchterder Maar daar mag het niet bij blijven. Verschijnselenbestrijding via een „sociale supermarkt”, zonder dat aan de oorzaken van de verschijnselen aandacht wordt besteed, betekent dat waarschijnlijk al leen maar het aantal verschijnselen toe neemt, omdat de oorzaken blijven be staan. Onze samenleving in de tegen- heeft volgens een grote groep psychiaters nu eenmaal een rotiserend effect- Dat men op President Nixon heeft dan ook deze week voor de tweede maal onderstreept, voor zijn land in 1974 geen economische terugslag te verwachten. De eerste ver klaring, enige weken geleden gedaan, had op het wantrouwige publiek geen invloed, maar ditmaal bleek de uitwer king, tezamen met de stellige verwach ting van een spoedig einde van de olie boycot, zeer positief. Wall Street snelde van 850 eind vorige week naar de 880, Ook uit Engeland kwamen prettige be richten, waar de nieuwe regering zowel de funest werkende mijnwerkersstaking alsmede de driedaagse werkweek kon beëindigen. Wat het eigen land betreft, bleek mi nister-president Den Uyl over de econo mische vooruitzichten niet zo positief te zijn als de Amerikanen. Hoewel er niet direct van een malaise of ernstige reces sie werd gewaagd, wekt de regering hier te lande toch de indruk eerder beduebht te zijn voor een zekere terugslag, ge paard gaande met een stijgende werkloos heid. De dreigende ontslagen, deze week weer bij Kip Kampeerwagens, de Hol land Amerika Lijn en Vredestein, doen inderdaad vermoeden dat lang niet alles koek en ei is. Maar de ïneeste bedrijfs- moeilijkheden van thans vloeien voort uit de zware druk van de kunstmatig laag gehouden prijzen, die vele onderne mingen ertoe brengen het bijltje er maar bij neer te leggen, dan wel onren dabele activiteiten te stoppen. Dit moet dan leiden tot ontslaan van personeel. Deze voor de werkgelegenheid nare ontwikkeling tracht het kabinet te on dervangen met een groots programma van koopkrachtinspuiting, dat alle in teressante aspecten bevat die er maar te bedenken zijn. Openbare werken voor de bouw, belastingverlaging voor de consu ment en investeringsaftrek voor moeilijk zittende bedrijfstakken. De 2,5 miljard gulden die hiervoor nodig zijn, ziet de minister-president kennelijk nog wel zit ten in de meevallende begroting van 1973. Hoe deze zich in 1974, zal ontwik kelen moet echter nog bljjken. De Amsterdamse effectenbeurs werd binnen het patroon van de boven ge schetste economische situatie heen en weer geslingerd tussen een positieve in vloed vanuit Wall Street en een blijven de aarzeling tegenover de winstmarge- afbraak in eigen land. De eerste kreeg echter toch de overhand. Vooral via de internationals, die na de opheffing van de Amerikaanse rente-egalisatiebelasting veel rechtstreekser met de stemmingen daarginds te maken hebben. Het formida bele succes van de Koninklijke Shell op het oliefront vorig jaar kon nu een blijvende honorering krijgen van een winst van drie gulden. Op de lokale markt boekten een aan tal fondsen als Albert Heijn, Furness, Océ-Van der Grinten, Pakhoed en Norit een herstel van vijf gulden. Elsevier liep uit tot een winst van tien gulden. Het opvallende succes van de Fries-Gro- ningse Hypotheekbank, die in 1973 een winststijging boekte van 8,5 miljoen gul den tot 11 miljoen gulden, werd beant woord met een koerswijziging van vijf gulden. Ook de Westland-Utrecht werd meegetrokken. Verder bleef de koerslijst zonder grote opvallende verschillen. Ook de obligatiemarkt lag deze week goed, maar zonder opmerkelijke wijzi gingen. het ministerie van CRM de compexiteit van de materie zeer de gelijk inziet blijkt uit het feit dat het wetsontwerp in zijn tegenwoordige vorm AMSTERDAM. In navolging van Wall Street kon de Amsterdamse effec tenbeurs de scherpe reactie rond het vorig weekeinde snel te boven komen. Deze week werd het technisch herstel van de vorige week na enkele dagen van onderbreking voorzichtig voortgezet. De handel nam iets meer in betekenis toe. maar van ruime omzetten was ook nu nog geen sprake. Terecht is daarom hun verwijt, dat het voorlopige karakter van de rege- ringsbeslissing weinig voorlopig is, als het overleg al een begin van uitvoering van het besluit inhoudt. Wat er nog te overleggen valt, wanneer de top van een grote dienst als de PTT wordt gedwongen in zijn geheel te ver- pig zaterdags om de veertien dagen in de krant zal verschijnen onder de kop „Sociaal bekeken”. Het is zeker niet de bedoeling dat wij ons in deze rubriek zullen beper ken tot die zaken, die alleen van zuiver materiële aard zijn, zoals moge blijken uit de beschouwing over de niet-materiële maatschappelijke dienstverlening, waarmee wij van daag onze rubriek openen. Ook on derwerpen, die, om maar een voor beeld te noemen, te maken hebben met wonen, met de hoogte van de huren, met het huisvestingsbeleid, kunnen een plaats vinden, omdat ze mening duidelijk sociaal DEN HAAG (ANP) De produktie van de Nederlandse industrie is in het afgelopen jaar volgens de indexcijfers van het CBS iets meer gestegen dan in 1972. De stijging bedroeg 6.1 pet. tegen 5,2 pet. in 1972. Een daling vertoonde in 1973 de pro duktie van de schoeisel- en kledingin dustrie. de ledernijverheid en de indus trie van bouwmaterialen en aardewerk. De produktie van de schoeisel- en kle dingindustrie (die het CBS tezamen be rekent) daalde met 7,3 pet. tegenover 1972, die van de ledernijverheid met acht pet. en die van de industrie van bouwmaterialen en aardewerk met nau- welijks één pet. de zesde herschreven versie is. Uitgangs punten van het ontwerp zijn vooral: de cliënt niet meer als een „kneus” zien, of het nu om een bejaarde, een druggebrui ker of een prostituée gaat. De mensen, die gebruik maken van de verschillende vormen van maatschappelijke dienstver lening moeten inzicht in hun eigen situ atie krijgen en samen met de dienstver leners kunnen uitmaken op welke wijze zijn problematiek uit de wereld kan worden geholpen. Bevoogding is in de ogen van de mensen van CRM, die bij de voorberei ding van het ontwerp zijn betrokken taboe. Of, om in de woorden van de secretaris van de Commissie Wetgeving Maatschappelijke Dienstverlening G.A.W. van Megen te spreken, „We moeten afm van die zieleknijpers, die komen vertel len dat sommige mensen zo’n beperkt taalgebruik hebben dat hun niet is dui delijk te maken, waar het nu schort. Dat zijn de „jargonnisten” die zich in wezen boven hun cliënten stellen en niet bereid zijn in de taal en in de sfeer van het desbetreffende milieu mee te werken aan een oplossing. Mensen die weigeren op het niveau van degenen die in de knel zitten, mee te praten, kunnen we missen als kiespijn”. Opmerkelijk was wel de krachtige koersvertering op de New Yorkse effec tenbeurs, waar na veel heen en weer gesmijt de kopers het steeds weer won nen. Kennelijk liep de beurs daarginds vooruit op de te verwachten opheffing van de olieboycot, waarvoor Egypte in de Arabische wereld een felle strijd voert. In de komende week zal daarover een beslissing vallen en verwacht wordt dat die positief zal luiden. Althans, voor Amerika, nu dit land zich zo inspant voor de vrede in het Nabije Oosten. Niet alle Arabische olielanden zijn echter voor opheffing, vooral om econo mische redenen. Want de opheffing brengt het gevaar mee van terugkeer tot volledige produktie, die, gevoegd bij de doorgevoerde bezuinigingen in het ge bruik van ruwe olie en de forse produk- tie-opvoering van de niet-Arabische olielanden, gemakkelijk kan leiden tot een overschot aan olie. Hoe gek dat nu nog altijd mag klinken. Maar zelfs in Amerika wordt deze mogelijkheid niet zuiver theoretisch ge hoofdzakelijk door de grotere produk- tie van de drankenindustrie (plus elf pet.) en van de tabaksindustrie (plus negen pet.). Van de metaalnijverheid en de textiel industrie zijn nog geen jaarindices bere kend. Volgens de indexcijfers inzake het derde kwartaal was de produktie van de metaalindustrie in die periode 5.5 pet. en die van de textiielnustrie zes pet. groter dan die van hetzelfde kwartaal van 1972. OSS. (ANP).— Bergoss in Oss mag de 21-jarige werknemer Ton Bouwens niet ontslaan, omdat hij in het voorjaar van 1973 actief betrokken is geweest bij een tiendaagse staking. Dit heeft de kanton rechter mr. J. Mannoury in Den Bosch bepaald in een overigens niet openbare uitspraak in dit arbeidsgeschil. Het ar- beidersmachtcomité Oss, waarvan Ton Bouwens lid is, heeft echter gemeend deze zaak openbaar te moeten maken. Volgens dit comité schrijft de kanton rechter in zijn uitspraak onder meer het niet passend te vinden, dat de directie van Bergoss tijdens de betreffende sta king in op verzoenende toon gegeven interviews aan plaatselijke kranten de mensen weer aan het werk heeft probe ren te krijgen, om daarna met wraakac ties te komen. Direct na de staking werd Bouwens de toegang tot het fabrieksterrein ontzegd en diende Bergoss een onslagaanvrage in bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat hier echter niet op inging. Daarop werd de zaak op 14 februari In hoger beroep behandeld door de kan tonrechter uit Den Bosch. Deze is van mening, dat Bouwens weer normaal aan het werk moet en dat, als een van beide partijen daaraan behoefte mocht hebben, de zaak rond 1 september opnieuw zal worden bestudeerd. naar onze getint zijn. Het streven zal zijn om zoveel mogelijk voorlichting te geven aan de hand van actuele gebeurtenissen en feiten. Wij nemen aan dat de lezers zullen begrijpen dat de krant via deze rubriek niet een soort ombuds- manfunctie op zich kan nemen. Wan neer lezers dus bepaalde problemen hebben, zullen ze zich tot de desbe treffende instanties moeten wenden. Dat zijn over het algemeen de raden van maatschappelijk welzijn, de soci ale diensten, de huuradviescommissie, de sociaal-psychiatrische diensten en zovoort. Wij kunnen niet een soort klach tendienst gaan worden, maar van le zers. die op de één of andere manier op de hoogte zijn van gevallen die de moeite waard zijn om na te gaan, ontvangen wij graag reacties. UTRECHT (ANP) De recente over val op een geldtransportwagen van Ser vice B.V. (een dochteronderneming van Van Gend en Loos) in Breda, waarbij een van de begeleiders om het leven kwam, heeft geleid tot een spontane actie onder de chauffeurs van geldtran sportbedrijven. Ze eisen meer bescher mende maatregelen. De chauffeurs gaan rond met handte keningenlijsten en een petitie ter onder steuning van het cao-overleg met Van Gend en Loos, dat op 13 maart begint. Als dit overleg geen bevredigende resul taten oplevert willen ze hun actie uit breiden. Naast verschillende technische maat regelen vragen de chauffeurs een onge vallenverzekering en het opnemen van de bestaande „ongemakkentoeslag” van ƒ4 per dag in de cao-lonen. Wat betreft de zogenaamde immate riële sociale voorzieningen vormen van maatschappelijk dienstbetoon, waar bij de .cliënt’ niet één of andere uitke ring geniet liggen de zaken anders. Het maatschappelijk dienstbetoon func tioneert weliswaar en de overheid heeft er ook geld voor over maar we kennen nog niet één „koepelwet”, waarin de maatschappelijke dienstverlening centraal is geregeld. Dat is om twee redenen niet verwonderlijk: het ministe rie van CRM, dat een „wet op de maat schappelijke dienstverlening” voorbereidt somt maar liefst 32 onderwerpen op, die in een dergelijke wet geregeld moeten worden. De punten waarom het gaat variëren van vele vormen van bejaar denzorg tot het maatschappelijk werk ongehuwde moeders, tehuizen voor patiënten telefonische hulpdiensten, gezinsverzorging, a„..i: 4-4—limtTnliil kassen, is niet duidelijk. Mag het perso neel nog de voorkeur geven aan Heerlen of aantonen, dat van verplaatsing uit een oogpunt van dienst- en publiekbe- lang zou moeten worden afgezien? Het is duidelijk, dat dat niet kan: het nu gepresenteerde beleid valt in duigen wanneer de Centrale Directie PTT zou wegvallen”, aldus dan ook het commen taar van ABVA-voorzitter Van Dijck. De directeur-generaal van de PTT, drs. P. H. Leenman, wil wel meedoen aan de nieuwe procedure, al bleken bij een stemming onder het personeel van de 3748 deelnemers er slechts 235 wel te willen verhuizen en al beloofde hij, dat .het protest van het personeel bij het overleg zwaar zal wegen. Hij wil een studie van de problemen, die aan de spreiding vastzitten de bonden willen dat niet en daarop liep het overleg tussen bonden en directie vast. „Niet ouw/ehoeren. we laten ons niet naar Groningen vervoeren” stond op één van de spandoeken, die in de demonstra tie werd meegedragen. Meteen achter de demonstratie reed minister Westerterp (Verkeer en waterstaat) onder wie PTT ressorteert in zijn auto op weg naar de minister-president. Niemand van de de monstranten keek om en herkende hem. zeer tot zijn geruststelling. Maar of de kreet op het spandoek zal uitkomen is nog zeer de vraag. Wat de grote bedrijfstakken betreft, valt uit de indexcijfers van het CBS op te maken, dat de produktie van de voedings- en genotmiddelenindustrie met ongeveer vier pet. is gestegen. Dit komt voor psychiatrische consu mentenvoorlichting en huwelijksbemid deling. Elke week een JAGO-shawl t.w.v. 25 voor vier winnaars in de Puzzelaktie Natuur. Aangeboden door Jan van Gooi, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11