Parool van Annemiek Bouma is Parijs” wacht op Antilliaan FIGHTING MACK WEER SPOORLOOS Niemand met SPOffU'l Basketbalclub BS Leiden schorst coach Liebregts MEER KANSEN VOOR WIELERPROFS Lubanski fit Van Beveren Dianne de Leeuw neg vierde dertien goed Oefenpogramma Oranje nu rond speelt niet Limburgse profs kregen licentie „Interesse voor Nederlandse renners moet groeien" regelmaat K WILLEM DUYS VOORZITTER SUPPORTERSST1CHT1NG PER 13 1974 MAART ZATERDAG 9 n en rn. ien. 31 Optimisme Verstandig Oefenprogramma Politie Avontuur Jn verdeling van gelden (Van onze sportredactie) Fighting Mack: onvindbaar Ton Zwik.st.ra: opgelucht zijn trouwens Er meer een admi- ding 4, (Van onze sportredactie) larlem ig: uren/ Piet Liebregts: „Financieel avontuur” sdige PETER HEERKENS een- listra- 'ijkhe- De Amsterdamse zwaargewicht Jan Lubbers, die vorige week een verrassen de puntenzege haalde op de Spaanse kampioen Martinez zal op 5 april in Madrid aantreden tegen de oud-kampi- oen van Europa Urtain. De loting voor de halve finales van het KNVB-bekertoernooi wordt woens dagavond na afloop van de kwartfinale- ontmoeting FC Utrecht-FC Den Bosch in Utrecht gehouden. DEN HAAG De Nederlandse beroepswielrennerij staat er wat de werkgelegen heid betreft, goed voor. Het aantal criteria is de laatste jaren nooit zo groot ge weest als nu, een piek die voor een belangrijk deel ontstond door de activiteiten van Jan Janssen in zjjn functie van manager van de SBB de Stichting ter Bevordering van de Beroepswielersport. een t zijn uden Het optimisme rond dit „Oranje-pas- ncrt-object” is groot' Maarten van Wa- De Zwitserse Karin Iten verspeelde reeds na het eerste onderdeel van het vrije rijden haar bij de verplichte figuren veroverde eerste positie. Deze is nu in handen van de Oostduitse Christine Errath. De stand na het verplichte gedeelte van het vrije rijden is: 1. Christine Errath (O.-Did.) plaatscijfer: 12, punten: 125.75; 2. Karin Iten (Zwits.) 20.5 - 122.77; 3. Dorothy Hamill (V.S.) 23.5 - 122.51; 4. Dianne de Leeuw (Ned.) 34.5 - 119.76; 5. Kathy Malmberg (V.S.) 58.0 - 116.89. Het kampioenspaar uit Rusland, Ljoedmilla Pakhomova/Aleksander Gorsjkov, heeft zijn wereldtitel bij het ijsdansen geprolongeerd. Het was de vijfde keer in successie da't de gouden medaille aan het ongenaakbare Russische paar werd uit gereikt. MÜNCHEN (SID) De Nederlandse kunstrijdster Dianne de Leeuw heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats in München na de verplichte figuren en het verplichte gedeelte van het vrije rijden de vierde plaats behouden. - S, lie 1. Overeenstemming over Geen opzienbarende namen dus. Jan Janssen, die ook deze deelnemersvelden verzorgde: „Ik vind dat een heel ver standig uitgangspunt van Frisol om klei ne renners een kans te geven uit te blinken. Uit dat systeem kan iets goeds groeien”. Wat de financiële opzet betreft werd gekozen voor een uniform startgeld van 50, een prijzenpakket van 500, per wedstrijd en een puntenklassement (van 20 voor de winnaar toto) van 3250, 1500, 1000 en 750). Enith Brigitha, Alie te Riet, Veroni ca Stel en Yolanda Aggenbach zullen van 26 t.m. 30 maart deelnemen aan internationale zwemwedstrijden in Mos kou. 2EJST Niemand minder dan de „Vader-des-vaderlands” zelf, Willem Duys, gaat zich inzetten voor het Nederlands voetbalelftal. Nog niet zo lang geleden leek de hele financiering van het Oranjeteam beland in een stadium die het best omschreven kon worden als redeloos, radeloos en reddeloos, maar dank z(j Willem de Eerste van je vaderlandse televisie zal het nu waarachtig allemaal wel reg kom. KNVB-voor- jitter W. A. G. M. Meuleman zat er tenminste met zichtbare vreugde bij toen vrijdagmiddag in het sportcentrum van de KNVB in Zeist het nieuws onthuld werd, jat Willem Duys zich bereid had verklaard voorzitter te worden van de Stichting Supporters Nederlands Voetbalelftal 74. DEN HAAG (ANP) Niemand van de deelnemers aan sporttoto nummer 34 (2 en 7 maart), waarop eerste-divisie- wedstrijden en Europese bekerwedstrij den voorkwamen, blijkt alle uitslagen juist te hebben voorspeld. Daardoor mo gen de tien winnaars van de tweede prijs rekenen op ruim zevenduizend gul den bruto. De aijfers van deze toto zijn: aantal deelnemers: 242.796; inleg: 456.933; prijzenbedrag: 193.282; eerste prijs: geen winnaars, het bedrag van de eerste prijs wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs; tweede prijs: 10 winnaars, die elk bruto ƒ7.248,10 ontvangen; derde prijs: 203 winnaars, die elk 357 ontvangen. De premie ten bedrage van 48.320 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 3 april bij loting toegewezen aan een der tweede-prijswin- naars. Het Zuidafrikaanse Davis Cup-team heeft in de finale van de Zuidameri- kaarise zone een 2-0 voorsprong geno men op Chili. De ontmoeting wordt in de Columbiaanse hoofdstad Bogota ge speeld. de start komen (allemaal met twee ploe gen) Raleigh (met onder andere Pijnen en Tabak), Frisol (Duyndam, Den Her tog, Priem, Ottenbros), Robot (dat met onder meer Krekels, Kelleners en Vrancken inschreef voor er moeilijkhe den ontstonden), gelegenheidsformaties als Motobecane (Wim Prinsen), Kroon (Beurscens) en Ormas Sharp (Van Leeu wen) en wat individuelen (Vianen en Knetemann). Om internationale allure te hebben, verschijnt er een B-ploeg van BIC met onder andere Schleck en La- bourdette. lEen overwinning van Rod Laver op Stan Smith (7-5). 6-3) heeft het Austra lische tennisteam een 1-0 voorsprong bezorgd op de Verenigde Staten in de „best of seven-wedstrijd” die in het Amerikaanse Hartford wordt gehouden. ZSKA Moskou heeft in Parijs de Europese beker schermen voor flore- teams gewonnen. Het medisch team voor West-Duits- land zal bestaan uit: bondsarts F- Kessel (36) , chirurg K. J. Hamelijnck uit Am sterdam (36), masseur Pierre van de Akker (55) en fysiotherapeut H. Wolff (37) . Wat beoogt de sponsor dan precies? Liebregts: „Wij willen de publieke be langstelling voor Nederlandse renners laten groeien. Toen Post en Janssen stopten, is er een tijdperk afgesloten. LEIDEN (ANP).— Het bestuur van BS Leiden heeft besloten Rob de Wit, de coach en technisch leider van het eerste herenteam te schorsen. Voorzitter Ton Menken deelde mede dat deze beslissing is genomen naar aanleiding van de on geregeldheden tijdens de donderdaga vond gespeelde wedstrijd EBBC- BS Leiden in de eredivisie heren. fieke onderdeel op te doen en minder taleutrijken - die bij gebrek aan een ploeg nooit in het buitenland kunnen starten - de lol van zo’n grote koers gunnen. In die zin is er geen vergelijk mogelijk met de inmiddels gerenommeerde Gold Race (organisatie Herman Krott waar erken de internationale vedetten het deelne mersveld vormen. De Gold Race is voorts een erg op zich zelf staand evenement terwijl de nu gecreëerde „grote omlopen”, zoals die met name in België allang zijn ingebur- gerd, een cyclus zijn. Drie bestaande amateurklassiekers werden omgebogen iwünt. ■rdnekkiji H is fflij ordirektj ïhandelit' maar één >arationn andelsmerj Ex-aanvoertier Bobby Moore van het Engelse voetbalelftal is door zijn vereniging West Ham Ünited op de transferlijst geplaatst. Moore (32) speelde in totaal 642 wedstrijden voor de Lon- dense club. melen: „Wij hebben de volledige, hart verwarmende medewerking van alle af delingen van de KNVB en voor deze actie die zaterdag 9 maart (vandaag dus) start hebben we 500.000 paspoorten laten maken die allemaal al op de verkoopa dressen verspreid zijn”. Als alle paspoor ten verkocht worden, komt er derhalve 2,5 miljoen gulden binnen. Natuurlijk gaan er kosten af en per paspoort krijgt het amateurvoetbal een gulden. financiële is het afgelopen jaar al een keer eerder naar de West geweest, maar toen liet hij het me van te voren weten. Ik heb hem toen zelf naar het vliegveld gebracht en twee weken later kwam hij keurig op tijd terug. Hij moet nu eenmaal af en Vooral de van stad-tot-stad-wedstrij- den vormen een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid omdat ze jonge profs de kans geven ervaring in dit speci- Op 21 mei komen de geselecteerden in Zeist in een trainingskamp bijeen en daarna wordt nog een aantal oefenwed strijden tegen Nederlandse clubs ge speeld. Overigens blijft 1 mei de datum voor de finale van de Nederlandse be ker. Als Feyenoord inderdaad de finale van de UEFA Cup (op 22 en 29 mei) bereikt, zullen de spelers van de Rotter damse club tot aan die data niet aan het oefenprogramma van het Nederlands elftal deelnemen. Secretaris-penning- meester Burgwal: „Het oefenprogramma gaat dan gewoon door, maar zonder de spelers van Feyenoord”. Zoetemelk zit in het buitenland. De gemiddelde Nederlandse prof staat net als iedereen in de schaduw van een paar vedetten,zoals Merckx, Verbeeck, De Vlaeminck en noem ze maar op. Met deze drie grote wedstrijden hopen we nu het publiek te attenderen op wat we zelf aan beroepsrenners hebben plus dat die coureurs zich nu eens kunnen uitleven zonder die overmacht aan concurrentie van een Merckx”. Vandaar dat er deelnemersvelden ont stonden zonder gevestigde machten. Aan Weinig schokkend was het nieuws over het oefenprogramma voor het Ne derlands elftal dat bekend werd ge maakt. Bekend was reeds dat op 27 maart in het Feyenoord-stadion het duel Nederland-Oostenrijk wordt gespeeld. Op 25 mei volgt een wedstrijd tegen een buitenlandse tegenstander (waarschijn lijk Schalke’04), voor 1 juni staat de wedstrijd NederlandArgentinië op het programma (hoewel de onderhandelin- gen met de Argentijnen nog niet hele maal rcnd zijn) en op 5 juni wordt NederlandRoemenië gespeeld. toe terug naar de Antillen. Daar houdt hij van en de verandering van lucht doet hem goed. Maar dit keer heeft hij zelfs mij niet op de hoogte gesteld. Het is erg jammer dat dit juist nu gebeurd is- Ik zeg niet dat Mack op de Antillen niet traint, maar hij kan zich daar toch niet zo goed voorbereiden als hier.” Inmiddels is ook de plaatselijke politie ingeschakeld om Mack, die in het verle den al vaker onberekenbare globetrot- tersneigingen vertoonde, te lokalise ren. Rühling: „Ik hoop dat ik hem op tijd te pakken kryg, want zonder zijn toe stemming kan ik niet op het aanbod ingaan. Ik vraag me zelfs af of de Franse organisatoren nog veel langer op mijn antwoord kunnen wachten”. Inmiddels is Mack door de NBB op nieuw kandidaat gesteld voor een titel gevecht tegen de Europese kampioen in het zwaarweltergewicht, de Fransman Kechichian. Er zijn echter drie tegen kandidaten, waaronder de Spanjaard Jo sé Duran, waar Mack vorig jaar onbe slist tegen maakte. Bovendien heeft het Rotterdamse sportpaleis Ahoy Kechichi an een aanbod gedaan voor een vrijwil lige titelverdediging in de Maasstad, in geval Mack niet door de EBU als offi ciële uitdager aangewezen mocht wor den. Al deze activiteiten komen echter op losse nieuwste Himself. WARSCHAU (Reuter). De Poolse voetbalster Wlodimier Lubanski is giste ren door zijn artsen geheel fit verklaard. Lubanski raakte in juni 1973 tijdens de wedstrijd Polen - Engeland, in de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, ernstig aan zijn knie geblesseerd. Het heeft er lang naar uit gezien, dat ie topschutter van Gor- niik Zabize nooit meer zou kunnen voet ballen. n de c De Braziliaan Nelson Pessoa heeft het eerste internationale onderdeel van het concours hippique indoor Brabant op lijn naam gebracht. schroeven te staan door de mysterieuze zet van Mack Maarten van Wamelen, directeur van het bureau Markos, die de plannen voor deze supportersstichting heeft ontwik keld, had aanvankelijk een lege stoel op het podium naast zich, toen hij verhaal de dat de stichting nu realiteit was geworden. Hij voerde zijn toespraak min of meer naar een climax, die bestond uit de bekendmaking van de benoeming van Duys tot voorzitter. Op dat moment wandelde de beroemde tv-presentator de zaal binnen. Was het zijn „Wilheimus-gevoel” dat Duys gedreven had tot deze functie? „Nee”, sprak Willem, „dan zou ik wel In het oranje gestoken zijn”. Hoewel. De in een keurig bruin kostuum gesto ken Duys liet weten toch wel wat oran je bij zich te hebben en hij toonde de binnenkant van zijn eveneens bruine das en waarachtig: de voering was van een fel oranje stof. „Ik ben", zei Willem nog, „alleen gekozen als de bekende Neder lander die net zoveel verstand van voet ballen heeft als de gemiddelde Neder lander. Ze hadden voor hetzelfde geld Mies Bouwman of Toon Hermans kun nen nemen”. Wat wil die Stichting Supporters Ne derlands Voetbaleftal’74 onder voorzit terschap van Duys nu precies bereiken? Antwoord: geld bijeen brengen voor het Oranje-team. Daartoe wordt een club- paspoort, een „Oranjepaspoort” uitgege ven, dat iedereen zich kan aanschaffen bij de bekende totoadressen en voorts bij 150 vestigingen van de AMRO-bank. Dat paspoort kost vijf gulden en er zijn 44 prijzen mee te winnen. Voorts zijn er reductiecoupons in het paspoort te vin den voor de oefenwedstrijden van het Nederlands elftal. bronnen. Zo heeft de AMRO-bank die ook de Oranje-paspoorten verkoopt toe gezegd voor elk doelpunt dat Nederland in West-Duitsland scoort 5000 te beta len. Van Wamelen: „De spelers hebben al gezegd: in 15 a 20 doelpunten zien we geen enkel probleem”. Overigens: als er niet één doelpunt wordt gescoord geeft de bank toch geld voor zes treffers: 30.000 gulden derhalve. En dan is er nog een „jonge dynamische transportonder neming uit Amsterdam” (Van Wamelen kon de naam nog niet zeggen) die twee ton in de kas voor het Oranje-elftal heeft gestort. De hoop van de initiatiefnemers is, dat uit deze drie wedstrijden voor 1975 een ronde van Nederland groeit, waarvoor door de Zuidhollandse Stichting Organi satie Sportevenementen al contacten zijn gelegd met de overheid die echter tegen grote verkeerstechnische proble men aankijkt. Mocht om die reden het plan vervallen, dan wordt volgend jaar de serie van drie „om' ^en” uitgebreid tot vijf. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Jan van Beveren, de doelman van PSV, die afgelopen zater dag na een afwezigheid van ruim vier' maanden in de thuiswedstrijd tegen Haarlem zijn come-back vierde, is op nieuw uitgeschakeld. Van Beveren kan zondag niet uitkomen in de wedstrijd EC UtrechtPSV wegens een bloeduit storting in de maagstreek. Zijn vervan ger is wederom André van Gerven. De vriendschappelijke ijshockey- ontmoeting tussen Raak en het Tsjechi sche Litvinov is gisteravond in Den Haag geëindigd in een gelijkspel: 3-3. Ton Zwikstra, de financiële man van het Nederlands WK-bestuur, kon tot zijn opluchting mededelen dat er nu ook overeenstemming is bereikt over de ver deling van alle gelden die beschikbaar komen. Deze zogenaamde joint-venture (gezamenlijke onderneming) houdt in dat de clubs 49 procent krijgen, de spelers 49 procent en de KNVB twee procent. De 49 procent voor de clubs is dan weer verdeeld in 45 procent voor de clubs die de spelers leveren en vier procent voor het betaalde voetbal, ter wijl 49 procent voor de spelers verdeeld zal worden in 45 procent voor de 22 geselecteerden en vier procent voor de overige spelers uit het betaalde voetbal. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Boksminnend Pa rijs wacht op Fighting Mack, maar de oud-kampioen van Europa weet zelf nergens van. Op het ogenblik zwerft hij ergens rcnd op de Antillen, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Na zijn gewon nen gevecht tegen de Amerikaan Manu el Gonzalez op 18 februari vertrok de Antilliaan zonder iemand op de hoogte te stellen van het doel van zijn reis. En tot nu toe heeft hij taal noch teken gegeven. Inmiddels hebben dé kapitaalkrachtige figuren achter de grote internationale boksmanifestaties in Parijs manager Henk Rühling benaderd met het verzoek Mack op 18 maart in dé ring te brengen tegen de Franse kampioen en nog steeds als derde op de Europese ranglijst ge plaatste Vermandere. Rühling: „Dat is zijn grote kans. Niet alleen omdat hij Vermandere zonder meer kan pakken, maar vooral omdat hij in die wedstrijd de grote doorbraak naar de enorme gages kan maken. Want wat er in Parijs betaald wordt is niet misselijk”. Tot gisteravond kon Rühling echter niet tot overeenstemming komen met de Fransen omdat Mack niets van zich liet horen. Zijn verzorger Wim Faber: „Hij k’i (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. De vijf door Ton Vissers ontslagen Limburgse wielerprofs stappen eindelijk op de racefiets. Jan Krekels, Matthieus Pustjens, Jo Vran cken, Ger Harings en Wim Kelleners zijn in het bezit van licenties en nemen zon dag deel aan de Ronde van Galder, de opening van het Nederlands seizoen op de weg. Het contract met Robot hadden de renners vrijdagavond echter nog niet getekend. Hun belangenbehartiger, Fred Rompelberg „Zij zijn bereid te teke nen, maar het cvntract dient eerst door mijn advocaat te worden bestudeerd.” Het vijftal komt in Galder in witte truien, dus zonder de sponsor-naam Ro bot, aan de start. Ter vergelijking: vorig jaar waren er in Nederland totaal 35 criteria, op dit moment sloot Jan Janssen bijna 45 con tracten voor wedstrijden af. „En” voor spelt hij, „er komer er zeker nog een stuk of tien bij”. Bovendien staan er voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse profwielersport zogeheten van stad-tot-stad-wedstrijden op de koersagenda. En om weelde helemaaf compleet te maken meldde zich dezer dagen sponsor Frisol als geldschieter voor een ronde van Nederland, die sinds 1965 (organisatie Kurt Vyth) niet meer werd verreden. Manager Piet Liebregts: „Wij betalen alles. Een reclamebureau probeert via sponsors dat bedrag terug te verdienen. Lukt dat niet, dan draaien wij op voor het verlies. Eventuele winst gaat naar da bureau als honorarium. Zo is de afspraak”. Een flink financieel avontuur, zoals Liebregts zelf trouwens ook wel erkent. „Ik was niet zo enthousiast voor dat pfan, want het kost nogal wat. Maar mijn directeur wilde perse dat er grote wedstrijden voor profs kwamen. Zo doende”. Overeenkomstig de traditie die de laa'ste jaren in de Nederlandse da- mes-atletiek is gegroeid, zendt de KNAU maar liefst drie hoogspring- sters naar dit hoogtepunt van het indoorseizoen. Naast de 2 genoem de atlete: is daar ook nog de Drentse Ria Ahlers. Het record van de Bul gaarse Blagojeva (1.92, vorig jaar in Rotterdam gesprongen) is voor het drietal voorlopig nog een droomhoog- te, waar Mirjam van Laar sinds en kele weken wat dichter naar toe is gekropen via het overbruggen van de 1.84 m. De limiet voor Gothenburg van 1.80 werd door Annemiek Bouma precies één keer gesprongen. Bovendien rea liseerde ze twee keer 1.79. De jeugdi ge HAVO-scholiere bereikte op de vorige indoorstrijd een twaalfde plaats door de hoogte te springen die dit jaar de limiet is. „Ik ben er zeker van dat ik ditmaal hoger moet ko men. Niet alleen omdat ik dat hoop, maar gewoon omdat ik deze winter een betere voorbereiding heb gehad. Ik heb veel meer tijd aan de training besteed en daarin heb ik bovendien wat intensiever met gewichten ge traind. De begeleiding tijdens de trai ning is echter onvoldoende. Ruud Wielart heeft wel gelijk als hij zegt dat één keer per veertien dagen spe cifieke springtraining (onder leiding van Jan van Heek red.) te weinig is, Het hoort ook eigenlijk niet, dat ik met die gewichtentraining zelf maar een beetje moet uitzoeken wat een goed programma is”. Het pleit voor het talent en door zettingsvermogen van Annemiek Bouma dat zij ondanks de handicaps die een Nederlandse atlete heeft in vergelijking met mogelijkheden van buitenlandse collega’s, verleden jaar augustus als tweede eindigde tijdens de Europese jeugdkampioenschappen in Duisburg. Een prestatie die zij tussen de senioren uiteraard niet zal kunnen evenaren. Haar constante vorm in de afgelopen indoorperiode lijkt echter borg te staan voor een prestatie op niveau. tot een van stad-tot-stad-wedstrijd voor profs: de ronden van Zuid-Holland (16 maart), Midden-Zeeland (6 april) en Gelderland (27 april). Een gok voor die comité’s, maar ze kregen van de KNWU blij met de getoonde durf - de toezeg ging dat bij een eventueel mislukken volgend jaar met een. amateurwedstrijd terug mogen komen op hun traditionele datum. Het initiatief tot deze drie omlo pen voor profs ging uit van sponsor Frisol, die zich garant stelt voor de financiën waarmee in totaal een bedrag is gemoeid van 70 mille. De Belg Freddy Maertens heeft in Torhout (B) een wedstrijd voor profs gewonnen. De Nederlander Jos van Beers werd derde. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Veel minder spec taculair dan de verrichtingen van hoogspringster Mirjam van Laar zijn tot dusver de prestaties van collega Annemiek Bouma. Tijdens het atle- tiekseizoen is er bij haar niet vaak sprake van een uitschieter, noch naar boven noch naar beneden. Constant- zijn lijkt het devies van de Haarlem se atlete, die al herhaaldelijk blijk heeft gegeven een goede wedstrijd- mentaliteit te bezitten. Een factor die een steun in de rug kan betekenen als de 17-jarige Atmodes-atlete dit weekeinde uitkomt op de Europese indoorkampioenschappen in het Zweedse Gothenburg. Tijdens dit duel werd De Wit door de hoofdscheddsrechter uit de zaal gestuurd. De Wit weigerde echter te vertrekken en daarop staakte scheidsrechter Christi- aanse de wedstrijd. BS Leiden heeft de schorsing over De Wit uitgesproken in afwachting van de beslissing van de straf- en geschillencommissie van de NB in principe voor een periode die zal eindigen op het moment dat de Nederlandse Basketbal Bond een uit spraak heeft gedaan. De Leidse vereni ging zal Ben van Cleef, de assistent van Rob de Wit, verzoeken diens werk over te nemen. PW? "'o/

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13