Pax Christi neemt deel aan Russell-tribunaal Godsdienstoorlog dreigt in Italië Mystiek, tantra en yoga 1 051/ 1 ziONJÏaRiö Geestelijk Leven - -mis toWTO’. j i I - r, |(O U’S i 11 t 51 r'.” lid d L F Multinationals Verscherping OOSTERSE LEERLINGEN IN BOEKENSTROOM Document rat l Pluimage icimouci ZATERDAG 9 MAART 1974 Erbij 18 ZA door Willibrord Nieuwenhuis Cultus der extase Ademhaling Opnieuw dreigt een godsdienstoorlog in Italië en voor het eerst is de uitslag onzeker. Terwijl er nogachterhoedegevechten geleverd worden om aan een volksstemming over de afschaffing van de echtscheidingswet te ontkomen, zal de stemming toch voor juni gaan plaatsvinden. Maar nie mand kan voorspellen of de wet ook werkelijk afgeschaft zal worden en wat de gevolgen zullen zijn van dit referendum voor de Italiaanse politiek en voor de minder soepel geworden verhoudingen tussen kerk en staat in dit land. Magie of niet WH/H* tl IiGlT E Ml Pax Christi-internationaal en Pax Christi-Nederland zullen actief meewerken aan het tweede Ber trand Russell-tribunaal, dat dit maal over onderdrukking in Latijns Amerika gaat. Pax Christi heeft haar leden in binnen- en buitenland opgeroepen deel te nemen aan de landelijke voorbereidingsgroepen en is verder nog op zoek naar een voor aanstaand jurist uit haar gelederen om zitting te nemen in de jury. Het tribunaal komt 30 maart voor het eerst bijeen in Rome. „Onderdrukking in Latijns-Amerika niet eenzijdig belichten" HET IS EEN sympathiek boek: „De acht poorten der zaligheid” met als ondertitel „Wegen en vormen der mystiek”. Drs. H. van Praag schreef het en A. J. G. Strengholt in Naarden heeft het goed geïllustreerd uitge geven. Het boek is sympathiek omdat drs. Van Praag niet alleen een kenner is van de verschil lende vormen van mystiek, maar omdat hij zijn onderwerp ook met een grote voorliefde be nadert. Anderzijds is het boek niet meer dan een inleiding, om dat acht typen mystiek nauwe lijks in één band degelijk kunnen worden besproken. Het is een aansporing om zelf verder te gaan zoeken. Dat wordt mede gestimuleerd door de bloem lezing van mystieke gedichten en uitspraken, die zeer goed zijn gekozen. Referendum over echtscheidingswet onontkoombaar I I ■rawKïjöÈw De i HEIN STEEHOUWER Praag meestal De echte „ademhalingstechnieker" schenkt natuurlijk grote aandacht aan zijn neus. Er zijn reinigingsmethoden voor, zoals deze foto uit „Pranayama” laat zien. Zo’n oefening wordt „jala neti” genoemd en wordt met contemplatieve aandacht verricht. Het ondervinden van lichamelijk en geestelijk heil door middel van het „absorberen” van prana via ademha- lingstechnieken is natuurlijk in wes terse ogen een omstreden zaak. In veel culturen kent men echter het prana-begrip, zij het onder andere namen. In het oosten, waar men tot Ik keer tot slot weer terug tot de mystiek via een boekje van J. M. Hondius, een bekende publicist op dit terrein, die nu „Bewustzijn en toper varing in hindoeïsme, boeddhisme en existentialisme” schreef, een uitgave van Ankh-Hermes in Deventer. Dit goede boekje is even serieus als het eerstgenoemde van Van Praag. Maar Hondius schrijft eerder vanuit een psychologische invalshoek en boven dien kiest hij een beperkter gebied. Hij is zelf lang in een ashram in India geweest en dat geeft zijn ge schrift natuurlijk ook een bepaalde kleur. Hondius legt goede verbindin gen tussen het oosten en een modern westerse wijsbegeerte als het existen tialisme. Het boekje blijft echter te beknopt om het anders te zien dan een „side-line” op een gebied, waar over al zoveel andere en meer funda mentele boeken zijn geschreven, o.m. door figuren als Erich Fromm, Mas lov en andere psychologen. Het is goed om het erbij te hebben, meer niet. Voor hen, die yoga vooral zien als een geestelijk avontuur, zij het met inbegrip van het beheersen van licha melijke vermogens is er „Yoga en meditatie” door Ton Alberts van Uit geverij De Driehoek in Amsterdam in samenwerking met de Stichting Yoga Nederland. Het boekje geeft handige en zakelijke informatie, heel serieus en meer dan het hierboven genoemde prana-boek gericht op een dagelijks uitvoerbare praktijk. De moeilijkste zak'en komen dan ook niet aan de orde. Het boekje eist ook geen totale „bekering” en een herwaardering van alle waarden tot het weren van plastics uit je omgeving toe, zoals het prana-boek van de lezers verwacht. I J Tot voor kort bediende het Vaticaan zich van stromannen om de wet te laten V zi Veel andere boeken op dit ge bied worden echter helaas al leen maar uitgegeven om een oppervlakkige nieuwsgierigheid te bevredigen. Uit de grote stroom van boeken op dit ge bied heb ik er een paar opge pikt om een leidraad te geven. Nederland zal trouwens een niet-on- belangrijk bijdrage leveren aan het tri bunaal. De Nederlandse afvaardiging on der voorzitterschap van NOVIB-direc- teur Sjef Theunis, moet materiaal verza melen over de invloed van de multinati onale ondernemingen en over de ver houding kerk-staat. Daarnaast heeft het tribunaal Nederland de taak toebedeeld de mensen te informeren, te interesse ren. de druk van hun kiezers nog wel met redelijke argumenten kunnen afwijzen. De linkse vleugel van de christen-demo- craten is zelf verdeeld over de wijsheid van het besluit om een volksstemming te houden. Om te winnen moeten de christen-democraten zich opnieuw koes teren in de steun van de neo-fascisten, en daarvoor, zo vreest men, zal straks een prijs betaald moeten worden, in welke vorm dan ook. Bij de oprichtingsbijeenkomst van het tribunaal in Brussel is vastgesteld dat onderdrukking is: standrechtelijke exe cuties, moorden, martelingen, maatrege len die de persoonlijke vrijheid beper ken, ontbreken van grondwettelijke rechten, het instellen van buitengewone procedures voor de rechtspraak, aansla gen op de vrijheid van meningsuiting, van vakbeweging en organisatie. pe koppen bekeek aan de hand van het Neurenberg-proces tegen Duitse oorlogs misdadigers na de Tweede Wereldoorlog of en in hoeverre dedeelnemers aan de Vietnam-oorlog van dergelijke misdaden konden worden beticht. Het was alle maal te moeilijk, te elitair”. tuurlijke extatische éénwording met het goddelijke, het sacrale, het „gans andere” of hoe men het ook mag noemen. De mysticus is de mens die dit bereikt via twee wegen: ten eerste de „genade” of de plotselinge openba ring waardoor men een „tweemaal geborene” wordt, zoals William James het noemt en ten tweede door oefening. Velen, die de mystieke extase niet per genade ontvangen gaan toch op zoek naar die „staat van zaligheid”. Zij oefenen zich op dezelfde wijze als de zogenaamde magische mens, na- Ik ben op dat laatste niet alleen ingegaan om der wille van het boek van Van Praag. Het gaat ook om een ander type boeken. Bij De Haan in Utrecht kwam namelijk uit „Tantra, de Indiase cultus der extase” door Philip Rawson en vertaald door R. J. Demarrée. Het is het eerste deel uit een serie over dergelijke onderwer pen. Philip Rawson is een kenner van het tantrisme. Hij heeft er een dik boek over geschreven, prachtig geïl lustreerd. Deze uitgave hier is een uittreksel, een korte tekst, maar met behoud van de illustraties. Het is dus een mystiek kijkboek geworden. Tantra omvat veel meer, maar een van de meest kenmerkende zaken is toch wel het bereiken van mystieke extase via erotiek en orgasme. Er zijn ingewikkelde ritualen, leringen om trent Krishna Shiva en zijn shakti en Mystiek, magie, parapsycho logie zijn de laatste jaren „tref woorden” geworden in ons cul tuurpatroon. Andere als yoga, tarot, astrologie eveneens. In navolging van andere landen zijn de Nederlandse uitgevers zich op die gebieden geducht gaan weren. Het is eerlijk ge zegd een modeverschijnsel. Er zijn goede kanten aan, maar ook minder goede. Dat houdt gelijke tred met de aard van de uitgegeven boeken. Slechts een enkel boek is de moeite waard. Beter zou het zijn indien op dit gebied echte standaardwerken werden herdrukt of vertaald. Nu gaat het in vele gevallen om lectuur, die uit complicaties van fragmenten uit andere boe ken bestaat. Ze zijn dan alleen geschikt voor iemand, die zich voorlopig wil oriënteren om via de literatuurlijst achter in zo’n boek zich te gaan specialiseren op een bepaald studiegebied. Onder agressie, zo vond men in Brus sel, moet voortaan ook worden verstaan aanslagen op de economie (economische blokkade) en op de politieke stabiliteit (medeplichtigheid bij het omverwerpen van een regering), tenminste als landen met een wettige, dus democratisch geko zen regering, het slachtoffer zijn. Verder dient er in het vervolg van volkeren moord (genocide) te worden gesproken als het „openleggen” en industrialiseren van bepaalde gebieden gepaard gaat met de ondergang van bevolkingsgroepen. Hierbij is uiteraard gedacht aan de Indi anen in Brazilië. Ook werd gevonden dat voortaan als onderdrukking moet worden aange merkt: wetsveranderingen die verkregen rechten en vrijheden teniet doen, zoals verlaging van de „arbeidsplichtige” leef tijd, beperking van de vakbeweging, in voeren van censuur. Tevens is bepaald dat het systematisch arm en dom hou den van het grootste deel van het volk op één lijn moet worden gesteld met martelen. De wet-Fortuna, die voor het eerst echtscheidingen in Italië mogelijk maak te en waar met grote schroom de laatste jaren gebruik van werd gemaakt, gaat in tegen het concordaat tussen de Itali aanse staat en het Vaticaan. Nadat deze wet in 1970 werd aangenomen, begon de campagne onder druk van het Vaticaan om echtscheiding opnieuw onmogelijk te maken. Met handige trucs slaagde men erin de volksstemming steeds uit te stellen, maar toen Amintore Fanfani na de laatste verkiezingen de christen-de- mocratische partij opnieuw ging leiden, dacht hij met dit referendum de macht beter in handen te kunnen krijgen in zijn zo sterk verdeelde partij. Met de hulp van de clerus zou schoon schip gemaakt worden in de grootste politieke partij van het land- „Wie wel hervormingen wilden, moesten het maar voelen”, zo was de redenering. De neo fascisten op hun beurt zagen de kans schoon om hun postitie te versterken. Zij wijzen op de verslapping van de zeden en de noodzaak om Italië niet verder te laten af glijden, en met hun oppositie tegen de echtscheidingswet worden zij zo de trouwste bondgenoot van de christen-democraten. Wie nu over prana en ademha lingsoefeningen meer wil weten leze „Pranayama, de dynamiek der adem haling” van André van Lysebeth, ver taald door dra. C. Keus. Het is een breed informerende en ruim geïllus treerde uitgave van Ankh-Hermes in Deventer. Een van de vele kleurenillustraties in „Tantra”. Het tantrisme heeft veel oosterse kunstenaars geïnspireerd. Deze negentiende-eeuwse aquarel op papier stelt de godin Kali voor, de godin van de dood, die een grote rol speelt in de tantristische ritualen. De rol van de communisten is opmer kelijk. In talloze kleinere plaatsen waar zij de dienst uitmaken is massaal gete kend vóór het referendum- De Italiaanse CP wil liever geen onenigheid met de kerk. En hoewel de partij nooit van haar idee is afgestapt eens Italië te regeren, werkelijkheidszin heeft haar gedwongen om in ieder geval geen ruzie te maken met de christen-democraten. Een bondgenootschap moet mogelijk blijven. herroepen. Vervolgens werd geschermd met het begrip „theologische stellingna- me”, maar nu wordt de strijd openlijk gestreden. De Italiaanse bisschoppen hebben nu plechtig verklaard dat de Italiaanse katholieken de plicht hebben om voor hun familieleven op te komen en zo straks voor het afschaffen van de echtscheidingswet te stemmen. In een document wordt de eenheid van het gezin een goed genoemd, waarvan men geen afstand kan en mag doen. Echt scheiding wordt aangeduid als een ern stige sociale plaag. De reactie daarop was fel en bitter. De bisschoppen werden aangevallen om dat zij „een wet van de staat behandelen alsof het een sacrament is”. De liberale partij schrijft in de partijkrant: „Dit opent opnieuw de weg naar een gods dienstoorlog en de bisschoppen dringen aan op kruisiging”. Dat de christen-democratische partij benauwd is dat het wel op een gevecht zou kunnen uitlopen, werd duidelijk be wezen toen eind vorige week de televisie voor Italiaans sprekend Zwitserland door een Italiaanse minister van de christen-democratische partij werd be naderd om garanties te krijgen dat de volksstemming niet behandeld zou wor den. De Zwitsers, met de voorzichtigheid die hun eigen is, beloofden plechtig niets over de echtscheidingskwestie in het buurland uit te zenden. Pax Christi besloot tot medewerking, nadat door de organisatoren onder wie de Italiaanse senotor Basso die daarover met kardinaal Alfrink heeft gesproken positief was gereageerd op haar verzoek, ook getuigen van de te genpartij aan het woord te laten. Pax Christi wil namelijk een zo breed moge lijk publiek bereiken en in ieder geval van haar kant voorkomen, dat het tribu naal een te elitair karakter krijgt, een verwijt dat het eerste Russell-tribunaal dat over Vietnam ging heeft ge troffen. En de kerken? Theunis: „We willen onderzoeken in hoeverre de kerken met de machtheb bers in de Latijns-Amerikaanse landen collaboreren, heulen en in hoeverre er een tegenstroom is die het voor het volk opneemt en/of de machthebbers be strijdt.” onder redactie van Ronald Kraayeveld aan yoga. Het zijn precies dezelfde prana-oefeningen en asana’s als je vindt in het type boeken van de Stichting Yoga Nederland. En dan doemt dezelfde vraag op: is yoga magie, een der wegen tot mystiek, of is het beide. Yoga is in diepste wezen immers een methode tot een volledige controle over alle functies van li chaam en geest (lees: bewustzijn). Het verscherpt ook de tegenstellingen binnen de katholieke kerk in Italië. Niet dat deze kwesties zo serieus worden genomen als in Nederland (per slot van rekening voelt slechts 35 percent van de katholieken zich betrokken bij wat er in de kerk gebeurt). Maar toch was er de laatste jaren ook hier een discussie mo gelijk. Dappere kardinalen als Pellegrino van Turijn verboden dat de kerken en de verenigingsgebouwen gebruikt wer den in de campagne om echtscheiding opnieuw onmogelijk te maken. Die en kelingen wordt nu de pas afgesneden door de verklaring van de bisschoppen conferentie dit weekeinde. melijk meditatie, concentratie, leven in afzondering soms, diëten of in het beroerdste geval drugs en daarnaast divinatoire „systemen” als tarot, esoterische astrologie, I Tjing en wat al niet meer. Sommigen bereiken met een of meer van die middelen inderdaad bepaalde doeleinden. Dat kan gaan van een rijker intuïtie in het algemeen tot aan mystieke bele vingen toe. Bijproducten of „ver schijnselen van heiligheid” zoals men ze vroeger noemde, zijn dan vaak paranormale vermogens. Van Praag nu ziet dat laatste als verkregen uit de machtsdrift van de magische mens. Het lijkt mij beter een andere scheiding aan te brengen. Het verschil zit niet in de middelen, maar in het doel. Ook de magische mens kan zich de mystieke extase als doel stellen en de via bewustzijnsstra- tegie want daar komen toch bijna alle gebruikte technieken op uit verkregen vermogens als daaraan on dergeschikt. Een oefenende yogi bij voorbeeld, die zijn ademhaling onder controle heeft om daardoor tot een stijging van de zuurstof spiegel in bloed en hersencellen te komen als middel tot een mystiek-extatische er varing hanteert een magische tech niek. Tijdens die ervaring is hij mys ticus, maar als hij tevens een helder ziende of paranormaal genezer is ge worden door dezelfde oefeningen is hij een magiër. Allemaal natuurlijk daargelaten, dat velen inderdaad aan bewustzijnsstrategie doen uit machts drift en dus magische praktijken be oefenen in de zin die Van Praag er aan geeft. In feite gaat het om het oude onderscheid tussen „witte” en „zwarte” magie. Er is ook nog een specialiteit, „Yo ga voor vrouwen” van Nancy Phelan en Michael Volin. Het is voor de Wereldbibliotheek in Amsterdam ver taald door M. J. M. Janson en bevat ook foto’s van de asana-houdingen. Er staan nuttige regels in, bijvoor beeld ten aanzien van de voeding tijdens zwangerschap, maar eveneens asana’s ter bevordering van het vrou welijk beleven van de erotiek en andere zaken, die in algemene yoga- boeken niet zo gauw aan de orde komen. Het boekje is meer op de lichamelijke gezondheid gericht dan op mystiek beleven. Eigenlijk is het zo, dat beheersing van de ademhaling voorafgaat aan elke andere beheersing van lichaams functies. En in het uiteenzetten van de oorzaken en redenen is dit boek zeer uitvoerig en voor zover mogelijk ook „westers” wetenschappelijk. Het is in zijn soort een goed standaard werk. Secretaris-internationaal Cees ter Maat: „We zijn wel niet zo naïef te veronderstellen dat de president van Brazilië naar Rome komt, maar dat moet principieel wel kunnen”. Hij gelooft niet dat dit zo gauw met het komende tribunaal zal gebeuren. Niet alleen zijn de deelnemers afkomstig uit diverse politieke kampen (waarop ook Pax Christi dus staat), ze zijn ook wat betreft hun vakgebied van verschil lende pluimage. Bovendien wordt er niet alleen op de onderdrukking in landen als Brazilië en Chili ingegaan, maar vooral ook op de achtergronden. En die reiken veel verder dan Latijns Amerika. Vooral de socialisten hebben hun afkeer uitgesproken over de inmenging van de bisschoppen en de campagne van de christen-democraten. Zij zaten in de regeringscoalitie, maar de vraag is of zij veel gevoeliger definities weet te ko men in het merkwaardige grensge bied van geest en stof, is prana zo’n welomschreven zaak, dat het kennis nemen ervan bijzonder de moeite waard is. Hoe staan de drie vakcentrales hier tegen over? Theunis: „Ze sympathiseren, maar stellen zich niet officieel achter het tribunaal. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking van de vakcentrales heeft ons hulp toegezegd”. Theunis: „Voor het tribunaal proberen we ook na te gaan in hoeverre multina tionals als Philips, Unilever, Shell, Akzo en Bruynzeel invloed hebben op de slechte situatie in Latijns Amerika. Om een goed discussiestuk daarover te krij gen moet je over nogal wat gegevens uit die bedrijven kunnen beschikken. Je hoeft er niet op te rekenen dat de directies daarmee zelf komen aandragen. Maar misschien kunnen we bereiken dat de mensen, de arbeiders in die onderne mingen gaan praten over wat ze doen, wat de rol is van die onderneming in de rest van de wereld. En wat het lot is van de mensen van diezelfde onderne ming in Latijns Amerika.” Van Praag heeft het boek mede geschreven, omdat er onder jongeren veel belangstelling voor mystiek is. Een oudere doorknede theosoof zal er bijvoorbeeld niet veel nieuws in vin den. Bij de jongeren zal dit boek ook aanspreken omdat Van Praag modern wijsgerig geschoold is en logisch re deneert. Na een inleiding over de wegen der mystiek en de nadruk op algemeen menselijke psychologische en andere overeenkomsten in verschillende ty pen mystiek, volgt een uiteenzetting over de eigen aard van mystieke leringen. Men maakt doordoor kennis met mystiek uit China, India, Japan, Perzië, joodse en christelijke mystiek. Gelukkig stelt Van Praag zich daarbij niet sectarisch op, integendeel het universele karakter van alle mystiek houdt hij in het oog. Het is in dit bestek natuurlijk niet mogelijk Van Praag op de voet te volgen in al zijn beschouwingen. Wel echter een opmerking over iets anders. Mystiek is het bereiken van een buitenzintuiglijke of bovenna- Net als Pax Christi wil ook Sjef Theunis vermijden dat de zaak te een zijdig zal worden bekeken en een te elitair karakter krijgt. Theunis: „Het Vietnam-tribunaal kwam ondanks de enorme aandacht in de wereldpers nauwelijks over bij brede lagen van de bevolking. Dat kwam door dat het nogal dogmatisch-marxistisch was. Ook niet iedere marxist herkent zich in Jean Paul Sartre en Simone de Beauvoir. Daarbij komt dat het een strikt juridische aangelegenheid werd Een aantal internationaal erkende knap- Demonstratie in 1970 te Rome voor echtscheiding. Van Praag ontkent in zijn boek meestal maar ook weer niet altijd de waarde van de magie. Hij ziet die als in tegenspraak met de mystiek. Magie zou slechts het leren beheersen door oefening zijn van buitenzintuiglijke vermo gens ter verkrijging van mentale macht. Hij volgt daarmee overigens de algemene defintie in de gods- dienstfenomenologie. Toch komt hij er niet geheel mee uit. de godin Kali voor nodig benevens de bereidheid om ingewikkelde seksuele technieken toe te passen. Oosters- ingestelden in het westen verwerpen tantra in het algemeen omdat de seksualiteit centraal zou staan. We moeten het echter los van de wester se moraal zien, hoezeer bepaalde tan tristische gebruiken sommigen tegen de borst stuiten. De merkwaardigste excessen zijn het tantrisme niet vreemd. Wat echter overeind blijft staan is het feit, dat tantra door de gelovigen wordt beoefend om tot sacrale extase te komen. En het lukt: er is mystiek- erotische literatuur te over waaruit die extase blijkt. Zijn deze ongetwij feld magische handelingen een legale weg tot de mystiek? Is het louter foutief gerichte magie? Hebben de vele aanhangers gelijk of moeten we ons richten naar een westerse deni grerende definitie inzake magie? De genoemde tantristen in oost en west, want onder jongeren die het zen-boeddhisme trachten te beoefe nen komt de erotische „maithuna- techniek” eveneens voor, doen ook V f-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18