Van boekhandelaar en uitgever tot specialist in allerlei zeldzaamheden C. p. J. VAN DER PEET Antiquaar in boeken over en uit het Verre Oosten ik HOFJE VAN STAATS ERBIJ BOEK p 1 Nieuw verschenen poëzie ir ir eau door Jack J. Brokaar Poëziekritiek ’“If V, i Erbij MAART 1974 tantie. door Hein Steehouwer -3220 Zeldzaamheden ITEERT BLAD D II- antieke kasten, antieke meubelen en oosterse kunstvoorwerpen in vitrines. Van der Peets specialisme wordt hoog gewaardeerd in de kringen van collega’s, collectionneurs en allen die zich inzicht willen verschaffen uit oude boeken over het oosten en in oosterse talen. Zijn catalogus wordt over de hele wereld verspreid. i Het antiquariaat is bekend om boeken uit en over het Verre Oosten: etnografie, atlassen, literatuur, liever nog boeken over oosterse kunst, reisbeschrijvingen in alle talen, als het maar ver band houdt met Indonesië, India, China, Japan, kortom alles uit die richting. Maar dan moet het wel antiquarisch zijn en liefst zeldzaam. „VRIÉNDELIJK WAECKSAAM” zou zijn wapenspreuk kun nen zijn. Het gaat om de eerste indruk die C. P. J. van der Peet maakt. Hij is een forse man aan de onvoordelige kant van de zes tig jaren, even voorkomend en vol bonhommie als vitaal-beslist. Zoiets als een figuur aan een „Schuttersmaaltijd” van Frans Hals. Hij schenkt wijn voor ons een koppige oude Bourgogne in heel dikke hoge glazen „zoals in de Dordogne”, naar hij zegt. Voor ingewijden is hij de bekende antiquaar, met zijn winkel in de Amsterdamse Nieuwe Spiegelstraat. Maar „resideren” doet hij in het regentengebouw van het Haarlemse „Hofje van Staats”, het prachtige gebouw aan de Jansweg. Hij ontvangt in de ruime antieke kamers, zijn „comptoir”, waar vroeger regenten zetelden- Met genegenheid laat hij er de sfeer intact: boeken in ml I gi iiiïiiiS® ■lil «ft: ■Si n K»» Kb» l Het regentengebouw van het Hofje van Staats, gefotografeerd vanaf het binnenplein. geïllustreerd Het huidige interieur van een der kamers van het gebouw. HEIN STEEHOUWER. Van Nico Scheepmaker ligt „Hop- A - ns ns dan Het blijkt te gaan om teksten die, tussen 1682-1700 te lezen waren op uithangborden, deuren en glazen. Met veel smaak dist O Mill ons de teksten op die er niet om liegen. Maar een ding staat vast: u zult ervan genieten. goed en een 'lijk ile 3 spreken Het is maar een klein deel van de eigen verzameling en miniem vergeleken bij de voorraden in het antiquariaat. Dat is een zaak, zoals er weinig zijn en alleen denkbaar omdat de banden tussen Neder land en het Verre Oosten al heel oud zijn en omdat ons land altijd al een belangrijke plaats innam bij de culturele uitwisseling op dat gebied. Wie er meer van wil weten komt bijna automatisch bij Van der Peet terecht. Het moet al heel gek gaan, als hij er in de Nieuwe Spiegelstraat geen boek over heeft. In een vitrine ligt een Siamees dodenboek, in Thais handschrift „Daar moet je een Dutchman voor zijn”, verzuchtte hij. gein die er in zit. De bundel zit vol mef understatements, zoals b.v.: Prachtige poëzie is te lezen in de bundel van Chr. J. van Geel, uitgeko- in de „Hoor wat de vogels beweren er vliegt in ons kielzog een dichter gebukt onder hemellicht door.” iro B.V. ■3-248061* Een bundel, die stijf staat van ver rassingen, surprises eigenlijk, met alle ah’s en oh’s van dien, als de „verpak king” eraf gaat en de inhoud zichtbaar wordt. Het boekje kost 6,50. „Kwelwater zegt hij en onmiddellijk kruipen gedrochten van water en vuur uit mijn kaffen bed.” men bij Athenaeum-Polak en Van Gennep. Veel werk van Van Geel is verloren gegaan bij een brand des tijds. Een blanco bladzij markeert dat in de bundel. Van Geel schrijft poë zie, die moeilijk is, maar voor wie zich enige moeite wil getroosten, ont rollen zich oneindige landschappen schoonheid voor de lezer. Van John O Mill is uitgekomen: „Op deuren en glazen”, uitgegeven bij Andries Blitz BV, Laren. Vier eeuwen volksrijm verzameld door ene Jeroen Jeroenz en „toevallig” ontdekt door O Mill. per’s Holland” in de etalages. Volgens de uitgevers de „Erven Thomas Rap”: Gedichten zonder dubbele bodems en simpel genoeg om op Havo-scholen te worden voorgedragen tijdens de Ne derlandse les. Een goeie grap van Rap, die men maar moet nemen voor wat hij waard is. Scheepmaker schrijft gedichten, die mij doen den ken aan Piet Paaltjens. De trieste toon overheerst, juist door de hoeveelheid „De warme slager” heet de bundel van J. B. Charles, uitgegeven bij De Bezige Bij. Kundige gedichten in een nog steeds bijtende taal. Niets is gladgestreken, aan alles kun je je ophalen. Het is sterke belijdenispoë zie en vooral, zonder omwegen. Poë zie die je in je poten bijt, want Charles is een dichter die zegt wat hij schrijft. En dat is altijd de moeite waard. Hij verft zijn gedichten niet in een modekleur, haalt er zelfs geen schaaf over, zodat je bij even niet opletten de splinters in je handen ritst. Poëzie die zout smaakt, als er zout staat. Van eigen bodem. „De warme slager” kost f 7,50. Tussen de zeldzaamheden in een vitrine liggen ook boeken in per kamenten banden, voorzien van „fore-edge painting”. Zo op het oog zijn ze gewoon verguld op snee. Buig je de aaneengesloten Bladzijden een millimeter terug, dan zie je een fraai geschilderd stadsgezicht. Buig je ze naar de andere kant, dan verschijnt een heel ander stadsgezicht. De Chine zen hebben het uitgevonden, meen ik, en zeldzame Perzische boeken vertonen deze bijzonderheid ook. Het is langzaam gegroeid. Als jongen kwam Van der Peet in de boekhandel terecht, eerst bij een Haarlemmer, Vernhout (thans de Veko). Hij had het geluk later in bekende boekhandels en uitgeve rijen te werken zoals Martinus Nij- hoff en Allert de Lange, later de Uitgeversmaatschappij Ontwikke ling (waaruit de Arbeiderspers groeide) en bij Querido. Negen jaar later wérkte hij in de Am sterdamse Museumboekhandel. prachtig gecalligrafeerd, ook met de hand geïllustreerd: visionaire voorstellingen. Het is een vouw- boek, „leporello-gebonden”, zoals dat heet. Het is gevonden in Ayu- tia, de dodenstad van Bangkok. Het is uiterst zeldzaam, een schat voor een museum. boek: „Holland by Dutch Artists” door dr. H. E. van Gelder, prachtig geïllustreerd met reprodukties van beroemde kunstschilders. Zo kun nen we doorgaan als niet iets an ders meer trekt, de antieke boe ken. „De eerste oude boekveiling is in Nederland gehouden, al in de ze ventiende eeuw”, vertelt Van der Peet. Ons land neemt vanaf die tijd een grote plaats in op het gebied van het antiquariaat. Ne derlandse antiquaars komen over al. „Ik was een keer in Londen bij een collega. Hij vroeg me om het zeldzame boek van Maaskamp over achttiende eeuwse kleder drachten. Ik beloofde het te zoe ken. Bij de eerste de beste andere collega (ze zitten in Londen vlak bij elkaar) kom ik het boek tegen. Binnen vijf minuten was ik bij de eerste terug. Die stond perplex: Niet alles gaat de deur weer uit. Heel bijzondere boeken tracht Van der Peet voor zijn eigen verzame ling te behouden. Er is een prach tige collectie oude boeken over Haarlem, waar hij echt van houdt. Een heel bijzonder exemplaar is een beschrijvende catalogus uit 1867 over boeken met Haarlem als onderwerp. Dr. A. van der Linde die zich in Haarlem bepaald onbemind maakte, omdat hij de Laurens Coster-legende onder mijnde schreef dit boek. F. J. Mac Donald liet het drukken bij Joh. Enschedé en Zonen. Waarom is het bijzonder? Het is het enige exemplaar, geheel gedrukt op echt perkament. Dat gebeurde vroeger meer, zij het zelden. Dan is er de voorliefde voor zo geheten „fake-books”. Ik krijg een reisjournaal in handen van de grote Columbus zelf, opgedragen aan diens zoon Diego. Het is het boek aan te zien, dat het is opge graven uit het natte strand van een West-Indisch eiland. Het kaft is bedekt met een dikke laag zand en aangegroeide schelpen. Het boek bevat journaalteksten, teke ningetjes en kaarten... maar wel alles in het Duits, want ene C. M. Seppel had er aardigheid in om zulke boeken te maken. Bibliofie len zijn er verzot op, want zelden bestaat er meer dan één exem plaar. Zo zijn hier ook van dezelf de speelse hand „echt” Egyptische kronieken, gewijd aan het leven van Farao Rhampsinitus, bekend uit Herodotus’ historiën en nu voor de beeldbuis gespeeld door Ton van Duinhoven. Tot de verza meling behoort een „Gazette de Vieux Paris”, geheel met de hand vervaardigd als een enig middel- eeuwsgetij denhoek, en al. HET HOFJE VAN STAATS is een van de mooiste oude complexen van Haarlem, niet in het minst, omdat de voorzij de van het hofje het prachtige rëgentengebouw is met zijn hardstenen stoeptreden, die de ingang vormen naar het uitste kend bewaard gebleven inte rieur. De gevel is een van de mooiste in Haarlem. Abraham KUjn, die het in 1733 als bouw meester kon opleveren, werd toen terecht bezongen, want het is een juweel van een ge bouw, opgetrokken dank zij het zeer ruime legaat van de Haar lemse garenreder en -handelaar Ijsbrand Staats, die een deel van zijn nalatenschap bestemde voor het onderhoud van be- ING 6 >p een vei! ier, dat k Europa. I otste erte rsoonlijke ten. Zendt as, u onM ie nieuwe i ure in l dop. Uw ir. 002. Hw trum Eu™ I, Beven: 20. Op dat moment kon het An tiquariaat C. P. J. van der Peet het gebouw huren onder de voorwaarde, dat alles in de ou de staat zou worden onderhou den. En dat was precies, wat Van der Peet zo graag wilde doen en sindsdien heeft gedaan. Met een prachtige tekening van Berserik op de kaft, is de derde bundel van Maria van der Steun verschenen bij Opwenteling. De titel Kwelwater, suggereert aardig de be doeling. De poëzie sijpelt a.h.w. door de onderwerpen heen, zonder echt de onderwerpen te veranderen. Een vorm van stiekemigheid. Hij wil er nooit meer weg, want hij geniet van de sfeer, die zo goed past bij zijn handel en wandel en bij zijn nostalgie- ke herinneringen aan het Haar lem van een generatie terug. In zijn bedrijvig leven is het Hof je van Staats een vast punt geworden, waar Ook de rust een weldaad kan zijn. Het resultaat is niet echt belang wekkend. Wat zweverig ook wel. Maar de manier waarop een en ander ontstaat, heeft mij wel geboeid. hoeftige alleenstaande vrouwen, mits ze de Hervormde gods dienst waren toegedaan. Nog altijd is het een echt hofje waar, zoals dat behoort „de tijd heeft Stilgestaan”. De woordkeuze, zowel als de regel- indelingen verraden een groot taal vermogen, dat slechts in schijn ge kleed gaat in de simpele outfit van een versje. Vaak vierregelig, soms ook sonnetterig, keurig in ’t metrum. Het oosten trok onweerstaan baar. In 1938 ging hij naar Indone sië. Hij werkte bij de grootste filialen-boekhandel, de firma Kolff en leerde Indonesië kennen. Tijdens de oorlog volgde het Jap penkamp en daarna de wederkeer. In 1948 nam Van der Peet „De moderne boekhandel” over, een Nederlands filiaalbedrijf met ook winkels in Djakarta, Soerabaja en andere steden in Indonesië. Daar na volgde de overname van Uitge verij De Spieghel in Amsterdam, met in het fonds ondermeer de bekende boeken van Paul Brunton over oosterse wijsheid. De uitgeve rij werd uitgebreid met de eerste uitgaven van „Paulus de Boska bouter”, de serie „Jonge reizigers” en weer veel later bijvoorbeeld „Pippi Langkous”. Daarnaast werd ■IM| veel uitgegeven ten dienste van het onderwijs in Indonesië, waar de naam Van der Peet een begrip is geworden. Op zijn reizen komt hij er nog. In 1948 begon hij ook zijn anti quariaat in oosterse boeken maar ook zoiets als kostuumkunde en andere specialiteiten in de Leidsestraat in Amsterdam. Boven de boekhandel had hij een kunst hal, waar bekende schilders expo seerden. In 1956 werd het de Nieuwe Spiegelstraat. De uitgeve rij en nieuwe boekhandels zijn later weer overgedaan. Uit zijn uitgeverstijd legt Van der Peet me een boek voor: „De corative art in Indonesian texti le”, geschreven door Laurens Langewis en Frits A. Wagner. Het >s typografisch verzorgd door Hel mut Salden en om deze verzorging m binnen- en buitenland be kroond. Het bevat een overzicht van alle weef-, borduur-, verf- en batiktechnieken in Indonesië en het is schitterend in kleur en zwart-wit geïllustreerd. Een ander De regenten vergaderen er sinds lang niet meer. Dat doen ze in het Hofje van Noblet, dat ze ook onder hun beheer heb ben. In 1866 werden de regen tenkamers verhuurd aan het bestuur van de Haarlemmer- meerpolder, later heeft de Haarlemse Armenraad er geze teld en van 1948 tot 1965 de inmiddels opgeheven Sociale Raad voor Haarlem en omge ving. |ZSSS liiif nin- imi mi ■ii pw ill! hm ui MH|i Mini ■MB: J Een voorbeeld van zogeheten „fore-edge painting”, waarbij de snede van een boek bij ombuigen naar twee zijden ook twee afbeeldingen toont, terwijl het geheel gesloten verguld op snee is. ililMBaiiiiliOJMO

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23