Hart van oude goudsmokke'stad de kreek klopt nog aan Ei Dubai Tineke's sprookje in 1 1 B.V. PAREL VAN PIRATENKUNST MOET OVERSTAPPEN OP OLIE Dirham-munt door Wim Timmers Sjeik Zayed B.V. Sjeik Rasjid Poe Port Rasjid Sleutelpositie f I 25 itieve 12.30 - Ftelijk X- IAL door Udo J. Buys sk 0® fPërZische~G3f=z ^3. ■RAjAL-KHEIM aarefAWE^i 1 1 U r’S. gTOEDZJEIS* .SJAROZJ* OMAN 60 OMAN laken nmer ingge- Markt in Dubai aangevoerd hebben gehuisvest. niets an- jt 7WI> irdt be SPROOKJE met de allemaal „HET WERD nog 'r o km IRAN Imuiden ort-afde- ienst- nede- n be- evens uiten- van de jeplaatst alsmede functie SAOEDI-X ARABE hij nog de hoofdbron van inkomsten voor het vrijbuiterssjeikdom Dubai op de oostelijke hoek van het Arabische schiereiland. Nu drijft ook Dubai op olie. Niettemin: er zijn nog verschillen aan de oude piratenkust. ervaring 1 Pef inheim 41 ESÏ voorbeeld horloges, medicijnen en nylon-textiel. oude ruzie over alleen Feisal tot Rijendik liggen de dhows aan de kade ■n jonge- et Mavo- agen na rden in- •cretarie ndaalse- isselende atuurlijk •erken in maken )MAN,fc= In Dubai dragen de soldaten van Sjeik Rasjid de trui die Montgo mery in de woestijn droeg als officieel uniform en de padvinders- riem van Baden Powell als kop pel. Het zijn kleine bruine man nen, maar toch eigenlijk „every inch an Englishman”. Wanneer nu de federale marine de ongeschre ven wetten van Dubai schendt en uitvarende dhows op smokkelwaar onderzoekt, kan sjeik Rasjid in een lastig parket raken. Weliswaar heeft de goudsmokkel op India en Pakistan niet zoveel mogelijkhe den meer. Er is voor zijn kooplie den echter nog goed geld te ver dienen aan de smokkel van bij- het vliegveld was helemaal gek op ons en nodigde de hele crew uit een avond mee te gaan éten”. Met een gezellig inheems restaurant voor ogen, stapte Ti neke die avond met haar colle ga’s in gereedstaande taxi’s. De wagens keerden de stad de rug toe en reden met hoog tempo de woestijn in. „Het was dood stil. Vreselijk romantisch. We kwamen door alles in een ont zettend gekke bui”, vertelt ze over de rit, die eindigde bij de monumentale bungalow. SSawjmar ;^$jcrdz]ra De olie verandert alles. Oude Britten, die hun „Trucial Coast” niet hebben verlaten, schudden het hoofd over die slimmerds in Lon den, die hun terugtocht uit de Perzische Golf verdedigden met het argument dat de Arabieren toch hun olie niet zouden kunnen drinken. Het mag een uitzondering zijn, maar wel een die het regi streren waard is: de Britse kolonel Sir Hugh Boustead, 25 jaar lang commandant van het Britse ka- meelkorps in Soedan, verzorgt op zijn oude dag de paarden van VAE-president Zayed. De sjeik, lijkt het, heeft al meteen zijn opperstalmeester van het type dat een hofhouding siert. Dubai, dat nu ook voor de kust is begonnen, heeft bij twee boorei landen reusachtige tanks op de zeebodem neergelaten, zodat de olie buiten de kust kan blijven. Sjeik Rasjid laat Amerikanen en Britten het werk doen. Bovendien begint dit jaar de exploitatie van olievelden in het aangrenzende Sharjah. Ras al-Kaimah put hoop uit een onderzoek dat de Neder landse maatschappij Vitol uitvoert. President van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) is de sjeik van Abu Dhabi, Zayed bin Sultan al-Nahyan. Het is pas 25 jaar geleden dat deze in tenten opgegroeide potentaat persoonlijk zijn leger aan voerde tegen de troe pen van sjeik Rasjid, de handels- prins uit Dubai. Aan Dubai grenst het sjeikdommetje Sharjah. Dat bezat de voornaamste haven in deze streek totdat sjeik Maktoem bin Hasj ar van Dubai omstreeks 1900 een geheime overeenkomst sloot met de toen dominerende „Bombay and Persian Navigation Company”. Maktoem zond tegelij kertijd een slimme koopman naar de sjeik van Sharjah, om die er van te overtuigen dat een goed moslim geen zaken kon doen met de zedeloze en eeuwig dronken zeevaarders van de compagnie. van de Golf zorgde door een paar eilandjes te bezetten, die de Brit ten altijd als Arabisch gebied had den beschouwd. Die daad bracht overigens de sjeiks ertoe om spoorslags lid van de Verenigde Naties te worden. aboe dhabi onverdroten worden door Britse officieren. De eigenzinnige koopman gaat op meer gebieden zijn eigen gang. Zodra de organisatie van oliepro ducerende landen (OPEC) had be sloten om samen een droogdok te bouwen op het nabijgelegen Bah rein, liet Rasjid in februari vorig jaar zelf de bouw van ,,’s werelds grootste droogdok”, annex scheepswerf, aanbesteden. De bouw is in voorbereiding. Dat hij nu de KLM-landingsrechten heeft gegeven op het (volgens Dubaise kenners) modernste vliegveld vain het Midden-Oosten, is omdat (vol gens een Nederlandse waarnemer) elke landing voor hem een keer tanken betekent. Maar gerekend wordt op een grote groei van Du bai. Dagelijks neemt sjeik Rasjid plaats in een kring van burgers die hun klachten aan hem kwijt willen. Hij is een potige heerser op slippers, waarin vooral de zwaar verweerde teennagels om aandacht vragen. Samen met een paar kundige adviseurs heerst de „ruler” over zijn naar schatting 70.000 onderdanen van overbo dige bureaucratie is in Dubai (nog) geen sprake. Gezegd wordt dat zijn kooplui de laatste tijd klagen dat hun dhows, op weg naar Per- zië of India, worden aangehouden en op smokkelwaar onderzocht door militairen die als matrozen van de eigen marine zouden moe ten worden beschouwd. „NIET TE GELOVEN. Het was allemaal even onvoorstel baar”. Stewardess Tineke van der Draaij (24) krult nog haar lippen van de pret, wanneer ze spreekt over haar onverwachte avontuur in het oliestaatje Dubai. Een wervelende avond, in een geheel uit marmer opge trokken paleisachtige bungalow, midden in de woestijn. „Het was gewoon te gek. Je lachte je rot. omdat je gewoon niet kon begrijpen dat het allemaal waar was”. Tegenwoordig hebben de zeven „rulers” (naast hun eigen gardes natuurlijk) samen een 2500 man sterk federaal leger. Alleen Abu Dhabi (90.000 inwoners en daar mee het grootste) maakt het bont met een eigen armee van 400 offi cieren en 9500 manschappen. Bo vendien heeft het landje 32 Mira- ge-straal jagers in bestelling bij Frankrijk, waarmee de aardigheid verdwijnt uit de gedeeltelijke sa menwerking op militair gebied. veel gekker, toen het diner be gon. Een lopend buffet in een salon, met de afmetingen van een zaal. Daar kwam ook Makhmud Bin Rasjid, de zoon van de „ruler” van Dubai. Op een enorme marmeren tafel stonden de rijkste gerechten uitgestald, inheemse en wester se. Midden in de tafel een vij vertje, waar kreeften in het rond zwommen en daarboven weer een plateau met bloemen en fruit. En overal er omheeen de meest kostelijke banken. In de zaal ernaast was een tafel beladen met de mooiste kristal len glazen en gouden lepels en vorken. En de wijn vloeide rij kelijk. Na het diner werd fruit aangedragen, ook weer in grote gouden schalen.” „En voor je het wist stond de koffie voor je neus. Alles steeds aangevoerd door bedien den, die geruisloos om je heen slopen. Een enorme overdaad allemaal, ze hebben geld en dat laten ze zien ook”. Die samenwerking was vooral vlot tot stand gekomen omdat alle legertjes restanten zijn van de Britse „Trucial Oman Scouts” en Midden in de woestijn ligt, an derhalf uur vliegen later, splinter nieuw „Dubai International Air port”. Het eerste, dat vanuit de lucht zichtbaar wordt van het sjeikdom, is een in zee gebouwde haven van vermoedelijk visionaire (rootte maar met slechts een paar schepen. Dubai, zegt een prospec tus, wordt onder zijn „ruler” (de gewoonte om Zijne Hoogheid met „heerser” aan te duiden, hebben ze uit de Britse tijd overgehouden) sjeik Rasjid bin Sa’id al Maktoem een van -s werelds grootste haven steden. Al is de toekomst zichtbaar be gonnen, het hart van de oude goudsmokkelstad klopt nog aan de kreek, die van de Perzische Golt uit breed het land binnengedron gen is. Rijendik liggen daar de dhows” aan de kade, forse houten zeilschepen. Ze kunnen er eeuwen geleden nauwelijks anders hebben uitgezien. Donkere, vaak kleurrijk uitgedoste mannen beheersen er het straatbeeld: de zeelui van een stad waar de sjeik nog regeert zoals het een sjeik betaamt. Omdat het woestijnstaatjes zijn met samen, naar eigen schatting 320.000 inwoners (in werkelijkheid zullen het er wel een paar minder zijn), is het misschien wat over dreven om r’ gebeurtenis aan de Perzische C 'f ten voorbeeld te stellen aan de zo lang naar een heid toeworstelende Westeuropese landen. Wie bedenkt dat ervaren Britten in deze streken voorspel den dat de sjeiks elkaar gauw weer in de haren zouden vliegen, toen drie jaar geleden de Union Jack voorgoed moest worden ge streken. begrijpt dat niettemin sprake is van een boeiende ont wikkeling. Ook dat is een facet van de toekomst, waarmee sjeik Rasjid zich heeft ingelaten. Wie grote za ken wil doen en het zich vanwege de olierijkdom ineens kan veroor loven, kan niet op de zelfstandig heid van zijn dwergstaatje blijven staan. In 1971 heeft Dubai, met zes andere sjeikdommen, de „Verenig de Arabische Emiraten” opgericht: Abu Dhabi, Dubai, Ajman, Shar jah. Fujairah, Ras al-Khaimah en Umm. al Quaiwain. In de politiek zal sjeik Rasjid, die de handel beheerst, al gauw een matigende invloed hebben. Bij zijn haven hangen in een Perzisch restaurant de portretten van de „ruler” en de sjah broederlijk naast elkaar. Hij heeft trouwens zijn bedenkingen tegen een al te hechte samenwerking. Mocht er federaal worden besloten om dou anetarieven op te stellen, dan zal rond de nieuwe buitenhaven („Port Rasjid”) een vrijhandelszo ne tot stand komen. Dubai wil zijn positie als omslaghaven niet op het spel zetten. In Dubai blijken alle hotels be zet te zijn. Het meest gerenom meerde wijst de bezoeker af om dat juist de „nationale olieboycot- delegatie” hier logeert. Aangezien de zeven sjeiks hun bodemrijkdom onder eigen beheer hebben gehou den, is zo’n delegatie allicht een flink gezelschap. Alle andere ho tels zijn vol, omdat de oliemaat schappijen er in afwachting van eigen huizen hun employés TEMIDDEN VAN al het woestijnzand onverwacht om geven door weelderig groen, heesters, bomen en struiken. „Wat we daar tussen zagen be stond allemaal uit marmer, de stoep, de muren, alles. En er voor was een enorm, helemaal verlicht, zwembad. Via een trappetje kwamen we in de bar, vanwaar je er ook weer in uitkeek. Alles was even luxu eus ingericht. We hebben daar ook Arabisch gedanst met die mannen in het lang. Later kwamen we er achter dat de bungalow het buitenverblijf was van vijf oliesheiks”. De „ruler” van Dubai heeft zijn collega van Abu Dhabi als presi dent aanvaard, niet zonder een maximum aan compensaties. Sjeik Rasjids zonen zijn in de federale regering minister-president, minis ter van Financiën, van Defensie en van Sociale Zaken. Het zijn drie strategisch belangrijke posten en de laatste is ook best te verde digen: al in 1958 trok sjeik Rasjid demonstratief uit zijn paleis om er Dubai’s eerste lagere school van te maken. Acht jaar later had Abu Dhabi nog altijd alleen maar zes lagere scholen. Overigens is sjeik Rasjid zelf vice-president van de federatie. Vooral op olie namelijk berust de macht van sjeik Zayed van Abu Dhabi (in normale tijden nummer acht op de lijst van Ne derlands olieleveranciers). Omdat hij slechts drie percent bijdraagt aan de Amerikaanse olie-import is het wellicht menigeen ontgaan dat de sjeik van Abu Dhabi het initia tief heeft genomen voor de boycot van de Verenigde Staten, namelijk al op 17 oktober. Hij zou daarna hét gemeenschappelijke beslui! van de olielanden, om de produktie te beperken, niet erg serieus heb ben genomen, maar daar zullen de geschiedenisboekjes van Abu Dha bi zeker over zwijgen. Het is de trots van het sjeikdom dat de „ruler” vier dagen later werd ge volgd door de machtige en boze buurman Feisal bië. Vanwege een een oase heeft dusver geweigerd de staat van de zeven feodale woestijnvorsten te erkennen. Met de revolutionaire regimes van Egypte, Syrië, Libië en Irak hebben die geen enkele moeite gehad. Zayed heeft zelfs betrekkingen aangeknoopt met de eeuwige vijand van de overkant, Perzië, dat nog twee jaar geleden voor grote woede aan deze kant In Dubai, het handelscentrum waar de pittoreske kreek het Vo lendam van de Golf zou kunnen worden, valt de verandering zelfs te bespeuren in de eigen speciali teit. Een plaatselijke koopman, die al lang meubels importeerde en bescheiden praat over zijn snel groeiende eigen fabriek van sani tair materiaal, reist binnenkort naar Nederland om de basis te leggen voor een nieuw importpro- dukt dat een gegarandeerde best seller wordt: diepvrieskip. van Saoedi-Ara- TINEKES vertelling uit „1001 nacht” begon op de in de hete zon zinderende „Dubai Interna tional Airport”. Ze was daar de vorige maand, en ook in de cember, een geregelde gast als bemanningslid van Martinair’s DC-10, waarmee in die maan den pelgrims over en weer werden gevlogen. „De belang rijkste afhandelingsman op n en De monteurs worden aangevlogen uit Pakistan, het hotelpersoneel uit India. De architect is een Liba nees, de hotelbeheerder eveneens. Zo wordt overal aan de Arabische oliekust gewerkt. Over hoogstens een paar jaar zullen in Europa de vakantiegidsen reizen, buiten het te hete zomerseizoen, aanbeve len naar de zonnige Perzische Golf, want zulke hotels worden er met dat doel gebouwd van Koe weit in het noorden tot Sharjah. Abu Dhabi heeft twee Hiltons, Dubai bouwt er één. Er is een gemeenschappelijk parlement, waarvoor de sjeiks persoonlijk de afgevaardigden aanwijzen. Er is een grondwet met 150 artikelen. Er is een heel be scheiden, federale, begroting, voor al bestemd voon de ontwikkeling van die lid-sjeikdommen die nog niet het geluk hebben gehad op olie te stoten. Sjeik Rasjid is het voorbeeld van Abu Dhabi, om olie te laten boren, pas een paar jaar geleden gevolgd. Japanners beheersen de Abu Dhabi Oil Company en ex ploiteren rijke velden voor de kust. Zij bereiden bovendien op een eilandje de fabricage van „vloeibaar aardgas” voor, een pro gressieve gebeurtenis aan de Per zische Golf, waar bijna alle aard gas nog onverbruikt in hoge schoorstenen ontsnapt en in de lucht verbrandt. Vanaf 1976 zal Japan jaarlijks drie miljoen ton tot vloeistof geperst aardgas van Abu Dhabi betrekken. Er blijft de bezoeker ders over dan in het buurland Sharjah, twintig kilometer de woestijn door, een hotel te betrek ken. Het is een alle luxe belovend hotel, dat helaas nog volop in aanbouw is: vóór de woestijn, achter de Perzische Golf. Mensen wonen er nauwelijks in Sharjah. Bij het vertrek van het noordelijke, moderne Koeweit voor een vlucht met de Kuwait Airways naar Abu Dhabi en Dubai (waar een gekaapte KLM-machine heen werd gedirigeerd) is de con trole niet minder degelijk dan op Europese vliegvelden. Een plukharige oude bedoeien (in de stad Koeweit zie je ze zo niet meer) neemt het niet. Er zal wel nooit een vliegtuig door een kameeldrijver worden gekaapt, maar bevelen zijn ook in Koe weit om te worden uitgevoerd. Kameraden overtuigen de oude heer dat hij aan een vluchtige controle niet ontkomt. Zijn hand bagage wordt losgeknoopt: dekens en een olielamp. Drie vrouwen en een groepje kinderen brengt hij mee in het toestel. Vrouwen in het vormloze zwarte Arabieren-maxi, het ver sierde boerka-maskertje over de neus. In Koeweit City zie je ze nog maar zelden, elders aan de Perzische Golfkust zie je het maar zelden anders. Zichtbaar is alleen wat (wie weet) het meest boeiende aan een Arabische vrouw zou kunnen zijn: de donkere, borende ogen. HET SPROOKJE eindigde diep in de nacht toen de wach ters de hekken achter hen slo ten. Tineke: „Het is gewoon gek om het een keer mee ge maakt te hebben”. De olie drukt haar stempel op de Verenigde Arabische Emiraten. Ér is sinds vorig jaar een gemeen schappelijke munt, de dirham. Op dat geld is als vast symbool aan gebracht: vier kamelen, een dhow, een parelketting (droevige herin nering aan de bron van inkomsten uit de dagen toen de industrie- parel er nog niet was), een palm boom en een boortoren. De in-r vloed van de olië kwam trouwens in een persoonlijke ervaring, op twee manieren onmiddellijk bij aankomst in Dubai tot uiting. ;s e.d. was DUBAI -hr .-- -z

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25