BOEKEN NAAR TV-SERIES NIET GESLAAGD ALTIJD EVEN VULLEN ZONDER KRIMPEN FLEXIBEL SCHUREN val af Eet lekker en HET HOOFDPIJNBOEK: mee om Goede informatie om voorzichtig te gaan W tips voor vrije tijd ONDERHOUD VAN DE BOOT JOECOSLAVISCH BORDUREN TERUG NAAR DE NATUUR ■M I Uitstekende seksuele voorlichting Na Diepvriestoilet met verwarmde zitting _1 ■^i£t W Erbij 26 1974 MAART ZA ZATERDAG 9 Winkler Prins Ir Zui< sion sch( van casi: lijke mor den hele in d plez een trof Lou broe IR» DAT OMROEPEN bekende boe ken tot uitgangspunt nemen voor hun telvisieseries is langzamerhand een bekend verschijnsel geworden. Het omgekeerde gebeurt nu ook steeds meer: uitgevers pakken een bepaald programma bij de kop en geven het in een boek opnieuw vi sueel gestalte. Kijkgids voor planten ó'Z-.- J®. -’•Art? V .7 ORMATIE GEZI l z los te Wieteke van Dort maakte de tekeningen. H.R. CEES STRAUS JOB GASTON GOURMET BARBARON DEZELFDE sfeer van dit boek over de Stratemakeropzeeshow is ook type rend voor het Bibelebonsboek. Ook hier liedjes, spelletjes en verhalen naar een veelbekeken programma. Maar de ge bruikswaarde is al een stuk minder: de verhalen zijn alleen passief te onder gaan. De avonturen van Polletje Puk en Anuschka, Bolletjeboos en Barbaron (al le beschreven door Piet Geelhoed) zijn in stripvorm weergegeven. Tekeningen (van Johan Volkerijk) zijn gevat in dik ke, worstachtige kaders (waarbij aan het TV-beeld moet worden gedacht?) met daaronder een zestal tekstregels die de prentjes moeten verklaren. De stratemakeropzeeshow tracht op humoristische wijze een aantal opvoed kundige taboes uit de weg te ruimen. Dit boek handhaaft uiteraard de strek king van het programma. Nu de serie tot het volgende seizoen stilligt, is het boek een aardige gelegenheid het plezier aan de serie vast te houden. Ieder stripverhaal wordt afgesloten met een tweetal liedjes met tekst en muziek. Het boek wordt volgemaakt met twee niet geïllustreerde verhalen waar voor plotseling een veel groter letter- korps moest worden gebruikt. Het lage formaat van dit Bibelebonsboek, ver schenen bij de Gooise uitgeverij, maakt het lezen gemakkelijk. baard. Bij het herschrijven gaat die ach tergrond al gauw verloren en het gevolg is een niet altijd even goed te verteren eenheidssoep. Er zijn al heel wat boeken en boekjes uitgekomen over seksuele voorlichting. Daar is heel wat kaf onder het koren. We hebben nu twee nieuwe boekjes onder ogen gekregen en we moeten zeggen dat we er enthousiast over z(jn. De naam: „Gezinsencyclopedie voor seksuele voorlichting”, samengesteld door een viertal Franse deskundigen en vertaald door Jan Steur, uitgegeven bjj de Zuidnederlandse Uitgeverij Antwerpen en de Centrale Uitgeverij Harderwijk. Die zg. encyclopedie (een wat zwaarwichtig woord voor deze luchtig gehouden boekjes) bestaat uit vijf delen, bestemd voor diverse leeftijdsgroepen: 7-9 jaar, 10-13 jaar, 14-16 jaar, 17-19 jaar en volwassenen. We hebben de eerste twee deeltjes doorgenomen; de andere komen later in het jaar uit. Zoals men zal begrijpen leggen de schrijvers de kinderen de seksuele wetenswaardigheden uit op de manier, die bij die groep hoort. Dat is in verhaalvorm. Er wordt niets verhuld. Er staan duidelijke foto’s in, die heel normaal overkomen en precies passen in de uitstekende sfeer van vertellen. Degenen, die het meedelen van alles wat rond de seksualiteit plaats heeft, nog maar een griezelig gedoe vinden of het ronduit niet durven (en dat is vaak nog steeds zo) kunnen aan de hand van deze boekjes gemakkelijk de stap ondernemen. En voor de kinde ren is het plezierig alles nog eens op hun gemak te kunnen nalezen en bekij ken. Uitstekende voorlichtingsboekjes. Jammer van die bloeiende In een der gen. verh zoor Ove: het de i het kind met gest land Lo rus. maal en k heer Neck tijd geër nemi bracht worden naargelang de te be werken plaatsen. Het is onschadelijk voor mens en dier. Het heeft verder als voordeel, dat het geen metalen aantast. Vooral bij het gebruik van bouw materialen, die nu niet bepaald ge schikt zijn voor sterke bevestigingen, kan Rockite uitkomst bieden. Bouten aangebraeht en vastgezet met Rockite, in bijvoorbeeld houtwolcementplaten, oud metselwerk of kalkzandsteen zit ten stevig vast. Het enige gevaar is wellicht, dat de platen of de stenen het begeven, maar niet de bevestiging. Door het snelle drogen en daarna uit harden is het vulmateriaal ook en vooral plezierig om mee te werken voor de doe-het-zelver. Toepassingen o.a.: verankeren van hekken, trapleuningen, haken, schroe ven, scharnieren, wasbakken; Repare ren van scheuren en gaten in beton, steen, tegels, graniet enz. De Cath nog Dat gouv In Com verv voor sider een raai Va were Mau gebo eerd (e) 1 rige zach drie en v moei volle term be” groti gelu geke Lou nooi behc De begii die I Co. lakk eeuw men groo sche Starr het were Ned( lakk ouw Een tip over een goede stoelgang. Op plaatsen waar een rioolsysteem ont breekt (dus ook in boten, caravans enz.) vormt het toilet toch altijd wel een probleem met een luchtje. Een Noorse firma heeft er nu een heel slimme op lossing op bedacht. Men moet daarvoor wel over een elektrische installatie be schikken (en dat is dan op zijn beurt weer vaak een probleem). De Noren heb ben een vriestoilet gecreëerd. Het is in wezen een diepvrieskastje met ver warmde zitting. De faecaliën komen in een speciaal geïmpregneerde papieren zak terecht, die in een roestvast stalen houder hangt. Ze bevriezen meteen. Daardoor, zegt de fabrikant, krijgen reuk en damp geen kans. De zak heeft een inhoud van ongeveer 23 liter en hoeft voor een gemiddeld gezin niet eerder dan na 10 tot 14 dagen vervangen te worden. Het verwisselen van de zak is een eenvoudige zaak en tevens een volkomen schoon karwei. Afvoer van de zak kan geschieden door begraven, waar dat is toegestaan of anders op de mestvaalt worden gedeponeerd. Ook een plaatselijke reinigingsdienst zou in geschakeld kunnen worden. Het Elstar-toilet, ook geschikt voor zomerhuisjes, bouwketen enz. is 400 bij 600 mm groot en vereist niet meer ruimte dan een watercloset. Het elektrisch verbruik is 130 watt per uur. Importeur Menro International b.v., Scharloo 1, Brielle. Uitgever Bom slaagde er uitstekend in de populaire Stratemakeropzeeshow in boekvorm weer te geven. Op groot formaat zijn talloze teksten, tekeningen, foto’s en liedjes uit 21 TV-uitzendingen in een aantrekkelijke lay-out opgeno men. De teksten (van de hand van Wieteke van Dort, de Deftige Dame in de serie) zijn, doordat ze in toneelvorm zijn geschreven, makkelijk na te spelen. En net als in het echt script staan er aanwijzingen bij. Het aardigste is als daarbij van de specifieke hoedanigheden en mogelijkhe den die het boek biedt, wordt uitgegaan. Nakauwen van het programma in ge drukte vorm vergroot alleen maar de overbodigheid, slechts een aanvulling of een geheel nieuwe waarde (die maar zelden wordt gevonden) rechtvaardigt de uitgave. men er een soort detectiveboek van: Wie is de dader? Zoiets kweekt trouwens ook een mentaliteit van zelf doktertje willen spelen. Het zal wel de Amerikaanse stijl van benaderen van het publiek zijn. Een ander bezwaar tegen het „Amerikaanse” van het boek is, dat men uitgaat van de Amerikaanse situaties. Wel wordt, waar het over geneesmiddelen gaat, vermeld, welke medica menten in Nederland niet verkrijgbaar zijn, maar waar bijv, aanbevolen wordt, dat artsen aan apothekers moeten opdragen de naam van het geneesmiddel op de verpakking te zetten, komt men daarvan in Nederlandse apotheken van een koude kermis thuis. Dat mag hier (nog) niet. Het hoofdpijnboek is afgezien van voormelde bezwaren wel een goed informatief boek. Men krijgt in grote lijnen een beeld, wat hoofdpijn is (voor zover de deskundigen daar al thans zelf al achter zijn), hoe het veroorzaakt zou kunnen zijn, hoe men er eventueel iets preventiefs tegen kan ondernemen en tenslotte wat men er direct of indirect tegen kan doen Voorop staat natuurlijk, dat men altijd een arts moet raad plegen, als de hoofdpijn een terugkerende kwelling is. Belang rijk is ook, dat men gewaarschuwd zij tegen het gebruik van allerlei hoofdpijn-stillende middelen. Het is zo langzamerhand wel bekend welke schadelijke bijgevolgen bijvoorbeeld het een voudige aspirientje kan hebben. In dit verband herinneren we ons een uitspraak, die een directeur van een groot geneesmid delenconcern ons toevertrouwde: „Als er nog geen aspirine be stond en wij vonden dat middel nu uit, dan zouden we van de overheid geen toestemming krijgen het in de handel te brengen”. Waarmee we maar willen zeggen: Het hoofdpijnboek bevat veel goede informatie, maar ga met die informatie voorzich tig om. H. R. de keuken met recepten, kookadvie- zen en waardevolle tips. En dan na tuurlijk het gebruik ter bevordering van de gezondheid en verhoging van de schoonheid. „Terug naar de na tuur” is het devies, dat hoog staat aangeschreven in dit boek. De gete kende illustraties zijn heel mooi en heel fijntjes uitgevoerd. Een bijzonder mooi en smaakvol uitgevoerd boek over „Kruiden”, voor smaak, gezondheid, geur en schoon heid, het hele jaar door verscheen bij Gottmer. Anne Biegel en Heleen Kemkamp-Biegel zorgden voor de Nederlandse bewerking van de Engel se uitgave (door Rosemary Hemphill en tekeningen van Claire Simpson). Het is een juweel van een boekje geworden, en tegelijk ook bijzonder praktisch. De indeling is als volgt: eerst iets over voedsel voor gezond heid en genoegen; dan vier hoofd stukken ingedeeld naar de seizoenen, met een aanduiding welke kruiden er dan te krijgen zijn: b.v. Voorjaar, „fines herbes” voor het aroma, krui den voor sla en kookpot. Of: Winter, Een verwarmende familie van sterke kruiden en een verzameling kruiden met een herstellende en opwekkende werking. En zo voor alle jaargetijden een eigen karakter. Tenslotte nog wat vegetarische recepten en natuurlijk een register. Alle mogelijke kruiden, die maar te bedenken zijn krijgen eerst een aparte beschrijving, waarbij zeer saillante bijzonderheden worden vermeld, daarna volgt het gebruik in Als je gaat schuren met papier of linnen dan ben je meestal al gauw door je schuurpapier heen zonder dat je dat optimaal benut hebt. Je from melt het in allerlei kleine stukjes. Het breekt en ga zo door. De volgen de stap is om een blokje hout of kurk te pakken en daar een stuk schuurpapier of linnen op te bevesti gen. Maar dan zit je eigenlijk vaak weer te kijken met een oneffen op pervlak, dat toch geschuurd moet worden. De Quicksand-schuurblokken zijn van een stuk flexibel plastic, waarop een harde laag schuurmate- riaal als één geheel is vastgezet. Het voordeel van zo’n plastic blok is dui delijk: je kunt nu gemakkelijker bij moeilijk bereikbare plaatsen, vooral ook omdat het schuurmateriaal scherp rechthoekig rond het blok is aangebracht. We zouden de fabrikant wel willen adviseren om ook wat smallere blokjes te maken, zodat je ook in smalle richeltjes terecht kan. De Quicksand-blokken zijn watervast. Ze kunnen als een soort spons onder de kraan worden uitgespoeld,'* als dat nodig mocht zijn. Ze kunnen na dro ging weer gebruikt worden. Het bete kent dat ook nat geschuurd kan wor den. Er zijn twee types blokken. Op elk bevinden zich twee soorten schuurmateriaal, grof en fijn. Impor teur: Schreuder, Bergweg Z-82, Berg- schenhoek ZH. De meeste kleine, handige vindingen roe pen altijd de kreet op: maar natuurlijk, dat is het, dat ik daar zelf niet aan heb ge dacht. Zo is het in feite ook met de Quicksand-schuurblokken. kunst kwam niet alleen tot uiting in de kleding, maar ook in gebruiks voorwerpen en vooral Zomer Keuning (Wageningen) heeft in samenwerking met het We reld Natuur Fonds een „Plantengids voor Europa” uitgegeven voorzien van 1088 foto’s in kleuren. Deze gids benadert de determinatie nu weer eens van een geheel andere zijde en heeft de indeling daarbij geheel aan gepast. De tekst is kort en ingedeeld naar de grootte van plant en bloem en naar de kleur. Een „Kijkgids” dus eigenlijk, om snel uit te kienen welke bloemen en planten je onderweg te genkomt. Meenemen dus op reis, in de auto of in de rugzak. Het derde deel van de Winkler Prins Encyclopedie van het dierenrijk is uit. Al eerder hebben we de lof gezongen van deze uitgave. Ook nu weer valt de fraaie uitvoering op. In totaal gaat de Encyclopedie zes delen omvatten. Hebt u al voor de spiegel gestaan in het nieuwe (alweer oude) jaar en uzelf even kritisch bekeken? Wij hebben het wel gedaan en gezegd: daar moet wat af! Hoeveel is minder belangrijk, maar het móét! Het hoofdpijnboek doet de zaken op populair-wetenschappe lijke wijze uit de doeken. Het is ook bedoeld voor de geïnte resseerde leek. Men begint met een algemene uiteenzetting van het begrip hoofdpijn en stapt via een verhaal over de hoofdpijn door de eeuwen heen (met mythen en folklore op dat terrein) over naar de hedendaagse praktijk. Men noemt tien „gevallen”. Korte verhalen van het hoofdpijn-beeld van tien patiënten. Een beetje merkwaardig, om niet te zeggen, kinderachtig is de ma nier van schrijven: eerst de korte geschiedenissen van die tien mensen en pas later, in de loop van het boek, komt het ver volg (en het eventuele medische antwoord) op die verhalen. Men voegt er dan ook aan toe: wie al te nieuwsgierig is naar de afloop kan via het inhoudsregister direct het antwoord op zoeken. Voor de anderen geldt: „Misschien wilt u een poging wagen om een diagnose te stellen en him kwalen te classifi ceren”. Alsof een leek even aan de hand van tweeëneenhalve pagina iets zinnigs zou kunnen zeggen over de oorzaak van die hoofdpijn; een oorzaak waar de behandelende artsen pas vaak na lang speurwerk achter zijn gekomen. Op die manier maakt Eindelijk weer eens een ander boek over zeilen dan de gebruikelijke. Dit keer geen verhandelingen over hoe men moet zeilen en waar men dan allemaal op moet letten (instructies, tips en delen van het binnenvaartreg- lement.). „Houdt zelf uw schip in conditie” (uitgeverij Hollandia BV) is een boek, dat vol staat met bijzonder nuttige informatie over het onder houd van de boot. Aangezien de meeste botenbezitters (althans die van zeilboten) het liefst zelf aan hun bezit knutselen en dat rachten te vervolmaken, zullen zij dit door de Duitser Joachim Schuit geschreven en door H. Jansen voor Nederland bewerkte boek goed kunnen gebrui ken. Het is ook handig opgezet: ver deeld in vierdelen: voorjaar zomer, herfst en winter. Wat men het best in die jaargetijden aan de boot kan of moet doen. Er wordt een royaal overzicht gegeven van gereedschap pen en onderhoudsmiddelen (en dat zijn er nogal wat, bijv, op het gebied van scheepsverven). Het boek wemelt van de tips. Het is onmogelijk om alle onderwerpen, die aan de orde komen, hier te noemen. Vast staat dat het voor de doe-het-zelver aan de boot een prima geschenk zou zijn. Tussen twee haakjes: het boek staat ook nog vol met allerlei instructieve tekeningen. SR gr „WILLEKEer was eens” bevat een vijftal sprookjes die door Mies Bouhuys zijn herschreven. Het zijn De varkens hoeder, Blauwbaard, Vrouw Holle, De Sneeuwkoning en Het meisje met de zwavelstokjes die door Van Holkema en Warendorf werden gebundeld en opge fleurd met een groot aantal glimmende „stills” uit de TV-serie. Hier geen aanwijzingen om zelf iets op te voeren of in te kleuren, maar alleen het verhaal zonder meer. Mies Bouhuys trapt daarbij in het grote gat dat steeds ligt te gapen bij het her schrijven van beroemde verhalen. Im mers, een sprookje als Het meisje met de zwavelstokjes heeft een heel andere achtergrond dan bijvoorbeeld Blauw- DE FLAUWE en weinig oorspronkelij ke TV-avonturen van Peppi en Kokki hebben bij de Gooise uitgeverij eveneens in een boek onderdak gekregen. De figu ren van Peppi en Kokki zijn al te duidelijk geënt op de veel leukere Oliver Hardy en Stan Laurel. Ook dit boek, met een tekst van Nan de Vries, bevat foto’s van de TV-serie. De kwaliteit is hier echter zeer matig en de plaatjes hebben een weinig zeggende en nauwe lijks ondersteunende functie. Het boekje is, net als de sprookjesbundel, gedoemd een eigen leven te gaan leiden. Maar helaas is het verhaaltje daar te mager en te onnozel voor. Uit dit laatste boek, met de vele steken, randen, motieven en uitgewerkte ideeën, is de techniek van dit soort handwerk uitste kend te leren en de mogelijkheden die deze borduurkunst openbaart worden al doende steeds groter. Het Joegesla- visch Borduurboek brengt de oude motie ven, opnieuw toegepast, weer onder de aan dacht. De oude volks- Dat is niet direct de schuld van Mies Bouhuys, de oorzaak ligt in de stijl die automatisch bij dit soort werk wordt opgedrongen. Er worden geen nieuwe elementen aan het verhaal toegevoegd, hoogstens wordt de inhoud door soms al te lange zinnen nog eens extra ontoe gankelijk gemaakt. Dit en de af en toe tamelijk moeilijke woorden beperkte het jeugdige lezerspubliek tot de oude ren onder hen. De uitvoering, in gebon den vorm en met een zeer leesbare letter, is verzorgd en de prijs waard. Resultaat na één maand serieus „groenvoer” eten? Twee ons gewichts- TOENAME. Ja, het is erbij geko men. En de weegschaal van de dokter is nog van het ouderwets degelijke bascule-type. Wat nu? Toch doorgaan, hebben we besloten. Een zeer aanlokkelijk re cept, dat slechts weinig calorieën in houdt, verschafte ons de Duitse ver mag eringsexpert Ulrich Klever. Voor 4 personen nam hij: 400 gram mager varkensvlees (liefst filet of haas), 2 grote aardappelen, 1 appel, 1 ui, 1 glas witte wijn en eenachtste liter kippebouillon. Het vlees wordt in dunne plakjes gesneden, die op de bodem van een ovenschaal worden gelegd. Daarop de in schijfjes gesneden (rauwe) aardap- Rockite (uitgebracht door Baten burg Bouwprodukten BV, Koopvaar dij straat 43, Tilburg) wordt geleverd in poedervorm in een plastic em mertje voor het mengen met water. Het verankeringsmateriaal is gemak kelijk klaar te maken voor gebruik. Het kan vloeibaar of stroperig aange- wandkleden, genoeg is er eertijds zo kunst in het Joegoslavië van vandaag niet 'veel meer te vinden. Vrijwel uitsluitend in musea. Maar nu het maken van wandkleden bij ons in zo sterke mate is herleefd is deze Joego slavische kunst zeker het beoefenen waard. Michael Brix doet in zijn boekje: „Wat grote en kleine handen kun nen maken”, een hele reeks fleurige, kleurige en originele suggesties aan de handen. Van speelpoppen tot spiegel lijsten, van bierviltjes tot bijouteriekistjes, van washandjes tot wand versiering en nog veel meer. Leuke en duide lijke tekeningen, een voudige en goede tekst. Praktisch iedereen heeft wel te maken met min of meer ern stige vormen van hoofdpjjn. Hoe ontstaat hoofdpyn en wat is er tegen te doen? Dat zjjn twee belangrijke vragen. Voor dege nen, die in deze niet eenvoudige materie belang stellen, met name uit praktische overwegingen, is er een lezenswaardig boek: „Het hoofdpijnboek” van dr. Arnold Friedman, hoog leraar in de neurologie aan de Columbia universiteit en be kend auteur op dit gebied, dr. Shervert Frazier, hoogleraar in de psychiatrie aan de universiteit van Harvard, en Dodi Schultz, publicist van medische boeken. Zoals men begrijpt is het een Amerikaanse uitgave, in het Nederlands vertaald en uitgegeven door de Wetenschappelijke Uitgeverij in Amster dam. pel. Hieroverheen snipperde mij de uit en vervolgens de appel. Als vocht voegde hij vervolgens het glas wijn en de kippebouillon toe. Kruiden naar smaak met weinig zout, een tikkeltje meer peper. De schotel dekte hij af met een dun uitgerolde plaat deeg van water bloem en een ei. Hij penseelde de deegkorst bovendien in met losge klopt eigeel, voor de kleur. Dat ge heel ging voor een uur en een kwar tier de oven in (200° Celsius). Indien het bak- en braadproces te snel gaat, kan de schotel eventueel worden afgedekt met aluminiumfolie. Per persoon leverde dit gerecht vol gens Klever slechts 835 calorieën op. Als u dat deegmaken en uitrollen te omslachtig vindt, kunt u volstaan met het goed afdekken van de scho tel met alleen aluminiumfolie. Een glas witte wijn, van de fles die u toch voor dit gerecht aangebroken hebt, smaakt er voortreffelijk bij. Veel succes! In de Ariadne-Hand- werkbibliotheek (Zomer en Keuning) zijn weer twee, uitstekend met foto’s en duidelijke werktekeningen, ver zorgde uitgaven: „Joe- goslavisch Borduren” van Hilda Ritter en .Groot Perzisch Ajour- boek" van Henriette Beukers verschenen. Er is een nieuw vulmiddel op de Nederlandse markt verschenen: Roc kite, een Amerikaans product. In ver werkte staat ziet het er uit als fijn cement of beton. Het is een snel verhardingsproduct, met een nog gro tere sterkte dan beton. Het typerende en wonderlijke van dit middel is, dat het bij het drogen uitzet in plaats van krimpt (zoals bij beton). Men begrijpt, wat dat te betekenen heeft als men bijv, een paal of een bout wil vastzetten. De bout komt oervast te zitten en is niet meer wrikken

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 26