Amerikaanse coach ziet wel wat in Dill Sheridan nagels te bijten Ronduit mishandelingen intercontinentale proücompetitie zit weer op zijn door Theo Klein Mariniers Geestdrift Rangschikking w 29 Erbij 28 lerde Rectificatie Taxi*bal rechter IG ZATERDAG 9 MAART 197 4 Korfbalscheids* Uit de duim gezogen Op het damestoilet jhuis ikere ikket een 3. jn irjaar er en STOPPER k ;1 I jstigingw butie w» den ng, ctie en Een feit is dat de Amerikaanse coach zijn geestdrift goed over heeft weten te brengen op de Delftse formatie. Na zijn aanpassingsperiode haalde hij de ploeg uit de crisissfeer, wist de derde plaats veilig te stellen en zegevierde bovendien in de poule om de nationale beker. Als coach lijkt Bill Sheridan nu eindelijk he.t succes te gaan oogsten, waar hij naar de New York Atletic Club, waar hij als speler-coach optrad. van minister Van Agt, die ik mij levendig kan voorstellen. vroeger als speler in eigen land niet toe kwam. „Met mijn 1 meter 88 ben ik altjjd een kleine foreward of een grote guard geweest. Maar voor beide posities was ik niet goed genoeg om als prof te kunnen spelen. Als foreward kwam ik tien centimeter te kor.t, terwijl ik de snelheid miste om tot een goeie betaal de guard uit te groeien.” Sheridan probeerde tweemaal tever geefs om tot een profploeg (Atlanta en Phoenix) door te dringen. „Beide keren kreeg ik te horen dat ze me niet konden gebruiken. Dat lot ondergingen nog hon derden jongens met mij. Er bleven maar enkele spelers over die voor een con tract in aanmerking kwamen. De rest kon teruggaan naar school, een baantje zoeken, of proberen om naar Europa te komen. Ik heb dat ook al eens eerder geprobeerd. Maar de agent, die dat voor me moest regelen, deed er niet veel aan. Die mannen hebben liever grotere spe lers, daar kunnen ze zelf meer geld aan verdienen. Het zijn niet meer dan han delaren in lichamen. Daarom ben ik blij dat ik uiteindelijk zonder tussenkomst Ook deze wedstrijden zullen meetellen voor de algemene rangschikking. Neder- Daarnaast zou men het nog aantrek kelijker kunnen maken met bijvoorbeeld omlijstende muziek- of sportprogram- gevolgd door de tik van Jan Mulder en diens verwijdering. Daarna legde Neeskens de bal op de stip. Wat doet Geurens? Die verlegt de bal een paar centimeter. Uiteraard pakt Neeskens de bal opnieuw op, en legt hem opnieuw neer zoals hij hem hebben wil, want het eerste gebod voor ie mand die een vrije schop, en dus zeker een penalty, nemen moet is, dat hij de bal zorgvuldig zélf neerlegt. Bovenstaand verhaal heb ik geheel uit mijn duim gezogen. De 26-jarige Gerrit Vooys, doelman van AZ’67, schopte de 22-jarige Johnny Rep, rechtsbuiten van Ajax, immers niet op het Leidseplein ondersteboven, maar in het Ajax-stadion. Het ging bovendien niet om een taxi, maar om de bal, en ook werd Vooys niet geverbaliseerd door de politie, hij werd slechts „gestraft” met een vrije schop op de rand van het strafschop gebied, en scheidsrechter Geurens hield de gele en rode kaart in zijn zak. wat zei scheidsrechter Geurens daar over tegen Jan Mulder, nog op het veld? Keizer had die vrije schop moeten nemen, en dan had ik hem wel over laten namen als hij last had gehad van dat muurtje.' Waar slaat dat nu in godsnaam op? Keizer be duidde toch al, voordat hij de vrije schop genomen had, dat hij last van dat muurtje op 5 meter afstand had? Hij kan dan geen effectbal erover heen geven, omdat het te dicht bij staat. Hij kan andere tactische, inge studeerde manoeuvres (bijvoorbeeld langs het muurtje) niet uitvoeren, omdat het doel in hoge mate ver kleind wordt door zo’n muurje dat te dicht bij staat, zoals ook een uitlo pende keeper zijn doel verkleint. Wie zoiets als scheidsrechter niet begrijpt en aanvoelt, en dan boven dien nog zelf de bal op de penaltystip wil leggen, geeft er blijk van geen feeling voor voetbal te hebben en moet korfbalscheidsrechter worden. Het is zonde dat ik het zeg, maar het is zo. En wat doet Geurens, die dat blijk baar niet weet? Hij verlegt de bal opnieuw terwijl Neeskens al achter uit stapt’. Van Hanegem had geen betere zenuwenoorlog tegen de penal- tynemers kunnen voeren dan Geurens op dat moment. En het gevolg: Nees kens, in de toch al zo gespannen sfeer, zei wijzend op Geurens iets dat er kennelijk niet om loog en dat vast wel een gele kaart waard was ge weest. Neeskens legde de bal opnieuw goed, nam zijn aanloop en knalde de bal keihard in. Dat hij bij zijn aan loop eerst nog zij aan zij stond met een Alkmaarder die binnen de cirkel en zelfs binnen het strafschopgebied stond, zullen we verder maar voor lief nemen, maar het loopt natuurlijk de spuigaten uit als de scheidsrech ters bij het voeren van de zenuwen- oorlog de rol van de tegenpartij gaan overnemen! van zo’n agent in Europa terecht ben gekomen.” Inmiddels is men op initiatief van de Belgische bondscoach Guy van den Broeck druk doende in Europa een fili aal van de Amerikaanse profleague ABA op te zetten. Een voornemen dat al verscheidene malen wereldkundig werd gemaakt, maar dat nu toch vaste vor men aan schijnt te nemen. Gisteren vond er in Parijs een tweede belangrijke bespreking plaats tussen gegadigden voor deze Europese profcompetitie, die af komstig zouden zijn uit België, Frank rijk, Spanje, Italië en Israel. De Europe se Basketball Associatie in oprichting wil met vijf Europese teams beginnen. Zij zullen elk totaal zestien wedstrijden tegen elkaar spelen om vervolgens tegen tien Amerikaanse ABA-teams aan te treden. Het is een beetje vervelend on iedere keer weer op ons scheidsrech meer omdat scheidsrechter Geurens wél de gele kaart uit zijn holster trok om die aan Piet Keizer te geven (die niemand molesteerde, maar wei gerde een vrije schop te nemen toen het AZ-muurtje op 5 d 6 meter afstand bleef staan), en ook gaf Geu rens een gele kaart aan Ko Meijer die Arie Haan aan zijn shirt getrok ken had, en ten slotte verstrekte hij Van Dord een boeking, omdat deze, nadat tegen hem gefloten was wegens free-kick (wat het niet was), de bal speels en balorig over een toelopende Alkmaarder heenwipte. ntvanget die rei- i adver- nummer, iat num- vermeld de door- of maak! Ijk. Ver- a steedi de enve- imer van waarop eert. slgen be- Bij zijn eerste kennismaking met het Nederlandse basketbal verwonderde de Amerikaan zich niet alleen over het spelpeil. Ook de accommodatie waarin de topclubs spelen en de organisatie binnen de verenigingen zijn veel beter dan hij zich had voorgesteld. Hij legt uit: „In Amerika hebben wij de zoge noemde Industrial Teams. Dat zijn ama- teurploegen die door bedrijven gespon sord worden. Dus enigszins vergelijkbaar met de situatie hier. Het peil in Neder- aland licht echter aanmerkelijk hoger en I bovendien zitten de verenigingen hier 'veel beter in elkaar. Er wordt in Neder land over het algemeen niet 'slecht ge basketbald. Zeker niet door de clubs uit de kampioenspoule, maar ook niet door de mindere vereniging. Daarin ontbreekt het alleen aan lengte, zodat ze niet verder kunnen komen.” Op de daarop volgende vraag waarom dat dan niet gebeurde, ant woordde Van Agt (u weet wel, die man met dat haar): „Het gebeurt een heel enkele keer. Tot nu toe hebben we ons vertrouwen gegeven aan de KNVB en de scheidsrechters, maar bijster veel resultaat zie ik daar niet van. Wat me helemaal niet bevalt is het volgende. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat menig scheids rechter eerder geneigd is om bestraf fend op te treden tegen zogenaamd spelbederf dan tegen mishadelingen en beledigingen. Dat vind ik de om gekeerde wereld, hoezeer ik me ook kan voorstellen dat iemand er in de heksenketel van een stadion voor te rugschrikt om strenge straffen uit te delen. Zo’n scheidsrechter stelt zich wel aan risico’s bloot als hij spelers, vooral als het vedetten zijn, het veld uitstuurt. Toch zou dat eigenlijk veel vaker moeten gebeuren”. En dan die vrije schop. AZ-muur tje op 5 d 6 meter afstand in plaats van 9.15 meter. Keizer wijst erop. Geurens neemt in schuine richting 7 kleine pasjes tot het muurtje en be duidt dat Keizer zijn vrije schop moet nemen. Die weigert. Terecht. We leven niet in een politiestaat waarin ook de onwettige aanwijzin gen van de politie moeten worden opgevolgd. Resultaat? Gele kaart voor Keizer: de omgekeerde wereld! En Sheridan: „Dan pas zou ik in de gelegen heid zijn om een ploeg naar mijn eigen inzichten op te zetten. Vooral de aanval zou dan gewijzigd worden. Want de manier waarop we nu aanvallend spelen heb ik noodgedwongen (hij arriveerde halverwege het seizoen, red.) van mijn voorganger over moeten nemen. Ik heb intussen wel wat kunnen veranderen. Zo maken we op het ogenblik veel minder fouten dan in het begin van de competi tie. En dat scheelt ons met die nieuwe tienfoutenregeling veel kostbare punten. Maar er moet nog veel meer gewijzigd worden. Onze aanval moet veel simpeler spelen. De spelers hebben we daar wel voor, alleen de opzet moet veranderen.” Ongetwijfeld zal minister Van Agt afgelopen zondag weer naar Studio Sport in Beeld hebben gekeken, en zich hogelijk verbaasd hebben, te ma’s. Zoals Transol dat al deed door voor de wedstrijd tegen Levi’s en in de rust wielerwedstrijden af te werken.” Voor de confrontatie met de Ameri kaanse profteams voorziet Sheridan ech ter grote problemen. „Basketbal”, besluit hij, „in Amerika is een fysiek spelletje. Een man als Dinkins (uitblinker bij Transol, red.) werd in Amerika te licht bevonden als guard, maar hier komt hij goed mee. Dat zegt al iets over het verschil. Het Europese spel is daarente gen sneller omdat hier de scheidsrechter de bal niet na iedere onderbreking aan hoeft te raken. Ook die regels zullen gelijkgeschakeld moeten worden. En dat is nog maar een van de problemen waar men bij de opzet van een intercontinen tale competitie op zal stuiten.” In een interview met Klaas Peere- boom in Het Parool antwoordde mi nister Van Agt op de vraag, wat hem zondagavond altijd zo boeide in „Sport in Beeld”: „Wat mij erg inte resseert is de toegenomen agressiviteit op de velden. Ik vind dat verontrus tend. Je ziet van tijd tot tijd op de voetbalvelden dingen gebeuren die ronduit mishandelingen zijn, waarbij je je een strafvervolging zeer wel zou kunnen voorstellen”. P.S. Ik schreef vorige keer, dat ik niet begreep hoe Leo van der Kroft ook na het zien van de beelden in Studio Sport kon volhouden dat het doelpunt van Wim van Hanegem te gen Ajax buitenspel geweest was. Van der Kroft vertelde me, dat hij tegen de man van Studio Sport die hem opbelde had gezegd dat hij de eerste keer nog gedacht had gelijk te hebben gehad, maar dat hij na de vertraagde beelden gezien had dat het géén buitenspel was geweest. Hoe het kwam dat Henk Terlingen daarna meldde dat Leo van der Kroft nog steeds staande hield dat het buiten spel was geweest, begreep hij ook niet, maar hij vermoedde dat dat kwam doordat Henk het uit de twee de hand had doorgekregen. Stelt u zich even het volgende tafereeltje voor. Op het Leidseplein in Amsterdam staat één taxi. Uit de richting van de Stadsschouwburg komt een jongeman, Gerrit V., oud 26 jaar, aanrennen om als eerste die taxi te kunnen pakken. Tegelijkertijd komt u't de richting van de Oester bar van de heer Hoopman (de schoonvader van Piet Keizer, maar dat staat hier geheel buiten) de jon geman Johnny R., oud 22 jaar, aan rennen, die eveneens genoemde taxi wil pakken. Het ziet er naar uit dat Johnny R. als eerste het portier zal kunnen openen, maar vlak voordat hij daartoe in staat is wordt hij door Gerrit V. in volle varat omvergeke- geld, zodat hij een dusdanige smak op het asfalt maakt dat hij zich, na verzorgd te zijn door een toevallig passerende EHBO-man, hinkend moet terugtrekken in de Oesterbar. De taxichauffeur heeft intussen per mo bilofoon een politievolkswagen opge roepen, zodat Gerrit V. geverbaliseerd kan worden... „Ik hou van voetbal, maar op den duur moet het volgens mij toch moge lijk zijn om ook in Nederland zo veel toeschouwers te trekken dat er aan profs hoge salarissen uitgekeerd kunnen worden. Waarom niet? Als Transol-Le- vi’s al zesduizend toeschouwers trekt, dan moeten de profs daar toch ook toe in staat zijn. Het begin zal moeilijk worden, maar op den duur zal ook basketbal in brede lagen populair wor den. Alle ingrediënten zijn daarvoor aanwezig: het publiek kan comfortabel „Toen ik te horen kreeg dat een Nederlandse club mij als coach wilde Jiebben”, vertelt hij, „had ik het idee dat ik hier in een wat basketbal betreft onderontwikkeld gebied zou komen. Ik stelde me zo voor dat ik de jongens de basisprincipes van het basketbal nog zou moeten leren. Maar dat was een misvat ting. Het is helemaal geen kwestie van grondbeginselen onderrichten. De Neder landers kunnen basketballen. Ze hebben al geleerd hoe het moet. Ik ben er slechts om hun geheugen op te frissen.” In die tijd maakte hij kennis met een schoenenfabrikant, die regelmatig voor zaken naar Europa reisde. „Ik werkte toen als onderwijzer, maar het liefst wilde ik voor een paar jaar naar Euro pa. Ik was nog nooit, ook niet tijdens mijn diensttijd, over de grens geweest. Daarom vroeg ik die kennis om eens voor me rond te kijken aan de andere kant van de oceaan”, aldus Sheridan, die eigenlijk als speler wilde beginnen om later van lieverlee tot coachen over te gaan. Het liep echter anders dan hij zich had voorgesteld. Via de Belg René Mol, de ex-bondscoach van de NBB, kwam Sheridan in contact met Raak, dat hem graag als technisch leider wilde hebben. Hij werd daarmee de eerste full time Amerikaanse coach in Nederland, een functie die hij ook volgend jaar met plezier wil bekleden. Tot zover minister Van Agt van justitie. Het zal u zijn opgevallen dat Klaas Peereboom, zoals zoveel men sen. nog spreekt van „Sport in Beeld”, als is die naam al jaren geleden vervangen door Studio Sport, om redenen die wel altijd onbekend zullen blijven, en die in ieder geval weinig plausibel zijn omdat Sport in Beeld makkelijker in de mond ligt, en het duidelijk aangeeft waar het om gaat. Maar goed, dat is een zij sprong, het gaat nu om deze mening Op die vrije schop van Piet Keizer kom ik direct nog terug, ik wil eerst even wijzen op één klein detail. Jo han Neeskens moest de tweede straf schop van Ajax nemen, die (evenals de eerste) terecht door Geurens werd toegekend, zoals de foto’s waarop Hoogesteger Arie Haan omarmt heb ben aangetoond. Eerst ontstond al het ooaooi en o-»»™--* rjp AZ-spelers land kijkt voorlopig .toe als belangstel lend outsider. Sheridan: „Ik kan moei lijk oordelen over de kwaliteit van de buitenlandse topploegen, want daarvan heb ik alleen Ignis zien spelen. Maar wanneer er uit de beste Nederlandse spelers een profteam samengesteld zou worden, dan zie ik daar wel wat in. Belangrijk is echter de manier waarop het gebracht zal worden. Basketbal ver keert hier in dezelfde situatie als voetbal in de Verenigde Staten. Het moet con curreren met een gevestigde traditionele volkssport. Hier is dat voetbal.” Ik AZ’67 in actie, en ik moet helaas zeggen dat ik er geen goed woord voor over heb. Hij is wat men op de tribune zonder omwegen „een angst haas” noemt, een man zonder na tuurlijk gezag en overwicht die zijn onzekerheid verbergt door het uitde len van veel gele kaarten en boekin gen. Hij staat wat dat betreft aan de top van onze betaalde scheidsrechters, op de voet gevolgd door... Vervoort op het damestoilet. terskorps te moeten terugkomen, maar als op één zondag Geurens van zijn baas Martens de opdracht krijgt zijn kleedkamer een half uur op slot te houden om zijn positieven weer te verzamelen, als Vervoort zich op het damestoilet moet opsluiten om aan woedende FC Den Haag-supporters te ontkomen; en als Berrevoets en zijn grensrechters in een afgesloten en bewaakte eersteklas-coupé moet rei zen om aan molestatie van Feyen- oordsupporters te ontkomen, dan zou men mij een gebrek aan oplet tendheid kunnen verwijten als ik het zwijgen toe deed. zag zelf Geurens bij Ajax en In de Verenigde Staten leerde Bill Sheridan in de loop der jaren alle facet ten van de basketbalsport kennen. Hij speelde als scholier op de high school en «P de universiteit („ik heb vaak tegen de Ploeg van Mike Rowland nu bij Ge- rard de Lange, red. gestaan”), kwam in de drieënhalf jaar dat hij als officier mariniers diende uit voor het militaire team, coachte die formatie ook «elf en stapte na zijn diensttijd over zitten, het kan de spelers in een beweeg lijk spannend spel van dichtbij volgen en het ziet veel doelpunten. Allemaal punten die basketbal voor heeft op voetbal. Daags na het enerverende treffen met Transol droeg Bill Sheridan pleisters om zijn vingertoppen. „Ik heb”, verduidelijkt de Raak-coach, „te veel op mijn nagels zitten bijten. Nu heb ik er last van”. De enige Amerikaanse trainer in Nederland behoort tijdens de wedstrijden niet bepaald tot de rustige types. Bekend zijn inmiddels zijn emo tionele reacties in en om de spelersbank, die tijdens de laatste wed strijd van Raak in Haarlem culmineerde in een rechtstreekse oorlog met de scheidsrechters. „Toch”, vervolgt de 32-jarige coach, „vind ik mezelf geen opgewonden type. Ik maakte me toen erg druk omdat ik me benadeeld voelde door de scheidsrechters. Maar voor de rust hou ik me wel rustig”. Behalve dan weer in het Rotterdamse sport paleis waar de Yank zijn pupillen naar de zevende overwinning in successie schreeuwde. Niemand zou de New Yorker kunnen verwijten dat hij geen emotionele band met zijn vereniging Raak-Punch heeft. In de drie maanden dat hij nu hier is heeft Sheridan zich snel bij de Delftse vereniging aangepast. Dat zag Van Agt, en hij zal zich hebben verbaasd, te meer omdat Suurndonk tevoren al ettelijke ke ren de benen onder Jan Mulder van daan had geschopt, Ruud Krol met een korte hoek in de lever Kees Kist tot de orde had geroepen, en Cees de Vries nadat de bal al uit was gegaan Johan Neeskens bij de zijlijn onder uit had gekeild. Allemaal aanslagen op het welzijn („ronduit mishandelin gen”, zoals Van Agt zegt), die natuur lijk veel erger zijn, en daarom ook veel zwaarder bestraft zouden moeten worden dan spelbederf, tijdrekken, shirtjetrekken, en ongehoorzaamheid jegens een scheidsrechter die ongelijk heeft.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29