Veelgehoorde mening op hearing: 55 55 KLM-president directeur drs S. Orlandini: Vliegtarieven moeten drastisch omhoog Op 19 maart overleg over spreidingsplan Algemene staking in Ethiopië bijna ten einde Gedeeltelijke oplossing bij staking Aruba Olie-aanvoer nog niet op normaal niveau „Als je aan drinkwater gaat prutsen, blijf je prutsen” i i Weer vijfdaagse werkweek voor Britten 5 BIOLOOG DRS. G. W. GRIMBERGEN MEENT: ZUIDAFRIKANEN IN RHODESIE GEDOOD N; TWEE IRA-LEIDERS GEARRESTEERD MSP* 2 MAART 1974 □no (Van onze verkeersredacteur) GEEN LUCHTBUS Aantasting Vooral fluor SATERDAG 9 ONDERBETAALD 55 Lapmiddelen VURIG PLEIDOOI SCHERPSLIJPERIJ HANDELSVOORRAAD (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een groot aantal instellingen op het gebied van hulpverlening en voorlichting aan druggebruikers heeft er gisteren in de Tweede Kamer tijdens een hoorzitting over het drugbeleid op gewezen dat gebruik en bezit (voor eigen gebruik) van hennepproduk- ten met grote spoed uit de straf- rechtsfeer moet worden gehaald. De vraag die de regering stelt of het gebruik van hennepprodukten geleidelijk aan gelegaliseerd moet worden, is volgens deze organisa ties door de praktijk geheel en al achterhaald. AMSTELVEEN De vliegtarie ven zullen in de komende maanden drastisch omhoog moeten. „Zo goedkoop als een jaar geleden wordt het vliegen nooit meer”, al dus drs. Sergio Orlandini, presi- dent-directeur van de KLM. Belangrijkste oorzaken hiervan zijn vooral de zeer sterk gestegen prijzen voor vliegtuigbrandstof (1 januari betaalde de KLM 7,5 mil joen gulden meer dan hiervoor was begroot), de krachtige inflatie in Europa, VS en Japan en de nog steeds bestaande onrust op valuta- gebied. i -1 it*» Soft drugs legaliseren H E D 's (Van onze parlementsredactie) I van in DEN HAAG. De olieaanvoer in de Rotterdamse havens is bepaald nog niet op normaal niveau, maar de voorraad- positie geeft over het geheel nog geen uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 o o o 0.3 0 0 o o o o o o o o o o 1 o o o o o o o o o o o o o o BELFAST (Reuter). Britse militairen hebben gisteren in het westelijke deel van Belfast twee vooraanstaande leiders van het Ierse Republikeinse Leger gear resteerd. De ernstigste zorgen voor Rotterdam liggen vooral hierin, dat men miljoenen guldens aan havengeldinkomsten derft. In de maanden november en december heeft men 8,5 miljoen minder binnen gekregen dan het vorig jaar. Den Uyl verwachtte dat men in 1974 wel eens een nadeel kan hebben,van zo’n 20 tot 30 miljoen gulden. De cijfers tonen aan dat de olieaan voer nog geen reden tot al te groot optimisme geeft, ook al denkt het kabi net dat deze maand het oude niveau van vorig jaar wel weer kan worden ge haald. (Van een onzer verslaggevers) „Als je aan drinkwater gaat prut sen, blyf J® prutsen”, aldus de Haar lemse bioloog drs. G. W. Grimbergen, die met deze uitspraak doelt op de moeilijkheid dat toevoegingen aan het drinkwater van chemische stoffen ge volgen oproepen die weer met andere mengmiddelen moeten worden bestre den, waardoor een eindeloze reeks van goede bedoelingen en kwade gevol gen ontstaat. lang dat de toevoeging van dit middel noodzakelijk wordt geacht om de ge volgen van aantasting der drinkwa terleidingen door fluor weer onge daan te maken. Die aantasting van metalen (vaak koperen) buizen is door onderzoekin gen vastgesteld en kan trouwens ge makkelijk worden waargenomen. Uit een rapport van 11 november 1973 van het proefstation voor bouwmateri alen en chemisch onderzoek Koning en Bienfait B.V. bleek dat een rood koperen leidingwaterbuis uit een ge fluorideerd drinkwatercircuit aanzien lijk door fluoriden was aangetast. Het overleg was begin deze week toe gezegd, tijdens de aanbieding van de uitspraak van de Haagse gemeenteraad op het departement van Algemene Za ken. Drs Den Uyl zei nog het te betreuren als de amtenarenorganisaties niet loyaal meewerken aan de besluiten over de spreiding van rijksdiensten. Die besluiten vormen immers de uitvoering van het beleid, zoals het door de grote meerder heid van de Tweede Kamer is aangege ven. SALISBURY (AP) Uit de Rhodesi- sche plaats Victoria Falls is gemeld, dat vier blanke Zuidafrikaanse politieagen ten zjjn doodgeschoten door Afrikaanse guerrillastrijders, die zouden opereren vanaf bases in Zambia. Aan de hand van dit en dergelijke rapporten kan worden vastgesteld dat zowel in zoutrijke als zoutarme drink- DEN HAAG (ANP. Op dinsdag 19 maart zullen de ministers die betrokken zyn by de spreiding van ryksdiensten, overleg plegen met het gemeentebestuur van Den Haag over de eind vorige week bekend gemaakte regeringsvoornemens inzake de spreiding. Aldus heeft premier Den Uyl gisteravond meegedeeld na af loop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. D lan< bez( dag wa< Eur zoui ken wer hoe dei ono o o ono ono ono ono o ono ono zzo windst. zw o no o no ono o ono ono w wnw o o windst. zo o o o o o o nno ono n zo BI om lan lam I mi zen lid de Ki w; da is dj bt ja m hi P ir h rr Door bdjna alle instellingen werden pleidooien gehouden voor een beter gefi nancierde hulpverlening. In deze hulp verlening zijn met name vrijwilligere en ex-druggebruikers van veel belang, C mei Nix vnc koi An get de na. voc on- be: en dip 1 en tw de be VS mt lid za or ov sei 3 4 3 4 4 4 4 4 5 3 6 14 14 3 13 4 4 5 -2 2 18 7 8 2 14 16 15 1 13 1 5 - 1 2 3 21 16 ADDIS ABEBA (UPI). Gisteren leek het einde van de algemene staking van honderdduizend arbeiders in Ethio pië in zicht te komen. reden tot zorgen. Cijfers tonen aan dat de netto-aanvoer weer iets is teruggelo pen in februari (vergeleken met januari een daling van 5,3 miljoen ton tot 5 miljoen ton). Premier Den Uyl zei gister avond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat de bruto-aanvoer in februari 67 percent van die van februari van vorig jaar bedraagt- Het zijn Sean Converey, brigadecom mandant in Belfast van de radicale vleugel van de IRA, die twee jaar gele den uit een gevangenis in Belfast ont snapte, en Frank Fitzsimmons, een hoge officier van het Ierse Republikeinse Le ger, die ook heeft vastgezeten en even eens wist te ontsnappen. Drs. Grimbergen zegt dit met het oog op de mogelijkheid dat het heil loze wetsontwerp van mevrouw mi nister Irene Vorrink tot opheffing van het artikel in de Drinkwaterwet dat geknoei met drinkwater verbiedt zou worden aangenomen. De bedoeling van dit wetsontwerp Is, het toevoegen van fluor aan het drinkwater mogelijk te maken, maar het gevolg daarvan zou zijn dat er vrijelijk met chemische middelen zou kunnen worden gewerkt. Hoe heilloos de situatie zou worden, blijkt wel uit het feit dat natronloog bovenaan op het lijstje staat voor toevoeging aan het Amsterdamse drinkwater. Afge zien van de vraag of natronloog schadelijke gevolgen voor de gebrui ker kan hebben, is het feit van be- ORANJESTAD (ANP). Tussen de Arubaanse vakbond FTA (Federacion Trahadornan di Aruba) en de Ameri kaanse bouwonderneming Savage Co 11 in principe overeenkomst bereikt over erkenning door Savage van de vakbond en een loonsverhoging van 37 cent per uur. De tachtig aanvankelijk door Sava ge ontslagen stakende werknemers wer den evenwel nog niet toegelaten op hun werk, de bouw van een tweede Holiday Inn hotel op het eiland. Amerikaanse dollars en Engelse ponden) leidde tot onberekenbare inkomsten voor het hele bedrijf zeg maar verlies.” De vervoerslij ging in 1973 gold vooral het verkeer van Europa naar Noord- Amerika, ongekeerd was eerder sprake van daling. „Wat wil je ook, als je je vakantieplannen maakt terwijl de dollar og 2,92 waard is en je ziet in de 'aarop volgende maanden de koers da- n tot 2,50, dat is geen aanmoediging.” )p de noordtransatlantische route be- taat 80 percent van de passagiers uit akantiegangers, 20 percent uit zaken mensen. In het Europese verkeer zijn deze percentages respectievelijk 60 en 40. De minister van Landbouw en visse rij, mr. Van der Stee, heeft na een onderhoud met het bedrijfsleven beslo ten bij de export van appelen naar de DDR, de EEG exporttrestitutie van 10,32 gulden per honderd kilo te verlenen. De KLM ziet geen reden de Europese luchtbus, de A300B aan te schaffen. ,.Een dergelijk vliegtuig is ten hoogste interessant voor het traject Amster damLonden. Voor ons is het dan meer de moeite waard er een lange, DC-8 in te leggen, zoals we trouwens al jaren lang doen.” uur 7.44 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Tunis Drs. Grimbergen is van mening dat de schadelijkheid van fluoride zowel bij directe inwerking op de gezond heid van de mens als via de inwer king op andere bestanddelen van het leidingwater zorgvuldig moet worden onderzocht vooraleer de weg wordt geopend (zoals door het voorliggende wetsontwerp) voor lapmiddelen en „gepruts”. De door Amsterdam geop perde mogelijkheid van natronloog- toevoeging noemt hij zo’n lapmiddel, dat geen enkel soulaas biedt en al leen maar de reeks risico’s voor de volksgezondheid weer met nieuwe ge varen verlengt. Het ligt in een driehoek van verkeers wegen, aan dé zuidkant van de Rand stad, waar 75 pet- van onze passagiers vandaan komt, er liggen spoorwegen in vier richtingen. Maar Leerdam is in de praktijk uitgesloten. Aanleg van de luchthaven daar zou ten koste van een hele ecologie gaan.” De Algemene Bond van Ouders en Opvoeders, de Bond van Gescheiden Vrouwen en de Federatie van Werkgroe pen voor Gezondheidszorg „Natuur en leven” namen krachtig stelling tegen de plannen van de regering voor een soepe ler beleid tegenover soft drugs. Niet alleen hard drugs, maar ook het gebruik van henniepprodukten brengt naar hun mening verloedering van de mensheid met zich mee en vergiftigt de geest. Dre. R. A. Hübner van de Stichting Onaf hankelijk Denken wees ieder gebruik van verdovende middelen af en pleitte vurig voor de legalisering van trepanatie (doorboren van de schedel). Hij deed dit pleidooi vergezeld gaan van talrijke hartstochtelijke uitroepen, die qua volu me zelden in het doorgaans zo rustige Tweede-Kamergebouw worden gehoord. water circuits de aantasting van de buizen vooral door fluor wordt ver oorzaakt, maar bovendien dat zich in die korstvorming de fluor ophoopt tot concentraties die ver boven het ge halte van het water zelf liggen. Gaat men nu met natronloog de korstvor ming en patina-afzetting tegen, dan wordt door de aanwezigheid van chloor In het water natrium-hypo- chloriet gevormd, een stof die de aan tasting van ijzeren buizen bevordert. „Als men gaat prutsen, blijft men prutsen”, is een uitspraak die hier door duidelijk wordt geïllustreerd. De tegenwoordige presddent-direc- teur van de KLM, drs. Sergiio Orlan- dinii, is in 1921 geboren in Milaan. In 1926 kwam hij in Nederland wonen. Hij heeft d e Nederlandse nationali teit. Orlandini bezocht de TH in Delft, maar moest deze studie in de oorlog afbreken. Aan de NEH in Rotterdam deed hij in 1950 doctoraal examen in de bedrijfseconomische richting. Sinds 1951 werkt drs. Orlandini bij de KLM, aanvankelijk op het cen traal planbureau. In september 1958 werd hij opgenomen in de toenmalige stafgroep vervoersvoorbereiding en benoemd tot secretaris van de exploi- tatiecommissie. In 1960 werd hij se cretaris van de directievergadering. Op 30 juli 1970 werd de heer Orlan dini benoemd tot directeur van d e KLM, op 2 augustus 1973 volgde hij dr. G. van der Wal op als president- directeur. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. De spoorwegen zullen met ingang van 18 maart de stripkaart vervangen door een nieuw conducteursbiljet. De passagier gaat dan weer evenveel beta len als hij die voor vertrek een gewoon kaartje heeft kunnen kopen. De SGP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, ds. Abma, heeft staats secretaris Mertens van Volksgezondheid gevraagd een onderzoek in te stellen naar de geneesmethode van de medicus Moerman bij kankerpatiënten. Volgens het VVD-Kamerlid me vrouw Smit-Kroes moeten ouders van kleuters en van leerlingen van basis scholen attent worden gemaakt op de noodzaak en de mogelijkheden voor hun kinderen een verzekering af te sluiten tegen de gevolgen van invaliditeit. juist omlaag ging en de produktiekosten alsmede de prijs per stoel van nieuwe vliegtuigen kon worden verlaagd. Dat lijkt nu allemaal afgelopen te zijn. Brandstof maakte tot dusver 10 per cent van onze totale kosten uit- In geld was dat circa 150 miljoen gulden. Op het huidige prijspeil zou de brandstof per jaar zo’n 350 tot 400 miljoen gulden gaan kosten. Wat in januari aan brand stof moest worden betaald, was twee maal zoveel als de tariefverhoging in die maand heeft opgebracht.” In het laatste kwartaal van 1973 leed de KLM een verlies van 27,7 miljoen gulden, een verlies dat nochtans 7 miljoen kleiner was dan in het laatste kwartaal van 1972. Over het hele jaar 1973 rekent de KLM met een aanzienlijk verlies. Weinig waarde hecht de heer Orlandi ni aan een toeslag ter compensatie van de hogere brandstofprijzen die varieert naar gelang het traject. Een praktijk van sommige touroperators op het ogen blik, die zij niet onder stoelen of banken steken. 600 700 gulden per vlucht' dat noem ik een zinloze scherpslijpe rij”, zegt de heer Orlandini. Op langere termijn is het vooral de inflatie die de KLM zorgen baart. „Hier spelen zoveel onderliggende factoren een rol, dat enige stabiliteit in de (vliegprij zen misschien gewoon ijdele hoop is”. Ook de valuta-onrust heeft zich vorig jaar volop doen gelden, meent de pres> dent-directeur van de KLM. „Dat i vooral tot uitdrukking gekomen op c noordtransatlantische route, waar ee groei van 25 percent in 1972 werd ge volgd door een van slechts 4 percent in 1973, nog afgezien van het feit dat de valuta-onrust (de luchtvaart rekent in Zowel hulpverleningsorganisaties als juridische instellingen (Coornhert Liga, De Jonge Balie, enz.) verzekerden dat er met soft drugs nauwelijks meer moei lijkheden zijn. Veroordelingen van soft- druggebruikers komen op enkele uit zonderingen na (militair strafrecht) nog maair zelden voor. Het regerings standpunt is, zoals bekend, dat voorals nog dit gebruik tot de overtredingen (en niet meer tot de misdrijven) moet wor den gerekend. Eveneens is het naar het oordeel van verschillende organisaties zinloos om ge bruik en eigen bezit van hard drugs (heroïne, enz.) nog langer tot een mis drijf te bestempelen. Gebruikers van deze middelen verspert men op deze Het Nederlandse Genootschap van Leraren heeft met grote verontwaardi ging kennis genomen van het feit dat staatssecretaris Veerman van Onderwijl de opening van een school heeft aange grepen om zich voor afschaffing van het eindexamen van het middelbaar onder wijs te verklaren. Bij een overval op een postagentschap in Eindhoven heeft een man gisteren vierduizend gulden buitgemaakt. De overvaller, die de agentschapshoudster met een pistool bedreigde, vertrok na de overval op een bromfiets. Binnenkort wordt in Italië voor in- en uitvoer van Italiaanse bankbiljetten voor iedereen een maximum van 20-000 lire van kracht. maar dikwijls hebben zij de vereiste diploma’s niet. Het gevolg daarvan is dat zij zwaar ond&rbetaald worden. Het komt voor zoals de Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs zei dat vrijwilligers twee gulden per uur verdienen. Dat een milder drugbeleid in Neder land zou leiden tot de komst van veel buitenlandse gebruikers, werd door ver schillende organisaties ontkend. Amster dam is al jarenlang Europees centrum van soft-druggebruikers (de stad heeft per traditie aanzuig kracht op vrijheidslie vende Europeanen). Wel betreurde men het bijzonder dat door de komst van Amerikanen de laatste jaren het hard- druggebiuik en de handel daarin sterk zijn toegenomen: heroïne wordt momen teel voor 100 tot 150 per gram aange boden en is daarentegen zeer goedkoop te vervaardigen. Tijdens de hoorzitting werd gepleit voor de instelling van een Centrale Raad voor de Drugs en een krachtig landelijk adviserend orgaan, welke instellingen een slagvaardig beleid zouden moeten voeren in afwachting van de toekomsti ge legalisering van het gebruik van alle drugs. „Een tweede nationale luchthaven moet er wel komen”, meent de heer Orlandini, „al is uitbreiding van Schip hol ook mogelijk. Zelfs te prefereren als de tweede luchthaven op korte afstand zal worden gesitueerd, ter vermijding van intensief grondverkeer tussen die luchthavens en risico’s voor de veiligheid van het luchtverkeer.” De Markerwaard vindt hij wat dat betreft een twijfelge val. „Leerdam zou vervoerstechnisch ge zien de meest ideale plaats zijn”, zegt de heer Orlandini met onmiskenbaar en thousiasme, „Leerdam is om van te wa tertanden. manier de weg naar de hulpverlenings organisaties. Benadrukt werd dat het Enkelvoudig Verdrag van New York (een internaitraniaai verdrag ter beteuge ling van de handel dn verdovende mid delen, waarbij ook Nederland zich heeft aangesloten) geen belemmering vormt voor legalisering in Nederland van het gebruik en eigen bezit van welke drug ook. „Deze maanden zijn ongewisser dan ooit”, verklaarde de heer Orlandini, die in augustus vorig jaar dr. G. van der Wal opvolgde als eerste man van de KLM. Een tariefverhoging van 6 percent is op 1 januari van kracht geworden, een tweede komt op 1 april: 7 percent. Een derde ligt in het verschiet, telkens in hoofdzaak door de gestegen olieprij zen. Intussen heeft Saoedi-Arabiës mi nister Yamani laten weten dat de olie prijzen misschien iets omlaag zouden kunnen. „Als dat zo is, hoeft de tariefverhoging van 1 april misschien niet door te gaan" meent de heer Orlandini. „Dat zou een zegen zijn. In de achterliggende jaren konden de tarieven steeds omlaag door dat er meer vervoer kwam, de olieprijs Nog weinig overeenstemming bleek er onder de verschillende organisaties over de vraag wanneer bezit van drugs be schouwd moet worden als bestemd voor eigen gebruik en wanneer men kan spreken over een „handelsvoorraad”. Vrij unaniem meende men dat slechts op één manier de handel in hard drugs uit te roelens is, namelijk door verstrek king via de overheid van gratis, gekeur de middelen (Stichting Drugs Informa tie) onder toezicht. Het Drugs Informatie en Service Cen trum (DSC) betoogde dat een hardere aanpak van de handel in hard drugs totaal nutteloos is. De grote handelaren worden toch zelden gepakt en zij zullen door de verhoogde activiteiten van justi tie en politie hun prijzen verhogen. Dit leidit onherroepelijk tot criminaliteit onder de gebruikers van hard drugs. Zowel in- als uitwendig vertoonde de buis een faag patina en korsten, waarvan door middel van destillatie het fluorgehalte werd vastgesteld. Vergeleken met het fluorgehalte van bat drinkwater dat door deze buis was vervoerd bleek het fluorgehalte in de afzetting tot een 200-voudige ophoping te hebben geleid. De KLM-visie ontkent dat een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard de omwonenden van het Ijsselmeer ge luidsoverlast zou geven, „zelfs als die luchthaven nu in gebruik zou worden genomen. In de jaren tachtig is er van geluidsoverlast helemaal geen sprake meer.” VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Droog weer met zonnige perioden. Plaatselijk lichte vorst in de nacht. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum temperatuur: omstreeks 0 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge 1 graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN Volgens de berichten openden de guerillastrijders het vuur op een pa trouille van de Zuidafrikaanse politie en trokken zij daarna terug over de rivier de Zambezi. Een Britse bouw vakker leest met kennelijk genoe gen in de Daily Express dat het gedaan is met de driedaagse werk week in de Britse industrie. Den'eu- we Labourrege- ring heeft terug keer naar de vijf daagse werkweek bevolen. De werk week werd door ie conservatieve 'egering verkort in een poging brandstof te be sparen waaraan sinds de weige ring van de mijn werkers om over werk te verrich ten een gebrek was ontstaan. De vakbonden en de regering werden het eens over een compromisoplossing. „De partijen vinden elkaar op alle pun ten", verklaarde vakcentralewoordvoer- der Fisseha Tsion Takie na een vergade ring met de regering die een dag duurde. Fisseha zei dat het compromis was voorgelegd aan premier Endalkachew Makonnen en het dagelijks bestuur van de vakcentrale voor definitieve goedkeu ring. De arbeiders hebben zestien eisen ge steld waarvan loonsverhoging voor de laagstbetaalden met 200 percent de voornaamste was. Is de goedkeuring van beide partijen verkregen, dat zullen de stakers op dracht krijgen na hun actie van twee dagen weer aan het werk te gaan. „Communicatiemoeilijkheden” zouden volgens Fisseha kunnen maken dat niet direct alle stakers hun werk zoudén hervatten. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. geheel bew. geheel bew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. ZONDAG 10 MAART Hoog water 4.50 uur en 17.03 Laag water 0.40 uur en 13.04 MAANDAG 11 MAART Hoog water 5.28 uur en 17.46 Laag water 1.18 uur en 13.45 ZONDAG 10 MAART Zon op 7.07 uur onder 18.35 Maan op 21.52 uur onder 7.21 MAANDAG 11 MAART zon op 7.05 uur onder 18.37 Maan op 23.09 uur onder j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2