Schaken Bridge Dammen Filatelie fonds ids I z EN MA o Vredelientje en Kwadelein Trek een lijn ZATERDAG 9 MAART 1974 Erbij 31 ,w o Mi ,r» o 5 loor i en ven nv Ir •u ♦r <v V» •n .ti 4 V ,fl i »id; il m' iam. voelen zich N REDER Diagram I 1 ED HOLSTVOOGD <1 ar. >0 - 1 6801 if werking. 8, H'LEM in Q B l.AAHDIJ ANTI EN druiven, 50 K. J. HEYMANS koersende I s mogelijk met alle bij werk-i ent. wor-j verlijden,' loer; er van drie i met iotjes- N W O Z 46, Haarlem) vóór 20 maart; deze wordt dan in de rubriek van 23 maart gepubli ceerd. De oplossing is als volgt: wit speelt en wint door 1. 27-21, 16x18 2. 34-29, 36x47 3. 29-23, 47x44 (op 47x6, 23x1!, 6x44, 1x49) 4. 23x5!, 4x6 5. 5x1, gevolgd door 50-44 en 1-6. De damredacteur vond het niet mooi genoeg. Zo’n probeersel van een begin ner, zoals mijn vriend zich presenteerde, dat kon toch niet veel zijn.Uit dit verhaal kunt u tevens afleiden, dat uw redacteur zich voor dergelijke beoorde lingen wil hoeden. Voorkom dus te leurstelling en zend mij geen problemen ter plaatsing toe. Componist drs. C. Goldschmeding. Een keuze zal moeten worden gemaakt tussen 1) Pf7xe5 of 1) Pf7xd6, beide met de dreiging 2) Dc4 mat. Trek een lijn van 1 naar 2 en ga zo door, tot je de tekening af hebt. Wat komt er uit? 60 rand >3 4 3 >5 2 ie tn 18.30- f34, I- 11.00- J kunt >on. 230,- 481.- .ii O .landsbobmeenw ■MEENTEN Componist: M. Myllyniemi. In aanmerking komen: a) 1) Dc2 dreigt 2) Td5: mat; b) 1) Td5: dreigt 2) Dc2 mat; c) 1) De8 dreigt 2) Lg4 mat; d) 1) Lg4 dreigt 2) De8 mat. Niet minder dan vier serieuze mogelijk heden dus, van wélke er slechts één van de juiste kan zijn. AD DIAGRAM 2 1) Pd2? en nu niet 1) Dd3? (De4) wegens 2) La3 mat; evenmin 1) b5? 2) Dc6: mat of 1) cd5:? 2) Db5 mat, maar 1) Pe5 1) Pe5? en nu niet 1) Pe5:? 2) Db6: mat, maar 1) Dd3! 2) La3f Kd5:! 1) Pd4? Pf8? 2) Db6: mat; of 1) De4? 2) La3 mat; of 1) cd5:. 2) Db5 mat, maar 1) Df5! 2) La3f Kd5:. De sleu- telzet is 1) Pf3-g5!, waarna zwart geen parade heeft. Het zal de trouwe lezer opgevallen zijn dat er sinds ik deze rubriek verzorg geen aandacht is besteed aan de dampro- blematiek. Dat wordt ook opgemerkt in verschillende aan mij gerichte brieven, waarin wordt gevraagd om af en toe weer eens problemen ter oplossing te plaatsen. Met uw goedvinden wil ik deze verzoeken hierbij collectief beantwoor den. ‘i 1» Als je langs de zee wandelt, zie je soms tussen allerlei soorten schelpen, deze grote. Het is de WULK, vaak 10 cm. groot. Hij is bijna altijd leeg: het schelpdier zit er niet meer in. De heremietkreeft steekt er wel vaak z’n achterwerk in. Die beschermt zich op deze manier tegen vijanden. De hoop jes naast de wulk zijn eierkapsels van dit schelpdier, die ook wel eens aanspoelen. •11 9 >5 2 H 10 8 7 6 4 z’n paard niet genoeg eten. Smid Moker was al z’n hoefijzers kwijt; ze hingen nu boven de deur van het kasteel. Kruide nier Grutter’s winkel was leeg. Alles stond in de keuken van Bertram. Het personeel in het kasteel was er verlegen mee. Kwadelein schreeuwde de hele dag tegen ze en Bertram was als een lam, als ze in de buurt was. Rosalie was op een avond naar het grote bos gegaan en had met Vredelien- tje gepraat. Ze had haar gevraagd er iets te met de voorstelling van het stadi on, geflankeerd door twee schaatsen- rijdsters. Ter viering van het 250- jarig bestaan van de Russische Aka- demie van Wetenschappen verscheen een zegel van 10 kop. met de gebou wen van de Kunstkammer in Lenin grad en van het Presidium van de Akademie in Moskou, waartussen een open boek, een globe en een passer. TSJECHOSLOWAKIJE. Vijf jaar geleden werden de Tsjechische Socia listische Republiek en de Slowaakse Socialistische Republiek tot een fe deratie verenigd. Ter herinnering hieraan verscheen een door Prof. Mi lan Hegar ontworpen zegel van 30 h. met de initiatialen van de staat (CSSR) omringd door lindebloesem, (afbeelding) ZWITSERLAND. In verband met het 17e Wereldpostcongres, dat van 22 mei tot 5 juli 1974 in Lausanne wordt gehouden, verschijnen op 28 maart twee zegels van ieder 30 Rp., resp. met een stadsbeeld van Bern (waar de UPU werd opgericht en het Inter nationale Bureau zijn zetel heeft) en een stadsbeeld van Lausanne. De ze gels zijn in samenhangende paren in het vel gedrukt. De ontwerper is Ernest Witzig. 1) d4! vinden. Juist is slechts 1) Dc8-c2! en nu vooral 1) Td4. 2) Te5! mat (waarmede op andere wijze geprofiteerd wordt van de blokkade van d4). bemoeit. West kwam uit met harten twee, Zuid greep onmiddellijk naar de systeem- kaart en ten overvloede vroeg hij ook Mg eens aan Oos. hoe zij uitkwamen met een dubbelton partners kleur. Oost antwoordde hetgeen ook op de systeemkaart stond en zei: „Met de hoogste”. Het was Zuid nu allemaal duidelijk: de twee van West moest absoluut een Daar stond dan de eens zo boze fee a-i de waterkant. Het was een zielig gezicht: een fee zonder vleugels en zon der toverstaf, maar in het kasteel en het land werd het veel beter. Bertram gaf zijn onderdanen* alles terug. Bertram werd weer een goede kasteelheer. Vre- deleintje mocht nu in de torenkamer wonen en Pedro de pad in de kasteel tuin. En waar bleef Kwadelein? Als je in de keuken van het kasteel kon kijken, zag je haar lekkere taarten bakken en hoorde je haar zingen. Zij was een echte keukenprinses geworden. En ze vond het heerlijk, goed te zijn voor iedereen!. H. Zelf heb ik vroeger ook aan het maken van damproblemen „bezondigd”. Dit woord mag wel gebruikt worden, want een wedstrijddammer kan de vele tijd, die het componeren van een (goed) vraagstuk vergt, natuurlijk beter vóór partij-analyse gebruiken. Aan het onder staande probleem zit een hele geschiede nis vast. Het is gemaakt bij een bezoek aan een vriend, die het als niet-dammer onder zijn eigen naam aan een damre- eur zond, wiens naam ik beter niet kan noemen. Deze redacteur zond als antwoord, dat het probleem voor zijn rubriek „te gemakkelijk” was. Intussen had ik het aan een aantal dammers voorgelegd, die de oplossing niet zo eén- twee-drie konden vindenOordeelt u zelf (zie diagram). aan te doen. Ja, Vredelientje wilde wel, maar wist er eigenlijk geen raad op. Ze wist wel, dat Kwadelein niet tegen 'laar opkon, maar zolang die in het kasteel van Bertram woonde, werd het ve, erg moeilijk. Ze beloofde Rosalie haar best te doen en toen ze weer alleen was en op een boomstronk zat te denken, begon ze ngzaam te huilen. Een grote tranen- plas lag om haar heen. De maan spiegel de zich er in, de kikkers doken er in onder. Haar voeten werden nat en daar door schrok ze van haar eigen huilen. Maar niet alleen daarvan. Ze schrok van een glibberig gevoel in haar nek. Ze greep er naar en voelde, dat het Pedro de pad was. Pedro was haar beste vriend en daarom de grootste vijand van Kwa delein. Hij fluisterde Vredelientje iets in haar oor en haar gezicht klaarde op: het water om haar voeten zakte in de grond en samen gingen ze op weg naar het kasteel. En zo zweefde dan de vriendelijke fee Vredelientje rond het kasteel van Ber tram. Niet alleen! Nee, Pedro de pad zweefde mee op haar schouder. Het raam van de torenkamer stond wijd open. Ze zagen de boze fee Kwadelein in bed liggen. Ze deed haar middagdutje. Vredelientje zette Pedro op de venster bank en pakte haar toverstokje. Ze tikte twee maal op Pedro’s neus en meteen was de torenkamer bijna helemaal ge vuld met een hele grote Pedro. Hij schudde aan de neus van Kwadelein, die verschrikt wakker werd. Ze schrok zo erg van die grote pad, dat ze haar bed uitvloog en in de vensteropening ging staan. „Ga weg, lelijke grote engerd”, gilde ze. Maar Pedro ging juist naar haar toe. De boze fee wankelde en viel achter over naar buiten. Met een plons kwam zij in de kasteelgracht terecht. Toen zij de wal opkroop, zagen Vredelientje en Pe dro, dat haar vleugels waren gebroken. Ze zagen ook, dat een grote witte meeuw op het water neerstreek, het toverstokje van Kwadelein pakte en er mee wegvloog. Diagram II Ben jij een vriendje van de dieren, van hond, van kat, konijn? „Natuurlijk”, zeg je, „ben Ik dat; dat zal ik altijd zijn.” Ben jij ook vriendje van de mensen, van blank en bruin en zwart? „Natuurlijk”, zeg je, „ben ik dat.” Ben je dat in je hart? Want veel van ons groot. Je vindt jezelf zo goed. „Natuurlijk”, zeg je dan heel hard. „Wat geeft een ander bloed?” Een dier is onze naaste niet, maar wel een Afrikaan. „Natuurlijk”, zeg je dan, „ik neem hem als mijn naaste aan.” „Een Aziaat, een Eskimo, een Indiaan, zij zijn natuurlijk mensen, waar ik naast zal staan; al ben ik nog zo klein.” Geweldig jongen en jij meisje! Dat scheelt al heel erg veel. Natuurlijk, als je groter bent, laat jij dan elk zijn deel! Ongetwijfeld is de damproblematiek een fascinerend onderdeel van het dam spel. Er wordt dan ook in vele dagblad- rubrieken en andere periodieken over geschreven. Bovendien zijn er velen, die aan oploswedstrijden mee willen doen. Daarom zijn er dan ook verschillende damtijdschriften, die grotendeels aan de problematiek zijn gewijd. Zowel wat het maken (componeren heet dat deftig) en het oplossen van slagproblemen als van eindspelen betreft. Doordat er op dit gebied al zo veel geboden wordt, lijkt het mij overbodig om hieraan in deze rubriek mee te doen. De liefhebbers verwijs ik naar o.a. de volgende tijd schriften: 1 „De Problemist”, tweemaandelijkse uitgave van de Kring voor Damproble matiek 15 per jaar, giro 407690 t.n.v. penningm. KVD) „Dam-Eldorado”, twee maandelijks tijdschrift, uitgave N. R. Keessen, Aalsmeer, giro 1644353 (jaar abonnement 12,50). „Het Nieuwe Damspel”, tweemaande lijks tijdschrift voor solitair dammen 15 per jaar, giro 2830800 t.n.v. Adm. HND). Om alle misverstand te voorkomen zij vermeld, dat mijn belangstelling ook naar de problematiek uitgaat. Boven staande bladen, waar ik op ben geabon neerd, kan ik u van harte aanbevelen. Dammen is echter in de eerste plaats een sport en verslagen van wedstrijden, achtergrondinformatie over spel, spelers en wedstrijdwezen en beschouwingen over de woelingen binnen de organisatie en tussen de topdammers zijn nu een maal voor meer lezers interessant dan damproblemen, die een beperkte groep kan oplossen. Hierbij moeten we ook denken aan de mensen, die niet de damtechniek beheersen, maar wel inte resse hebben voor het dammen als wed strijdsport. Om de goede wil te tonen, zal ik echter bij uitzondering enkele proble men plaatsen. Het eerste is gemaakt door de bekende Haarlemse problemist A. P. de Zwart op het nog bekendere 46/5 motief. Dat wil zeggen, de eindstand is een witte dam op veld 5 en een zwarte op veld 46. De auteur stelt enke le exemplaren van het damboek „Schaap over de dam” beschikbaar en deze gele genheid om de boekenkast te verrijken, mag ik u niet onthouden. Uw oplossing kunt u naar zijn adres sturen (Orionweg De techniek van het reclame-maken heeft zich in de twintigste eeuw ontwik keld tot een wetenschap, waarbij de psy chologie een grote rol is gaan spelen. Deskundigen vertellen, dat zogenoemde „verborgen verleiders” steeds meer wor den ingebouwd in advertenties, affiches, televisiereclame en dergelijke. Eerlijk gezegd weten wij als leek niet of nauwe lijks, wat „verborgen verleiders” zijn; ze zijn immers verborgen!? In de schaakproblematiek deed zich echter een ontwikkeling voor, welke leid de tot verfijnder aspecten. Het accent kwam meer te liggen op de „idee”, het „thema”, verwerkt in de compositie, terwijl bovendien steeds hogere eisen werden gesteld aan de esthetiek en de economie van de gebruikte middelen. Naarmate de techniek voortschreed gin gen de auteurs bovendien zogenoemde „verborgen verleiders”, dat wil zeggen schijnoplossingen, inbouwen en wel liefst schijnoplossingen, welke verband houden met de juiste, zogenoemde, auteursoplos- sing of sleutelzet. Wij willen het boven staande vandaag eens illustreren aan de hand van drie tweezetten, welke wij aan troffen in het dezer dagen ver schenen Jaarboek 1973 van de Neder landse Bond van Probleemvrienden. Achtereenvolgens ziet u nu de tw^e- zettige problemen, die in de compositie- wedstrijd respectievelijk de derde/vierde, de tweede en de eerste prijs verwierven. Wij zullen door elkander de sleutel- en de verleidingszet(ten) vermelden. De lezer vinde zelf, welke zetten als „stille verleiders” verworpen dienen te worden. AD DIAGRAM 1 Een duidelijk verband tussen de vier eventuele sleutelzetten is er niet, maar verleiding is er te over. Na 1) Dc2 wordt de dreiging onder andere gepareerd door 1) Td4, waarna echter het aardige mat 2) Te3f mogelijk wordt (veld d4 ge blokkeerd), zodat de oplosser meent, de sleutelzet te hebben gevonden, totdat 1) Tc4hem een illusie armer maakt. Iets soortgelijks zien we na 1) Lg4 Pf5 (dat 2) De8 pareert, doch 2) Lf3: mat in de stelling brengt, doordat veld f5 ge blokkeerd werd. Weer is men geneigd tot een „eureka”, totdat men 1) Pg6 ziet. Te derden male worden we be drogen (respectievelijk verleid) na 1) De8 Pf5. 2) Ld5: mat of 1) Pg6. 2) Dg6: mat, totdat we de weerlegging CAYMAN-EILANDEN. Het eerste gedeelte van een nieuwe serie fran keerzegels met voorstellingen van in- Meemse vogels, ontworpen door M. Goaman, werd op 2 januari uitgege ven: 3 c. Witvleugeltortel (Zenaïda asiatica), 10 c. Dooiergele boomzanger (Dendroica vitellina), 12 c Antilliaan- le bootstaart-troepiaal (Quiscalus ni ter), 20 c. Westindische roodbuik- I specht (Melanerpes superciliaris), 30 Streepkop-tangara (Spindalis zena Ualvini) en 50 c. Yukatan-vireo (Vireo magister). De druk is op papier met jw.m. CA. (afbeelding) CYPRUS. Met voorstellingen van ^Cypriotische produkten verschijnt op 18 maart een serie van vier zegels, waarvan de 50 m in samenhangende stroken van drie is gedruk: 25 m. Kruiven, 50 m. grapefruit, 50 m. si naasappelen en 50 m. citroenen, (af- Soms verschijnt er tijdens een toer- looi een resultaat op de scorekaart raarvan iedereen zich afvraagt hoe dat iou bij alles heiligen mogelijk is. Kijkt u laar eens naar het volgende spel. Noord gever, allen kwetsbaar 952 Q B 6 3 O H V B 9 4 3 A Componist J. Kricheli. Hier drie verleiders en de sleutelzet met een zeer nauw onderling verband, namelijk alle met Pf3. Dreigingen res pectievelijk Dc4: mat of Pe6 mat na 1) Pd2 of 1) Pe5, respectievelijk 1) Pd4 of 1) Pg5. Bovendien sluiten alle vier paardzetten een witte toren af. Welke is de juiste? AD DIAGRAM 3 Beide suggesties lijken correct en to nen een reeks fraaie varianten. Zie 1) Pe5: en nu a) 1) Pd2. 2) Pg4 mat! (interfereert Lh3; b) 1) Lfl. 2) Pf3: mat. c) 1) Pa5. 2) Td6: mat. d) 1).., Te4:. 2) Dc6 mat (Lgl dekt d4). e) 1) Pe5:. 2) Te5 mat. Alles O.K. blijkbaar. Of 1) Pf7xd6! en nu: a) 1) Pd2. 2) Pf5 mat! (weer interferentie van Lh3). b) 1) Lfl. 2) Pb7: mat. c) 1) Pa5. 2) Pf5 mat. d) 1) Te4: 2) De4: mat (Lgl dekt c5). e) 1) Pd6:. 2) Td6: mat en bovendien f) 1) Pc5. 2) Pf6 mat (niet 2) Dc4t Kc6!). Twee oplossingen dus? Neen! 1) Pe5:? faalt op 1) Pd4! 2) Dc4f Ke4:! Mijn goede grootmoeder zei reeds: „Het leven is vol verborgen verleiders!” De vriendelijke fee Vredelientje '«weefde rond het kasteel van Bertram. .’Bertram was eigenlijk een heel aardige kasteelheer, maar door toverij van Kwa delein de boze fee, was hij erg ontevre- dei en boos geworden. Kwadelein woon de in de torenkamer van het kasteel. Ze was er op een kwade dag zomaar naar binnen gevlogen. Het was eigenlijk de kamer geweest van de dochter van Ber- 1 tram, Rosalie. Op die kwade dag was Rosalie verhuisd naar een mooi kasteel- tje, samen met haar bruidegom Karei. Ze woonden daar en waren erg gelukkig. Maar de eenzame Bertram had een logé gekregen: Kwadelein. Sinds die dag ging het allemaal verkeerd in het kasteel en ook in de huizen, die er omheen stonden. Zo goed Bertram eerst voor znjn onder danen was, zo ongenadig behandelde hij ze nu. Rosalie, z’n dochter had het zelf ge merkt en de mensen uit het land hadden het haar ook verteld. Zo had boer Koel- i bloed al z’n haver naar het kasteel moeten brengen. Daardoor had hij voor leelding) DUITSLAND (DDR). Cactussen met fraai gekleurde bloemen, die worden gekweekt in de DDR, zijn afgebeeld serie van zes zeaels. versche- 'A r/ rS* ii' 'tl U .M u' -»f -18 nen op 12 februari: 5 Pf. Echinopsis multiplex, 10 Pf. Lobivia haageana, 15 Pf. Parodia sanguiniflora, 20 Pf. Gymnocalycium monvillei, 25 Pf. Ne- oporteria rapifera en 35 Pf. Notocac- tus concinnus. De zegels zijn door Manfred Gottschall uit Karl-Marx- Stadt ontworpen, (afbeelding) HONGKONG. Ter gelegenheid van het Festival van de Kunst werden op 1 februari drie zegels verkrijgbaar gesteld met voorstellingen van ver schillende Chinese maskers, in de waarden 10 c„ 1 en 2. Bovendien kwam een miniatuurvelletje met de drie zegels en een verklarende tekst tot uitgifte, (afbeelding) INDONESIË. Naar aanleiding van de Twaalfde Zee-Offerdag zag een zegel van 40 Rp. het licht, door Yunalies ontworpen. Hierop is het portret van vi/ce-admiraal Jos Sudar- so afgebeeld, alsmede een scène uit de slag in de Arafuru-Zee. MONACO. Ter herdenking van de 450e geboortedag van de Franse dich ter Pierre de Ronsard (1524-1585) komt op 8 mei een zegel van 0.70 F. in omloop. Hierop is het portret op genomen van de dichter, en een voor stelling van zijn „Sonnets pour Hélè- ne” uit 1578. (afbeelding) NOORWEGEN. In de singelton zijn, temeer omdat Oost voor zijn 4 hartenbod met zo weinig in de bij kleuren wel over een achtkaart moest beschikken. Als Zuid de tweede harten ronde laag zou troeven was de kans groot dat West er met de boer overheen zou gaan. Het vervelende gebeurde ook. Oost nam de eerste slag met harten acht en speelde de aas na. Zuid had zijn beslis sing al genomen, hij troefde met de vrouw en zag tot zijn schrik dat bij West nog een harten verscheen. Zijn bange voorgevoelens werden bewaarheid toen schoppen boer derde bij West bleek te zitten en het kontrakt roemloos één tje afstierf. Zuid was buiten zichzelf van woede en riep met luide stem alle wedstrijdlei ders van het land naar zijn tafel. Oost had hem namelijk misleidend ingelicht en daar moest volgens Zuid een zware s af op staan. De wedstrijdleide? beslis te echter anders. Toen West met harten twee startte was Oost ervan overtuigd dat het slem down zou gaan omdat Zuid twee hartens leek te hebben. Weiwas, geheel tegen de afspraken, met de laag ste van zijn dubbelton uitgekomen om dat hij opte dat Zuid erdoor misleid zou worden en hoog zou voortroeven. Afwijken van het systeem is te allen tijde toegestaan, mits de partner maar niet daarvan op de hoogte is. Er was niets lethisch gebeurd en het resultaat op het spel werd gewoon gehandhaafd. Het heeft jaren geduurd om Zuid ervan te overtuigen dat hij op een fatsoenlijke manier was gefopt. Er de scorekaart met 6 schoppen min één als enige in de zaal zal hem nog wel vaak in een nachtmerrie zijn verschenen. A. BOEKHORST. reeks kwamen op 22 februari drie aanvullingswoorden tot uitgifte: 25 blauw (posthoorn), 85 geel (koren aar en vis) en 1.10 Kr. rood (rotste kening). OOST-AFRIKA. Ter herinnering aan de revolutie in Zanzibar 10 jaar geleden werd een serie van vier ze gels uitgegeven: 40 c. hoofdkwartier van de Afro-Shirazi-Partij, 70 c. ont worpen flatgebouwen, landkaart en kleurentelevisie en 2/50 Amaan-Stadi- on. ROEMENIË. Een nieuwe serie frankeerzegels van 18 waarden zag het licht, waarvan de lage waarden tot 1.20 Lei voorstellingen van bouw werken geven en de hogere waarden afbeeldingen van schepen. De waar den zijn: 5, 10, 20, 35, 40, 50, 55 en 60 b„ 1, 1.20, 1.35, 1.45, 1.50, 1.55, 1.75. 2.20, 3.65 en 4.70 Lei. (afbeelding) SINGAPORE. Dieren uit de op 27 juni 1973 geopende dierentuin van Sinapore worden voorgesteld op een serie van vier zegels: 5, 10, 35 èn 75 C„ ontworpen door Eng Siak Loy en Han Kuan Cheng. SOVJET-UNIE. Naar aanleiding van de Europese schaatskampioen- schappen voor dames te Alma Ata kwam een zegel van 6 kop. tot uitgij- 6 9 A H V 10 9 8 4 O 10 8 7 95 A H V 10 8 7 V 7 O A 6 V B 3 2 t De meeste Noord-Zuid-paren waren ieen manche in schoppen of ruiten blij ven hangen tn vrijwel iedereen had [daarin twaalf slagen gemaakt. Het pot dichte slem is inderdaad heel moeilijk uit te bieden, vooral als Oost zich ook nog eens met de bieding gaat bemoeien. Dat deed Oost ook aan de tafel waar de zaken voor Noord-Zuid een katastrofale wending zouden nemen. Noord opende namelijk met 1 ruiten en Oost zei met een 4 harten, gezien de kwetsbaarheid absoluut een ongemotiveerd bod en het bod kek dan ook gestraft te zullen worden. Want Zuid wenste zich niet uit de bieding te laten wegdrukken en vroeg me' 4 S.A. naar de azen. Toen Noord lijn ene aas aangaf plofte Zuid neer in een kontrakt van 6 schoppen. De zaken waren tot dusverre nogal grof verlopen maar zoiets gebeurt wel vaker als men zich op hoog niveau met de bieding s s‘ i .ir ‘ut ^1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31