Rookbom van Commissie zet officieel Mogelijk Atlantische top in russel als Nixon zou komen Duitse snelheid ongewapend UN2F - machteloos en naar premier Frankrijk parlement tegen maximum- onderzoek in Muizenstaartje zou leven verlengen Secretaris van NCW overleden Bondsraad verwerpt verdrag met Praag „WELBEWUST BEWIJSMATERIAAL ACHTERGEHOUDEN” JI Bil Vreemde geneesmiddelen in China Perzische ambassade in Wassenaar bezet MEERDERHEID VAN CDU-CSU-LEDEN NAVO-FEEST WORDT „EENVOUDIGE GEBEURTENIS” i R MAART 19 74 3 ZATERDAG 9 Olieschandaal in Italië (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) ;ten WASHINGTON (UPI en Reuter) James McCord, een van de man nen die schuldig is bevonden aan de inbraak in het Watergate-ge- bouw, heeft in een open brief pre sident Nixon er van beschuldigd, dat hij „welbewust bewijsmateri aal heeft achtergehouden” in de tijd dat in maart vorig jaar het Watergate-schandaal in de open baarheid kwam. Doodstil Symbolisch Stipt ■L McCORD BESCHULDIGT NIXON erkenning door Hongkong officieel in Hoewel het (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) met is antwoord I dat het de ats- leid Hen cus hap ren De ster de (Van onze redacteur in Hongkong, Christian Roll) NAVO uit te nodigen, zo een dergelijke bijeenkomst al niet onmogelijk zou wor den. De viering van het 25-jarig bestaan van de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie is in verband met de onzeker heid over alle plannen inmiddels al tot een uiterst eenvoudige gebeurtenis gere duceerd. Op 4 april zal in Brussel dan ook een korte militaire ceremonie in het NAVO-hoofdkwartier plaats vinden. Daarbij zullen de lidstaten zijn verte genwoordigd door ereformaties van on geveer zes militairen van elke lidstaat- Enkele militaire vliegtuigen zullen het NAVO-hoofdkwartier overvliegen en se- cretaris-generaal Luns zal dan een korte rede houden. Tijdens de laatste ministeriële zitting van de NAVO-raad was het nog steeds de bedoeling om het 25-jarig bestaan van de NAVO te vieren met het onder tekenen van de nieuwe beginselverkla ringen omtrent het Atlantisch bondge nootschap. Minister Van der Stoel brengt van daag een bezoek aan Londen om kennis te maken met zijn nieuwe ambtgenoot James Callaghan -ne- van sis- de nun iten in- ■000 van •di- dat vijs ge- het ler- ROME (UPI) Een Italiaanse parle mentaire commissie heeft gisteren beslo ten een officieel onderzoek te beginnen, dat kan leiden tot mogelijke gerechtelij ke vervolging van twee Italiaanse oud- ministers. ang gen De ?ta- oon sse- een slo- de 0,32 19 en m, ur ek ns ier if- an de ion ri- is per nd jer za- er- un lay en aal de ten iet er- ’e- >e- de ad la- De Christen-democraten hebben overi gens met de afwijzing alleen hun men taliteit en hun standpunt kunnen de monstreren. De Bondsdag, de andere Ka mer van het Westduitse parlement, „heeft in dit geval het recht om het veto van de Bondsraad met absolute meerderheid (die de regeringspartijen SPD en FDP royaal hebben) te doorbreken. (op de foto onzichtbare) projectiel op de rapen. Het incidentje speelde zich giste ren af op het nieuwe Charles de Gaulle- vliegveld bij Parijs,het grootste vlieg veld van Europa dat zojuist is geopend. Hij was lid van het dagelijks bestuur van de KRO en bestuurslid van de Stichting Katholiek Maatschappelijk Be raad. Voorts was hij onder meer secre taris van de bij het NCW aangesloten Hollandse Christelijke Werkgevers vere niging (HCWV) JERUZALEM Een leger zonder wapens dat over een vrij wel leeg gebied waakt. Dat is de UNEF, de vredesmacht van de Verenigde Naties. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger heeft tijdens zijn bezoek aan Brussel, vorige week maan dag, twee voorwaarden op tafel gelegd waaronder Nixon bereid zou zijn naar Europa te komen. De twee verklaringen zouden gereed moeten zijn voor onderte kening, maar bovendien zou een wat werd genoemd „toereikend aantal staats hoofden en-of regeringschefs i de on dertekening aanwezig moeten zijn”. Deze oppositie, die een meerderheid van één stem heeft, vindt dat in het zogenaamde „normalisatieverdrag” on voldoende rekening is gehouden met de Duitse belangen. Veel aandacht wordt besteed aan het onrecht van het beruch te ..Verdrag van München”, waarbij het tot stand komen ervan ten onrechte alleen aan de Duitsers (Hitler) zou zijn toegeschreven. Verzwegen is, aldus de oppositie, het onrecht over de verdrij- Dan wordt er verder zo nu en dan met verbindingsofficieren van de Is raëlische en Egyptische kant aan de beide kanten van de bufferzone een inspectie uitgevoerd Werkt de UNEF misschien ook samen met de grote mogendheden, die immers via satel lieten inspectie uit kunnen voeren? „Nee”, zegt generaal Silasvuho. „zulke afspraken met de grote mogendheden hebben de partijen zelf BRUSSEL Als president Nixon eind april naar de Belgische hoofdstad komt om daar zowel een EEG- als een NAVO-verklaring van beginselen omtrent de At lantische verhoudingen te ondertekenen, zal vermoedelijk b(j die gelegenheid een At lantische topconferentie worden georganiseerd. De studenten werden gisteravond nog vastgehouden op het politiebureau van Wassenaar. v Eerder op de dag hadden de studenten met nog ohgeveer twintig collega’s gede monstreerd bij de ambassade. De beto ging was een protest tegen de executie onlangs van een aantal leden van oppo sitionele groepen in Iran. Als voorbeelden van de eerste soort noemde hij het vervalsen van opiniepei lingen, het plaatsen van misleidende ad vertenties, een bewust verkeerd weerge ven van het stemgedrag van een kandi daat en andere manieren om laster te verspreiden; op te sporen. In de zuidelijke sector tussen de Mitlapas en de stad Suez zullen de Israeli’s in een later stadi um de tanks leveren om de Verenig de Naties bij het uitvoeren van hun taak te helpen. Als laatste soort acties die verboden moeten worden, noemde Nixon het knoeien met stembussen en stemmachi nes. DEN HAAG (ANP). A. N. J. Veen huizen secreta-5*- van het Nederlands Christelijke Werkgevers verbond, is gis- erochtend onverwacht op 65-jarige leef- tij te Dordrecht oveleden. ving van de Sudeten-Duitsers pa Hitler’s nederlaag. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Het voorstel van de West duitse regering om op autosnelwegen en daarmee vergelijkbare wegen een maxi mumsnelheid van 130 km per uur in te voeren, is door het parlement verwor pen- De meerderheid van de Bondsraad, de eerste kamer van het parlement, waarin de deelstaten zijn vertegenwoor digd, wenst een niet verplichte zoge naamde „richtsnelheid” van 130 km. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmer) BONN. Het verdrag, waai mee de Bondsrepubliek en Tsjecho-Slowakije in december vorig jaar een streep onder het verleden wilden zetten, heeft giste ren in Bonn een parlementaire neder laag geleden. De Bondsraad, de Kamer van het parleme it waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd, verwierp het met zijn meerderheid van CDU- en CSU- leden. De Franse premier Messmer (rechts) kijkt met grote belangstelling naar de plaats vanwaar een rookbom naar hem werd gegooid. Een lijfwacht van de Franse eerste minister bukt zich om het Op het niveau van de Europese ge meenschap wordt inmiddels nagegaan of Nixon een uitnodiging van de negen om ”nr>r do ondertekening naar Europa te komen, zal aanvaarden. Het idee om de Amerikaanse president te inviteren is geopperd tijdens het politiek overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van het feit dat Nixon voortdurend onzekerheid laat bestaan omtrent de datum van zijn Europees bezoek dat is aangekondigd, is afgezegd en daarna weer opnieuw is aangekon digd. In een boodschap aan het Congres stelde de president voor de bijdragen tot verkiezingscampagnes te beperken, vol ledige openbaarheid van dergelijke gif ten en hun herkomst, geheime contante betalingen aan kandidaten te verbieden en een federale commissie van democra ten en republikeinen in te stellen om er voor te zorgen dat het eerlijk toegaat. Volgens het voorstel moeten misdrij ven ter verstoring van de federale ver kiezingen zoals de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische par tij in het Watergate-gebouw voortaan als federale misdrijven worden beschouwd en niet als een zaak die onder de jurisdictie valt van de afzonderlijke sta ten. de verdachten in het Watergate-schan daal was uitgeoefend om hen te bewe gen tot schuldbekenning en er verder het zwijgen toe te doen. Inmiddels heeft president Nixon giste ren bij het Congres een wetsvoorstel ingediend voor herziening van de proce dure bij verkiezingen. De voorgestelde veranderingen moeten de „smerige stre ken” en de politieke sabotage onmogelijk maken waardoor de campagne voor herverkiezing van Nixon in 1972 werd gekenmerkt. Ze hebben hem ook gezegd dat wan neer de Verenigde Staten voortgaan met het uitstellen van een beslissing over president Nixons bezoek er toenemende moeilijkheden zouden ontstaan om de hoofden van de regeringen op korte ter mijn tegen het jeinde van april bij de Het argument van de minister van Buitenlandse Zaken W’alter Scheel, dat dit verdrag eindelijk een einde maakt aan eei. moeilijke periode en een nieuw begin mogelijk maakt, woog voor CDU en CSU niet zwaar genoeg. effectiviteit van de UNEF: niet de UNEF. maar Amerika en Rusland voeren de werkelijke controfe uit Volgens McCord heeft Nixon in strijd met de wet verzuimd de justitie in te lichten, toen zijn naaste medewerker John Dean hem had verteld dat er zwijggeld was betaald aan de verdachten in het Watergate-schandaal. Als Nixon deze feiten bekend had gemaakt, zouden de schuldigverklaringen ten aanzien van de zeven Watergate-inbrekers zijn ver nietigd, aldus de open brief. De directeuren politieke zaken van de ministeries van Buitenlandse Zaken van zowel de EEG-landen als de NAVO* lidstaten ontmoeten elkaar in de komen de dagen veelvuldig De negen hebben een vergadering op 11 on 12 maart in Bonn waarbij ze met twee Amerikaanse vertegenwoordigers de laatste hand zullen leggen aan de beginselverklaring over de EEG en de VS. op 14 maart zien zij elkaar weer met hun collega’s van de andere NAVO- lidstaten in Brussel. Bij die gelegenheid zal dan vermoedelijk de vraag aan de orde komen in hoeverre de onzekerheid over Nixons aanstaande bezoek een pas sende voorbereiding toelaat. Op de plaats waar nog een paar weken geleden grote activiteit heerste van het Israëlische leger, is het nu doodstil. Lege parkeerhavens voor tanks herinneren nog aan de grote Israëlische troepenmacht die in het nu uitgedunde gebied aanwezig was. Bij de controlepost van de Verenigde Naties staat een symbolische Israëli sche tank met een mitrailleur De Egyptenaren hebben aan hun kant van de bestandslijn zelfs dat symbool weggelaten. Voorbij de UNO-contro- lepost is tot Kantara aan het Suezka- naal geen Egyptische post te beken nen. Het enige dat de Egyptenaren in de noordelijke sector tenminste doen, is een paar maal per dag patrouille ren. Militair is het gebied in de Sinai dat in Egyptische handen is. volko men dood. De UNO-soldaten zijn ijverig bezig met het opruimen van de mijnenvel den, waar de Israëlische waarschu- wingsbordjes nog hangen Zelf heb ben de soldaten van de Verenigde Naties daar niet voldoende appara tuur voor, en het Egyptische leger heeft hen twee tanks ter beschikking gesteld, compleet met bemanning, om met mijndetectors de anti-tankmijnen Tenslotte verzocht Nixon drie soorten verkiezingspraktijken te verbieden die een goede gang van zaken verstoren. WASSENAAR (ANP). Een groep van 15 tot 20 Perzische studenten uit Amsterdam en Duitsland heeft gister middag gedurende ongeveer drie kwar tier een gebouw op het terrein van de Perzische ambassade in Wassenaar bezet. Toen de politie op verzoek van de am bassadeur een eind kwam maken aan de bezetting, hebben de studenten het ge bouw zonder verzet verlaten. De commissie besloot verder dossiers in te dienen tegen de voormalige pre mier Giulio Andreotti en drie andere ex-ministers die betrokken zijn bij be schuldigingen, dat ministers en hoge re geringsfunctionarissen tijdens de oliecri sis steekpenningen hebben aanvaard van oliemaatschappij en. De parlementaire commissie heeft se nator Athos Valsecchi, een christen democraat en minister van Financiën in Andreotti’s centrumrechtse regering, en, de afgevaardigde Mauro Ferri, een soci aaldemocraat die als minister van In dustrie en Handel onder Andreotti heeft gediend, aangewezen voor een officieel onderzoek. De beschuldiging luidt, dat deze oud- ministers grote geldbedragen hebben aangenomen van leiders van de olie- industrie opdat zij de oliecrisis erger zouden afschilderen dan zij in werke lijkheid was en de prijzen voor oliepro- dukten en benzine zouden doen stijgen om zo de oliemaatschappijen grotere winsten te bezorgen. De NAVO-ambassadeurs hebben dr. Kissinger destijds al laten weten dat wanneer hij zich er nu over beklaagt dat de Atlantische declaratie nog niet af is, dat wordt veroorzaakt door het feit dat daarbij nooit haast hoeft te worden betracht omdat Nixon pas later in het jaar naar Europa zal komen. Het kabinet zal volgende week woens dag een beslissing nemen- Twee dagen later, op de 14e maart, loopt de huidige regeling af (maximaal 100 km)- Deze was louter gebaseerd op het tijdelijke programma voor benzinebesparing. De noodzaak daartoe is in de Bondsrepu bliek verdwenen. De regering moest haar voorstel ter goedkeuring voorleggen aan de Bonds raad,, waarin de oppositie van de CDU en CSU een meerderheid van één stem heeft. De raad heeft echter- niet de bevoegdheid zelf andere voorstellen te doen en in stemming te brengen. verboden is hondevlees te eten, wordt het nog dikwijls gedaan, maar vooral ’s winters als het koud is. ’s Winters worden dan ook veel hon den gestolen die meteen in de kookpot verdwijnen. Minder vaak worden tegenwoordig berepoten en apehersenen gegeten, omdat deze twee gerechten zeldzaam en erg duur zijn geworden. De hersenen van een aap worden niet alleen gegeten als verjongingsmiddel, maar vooral om het denkvermogen te activeren. De Chinese geneeskunde kent meer dan tienduizend geneeskrachtige kruiden die een genezende of pre ventieve werking hebben. Enkele kruiden, zoals Chiretta en Cump- hol, die worden voorgeschreven bij verkoudheid o te hoge bloeddruk, zijn tegenwoordig schaars gewor den. Het bekendste Chinese genees krachtig kruid is ginseng, dat in Noordoost-China en Noord-Korea verbouwd wcrdt. De Ginseng-wortel is al tneer dan tweeduizend jaar in Chin„ bekend als geneeskrachtige plant en er zijn meer dan tien verschillende soorten van. Ginseng is een geliefd drankje dat, als het geregeld wordt ingeno men, een verjongende werking zou hebben. Wetenschappelijk is de uit werking van Ginseng echter nog niet bewezen. In China wil men nu, na talrijke onderzoekingen, uit vijf genees krachtige kruiden een nieuw medi cijn ontwikkelen dat bij angina pectoris en hartinfarcten moet worden voorgeschreven. De Chinese geneeskunst kent echter niet alleen haar duizenden drankjes en dierlij ke hapjes, want een oeroud mid del tegen kwalen die betrekking hebben op de spijsvertering is mas sage van de wervelkolomspieren. McCord doelde op de uitlatingen die president Nixon woensdagavond op een persconferentie heeft gedaan. De presi dent gaf daarbij weer wat hij op 21 maart 1973 met Dean had besproken. McCord noemde het een „fantastische een president”, dat Nixon zei dat Dean hem over het geven van zwijggeld had ingelicht. McCord was als oud-medewerker van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) als veiligheidsagent in dienst van het comité tot herverkiezing van Nixon. Op 23 maart van het vorig jaar schreef hij in een brief aan de federale rechter John Sirica, dat er „politieke druk” op De tweede categorie heeft betrek king op geweldpleging en andere „mis dadige acties die ten doel hebben het federale verkiezingsproces te verstoren” Tweeduizend soldaten, zes bataljons uit zes verschillende landen, beman nen de bufferzone tussen het Israëli sche en Egyptische leger, een strook die tussen de een en tien kilometer breed is, 175 kilometer lang en die nna duidelijk de sporen draagt van de zware strijd die daar enige maan den geleden heeft gewoed, al zijn de meeste uitgeb’-^nde tanks en voertui gen weggehaald Om de 250 meter staat een zwarte ton die het gebied afbakent dat de troepen van de Verenigde Naties be heersen Behalve in de bufferzone is er een beoerkte UNO-aanwezigheid in een strook van tien kilometer breedte aan beide kanten van deze bufferzone, waar beide partijen maar een beperkte hoeveelheid zware wa pens mogen hebben 30 tanks en 30 stuks artillerie Ook deze strook wordt afgebakend met tonnen en UNO-wachtposten HONGKONG. De Chinezen drin ken talrijke drankjes en eten de vreemdste dingen die hun eer goe de gezondheid en een langer leven moeten scnenken. De Chinese apo theken zitten vol met tijgerbotten, hertegeweien, hagedissen, schorpi oenen, duizendpoten, bijen, ge droogde zeepaardjes, gedroogde huiden var spinnen en krekelco- cons, die volgens de Chinezen alle een stimulerende of genezende werking hebben. Een middel dat wordt gegeten om het leven te verlengen, is de staart van een pas geboren muis, die twee jaar in rijstwijn heeft gelegen. De Chinezen geloven dat dierlijke organen, zoals darmen, lever, nie ren, longen, hart, hersenen en ge slachtsorganen een genezende wer king hebben op de overeenkomstige menselijke organen. Zo eten de Chinezen ook de poten van eenden en kippen, wat moet leiden tot genezing van hun eigen voeten. De geslachtsdelen van dieren, mits ge geten in het juiste jaargetijde en volgens een voorgeschreven recept, gelden als middelen om de ge slachtsdrift te prikkelen. ’s Winters zijn s langen en honden geliefde gerechten; ze moeten het lichaam warmte en weerstand ge ven. Hongkong importeer' jaarlijks een half miljoen levende giftige slangen, die naar speciale restau rants gaan. Voordat de slangen in de kookpotten verdwijnen, worden de giftklierer weggenomen en de huid afgestroopt. Het slangenvlees moet de bloedsomloop stimuleren. De galblaas van de slang levert een groenachtige wijn die moet helpen tegen ischias en jicht. Als je ter plaatse komt, merk je pas hoe symbolisch zo’n UNO-strijd- macht is. Niet één gewapende soldaat ben ik tegengekomen, al schijnen ze over lichte wapens te beschikken. „Het ontbreken van zware wapens als vliegtuigen en tanks wordt gecom penseerd door de morele steun die wij hebben van de gemeenschap der volkeren”, zei de Finse generaal Si lasvuho. commandant van de UNEF Maar men make zich geen illusies: als de zaak uit de hand loopt, dan kan de vredesmacht van de Verenig de Naties de strijdende partijen niet tegenhouden. Ook de inspectie die de UNEF uitvoert in de zone die gedeel telijk gedemilitariseerd is, is van symbolische aard. Want de UNEF beschikt niet over vliegtuigen. Alleen uitkijkposten en verrekijkers. op de Generaal Silasvuho prijst nog eens beide partijen voor de stipte uitvoe ring van de overeenkomst. Een Ierse officier legt de taken van de zes bataljons uit. die ieder een eigen zone hebben waarvoor ze verantwoordelijk zijn Het was de bedoeling geweest journalisten uit Israel en Egypte ge zamenlijk te laten komen, maar de UNO-woordvoerder zei dat een van de partijen daar bezwaar tegen had gemaakt. Wie, dat wil hij niet zeggen, maar het zal ongetwijfeld Egypte zijn geweest. Uit Egypte, vertelt de woordvoer der. zijn trouwens veel meer journa listen komen kijken dan uit Israel De Israeli’s hebben andere dingen aan hun hoofd en per slot kan deze regeling geen politieke Israëlische overwinning genoemd worden. „Ik hoop dat onze aanwezigheid hier van korte duur zal zijn”, zegt de altijd vriendelijke generaal Silasvuho. „Dit is pas een eerste stap o- weg naar vrede tussen Egvpte en Israel, en als het vrede zal zijn, dan is onze aan wezigheid overbodig” «BSEf

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3