B. en W. van Velsen tevreden over resultaat van glasinzameling Anti-reuma collecte Haven UITGEVAREN VISSERIJ- SCHEPEN EXPOSITIE IN MUZIEKSCHOOL Rinus Haks in kabinet Den Uyl de dienst uit!” „Rechtse minister maken Aanvoer vis teruggelopen IN 1973 BIJNA DUIZEND M3 INGELEVERD «r Omzet in januari bleef gelijk Kort IJmondnieuws COMMUNISTEN OP VERKIEZ1NGSPAD ZATERDAG 9 1974 MAART IJMUIDER COURANT 4 (Van een medewerker) Kabeljauw Volhouders - Hoeveelheden Papier (Van een onzer verslaggevers) Betekenis Ontdek hoe de Weight Watchers, kiub van slankblijvers, u helpt slank te worden en te blijven (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het Velsense college van B. en W. is kennelijk nogal te vreden over de resultaten, bereikt met het inzamelen van glas, zodat de gemeenteraad nu wordt voorge steld deze actie ook dit jaar voort te zetten. Men heeft namelijk de in druk dat het plaatsen van de con tainers, waar het glas in kan wor den gedeponeerd door de burgerij bijzonder wordt gewaardeerd, zo dat van 19 januari tot en met 31 december 1973 op zeven plaatsen in totaal 918 m3 glas werd ingeleverd. IJMUIDEN In het kader van de gebruikelijke propaganda, ter gelegenheid van de komende ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten, had de afdeling IJmuiden van de C.P.N. vrijdagavond voor haar openbare vergadering in de entre sols aan het Zeewijkplein twee sprekers aangetrokken. Het waren de heren Rinus Haks, lijstaanvoer der voor deze partij en Jan Muskee. Beide heren hebben hun spreek beurt uiteraard geheel benut om te trachten de aanwezigen van de noodzaak te overtuigen, hun stem straks op de C.P.N. uit te brengen. IJMUIDEN Nu de staking in de vishallen van IJmuiden voor minstens veertien dagen kon wor den uitgesteld, is men hier maan dag met frisse moed aan de nieuwe week begonnen. Vandaar dat ook de lossing even vlot als anders is verlopen. Alleen kon nog niet wor den vastgesteld of inmiddels voor de gerezen geschillen een definitie ve oplossing is gevonden. Wel valt hier duidelijk iets van de heersen de spanningen waar te nemen, zo dat bij een eventueel vergelijk stel lig van een grote opluchting sprake zal zijn. feffi] losplank ZO- De burgemeester van Velsen s) enkele onder welis- maar estaat. e niet iex, of dames .ar ten ik zei oor De 1 serie Duitse ht, dat begin :t oud rtenis- üemer, II, wat 1 werd werd iris en >n” bij it uur t zijn toneel- et om Simon i beide goede oorden sprak, e zen- id was nd die n het m hij ijd zet ld ten net al zelfde ang ij i toen mmige er dan snderi er zijn worde e keer *er (en lie om ympa- ie dan rsoon- ils hij „Weerzien met Indonesië” is de ti tel van een causerie, welke donderdag 14 maart door Hugo Volkerz in gebouw „Velserduin” aan het Velserduinplein zal worden gehouden. Deze lezing wordt geïllustreerd met een aantal beelden van Java en Bali, Deze bijeenkomst, georga niseerd door de afdeling Velsen-IJmui- den vanhet „N.I.V.O.N.”, is behalve voor de leden ook voor belangstellenden toe gankelijk. kelijk van de directie moet kunnen op stellen. Nu een dergelijke instantie ech ter nog niet is ingevoerd, verzekerde de heer Muskee, dat zijn partij alles in het werk zal stellen om bij de werknemers een definitieve scheuring te voorkomen. „Maar inmiddels wordt hier de dienst uitgemaakt door ministers als Lubbers, Boersma en Van Agt, die zich al spoedig hebben ontpopt als verkleurmannetjes en de grote vergelers van dit kabinet”, vervolgde de heer Haks, die ook meende te hebben geconstateerd dat Wiegel en ziln VVD weer trachten via de KVP en de AR in de regering terug te keren. Vandaar hun milde opstelling tegenover de confessionele partijen en de voortdu rende kritiek op links. In Nederland stelt het Nationaal Reumafonds alles in het werk om hen te helpen zo goed mogelijk in de maatschappij of hun gezin te blijven functioneren. Dit kan zijn hulp aan de man om hem in staat te stellen zo goed mogelijk de kost voor zijn gezin te blijven verdienen, zowel als hulp aan de vrouw om haar huishouden zo lang mogelijk zelfstandig te blijven voeren. VELSEN. Reumatiek is de bron van veel menselijk leed en vaak van algehele invaliditeit. Gelukkig bestaan er thans mogelijkheden om reumapa- tienten geheel of gedeeltelijk te gene zen, hun pijn te verlichten of hen in hun moeilijke omstandigheden daad werkelijk bij te staan. Van koolvis, hammen en rog registreer de men een vermeerdering van aanvoer, tot ongeveer tweemaal zoveel als in ja nuari 1973. De aanvoercijfers van tong schar gingen omhoog van anderhalve ton naar ruim 7’/s ton en die van bot van lO'/a ton naar 84 ton. Vissoorten waarvan de opbrengst sterk omhoog liep, zijn sprot, leng, poon, haai, bot, vleet, hom en kuit. Daarvan zijn de sprot en de haai het sterkst in prijs gestegen. Zo bracht 2.170 kilogram sprot dit jaar 413 gulden op, terwijl het vorige jaar voor 2.550 kilogram 1.502 gulden werd neergeteld. Deze getallen bedragen voor de haai: 13.482 gulden voor 6.700 kilogram dit jaar, tegen 20.122 gulden voor 52.750 kilogram het vorige jaar. :r Th. i het um in er na :cussi- eiding roken, oepen 16.15 ppeerd elkaar tegen bruikt je een in een eggen: van in dat te >or te .f! ichten. rt, zei ioesten et slot i kamp rm te >g net ompe- <1 eens van eems- n ..De ouden, iënta- net de irijver boek eg, we ig tnet o nog vijand norele ►orts. Geslaagd voor verpleging. Bij de in het Zeewegziekenhuis gehouden examens voor diploma A-ziekenverpleging zijn de volgende kandidaten geslaagd: de dames C. J. van Berkum, E. Hiemstra, H. Laarhoven, M. Langelaan en J. C. M. van der Wiel en de heren J. Dirkzwager, F. Hulscher, G. Th. M. Kok, W. G. J. M. Nelemans en H. Schuiling. de tentoonstelling een grote kijkdicht heid zou hebben. Twee leerlingen om lijsten de opening met de compositie „Les Pins de Charlannes” voor twee harpen. De expositie is geopend tot en met 6 april op maandag van 13.30 tot 18 uur, op dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 18 uur en op zaterdag van 9 tot 16 uur. Met name de miniaturen van Jan van der Schoor trokken veel bekijks, zoals de foto toont. DE SPANVISSERS blijven hun pogin gen op de kust stug volhouden, hoewel zij toch hoogst wisselvallig aan de markt verschijnen. Slechts één Volen- dammer behoorde tot de uitblinkers, door na twee nachten voor zijn kabel jauw 16.000 te incasseren. De overigen moesten genoegen nemen met opbreng sten van 1.600 tot 5.000 per nacht, hetgeen nu niet bepaald als een vetpot kan worden omschreven. Ie met I e VA- I fgezien gasten (tante zat te in nog )it wel voor- lanpak IJMUIDEN. In januari van dit jaar is in de Rijksvishailen te IJmuiden on geveer anderhalf maal minder vis aan gevoerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Daarentegen is de totale op brengst in guldens ongeveer gelijk ge bleven. Dit blijkt uit cijfers van het staats vissershavenbedrijf te IJmuiden. De totale aanvoer bedroeg in januari 1974 bijna vierduizend ton. tegen onge veer 67» duizend ton in januari 1973. De opbrengstcijfers bedroegen respectieve lijk acht miljoen en 8'/j-mifjoen gulden. Uit deze cijfers valt af te leiden dat de prijs van de vis in een jaar tijd gemid deld anderhalf maal duurder is gewor den. Op zijn beurt werden daarop de ko mende verkiezingen door Rinus Haks van een bijzonder grote betekenis ge noemd, omdat nu in feite via de stembus een oordeel over de huidige regering zal worden geveld. Op het beleid hiervan had spreker nogal felle kritek, omdat het kabinet-Den Uyl volgens hem was gestart als een progressieve regering. DOORDAT MEN al iets later in de week naar deze visgronden was vertrok ken, worden voor de eerstvolgende da gen misschien nog wel enkele mogelijk heden geopend. Dit resulteert dan wel licht in het enige lichtpunt, want de vangstberichten zijn de laatste tijd uit sluitend in mineur gesteld. Mede als ge volg van de slechter geworden weersom standigheden, waar vele visuren door verloren moesten gaan. OVERIGENS WAS het hoogst opmer kelijk dat door hen bij elke trek enkele bijzonder grote tongen en zware tarbot ten werden aangetroffen. De tongschar, die hier meestal behoorlijk wordt gevan gen, heeft daarbij geheel ontbroken. Vist men nu oostelijker, dan kan men nog wel eens enige grote schelvis in de netten vinden, hoewel de kleinere soor ten zich hier nauwelijks lieten zien. Bij dit voorstel werd door B. en W. ook een gespecificeerd overzicht ver strekt van de hoeveelheden glas, welke op de verschillende punten werden inge leverd' Hieruit blijkt dat in IJmuiden in de containers van de Lange Nieuwstraat, het Zeewijkplein en de Cederstraat res pectievelijk 157. 159 en 86 m3 glas werd gedeponeerd, in Driehuis (Driehuizer- kerkweg) was dit 104 m3, in Velsen-N. (Wijkerstraatweg) 115 m3 en in Sant poort (Hagelingerweg en Bloemendaalse- DE KLEINERE trawlers hebben in middels de gulvisserij op de kust weer losgelaten, om nu hun geluk met de kabeljauw tussen de 56ste en 57 ste noorderbreedtegraad te gaan beproeven. Hiervan liet slechts één schip weten een „spokkie” van zeshonderd stuks te heb ben buitgemaakt, terwijl de resultaten van de anderen zich beperkten tot enke le manden stripvis, met ten hoogste twintig stuks kabeljauw. Op deze wijze valt er maandag weinig van deze sche pen te verwachten. verzamelen van ijzer, tin en andere metalen, wordt door het college de ont wikkeling in binnen- en buitenland steeds gevolgd, met de bedoeling hier de eventuele mogelijkheden voor Velsen uit te kunnen afleiden. die door hem als „vrienden maar vijanden De directeur van de Stedelijke Muziek school, de heer André Kaart, heeft de expositie van miniaturen, tekeningen en schilderijen van Jan van der Schoor, Selma de Vilder-Schepel en Piet de Ridder in huize Westerhout aan het Westerhoutplein in Beverwijk vrijdaga vond officieel geopend. In een korte toespraak zei de heer Kaart enthousiast te zijn over het feit twee uitingen van kunst onder één dak te kunnen samenbrengen. Hij hoopte, dat Afslanken onder deskundige leiding in groepsverband met „lotgenoten". Wilt u er alles van weten kom dan naar de OPEN-HUIS- BIJEENKOMST maandag 11 maart in DE RANK naast de Hervormde Kerk Kon. Wilhel- minakade 's middags 2 uur. Vrijdag 15 maart in HET BRAAMBOS Zeeweg, ’s middags 2 uur. B. en W. hebben voorts nog laten onderzoeken of het niet wenselijk zou zijn van overheidswege ook andere af valstoffen te laten inzamelen, waarbij in de eerste plaats werd gedacht aan oud papier. Hierbij kwam aan het licht dat het bestuur van de Samenwerkende Vrouwen Organisaties (SAMVRO) in Velsen op dit gebied reeds geruime tijd coördinerend en stimulerend is opgetre den. Maar bovendien moest echter blij ken dat een deregelijke taak voor deze organisatie te veel omvattend is gewor den, zodat de gemeente overweegt hier een deel van over te nemen. Inmiddels is hier dan ook reeds contact over opgeno men. In ieder geval heeft het college de indruk gekregen dat in deze gemeente vrijwel alle oude kranten en tijdschrif ten regelmatig worden opgehaald. Wel zijn B. en W. van mening dat aan dé inzatneling van ander oud papier, zoals verpakkingskarton meer aandacht moet worden besteed dan tot dusver het geval is geweest. En met betrekking tot het ALDUS HEBBEN ook de zes noordbo- ten die deze week bij de hallen ziin gearriveerd, voor het lossen geen enkele moeilijkheid ondervonden, zodat zelfs meer schepen werden leeggemaakt dan zondag werd verwacht. Wel dient hierbij te worden aangetekend dat de vangsten van de zogenoemde „kleine vaart” wat men hier tegenwoordig dan ook onder mag verstaan over de gehele linie sterk' zijn tegengevallen. Vooral de kabeljauw-, gul- en wijtingvissers heb ben het bijzonder slecht gehad, terwijl de platvis waarschijnlijk ook met va kantie was. Desondanks heeft deze ge ringe aanvoer geen hogere prijzen ten gevolge gehad, zodat de gemaakte reizen weinig reden tot juichen gaven. DE HOOGSTE besommer was deze week bij de trawlers de KW 135, waar- varf de lading met ruim f 90.000 werd gehonoreerd. Deze bestond uit een Daarvoor bracht Jan Muskee eerst de huidige spanningen bij Hoogovens ter sprake, waarbij door hem nogal enige bezwaren tegen een instelling als de ondernemingsraad werden kenbaar ge maakt. Hij achtte het dan ook beter deze te vervangen door een personeels vertegenwoordiging, welke zich onafhan- Volgens spreker is een eenheid onder de werkers thans meer noodzakel(jk dan ooit, nu de oliecrisis bepaalde concerns miljoenenwinsten heeft opgeleverd en de arbeiders en middenstanders steeds min der koopkracht toebedeelde. Jan Muskee meende dan ook in het bijzonder te moeten waarschuwen voor partyen als de VVD en DS ’70, werden gekwalificeerd voor de verkiezingen, voor het leven”. verse haring, schelvis, heek, poon, schar, heilbot, hom en kuit werd ongeveer twee tot vier maal minder aangevoerd. Uitschieters vormden de makreel en de haai. De aanvoer van makreel liep terug van ruim 37a ton tot ruim een halve ton; die van haai van een kleine 53 ton tot ruim 6*/s ton. De opbrengst hiervan bedroeg f 1.150, terwijl de besparing op het stortloon op ƒ3.000 kan worden becijferd. De kosten voor het transport en arbeidsloon (de containers moesten 1.163 keer worden geleegd), bedroegen daarbij 20.500, dat deze inzameling een nadelig saldo van 16.350 heeft opgeleverd. Het college acht een dergelijke uitga ve echter volkomen verantwoord, omdat hiermee immers wordt voorkomen dat het glas terecht komt op straat, in grasvelden, op het strand en andere recreatieve plaatsen, waar dikwijls op blote voeten wordt gelopen. Bovendien leveren glas en vooral scherven meestal de nodige moeilijkheden op bij het de poneren in plastic vuilniszakken. Voorts mag rekening worden gehouden met een, zij het dan ook beperkte besparing van grondstoffen en energie bij een hergebruik van het glas. DE GROTE spanners waren via radio contact met hun Belgische collega’s op de hoogte gekomen van haringvangsten bij het Ruitingen lichtschip. Dit was voor twee spannen een gerede aanleiding hier onmiddellijk op af te gaan, met als gevolg dat zij vrijdag aan de markt verschenen met respectievelijk honderd- vijftig en honderd bakken haring. Ook niet bepaald om over naar huis te schrijven dus. In het vervolg van zijn betoog bracht de heer Haks ook de enorme winsten van de grote maatschappijen ter sprake, zoals de lil miljard bij Unielever en de 5 miljard bij de Shell. Hij schreef dit toe aan de kunstmatig in het leven geroepen oliecrisis, welke volgens spre ker door zijn partij reeds maanden gele den werd voorzien en aan de kaak ge steld. Vandaar dat ook de heer Muskee er bij de aanwezigen op aandrong straks met hun stem vooral de CPN te beden ken. Dit betekent dan in ieder geval een versterking van de progressieve, dus linkse politiek, zodat bijvoorbeeld stel ling kan worden genomen tegen de machtigingswet, „welke in de praktijk reeds de destijds weggestaakte loonwet van Roolvink is gebleken”. straatweg) 153 en 144 m3. Aldus konden van het Zeewijkplein de grootste en van de Cederstraat de kleinste hoeveelheden worden genoteerd. Aan de hand van deze cijfers werd eerst nog overwogen een aantal contai ners te verplaatsen en wel zodanig dat de hoeveelheid ingeleverd glas per ver zamelpunt min of meer gelijk zou wor den. Hiervan is echter weer afgezien, omdat de huidige plaatsen nu eenmaal algemeen bekend zijn geworden en ook het bepalen van andere punten bijzonder moeilijk is. Er dient immers overal een voldoende aantal flessen te worden inge leverd, zodat de afstand tot een winkel centrum niet te groot mag zijn. Het college is van mening dat de huidige plaatsingen redelijk aan deze eisen vol doen. IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Zaanstroom, Felixtowe; Afrika, Lisabon; Erik, Bremen; Fionia, Leith, IJmuiden; Hermann Luhmann, Esbjerg; Toltek, Hamburg; Sidney Brid ge, Tampa Bahamas; Mobil Navigator, Bremen; Silvermerlin, Fredericia; Petr. Stuchka, Ventspils; Tower Princess, Hull; Norderstedt, Seaham; IJmuiden; Hove, Gruvon, Velsen; Tor Dania, Go- thenborg; Steinbuck, Bergen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Dieksand, Duinkerken; CV Staghound, Bremen; Willmary, Gr. Yarmouth; Hai, Bremen; Levern, Londen, IJmuiden; Cossatot, Porto del Gadov; Highland, New Port; Pamir, Rochester, Zaandam; Ladoga 3, Bremen; Lumey, Delfzijl, Vel sen; Constance, Odense, IJmuiden; Ca- pella, Rotterdam; Aerdenhout, Emden; Overseas Traveler, Norfolk; Zaanstroom. Felixtowe; Chevron Rotterdam. New York; Hega Smits, Whitby; Pandora Den Helder; Fiestein, Bremen; H. M. Panter, Noordzee, IJmuiden; Osterems, Solversborg, IJmuiden; H. M. v. Kins- bergen, Gent. Vrijdag gearriveerd: Queensland, Stet tin; Roelof Holwerda, Fur; Palamedes. Antwerpen; Jan, Rotterdam; Magula, Hamina, Zaandam; Jacob Teekman, Fur, IJmuiden; Sovietskiy Moryak, Norrsun- det; Rijnstroom, Harwich; Proso. Hay point, IJmuiden; Vechtstroom, Hull. Vrijdag vertrokken: Mathilde Schulte, Tubarao; Altair, Rotterdam; Elbe Ore, Kirkenes, IJmuiden; Vlieland. Stock holm. Onder deze hulp valt ook het scheppen van aan hun handicap aan gepaste vakantiemogelijkheden. Ook voor reumapatiënten is vakantie een recht en vooral ook een stimulans om het leven weer beter aan te kunnen. Dit zijn slechts enkele facetten van het veelomvattende werk van het Nationaal Reumafonds. Werk dat geld kost. Zeer veel geld! Daarom wordt in de week van 11-17 maart in Velsen gecollecteerd om de nodige financiële middelen voor dit werk in te zamelen. Wordt u deze week een collectebus voorgehouden, laat u zich dan niet onbetuigd. Ontmoet u geen collectant, stort dan een gulle gift op het gironummer van het Nationaal Rheumafonds te ’s Gravenhage. Giro 324. Wanneer hierdoor een stukje le vensgeluk' aan een reumapatiënt kan worden geschonken, dan is uw hulp goed besteed. De vermindering van aanvoer geldt voor verreweg de meeste vissoorten. Van De container aan de Lange Nieuw straat, waar telkens bijna de grootste hoeveelheid glas in wordt gedeponeerd. partij koolvis, met daarnaast een be- liooriyke hoeveelheid hake, verder aan gevuld met schelvis en „blankwerk”. Donderdag kon men zich van de KW 81 op een besomming van f 75.000 verheu gen, een bedrag dat van geen enkel ander schip kon worden genoteerd. IJMUIDEN. Vrijdag 4 februari: Hektrawler Schout Velshuys KW.49 naar de Afrikaanse wateren, Onderneming I SCH.90 naar de Afrikaanse wateren; Maandag 18 februari: Hektrawler Cor nells den Duik KW.144; Woensdag 20 februari: Hektrawler Hendrika Johanna KW.81; Vrijdag 22 februari: Hektrawler Rijnmond I KW.15; Zaterdag 23 februa ri: Hektrawler Holland KW.123, Vooraan VL.115; Maandag 25 februari: Hektraw ler Rijnmond II KW.43, MT. Ursinus VL.1, Carlone VL.90, Elizabeth VL.105, Michiel Jan VL.110, MK. ^Dageraad IJM.4; Dinsdag 26 februari: Hektrawler Cornells Vrolijk Fzn. SCH.171, MT.Anita VL.34, Elly VL.73, MK. Johanna Corne lia WR.57; Woensdag 27 februari: Hek trawler Zeehaan IJM57, Frank Vrolijk Czn. SCH.81; Donderdag 28 februari: MT. Wilhelmina Johanna KW.39; Vrij dag 1 maart: Hektrawler Willy KW.141, MT. Haarlem IJM.9; Zaterdag 2 maart: Hektrawler Elisabeth Christina KW.41, Tetman Hette KW.74, Rijnmond IV KW.85; Maandag 4 maart: Hektrawler Rijnmond VI KW.135, Jan Maria KW.170, MT. Rean IJM. 29, Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209, Ora et Labora KW. 51, Jacob KW. 55, Geertruida KW.80, Albatros KW.87, Brittenburg KW.121, Marry Marti KW.149, Soli Deo Gloria KW 152, Voorbode VL.103, ML. Michiel KW. 167, Arend Cornells KW.205, MK. Poolster IJM. 11, Alice Therese IJM 15, Gelria IJM. 18. Drie Gebroeders IJM.20, Eben Haezer IJM.23, Maarten Cornelia IJM.44, Klaartje IJM.94, Wiron VIII IJM.205, Wiron HI IJM.221, Janny Jacoba KW.4, Deo Volente II KW.ll, Wullem Adriana KW.25, Ada KW.29, Limanda KW.33, Rose Marie KW.34, Pe likaan KW.88, Johanna'Helena KW.206, Wilma KW.113, Klazina Maryke KW.127, Tiny KW.145, Gijsbert Marian KW.150, Pieter Gijsbertha KW.175, Dirkje KW.178, Solea KW.180, Valk KW.185, Elly KW. 187, Anna Lydia KW.194, Ali- da Jacoba KW.195, Willem Senior KW.197, En Avant KW.210, Jana KW.213, Agatha KW.214, Anna Hendrika KW.215, Arco KW. 217, Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Dieiwina WR. 45. Wilhelmina SCH.173, Leendert Jan SCH.256; Dinsdag 5 maart: Hek trawler Egmond IJM. 36, Rijnmond V KW.42, MT. Robert IJM.30, Wiron II IJM. 211, Onderneming HI SCH. 117, Bets en Gerda VL. 112, Willem VL.121, Peteronella VL.131, Liesje en Rutger VL.153, ML. Jacoba Catharina KW. 132, MK. Eben Haezer IJM. 23, Klaartje IJM. 94, Yvonne Yolanda KW.206; Woensdag 6 maart: MT. Francina KW. 153, Noor- derkroon TX.18, MK. Eben Haezer IJM.23, Wiron VIII IJM.205, Wiron HI IJM.221, Limanda KW.33. Maarten Senior KW.125, Solea KW.180; Woensdag 7 maart: MT.Ada VL.7 „Arbeid Adelt”. De afdeling IJ- mond van de vereniging „Tesselschade- Arbeid Adelt” heeft donderdag 14 maart een ledenvergadering uitgeschreven, ten huize van mevrouw I. van Ittersum- Grönningsaeter, Van Dalenlaan 376, Santpoort. De vergadering begint om 14.30 uur. SS- ■Fe s». O u oTm

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5