FC Utrecht drong PSV dieper in malaise I MIRACULEUZE ONTSNAPPING VAN ONHERKENBAAR AJAX (0-1) George Knobel opgelucht VOORSPRONG GING VERLOREN MOEITE VAN TELSTAR WERD NIET BELOOND AZ’67 hield zich koest Haarlem had geen startpremie nodig ■Hf 1 B i «1 WbB GROTE ZORGEN OVER NIEUWE BLESSURE OBBiBlSBW MAANDAG 11 MAART 1974 t. Zelfvertrouwen Buitenspel 1 Koelbloedig B f :1 - S3 U7 I -■ (Van onze sportredactie) 1 (Van onze sportredactie) MARC SERNé kwam. Rechts Harrie Lubse. Wytze Couperus: Telstar-doelpunt. THEO KLEIN I André, A g i De derde goal van PSV kwam tot stand via het zitvlak van Utrecht- keeper Henriksen die de bal tegen zich aan kreeg (foto) waarna Edström kwam doch uiteindeliijk u lijke gevolg van de aanhoudende Twent se press. Inleiding tot deze treffer was het balverlies van Willim (wat vaker voor zou komen), die de eer aan Thijs- sen moest laten. De middenvelder be diende Jeuring, die André en Van der Meeren letterlijk omver liep: 11. (links achter) in kansrijke positie HAARLEM Ongeacht de uitslag krijgen de Haarlem-spelers sinds vorig seizoen een soort startpremie van honderd gulden voor hun topwedstrijden voor de compe titie tegen Ajax en Feyenoord. De club wil hiermee voorkomen dat het elftal, uit vrees voor de reputatie van de grote twee, zich in zijn thuiswedstrijden louter defen sief opstelt en daarmee het element klantenbinding vermoordt. Tenslotte zaten er gistermiddag in de topper tegen Ajax toch weer 15.000 toeschouwers op de tribunes. „Nog een dooie situatie ook”, Haarlem-vleugelverdediger Beer wist Wen- tink zich spijtig te herinneren. „Een vrije trap van Ajax waar nog een ver- dedigingsfout bij werd gemaakt en het was toch weer raak. Ongelooflijk eigen lijk”. Zeker gezien het kansenverloop uit de eerste helft. De manier waarop Bosz- hard al na vijftien seconden rakelings naast schuiverde, de aarzeling waardoor Sadek, die een unieke kans van Marijt kreeg gepresenteerd, niet kon profiteren en de wijze waarop de voortreffelijke Huyg, zelfs tegen een gevaarlijkse spits als Rep, als linksback weer een open baring, alleen op Stuy afging, waren het afdoende antwoord van Haarlem op de koele, bijkans hautaine manier waarop Ajax wel even dacht ook dit karwei wel met zijn routine op te lossen. ucucii, Ma- Duivenbode, J (Fernan- ENSCHEDE. Een duel tussen technisch begaafde ploegen Telstar Hughes na afloop terecht: „Het is precies hetzelfde als met dat doelpunt. Als wij vijfentwintig punten hadden ge had en er geen onrust in het elftal was dan vliegen die ballen erin. Dan zie je Ajax niet meer. Dan maakt Ajax ook niet zo’n doelpunt. Dan aarzelt Lelieveld niet, komt zijn doel uit en schopt die bal de tribunes in. Dat is weer dat zelfver trouwen dat ons in dat soort situaties ontbreekt.” Dat was dan precies het verschil tus sen Haarlem en Ajax. Ajax had een teveel aan zelfvertrouwen. Misplaatst dit keer. Krol bezondigde zich binnen vijf minuten vier keer aan onnodig balver lies. Haan kwam niet los van zijn bewa ker Van Duivenbode en Neeskens vocht vaak harde duels uit met Feteris, die één keer tever ging toen hij de op de grond liggende Steffenhagen, vervanger voor Keizer, tegen het hoofd schopte. Toch bereikte Hughes aardig zijn doel. Omdat Vosmaer in de thuiswedstrijd van Ajax tegen Haarlem door Neeskens volkomen werd weggespeeld speelde Vosmaer nu als rechterspits. Zelfs een wereldverdediger als Krol had het vaak lastig tegen het beweeglijke voetbal van de Jong Oranje-kandidaat. Evenals Ajax het negentig minuten lastig had tegen Haarlem. Het idee dat er opnieuw geen adequate centrum-spits, Varga toonde zich geen schim van een vervanger voor Mulder, bij Ajax rondliep werkte verlammend op de Amsterdamse acties. Er zat geen beweging in het elftal en in de spits konden Varga en Steffenhagen, toch een duo dat goed is voor een gezamenlijk transferbedrag van anderhalf miljoen gulden, nauwelijks een bal bij zich hou den. Wentink verwonderd: „Wat kun je voor dat bedrag in Nederland niet aan spitsen kopen? Wat komt er weinig uit bij die buitenlanders bij Ajax.” Maar Varga: „Zo kom ik er nooit. Dan er weer uit en dan er weer in. Hoe moet ik mij op deze manier aanpassen. Er wordt veel te veel met mij gewisseld.” Een probleem dat Knobel, erg opge lucht dat Ajax bij één van de „kleintjes” van deze competitie niiet een competitie- punt had laten liggen, wat in de slotfase wel eens zwaar kan gaan wegen, nogal bagatelliseerde door te stellen: „De voet ballerij zit vol problemen. De nummers elf tot en met zestien die niet regelma tig aan de bak komen vormen altijd een probleem. Ik heb daarmee leren leven toen Kramer weer eens langs zijn tegen stander Mol gleed en de meegekomen debutant-invaller Nieuwendijk haarzui- ver bediende. De jonge Nieuwendijk, een speler uit het C-elftal, faalde niet: 1—2. Scheidsrechter Van Gemert, 10.000 toe schouwers. ons kan zijn. Daarvan zijn voorbeelden genoeg Iedereen wilde bij ons wel knokken, maar er zijn van die perioden dat het desondanks niet lukt. En toen het eenmaal 01 stond werd het hele maal moeilijk. Zelfs Kees van Kooten speelde toen twintig meter terug op zijn eigen helft. In zo’n situatie hoeft er maar één voorzet van ons op een li chaam af te stuiten en er ontstaat een kans voor de tegenpartij.” Hoe Ajax in de problemen zat bleek in de slotfase. Berend Kist, en niet Kleton, ze?.-3 de Haarlem-speaker meldde, moest toen zelfs Varga nog vervangen. Ook de haastig aan de selectie toegevoegde jeugd- Ajacied kon uiteraard de gemiste Mul der, woensdag evenals Keizer teger. AZ weer van de partij, niet doen vergeten. Alleen met echte spitsen als vooral Mul der en Keizer lijkt Ajax nog altijd het totale voetbal te kunnen spelen. Iets wat er gistermiddag niet eens op leek hoewel het elftal zijn voorsprong tenslotte ui terst koelbloedig vasthield. De overwinning van Ajax op Haarlem is een feit. Juichend rent Johan Neeskens na zijn geslaagde actie weg, op welk feit Beer Wentink (achtergrond rechts) met eenzelfde gebaar reageertOp de grond, verslagen, pries Boszhard. en voor mij is het dus geen probleem.” Evenals het feit dat Knobel nogal ge- ma kelijk dacht over de manier waarop Ajax, dat zich evenals Twente en Feye noord geen enkel puntenverlies kan per mitteren (daarvoor zijn de financiële belangen voor het deelnemen aan Euro- pa-Cup I toernooi nu eenmaal te groot) toch niet in staat bleek om tegen een wellicht niiet inspirerend elftal als Haar lem voor iedere meter te knokken. Ten onrechte na Haarlems prestatie tegen PSV. Knobel: „Als je ziet wat voor spe lers je mist kun je je alleen nog maar gelukkig prijzen dat het zo afloopt. Voor mis je Keizer, de grote rustbrenger, en Mulder. Dat is twee-derde van je aan val. Bovendien viel Mühren vrij snel uit en is Hulshoff weg. Wat wil je dan nog?” FC Twente: Schrijvers, Van lerssel, Drost, De Vries, Granen Thljssen (Achterberg), Van der Vall, Notten, Zuidema, Jeuring (Schwemmle) en Pahlplatz. Telstar: Van der Meeren, Driessen André, Zwaan, Bisschot, De Wit (Fens), Jonker, Hel ling, Willim, Van Kooten, Couperus. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers: 11.500. ALKMAAR. AZ-trainer Brand had zijn spelers Hoogesteger, De Vries en Nygaard rust gegeven met het oog op de woensdag te spelen bekerwedstrijd tegen Ajax. Het kostte de Alkmaarse ploeg de overwinning op MVV. Want ondanks fel aanvallend spel zat er toch weinig lijn in het geheel. Middenvelder Jos Dijkstra van MVV legde de basis voor het eerste Limburgse doelpunt. Hij rukte ver op en plaatste toen de bal naar de volkomen vrijstaande voorstopper Jos Lacroix, die doelman Vooys kansloos liet: 01. Pas in de tweede helft kwam men op gelijke hoogte, toen doelman Koerver de bal voor de voeten van Theuns liet vallen. De ex-Feyenoorder profiteerde gretig van dit buitenkansje, 11. Negen minu ten voor tijd pakte MVV de volle winst, Die kansen kwamen er inderdaad, al ontnam scheidsrechter Vervoort Kees van Kooten (opgeschreven wegens com mentaar op de leiding) tot twee maal toe uitgelezen mogelijkheden door ten onrechte voor buitenspel te fluiten. In omgekeerde richting dwong Jan Jeuring wel de gelijkmaker af, het onvermijde- Het gekke was alleen dat die aanmoe digingspremie voor het aanvallende voetbal dit keer een min of meer over bodig karakter droeg. Zelden zal Haar lem een sterk gehandicapt Ajax zo on stuimig tegemoet zijn getreden. Zelden tevoren zal Haarlem namelijk zo dicht bij één, ja zelfs twee winstpunten tegen Ajax geweest zijn als juist gistermiddag. Nog nooit heeft Ajax zich in de afgelo pen jaren in een wedstrijd zo weinig uitgespeelde kansen gecreëerd als in de confrontatie met Haarlem. De Amster dammers kregen er welgeteld één. En dat was dan precies voldoende om zich een kwartier voor tijd definitief van Haarlem te ontdoen. Hoeben, Van L Boszhard Vreugdesprong van Ajax-aanvoerder Ruud Krol in de armen van doelpunten maker Johan Neeskens. Telstar was door diie tegenvaller aller minst uit het lood geslagen. Het bleef geconcentreerd verdedigen, liet Twente komen en loerde zelf op verrassende tegenstoten via Van Kooten en uitblin ker Couperus, die zich ook defensief - tegen Van lerssel - verdienstelijk maak te. Op het middenveld was Helling de opvallendste figuur. De ommekeer kwam pas in de 25e minuut van de tweede helft toen Pahl platz 21 liet aantekenen uit een voor zet van Zuidema. De oud-Cambuurspeler kon de bal onbelemmerd aannemen uit een vrije schop van De Vries, een onver gefelijke fout vond Jan Rab na afloop. „Ze hebben een goede wedstrijd ge speeld. Het was alleen jammer dat ze die kans weggaven. Daar heb ik me erg boos over gemaakt. Tot op dat moment wist Twente ndet meer hoe het door moest breken. We hadden een gelijkspel binnen bereik. Door dat doelpunt werd de situatie echter compleet veranderd”, aldus de Telstar-oefenmeester Zuidema benadrukte dat nog geen drie minuten later. Hij ontving de bal van Dieter Schwemmle (ingevallen voor Jeu ring, die het veld met een lichte hersen schudding moest verlaten) die in de tweede helft voor de nodige verwarring zorgde. Zuidema nam de pass in dank baarheid aan en passeerde Van der Mee ren, net voor de match hersteld van een griepje, voor de derde maal: 31. Kort voo- het einde moest Monne de Wit het veld ruimen, nadat André hem met een schot tegen zijn oog geveld had. Een treffer die ontstond uit een vrije trap van Arnold Mühren. Uiterst geraffi neerd draaide de bal over de muur naar binnen waar de toegesprinte Krol een aarzeling van Lelieveld, die eerst uit zijn doel kwam maar toen plotseling inhield, afstrafte en voortrok waar Neeskens, toch weer hij, geen kind had aan Dries Boszhard en de bal het laatste tikje in het verlaten doel gaf. Zelfs een bij vlagen Ajax uittikkend Haarlem besef te toen dat het afgelopen was. Hughes: „Ik had liever gehad dat ik deze week had gehoord Hughes wat ben jij een mazzeltrainer. Maar dan had ik wel twee punten gepakt. Nu krijg ik natuur lijk te horen: Hughes jongen wat voet balde Haarlem toch goed. Maar wat koop ik daarvoor.” de en Twente (3—17 is het aankijken per defi nitie meer dan waard. Dat weten de toeschouwers op Schoonenberg al jaren en dat waarderen ook de Enschedese supporters, hetgeen zij gisteren weer eens lieten blijken door ruim 11.000 kaartjes af te nemen. En opnieuw wer den ze niet teleurgesteld. De tweeën twintig acteurs leverden zonder meer hoogstaand werk af, maar aan het einde van de show was de thuisclub twee punten rijker en konden de Velsenaren zonder premie op de trein stappen. Tel- star-trainer Jan Rab: „Daar hebben we het in de rust nog over gehad. Het is na aur ijk erg belangrijk dat er goed gevoetbald wordt, maar het is toch ook onze bedoeling om punten te incasse ren”. Opstellingen: Haarlem: Lelieveld-Wentink, rijt, Huyg-Van den Berg, Feteris-Vosmaer, Sadek, dez). Ajax: Stuy-Suurbier, Blankenburg, Van Dord, Krol-Haan, Neeskens, G. Mühren (A. Mühren)-Rep, Varga (Kist), Steffenhagen. Scheidsrechter Hoppenbrouwer 15.000 toe schouwers. UTRECHT. De terugval van PSV, die zich onder meer na het gelijke spel tegen Haarlem vorige week zaterdag al aankondigde, heeft zich gisteren in de wedstrijd tegen FC Utrecht in volle duidelijkheid af getekend. PSV verloor in het stadion Galgenwaard voor ruim tienduizend toeschouwers met 43. Het cruciale moment van deze bij zonder enerverende wedstrijd lag in de 57e minuut toen Hulshorst een hard schot tussen de benen van een paar PSV-ers door in de uiterste rechterhoek zag verdwijnen. De pro testen van PSV-zijde tegen dit doel punt waren niet van de lucht. Bon- sink zou, zo betoogden de Eindhove naren tegen scheidsrechter Beek, bui tenspel hebben gestaan. Inderdaad was dit het geval en inderdaad had de grensrechter voor offside gevlagd, maar Beek’ keurde niettemin het doelpunt goed omdat hij meende dat de buitenspelpositie van Bonsink niet hinderlijk was geweest. Het door internationale toernooien zo gelouterde PSV toonde zich toen van zijn zwakste, meest onprofessio nele zijde door direct na de aftrap de vierde Utrechtse treffer toe te staan. Terwijl de PSV-ers nog voluit protes teerden en vergaten te voetballen, tikte Bonsink de bal van de schoen van Van der Dungen om ongehinderd op te rukken en de stand naar 42 te schieten. Het betekende de defini tie ’e genadeslag voor PSV. Daarvóór had PSV nog alle uitzich ten gehad op een redelijk resultaat, ofschoon de verdediging, zonder doel man Jan van Beveren, bijzonder zwak optrad. Dat was echter geen ramp, omdat de Utrechtse defensie j aan hetzelfde euvel bleek te lijden. Mede daardoor keek Utrecht al na vijf minuten tegen een 01 achter stand aan toen Henriksen slecht uit schoot en Rene van de Kerkhof han dig profiteerde. Zeven minuten later was het alweer gelijk toen Van Veen na een prachtig, door Van Oudenal len opgezette aanval ongehinderd mocht inkoppen. Opnieuw was het een fout van Henriksen, nu in een drachtige samenwerking met Cabo, die PSV via Willy van de Kerkhof na 1 een half uur aan de leiding bracht. Een schitterend afstandschot van Hil debrand herstelde echter zeven minu ten na rust het evenwicht. Daarna volgde het hierboven al j gereleverde débacle van PSV. Dat Edström vijf minuten voor tijd de i schade nog beperkte tot 43 deed t! toen in feite niet meer ter zake. Die gelegenheid heeft Telstar lange tijd binnen bereik gehad. Het kwam zelfs met 0—1 voor, C__L was het de kwalitatief betere aanhouder die won. Want de Velsenaren mochten dan een klasse beter spelen dan vorige week in hun gewonnen wedstrijd tegen N^C, dit FC Twente, terecht een titel kandidaat, gaat de mannen van Rab toch nog boven hun macht. Waaruit niet geconcludeerd mag wor den dat de voorsprong ten onrechte bij de bezoekers terecht gekomen zou zijn. Integendeel. Het was Telstar dat in de ouverture de hoofdrol speelde. Al na vijf minuten benadrukte Kees van Koo ten dat Twente hautain aan de match begonnen was. Hij liet ausputser Epi Drost achter zich, maar kon de solide Piet Schrijvers niet verschalken. Dat lukte Couperus drie minuten later wel toen hir een verdedigingsfout van Drost bekwaam af straf te: 01. Dat was de straf voor het te opdringerige spel van de Twentenaren, die daardoor in eerste instantie Telstar alle mogelijkheden tot counteren gaven. Trainer Spitz Kohn: „Ik geloof niet dat dat aan onderschatting te wijten was. Wij zijn er hier wel degelijk van doord. >ngen hoe gevaarlijk Telstar voor EINDHOVEN. Jan van Beveren twijfelt er ernstig aan of hij er straks tijdens de wereldkampioenschappen voetbal wel bij zal zijn. De PSV-doelman. die wegens een bloeduitstorting in de maagstreek dit weekend opnieuw verstek moest laten gaan (tegen Utrecht), is bang dat de hem nog resterende tijd te kort zal zijn om zich weer helemaal als beste goalie van Nederland waar te maken. Bovendien is Van Beveren niet van plan risico’s te nemen. „De wereldkampioenschappen zijn natuurlijk erg belangrijk, maar ik moet op de eerste plaats om mijn lichaam denken. Ik heb er helemaal niets aan als ik uit Duitsland terugkom en dan de rest van mijn jaren niet kan uit dienen. Ik weet nog niet hoe lang het nu weer gaat duren. Het kan volgende week al weer over zijn, maar het kan me ook drie weken gaan kosten. Hoe dan ook, ik ga niet eerder spelen dan wanneer ik me voor 100 percent goed voel. Waarschijnlijk zal ik wel enkele wedstrijden op mijn routine kunnen uitspelen, maar daar schiet je ook niets mee op.” S i'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11