MINISTER EBAN EN KONING HOESSEIN IN WASHINGTON Verdeeldheid over einde Druk op Nederland Israëlische krijgsgevangenen Einde staking in Ethiopië Callaghan wil opnieuw niet EEG praten BRITSE PERSRAAD BERISPT Autonomie voor Koerden in Irak olieconcerns Wiegel tegen onderzoek naar „NEWS OF THE WORLD” olie-embargo „Uitwijzings''-dreigementen bisschop Anoveros ingeslikt Cobra” te kopen TER VERVANGING „STARFIGHTER” Japanner geeft zich na dertig jaar over Afstaan geluidsbanden en foto’s Lambton-schandaal 2 MAANDAG IT MAART 19 74 3 Sinaï Eban I Politiek (Van onze redactie buitenland) ft LONDEN Klachten dat de Britse pers bij het Lambton-Jellicoe-schan- daal op ongeoorloofde wijze haar neus had gestoken in zaken die haar niet aangingen, hebben weinig sympathie gevonden bij de Britse Press Council, de neutrale en gerespecteerde persraad die waakt over het ethische aspect van het krantenvak. (Van onze ^redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) JERUZALEM Israel heeft een nieuwe regering. Met 62 tegen 46 stemmen kreeg de regering het vertrouwen van de Knesseth. Het eerste parlementaire debat heeft al geleerd dat het vertrouwen in deze regering niet erg groot is. Het ma nipuleren met een Syrische oorlogs dreiging heeft de regering, maar vooral Mosje Dajan, geen goed ge daan. Neergeschoten Berispt 1 O Regering-Meir krijgt vertrouwen Mocht Dajan in het verleden nog kun- toestellen zal (Van onze redacteur in Londen) Spaans regime krabbelt terug I (Van onze redacteur in Barcelona, Roland Bosschart) MADRID De eerste ernstige botsing tussen de Spaanse kerk en de nieuwe re gering van minister-president Arias Navarro lijkt te eindigen in een openlijk erkende en daarom des te opvallender overwinning van de min of meer vooruitstrevende kerkleiders. regering neigt oud-Europees omge- 1 door ■jarige leven g met n. Hij d, was fietser inha- :swijk- ermid- a. Het in zijn LONDEN. „De nieuwe Britse La- boarregering laat zich door niets van de wijs brengen in haar streven opnieuw te onderhandelen over de oorspronkelijke voorwaarden waaronder Groot-Brittan- nië tot de EEG is toegetreden”. dat geval Iran ook 300 afnemen. Leden van de regering die aan het schuinsmarcheren zijn moeten verwach ten dat zij het risico van ontmaskering lopen. Hierbij zouden in het geheim verstrekte inlichtingen om zulks te be reiken, gerechtvaardigd kunnen zijn. De persraad zei dit in een commentaar op de klachten die van privé-zijde over het publiek maken van het schandaal van verleden jaar ingediend waren. Het gevolg van die openbaring was het vertrek van twee toenmalige Con servatieve ministers, Lord Lambton en Lord Jellicoe, die hun ontslag indienden na bekend te hebben dat ze zich met prostituees hadden afgegeven. „Als een minister iets te maken heeft met een bordeel, zoals in deze zaak, dan is dit èen kwestie van ernstig openbaar belang”, aldus de persraad. „De raad is van oordeel dat het pu bliek het recht heeft te mogen verwach ten dat zij, die regeringsverantwoorde- MANILLA (AFP). Luitenant Hiroo Onoda, de soldaat van het keizerlijke Japanse leger die zich dertig jaar in de oerwouden van de Filippijnen verborgen heeft gehouden, heeft zich gisteren over gegeven aan landgenoten. Het einde van de crisis werd bezegeld door een gesprek, dat keizer Haile Selas sie met vakbondsleiders had. Onoda hield zich verborgen op het eiland Loebang op 130 kilometer van Manilla. :el bij appen opliep, ij was len is ipende tenden lichte oesten Maas- jonge- jertka- lijkje i werd lef van dhoven ien hij em een daders ontko- louden, aan de ft ver- vindt et ver- deinere :n zou gelijke r, Zoe- hebben emaakt ngezien jmming zijn ze •tmund, zijner eniging ernacht beving. it. een en een is onge- vlieg- werd an uit e toe- i. e Bilt- Frane- >e auto :n een der en ht ge- De vervanging van de ongeveer hon derd „Starfighters” door Amerikaanse Cobra’s zal tegen de huidige valutaver- houdingen Nederland in totaal ongeveer 2,5 miljard gulden kosten (kostprijs per toestel ongeveer twaalf miljoen gulden) Noorwegen, dat in december het initia tief nam om-»tot een gemeenschappelijke aankoopsbeslissing te komen, moet er vijftig vervangen en België ongeveer tachtig. Voor de Amerikanen is het pro bleem dat de bouw van de Cobra pas rendabel wordt wanneer alle drie rege ringen tot aankoop besluiten, omdat in and en an de rklaard Com- ;n zien ïze een i moet n kun- worden logelijk n Den )ntwik- rd als rlandse ikwater k Stadt geleid ig van rtijblad bij het ts vier rarieës- gen tot chtjari- jdt. zcomité aan de de her- Een derde meningsgroep voelt er het meest voor de huidige „Starfighters” nog enige jaren aan te houden, een beslissing die ook de politieke achtergronden van een aankoop op dit ogenblik zou omzei len. Als een van de aantrekkelijke aspec ten bij aankoop van de Cobra wordt verder de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld dat Nederland de rompsec- tie van het toestel in aanbouw zou krijgen een belangrijke opdracht om dat deze sectie veel van de elektronica bevat die onder andere door Philips geleverd zal kunnen worden. n hun nentaal i op de jerecht, in. meldt langste Wolga en ma nk van waar- aanleg In 1979 ■en zijn ADDIS ABEBA (AFP). De secreta- ris-generaal van het verbond van Ethio pische werknemers heeft gistermiddag officieel bekendgemaakt, dat er een ak koord is bereikt tussen het vakverbond en de Ethiopische regering. Daardoor is een einde gekomen aan een algemene staking van vier dagen. irecteur ië, zegt te heb- ito een ■n af te jenbare Albury. Ethiopië rechten van het Bask'ische volk als cul- tuureenheid en etnische minderheid. De conferentie onderstreept eens te meer het recht van om het even welke bisschop om, volgens de kerkdoctrine, om het even welk werelds probleem te belichten. Als de regering er toch op staat Ano- veros te beschuldigen dan moet zij vol gens het concordaat toestemming bij het Vaticaan vragen, aldus de nota. Het feit dat de bisschoppenconferentie zich op het concordaat beroept, lijkt een aanwij zing dat de regering ook haar laatste dreiging (eenzijdige opzegging van dat concordaat) niet ten uitvoer zal brengen. Het Spaanse regime heeft tot nu toe niet openlijk gereageerd op de standvas tige houding van de bisschoppen en het Vaticaan. mtoon- en met jouden, getrok- ig jaar, de or- De regering stond ook de publikatie toe van het communiqué dat het voltal lige bestuur van de bisschoppenconfe rentie gisteren bekendmaakte na de ver gadering op vrijdag en zaterdag. De nota, die zelfs letterlijk door de staats radio en -televisie werd voorgelezen, komt op het volgende neer. Een van de deelnemers aan de ge sprekken in het Amerikaanse ministerie van Defensie zei dat de boodschap Van Washington op het volgende neerkwam: „Als de Fransen van mening zijn dat zij politiek moeten gaan maken met hun benadering van de opvolging van de Starfighter, omdat de Mirage tenslotte een Europees toestel is, en dat Neder land dus als Europees land Europees moet kopen, dan vinden wij als Ameri kanen dat wij als NAVO-bondgenoot misschien wat meer recht hebben om te zeggen dat Nederland Amerikaans moet kopen.” De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, vliegt van daag naar Washington om met zijn Binnen de Nederlandse minister Vredeling, als parlementariër, naar de aankoop van de Franse Mirage, hoewel de luchtmacht staf de Cobra heeft aanbevolen. Amerikaanse ambtgenoot Kissinger in leidende besprekingen te voeren over een troepenscheiding tussen Syrië en Israel. Monseigneur Anoveros, de bisschop van Bilbao die een week lang onder huisarrest heeft gestaan wegens een preek die in bijna alle kerken van het Baskenland was voorgelezen, heeft ge weigerd zich te onderwerpen aan de strafmaatregelen van de regering, kreeg volledige steun van de paus en tenslotte zelfs openlijke bijval van de Spaanse bisschoppenconferentie. Met deze kerkelijke goedkeuring en als vrij man is de bisschop naar Bilbao teruggekeerd van besprekingen in Ma drid, waar de regering haar „uitwij- zings”-dreigementen heeft moeten in slikken. Drieëntwintig ministers telt het nieu we Israëlische kabinet, en vijftien van hen dienden ook in de vorige regering. De regering is bijzonder oud: 18 percent is boven de 70 jaar, met Meir aan de top met 76 jaar, 28 percent is tussen de 60 en de 70 jaar en slechts 18 percent heeft de vijftig nog niet bereikt hoewel ze er dicht tegenaan zitten. De rest is tussen de 50 en de 60 in. Intussen is het duidelijk dat de crisis in de Arbeiderspartij wel tijdelijk is bezworen maar niet voorbij is. Twee leden van de fractie van de Arbeiders partij, Jitzchak Ben Aharon en Arieh Eliav behorende tot de linkervleugel van de partij steunen de regering niet. Dat is in Israel, waar een ijzeren coalitiediscipline bestaat, een uitzonder lijk verschijnsel. Als de regering er niet snel in slaagt het vertrouwen van parle ment en bevolking te winnen, dan zal zij niet lang stand kunnen houden en zal een nieuwe crisis niet lang op zich laten wachten. Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit willen de olieboycot tegen de Verenigde Staten beëindigen. Algerije en Libië wil len dat pas doen nadat Washington ga ranties heeft afgegeven voor een alge mene vredesregeling in het Midden-Oos- ten. Volgens het Westduitse persbureau DPA is in Beiroet vernomen dat ook Irak tegen opheffing van het embargo is. CAIRO. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fachmy en de Saoedi-Arabische minister van Oliezaken Jamani hebben gisteren in Cairo beslo ten de olieconferentie die gistermiddag in het Sheratonhotel van de Egyptische hoofdstad zou beginnen, niet te laten doorgaan. In de plaats daarvan zullen de beide ministers meedoen aan de oliecon ferentie die overmorgen begint in de Libische hoofdstad Tripolis. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verder ge probeerd Nederland en België tegen el kaar uit te spelen door grotere voorde len aan te bieden aan het land dat als eerste de beslissing neemt om het Ame rikaanse gevechtsvliegtuig Cobra te ko pen. Deze voordelen die neerkomen op ongeveer 100 miljoen gulden of meer, liggen in de sfeer van wat binnen de NAVO bekend staat als „burdensharing” - de bijdrage die de NAVO-landen moeten leveren ter handhaving van een Amerikaanse aanwezigheid in West-Eu- ropa. Op de conferentie van Cairo zou op heffing van de olieboycot tegen de Vere nigde Staten zijn besproken. Jamani kwam gisteren, net zoals de olieministers van Koeweit en Bahrein, in Cairo aan. De Algerijnse olieminister die als voorzitter van de organisatie van Arabi sche olie-exporterende landen de confe rentie had moeten presideren, had laten weten dat hij „beslist niet” naar Cairo zou kernen. Dit verklaarde het afgelopen weekein de de nieuwe Britse minister van Bui tenlandse Zaken, James Callaghan. Hij reageerde daarmee op opzienbarende uitlatingen van een van de Britse com missarissen voor de EEG, het Labourlid George Thomson. Deze had tijdens een toespraak' in Engeland dezer dagen verklaard dat in zijn opvatting de nieuwe Labourregering alle aandacht moest concentreren op de hervorming van het karakter van de EEG en haar politiek, maar in geen geval met nieuwe onderhandelingen over de toetredingsvoorwaarden. Constructieve ideeën zijn altijd wel kom in de EEG, aldus Thomson, maar gepraat over iets wat al lang achter ons ligt krijgt zo’n legalistisch karakter dat het door de andere leden allerminst welwillend zal worden ontvangen. Minister Callaghan voegde er in het weekend nog aan toe, dat hij de komen de week in het parlement in detail uiteen zal zetten wat de houding van zijn regering ten opzichte van de EEG precies is. Morgen zal de koningin de troonrede uitspreken, die meteen de ope ning van het nieuw-gekozen parlement inhoudt. Op 26 maart zal de nieuwe minister van Financiën Healy, met zijn begrotingsplannen voor de dag komen. De Egyptische minister van Wederop bouw, Osman Achmed Osman, heeft op een persconferentie in Cairo meegedeeld dat de Egyptische regering op het ogen blik een plan bestudeert om van het gebied rond het Suezkanaal en de Sinaï- woestijn een centrum voor industrie en toerisme te maken. Het vijfjarenplan, dat op ruim 23 miljard gulden is begroot, voorziet in een groei van de bevolking in het woes tijngebied dat nu nog gedeeltelijk door Israel is bezet, van 250.000 tot 1 miljoen mensen. Het radiografisch bestuurde toestel, dat het Syrische luchtruim had geschon den, was brandend in Noord-Jordanië terechtgekomen. Koning Hoessein van Jordanië is van daag in Washington aangekomen voor nen rekenen op steun, meestal stilzwij gend van de rechtse Likoed. nu was hij het centrum van scherpe aanvallen uit deze hoek. „Als we al niet meer op het woord van de minister van Defensie kunnen vertrouwen, wat blijft er dan nog voor een vertrouwensbasis over”, riep oppositieleider Begin uit. „Wie zou”, zo vervolgde hij, „in de wereld nog het woord „definitief” gelo ven als dat door Israel wordt uitgespro ken na wat Meir en Dajan hebben uitgehaald, als wij in onderhandelingen een defintief standpunt laten horen. Je zou de indruk krijgen dat het woord definitief in het Hebreeuws niet bestaat na wat Dajan en Meir hebben uitge haald met definitief ontslag en daar dan weer op terugkomen.” Monseigneur Anoveros en het kerkbe stuur noemen de beschuldigingen van de Spaanse regering tegen zijn gewraakte preek („poging tot ondermijning van de staatseenheid”) ongegrond en vals. Zij verzekeren dat er geen enkele politieke bedoeling stak achter die preek over de (Van onze parlementsredactie) den HAAG. VVD-fractieleider Hans Wiegel voelt er niets voor om steun te geven aan het PvdA-voorstel om een parlementair onderzoek te hou den naar het gedrag van de oliemaat schappijen tijdens de oliecrisis. Een dergelijke parlementaire enquête, waarbij een commissie van Kamerleden iedereen kan verplichten onder ede een verklaring af te leggen, zou volgens de PvdA nodig zijn om te kunnen beoorde len of de oliemaatschappijen tijdens de oliecrisis voldoende de algemene belan gen in het oog hebben gehouden. Tijdens het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan zei Wiegel zaterdagmid dag: „Een dergelijke enquête kun je alleen houden als je misbruik veronder stelt. Daar geloof ik echter juist hele maal niet in. Juist omdat er een Shell bestaat, zijn we uit de crisis gekomen. Als er een Nederlands staatsoliebedrijf had bestaan, was het voor de Arabieren makkelijk geweest om te zorgen dat we geen druppel olie kregen. De oliemaat schappijen die overal zitten, hebben nog een beetje met die olie kunnen schuiven, zodat wij niet zonder kwamen te zitten”. PvdA-fractieleider Ed van Thijn, die zaterdagmiddag Wiegels tegenstander was in een politieke discussie, was hoogst verbaasd door Wiegels redene- hng. „De oliemaatschappijen hebben zelf gezegd geen bezwaar te hebben tegen een dergelijke parlementaire enquête. Toch heeft mijnheer Wiegel geen zin in een dergelijk onderzoek. Hij lijkt wel of er bang voor is”. een besluit bestuur van goedgekeurd. In bepaalde provincies in het noorden van het land waarin de Koerden in de meerderheid zijn, zal hun taal gelden als voertaal en taal waarin onderwijs mag worden gegeven. In Syrië zijn 65 Israëlische krijgsgevan genen, die sinds de oktober-oorlog wor den vastgehouden aan het Internationale Rode Kruis getoond. Een Franse televisie ploeg, die aan het werk was in het Ara bische land, kreeg van een Syrische cameraman deze opname. Links in don ker kostuum een niet geïdentificeerde Rode-Kruisfunctionaris. uitgebreid over het onderwerp is over legd, maar er werden geen maatregelen aangekondigd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat dit niet alsnog kan gebeuren, maar in deze eerste ronde hebben de bisschoppen in ieder geval op punten gewonnen. Blijft nog de vraag waarom de minis ters (of enkele ministers) deze zaak zo op de spits wilden en konden drijven, waarom zij uiteindelijk hebben ingebon den, en welke rol generaal Franco in dit alles heeft gespeeld (dat wil zeggen, of het een voorbijgaande storm, of een werkelijke breuk in de kerk-staat-be- trekkingen was). De druk van de uiterst rechts op het regime is een logische uitleg van het eerste punt. De zeer reële en groeiende invloed van de kerk op het Spaanse volk kunnen de rest vp”v’aren Deze crisis is echter ongetwijfeld een teken aan de wand en Franco heeft een lang geheu gen. Een Jordaanse militaire woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat het gisteren door het Syrische luchtdoelgeschut neer geschoten Israëlische verkenningsvlieg tuig in het noorden van Jordanië is neergestort. Aldus meldt het Franse persbureau AFP. (Vervolg van pagina 1) Dezelfde zegsman zei dat door de Amerikaanse gesprekspartners in dit overleg werd gezegd dat men (Washing ton) zich onder de huidige omstandighe den niet zal kunnen voorstellen wanneer Franse vliegtuigen zouden worden ge tocht. Door deze Amerikaanse houding is een beslissing over de opvolging van de Starfighter niet langer een militair-eco- nomische, maar een pofitieke geworden die nog onvoorziene consequenties kan hebben voor de verhoudingen binnen de EEG. een „particulier, niet-officieel” bezoek aan president Nixon en aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. De bijeenkomst van Nixon en Hoes sein in het Wite Huis zal morgen plaats hebben. De Jordaanse vorst zal waar schijnlijk ook spreken met leiders van het Amerikaanse Congres. Hoessein zal de hele week in de VS blijven. Vrijdag houdt hij een toespraak tot de Amerikaanse persvereniging. Toch werd de „News of the World” ernstig berispt, niet voor het afluisteren, maar omdat het blad had toegestaan dat de geluidsbanden en foto’s aan anderen beschikbaar gesteld werden- Klachten over het behandelen van de zaak door het zondagsblad „The People” en de dagbladen „The Times” en de „Daily Mail” werden door de raad van de hand gewezen. De persraad verklaarde voorts, dat een verslag in „The Times” over een „derde minister” die in de zaak betrokken zou zijn, nieuws was dat vrij verspreid mocht worden. Geen melding werd gemaakt van een publikatie van de Jong Liberalen (een onderdeel van de Liberale Partij), waar in de naam van een toenmalige minister genoemd werd en beweerd werd dat deze de „derde minister” zou zijn. Het verslag werd later ingetrokken. De persraad zei dat de redactie van „The People” onschuldig was bevonden aan „wederrechtelijke indringing”. Tenslotte werd in de uitspraak een betaling aan een beroepsfotograaf voor de huwelijksfoto van Norma Levy be schouwd als een „normale handelstrans- actie”. Naar in Jeruzalem verluidt zal ook de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, over twee weken naar de VS reizen om „zakelijke kanten van een Is- raelisch-Syrische troepenscheiding te be spreken”. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is gisteren geen enkel schot gevallen aan het Israelisch-Syri- sche front. lijkheden dragen, niet zullen worden beschermd tegen publikatie in de pers van dit soort activiteiten.” Het zondagsblad „News of the World” dat een oplage van ongeveer 8 miljoen heeft, had in het geheim gesprekken tussen Lord Lambton en de prostituee Norma Levy op geluidsband opgenomen. Tevens werden er door een gecamou fleerd kijkgat foto’s genomen door persfotograaf van Lord Lambton twee vrouwen. Over dit „spioneren” was ook ge klaagd. Hierover zei de persraad: „Als er een ernstig openbaar kwaad aan de kaak moet worden gesteld, door de pers of iemand uit het publiek, dan zou het gebruik van methoden, die bij zaken van minder belang absoluut onaanvaardbaar zouden zijn, als gerechtvaardigd be schouwd kunnen worden.” De persraad waarschuwde wel dat het toepassen van dergelijke methoden op eigen risico werd gedaan en dat alleen succes een aanvaardbaar excuus zou zijn. Wel maakte het na afloop van de ministerraad van vrijdag bekend dat Radio-Bagdad deelde gisteren mee dat i1..IX van deze aard door het de Baath-staatspartij is BAGDAG (DPA). De ongeveer twee miljoen niet-Arabische Koerden van Irak zijn vanaf vandaag autonoom. M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3