B I I c Véren^ngsnhuws o® ofe lUtamfl Agenda Nieuwe vorm van radio F OUDE AUTO'S IN GENEVE Ui'11 NIEUWE HEKTRAWLER VOOR KWAKKELSTEIN-CONCERN in Caravan blijft aantrekkelijk KM n r jj u n In W. Koelewijn winnaar Middenmeerbokaal HSV Velsen Russische vrouw stak zich in brand Leden Turnlust in keurturnproeven V Kort IJmondnieuws HI 1 i'ï f L- M M MAANDAG 1974 1 1 MAART Velsen-IJmuiden Beverwijk I Wijk aan Zee Castricum Heemskerk In en om Haarlem Heemskerk Velsen-Noord Velsen-IJmuiden Beverwijk srf;': r mobielen zich in Genève zullen verzamelen om deze veiling mee te maken. u.: u. repe- Abeelen- uur: Geo- 12.15- Gezins- Const. Huijgens- 45: Huijgens- 45: u.: „The 14, 19 en 21.15 u.: _,Fear 21.30 u.: ,La Leeftijdsklasse 4. Nico Jurriëns 2e met 56.9 pnt; Henri de Jager 3e met 52.9 pnt. Nico Spijker behaalde 42-8 pnt. Een van de mooiste auto’s die on der de hamer komt is een Excelsior met vier zitplaatsen uit 1911. Deze wagen werd in Ierland ontdekt onder twintig ton hooi en in Engeland ge restaureerd. Voor de eerste wereld oorlog werd de Excelsior beschouwd als een van de aanzienlijkste auto’s, en hoewel dit type werd vervaardigd van 1910 tot 1932 zijn deze wagens thans niet meer te vinden. Misschien staat er ergens nog een op een ver vallen erf. Hoe het ook zij, het model dat geveild wordt, wordt beschouwd van deskundigen, I VOI de Sk inz MAANDAG 11 MAART Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. 44 en sch als vij me Vij the nic gei de ee in sti be St! nil BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat) 20 u. „M.A.S.H.” Leeftijdsklasse 6- Han Los 26.3 pnt; Ronnie Peggeman 25.2 pnt. Nico en Paul Jurriëns en Henri de Jager mogen door dit fraaie resultaat deelnemen aan de finale wedstrijden in Uden (N.B.) op 24- 3-’74. V ma; om teei Ach fra< de OP geh aan H kan kerl op gep de A Hee Nie veel kon diti Sch Dez die les Bev I ter An aai en D biet daa aan ver wet met ver', pro fra< dit met nen drie VOO zu in er Zi sl< bt se zt et H ma; zint grol moe mr. W. J. IJrr VOO den Blaupunkt heeft een elektronische stereo-autoradio ontworpen, met een uniek bedieningsgedeelte. Onder handbereik van de bestuurder is dit bedie- ningsgedeelte gemonteerd op een „zwanehals”. Het werkt elektronisch, de keuzetoetsen hoeven slechts licht aangeraakt te worden. Door middel van uit- trekbare, draaibare regelknoppen kan de kenderkeuze worden geprogrammeerd. Het toestel bezit vier golf bereiken: lang, midden, kort en FM. Bij deze radio behoort een cassetterecorder, die gemonteerd wordt op de plaats waar nor maal de autoradio bevestigd is. De ontvanger, versterker van de radio, ver bonden met het bedieningsgedeelte, kan op elke willekeurige plaats in de auto worden vastgezet, bijvoorbeeld onder een stoel. Het geheel kost ruim twee duizend gulden. repetitie in Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 2, IJmuiden. Velser Gemengd Koor, 20 uur: repeti tie in gebouw Baptistengemeente, J. P. Coenstraat. Over werkelijke antieke auto’s kan men meestal twee soorten verhalen vertellen, misschien zelfs drie. Het eerste verhaal vertelt over de vaak koninklijke personen die ooit in de thans antieke wagen rondreden, het tweede verhaal gaat over de maniey waarop de auto als wrak ergens werd gevonden en het derde verhaal be staat uit een verslag van de kostbare en nauwgezette restauratie van het voertuig. Liefhebbers van oude au to’s zijn net als vissers vertellers van verhalen, waar of onwaar. In Geneve kunnen zij hun hart ophalen aan de veiling van een li mousine uit 1913 met zes zitplaatsen die geleverd werd aan keizer Frans Jozef 11 en die door zijn opvolger Karel van Habsburg mee in balling schap werd gevoerd naar Zwitser land. Bij toeval werd de auto enige jaren geleden ontdekt in een schuur in het kanton Luzern. Geheel onder de grijze verf. Pas bij de restauratie bleek, dat onder de verf het wapen van het Habsburgse huis op de flan ken was geschilderd. Zeker is ook dat vooral veel. Brit ten per traditie meer geïnteres seerd in het verleden dan in het heden naar Geneve zullen reizen. Zij beoordelen antieke auto’s, zoals anderen wijn; zij hebben zelfs een uitdrukking aan de wereld van de „wijn” ontleend. Auto’s van vóór 1914 worden door hen „vintage cars” ge noemd, auto’s van „een goed jaar”. Auto’s van na 1914 worden eenvoudig met „veteran cars” aangeduid. Het is duidelijk, dat de echte auto- mobiel-liefhebber bereid is veel te betalen voor een auto, die rond de eeuwwisseling werd vervaardigd. Op de veiling in Geneve wordt als oudste pronkstuk een coupé De Dion uit 1897 onder de hamer gebracht, als goede tweede vólgt een twee-zitter cyclecar uit 1899 met twee olielam pen en een koperen hoorn als toeter. MAANDAG 11 MAART Zandkraai, Handelstraat, 19.30 u.: kla verjassen. Vrijburch.t, Vrijburglaan. 20 u.: jaar vergadering EHBO. Nijman, Kerkweg 20 u-.. jaarvergade ring RABO-bank. Progress -sociëteit, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. Leeftijdsklasse 5. Paul Jurriëns 55.5 pnt; Fons Reehorst 50.9 pnt; waardoor zij beiden in het bezit kwamen van het keurtumdiploma. als het enige nog bestaande van voor 1914. Tenslotte als bijzonderheid: op de veiling wordt ook een open Horch uit 1938 verkocht. Deze auto werd geïn troduceerd op de autotentoonstelling in Berlijn voor een prijs van 12.000,- De prijs die de wagen nu moet opbrengen gaat daar vele malen bovenuit. DINSDAG 12 MAART Jansheeren, Kerkweg. 20 u.: verkie zingsbijeenkomst CDA. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg jeugd 15.30-17.30 u. N.C.V.B. Voor de afdeling Velsen- Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zullen op dinsdagavond 12 maart in het gebouw De Meerpaal aan de Banjaertstraat de zusters Ürsulinen uit Slootdorp spreken over „Modern le ven in het klooster”. en 14.30-17.30 u. tienerbibliotheek, beekweg 96, IJmuiden-Oost 15.30-17.30 uur filiaal Wijkerstraatweg 17, Velsen- Noord 19-20.30 uur; filiaal Zeewijkplein IJmuiden-West 19-21.30 uur, filiaal Wüstelaan, Santpoort 14.30 tot 17.30 uur, PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden 19-21 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Bel Canto, Velser Operakoor, 20 u. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u.: De Haagse Comedie met „Tartuffe”. Dinsdag 20 u.: vereniging Nederland-Joegoslavlë met dia’s en dans. Bij de werf „De Hoop” in Hardinxveld werd onlangs het casco van de hektraw- ler VL 89 „Monica” te water gelaten en vervolgens afgemeerd. Op deze wijze kan het thans worden voorzien van het bruggedeelte en de bak, hetgeen wegens de geringe hoogte van de bouwloods niet eerder mogelijk is geweest. Daarna zal het casco voor de verdere afbouw naar Scheveningen worden overgebracht, waarbij het in de bedoeling ligt de VL 89 eind mei of begin juni af te leveren aan de opdrachtgever, het Kwakkelstein-concern in Vlaardingen. Het vaartuig wordt een zusterschip van de SCH 120 „Poseidon”, zodat het met een diepvriesruim zal worden uitgerust. Voorts zal men hierop kunnen beschik ken over een wisselruim voor diepvries, kantjes of verse vis, terwijl in de voor steven een definitief visruim zal worden ingericht. Daarbij wordt ook het bakge- deelte op het tussendek tevens een diep vriesruim, waarbij het op de uitreis als magazijn zal kunnen dienn. Verder worden op het tussendek vriestunnels en platenvriezers geplaatst, met een capaci teit van twaalf ton per etmaal. VELSEN. Ter afsluiting van het visseizoen vertrokken zaterdag 40 leden van de hengelsportvereniging Velsen naar Middenmeer. De inzet van deze wedstrijd was de Middenmeer-bokaal. De vangst was, mede door het gure weer, matig. Doch ijzeren Willem wist met 23 prachtige exemplaren alle eer en de bokaal voor zich op te eisen. De uitslagen waren: 1. W. Koelewijn 23 stuk, 2. J. Akkerman 18, 3. J. C. Beliën 17, 4. F. Houtgraaf 14, 5. R. Bosma 14, 6. J. Wobben 13, J. W. de Vos 12, 8. J. C. M. Pieterse 11, 9. L. Roth 11, 10. W. A. Stet 9. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 u.. „Live and let die”. 14.15, 19 en 21.30 u.: „La Woensdag 14.15 u.: „Dik a.l. DINSDAG 12 MAART Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. DINSDAG 12 MAART Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19, 21.30 u. MAANDAG 11 MAART Harmoniegebouw, Groenelaan. 20 jaarvergadering BHK. Openbare bibliotheek. Kerkstraat en Amstelstraat 44: volwassenen jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. MAANDAG 11 MAART Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 16.40 tot 18 uur gemengd zwemmen. Openbare bibliotheek Velsen, Centrale vestiging Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord 19-21.30 uur. Operettegezelschap VIDES, 20 titie in gebouw Abeelenstraat. Federatie „bejaardenzorg”, straat 1, van maandag tot en met vrij dag geopend van 9 tot 11 uur. Gymzaal Ossendorpschool, 19.30 Boksles en training „De Ring.” Gebouw „Velserduin”, Velserduinplein, 20 uur: repetitie „De stem van IJmui den.” Het incident deed zich voor bij het grafmonument voor Lenin. Wachtposten bij het Kremlin snelden toe en wikkel den de vrouw in legerjassen- Zij werd in een politie-auto weggebracht. Van offi ciële zijde is geen melding gemaakt van het voorval, waarvan een groep Britse toeristen getuige was. Jeugdvoetbal. De jeugdcommissie van de voetbalafdeling van „KIC” in Velsen-Noord houdt op donderdag 14 maart in de kantine op het sportpark Rooswijk een filmavond. Vertoond wor den een aantal tekenfilms en een slap- stickfilm. en 21.15 DINSDAG 12 MAART Velserbad, Briniostraat 6.30, 13.15, 16.40-18 en 20-21.30 uur: gemengd zwemmen. Stichting Huishoudelijke en voorlichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12.30 u. in Willebordstraat 102, IJ muiden, tel. 10715. Openbare bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u. Centrale Jeugd- en tienerbibliotheek, Willems- BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag 20 uur. „Karate-kolos Lee Keung” DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 14-17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur; tentoonstelling architectuur. Amsterdamse school. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag van 12 tot 13.30 uur en van 20 tot 22 uur. Voor andere dagen en tijden telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag te bezichtigen van 10 tot 12 uur tel. 19000. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wllhelminakade 74, tentoonstelling grafisch werk van Robert Smit. Het kopen en onderhouden van an tieke auto’s is een peperdure hobby. Dat bewees de vorige veiling van antieke auto’s in Geneve: de op brengst beliep in totaal bijna twee miljoen gulden. Misschien een hint voor mensen met zwart geld? Nu de pleziervaart hun dreigt te ontvallen, is een waardevaste antieke auto wel licht een goed vervangingsmiddel. Dit was een grapje. neem ik aan. Maar welke mensen De vrouw van een „loodgieter’' medewerker van Nixon? En hoe krijg j* die mensen dan aan het praten? Ena’ voort enzovoort. BEEVRWIJK. Gymnastiekvereni ging „Tumlust”, heeft met succes deel genomen aan een serie keurturnproeven. Deze door het K-N.G.V. gehouden wed strijden in de sectie topsport, vonden plaats in de sporthal „Noetsde” te Nij- verdal (Ov.). In verschillende leeftijds klassen legden de zeven deelnemende Beverwijkers, o.l.v. de heer W. Bos, proeven af met verplichte en keuze oefeningen in de onderdelen ringen, rek, brug, langemat, paardspringen en volti ge. De volgende resultaten werden be haald- Ongeveer twintig percent van de Nederlanders die met vakantie gaan, gebruiken daarvoor de caravan. Dit cijfer stamt uit een onderzoek van de Rai naar bezit en gebruik van cara vans- Het bleek dat de meesten een caravan aanschaften om de stad te kunnen ontvluchten en buiten in de natuur te zijn. Daarbij speelt een rol, dat de caravan relatief goedkoop is in vergelijking met onderdak in een pension of een gehuurde bungalow. Andere redenen voor de aanschaf van een caravan waren bijvoorbeeld be zwaar tegen verblijf in een tent, een voorkeur voor trekken en het feit, dat een caravanvakantie redelijk voordelig is. De caravan heeft overigens ook niet-toeristische doeleinden. De Arn hemse PTT bijvoorbeeld heeft een mobiel postkantoor ingericht in een caravan Andere doeleinden van een caravan zijn: mobiele schoollokalen, showrooms, kantine, verkooplokaal en eerste, hulppost. De caravan dateert overigens al uit de vorige eeuw. Voor het eerst werd een caravan gebruikt door de Britse landadel in circa 1840. Dickens ge bruikt het woord „caravan” als eerste in een bijschrift bij een woonsalon van een Engelse dame. Dit bijschrift komt voor in een boek, getiteld „The old curiosityshop”. Het is verbazingwekkend hoeveel pro. gramma’s er in zo’n weekend wordei uitgezonden. En het een is nog mooia dan het ander! Zo zag ik in de „We- kent-kwis” een toekomstig echtpaar, dat steeds „geschiedenis” koos omdat het daar het meest van af wist, achtereenvol. gens een wasautomaat, een stereoappa- raat en een diepvrieskist winnen. Ai enige tegenprestatie werd verlangd dat zij het antwoord schuldig bleven op de vragen wat achter het ijzeren gordijn de tegenhanger van de NAVO is (War. schau-Pact), welke functie Luns mo menteel bekleedt (secretaris-generaal van de NAVO en wie de grote drie in Jalta waren (Roosevelt, Chur chill en Stalin). Gelukkig wist ha buurman, die ze meegenomen hadden het wel en daarom kregen zij die drie stroomvreters. Zo zit de wereld tegen woordig in elkaar! Zondag herdacht de KRO in een extra programma van een kwartier Wim Son- neveld. Vanavond wordt een programme van Godfried Bomans herhaald, het ligt voor de hand te veronderstellen dat ooi de programma’s van Wim Sonneveld in de komende jaren terug zullen kornet op het scherm. Op de andere zenda zond de NOS „Diagnose” uit over mis. daad, met een voorstelling van het Werktheater als leidraad. Hierin viel eet prachtige rol te bewonderen van Peter Faber als de onnozele verdachte. De discussie hierna was levendig, mede dank zij het feit dat op de tribune vogels van diverse pluimage zaten: officieren justitie, rechters, ex-gevangenen, maatschappelijk werkers en zelfs nog een werkgever ook in de persoon van de heer Perquin! Het bleek dat vele figuren uit de wereld van de onderneming geweigerd hadden aan de discussie deel te nemee, ondermeer omdat die in het teken val de misdaad zou staan, en van die dril die tenslotte toch nog gekomen wareil bleken er twee halverwege weggelopenl te zijn toen de welvaart op de korrel werd genomen door Werktheater. Ken-I nelijk zijn onze ondernemers overgevoe- lige naturen, een soort zuster-overstes, voor wie je akelige berichten als de dood van het koolmeesje in de bek va de kater beter verborgen kunt houden. Mr. Abspoel, die zich de nodige faam verwierf als aanklager in het ezeltjespro- ces tegen Gerard van het Reve, maakte op een gegeven moment de praktische opmerking dat milieuvervuilers, in casu de directeuren van fabrieken, op die overtreding nu eenmaal niet bij de be staande wetten te pakken zijn. 11 Brandpunt zagen we ten voeten uit een soortgelijke „misdaad” geportretteerd, die eveneens niet vervolgd kan wordei maar ondertussen niet minder misdadig lijkt. Het betrof de bezetting door een klei ne 100 bejaarden van het bejaardente- huis Hagedonk in Prinsenbeek. De direc teur en directrice, het echtpaar Loose, was door het bestuur ontslagen, tot groot verdriet en grote woede van nage noeg alle bewoners en al het personeel Reden van het ontslag: te veel gepoets, te weinig aandacht voor de ouden vu dagen. Aldus de directeur, zelf een inge nieur, die ook' nog zei dat op één perso neelslid na iedereen bereid was onder de nieuwe leiding te werken. Dat bleek al gauw een grote leugen, of minstens een driekwart leugen. Toen dat van dat gepoets en die weinige aandacht werd overgebracht aan de bejaarden, kregel die bijna een hartaanval van machteloze woede, omdat het zo volkomen in strijd was met hun eigen mening. Eigenlijk vond ik deze korte reportage van Han van der Meer de veelzeggend- ste van het weekend. Daar wordt het aflopend levensgeluk van een honderdtal mensen op het spel gezet en wat gebeurt daartegen? De verschillende omroepver enigingen zouden mij aan zich verplich ten als ze me van dag tot dag op de hoogte hielden van de ontwikkelingei op Hagedonk, zoals ze dat een tijdje geleden ook met Dennendal deden (hoe zit het daar eigenlijk mee?). Er was ook nog een reportage over de Washington Post, de krant die op een bevolking van ruim 200 miljoen Ameri kanen een oplage heeft van 550.000 exemplaren en daarmee verhoudingsge wijs nog beduidend onder de oplage De Tijd blijft. Ik zag te veel beelden over hoe een krant wordt gemaakt hoorde te weinig over hoe de Washing ton Post wordt gemaakt. Bijvoorbeeld: hoe kwamen Carl Bernstein en Bob Woodward achter de feiten van Water gate? Vingerafdrukken nemen of ®a>- sen aan het praten krijgen? Het laatste. dan! een BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „Help de dokter verzuipt", a.l. Woens dag 13.30 u.Mysterie van de slangenhuid”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Justine”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 professionals”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) Is the key”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en „Sexshop”, 18 j. Studio (Gr. Markt) grande bouffe’’. 18 j. Trom en het circus”, Zero (Bakenessergracht 8) Dinsdag 20 u.: „Daddy”. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Pren tenkabinet; tekeningen en grafiek van Isaac Israëls. Permanente tentoonstelling van Hals’ meesterwerken en de Haarlemse school van de 16e t.m. de 19de eeuw. Geopend ma. t.m. za. 10-17 u„ zond. 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Franse grafiek uit eigen bezit. Permanente tentoonstelling schilderijen, tekeningen en historisch natuurkundige instrumenten, mine ralen, fossielen enz. Open din. t.m. za. 10-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79), Ex positie „Van Roomschen Huize”, met o.a. curiosa prenten, devotionalia. T.m. half mei Oude religieuze kunst schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Geopend di. t.m. za. 10-13.30 en 14-17 u. zo. 14-17 u. Cruquiusmuseum (aan de Ringvaart bij Heemstede). Oudhollandse molens, maquette waterstand, oud stoomgemaal enz. Alleen na telf. afspr. met theehuis. Tel. 02508-854. De Preekstoel (ingang Gasthuispoort, Kleine Houtstr.), tentoonstelling van religieuze voor werpen. Geopend di., do. en za. van 10-12.30 u. en van 14-16.30 u. MOSKOU (Reuter). Op het Mos- kouse Rode Plein heeft een onbekende Russische vrouw van ongeveer 60 jaar zich met brandstof overgoten en in brand gestoken. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 2115 u.: „De kolos van Rome”, 19.30 u.: „De langste dag”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.r „Live and let die”. Op 21 maart zal in Genève, ter gelegenheid van de internationale autotentoon stelling, een openbare verkoop van antieke auto’s worden gehouden. De or ganisator is Christie’s International in Londen. In totaal zullen zeventig hise torische auto’s uit tien landen worden geveild. Of aan deze veiling voor de poorten van een hedendaagse autoshow een bijzondere betekenis moet worden Hier een Pierce Arrow uit 1920, geheel bekleed met goudplaten. De wagen werd onlangs aangekocht door een adellijke meneer Clark uit Lancaster voor een recordprijs van bijna driekwart miljoen gul den. De heer Clark bood telefonisch vanuit zijn huis. ,'-r- k I Ss - 1,1 iiii ■"■■iii... lip

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4