Douwe Jan Bakker toont een visueel model van de taal in plastiekjes Werk van Henri Kley met sterke expressie Miss Dior bij Maison Kuiper Jan Lemaire blijft actief 16 bon ïtïfi>nww[ 7S I il Wmee dierol 5 I r ir ra SP R 1AM :R i 1 van Red Band natuurlijk - a s u k 1 f a IET BEHULP VAN 236 PRONOUNCEABLES IN DE VLEESHAL POPEYE LEUKSTE KINDERPROGRAMMA Nu in Galerie Epoque tTEUR 90 JAAR OUD GEWORDEN DIAMOND FIVE IN DE JAZZCORNER Irma la Douce weer in Theater Carré Arts vernielt vaas van f 33.000 1 MAART 1974 1 2 11 >INS D A G Kijkertjes vinden Een beeldsysteem Taal en structuur 1 11 F** at* 76 Haarlem 'ZEN waarvoor lieftallige RED BAND W I *1 EEN PRIMEUR DIT keer van het alom bekende Zeister mode huis Maison Kuiper bij de pre sentatie van zijn voorjaars- en zomercollectie waarvoor een aantrekkelijke, lieftallige en jeugdig sportieve Miss Dior op het plankier verscheen. Beeldige modellen kon ik van deze Miss Dior bewonderen. Zo zag ik uit deze miss-collectie een mooie wollen deux-pièces van jersey composé, leuke combinatie van katoenen rok met voile blouse in hetzelfde dessin en nog vele ge zellige jeugdige en vlotte kleren. HAARLEM In de Vleeshal op de Grote Markt exposeert de af- leling moderne kunst van het Lans Halsmuseum werk van Douwe Jan Bakker en drie van zijn IJslandse vrienden. Met hen heeft hij reeds eerder samen in binnen in buitenland geëxposeerd. Dat Emengaan is mogelijk, omdat ze alle vier experimenteel werken in een grensgebied van de beeldende Kunst Je kunt ze ook los van elkaar zien, reden om het werk van de [Islanders later apart te bespreken en nu aandacht te wijden aan de $6 „pronounceables” of „uit- breekbaarheden”. Douwe Jan Bak- i fcer heeft al eerder met een uitge- Ibreid object in het vroegere Elec- tric Centre bewezen een perfectio- Inist te zijn. Dat blijkt nu ook weer r luit deze pronounceables, netjes ge- ■angschikt in series in houten kof- Ifertjes en die weer in vitrines londergebracht, als waren het mo- 'lernistische reliekschrijnen. I (Mi ÉL ►Haarlems Dagblad IJmuiderCourant 72 S £7 MMw v W’ I |k J 72. 5 ADVERTENTIE 9 9 HEIN STEEHOUWER. - (Van onze kunstredactie) I NAAM: ADRES: WOONPLAATS: onder redactie van Bé ter Maat f a O O HAARLEM. De beroemde jazzfor matie Diamond Five, die in de jaren ’50 veel furore maakte en sinds enige tijd weer in de oorspronkelijke bezetting op tredens geeft, komt vanavond in café At the Jazzcorner, Spaarne 104 in Haarlem spelen. De Diamond Five bestaat uit Cees Smal, trompet en bugel; Henry Verbeke, tenorsaxofoon; Cees Slinger, piano; Bob Langereis speelt in de plaats van Jacques Langereis speelt in de plaats van Jacqies MOOIE ZUIVER ZIJDEN jurkjes met korte of lange jassen waren er volop. Modellen après Dior, Balmain, de Givenchy, Guy Laroche, Ungaro en Yves Saint Laurent uit Frankrijk, doch eveneens couture uit Italië van Avolio. Heinz Riva, La Mendola en Enzo Russo, de voormalige ontwerper van Sarli. HEEMSTEDE. In Galerie Epoque exposeert Henri Kley uit Loenen op de Veluwe. Vanavond gaat die tentoonstel ling open. Henri Kley is in deze kolom men reeds vaak genoemd, want hij ex poseert in deze buurt bijna jaarlijks. Hij wordt daartoe telkens uitgenodigd, om dat zijn werk even artistiek is verant woord als voor velen telkens verrassend spoedig moest hij zijn toneelkleding voor het soldatenuniform verwisselen. Na zijn diensttijd kon hij gelukkig bij het gezel schap terugkomen en werd hij er opge leid door de compagnon van Barendse, de heer Bigot. Na drie jaar werd ik free-lancer bij het gezelschap van Her man Heijermans, waar ik Geert in „Op hoop van zegen” speelde. Het echte suc ces begon echter pas toen ik bij het gezelschap van Herman Bouber kwam. We speelden toen „De Jordaan van Que- rido”: ik had de rol van „mooie Karei”. Maandenlang trokken we volle zalen.” Nadien speelde Jan Lemaire nog vijf jaar bij Louis Bouwmeester, voordat hij bij de omroep terecht kwam. In het begin van de jaren ’50 kreeg de carrière van Jan Lemaire een dimensie erbij: de telvisie was in opkomst. Een stuk, dat zoveel succes had dat een keer werd herhaald, was „Onder een dak” van Johan Fabricius, waarin Jan Lemai re een stokoude boer speelt. In diezelfde tijd bleek dat Jan Lemaire nog heel andere kwaliteiten bezat dan toneelspe len. Achtereenvolgens kwamen er name lijk twee boeken van hem uit: „Af schminken. dames en heren” en „Godis glimlach”. Het eerste is een ironische persiflage op het toneel wereldje, waarin de schrijver zich al jaren bewoog. HILVERSUM (ANP). Kinderen tot het niveau van de tweede klas van de lagere school geven voor wat betreft de televisieprogramma’s duidelijk de voor keur aan specifieke kinderprogramma's. Daarna gaat hun voorkeur uit naar zowel kinderprogramma’s als voor vol wassenen bedoelde programma’s. MAISON KUIPER BRENGT echter ook eigen ontwerpen aan de vrouw en wel van de zoon, Rob Falk. Van hem zag ik waarlijk schattige korte en lange jurkjes van écru-kleurige shantung met fijn kanten tussenzet- sels. Daarnevens bracht hij ook iets landelijks voor het voetlicht: lange rokken en jurken van jeans en stip peltjes stof met gazen tussenzetsels en strookjes. Kennelijk kijkt Rob Falk toch ook wel graag tegen een romantisch geklede vrouw aan. Zijn zuiver zijden jurkjes met ajour com pleteerde hij met flatteuze hoeden. Een gezicht op de Loenermark met zijn kromgewaaide jeneverbessen (of „wa- kels” zoals ze daar zeggen) door Henri Kley. (Van onze correspondent) HILVERSUM. „Het toneel is voor een echte toneelspeler alsof hij besmet is en een infectie onder de leden heeft, want hij komt er nooit meer vanaf, ook als is hij 90”. Aldus omschrijft Jan Lemaire het vuur, waarmee iedere to neelspeler steeds maar weer de planken op wordt gedreven, onafhankelijk van lijn leeftijd. Deze uitspraak is zeer zeker op Lemaire zelf van toepassing. Ondanks het feit dat hij maandag de leeftijd van M jaar bereikte, is hij een nog steeds zeer actief acteur. Aldus blijkt uit een speciaal gehouden onderzoek van de afdeling kijk- en luis teronderzoek van de NOS. Dit speciale onderzoek, gehouden onder 358 leerlin gen van 6 tot 12 jaar van lagere scholen in Middelburg, Amersfoort, Wassenaar en Heerlen, was nodig, omdat het huidi ge continu programmia-onderzoek alleen gegevens verzamelt van mensen van 12 jaar en ouder. i linn Taalsystematiek kan ook heel anders worden opgevat, bijvoorbeeld in de zin van alle grammaticale mogelijkheden en begrenzingen, die bij verstaanbaar taalgebruik behoren. Dan zijn er nog de zeer in het oog lopende structuurver schillen tussen typische „woordtalen” als de westerse en „beeldtalen” als bijvoorbeeld het Chinese karakterschrift en de oud-egyptische hiëroglyfen. Dan gaat het om interne taalproblematiek. In het hebreeuws kunnen de 22 letters door cijfers worden vervangen. Zij, die de joodse geheimleer kennen kunnen via het zo geheten „kabbalistisch reke nen” op een zinrijke manier de cijferuit- komsten weer in woorden met een an dere betekenis omzetten. Een taal dus met structureel een dubbele bodem- Bo vendien bestaat er een verband tussen die 22 letters en de 22 symblische beel den op de tarotkaarten. Die vormen op hun beurt weer een beeldtaal, waarin een wijsgerig en meditatief denken is vervat volgens een daartoe geëigend sys- Vier pronounceables uit een bij elkaar behorende reeks, waarmee Douwe Jan Bakker de structuur van de taal zicht baar wil maken. Om het verband tussen beeldtaal en spreektaal symbolisch te verduidelijken kunnen deze houten „plastiekjes" met een stokje als een lollie de mond worden genomen. Ontwerpen van Rob Falk: links een japon van zuiver zijden imprimé in rood en wit; rechts een wit linnen broekpak met blouse in dezelfde im primé als de japon. VOORTS BEWONDERDE IK in de collectie van Kuiper een wit biouson- pak met vest van uitermate soepel leer en een fraai oranjekleurig man telpakje van zeer fijn suède. De nos talgie naar de jaren dertig en zelfs naar vroegere romantiek is ook aan dit modehuis niet voorbij gegaan. Voile en zijden jurkjes met bijvoor beeld laag aangezette plooirokken en pofmouwtjes op strakke manchetten. Douwe Jan Bakker bezon zich erop dat het klank- en woordaspect van taal in het algemeen het meest aan de orde komt en dat aan het zichtbare element een ondergeschikte betekenis wordt ge geven- Hij heeft nu 236 kleine plastiekjes van hout gemaakt. Het zijn reeksen beeld- symlbolen. Sommige zijn abstract en heel eenvoudig, bijvoorbeeld blokjes met eerst één stip, vervolgens twee en zo meer. Andere reeksen bestaan uit realis tische beelden, ,huisje-boompje-beestje”. Achter elk plastiekje zit een steeltje, waarmee je het in de mond kunt nemen. Symbolisch is daarmee het verband tus sen beeld- en spreektaal aangegeven- De plastiekjes liggen opgesteld in bij elkaar behorende reeksen, zoals bijvoor beeld grammaticale woordvervoegingen in serieus kunnen worden geschreven. Maar je kunt ook rijmen en dan doen zich series in een ander systeem voor in een beeld- en klankordening. Wel, zulke (en andere) dingen lijken met de beeld- series van Bakker dan ook mogelijk. Je zou er een soort plaatjes-scrabble” mee kunnen bedrijven, ze ook rangschikken als in woordpuzzels gebruikelijk is- Op die manier kan de systematiek van een taal als het ware via een parallel in beeld worden gebracht. Zo kan men eindeloos door filosoferen en wie dat wil doen op eigen houtje (bijtend zoals bij de pronounceables mo gelijk is) moet zijn puzzel-zintuig vooral geen scherpen in de Vleeshal, waar de expositie tot 14 april te zien is. HEIN STEEHOUWER. L. Bij een kleine 80 procent van de ondervraagde kinderen komt het wel eens voor, dat zij van hun ouders niet naar een televisieprogramma mogen kij ken. Dat geldt dan meestal de „Strate- makeropzeeshow” en programma’s waar in sex een rol speelt. Het werd echter pas menens, toen zijn vader stierf. „Mijn moeder bleef met vijf kinderen achter, dus moest ik een baantje gaan zoeken. Het baantje, dat ik toen vond, was helemaal in overeen stemming met mijn verlangen naar het toneel; ik werd namelijk figurant bij een toneelgezelschap, dat onder leiding stond van Barend Barendse, de grootva der van onze huidige presentator Barend Barendse.” De vreugde voor Jan Lemaire was echter maar van korte duur, want al AMSTERDAM (ANP). De voorstel lingen van de musical „Irma la Douce” in het Amsterdamse theater Carré zul len vanaf vanavond worden hervat. Vo rige week werden de voorstellingen af gelast wegens ziekte van een aantal hoofdrolspelers. Uit de Miss Dior-collectie van Maison Kuiper: links een deux-pièces van wollen jersey composé; midden rok en blouse van voile en katoen com posé; rechts een katoenen voile blouse met wollen rok. Dr. Hassan Ali Gharbi, uit Teheran zal volgende week dinsdag opnieuw voor de rechter van instructie ver schijnen, nadat Britse artsen zich een indruk hebben gevormd van Gharbi’s geestelijke en lichamelijke gezond heidstoestand. Hij werd zondag gearresteerd, na dat hij in het museum de sokkel onder de Italiaanse vaas (waarde 33.000 gulden) zou hebben weggetrapt. Een aantal suppoosten grepen hem in de kraag. HELEMAAL VAN DEZE tijd is evenwel de strandkleding van het Italiaanse huis Faber. Beeldige biki ni’s en badpakken met bijpassende rokken en jurken doen je verlangend naar een zeer zonnige zomer uitzien. Voor de avond zijn er romantische gewaden van zijden jersey en mous seline de soie. Hier en daar een draperietje en zo nu en dan een zwierig cape-je plus geraffineerde, onpeilbare decolleté’s zowel voor als achter garanderen in ieder geval een lange hete Italiaanse zomer. Kinderprogramma’s, waar het meest naar wordt gekeken, zijn Popeye, Ti-ta- tovenaar, Beertje Colargol, Swiebertje en „Zwijgen is goud”. Daarvan krijgen Swiebertje en Popeye de hoogste waar dering. Als de leukste kinderprogram ma's zijn Star Trek en Swiebertje uit de bus gekomen. Spanning en humor zijn voor kinderen de belangrijkste criteria, zo is uit het onderzoek gebleken. teem, indien men weet hoe men de kaarten moet leggen. Externe en interne problematiek vallen hier gedeeltelijk sa men. 'J 1 r - Onlangs was hij nog voor de televisie te zien in „De vloek van de woeste wolf”, binnenkort treedt hij op in een nieuwe serie van Walter van der Kamp. „Ik blijf doorgaan met toneelspelen, zo lang ik nog kan praten, en zolang ik met de auto gehaald en gebracht wordt”, is Jan Lemaire’s rotsvaste voornemen. Wanneer je zoals Lemaire al zo’n 75 jaar bij het toneel bent, is het natuur lijk ondenkbaar om zonder die wereld te moeten leven. Als jongen speelde hij al bij het amteurtoneel en deed dat zo leuk, dat zijn talent niet onopgemerkt bleef. De helft van het aantal geënquêteerde kinderen kijkt het liefst tussen 16 enl8 uur naar de televisie. Zevenenveertig procent geeft de voorkeur tussen 19 en 20 uur. In de leeftijdsgroep van 6 tot 12 jaar geeft 33 procent zelfs de voorkeur aan programma’s die na 20 uur worden uitgezonden. nc/er Postzegel om weer te zien. Zijn levendige en onvervalste expressionisme in sterk aan sprekende landschappen is daar de die pere oorzaak van. U kunt mij noteren als abonnee op een van onze kranten en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. □y per maand, per kwitantie 10.30 0 per kwartaal, per giro/bank 29.80 s.v p. het gewenste ►Beverwiikse Courant aankruisen. g I tot logisch denken, intuïtief denken, geïnspireerd denken, kan ook worden nagedacht. Tevens over de onderlinge verbanden daarvan met de werekelijk- heid en het irrationale- In dat laatste geval kan het denken in symbolische beelden verbanden onthullen, die buiten het gebied van de ,„woordtaal” liggen. Denk amar aan droomsymboliek. Het zijn hierboven alle zogenaamde externe taalstructuurproblemen. Omdat zijn werk hier al zo vaak te zien was, zal ik nu niet veel over hem schrijven. Het is genoeg om te vertellen, dat zijn werk voor een ruim zeventige ongemeen krachtig en spontaan is. Hij is een der weinigen eigenlijk in ons land, wiens stijl nog regelrecht terugaat op het Duitse expressioisme, waarmee hij op kunstreizen voor de oorlog in midden-Europa kennis maakte, na zijn opleiding aan de Amsterdamse academie. Geen wonder dan ook, dat er behalve in ons land ook exposities in Praag en Wenen volgden. Dat expressionisme, ontleend dus aan Kokoschka en anderen, die in Groningen navolging vonden bij de leden van de Ploeg, verleent de gloed aan de vele landschappen van Kley. Hij is een lief hebber van ruige natuur en maakte veel reizen in Scandinavië, tot aan de Noord- kaap toe. Telkens komt hij daar in werk weer op terug, zoals nu weer blijkt uit watervallen, rotskusten en wouden in noorden. Ze zijn weliswaar uit de herin nering geschilderd, maar krijgen daar door als extra ook iets van het heimwee mee. Andere landschappen zijn in zijn om geving ontstaan, het enige „oerland- schap” in ons land, de Loenermark. Kley heeft nog atüjd de hem zo typerende heftige streek en reliëfwer- king behouden. Hij legt de verf er „dik op” en bovendien in heldere kleuren. Gevoegd bij zijn krachtige handschrift maakt dat zijn werk zo expressief aan trekkelijk. LONDEN. (AP)Een Perzische arts wordt te Londen in voorarrest gehouden op beschuldiging van opzet telijke vernieling. De man zou in het Brits Museum opzettelijk een kostba re 16-eeuwse vaas kapot hebben ge trapt. ■Douwe Jan Bakker is eigenlijk een rijsgerig ingestelde beeldende kunste- laar Nu betekent wijsbegeerte onder leer het denken over zowat alles in „de rereld der verschijnselen” en de relatie fe de mens daarmee heeft. Evenzeer tan wijsbegeerte een studie van het wijgerig denken betekenen. In dat ge nl ontstaat er tevens een nadenken iver het middel daartoe, het gebruiken ran de taal, de mogelijkheden en beper- ingen daarvan, ook de structuur en Htematiek van de taal, die eveneens de renzen van het denken bepalen. En rer de structuur en de relatie daarvan ‘5 WW? in ar W/2Ü *4, C

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11