Conflict structuuronderzoek blijft actueel Verpleegkundigen voelen zich benadeeld Bezwaar tegen vuile PZEM-centrale Terlouw kritisch over belastingplannen iï De Brauw valt Boersma aan 25 Filter Kings 1,75. ie. I I l 95 Oplossing puzzel 23: HET NATUUR RESERVAAT DE WEERRIBBEN 1 I in I II K Wereldvoedselsituatie ziet er rampzalig uit proeft u dan ook. ER KSWW Kool. Op en top Amerikaans. En dat Eindelijk in Nederland: Amerika’s no.l in menthol. 13 1 2 MAART 1974 plNSD A G Gruijters Argumentatie ireay ADVERTENTIE Bouwbond-NVV verdedigt beleid L •i (Van onze redactie economie) ze aktm- st. /of em- van het verplegend rwaarta. MENTHOL MILD die investeringen moet steunen die ten Uitslag puzzel nummer 23 Soons-Braber, Aldenhof- f 100,—: D- f 500: G. KGDL illeen ie 15, personeel. Delef. 023- Met deze stellingname heeft de Bouw bond-NVV zich duidelijk geschaard in de rij van de tegenstanders van prof. Hendriks, die kortgeleden van zijn func tie bij het EIB werd ontheven. Dat de bonden één lijn trokken met de werkge vers was overigens allang bekend, maar een uitvoerige argumentatie, zoals nu in De Bouwer is verschenen, ontbrak tot op heden. Minister drs. J. Gruijters heeft het over de kwestie bijzonder moeilijk ge had met de D’66-fractie in de Tweede Kamer. Vanuit de Bouwgroep van D’66 is erop aangedrongen dat de minister de oorspronkelijke opdracht zal intrekken en dat de minister van wetenschapsbe leid een nieuwe opdracht verstrekt aan de negen wetenschappelijke instituten die daarvoor in aanmerking komen. Al- mon- appa- ijden. lijnde veilig weg- r met irstel- or een s- opleiding. IVO, I De stoere menthol i’s vereist. en prof.’ naar de J. v.d. Schoor, Kaatsheuvel mevr. E. de Gouw-van Eggelen, Drunen (N.Br.), Mevr. A. F. Silvius-Versnel, Rotterdam. Spreme: A. van Assert Elspeet; M. Sale- mink-Kraan, Woerden- D. A. Hoek, Alp- hen a.d. Rijn; A. J. H. Le Noble, CapeÜe a.d. IJssel; M. G. Stelling-Sljbring, Annen; J. Konlng, Bathmen; T. J. Kraayenga-v.d. Linden- Heemstede; H. Wagemakers, Ma de. UTRECHT (ANP). Een actiegroep van verpleegkundigen gaat zich inzetten voor een flinke salarisverhoging, uit gaande van de stelling dat er sprake is van een historisch gegroeide achterstand in de salariëring van de verpleegkundi gen. De groep wil aan zijn wensen ook kracht bijzetten via de erkende vakorga nisaties. In een verklaring stelt de groep, dat het aantal mannen in de verpleegkunde binnen afzienbare tijd het aantal vrou wen zal benaderen, maar dat het verple gen van zieken lang is gezien als een specifiek vrouwelijke arbeid en dat de salariëring van het verplegend personeel was afgestemd op het „afschuwelijke” principe, dat de vrouw minder belang rijk was dan de man. „Het gevolg hier van is, dat de mannelijke verpleegkundi gen steeds met die zogenoemde vrou wensalarissen genoegen hebben moeten nemen”, aldus de werkgroep. De groep maakt een vergelijking met de arbeidsvoorwaarden van het onder wijzend personeel, uitgaande van twee 18-jarigen die een Havo-diploma hebben kunnen hebben. Als nu aan de PZEM wordt toegestaan dat de twee eenheden samen 4200 kg zwaveldioxide per uur mogen uitstoten, tegen 1000 kg op dit moment, dan zal de kans op smogvor- ming nog groter worden, ook al gezien het feit dat er pef etmaal al ruim 4’/a ton fluorhoudende stof door de industrie mag worden uitgespreid over het Sloege- bied. Volgens de Vereniging Miliehygiëne Zeeland mag het stijgen van de grond- stofprijzen geen argument zijn om de hand te lichten met de voorschriften in de vergunningen. en van wie de een vijfeneenhalf jaar moet studeren voor de diploma’s a en b in de verpleging en de ander drie jaar voor de lagere akte en de hoofdakte in het onderwijs. Na het behalen van het diploma is het salaris bij het onderwijs afhankelijk van de leeftijd en in de verpleging van het aantal dienstjaren. Het salaris van een volledig bevoegde onderwijzeres van 42 jaar die les geeft aan de eerste klas, is gelijk aan het salaris van een hoofdverpleegster-A die verantwoordelijk is voor een grote chi rurgische afdeling van een universitair ziekenhuis. De actiegroep meent dat de verantwoordelijkheid van de verpleeg kundige veel groter is en dat daarom de aan de verpleegkundige rangen verbon den salarisreeksen moeten worden ver lengd, waardoor de maxima in de ver schillende categorieën ongeveer 500 tot 800 gulden per maand hoger komen te liggen dan nu het geval is. UTRECHT. De Bouwbond-NVV heeft gisteren in een lang artikel in het bondsorgaan De Bouwer opening van zaken gegeven over de motie ven van de bond om één lijn te trekken met de werkgevers in het conflict rond het structuuronderzoek in de bouwnijverheid. Cheysson zei: op korte termijn kan de situatie dramatisch worden. Het zou misdadig zijn als we dat niet onder ogen zien. De Europese commissaris heeft, samen met landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois, een memorandum op gesteld dat aan de raad is gezonden en dat een pleidooi inhoudt voor een voed selhulpprogramma van de gemeenschap met meer „allure”. Het komt er op neer dat de gemeen schap verbintenissen voor voedselleveran- ties aangaat voor termijnen van drie jaar. Verder moet ze haar voedselhulp meer diversifiëren. Ook wil de Europese commissie dat er een versoepeling van het „beheer” van de voedselleveranties komt, met andere woorden, dat de com missie daarvoor meer zelfstandigheid en verantwoordelijkheid krijgt. De commissie wil dal de EEG zich voor de komende drie jaar verbindt per jaar minstens 1,7 miljoen ton granen (maximaal 2,5 miljoen ton), 80.000 ton magere melkpoeder (maximaal 120.000 ton), 45.000 ton boterolie (hoogstens 65.000 ton) en 10.000 ton suiker (maxi maal 40.000 ton) te leveren. leen op die manier acht de Bouwgroep de onafhankelijkheid van het onderzoek gewaarborgd. Minister Gruijters heeft dat altijd geweigerd en de fractie heeft het uit politieke overwegingen niet aan gedurfd om hem openlijk af te vallen. Pikant in dit verband is dat dn. E. Nypels, voorzitter van de Bouwgroep en tijdens de laatste kabinetsformatie lange tijd kandidaat voor de post die minister Gruijters nn bezet, op de nominatie staat om drs. W. Wilbers, die zich terug gaat trekken, in de fractie op te volgen. Drs. Nypels is in de afgelopen maanden tot een verklaard tegenstander van de minister geworden en hij zal diens be leid als fractielid zeker opnieuw aan de orde stellen. Omdat prof. Hendriks wonen vooral als een belangrijk sociaal goed be schouwt en de bouwwereld vooral als een economische aangelegenheid, is het conflict geboren, zo zegt het gros van de wetenschapsmensen, die in Nederland met bouwen te maken hebben. In die kringen wordt dan ook gevreesd dat binnenkort bekend zal worden gemaakt dat er een onderzoek naar de bedrijfstak en naar de te verwachten produktie zal worden aangekondigd, uit te voeren door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. Overigens gaan er ook ge ruchten dat prof. Hendriks, die hoogle raar in de bouweconomie in Delft en in Amsterdam is, met medewerking van andere wetenschappelijke instituten toch aan een Onderzoek zal beginnen zoals dat hem voor ogen staat. VLISSINGEN. (ANP) De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) maakt ernstig bezwaar tegen het verle nen van een hinderwetvergunning voor de tweede conventionele elektriciteits centrale van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Borsse- le als het college van Gedeputeerde Staten besluit de voorwaarden van de Hinderwet te wijzigen. Andere weekprijzen in ons ver- schijningsgebied en elders in midden - Noord-Holland: V. en D. cadeaubon Potharst, Bloemendaal maar zaken als de wensen van de con sument, de belangen van het milieu en een verantwoord gebruik van onze ruimte van even groot belang zijn. De n.v. PZEM is namelijk van plan de uitworp van de eerste en tweede con ventionele centrale te verhogen tot een gemiddeld S-percentage van 2,4 waar door de uitworp van zwaveldioxide toe neemt tot maximaal 4200 kg per uur. De Vereniging Miliehygiene Zeeland zegt in zijn bezwaarsvhrift aan GS ten zeerste geschokt te zijn door het negatieve milieubesef van de n.v. PZEM. De oorspronkelijke aanvraag van dit bedrijf voor zijn eerste conventionele produktie-eenheid van 190 mw. van de centrale Borssele die l’/s jaar geleden in gebruik werd genomen omvatte een SO- 2-uitworp van maximaal 2400 kg per uur, welke uitworp via de voorwaarden in de verleende Hinderwetvergunning werd teruggebracht tot maximaal 1000 kg per uur. Een zaak waarover zowel de ge meenteraad van Borssele alsook de VMZ zich destijds bijzonder positief hebben uitgelaten. Het blijkt nu dat de klok bijna volle dig moet worden teruggedraaid, wanneer aan de wensen van n.v. PZEM wordt voldaan, zegt de VMZ in haar bezwaar schrift. De VMZ meent, dat het toestaan van een verhoogde zwaveldioxide-uit- stoot in het Sloegebied onaanvaardbaar is. De nu proefdraaiende olieraffinaderij van Total zal 11.000 ton SO-2 per jaar uitstoten. Dit zal volgens eerdere mede deling van GS smogvorming tot gevolg WEEKHOOFDFRIJZEN Een auto Peugeot 104: Mevrouw Graas Oranjestraat 6, Wor- merveer. Philips-kleurentelevisie: A. Brunink, J. W. Swiersstraat 60, En schede. Samengestelde prijs a 959: Mevrouw G. Akkermans, Abrikozen straat 205, Den Haag. Voor 850 Bauknecht-apparaten: D. van Schaik, Zijpendaalse- weg 94, Nijmegen. Hometrainer Carnielli-fiets: L. J. straat 87, Neerbeek-Beek (Limburg). Singer-naaimachine: J. van Beek, Land van Ravensteinstraat 20, Uden (Noord-Brabant). OPLOSSING PUZZEL 23: HET NA TUURRESERVAAT DE WEERRIBBEN. Andere weekprijzen :Vier Continental au tobanden: v. Weeren Den Haag; Ilford Diaprojector: G. Ballemans, Dorst en L. Touw, Breda, Half jaar Skol Bier: Mevr. G. Matse, Gouda; voor 300,- AaBe artike- goede komen aan de gebieden waar de- werkgelegenheid een knelpunt is of het dreigt te worden. Vooral het overplaat sen van bedrijven naar die gebieden zou krachtig bevorderd moeten worden, meent hij. „Het zou daarom helemaal geen gek idee zijn als de regering niet erg scheu tig zou zijn met belastingverlaging of erg algemene en globale maatregelen”, zei Terlouw gisteren op een politieke bijeenkomst in Almelo. In de verkie zingstijd is daar misschien moeilijk aan te ontkomen, maar beter zou het toch geweest zijn de nadruk te leggen op doelgerichte industriële steun.” BRUSSEL (ANP) Claude Cheysson. Europees commissaris voor ontwikke lingssamenwerking. heeft gisteren in Brussel de noodklok geluid intake het steeds sneller toenemend voedseltekort in de wereld. De laatste twee jaar is de situatie alsmaar verslechterd. Het klein ste ongeluk bij de voedselvoorziening kan nu leiden tot hongersnood op grote schaal en rampen, zo verklaarde hij op een persconferentie. Prof. dr. A. Hendriks, de voormalige directeur van het Economisch Instituut voor de bouwnijverheid, aldus het arti kel, heeft het als een veroordeling van zijn beleid gezien dat er via de overheid een opdracht tot het houden van een onderzoek werd geformuleerd. Een dergelijk onderzoek, aldus De Bouwer, had natuurlijk ook al eerder op initaiteif van het EIB zelf kunnen plaatsvinden, maar dat is niet gebeurd. Sindsdien heeft volgens De Bouwer prof. Hendriks dwarsgelegen. Hij eiste, aldus het artikel de uitsluitende verantwoor delijkheid voor programmering en uit voering op. Dit was voor werkgevers en werknemers onaanvaardbaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. DS’70-voorzitter De Brauw heeft gisteren felle kritiek geuit op het inkomensbeleid van minister Boersma van sociale zaken. Volgens De Brauw heeft Boersma geen plannen on dit gebied, maar zijn hem wel door de Machtigingswet grote bevoeedb-den ge geven, terwijl tegelijk het parlement helemaal buiten spel zon zijn „Drie jaar is Boersma aan het bewind. Drie jaar lang heeft hij zijn mond vol gehad over inkomenspolitiek, maar nog heeft hij geen samenhangend beeld van zijn ideeën op dit terrein kunnen laten zien. Wel worden we ieder jaar weer geconfronteerd met nieuwe ideëen. die dan weer voor inkomens boven de 25 000 gulden op zijn best een gelijkblijvende situatie projecteren, dan weer boven de 30.000 het draaipunt zoeken en thans ineens bij 17.500 gulden blijven hangen. Waar zijn in hemelsnaam deze getallen op gebaseerd”, vroeg De Brauw zich af. len: G. Leenders, Maastricht; Irlsette donsdeken: Mevr. Rutten-Tillemans, Den Haag: Van Schuppen tapi(t; J. Bron- Leenhouts Oostburg; Erik electr. deken: mevr. Roelofs, Elst(Gld) 12 fles Hoog houdt Jenever: G. Elkmans, Barendrecht en Mevr. C. Schloemer, Enschede; Ilford electronenflitser: A. Jansen Tilburg en Mevr. B. Hartog Baarn; Lundia kast: J. Komen Jr., Breezand; Pontiac herenpols horloge: P. J. Aarts, Someren; J. Inden briljantrlng: A. v. Drie, De Bilt; V D cadeaubon f 100.-: A. Plugge. Den Haag en Het inhalen van de achterstand kan desnoods over een aantal jaren worden gespreid, aldus de actiegroep, die vindt dat de salarissen personeel niet als sluitpost mogen dienen omdat men de verpleegprijzen niet extra wil laten stijgen. Een ander punt uit het actieprogramma is het van toepassing verklaren van de algemene burgerlijke pensioenwet op alle verpleegkundigen in loondienst. Rabouw, Gouda; F. Dijselbloem, Nijme gen: mej. M. Penning, Nistelrode (N.Br): M. H. Baier-Lamsfus, Den Helder. Boek Plasticvreter van Bruna: mej. S. Oudshoorn, Den Haag; F. van Tillaart, St. Oedenrode; L. M. Ubert, Den Haag Puzzel Bornse Cartonn. fabriek; J. C. Huikeshoven, Berkel Enschot- A. van Zuy- len, Den Haag; mevr. J. van Mourik Hilversum; A. Braakstra. Nieuwe Pekla (Gr.); T. W. Siemensma, Groningen; I. W. Dijkink, Markelo; R. Caspersz, Breda; NS-dagtrlp: mevr. G. W. Buecker-Caste- leijn, Den Haag. ABN spaarboekje met f 900,—: W. Hen- drickx, Oirschot- M. de Hingh-Mol, Breda; J. Freeken-Sohl, Warmond; J. A. W. H. Nikijuluw. Soesterberg. ABN spaarboekje met f 100,—: mevr. C. Groffen-Kuppens, Bergen op Zoom; J. A. Bouwman, Waalwijk C. van Thlel, Waal- re; J. Bezuijen, Roden (Dr.); H. A. Meule- beek Assendelft; C. J. Koolder, Den Haag- W. Schouten, Bemmel; A. Ploeger, Arnhem; J. van der Ven-Berkers, Hel mond; A. van Loon, Heerlen: L. van Sprakelaar, Nuth; mevr. A. den Duik, Soestdijk; mej. M. Louwers, Leende; mevr. A. van der Hande-Ploeg, Leidschen- dam- J. H. van Emmerloot. Druten; M. DHkmans-Van de Panne, Oudelande; H. Claassen-Verdier, Den Haag; mej. Th. M. Lans, Utrecht; mevr. K. Horsman, Arn hem; mevr. P. Schoenmakers-Van den Burgt, Uden; C. Smets, Venlo; mevr, van der Heuvel, Amersfoort- mej. E. G. G. Dohmen Doesburg. Doos Sprème: G. Terol, Zaandam De Gruyter levensmiddelen’ A. Oosterling-Vleck. Haarlem Orlane oog-make-up: mevr. W. de Vos, Heemstede Giemme autowashandschoen: H. J. Stavenuiter, Haarlem Boek Plasticvreter van Bruna: M. Mooren, Haarlem ABN spaarbankboekje met mevr. B. E. Fransens, Haarlem ABN-spaarboekje met ƒ100: mevr. M. de Jong, Wormerveer en Jac. Kraak. Lisse. Lois Jeans: Mevr. Korstman, Epe en M. J. Tebrunsvelt, Roermond. Reader’s Digest Atlas: Mevr. W. Wisman, Vreeswijk. Meu- lenhoff plantenboek: W. Ph. Tuylens, Breda; Luitlngh puzzelboek: Mevr. E. W. J. Muller-Meljer Wassenaar- Pak Stilbepan produkten: Mevr. Notten, Gouda-, Pak Posters Afrikaans Verkeersbureau: Mej. A. Klompe, Aardenburg Mevr. C. J. Schoon- es-Turk, Sint Odilienberg(L)B. J. G. v.d. Linden, Roermond; Broekhuis, Apeldoorn; F. Vermaning, Wierlngerwaard. Jago Shawls: J. den Besten, Zwolle; H. Wessels, Heerlen; Mevr. Krul-de Roode Crell, G. T. Gerritsen, De Heurne. Pak Knorr produkten: M. Visscher-Hart- kamp, Berkum, Apag tandenborstel: Mej. C. A. Kind, Rotterdam en Peter Janssen. Baarlo. Revlon set: H. Dencker-Van Asten. Nijmegen. Boek „Prins Claus”, De Boekerij mevr. Helder Schagen- mevr. Ch. Alting Slberg-Watung Nieuwdorp; A. Claassens Mill; M. Alberts-de Vos, Zwolle; mevr. C. v. IJsseldijk, Lelden; H. Segbregts, Goirle. Boek „Het Leven” van Lulting: Fr. Wouters Vessem. Slof Roxy sigaretten: mevr. Ph. Meeutv sen, Hilversum en J. Wanink-Slagter, Schagerbrug; 12 flessen SPA water: G. Nieuwenhuis- Koning, Oosterbeek. Set A 5 paar Jovanda kousen: G. Kacops. Blerick; H. J. Bunt-Drost, Arnhem- J. Petten, Amersfoort; J. Hiemcke, Den Haag; A. D. Mouwen, Roosendaal; F. Sligchers, Echt; Mevr. De Buyn-Breur Utrecht; W. Krommendijk, Deventer- H. A. M. Binken, Moordrecht; me. R. Bas ting, Retranchement (ZL); mevr. P. Ver hoek, Rotterdam: M. H. Sajet, Apeldoorn: E. A. V. Cleef-Reinink. Leiden; mevr. P. de Kniyff-de Zwart, LeusdenJ. Vlem- mlngh. Doesburg; B. Smits, Helmond; W. A. Peters, Nijmegen, B. M. Bronkhorst- Betgevoet. Hilversum, W. R. Lupsen, Maarn, S. Attema Hazerswoude; G. G. Immink, Eindhoven; Fam. R. IJspeerd. Oldenzaal. Setje Orlane oog-make-up: mevr. v. Ma- rum. Utrecht; J. Koststede-v. Bruchem, Doetlnchem; mevr. G. Beumerv-. Gelder, Batenburg- mevr. H. G. Lammers, Gronin gen; mej. T. Butting, Deventer; fam. Dam, Zegge; J. M. Fens, Raamsdonk; A Vrie- link, Olst^ G. W. van Oosten, Utrecht; P. P. F. van Rooijen, Den Haag; mevr. D. van Woudenberg. Cothen; H. J. Hollander. Apeldoorn; M. A. Smit-Eikelboom. Den Haag; G. Bousema Delfzijl; J. A. J. Jansen, Oirschot; N. Bakker-Gootjes, Nieuwe Niedorp; G. W. Boschman, Hum- melo- C. J. de Leeuw, Den Haag; G. Stortêboom, Enschede; H. A. van Zuili- chen, Sprang-Kapelle; J. H. Vennlk-Prins, Staphorst; A. Joosten, Roden (Dr.); mevr. F. van der Velde-De Liefde, Enschede; Ph. J. Visbeen, Rotterdam; R. G. H. M. Schreurs, Herten- L. Berga, Zuldlaren. mevr. Van Veen, NZ-Assen; N. Jansen. Oss; M. W. Ten Velde-Brakenboff, Arn hem. Giemme autowashandschoen: mevr. R. de Bes, Den Haag; J. W. Pardoen Poortu- gaal; 3. 3. Hermsen. Nijmegen; Mieke Wirken, Dorst. 6 Hes Coca Cola: P Verhoeven, Boxtel Victoria kersenbonbons: J. Verheul. Vlis- singen; mevr. Swinkels, Lieshout- H. J. Volgens prof. Hendriks, D’66-woning- bouwspecialist drs. E. Nypels, dr. A. Grunfeld van de Tilburgse katholieke hogeschool en een groot aantal weten schapsmensen liggen de oorzaken van het conflict veel dieper. Hoewel in De Bouwer wordt ontkend dat het de bonden uitsluitend gaat om een onderzoek, waarin bevestigd wordt dat wanneer op grote schaal kaalslag in de steden en vervangende nieuwbouw wordt gepleegd er voorlopig nog on gelimiteerd kan worden voortgebouwd, menen de medestanders van prof. Hen driks, dat hier wel degelijk één van de voornaamste geschilpunten ligt. De bouwwereld wil bouwen Hendriks wil een onderzoek „gebouwde omgeving”, waarin de vraag hoe groot de omvang van onze bouwpro- duktie moet zijn weliswaar belangrijk is, (Van onze parlementsredactie) ALMELO. D’66-fractieleider Jan Terlouw heeft kritiek op het voornemen van de regering om de loon- en inkom stenbelasting per 1 juli te verlagen, op de voorgenomen bevordering van de in vesteringen (met name in de bouw) en op de aangekondigde verhoging van de overheidsuitgave. Deze extra injectie voor de economie, die ongeveer 2 a 2,5 miljard gulden zal kosten, is volgens Terlouw niet gebaseerd op een concreet beleid. De D’66’er vindt dat de regering juist Het aardgas dat nu in grote hoeveel heden naar het buitenland gaat tegen zeer voordelige langjarige contracten moet onverkort ter beschikking komen te staan van de elektriciteitscentrales in Nederland, aldus de VMZ in haar be zwaarschrift.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13