NSF blij met gesprekspartner Coach van VEEL AMBITIE Polen vol BIJ SPONSORS optimisme Diskwalificatie Newcastle SPURT of. elke maand een bedragje ETAPPEZEGE THEVENET sparen om uw huis James Vrij imponeert op te knappen IA1M74 I 1 PROTEST NOTTINGHAM TEGEN BEKER-NEDERLAAG D DINSDAG 1 2 MAART 1974 16 Vrees Bedreiging Ondanks alles z k v V h si K Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. Daar zijn tegenwoordig heel mooie materialen voor. Gemakkelijk te verwerken ook. Omdat steeds meer mensen het fijn vinden om zélf hun huis op te knappen. Dat schenkt dubbel voldoening en 't is de helft goedkoper. Maar... de hèlft goedkoper kan toch nog een héél bedrag zijn. Spaar er daarom voor, terwijl u rustig bekijkt wat en hoe u het gaat veranderen. Enspaar automatisch Iedere maand groeit dan uw kapitaal met een vast bedrag zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Dat kan met het Automatisch-Spaarplan bij de Sponsorcode (Van onze sportredactie) veronderstelt h 3 doel- sparen James Vrij: belofte 1 I 1 1 1 Gistermiddag kwam de vrees naar vo ren dat bedrijven die zich niet aan de sponsorcode houden, zich niet bij de nieuwe vereniging zullen aansluiten en dat de VSN geen machtsmiddelen heeft om te dwingen. Het voorlopige bestuur van de Vereni ging Sportsponsoring Nederland (VSN), overleg- en contactorgaan van de sponsors met de sportorganisaties en de sportwereld. V.l.n.r.: M. Fijneman (Levi’s), mr. J. Douwes (Nationale Nederlanden), H. Kor tekaas (Raak), H. Julien (Delta Lloyd) en mr. J. van Veggel, juridisch adviseur. De voorzitter van Nottingham Forest, Jim Wilier, vindt, dat zijn team naar de halve finales moet gaan. „Mijn spelers waren na de incidenten zo van streek, (AFP). Thevenet i t 1 t i Ji rr tl st VI VI h g' st G w E te E P rr V' ei n h o: Rabobank C9 De aanhangers van het Australi sche voetbalelftal nemen dc deelname in West-Duitsland zeer serieus op en schrokken er niet voor terug de in ternationals met de dood te bedreigen toen ze het woord boycot lieten val len. De Australiërs vonden een pre mie van 30 dollar namelijk een fooi voor een overwinning op het Hon gaarse Ferencvaros. Ted Crooker, secretaris van de Engelse voetbalbond, verklaarde maandag, dat de bekercommissie deze week het het pro test in behandeling zal nemen. „New castle loopt de kans gediskwalificeerd te worden. De wedstrijd over spelen is niet mogelyk, tangezien hij uitgespeeld is”, aldus Crooke. Eddy Merckx, die in het peloton bin- behoudt de leiding in het een rechter te vertellen, dat zij het met zijn beslissingen niet eens waren. Nadat een leger politiemannen na een kwartier het speelveld ontruimd had, werd het duel voortgezet. Nottingham was zo aangeslagen, dat het in de reste rende tijd drie doelpunten moest incas seren, wat tevens uitschakeling voor de beker betekende. WARSCHAU. Het tellen en af tellen is in volle gang. Nog 95 dagen en Brazilië en Joego-Slavië openen het tiende toernooi om de wereldtitel voetbal. Tellen doet Polens beschei den trainer Kazimierz Gorski nu al perfect. „Wij willen West-Duitsland uit de weg gaan, dus moeten we tweede worden in groep 4”. De tegen werping dat hij met tegenstanders als Italië en Argentinië maar moet af wachten hie de zaken verlopen, ne- eert de Pool volledig. „Wij hebben 'ngeland uitgeschakeid en daarom heb ik alle recht om zo te rekenen”. dat zij alleen maar aan zichzelf dachten en niet aan het spel. De bond moet de stand van het moment, dat de ellende begon handhaven’. De voetbalbond staat overigens voor een moeilijke beslissing, omdat een der gelijk voorval nog nooit in de Engelse voetbalgeschiedenis is voorgekomen. De tegenstander van Newcastle United dan wel Nottingham Forest in de halve finales van de FA Cup wordt Burnley. De ontmoeting wordt gespeeld in Shef field. In Manchester treden Liverpool (favoriet bij de bookmakers) en Leicester City tegen elkaar aan. De kritiek van Braziliaanse journa listen viel de Westduitsers zwaar op het dak. Journal do Brasil: „Zonder twijfel kunnen de Duitsers beter, maar het middenveld was nergens en de aanval keek apathisch toe”. O Estado de Sao Paulo schreef na het debacle in Barcelona: „Alleen Bec kenbauer toonde persoonlijkheid, zon der nochtans zijn beste vorm te to nen. Hij viel echter alleen op doordat de anderen nog slechter waren”. de ruil Towers Voorafgaande aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zal de NOS-televisie acht documentaires uit zenden, waarin de belangrijkste van de aan de WK deelnemende landenteams worden „doorgelicht”. De eerste van de reeks documentaires wordt op zondag 14 april uitgezonden. José Damen heeft tijdens de jeugd- interland tussen de zwemploegen van Italië en Nederland een nieuw nationaal record op de 200 meter wisselslag (25 meter-banen) gezwommen: 2.26.4. Het oude record van Hansje Bunschoten stond op 2.26.8. Tijdens een vriendschappelijke wed strijd tussen Manchester United en Glasgow Rangers in Manchester zijn 77 supporters van de Rangers gearresteerd wegens het veroorzaken van wanorde lijkheden. Joke van Beusekom is doorgedron gen tot de halve finales van de open Deense badmintonkampioenschappen. Ze won van de Japanse Takenaka, die eer der Marjan Leusken uitschakelde. De Duitsers maken er geen geheim van dat alleen zij wereldkampioen voetballen worden. Ondanks de 1-0 nederlaag tegen Spanje en de 0-0 tegen Italië, zijn ze het volledig eens met de Britse bookmakers, dat „Die Mannschaft” in München d„ finale wint. Dat „Der Bomber der Nation”, Ge 1 Müller in twee wedstrijden niet scoorde en daardoor zijn gemiddelde zag dalen tot 62 doelpunten in 53 wedstrijden, werd op alle manieren goedgepraat. Alleen het probleem Netzer-Overath in één elftal, valt te gen. CHATEAU-CHINON (AFP). De Fransman Bernard Thevenet heeft maandag de tweede etappe van de weg wedstrijd Parijs-Nice gewonnen. Hij won de eindsprint van een grote groep renners, die in gesloten formatie na de 202 kilomater lange rit van Sully sur Loire in Chateau-Chinon ariveerde. De 53-jarige Gorski, ex-speler van Legia Warschau, weet ook nog: „Wij, de Olympische kampioen en Enge- land-bedwinger, vrezen alleen West- Duitsland. Helmut Schön beschikt over Franz Beckenbauer en Gerd Müller en er is geen enkel ander land dat dergelijke sterren heeft. Daar komt nog bij, dat de Duitsers zach door het eigen, fanatieke publiek van de ene zege naar de andere laten schreeuwen. Daarom wil ik tweede worden in onze groep”. Rinus Michels heeft de Polen in het Park Stadion van Schalke ’04 aan het werk gezien. Toen liep het spel van de Oosteuropeanen allesbehalve soepel. Gorski: „Neen, natuurlijk niet. Wij hebben vier maanden niet ge speeld. Maar ik leg mijn kaarten toch niet op tafel als er zoveel spionnen op de tribunes zitten. Op 15 juni in Stuttgart tegen Argentinië zijn wij heus wel in topvorm. In Polen wordt alles op de wereldkampioenschappen afgestemd. Eenmaal in de maand komt de selectiegroep bijeen in een trainingskamp Na afloop van de competitie (19 mei) vertrekken we naar Zakopane (Polen’s wintersport- plaats). We hebben tien oefenwed strijden op stapel staan. Onder meer tegen Fortuna Düsseldorf, VFB Stuttgart en FC Twente. Dan pas zijn we op onze top en zullen velen zich verwonderd afvragen waar de Polen hun kwaliteit vandaan halen”. Olympisch kampioen, Engeland verslagen, de zekerheid dat Polen op de wereldkampioenschappen ver komt. Allemaal factoren die de wens van de spelers om forse salarissen rechtvaardigen. Gorski valt fel uit: „Geldpremies kennen wij niet. Mis schien krijgen de spelers een auto of een huis. Ze spelen in de eerste plaats om de eer en reken erop dat de spelers na hun thuisreis uit München .)als helden worden in gehaald”. Manfred Schafer, de in Mannheim geboren ex-Duitser, kreeg een tele foontje waarin hij met de dood werd bedreigd. De hoogblonde Duitser uit Cabrammatta bij Sydney, kreeg de mededeling toen hij van vakantie uit Hamburg terugkeerde. De melkventer dacht aan een grap, maar toen zijn knecht twee dagen later door onbe kenden in elkaar werd geslagen en de banden van Schafers melkwagen doorgesneden bleken te zijn, schakel de hij de politie in. Schafer: „Als deze zaak ernst is, stop ik onmiddel lijk met voetballen en laat de WK in Duitsland voor wat ze zijn. De ge zondheid van mij en mijn familie gaat me boven alles” nenkwam, algemeen klassement. Hij heeft voorsprong van vijf seconden op zijn land- en ploeggenoot Bruyère. Ook maandag was Gerben Karstens de best- geplaatste Nederlander. Hij eindigde in de sprint als vijfde. Joop Zoetemelk, die als Beste Nederlander zevende staat in het klassement, beëindigde de rit van gisteren als vijftiende. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Thevenet (Fr.) 5.23.25 met bonificatie 5.23.20; 2. Pintens (Belg) z.t. met bon. 5.23.22; 3. Guimard (Fr.) 5.23.26 met bon. 5.23.25; 4. Van Linden (Belg.) 5.23.26; 5. Karstens (Ned. z.t.; 6. Leman (Belg.) z.t.; 7. Rouxel (Fr.) z.t.; 8. Esclassan (Fr.) z.t.; 9. Merckx (Belg.) z.t.; 10. Szurkowski (Pol.) z.t. Na de tweede etappe ziet het alge meen klassement er als volgt uit: 1. Merckx (Belg) 10.42.35; 2. Bruyère (Belg), 10.42.40; 3. Van Linden (Belg) 10.42.4, 4. Swerts (Belg) 10.42.46; 5. A. Santy (Fr.) 10.42.48; 6. Poulidor (Fr.) 10.42.49) 7. Zoetemelk (Ned.) z.t., 8. Gi- mondi (It.) 10.42.51; 9. Mortensen (Denm.) 10.42.54; 10. Van Roosbroeck (Belg) 10.42.56; 17. Kuiper (Ned.) 10.43.01; 25. Karstens (Ned.) 10.43.12; 53. Bal (Ned.) 10.48.40; 92. Van Katwijk (Ned.) 10.51.13. DEN HAAG. James Vrij heeft maandagavond in het Congresgebouw in Den Haag ook in zijn tweede partij als prof laten zien dat hij een „grote” kan worden. De donkere Amsterdammer, die over een schitterende techniek en supe rieur voetenwerk beschikt, won op pun ten van Alfred Fris (W. Did.) De 36- jarige Duitsers bleek echter een routi nier, die ondanks een zware afstraffing toch het einde van de op zes ronden afgesloten partij haalde. Vrij demonstreerde zijn hele uitge breide arsenaal van stoten en schijnbe wegingen. De Amsterdammer vond wel iswaar voldoende openingen in de dek king van de Duitser, maar die bleek over een vrijwel onbegrensd incasserings vermogen te beschikken. Ook de schitte rende linkse hoek, die onmiddellijk werd gevolgd door een rechtse, pakte de Duit ser, al was het wel te zien dat hij opgelucht ademhaalde toen direct daar op de laatste gongslag klonk. Jo van de Broek, die evenals Vrij zijn tweede profpartij bokste, maakte in de korte tijd die hij in de ring stond, een goede indruk. De Bosschenaar kwam tegenover de Antilliaanse middengewicht Kid Silent te staan. Even leek het erop of Van de Broek moeite zou hebben met de onorthodox boksende Curagouenaar. Een rechtse opstoot besliste het gevecht na nog geen twee minuten. Silent ging zwaar neer, kwam wel voor de achtste tel overeind maar vergat volkomen Groggy de bokshouding aan te ne men. Hij werd staande uitgeteld. Sjeng Verstappen bleef ook in zijn zesde partij als prof ongeslagen. Dat was overigens tegen de op „rubberen” benen door de ring gaande Ray Adonis geen prestatie. De Afrikaan, die als beschon ken door de ring wankelde, bleek nau welijks in staat zich te verdedigen. In de tweede ronde, nadat Adónis een onge looflijke afstraffing had gekregen en na een links-rechtse combinatie was neer gegaan, werd de handdoek gegooid. Het redde Adonis niet meer van de Knock out. Zwaargewicht Bert Nikkelen Kuyper, die meestal de lachers op zijn hand heeft, scheurde in de tweede ronde van zijn partij tegen de Fransman Jean Bel- val een spier in de rechterarm. De Rotterdammer probeerde nog twee ron den lang zijn tegenstander met één arm te bestrijden, maar zag in de vierde ronde het hopeloze daarvan in. Ben Zwezerijnen won, dankzij zijn technisch overwicht op punten van de vervaarlijk molenwiekende Afrikaan Ilunga. AMSTERDAM (ANP). Vier prominente Nederlandse sportsponsors, vrijwel uitsluitend „werkend” in de zaalsporten en zonder uitzondering betrokken bij het basketbal, hebben gisteren hun plannen voor de Vereniging Sportsponsoring Neder land openbaar gemaakt. Het viertal. Delta Lloyd, Raak, Nationale Nederlanden en Levi’s, wil de verhoudingen binnen alle groepen, die betrokken zjjn bij de financiële steun aan de Nederlandse sport, verbeteren. Het initiatief leidde tot de oprichting van hun vereniging op 22 januari, een rondschrijven aan 81 bedrijven en instellingen in Nederland die sponsoren en een vergadering te Amsterdam maandagmiddag met vertegenwoordigers van ongeveer vijftig van de aangeschrevenen. Na die bijeenkomst vertelde de heer H. Kortekaas van Raak dat de reacties over het algemeen seer positief waren. Tijdens cje persconferentie bleek te vens dat de Nederlandse Sport Federatie bereid is tot samenwerking of overleg met de nieuwe vereniging. De directeur van de NSF, dr. W. van Zijll, stelde dat binnen zijn organisatie een commissie sponsoring en reclame al ongeveer twee jaar bezig is met het zoeken naar oplos singen voor de problemen van de sport sponsoring. „De NSF”, voegde de heer Van Zijll er aan toe, „is blij een ge sprekspartner te hebben gevonden. Het is’ mij gebleken dat onze angst voor een club, die ons voor het blok zou zetten en ons de wet zou willen gaan voorschrij ven, ongegrond is gebleken”. De Vereniging Sportsponsoring Neder land en de NSF zullen op 17 april gezamenlijk vergaderen. De vereniging, op dit moment beslaan de uit de vier bedrijven die dit jaar een anderhalf miljoen gulden in de sport staken, heeft ten doel de ontwikkeling van de sport, het behartigen van de belangen van de sponsors en de begelei ding van de gesponsorden te bevorderen. De vereniging wil een contact- en over legorgaan worden, adviezen verstrekken en een sponsorcode opstellen en doen naleven. Werkend lid van de vereniging kunnen die bedrijven worden, die zich bezig houden met sportsponsoring. Gedachten van de vereniging die in de sponsorcode moeten worden Opgenomen zijn onder andere: Voor de sponsor dient het belang van de gesponsorde tenminste gelijk- Het bestuur, voorlopig bestaande uit de heren H. Kortekaas (Raak), mr. J. Douwes (Nationale Nederlanden), M. Fijneman (Levi’s) en H. Julien (Delta Lloyd), meende dat dit geen aanleiding mocht zijn niet te proberen de sponso ring in betere banen te leiden. Er be staat tenslotte altijd een mogelijkheid dat via de bonden dwingende voorschrif ten op advies van de vereniging zullen worden uitgevaardigd. Enigszins teleurgesteld over de eerste stappen van de nieuwe vereniging waren de vertegnewoordigers van een al jaren lang bestaande organisatie van sponsors, namelijk de bond van amateursponsors uit de wielerwereld. De heren H. Krott en J. Stoop, bestuursleden van de BV AS, meenden dat veel van de gedachten van het bestuur van de Vereniging Sportspon soring Nederland gericht waren op bal- sporten en dan nog voornamelijk zaalsporten en dat onvoldoende is gedacht aan motorsport, autosport en wielrennen om een paar voorbeelden te noemen. LONDEN (Reuter).De overwinning van 4-3, die Newcastle United op Not tingham Forest behaalde, afgelopen za terdag in de kwartfinales van het toer nooi om de Engelse voetbalbeker (FA Cup), kan de winnaar op een mogelijke diskwalificatie komen te staan. Notting ham Forest heeft maandag een officieel protest ingediend bij de Engelse voetbal bond naar aanleiding van de wanorde lijkheden, die tijdens het duel plaatsvon den. De wedstrijd werd ontsierd door talloze grove overtredingen het „hoogte punt” van afle chaotische toestanden viel twintig minuten voor het einde. Op dat moment, net uit spelende Not tingham had een voorsprong van 3-1, kregen de bezoekers een strafschop te nemen en werd een speler van de thuis club het veld uitgestuurd. Duizenden woedende aanhangers van Newcastle stroomden het terrein op om de scheids- waardig te zijn aan het eigen bedrijfs belang. Sponsoring veronderstelt een be trokkenheid die meer inhoudt dan een financiële bijdrage. De sponsor dient er op toe te zien dat binnen de organisatie van de gesponsor den voldoende waarborgen geschapen zijn voor het welzijn van de spelers. Sponsoring behoort op duurzame ba sis te geschieden, bij voorkeur dient een overeenkomst voor drie jaar te worden aangegaan. De sponsor behoort overeenkomsten tussen andere sponsors en gesponsorden te respecteren en niet te proberen deze verhouding te verstoren (ronselen). De Sunderland-spelers Dannis Tueart en Mie Horswill zijn gisteren in dienst getreden bij de eerste divisieelub Manchester City. Tony Towers deed het tegenovergestelde. Met de ruil is 2.250,000,- gemoeid. Towers is 750.000,- waard, zodat Manchester City de rest moet bijpassen. De 24-jarige Tueart werd maandag voor het eerst gekozen in het Engelse elftal dat op april tegen Portugal speelt. e v n C o i e r f r I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16