Prijsverhogingen van kolen en elektriciteit reeds aangekondigd Ramsey treedt af Aanklacht inbraak ingetrokken Littlejohns ontsnappen Belgische formatie moeilijk Nieuwe staking Uitstel gesprek Israel/Syrië Rapport over Weerts in Ethiopië Gijzelaars gedood in Parijs bejaardenhuis Portugees ieger paraat een miljoen gulden aan prijzen 1 k*. N Interne disciplinaire problemen REGELING VOOR ADVISEURS NIXON GEWESTVORMING BLIJFT GROOT OBSTAKEL VU: Numerus fixus voor twaalf studierichtingen k 1 1 Aanslag op bar met machinegeweer „Port Said snel open” VAN DER LOUW DAAGT WIEGEL UIT tr 3 maart 19'4 Weer welvarend Tekort Beste mogelijkheid I Smalle marges ib i PEUGEOT "7 7J1. 7 W |L Ernstige inflatie bedreigt Engeland n 5? 55 Dr. Michael Ramsey LONDEN de de moeten (Van onze redacteur in Brussel H. Kolb) aangevraagd i deerd. konnen. 1 giste- lebben ■wach- ijning. redac- istiscb isteren auto- ilome- rankrijk mg vat wense »orwaar- Keith werd meteen weer gepakt maar Kenneth is spoorloos. De 31-jarige Kenneth werd eind 1972 tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld en zijn 29-jarige broer kreeg 15 jaar wegens hun overval op een bank in het centrum van Dublin. Syrië schijnt aanwijzingen te hebben gegeven dat het niet een vertegenwoor diger naar Washington zal sturen dan nadat een nietgenoemde „hoogeplaatste” Israëlische onderhandelaar een onder houd heeft gehad met minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger. eigendom van de staat is, heeft ver klaard dat het „enige weken” zal duren voordat men weer op volle toeren kan gaan draaien. Door een tekort aan cokes voor de havens was de staalproduktie met 40 percent gedaald. BRUSSEL. België gaat een zeer moeilijke formatieperiode tegemoet na de verkiezingen van afgelopen zondag. De na meer dan 24 uur langzaam doch zorgvuldig tellen officieel bekend gemaakte uitslag, geeft de christendemocratische afvaardi ging van de met 60.000 persoonlijke voorkeurstemmen gekozen Tindemans een winst van 5 zetels; de Vlaamse Volksunie wint één zetel, de liberalen en communisten ver liezen er één, terwijl de socialisten het met twee kamerleden minder zullen moeten stellen evenals de Franse-taalpartijen FDR-RW (Front Democratique des Franco- phons-Rassemblement Wallon) die hun opmars in Brussel en de provincie Brabant gestuit zagen. Vooral van belang was het feit dat Groot Brittannië tegen 1978 zijn eigen olie uit de Noordzee zou kunnen pom pen. kan alleen worden verwezenlijkt indien de regering in de kamer een tweederde meerderheid achter zich krijgt. De bar waar de schutter binnendrong lag in een katholieke wijk die reeds vaak het doelwit is geweest van protes tantse terroristen. De dader ontkwam in een gereedstaande auto. LISSABON (Reuter) De Portugese strijdkrachten zijn in staat van paraat heid gebracht wegens „interne discipli naire problemen”, zo is door een officië le woordvoerder in Lissabon meegedeeld. cent. De Christen-Democraten wonnen 2 percent. In het vorige maand uitgekomen boek staat dat de oorlogen in Afrika niet met militaire middelen alleen kunnen wor den gewonnen. Gepleit wordt voor een federatie van Portugal en de overzeese gebieden, waarin deze laatste vrijwel dezelfde rechten hebben als het moeder land. (Reuter). Dr. Michael Ramsey, Anglicaans aartsbisschop van Canterburry, heeft gisteren bekendge maakt dat hij met ingang van 15 no vember aftreedt als leider van de Kerk van Engeland en titulair hoofd van on geveer 64 miljoen christenen. istische Nekra- dat de tt hem Izjenit- roorde- Stalin- (graven :ns het iade. proces 'ermee- tember. orberei- iven op lijn, op aar eet ie Ber- Vogel- Kamer- om op- op de der de e actie sties uit ankrijk Iwitser- derlan: worde: i zang- ter van eo heeft immissie regerm ieke he tten. It sssadem .972 niet ADDIS ABEBA (AFP, UPI, DPA). In Ethiopië hebben de luchtverkeerslei ders gisteren besloten in staking te gaan, zo is van welingelichte zijde in Addis Abeba vernomen. Dit geval betreft de inbraak in het kantoor van dr. Lewis Fielding, psychia ter van Daniel Ellsberg, de beklaagde in de zaak van de Pentagon-documenten. In een verklaring die namens Jawors ki is uitgegeven, staat dat de aanklacht is ingetrokken omdat het in dat geval veelal gaat om zaken van nationaal belang die het best kunnen worden be handeld door het federale hof. De maatregel is genomen naar aanlei ding van de ontevredenheid onder de jonge officieren over hun betaling. De toestand is verergerd door geruch ten over maatregelen die zouden worden genomen tegen Generaal Antonio de Spinola, de plaatsvervangende stafchef en schrijver van het omstreden boek „Portugal en de Toekomst”, zo verluidt van militaire zijde. lamhe- >erging tijd to krijgen i het „open maart s mid- ceerd vraaggesprek vrij optimistisch ge toond jegens de toekomst van zijn land. Het land zou zijn economische proble men binnen 18 maanden de baas kunnen zijn „en we zullen als we niet helemaal gek zijn, tegen 1978 weer welvarend zijn”, aldus Lord Balogh. Het is zeer de vraag in hoeverre beide partijen nu hun verkiezingsbeloften kunnen handhaven als ze elkaar binnen één regering moeten gaan vinden. Boven dien zit er binnen de CVP nog wat oud zeer omdat de Franstalige Christen-De mocraten na het aftreden van Leburton en zijn socialisten een poging van Tinde mans hebben getorpedeerd om een min derheidsregering te gaan vormen. Tinde mans zei toen de regeringscrisis absurd te vinden. Ierland iceerde streek- toege- woners van de op de voeden groot- aange- n. Het i wor- politie overging tot bestorming van woning. Grasso ging zondag het huis van vrouw binnen nadat hij twee buren had doodgeschoten die erover geklaagd had den dat hij teveel lawaai maakte. Hij zou aan achtervolgingswaanzin ge leden hebben. Dat kunnen de socialisten des te ge makkelijker zeggen, omdat in weerwil van hun twee verlieszetels zij in stem men slechts een half percent zijn achter uit gegaan op het totaal van 5,7 miljoen geldige stemmen. De liberalen verloren maar een tiende percent, de Volksunie 0,9 percent en de Francophonen 2 per- WASHINGTON (UPI, AP) Het ge sprek tussen Israel en Syrië over het scheiden van hun troepen in de heuvels van Golan is minstens-twee weken uit gesteld. Het einde van de noodtoestand kreeg formeel zijn beslag toen er in de Britse troonraad op Buckingham Palace een door Koningin Elizabeth getekende ver klaring werd voorgelezen. De regering verklaarde echter dat er voorlopig nog enkele bijzondere maatre gelen van kracht zullen blijven. Daaron der vallen b.v. de maximum-snelheid van 50 mijl per uur (80 kilometer) op autosnelwegen. De nieuwe Britse minister van staat in het ministerie voor de energievoorzie ning, Lord Balogh, heeft zich volgens een gisteren in „Der Spiegel” gepubli- De 69-jarige prelaat heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan Koningin Eliza beth, titulair hoofd van de Anglicaanse Kerk. Dr. Ramsey werd in 1916 aarts bisschop van Canterbury. Hij zal op de dag na zijn zeventigste verjaardag aftre den. De aartsbisschop is vooral bekend ge worden als voorvechter van de christe lijke eenheid, zowel tussen protestanten als rooms-katholieken als tussen de pro testanten onderling. De voorwaarde houdt in, dat als de landelijke capaciteit in een studierich ting toereikend is de studentenstop niet doorgaat, maar een plaatsingscommissie wordt gevraagd. BELFAST (AP) Een man werd ge dood en drie anderen gewond toen gister avond een man een bar in Belfast binnentrad en met een machinegeweer het vuur opende op de aanwezigen. PARIJS (AFP). De Italiaanse gast arbeider Santo Grasso, die zich met twee gijzelaars had verschanst in een woning in de Parijse voorstad Ecquevil- ly, heeft gisteren de gijzelaars - zijn vriendin en haar zoontje van zeven - gedood en vervolgens een eind’ aan zijn leven gemaakt, een half uur voordat de De normale, vijfdaagse werkweek was gisteren weer ingegaan, maar de etalage verlichting in de winkels en de lichtre clames buiten mogen nog niet volledig worden ontstoken voordat de overheid heeft bepaald dat de energievoorraden weer op normaal peil zijn. Bij een opiniepeiling van het instituut Louis Harris heeft een meerderheid van de ondervraagde Amerikanen als zijn mening uitgesproken, dat de commissie uit het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek instelt naar Nixons optreden in de Watergate-zaak, zich voor „impeach ment” van de president moet uitspre ken als hij gegevens betreffende deze zaak achterhoudt. Deze meerderheid bedroeg 54 percent. Van de ondervraagden was 64 percent van oordeel dat Nixon de gevraagde stukken niet zal overdragen, terwijl 71 percent meende dat de president belang rijk materiaal achterhoudt. Daarentegen was 18 percent van oor deel dat de president eerlijk was, terwijl 11 percent daar niet zeker van was. üornjum van de timings- e jarer. van de lektrici- lermeer, nderwe- k" voor )an had >or „ge- LONDEN (AP) Premier Harold Wilson heeft gisteren formeel een einde gemaakt aan de noodtoestand in Groot Brittannië, die bijna vier maanden eerder door zijn voorganger Heath was uitgeroepen vanweze het arbeidsconflict in de mijnen en de energiecrisis. Nu zijn de mijnwerkers in bijna alle 260 Britse mijnen weer aan het werk gegaan. Op de vraag of zijn land zich zal terugtrekken uit de EG onder de nieu we socialistische regering, antwoordde de uit Hongarije afkomstige Britse edel man: „de politieke redenen zjjn zelfs nog belangrijker dan de economische, en het gaat wel de kant op dat Wij lid zullen blijven. Maar de kosten moeten recht vaardiger worden verdeeld en over het landbouwbeleid moet opnieuw onder handeld worden”. De regering-Leburton berustte op drie pijlers: de CVP, de BSP en de Liberalen. De verliezende taalpartijen evenwel zijn voor de zich ideologisch radicaliserende socialisten onaanvaardbare regerings partners geworden. Ook de CVP vindt trouwens dat het experiment met een drie-partijen regering eigenlijk is mis lukt omdat het tot zoveel verwatering moet leiden. Zij wil kennelijk terug naar het rooms-rood waarmee België al zoveel jaren vertrouwd is. De verkiezingsuitslagen tonen aan dat de CVP in Vlaanderen de grote winnaar is, doch dat de Socialisten in Wallonië de boventoon zijn blijven voeren, hoewel ook daar de Franse vleugel van de CVP winst boekte. WASHINGTON. (Reuter) De be schuldiging van inbraak en samenzwe ring in Los Angeles tegen de vroegere adviseurs van president Nixon, John Ehr- lichman en David Young wordt inge trokken op grond van een regeling die tot stand is gekomen met de bijzondere Watergate-aanklager Leon Jaworski. WEERT. In het bejaardenhuis Van Berlo Heem te Weert kunnen gesigna leerde tekortkomingen in de sfeer van communicatie tussen leiding en bewo ners en de welzijnszorg worden opgelost door het bestuur een bredere samenstel ling te geven, door de huidige directrice (zonder financiële nadelen en zonder dat haar moreel leed mag worden toege bracht) gedurende de laatste twee jaren voor haar pensionering van de daadwer- keljjke uitoefening van haar functie te ontheffen, door de aanwezige rector te vervangen en door de personeelsformatie deskundig te laten doorlichten. Dat zijn de adviezen van een door Gedeputeerde Staten aangewezen com missie van onderzoek. Het Van Berlo Heem bestaat thans ruim vijf jaar. Het omvat een verzor gingshuis voor 106 bejaarden en een torenflat met bejaardenwoningen. In het najaar van 1973 kwam het in opspraak, toen een actiegroep het bestuur betichtte van ondemocratisch en autoritair optre den en de directrice van „onmenselijk handelen.” Wat dit laatste betreft: de commissie van onderzoek concludeert, dat daarvan niets is komen vast te staan. Wel zijn er fouten gemaakt. 1 o 1AL ILA UR IKE NK Dit heeft de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Joseph Sisco in Washington bekendgemaakt. In een verklaring ten overstaan van de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen zei Sisco dat het er nu de schijn van heeft dat er in het geheel geen directe ontmoetingen zullen komen tussen de respectieve onderhan delaars. Oproerpolitie bestormde het universi- ■itsterrein en gooide traangasgranaten, waarna de studenten de benen namen. „Hans Wiegel heeft dezer dagen ge zegd dat de PvdA geen 100.000 leden heeft. Welnu, ik daag hem uit tot een bezoek aan het bureau van de PvdA. Daar kan hij vaststellen dat we 100.386 leden ir de computer hebben”, aldus Van der Louw. Hij wees erop dat door de activiteiten van de minister van Financiën, „er geen zwart geld kan worden gestopt in de tot nu toe armzalige VVD-verkiezingscam- pagne”. Over de inkomensverdeling en de belastingmaatregelen merkte PvdA- voorzitter Van der Louw op dat Hans Wiegel ook op dit gebied de PvdA ver dacht probeert te maken. „De PvdA zal ervoor vechten dat juist dit jaar nu er minder te verdelen valt de mensen tot 18 mille echt meer gaan verdienen. Of zij die meer verdienen dit jaar iets extra’s kunnen krijgen hangt af van de economische ontwikkeling”. Hij zei dat die toestand zaterdagoch tend is ingegaan en voor alle onderdelen Tijdens hun proces verklaarden zij dat zij voor de Britse geheime dienst werk ten en dat zij als politieke gevangenen wensten te worden beschouwd. Zij zou den door gewapende overvallen, waar van het illegale Ierse Republikeinse Le ger de schuld' zou krijgen, de sympathie voor die organisatie hebben moeten on dergraven. De National Coal Board, het leidingge vende orgaan van de Britse staatsmij nen. heeft inmiddels aangekondigd dat de prijzen voor huisbrand, industrieko- len, en cokes per 1 april tussen de 28 en 48 percent in pr(js zullen stijgen. Deze maatregel is noodzakelijk om de verliezen, die door het lang slepende conflict zijn geleden, te compenseren. De „Electricity Councel” voor de stroomvoorziening kondigde onmiddellijk aan dat zij bij de regering vergunning zal vragen voor een tariefsverhoging om de gestegen brandstofprijzen te kunnen doorberekend. Na verwacht zal de genationaliseerde staalindustrie hetzelfde doen. Met al deze prijsverhogingen zal de inflatie thans 12 percent onver mijdelijk nofj verder stijgen. DUBLIN (Reuter). De Engelse broers Keith en Kenneth Littlejohn, die tijden hun proces wegens bankroof be weerden voor de Britse geheime dienst te hebben gewerkt, z(jn gisteravond ont snapt uit de Mountjoy-gevangenis van de Ierse hoofdstad Dublin. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN. PvdA-voorzitter André van der Louw heeft gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Hooge- veen de VVD-fractieleider Hans Wiegel ervan beticht dat deze de PvdA mei twee pertinente onwaarheden in een kwaad daglicht wil stellen. Van der Louw daagde Wiegel uit om zijn bewe ringen over het ledental van de PvdA en de inkomensverdeling te bewijzen. Het is dan ook zeer de vraag in hoeverre de komende regering-Tinde- mans sterk genoeg zal zijn om bij het gegeven van de Christen-Democratisch- Rode samenwerking de staatkundige hervormingen door te voeren waarop België nu al zoveel jaren wacht. Een van de grote obstakels bij het vaststellen van een regeerprogramma is de zogenaamde gewestvorming die niet alleen allerlei bevoegdheden aan de ge westen wil overdragen doch tevens be oogt eens en vooral een eind te maken aan het eindeloze geharrewar over de grenzen van Vlaamse en Waalse taalge bieden en in het bijzonder over de grenzen van Brussel. Gewestvorming Tindemans zal dus binnen zeer smalle marges moeten werken om zijn vijf kersverse winstzetels voor de toekomst uit te bouwen. Bij dergelijke geringe verschuivingen immers kan winst zeer snel in verlies verkeren. Op de universiteit in de Ethiopische hoofdstad is gisteren opnieuw onrust ontstaan. Ca. 1.000 studenten riepen an- ti-regeringsleuzen en verbrandden een portret van premier Endalkatchen Ma- De automobielindustrie zal nog enige tijd de driedaagse werkweek aanhouden wegens een tekort aan be paalde onderdelen. De British Steel Corporation, die het Traangasgranaten worden door de Parijse politie afgevuurd tijdens de bestorming van de woning, waarin een Italiaanse gastarbeider zich meer dan 24 uur verschanst had met twee gijzelaars. De CVP (72) en de BSP (59) beschik ken op een totaal van 212 kamerzetels niet over genoeg steun. De liberalen hebben inmiddels al laten weten dat zij niet aan de gewestvorming zullen mee werken als zij in de oppositie worden gedwongen. Zou Tindemans ervan uit gaan dat de gewestvormingsmeerderheid al in de regering moet worden inge bouwd, dan kan hij aan een drie-partij en regering niet ontkomen. Gegeven de politieke onmogelijkheid daarvan blijft dan de coalitie met de socialisten als beste mogelijkheid liggen en moet de kamer zelf de rest van de tweederde meerderheid voor de gewestvorming fourneren. Politiek Brussel verwacht dat de ko- ning, die vandaag zijn raadplegingen be gint, eerst een informateur zal aanwij zen die de politieke perken moet zuive ren van het af val waarmee de partijen hun verkiezingsstrijd onderling hebben opgeluisterd. Dan kan Tindemans daarna zonder te worden belast door al het oude zeer dat nog ligt opgetast een regering in elkaar zetten. Maar dan nog: de socialisten dreigen nu al met de steun die zij vakbeweging genieten Voor een goede verstaander betekent groot deel van hun eisen ingewilligd willen zien of anders zullen zij van de macht van die vakbeweging gebruik ma ken. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze Deze staking komt een dag nadat een algemene staking van vier dagen was geëindigd- De verkeersleiders staken om kracht bij te zetten aan hun looneisen die nog niet door de regering zijn bestu- AMSTERDAM. (ANP)— De Vrije Universiteit in Amsterdam heeft beslo ten voor twaalf studierichtingen een nu merus fixus aan te vragen, waarvan voor zeven onder voorwaarde. Voorts is een plaatsingscommissie voor drie studierichtingen. van de De vele fabrieken hebben gewaar schuwd dat het wel zes weken kan duren voordat men weer in vol bedrijf is. Er heersen nu nog forse tekorten aan bijvoorbeeld staal en chemicaliën. van de strijdmacht in het hele land geldt. Alle militairen zijn geconsigneerd, verdere bijzonderheden gaf de woord voerder niet. Hij zei alleen dat de moei- lijheden vrijwel waren opgelost. Van militaire zijde verwacht men, dat de paraatheidstoestand waarschijnlijk de rest van de week nog zal duren. CAIRO (AP) Egypte hoopt dat de haven van Port Said in april weer open kan gaan. Dit zou dan voor het eerst zijn sinds 1967, is hier gisteren van officiële zijde bekendgemaakt. dit dat ze een

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3