Gevonden Haven voorwerpen Concert in Velsen-Zuid Uitgangspunt: gelijke huurprijzen voor gelijksoortige woningen Raadslid H. de Boer licht burgers voor over huurverhoging-Zeewijk k Langvingergilde weer actief Ongevallendienst had veel werk Velsense politici op bezoek bij de Samenwerkende Vrouwenorganisaties N w 5 POLITIEKE SCHOLING VOOR VROUWEN UK „Cantores Feliseni” M i t IJMUIDER COURANT UNSDAG 1 2 MAART 1974 (Van een onzer verslaggevers) Invitatie Politiek Bouwkosten VELSEN. Mevrouw C. J. van Wetter-Zuurendonk, presidente van de Raad van Samenwerkende Vrou wenorganisaties („SAMVO”) in Vel- sen, meende maandagavond in de Petrazaal aan de Spaarnestraat alle reden te hebben om met voldoening en genoegen terug te zien op de cur sus „Politieke Scholing”, welke deze organisatie voor de vrouwen uit Vel- sen heeft verzorgd. Hiervoor hebben zich immers ongeveer honderd da mes gemeld, die als een enthousiaste groep geregeld trouw zijn opgeko men. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeenteraads lid, oud-wethouder en thans Tweede Kamerlid H. de Boer heeft zich in een brief gericht tot de bewoners van Zeewijk met betrekking tot de huurverhoging in hun wijk. Dit naar aanleiding van de activiteiten der- genen, die in Zeewijk een huurders vereniging willen oprichten tenein de gezamenlijk te protesteren tegen de huurverhoging en ook in ver band met de brieven welke H. de Boer mocht ontvangen met name van de zijde van protestant-christe- lijke kiezers, die hem wilden over brengen dat de huurverhoging ook hun niet lekker zat. «Ml weri uit Colchester, (Van een onzer verslaggevers) Het is gebruikelijk dat bij de bereke- En tenslotte kwam met de heer De Boer de voormalige wethouder van fi nanciën nog even aan het woord, toen hij berekende dat de gemeentelijke be lastingen minder onrechtvaardig worden geheven, als men wel eens veronderstelt. Negentig percent van de uitgaven kun nen immers worden bestreden met door „Den Haag” verstrekte financiën. Als laatste spreker had de heer F. F. J. Reichenfeld (P.v.d.A.) aan zijn vijf minuten ruim voldoende, doordat hij in Velsens nieuwbouwwijk Zeewijk, waar een kleine groep burgers wil pogen te komen tot een huurdersvereniging ten einde gezamenlijk onder meer een actie te voeren tegen de door de gemeente in gestelde huurverhoging. >ank. aan lede- nen- oede ituur s keer er be ad on- haar talloze uit als meert- :r van en als seland. :en uit ïrwijk. Haar plaats er na e man richter endien istche- vorige omdat tijd in een cel over dachte de be- hrigent oneen, m geen Boe- djge- itjes, osch, de Hij feit, n zo basis euwe voor bank oedig i van wijkse a: an- oeren- 12-136; dnazie 48-58; emen: lauwe sythia 5; iris :is 70- tulp 0; be- eraria 40-75; I; st. uw uit 973 h ichtin. gen en velen ;rde, it htbank i voor- i vier ijd en ■ring. Zo meende de heer J. Hoekstra (DS ’70) dat de vrouw in toenemende mate bij de politiek dient te worden betrok ken en toonde hij zich ook een voor stander van een doelmatiger bestrijding van de criminaliteit, mede door meer preventie en een betere begeleiding op school en in het gezin. blokken Schiplaan ligt derhalve ook na 1 januari 1969- We hebben hier echter te maken met een complex van 1008 wo ningen. De woningen verhuurd in 1967 en 1968 Orionweg, Dennekoplaan, Keet- berglaan en Scheiberglaan ged.) hebben op de berekening van de gemiddelde bewoningsdatum uiteraard ook invloed. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden af ge geven. kennis geven. U gelieve dan schriftelijk aan het bestuur van de Woningstichting Velsen te laten weten dat u met de regeling niet akkoord gaat en dat u een door de minister vastgesteld bezwaar schrift toegezonden wenst te zien. Wellicht ten overvloede wijs ik u nog op het bestaan van de individuele huur subsidie, waarvan de normen onlangs zijn verhoogd. De 8e afdeling ten stad- huize kan u hierover alle inlichtingen verstrekken- Daarop benutte ir G. A. Schoolkind (V.V.D.) zijn korte spreekbeurt met erop aan te dringen dat het gemeentelijk huishoudboekje eens wat zorgvuldiger wordt bekeken. Volgens hem zal men dan waarschijnlijk tot de conclusie ko men dat bepaalde zaken beter en goed- zijn die iding het kort te kennen gaf de manier, waar op in Velsen de onroerend goed-belas- ting wordt geheven, als een volkomen normale zaak te beschouwen- Daarbij leek hem het politiekorps in Velsen momenteel sterk genoeg, vooral wanneer de vernielzucht en de baldadigheid door een goede opvoeding kan worden be perkt. ning van de huurprijzen wordt uitge gaan van het standpunt dat voor gelijk soortige woningen van eenzelfde com plex gelijke huurprijzen moeten gelden. In verband met de risicoverrekening lonen en prijzen zijn de bouwkosten van de laatst gereedgekomen woningen hoger dan die van de eerder gereed gekomen woningen- Als gevolg daarvan zouden de huurprijzen, objectief bezien, ook hoger moeten zijn. Het is duidelijk dat de verschillen in bouwkosten per woning koper kunnen worden uitgevoerd. Voorts leek het hem gewenst ook in Velsen gebruik te gaan maken van zogenoemde „wijkagenten”, terwijl hij tenslotte ver klaarde te hebben vastgesteld dat de onroerend goed-belasting in Velsen hoogst ongunstig afsteekt bij het lande lijk gemiddelde. steeds naar streeft de afstand tussen burgerij en overheid zoveel mogelijk te overbruggen. In dit verband leek hem ook het in het openbaar vergaderen van de raadscommissies bijzonder gewenst, waarbij ir. Heller het nog idealer zou vinden, wanneer de burgers zich hier ook in de discussies mogen mengen. En verder vestigde hij er de aandacht op dat door D ’66 geregeld goed onderwijs een schoon milieu en belastingen naar draagkracht worden voorgestaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Ongevallendienst en de politie kunnen op ’n druk weekeinde terugzien. Op verschillende plaatsen bin nen de gemeente hebben zich namelijk ongevallen voorgedaan, waarbij slachtof fers naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. Op de Haringkade reed een 17-jarige bromfietser achter een vrachtauto van daan, vlak voor een naderende personen auto. Met letsel aan zijn kin is hij naar het Zeewegziekenhuis vervoert Daar kwam ook een 16-jarige jongen, die met zijn fiets het kruispunt Haringkade/Dok- weg had overgestoken en naar de politie vaststelde onvoldoende had uitgekeken. De jongen werd aangereden en brak zijn linker-onderbeen. In Velsen Noord liep op de Grote Hout- of Koningsweg een 11-jarige jon geman een gekneusde arm op toen hij rijdend op zijn fiets nabij de spoorwego vergang door een auto werd aangereden. Ook in het Zeewegziekenhuis arriveer de voor behandeling een 28-jarige brom fietser, die op de Middensluisweg met zijn bromfiets een aanrijding had met een andere bromfietser en letsel aan een voet opliep. Tot slot moest de Ongeval lendienst ook in actie komen voor een ongeval op de Kerksingel, waar een 44- jarige dame die met haar rijwiel ten val was gekomen letsel aan het voorhoofd had opgelopen. Uiteraard kon elke partjj-vertegen woordiger niet meer dan vijf of zes minuten spreektijd worden toebedeeld, een limiet waar door de presidente streng de hand aan werd gehouden. De heren moesten zich aldus bij het onder woorden brengen van hun respectieve opvattingen telkens tot een minimum beperken, al bleken deze korte uiteen zettingen na de koffiepauze toch vol doende stof voor een geanimeerde dis cussie te hebben opgeleverd. En hoewel de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten binnen de drie weken zullen plaats vinden, waren de heren over het alge meen zo loyaal van deze gelegenheid geen gebruik te willen maken voor het nadrukkelijk propageren van de beginse len van de eigen club. Al lieten zij dan ook over hun principes nimmer de ge ringste twijfel bestaan. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: étui met vijf sleutels, ring met twee sleutels, étui met sleutel, ring met sleutels, étui met drie sleutels, twee huissleutels, herenportemonnee met inhoud, damesbril in koker, knipporte- monnee met inhoud, paar dameshand- schoenen, verzekeringsplaatjes van bromfiets (PWM 548 en DIDI 935), he- renarmbandhorloge, bontmuts, sjaal, au tosleutel, meetlint, ringetje, handschoen. Hierop werden alle aanwezige dames vriendelijk door ir. K. Heller (D ’66) geïnviteerd binnenkort eens een verga dering van zijn raadsfractie te komen bezoeken, omdat deze partij er nog dwongen een stuk zelfstandigheid uit handen te geven. Ook bleek hij voor stander van een meerjarenplan, omdat alleen op deze manier valt te bepalen welke voorzieningen op korte termijn dienen te worden gerealiseerd. VELSEN. Het langvingergilde is in de afgelopen dagen weer actief geweest. In de werkplaats De Tunnel werd het eeste ongewenste bezoek gebracht en naar wordt aangenomen door jeugdige personen, want er wordt alleen snoep goed vermist. Uit een woning aan de Santpoortse Dreef ontvreemdde men 500, nadat het hele huis was doorzocht. De kleuterschool Spaarnberg aan de Wüstelaan stond eveneens op de lijst voor dit weekeinde. Hier bedroeg de buit 62. Uit een schuur achter een woning aan de Duin en Kruidbergerweg werd een boormachine gestolen. Na de pauze werden daarop de dames in de gelegenheid gesteld met de politici van gedachten te wisselen, waarbij on derwerpen als de wijkagent, belastingen en milieuvervuilingen iets uitvoeriger konden worden besproken. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Gemengd Dubbel- kwartet „Cantores Feliseni” concerteert vrijdag 15 maart onder leiding van diri gent Fred Schaap in de Engeimunduskerk. Aan dit concert werkt ook mee de Stem des Volks uit Santpoort, terwijl op in strumentaal terrein de begeleiding wordt verzorgd door .Musici Feliseni”. Op dit instrumentale gebied zal men solistisch optreden kunnen beluisteren van Corry Kerkhoff (hobo) en Kya Hengstmangers (clavecimibel). Door de koren worden uitgevoerd werken van Lenz, Marcello en H. An- driessen, alsmede de Mis in D van Mo zart en de kantate nr. 106 van Johan Sebastian Bach. A, Borst (sopraan), Leni Prins (alt). Ad van Baasbank (tenor) en Koop van Loo (bas) zingen de soli in deze werken. Het concert begint vrijdag avond om acht uur. Nadat op drie cursusavonden achter eenvolgens de onderwerpen onderwijs, gezondheidszorg en sociale zaken en volkshuisvesting en openbare werken waren behandeld, was het maandag de beurt aan financiën, algemene zaken en economie. Het bestuur had zes plaatse lijke politici bereid gevonden hun visie op deze drie onderwerpen kenbaar te maken, welke gemengd gezelschap aldus bestond uit de heren F. F. J. Reichenfeld (P.v.d.A.), K. Heller (D’66), C. Hoek (P.S.P.), G. A. Schoolkind (V.V.D.), H. de Boer (CDA) en J- Hoekstra (DS ’70). Behalve de presidente bevond zich aldus weer geen enkele dame achter de fo- rumtafel. De politie achterhaalde twee knaapjes van elk elf jaar die juist een bromfiets in Haarlem hadden gestolen. Voorts werd door de politie proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een bromfiets, tegen twee jongens van 15 en 1® jaar. groter zullen zijn naar gelang de bouw tijd van een complex langer is. Het uitgangspunt, dat de huurprijzen van gelijksoortige woningen in een complex gelijk dienen te zijn, komt ons op zich als een juist uitgangspunt voor. Uit het vorenstaande volgt dat de aangegeven huurverhoging niet als extra onredelijk kan worden aangemerkt. Indien u ondanks bovenstaande uit eenzetting bezwaren blijft houden, kunt u van die bezwaren tot 1 mei 1974 De heer H. de Boer (C.D.A.) vestigde daarop nog eens de aandacht op de noodzaak van een sluitende begroting, omdat een gemeente anders wordt ge- Op zijn beurt bepleitte de heer Hoek (P.S.P.) een gemeentelijke belastinghef fing naar draagkracht, terwijl naar zijn mening ook bij de milieuheffing geen enkele relatie met het inkomen in acht wordt genomen. Ook beschouwde hij het als een onrechtvaardigheid dat elk gezin hiervoor met hetzelfde bedrag wordt aangeslagen, onverschillig of dit nu uit drie, dan wel uit zes of tien personen bestaat. IJMUIDEN. Maandag arriveerden in IJmuiden: Colchester, Londen; Alca, Kemi; Przenmysl, Limerick, IJmuiden; Daugiavspils, Ventspils; Magdalene, Rund- vik, Zaandam; Arteage, Le Havre; Asca- nius, Belawan; Rijnborg, Waya; Linda, Fawley; Herbert Macaulay, Brmen; La doga I, Stettin; Willmary, Great Yar mouth; Dintelborg, Thames, Staalhaven; Michaela E, Halmstad; Roger A Nilson, Cont. plat; Halcience, Londen; Majorca, St. Malo; Irsighate, Rochester, IJmuiden; Pegine, Rotterdam; Florida, Runcorn, IJmuiden: tinnes, Mool-Rana, IJmuiden; Ekfjord, Nynnesham. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Mobil Navigator, Benumont; Blackwall Point, Londen; Rijnstroom Harwich; Christine, Hull; Thetis, Rotterdam, Vel sen; Evanfjord, Hamburg; Vechtstroom, Hull; Amstelstroom, Shoreham; Nassau- borg, Delfzijl; Memel, Dagenham; Ska- gern, Boston, Zaandam; Port Marmock, Belfast; Alexis, Lissabon; Colchester, Londen; Alca, Rotterdam. Dinsdag gearriveerd: Bovenkerk, Freetown; Audrey Johanna, Zwijn- drecht; Royal Enterprice, Antwerpen; Farel, Antwerpen, IJmuiden; Deligente, Great Yarmouth; Therse, Antwerpen; Zaanstroom, Felitone. Dinsdag vertrokken: Kattenturm, Cont. plat; Willmary, Hull; Nanok S, Nette Thersa, Stanlow. De heer De Boer, die zitting heeft in de gemeenteraadsfractie CDA (ARP, CHU, KVP) schrijft, dat hij door middel van zijn brief wil proberen de gang van zaken met betrekking tot de huurverho ging uiteen te zetten- Hij schrijft: „Voor de bepaling van de hoogte van het percentage van de huurverhoging van de woningen aan de Schiplaan is van belang de gemiddelde bewoningsda tum van het complex waartoe de wo ningen behoren. De gemiddelde bewo ningsdatum wordt bepaald aan de hand van de data waarop de woningen voor het eerst worden verhuurd. Dit kan uiteraard eerst geschieden nadat de laat ste woning van het complex is verhuurd. Voor het complex 1008 woningen Zee wijk I ligt de gemiddelde bewoningsda tum tussen 8 mei 1967 (datum waarop de eerste woningen werden verhuurd) en 1 juni 1970 (datum waarop de laatste woningen werden verhuurd). Overeenkomstig de voor alle overige woningwetcomplexen van de gemeente gevolgde methode is voor het complex 1008 woningen, reeds in 1970 aan de minister bericht dat als gemiddelde be woningsdatum gold 28 december 1968. Uit het feit dat het rijk vanaf deze datum exploitatiebijdragen heeft ver strekt kan worden afgeleid dat ook het rijk deze datum als gemiddelde bewo ningsdatum heeft aangemerkt. In het kader van de huurverhoging van 1 april 1974 gelden onder meer de volgende regelingen: 1. voor woningen uit complexen waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt op of na 1 januari 1969, doch voor 1 april 1973, wordt de wettelijke huurver hoging beperkt tot 3 percent- 2. voor woningen uit complexen waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt in 1968 zal de huurprijs met 6 percent worden verhoogd. De woningen aan de Schiplaan zijn alle na 1 januari 1969 betrokken. De gemiddelde bewoningsdatum voor de u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5