Mogelijk moet kabinet voorwaarden vaststellen Plan voor een oliehaven Iran belooft IMF 7000 mln 50 kilometer uit de kust Mijnsluitingen nog niet definitief Vervoersbonden niet tevreden over HAL Venezuela gaat oliebedrijven nationaliseren Bouw-beunhaas moet sluiten „Regering zit fout in zaak-Hendriks” VERTROUWELIJKE BRIEF AAN PREMIER: Van Zwanenberg overleden IN PLAATS VAN VERDERE UITDIEPING OLIEGEUL: !.V. Directie geeft geen openheid een miljoen gulden aan prijzen 21 WOENSDAG 13 MAART 1974 (Van onze redactie economie) get na Wie eerst? Goedkoner ut ft. t tele- tele- DEN HAAG Er zit weinig schot in de totstandkoming van een cen traal akkoord. Alle betrokken partijen zitten op elkaar te wachten. Niet bevorderlijk is het trouwens ook dat de prognoses voor de economische ontwikkeling van het Centraal Plan Bureau er nog niet zijn. Bovendien is de regering nog niet klaar met haar belastingpakket. Concrete onderhande lingen zijn deze week niet te verwachten. Ook opslag Centraal akkoord vlot niet ft nog bezig met het 1 fs. 5 uur) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) 1-26641 dieden ADVERTENTIE stalen en ver smede adres. lefoon emers I zijn zelf- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ook na de interpelfa- tie van de KVP-er Bremen in de Twee de Kamer is het gisteren niet duidelijk geworden of de laatste twee mijnen van ons land, de Oranje Nassau I en de Julia, binnen het jaar gesloten zullen worden. om een aanpassing van het spreidings- programma op de eventuele sluitingen. Het plan van ir. Josephus Jitta dateert al uit 1967. Sedertdien heeft de ontwer per bijstand gek'regen van ir F. H. A. DEN HAAG. Nu door de ontwikke ling op energiegebied de aandacht voor kunstmatige eilanden en havens buiten gaats sterk stijgt, brengt de oud-water- staatsingenieur J. P. Josephus Jitta zijn indertijd gelanceerde plan voor een olie haven met opslag in de Noordzee op nieuw naar voren. Hij ziet het als een alternatief voor de verdieping van de „oliegeul”, waarvoor Rotterdam herhaal delijk heeft gepleit. Deze zeehaven zou moeten bestaan uit caissons, waaraan de supertankers meren. De ofie wordt uit de schepen naar de wal gepompt. Totale kosten volgens een voorlopige schatting ruim twee miljard. en tot de regering meer informatie geeft. Zij zullen in ieder geval de gedetailleerde maatregelen van de regering afwaehten. Voor de vakbeweging was dit niet zo’n punt; zij wilde wel al naar de onder handelingstafel. De ondernemers willen echter alleen vrijblijvend praten. Defini tieve gesprekken zullen daarom wellicht pas in de loop van de volgende week beginnen. Intussen is er wel al enig overleg. Maar dat heeft uitsluitend het karakter van een technische voorbereiding. Hier bij worden van beide zijden berekenin gen naast elkaar gelegd, die gelden bij bepaalde varianten van de belastingver laging. De ondernemingsraad van de beamb ten bij de HAL, heeft tot gisteren vroeg in de morgen voor de eerste keer met de directie vergaderd over de op handen zijnde reorganisatie. Op verzoek van de directie is niets over de bespreking be kendgemaakt. Ook de vervoersbonden zijn niet ingelicht over het verloop van de onderhandelingen, die deze week nog zullen worden voortgezet. misch Instituut voor de Bouwnijverheid, prof. dr. A. Hendriks, tot zondebok te maken op grond van zijn „weerbarstige karakter”, terwijl het in wezen om een belangentegenstelling gaat. irken ft elkaar „Het ging”, aldus de brief, „in deze discussie nimmer over de persoon van prof. Hendriks. Wie zich daartoe heeft laten bepraten, is veel te blind geweest voor de werkelijke belangenbotsing.” De westelijke rij caissons zou moeten bestaan uit 31 stuks en zou totaal bijna drie kilometer lang moeten zijn. De oostelijke rij bestaat uit 17 caissons en is anderhalve kilometer lang. Deze varië rende lengte houdt verband met de golf- kracht. De positie van de haven wordt zo gekozen dat er slechts weinig dagen zullen zijn waarop de golven uit ooste lijke richting te zwaar zijn. Dan moeten de tankers buiten de haven beter weer afwachten, maar dat gebeurt nu ook af en toe. De haven zou moeten bestaan uit twee rijen betonnen caissons, die evenwijdig aan elkaar liggen op een afstand van ongeveer 450 meter. Aan beide zijden is de haven open. Tankers varen in noor delijke richting binnen en gaan na leeg pompen noordwaarts eruit. De schepen hoeven in de haven niet te keren, maar draaien ten noorden daarvan om terug te varen. De caissons zouden cirkelvormig moeten zijn met een doorsnee van 80 meter en op 8 meter afstand van elkaar moeten liggen. Ook verzoekt de KVP in de motie dc minister de nodige „industrialisatie-im- pulsen” te geven. Minister Lubbers voel de niets voor de motie van de VVD-er Portheine, waarin de regering werd ge vraagd het sluitingsprogramma af te stemmen op de energiesituatie. De vervoersbonden zijn nog steeds zeer ontstemd over het feit dat zij door de HAL-directie buiten de deur worden gehouden, terwijl de werknemersverte genwoordigers van het zeevarend perso neel destijds wel betrokken is geweest bij de reorganisatieplannen. De HAL voelt er niets voor om de vervoersbon den bij de besprekingen te halen, omdat de beambten geen cao hebben en omdat slechts vijfentwintig procent van de be ambten is georganiseerd. Een woord voerder van de vervoersbond-NW zei gisteren dat de gezamenlijke vervoers bonden (NW, NKV en CNV) het bui tensluiten door de HAL hoog opnemen. De zaak zal binnenkort worden bespro ken in de topleiding van de bonden. Er zullen nog meer proeven moeten worden genomen, aldus de ontwerper, om tot een definitief project te geraken. Hij is echter bij voorbaat van de uit voerbaarheid en rentabiliteit van zijn plan overtuigd. Ir. Josephus Jitta vestigt er nog de aandacht op dat dergelijke caissons ook kunnen worden gebruikt ais fundering voor een boortoren of een booreiland. De haven wordt een logisch onderdeel van het Rotterdamse haven complex. De kosten voor aanleg van 165 kilometer pijpleiding naar de wal zijn in de geschatte totale kosten opgenomen. ROTTERDAM. (ANP) Deze week wordt de ondernemingsraad van de in moeifijkheden verkerende Holland Ame rika Lijn in Rotterdam geïnformeerd over de plannen die de directie van de HAL heeft met de 400 beambten van de maatschappij. De vervoersbonden, die tot hun grote ongenoegen nog niet bij het overleg zijn betrokken, vrezen dat als gevolg van de aangekondigde noodzake lijke „harde maatregelen” een groot aantal beambten zal worden ontslagen. Al eerder werd bekend dat de door het Amerikaanse bureau McKinsey geadvi seerde reorganisaties in het rederijbe- drijf van de HAL zal leiden tot het ontslag van bijna 400 zeevarenden. Vorige week al heeft drs. Den Uyl aangedrongen op spoed bij het aankno pen van loononderhandelingen en het totstandbrengen van een centraal ak koord. De werkgevers willen echter dat Minister-president Den Uyl kondigde vorige week woensdag een pakket maat regelen ter waarde van 2 a 2,5 miljard gulden-aan. Doel: verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 juli om de lagere inkomens enigszins te verbeteren Gezien de omvang van de caissons (57 meter hoog) menen de ontwerpers dat moet i een 1 een grensd klippen diepgeladen tankers, met hun „uitloop” van vele kilometers, kunnen vastlopen. De zeehaven ligt gunstig ten opzichte van de eb- en vloedstroom. UTRECHT. De Zeistenaar G. van E. is maandag in een door de Vereniging I van Ondernemers in de Bouwnijverheid Utrecht (VOBU) aangespannen kort ge ding door de president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, bevo len zijn bedrijf te staken. De VOBU beschuldigde Van E. van beunhazerij op het gebied van burgerlij ke en utiliteitsbouw, voor welke werken het bezit van een vestigingsvergunning is vereist. Door illegale werkzaamheden, zoals bedreven door Van E. wordt het erkende aannemersbedrijf in het al gemeen grote schade aangedaan. De 1 commissie beunhazerijbestrijding van de VOBU wil dit tegengaan door optreden van de justitie. Mr. Van Dijk beval Van E. zijn be drijf binnen tweemaal 24 uur na de dag van de uitspraak te staken op straffe van een boete van 500.000 gulden voor elke dag dat het verbod wordt overtre den. Moeilijke punten zijn hierbij de vloer en de „aftopping” in de prijscompensatie, evenals de eventuele drempel. Loondes- kundigen van beide zijden trachten zo dicht mogelijk bij elkaar te komen in het ontwerpen van „voorlopige model len L DEN HAAG. De Groningse we thouder drs. Max van den Berg (PvdA) heeft op 6 maart in een vertrouwelijke brief aan minister-president Den Uyl, de staatssecretarissen Schaefer en Van Dam en een aantal kamerleden uiting gegeven aan zijn verontrusting ten aanzien van de rol die de regering speelt in het structuuronderzoek naar de bouwnijver heid. de bestedingen beter klimaat loonakkoord te Dr. Salomon van Zwanenberg, oprichter van de n.v. Organon is gisteren in Apel doorn op 84-jarige leeftijd overleden. Dr. Van Zwanenberg, die in Nederland bekendheid kreeg voor zijn steun aan de medische wetenschap, was ook stichter van het Zwanenberg-Organon-concern. Vanuit dit concern lopen directe lijnen naar het huidige internationale concern AKZO. Tot kort voor zijn overlijden was de heer Van Zwanenberg nog actief als persoonlijk adviseur van de onderneming. De begrafenis zal op 17 maart plaats hebben op de joodse begraafplaats in Apeldoorn. Beck, die verkennende proeven verricht te. Mede op basis daarvan komt ir. Josephus Jitta in het weekblad De Inge nieur met nieuwe suggesties voor de olie-zeehaven. Volgens hem kan die het beste worden aangelegd west-noord-west van Hoek van Holland, ongeveer 50 kilometer uit de kust. De haven komt dan te liggen bij het einde van een natuurlijke, kilometers brede geul van 30 meter diepte, die vanuit het Nauw van Calais noordwaarts loopt. CARACAS (Reuter) Alle buiten landse oliemaatschappijen in Venezuela zullen worden genationaliseerd. De nieu we president van Venezuela, Carlos An dres Perez, heeft dit gisteren bekendge maakt na het afleggen van de eed in een bijzondere zitting van de Venezo laanse volksvertegenwoordiging. „Wij zullen een oud streven van ons volk, te weten olie tot Venezolaans bezit maken, in daden omzetten”, aldus Perez. daarin olie kan worden opgeslagen: tota le capaciteit 7,8 miljoen m3, ofte wel 7800 miljoen liter. Het zal volgens de ontwerpers mogelijk zijn deze kunstma tige haven desgewenst groter te maken. Ook kan de haven deel uitmaken van een aan te leggen kunstmatig (industrie- eiland. He verkeer tussen wal en ha ven en tussen caissonrijen onderling k’an worden onderhouden met helikopters en boten. In een te maken sleepboothaven kan ligplaats worden gevonden. Op de platforms van de caissons, die onderling worden verbonden, kunnen busjes het verkeer onderhouden. De haven zal ook gunstig liggen voor Engeland en de hoorplaatsen in de Noordzee, zegt de ontwerper. Schattin gen over de hoeveelheid olie die kan worden aangevoerd, vindt ir. Josephus Jitta moeilijk, gezien de huidige ontwik kelingen. Hij gaat voorlopig uit van een dubbele hoeveelheid in 1980 van die van 1972. In 1980 zou dan ongeveer 32 mil joen m3 olie worden aangevoerd. Als de helft daarvan met supertankers wordt aangevoerd, moet de jaarcapaciteit van de haven 160 miljoen m3 olie zijn. Hij berekent per liter een bedrag van ƒ0,14 dat de pachters van de opslagruimte als bijdrage zouden moeten betalen om de investeringen er uit te krijgen. Zoals inmiddels ruimschoots bekend is, heeft minister Gruijters van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, gewei gerd in te grijpen i n het diepgaande conflict tussen de wetenschappelijke we reld en het bedrijfsleven over de opzet van een dergelijk onderzoek. In de wetenschappelijke wereld wordt al jaren erkend dat de nog steeds be staande huisvestingsnood gekenmerkt door een tekort aan goede en betaalbare woningen in de grote steden en een groeiende leegstand in de duurdere sec tor, en dan met name in de regio vooral terug te voeren is op het feit dat er onvoldoende onderzoek heeft plaatsgevonden. In zijn brief stelt drs. Van den Berg nu vast dat „de regering zich vanaf het begin op het verkeerde been heeft gezet, door het structuuronderzoek primair tot een aangelegenheid van werknemers- werkgevers te verklaren. Een regering die zich geconfronteerd ziet met een omslag van nieuwbouw naar „vernieuw bouw”, kan niet anders dan als verte genwoordiger van de gebruikers van de gebouwde omgeving een centrale rol opeisen”, aldus vervolgt de brief. „Te meer gezien de zorgelijke werkge legenheidssituatie, een onaangepast bouwbedrijf dat meer de vraag dreigt te dicteren (denk aan de projectont wikkeling, met initiatief, ontwerp en uitvoering in één hand) De Groningse wethouder gaat dan verder in op de wijze waarop het con flict is verlopen. Hij stelt vast dat het bouwbedrijfsleven werknemers en werkgevers in eendrachtige samenwer king heeft getracht om de man, die al twintig jaar lang verkondigt dat het met het bouwen in ons land verkeert gaat en dat we er met alleen maar produk- ties komen, ex-directeur van het Econo- Omdat de opslagruimte aanzienlijke besparingen oplevert, zal de in de zeeha ven aangevoerde olie vermoedelijk goed koper worden, aldus Josephus Jitta. De ontwerpers vinden de haven economisch verantwoord bij normale olitoevoer. De bouw zou door overheid, olieconcerns en aannemingsmaatschappijen gezamenlijk moeten worden ondernomen. Bij aanleg hoeft geen enkele haven aan de wal te worden aangepast aan grotere schepen. Het aanleggen vergt een minimum aan sleepboothulp. Het eenrichtingsverkeer verhoogt de veiligheid. De tankers be sparen tijd door een kortere af te leggen weg, sneller meren, lossen en vertrek ken. Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, als u voor/ 1.- meepuzzelt met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! De hoop op overeenkomst bestaat nog steeds. Maar er wordt bij alle betrokke nen uiterst voorzichtig te werk gegaan. Ten koste van alles moet worden voor komen dat er weer een ontwikkeling komt zoals vorig jaar november. Toen was een concept-centraal akkoord tot stand gekomen, dat een dag later echter door de achterban van de werkgevers werd verworpen. Dit was een „verto ning’, zo zei een ingewijde ons, die zeker niet voor herhaling in aanmerking komt. Minister Boersma is ook nog niet klaar met alle „partijen”, die in deze gevallen moeten worden gehoord. Hij moet nog spreken met de vertegenwoor digers van de vrije beroepen. Aangeno men wordt dat dit ook volgende week zal worden. Het ziet ernaar uit dat het in de tweede helft van de maand nog „hard hollen’ zal worden op de weg naar een centraal akkoord. Komt het er, dan zal de regering het bindend verkla ren ingevolge de Machtigingswet. Komt het er niet, dan neemt de regering zelf maatregelen, waarschijnlijk per 1 april. De buitenlandse oliebelangen zullen worden genationaliseerd door de datum, waarop concessies onherroepelijk terug vallen aan de Venezolaanse staat, te verschuiven van 1983 naar een vroeger tijdstip. Perez zei echter niet wanneer de nationalisatie moet zijn voltooid. Eén van de in Venezuela opererende buitenlandse oliemaatschappijen, Exxon’s dochteronderneming Creole Petroleum, gaf als commentaar op dit bericht, dat zij de bekendmaking van de nationalise- ringsplannen wel had verwacht. Volgens Creole Petroleum had Perez enkele we ken geleden al een en ander laten dóór schemeren. Hij gaf toen wel een aanwij zing dat de verwezenlijking van deze plannen op zijn minst twee jaar in beslag zou nemen, aldus Creole Petro leum. Onder de 400 beambten van de HAL circuleren al enige tijd geruchten dat ongeveer 100 van hen zullen worden ontslagen. De directie van de HAL wil nog geen mededelingen doen over de gevolgen van de op handen zijnde reor ganisatie voor de beambten. In een later stadium zal het personeel uitvoerig wor den geïnformeerd, aldus de HAL-woord- voerder. Het Tweede-Kamerlid interpelleerde minister Lubbers (economische zaken) over de toekomst van de mijnen met het oog op het bezoek dat de bewindsman vandaag aflegt aan Limburg. Lubbers stelde dat als het sluitingsprogramma wordt uitgevoerd, er een redelijk uit zicht moet zijn op structurele ontwikke ling van de werkgelegenheid. Openhou den van de mijnen noemde hij een „praktisch onmogelijke zaak.” Volgens de begeleidingscommissie-Hel- letnans, die de regering adviseert bij het sluitingsbeleid, is er onvoldoende werk voor de mijnwerkers van de Oranje Nassau I en de Julia. Minister Lubbers zei dat een aantal ex-kompels eventueel vervroegd met pensioen kan gaan. Dan blijven er 725 werknemers over die officieel, ook na een sluiting, in dienst blijven van de mijnen. De bewindsman zei dat de regering zich, ook na de eventuele sluitingen, intensief zal blijven bezighouden met de ontwikkeling van Limburg. Hij vindt dat er in de periode 1975- 1985 een natuurlijke aanwas van de provinciale arbeidsmarkt moet zijn. De groei moet volgens hem overigens niet alleen gezocht worden in de vestiging van nieuwe bedrijven, en ook' niet alleen in de industrie. In dat kader zal de heer Lubbers vandaag tijdens zijn reeks van besprekingen ook de spreiding van de njksdiensten naar voren brengen. De minister ging akkoord met de motie van oe heer Bremen, die onder meer vraagt en de totale koopkracht op te voeren; bevordering van de investeringen, vooral in de bouw; verhoging van rijks- en gemeente-uitgaven, met name om de werkgelegenheid te stimuleren. De be lastingverlaging aanzwengelen scheppen om komen. De confrontatie tussen het bedrijfsle ven en de wetenschappelijke wereld, die het bouwen niet uitsluitend als een eco nomische aangelegenheid wil zien, maar die vooral zo spoedig mogelijk via onaf hankelijk wetenschappelijk onderzoek wenst te zien uitgemaakt waar we moe ten bouwen, wat we moeten bouwen en wat dan allemaal wel mag gaan kosten, blijkt ook uit de „concept-notulen van de vergadering van het algemeen be stuur en van de Raad van Deelnemers der stichting Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid” van 4 februari, de vergadering waarin prof. Hendriks, om het zo maar eens te zeggen „gewipt” werd. TEHERAN. Iran is bereid dit jaar 700 miljoen dollar of meer te gebruiken voor bijdragen aan het Internationele Monetaire Fonds (IMF) en voor de aan koop van obligaties van de Wereldbank, om die instellingen in staat te stellen meer te doen voor industrielanden met betalingsbalanstekorten, zo heeft de Iraanse minister van financiën, Jamshid Amouzegar, meegedeeld. In een artikel in het dagblad Kayhan International van gisteren zegt de minis ter dat de sjah, van wie het plan afkomstig is, heeft voorgesteld dat ook andere olielanden een bedrag bij het IMF deponeren in verhouding tot het deel van hun deviezeninkomsten dat ze niet zelf nodig hebben. Het zou volgens de sjah moeten gaan om deposito’s met looptijden van drie tot vijf jaar, tegen de gebruikelijke rente op de internatio nale kapitaalmarkt. IMF-directeur Witte veen heeft on langs verklaard dat het fonds vijf tot zeven miljard dollar nodig zal hebben om de betalingsbalansproblemen van de industrielanden te kunnen oplossen. Minister Amouzegar zegt in zijn arti- ke voorts, dat Iran 125 tot 170 miljoen dollar zal bijdragen aan het ontwikke lingsfonds dat de industrielanden en de leden van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen, samen gaan beheren. Het fonds zal geld aan de ontwikkelingslanden uitlenen voor 25 tot 30 jaar en tegen een rente van twee drie procent. Iran wil bovendien geld steken in gezamenlijke projecten met industrielanden en ontwikkelingslanden. Het heeft toegezegd dit jaar in totaal tenminste een miljard dollar voor al deze plannen uit te zullen trekken, aldus de minister. Als deze opslagruimte te land zou moeten worden gemaakt, neemt zij veel meer ruimte in dan op zee, aldus ir. Josephus Jitta. Hij vindt ook dat de oliehaven in zee grotere veiligheid biedt voor diepgaande schepen dan de ver diepte en verlengde geul voor Hoek van Holland. De geul ligt bijna loodrecht op de eb- en vloedstroom en wordt be door kilometers lange blinde (onderzeese oevers), waarin De notulen zelf waren aanvankelijk maar in tweevoud aangemaakt, maar ze zijn later, op aandringen van de verte genwoordigers van de wetenschappelijke instituten binnen het bestuur, aan alle bestuursleden die op de vergadering aanwezig waren toegestuurd. Het landelijk Werkverband Huisves tingsnood, een overkoepelende organisa tie van particuliere instellingen die zich beijveren om mensen die door huisves tingsnood getroffen zijn op de een of andere manier bij te staan, heeft de notulen in handen gekregen. Prof. dr. P. Thoenes, een van de leden van de min- derheidsvertegenwoordiging van de we tenschappelijke wereld, constateert: „in feite een programmadiscussie: één pro gramma zoals de directeur het ziet en waar het bedrijfsleven klaarblijkelijk minder belangstelling voor heeft, en een zoals het bedrijfsleven het zou wensen en waar de dircteur niet aan kan voldoen”. In de desbetreffende vergadering werd uiteindelijk het voorstel aangenomen om de voorzitter van het FIB-bestuur, ir. C. A. Doets. te machtigen onderhande lingen te openen met prof. Hendriks betreffende de beëindiging van diens dienstverband. Blijkens de notulen zijn het vooral de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, en met name de vak bondsbestuurders A. Buys en L. Brou wer, die erop hebben aangedrongen ver der niet meer op compromissen aan te sturen, maar Hendriks definitief te wip pen. Zowel in het orgaan van de Bouw- bond-NW ..De Bouwer”, van deze week, als in „De Steiger”, van de NKV-Zuster- bond, wordt met enig genoegen gecon stateerd dat de impasse nu voorbij is en dat nu haast zal worden gemaakt met het opzetten van een onderzoek. Dat het niet het onderzoek van Hendriks naar de „gebouwde omgeving” zal zijn, staat blijkens de artikelen in beide organen ook wel vast. Het Landelijk Verband Huisvestings nood wil nog een poging wagen om de ideeën van prof. Hendriks te realiseren. Donderdag wordt in de grootste wijk die in ons land voor sloopsanering in aan merking komt, de Haagse Schilderswijk, een demonstratieve bijeenkomst gehou den. Het voornaamste doel van deze bijeenkomst is om de bevolking, aan wie over het algemeen de uiterst ingewik kelde bouwproblematiek voorbijgaat, ze ker wanneer daar een veelheid van in stanties en autoriteiten bij betrokken is als in het onderhavige geval, duidelijk te maken dat hoe ingewikkeld de zaak ook mag blijken de aard van het structuuronderzoek en de wijze waarop het wordt uitgevoerd, bepalend zullen zijn voor de toekomstige huisvestings- mogelijkheden van diezelfde bevolking. De bijeenkomst vindt plaats in de Zuider - kerk aan de Haagse Hoefkade. om 20.00 uur Een groot aantal mensen die bij de hele gang van zaken rond het structuur onderzoek in de bouw betrokken zijn, heeft toegezegd aanwezig te zullen zijn. Het kabinet is uitwerken van dit pakket, waarvan drs. Den Uyl alleen de ruwe hoofdlijnen heeft aangegeven. Hoewel er aanvanke lijk enige hoop bestond dat de maatre gelen midden deze week aan de Tweede Kamer zouden worden meegedeeld, ziet het er nu naar uit dat dit niet voor vrijdag kan gebeuren. De kabinetsbe- sprekingen van die dag moeten wellicht de definitieve afronding geven. Inmiddels wordt ook betreurd dat er nog steeds geen zicht is op de verschij ning van het Centraal Economisch Plan, waarin het Centraal Plan Bureau zijn visie moet geven op de ontwikkeling van de economie in de rest van dit jaar en in 1975 en een wat verder verschiet, Door onder meer de grote onzekerheid die internationaal heerst over de bewe ging van de grondstoffenprij zen en de gang van de wereldhandel vergt de voorbereiding meer tijd dan voorzien. Het stuk zal vermoedelijk deze maand niet meer verschijnen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21