Britse troonrede als uiterst vaag ervaren Vrouw in Best doodgestoken Russen willen Politie zet in buitenland geen opheffing olie-embargo wonende Perzen over grens Problemen rond artsen Amsterdamse GG en GD i! tl il g IN 1973 MINDER DODEN IN VERKEER En dit® ni vn 99 c 1 BEZETTERS AMBASSADE IN DEN HAAG VEROORDEELD Onderzoek naar klacht tegen diensthoofd 0 0 Volgens voorlopige cijfers van het CBS: Kamer neemt regeling rijonderricht aan Interpellatie over benoeming Van Lent WOENSDAG 1 3 MAART 1974 2 Tot zomer Escaleren Fraude Actiegroep Nauwelijks veranderd Kamervragen Afgeschaft Arrestaties Ook in Amerika r komen die in het belang van allen zijn”. (Van onze correspondent) van WEERRAPPORTEN •n 2 1 o lo O] le Eind vorige week werd bekend ge maakt dat de heer Van Lent de opvolger zou worden van de heer Mommersteeg. Aan de benoeming ging een meningsver schil vooraf tussen minister Vredeiing (Defensie) en KVP-fractieleider Andries- sen. Vredeiing wilde een burger, An- driessen zag liever een militair als op volger van Mommersteeg. Binnen niet te lange tijd zullen de rij- instructeurs in het bezit moeten zijn van een instructiebewijs, dat verkregen kan worden na afgelegde examens. De frac tie van de BP kreeg aantekening, dat zij tegen het voorstel is. De Kamei verwierp een amendement van de socialist Hartmeijer, om in de wettekst tot uitdrukking te brengen dat de functie van autorijschoolhouder als hoofdberoep moet worden uitgeoefend (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het communistische Kamerlid Marcus Bakker zal dinsdag minister-president Den Uyl interpelleren over de verwikkelingen rond de benoe ming van staatssecretaris Van Lent van Defensie. zw. bew onbewolkt uur uur wzw ver. nnw ono wzw nw ono nno 5 12 15 12 17 10 9 12 5 13 5 13 17 16 10 13 5 9 14 13 1 5 11 16 20 14 15 11 8 9 7 9 8 6 9 8 8 8 uur uur uur uur 5 2 4 4 5 1 2 6 0 3 3 0 0 6 0 0 0 1 0 o o o 1 o o 4 Gokkers geven de regering-Wilson na het bekend worden van de knap-opge- stelde en uiterst vage troonrede au op zijn minst tot de komende zomer. Belang- rijker dan het regeringsprogram zal het bekend worden van de begroting zijn. Die komt op 26 maart. den op zondagen in de maanden novem ber en december resp. 19 en 21 bedroeg (1972: 50 resp. 47), moet de totale daling van het aantal verkeersdoden ook voor een deel toegeschreven worden aan min der dodelijke ongevallen op werk- en zaterdagen. In hoeverre deze daling een gevolg is is geweest van de vrijwillige snelheids beperking, de gedaalde verkeersintensi teit, of van andere factoren, is voorals nog niet vast te stellen, aldus het CBS. Een aantal demonstranten, met borden en spandoeken, voor het gebouw in Den Haag waar gisteren de Perzische studenten zijn veroordeeld. Toch acht Gregory de maximumsnel heid van 88 km per uur niet de enige oorzaak van het dalende aantal verkeers ongelukken. Ook de verkeersdichtheid speelt een rol. Sinds het begin van dit jaar is het aantal auto’s op de grote verkeerswegen belangrijk gedaald. Maar het staat vast, dat de snelheidsbeper king het dodental flink heeft gedrukt. kaanse staten de maximum-snelheid op de autosnelwegen beperkt tot 55 mijl (88 km) per uur. De Tweede-Kamerleden Voogd (PvdA) en Van der Spek (PSP) hebben minister lij di bï zo d( di DEN HAAG (ANP) De Tweede Ka mer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het regeringsvoorstel aanvaard om het rij-onderricht te regelen. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca ozo wzw zzo zzw zw wnw zw o nnw nw zzo o z zzw ozo z 0 -2 8 4 3 0 5 -3 3 3 2 -6 1 1 6 15 6 10 0 0 0 2 0.6 11 0 0 0 to d( dt d( er m D 1 I t 1 i 1 1 se b< gi d( vi b( h r S g v P d i g t S i X t 1 I tr df pi lij gr Di zv or vi Fi te S( te te se -2 -2 2 8 6 0 8 2 1 4 -11 -2 0 10 -3 -1 2 2 0 In de troonrede, die door koningin Elizabeth in het Hogerhuis werd voorge lezen viel nog te lezen dat de Labourre- gering de Noordatlantische Verdragsor- ganisatie beschouwt als een „instrument van ontspanning, zowel als van verdedi ging”- Met betrekking tot de samenwer king met de geallieerden zal de Labour- regering een politiek voeren, gericht op „het instandhouden van een modern verdedigingssysteem, terwijl de kosten zullen worden gereduceerd in verhou ding tot onze nationale bronnen”. De onder de regering-Heath tot stand gekomen wet op de industriële relaties zal worden afgeschaft en er zal een wetsvoorstel worden ingediend voor een ander mechanisme dat de relaties tussen de vakbonden en hun leden enerzijds en De verdediger van de Perzen, mr. W. J. van Bennekom noemde de eis „draco nisch”. Hij laakte het vervolgingsbeleid, waardoor de Perzen meteen in verzeker de bewaring werden gesteld. In zijn betoog legde hij vooral de nadruk op het feit dat de meest belastende verklarin gen van kroongetuige Moshiri afkomstig zijn. Naast de heer Moshiri was de Wassenaarse politie-inspecteur Stokkink de enige andere getuige. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Wisselvallig en weinig verandering In tem peratuur. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tempe ratuur: omstreeks 2 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. DEN HAAG. (ANP) Volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in 1973 minder doden in het verkeer gevallen dan het jaar daarvoor: 3080 in 1973 tegen 3264 in 1972, een daling van 184 doden ofwel 5,6 percent. Wanneer de maanden januari t.e.m. oktober 1972 en 1973 met elkaar verge leken worden, blijkt dat er gedurende de periode in 1973 reeds 58 doden minder vielen. Vooral de maand juli 1973, met 51 doden minder dan in juli 1972, droeg hiertoe bij. In november en december 1973 kwa men naar schatting 254 resp. 201 perso nen in het verkeer om (november 1972: 318, december 1972: 263). Dit komt gedu rende de laatste 2 maanden van 1973 neer op een daling van 22 percent t.o.v. dezelfde periode in 1972. Aangezien het aantal nu bekende do- Dat betekende zoveel als dat het ont slag van de arts werd voorbereid. De chef secretarie van de GG en GD liet toen weten, dat mensen die door toedoen van de arts waren ontslagen, konden komen praten over hun terugkeer. Dr. Moojen, thans met onbetaald ver lof, is in de tegenaanval gegaan. Hij beschuldigt eveneens het hoofd van de afdeling bedrijfsgeneeskunde van fraude. In de Verenigde Staten zijn de ver wachte 58.000 in 1973 56.500 mensen bij verkeersongelukken om het leven geko men. De 1.500 Amerikanen die aan de dood ontsnapt zijn, danken hun leven volgens James Gregory, het hoofd van de Amerikaanse verkeersveiligheidsdienst aan de oliecrisis. Sinds november van het vorig jaar hebben de meeste Ameri- De uit Duitsland en Oostenrijk afkom stige Perzen zijn gisteravond onder ge leide van de politie in hun eigen auto’s over de Nederlands-Duitse grens gezet. Mr. Van Bennekom was daar pertinent op tegen, omdat de Perzen door hun hongerstaking ernstig verzwakt zijn. Het overleg, dat mr. Van Bennekom gistera vond met de officier van justitie mr. De Wit voerde om deze uitwijzing te voor komen, heeft dus geen succes gehad. - De uit Nederland afkomstige Perzen zijn gisteravond vrijgelaten. mist mist mist windstil mist mist mist mist mist mist bew een half uur per dag hebben laten zien. Hij zou voor zijn privé-werk gebruik hebben gemaakt van gemeentelijke faci liteiten en aan hem zou een aantal mensen het te wijten hebben gehad dat ten onrechte een baan of een functie- verbetering niet was doorgegaan en dat er zelfs ontslagen waren gevallen. De actiegroep Andere Koers eiste half januari een gesprek met de directie van de GG en GD. Ze wilde weten wat er met dr. Moojen zou gebeuren. Hem werd plichtsverzuim en intimidatie van ander personeel verweten. Op het ogenblik van de demonstratie lag het resultaat van een onderzoek naar de activiteiten van dr. Moojen al bij de wethouder voor personeelszaken. „Door een niet volledige communicatie tussen recherche en geüniformeerd per soneel heeft de arrestatie op een psycho logisch ongelukkig moment plaatsgevon den. Dat betreuren we”, aldus de woord voerder. Nog voordat de demonstratie afgelo pen was, werd op Het Binnenhof een 20- jarige inwoner van Rotterdam gearres teerd. Ook hij wordt verdacht van het gebruik maken van geweld tegen de poli- Officier van justitie mr. De Wit had met onmiddellijke ingang drie weken gevangenisstraf geëist. Hij achtte deze straf noodzakelijk omdat incidenten als dit gemakkeijk kunnen escaleren. „Daar kunnen slachtoffers bij gaan vallen”. Van Agt (Justitie) schriftelijke vragen gesteld over de aanhouding van de Per zische jongeren. Zij willen weten, waar om de paspoorten van de betrokkenen zo lang in handen zijn geweest van een lid van de Perzische ambassade en vra gen of hier sprake is van een juiste handelwijze. Ook vragen zij of deze handelwijze wel in overeenstemming is met de bepa lingen van het vreemdelingenrecht en met de politievoorschriften. De Kamerleden mevr. Goudsmit (D’66) en mevr. Haas-Berger (PvdA) hebben staatssecretaris Glastra van Loon (Justi tie) de toezegging gevraagd dat de in ons land wonende Perzische bezetters niet uit ons land zullen worden uitgewezen. wnw no zo z windstil n wnw Feer In binnen hui Uw land Dr. Moojen, die er naast zijn gemeen- tebaan een particuliere praktijk op na houdt, zou zich op de afdeling bedrijfs geneeskunde gemiddeld niet langer dan Gregory verwacht dat het aantal ver keersongelukken met dodelijke afloop ook in 1974 zal blijven dalen. Op grond van computerberekeningen meent hij te kunnen voorspellen dat er in 1974 tussen de 4.000 en 5.000 mensen minder bij ongelukken op de grote wegen zullen omkomen dan in 1973. Uit de Russische druk blijkt nog eens dat het Kremlin zijn politiek met be trekking tot het Midden-Oosten heeft verhard en niet is ingenomen met het succes van de Amerikaanse diplomatie in het Midden-Oosten, belichaamd door minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. Radio-Moskou herinnerde eraan dat het olie-embargo werd ingesteld tegen landen die Israel steunen, om te verkrij gen dat dit land zich uit bezet Arabisch gebied terugtrekt. In Chili is meegedeeld dat de lucht- machtgeneraal Alberto Bachelet, die destijds werd gearresteerd omdat hij niet mee wilde doen aan de staatsgreep tegen Allende, dinsdag in de gevangenis aan een hartaanval is overleden. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De nieuwe Labourregering van premier Harold Wilson zal volgens de gistermorgen voorgelezen troonrede, „fundamentele nieuwe onderhandelingen vragen over de voorwaarden waaronder het Verenigd Koninkrijk tot de EEG werd toegelaten”. Na deze onderhandelingen aldus de troonrede zal het resultaat ervan worden voorgelegd aan het Britse volk. Ten aanzien van de wereldolieproblemen zal de regering-Wilson „samen werken met de consumenten- en producentenlanden om tot regelingen te Dit betekent volgens een toelichting op de troonrede dat de Britten in geza menlijk overleg zullen bezuinigen op de NAVÓ-uitgaven, echter zonder „de over heersende belangen van deze organisatie in gevaar te brengen”. De nieuwe Labourregering zal op bin nenlands terrein, volgens de troonrede, maatregelen nemen om huurverhogingen tegen te gaan (verhoging mag tot 1975 niet plaatsvinden) terwijl bouwrijpe grond in handen van de staat zal moe ten komen. Particulieren, die hun eigen huis willen bouwen, zullen dat land van de staat kunnen kopen en niet van de speculanten. Prijsbeheersing zal dienen te geschieden door subsidie, betere con trole op de prijzen en dwingende prijs- beperkingen voor essentiële voedings middelen. De pensioenen en sociale uit keringen zullen omhoog moeten gaan. Ten aanzien van de omstreden natio nalisering van de olie onder het Britse gedeelte van de Noordzee wordt in de troonrede gezegd, dat de exploitatie dient te geschieden op een manier waar bij „de gemeenschap er het meeste pro fijt van heeft”. Het aantal omgekomen inzittenden van personenauto’s gedurende de laatste twee maanden van 1973 is met 20 pet. teruggelopen vergeleken met 1972. De aantallen omgekomen bromfietsers en fietsers in november en december liepen met 36 pet. terug tot 123. Het aantal tie bij de zaterdag gehouden demonstra tie. Politierechter mr. Stolk achtte van de tenlastelegging alleen lokaalvredebreuk bewezen. De Perzen, drie vrouwen en 17 mannen van wie 13 uit Duitsland en Oostenrijk kwamen en 6 in Nederland studeren, waren ook beschuldigd van vrijheidsberoving van ambassaderaad Moshiri. Diens verklaringen vorige week tegenover de politie afgelegd en wat hij gistermiddag ter zitting zei, waren ech ter zo tegenstrijdig (mr. Stolk: „De heer Moshiri is niet iemand die een krachtige houding aanneemt”), dat de rechter on voldoende bewijsgrond voor vrijheidsbe roving aanwezig achtte. Hij sprak de Perzen op dit punt vrij. Ook de Perzen die aan het woord kwamen wezen daarop. „Deze man kan de waarheid niet spreken. Hij raakt dan zijn baantje kwijt en krijgt van het fascistische regime in Teheran tien jaar gevangenisstraf’, aldus de Berlijnse stu dent Wambiz Rusta, die als woordvoer der optrad. Behalve door de gezangen van de demonstranten buiten op straat had de zitting ook een wat onrustig verloop doordat de Perzen noodgedwongen vaak van het toilet gebruik moesten maken. Zij waren sinds zondag in hongerstaking en leefden alleen op water. DEN HAAG. De 20 Perzen, die vrij dag een deel van de Perzische ambassa de bezetten, zijn door politierechter mr. C. Stolk veroordeeld tot 100 gulden boe te of vier dagen gevangenisstraf, één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar. Het voorarrest werd door mr. Stolk opgehe ven, zodat de Perzen onmiddellijk in vrijheid gesteld konden worden na uit geschreven te zijn in het huis van bewa ring. De Perzen zullen echter geen boete hoeven te betalen, omdat mr. Stolk voor iedere dag voorarrest (in totaal vier) 25 gulden aftrok. Die regeling gold ook voor de in Amsterdam wonende student, die zaterdag op medische gronden was vrijgelaten. Zijn dag voorarrest was 100 gulden waard, aldus mr. Stolk. Terwijl in de rechtszaal via twee tol ken op uiterst moeizame wijze de verho ren van getuigen en verdachten plaats vonden, hadden tussen de 150 en 200 demonstranten zich na een mars van het Scheveningse huis van bewaring voor het gerechtsgebouw verzameld. Hun leu zen en gezangen kwamen in de rechts zaal zo duidelijk door, dat mr. Stolk tijdens zijn betoog en het requisitoir van de officier van justitie, mr. J. Th. de Wit, tweemaal geërgerd vroeg of het buitengebeuren niet wat rustiger kon. Na afloop van de vier uur durende terechtzitting kwam het op straat tot een kort treffen tussen politie en demon- stanten. Aanleiding tot dit treffen was de arrestatie van een 29-jarige docent uit Utrecht. Deze werd door zijn kame raden te hulp geschoten. Dit resulteerde in een korte worsteling, waarbij vier man van de mobiele eenheid van de wapenstok gebruik maakten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg half Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon van Justitie heeft gisteren de ge mengde interdepartementale werkgroep geïnstalleerd, die het samenhangend jeugd welzijnsbeleid in studie moet ne men. Deze werkgroep gaat adviseren over uitgangspunten en doelstellingen van de hulpverlening aan jongeren en van een daarop afgestemd beleid. In het Prinsenbeekse verzorgingste huis Hagedonk heerst dezer dagen een schijnbare rust. Het bestuur, dat gezegd heeft niet te zullen wijken voor acties, heeft een „afkoelingsperiode” afgekon- digd. Inmiddels hebben Kamerleden, een statenlid en radio-tv-ombudsman Hans Ouwerkerk zich met de kwestie be moeid. Het ontslagen directie-echtpaar Loose heeft gezegd te hopen op een bemiddelingspoging. De werkgroep tand- en mondziekten van TNO en de dienst kleutertandver- zorging gaan, nu het drinkwater in Tiel niet meer is gefluorideerd, de gebitten van kinderen op de kleuterscholen daar onderzoeken. Men wil weten wat de gevolgen zijn van de fluorideringsstop. O Het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heb ben zich dezer dagen, na verschillende verwijten aan het adres van Europa, gehaast de Europese bondgenoten te ver zekeren dat zij de hoeksteen blijven van de buitenlandse politiek van Washington. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de procureur-gene- raaf verzocht de rijksrecherche een on derzoek te laten instellen naar een klacht die hij heeft ontvangen tegen het hoofd van de afdeling bedrijfsgenees kunde van de Amsterdamse GG en GD. Oud-premier Edward Heath bekriti seerde de „uiterste vaagheid” van de troonrede- De Liberalenleider Jeremy Thorpe was vooral blij om wat er niet in de troonrede stond, meer dan om wat er wel in stond- Hij doelde daarbij op de verregaande nationalisatieplannen, die Labour in zijn verkiezingsmanifest hoge prioriteit had gegeven. „Met EEG fundamenteel gaan onderhandelen **4 Mej. A. W. Burger, hoofdanaliste bij het laboratorium van deze dienst heeft de klacht ingediend. Zij verzoekt de officier een onderzoek in te stellen om dat volgens haar deze arts in diensttijd in het laboratorium van de dienst on derzoeken zou hebben laten verrichten ten behqeve van zijn particuliere patiën ten. Volgens mr. Hartsuiker suggereert mej. Burger in haar brief dat er strafba re feiten zouden zijn gepleegd. Van een andere arts bij de GG en GD, de internist dr. E. Moojen, zou op het ogenblik het ontslag op het stadhuis worden voorbereid. LONDEN. (UPI) De Sovjet-Unie heeft op de Arabische landen druk uit geoefend „Amerikaanse aandrang” te weerstaan en het olie-embargo tegen de Verenigde Staten niet op te heffen. zelfde lot, evenals een scheepvaartverkeer. De brug morgen worden gerepareerd. Ongeveer 400 leerlingen van een middelbare school in het Belgische Leo- poldsburg zijn dinsdag in staking gegaan ter verkrijging van de vijfdaagse school week. De scholieren willen ook’ meer inspraak in het beleid van de schoollei ding. de werkgevers aan de andere kant moet regelen. Zowel de Conservatieven als de Libe ralen hebben laten weten dat zij legen nieuwe onderhandelingen over de toetre dingsvoorwaarden voor de EEG zullen stemmen. De liberalen zijn het echter wel eens met de afschaffing van de wet op de industriële relaties. DONDERDAG 14 MAART 7.37 uur en 20.00 3.09 uur en 15.37 BEST (ANP) Gisteren is de 59- jarige mevrouw Van de Biggelaar uit Best in een winkel in het winkelcen trum in die plaats door een onbekende jongeman doodgestoken. omgekomen voetgangers verminderde eveneens met 36 pet. tot 83. Het aantal verkeersongevallen met do delijke afloop nam met ongeveer 7 pet af tot 2.786 in 1973. Het aantal geregi streerde verkeersongevallen met dodelij ke afloop en met letsel samen is even wel in 1973 nauwelijks veranderd: in 1972 bedroeg dit aantal 60.325 en in 1973 naar schatting 60.215 regen zw. bew. zw. bew. windstil licht bew. zw. bew. half bew. half bew. geh. bew. zw. bew zw. bew Kopenhagen half bew. t half bew half bew. windstil licht bew mist regenbui licht bew. mist windstil zzw nnw zw. bew. windstil regen o onbewolkt windstil onbewolkt mist zw. bew mist licht bew Las Palmas half bew Tunis half bew. Tegen de 29-jarige docent zou bij de arestatie niet gezegd zijn, waarom hij werd gearresteerd. Hij wordt verdacht van het plegen van openlijk geweld tegen de politie bij de afgelopen zater dag gehouden demonstratie voor de strafgevangenis in Scheveningen. Vol gens een woordvoerder van de Haagse politie was bij de arrestatie geen sprake van een provocerend optreden. Hoog water Laag water DONDERDAG 14 MAART Fn op 6.58 uur onder 18.42 trfaan op 1.28 uur onder 9.23 De vrouw was alleen in de winkel, waar zij als bediende werkte. Een onbe kende heeft buiten de winkel staan wachten. Wat er precies is voorgevallen is niet helemaal bekend- Vermoedelijk heeft zich achter de toonbank van de winkel in huishoudelijke artikelen een worsteling voorgedaan- De vrouw is neergestoken met een mes, dat naar alle waarschijnlijkheid uit de winkel zelf afkomstig is. De politie zoekt een ongeveer 20-jarige jongeman, met zwart krullend haar tot in de nek. Verschillende getuigen hebben de vermoedelijke verdachte uit de win kel zien rennen. Deze houding van de Sovjet-Unie bleek uit een uitzending in het Arabisch van Radio-Moskou die gisteren in Lon den werd beluisterd. 6.58 uur 1.28 uur O De KVP-Kamerieden Aarts en Van Amelsvoort willen van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) nadere in formatie hebben over de op te richten organisatie die Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen moet gaan helpen. A Het Britse dagblad The Times heeft een waarschuwing ontvangen dat het uit een Londens museum gestolen schilderij van Vermeer op St. Patrick’s Day, 17 maart, zal worden verbrand. Uit deze brief aan het dagblad zou moeten blij ken dat het schilderij niet door de IRA is geroofd. Doordat een deel van een kabelwiel afbrak is gisteren de hefbrug over de Gouwe in Boskoop op zes meter hoogte vast komen te zitten. Het wegverkeer onderging daardoor op lager niveau het- deel van het zou van-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2