Artillerie-duel in Golan-heuvels Extremisten doden Ierse verkiezingen over Suriname senator IS ZWEDEN ONTKENT SPIONAGE Nixon treedt af na belastingrapport Mr. Berk houwer herkozen Compromisvoorstel voor Dennendal Krachtig optreden van Willy Brandt „In Nederland geen vervroegde Vrede voor luitenant Onoda Ml BOMMEN IN BARCELONA Minister De Gaay Fortman terug uit de West COMMISSIE-LANGEMEYER OVATIE NA OPROEP TOT EENHEID DEMOCRAAT WILBUR MILLS HERHAALT VOORSPELLING: 99 ff Einde Portugese alarmtoestand Priesters dreigen met staking PvdA wil opkomst bij verkiezingen gaan bevorderen Éh WOENSDAG 1 3 MAART 1974 3 Laksheid Beschuldiging MBS A Geen veranderingen Gevangen F Allon waarschuwt Syrië VICE-PREMIER ALLON denten na De Antillen vinden het tempo van de (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Stockholm) TEL AVIV (Reuter, UPI, AP). De Israëlische vice-premier Yigal Al lon heeft Syrië gisteren gewaarschuwd dat agressiviteit van die kant kans op stabilisering van de situatie in dit deel van het Midden-Oosten zal be lemmeren. :aanse heb- llende uropa. e ver- n van ngton. lekten idver- n Tiel ■bitten i daar at de ;top. >elwiel 'er de hoogte erkeer u het- n het van- n Van Pronk Jre in richten ngsbe- lucht- t, die at hij sgreep ingenis dwijze bepa- :ht en vragen e Per- waar- ckenen an een n vra- juiste Von Donanyi opperde zelfs de moge lijkheid om „Brandt in de binnenlandse politiek een plaatsvervangende kanselier te bezorgen”, waarbjj in Bonn onmiddel lijk iedereen dacht aan de ambitieuze minister Helmut Schmidt. DUBLIN. (Reuter) Protestantse ex tremisten hebben verklaard verantwoor delijk te zijn voor de moord op de Ierse protestantse senator Billy Fox, wiens ljjk gisterochtend in de nabijheid van de grens met Noord-Ierland is gevonden. Volgens een militaire woordvoerder in Damascus werd gebruik gemaakt van zware artillerie en begon het gevecht om ongeveer 14.30 uur (onze tijd). „Aan (Van onze redacteur te Bonn, Wim Timmers) Verleden week vrijdag zei Mills voor het eerst dat hij dacht dat Nixon zou aftreden als het resultaat bekend wordt van het blijkbaar voor de president zeer belastende fiscale rapport dat de com missie over ongeveer een maand hoopt te publiceren. Het Witte Huis kwam toen meteen in het geweer en noemde Mills’ uitspraak „een goedkope smerige De ruïne van een boerderij in Clones, Ierland, die in brand gestoken werd door protestantse extremisten voordat zij se nator Billy Fox, die daar bij vrienden op bezoek was, doodschoten. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) De moeilijkheid is echter dat Nixon de schenking deed nadat het Congres een wet had uitgevaardigd waarbij dergelij ke giften tegen belastingaftrek werden verboden. In de akte, waarbij de Nixon- gift werd geregistreerd, werd een dai.um opgenomen, die viel voor de wet van kracht werd. Opvallend is dat de commissie-Lange- meijer de demissionaire WA-bestuursle- den Drechsel en Middelhuis, die destijds het ontslag van Muller tekenden, buiten de bestuurscommissie wil houden. Bestuurslid Bransen, in het dagelijks leven wethouder van Utrecht, geeft als commentaar: „In die bestuurscommissie De voorzitter van de koninkrijkscom- missie, prof. Van der Hoeven heeft on langs gewezen op de mogelijkheid dat door de onafhankelijkheid van Suriname vervroegde verkiezingen in Nederland LISSABON (Reuter). De staat van paraatheid, die vier dagen geleden voor de Portugese strijdkrachten is ingesteld, is gisteren opgeheven, zo is door het ministerie van voorlichting meegedeeld. De maatregel was genomen naar aan leiding van agitatie onder de jonge offi cieren over het beleid in de overzeese gebiedsdelen. onafhankelijkheid zoals Suriname zich voorstelt (eind 1975) veel te snel. ngste- n een ;ezegd acties, ekon- i, een Hans be- itpaar een (D’66) lebben (Justi- in ons s niet ezen. ADDIS ABEBA. (AP) De 200.000 priesters in Ethiopië hebben gisteren ge dreigd te gaan staken als zij niet meer betaald krijgen. Dit activisme van de zeer conservatie ve Ethiopische orthodoxe kerk kan voor de tien miljoen christenen in dit land geen dopingen, begrafenissen of bruilof ten betekenen. Volgens de officiële Ethiopische radio hebben 500 priesters in een petitie aan Patriarch Theophilus gevraagd om een loonsverhoging. Zij zeiden priesters in het gehele land te vertegenwoordigen. a van Ie ge- ;groep ngend it ne- iseren lingen an en heeft iet uit lilderij ay, 17 t deze 1 blij- e IRA „Iedere poging van Syrië de vijande lijkheden te hervatten, zelfs door spora dische vuurgevechten, zal het tegendeel brengen van dat wat Damascus beoogt”, zo verklaarde de vice-premier. Het gebeurde allemaal tegen beter weten in, aangezien de SPD geen alter natief heeft voor Willy Brandt, de enige die over de hele breedte van de partij- basis als aanvoerder wordt geaccepteerd. Hier en daar werd goedmoedig veron dersteld dat de opmerkingen vooral wa ren gemaakt om Brandt, die schijnt te moeten worden geprikkeld om in vorm te komen, uit de laksheid te halen die hem de laatste tijd is aangewreven. De fractie die gisteren klaar leek te zitten om een pittig „Donnerwetter” over zich heen te laten gaan, kreeg in werke- i een Leo- 'egaan chool- meer oollei- In een gesprek met koning Hoessein van Jordanië heeft president Nixon giste ren gezegd dat Amerika blijft werken voor scheiding van de Israëlische en Syrische troepen, ondanks hei voortdu ren van het olie-embargo tegen de VS. Gisteren zijn in Israel door de over heid boekjes verstrekt met de namen van de militairen die in de oktoberoor- log zijn gesneuveld. BARCELONA (AP) Gisteren ont plofte een bom in de theologische facul teit in de stad San Cugat del Valles. Volgens de politie werd ernstige schade -angericht, maar werd niemand gewond. In verscheidene delen van de stad vonden bomontploffingen plaats. Meer dan 50 mensen werden gearresteerd tij dens een protestdemonstratie tegen de executie van de anarchist Salvador Puig Antich op 2 maart. Een man die zich „Kaptein Wilson” van de Ierse vrijheidsstrijders (Ulster Freedom Fighters) noemde, zei in een telefoongesprek met een Ierse krant dat Senator Fox was gedood toen hij zich tegen zijn ondervraging verzette. „Kap tein Wilson” vond het jammer dat de senator protestant was. De (protestantse) UFF verdacht Fox er echter van contacten te onderhouden met het (katholieke) Ierse Republikeinse leger (IRA). Fox, een bekende figuur in de Ierse senaat, was maandagavond door twaalf gewapende mannen ontvoerd uit de boerderij van een vriend vlak bij de grens met Noord-Ierland- Het lijk van de senator werd *s ochtends in de omge ving gevonden Het bleek dat hij met een schot in het hoofd was gedood. De boerderij werd in brand gestoken. Inmiddels worden tien personen door de politie in Dublin naar aanleiding van de moord ondervraagd. Dit bedrag, waarmee Nixon zijn juist met zoveel moeite bereikte miljonairs- status zou moeten opgeven, vertegen woordigt o-a- een onwettige belastingaf trek van de waarde van documenten over de periode van Nixons vice-presi- dentschap, die door Nixon aan de staat werden geschonken. Nadrukkelijk vertelde de bondskanse lier bovendien nog eens dat hij geen veranderingen zal aanbrengen in zijn kabinet voordat dit midden mei nodig is. Dan wordt namelijk minister van Bui tenlandse Zaken Walter Scheel tot bonds-president gekozen. En dan nog, zo corrigeerde hij degenen die de zwakke lingen graag op staande voet uit het kabinet hadden verwijderd, zullen zo weinig mogelijk veranderingen worden aangebracht. STOCKHOLM. De Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken Sven An derson verklaarde gisteravond op een haastig geïmproviseerde persconferentie, dat Zweden absoluut niet vanuit Finland de Sovjet-Unie heeft bespioneerd. Senator Russell Long van Louisiana, voorzitter van de commissie die zowel de Senaat als het Huis van Afgevaar digden vertegenwoordigt, zei al eerder dat Nixon naar alle waarschijnlijkheid een kleine miljoen gulden te betalen zal krijgen aan achterstallige en al of niet frauduleus berekende federale belastin gen. Amerika heeft gunstig gereageerd op het voorstel van Jordanië dat de Israëli sche troepen zich terugtrekken tot 30 lijkheid als eerste het hernieuwde bewijs dat Willy Brandt een bijzondere per soonlijkheid is in de Westduitse politiek. Hij riep op tot groter persoonlijk enga gement, veroordeelde niemand persoon lijk, maar maakte wel duidelijk dat hij het allemaal nog best aan kan. President Nixon heeft, zoals bij voor afgaande aangelegenheden, zich o p het bekende standpunt gesteld dat hij daar toevallig niets van wist, dat die belas tingzaken altijd door zijn staf werden afgehandeld en dat hij en zijn vrouw eigenlijk alleen maar hun handtekenin gen zetten op de reeds door de geraad pleegde experts ingevulde belastingfor mulieren. Kortom, eenzelfde redenering als Nixon in de Watergate-affaire heeft gevolgd: „Ik wist van niks, ik had het veel te druk met staatszaken, het is allemaal de schuld van mijn staf”. zouden moeten komen omdat er dan sprake van een grondwetswijziging zou zijn. „Alleen wanneer het statuut zodanig gewijzigd zou worden zou het betekenen dat we de Nederlandse grondwet moeten veranderen”, aldus de minister. „Maar ik geloof dat slechts artikel 1 van de grondwet wijziging behoeft, welke een geografische opsomming inhoudt”. De minister zei dat het niet vaststaat of Suriname na de onafhankelijkheid een republiek wordt of een gemenebest- status krijgt. vijandelijke zijden werden twee genie- eenheden vernietigd, een wapenopslag plaats, een anti-raketbasis en een heli kopter. Verder werden acht artilleriebat- terijen tot zwijgen gebracht en werden voltreffers geplaatst op vijandelijke con centraties in verschillende gebieden”. Een woordvoerder in Tel Aviv heeft de vijandelijkheden aan de noordelijke bestandslijn bevestigd. Volgens hem wa ren er echter aan Israëlische zijde geen verliezen gemeld. Premier Golda Meir van Israel zei gisteren dat Israel de Golan-hoogten niet aan Syrië kan teruggeven omdat blijvende bezetting de enige waarborg Dit keer lijkt Nixon echter op zijn eigen uitspraken gevangen te worden, nu de New York Times en de geruchtma kende journalist Jack Anderson in het bezit zijn gekomen van memoranda uit het Witte Huis, al in 1969 door John Ehrlichman na gesprekken met de presi dent gescheven. Daaruit blijkt dat Nixon zelf een pijnlijk gedetailleerde belang stelling had voor alle officiële mazen van het belastingnet- Wanneer het rapport van het Congres inderdaad stelt dat de president nog bijna een miljoen gulden te betalen heeft aan achterstallige en eigenlijk ont doken belastingen, zal bij het Ameri kaanse volk automatisch de vraag rijzen waarom ex-vice-president Agnew dan wel (technisch) wegens belastingontdui king zou moeten aftreden, en Nixon niet. SCHIPHOL (ANP). Minister mr. W. F. de Gaay Fortman gelooft niet dat de onafhankelijkheid van Suriname bete kent dat vervroegde verkiezingen in Ne derland moeten worden gehouden. De minister zei dit gisteravond terugkeer op Schiphol van een bezoek van twee weken aan de Nederlandse Antillen en van twee dagen aan Surina me. streek”, en „een tactiek van bangmake rij”. Gisteren kwam het Witte Huis, kenne lijk zeer geprovoceerd door Mills uit spraak, er opnieuw op terug en beschul digde hem van McCarthy-tactieken (het beschuldigen van personen zonder daar voor de bewijzen te leveren). Maar ook nu weer hield Mills stand en herhaalde zijn uitspraak. voor Israels veiligheid op het noordelijke front is. Kort tevoren had het militaire opperbevel wegen op de Golan-hoogten voor het burgerverkeer opengesteld en aan boeren toegestaan het werk op hun akkers te hervatten. Premier Meir zei dat Isael geen garantie kon krijgen die in waterdichtheid zou kunnen ijveren met de aanwezigheid van haar troepen op de Golan-hoogten. UTRECHT. De commissie-Lange- meijer heeft een voorstel gedaan om het Dennendalconflict op te lossen. Het ad vies komt erop neer dat er een bestuurs commissie voor Dennendal in het leven wordt geroepen die zal bestaan uit de WA-bestuurders Bransen en Hooft Graafland, het binnenkort te benoemen nieuwe WA-bestuurslid Daams, een ver tegenwoordiger van Nieuw-Dennendal, een ontevreden ouder en een tevreden ouder. Hij deed dit naar aanleiding van ge ruchten die gisteren in regeringskringen in de Finse hoofdstad Helsinki circuleer den over het resultaat van het onder zoek dat een Finse parlementscommissie heeft ingesteld naar de activiteiten van de Zweedse militaire inlichtingendienst in Finland. Volgens het nog niet openbaar ge maakte rapport van de commissie zou de Zweedse inlichtingendienst o.a. vanuit hotels aan de Fins-Russische grens radio- spionage hebben bedreven. Ook zouden de Zweden vanuit Finse territoriale wa teren hebben geopereerd. Minister Anderson gaf toe dat de Fin se regering door haar ambassadeur op 18 februari heeft geprotesteerd tegen de activiteiten van de Zweden. Hij voegde hieraan toe dat het protest waarschijn lijk doelde op het feit dat een vaartuig van de Zweedse marine, dat zich enige tijd geleden in de Finse golf met „expe rimenteel radaronderzoek” bezighield een Finse haven is binnengelopen om te provianderen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG-TOKIO Luitenant On oda Hiroo, de Japanse officie, voor wie de tweede wereldoorlog pas het afgelo pen weekeinde is geëindigd, is gisteren triomfantelijk naar Tokio teruggekeerd. Hij vloog van de Filippijnen, waar hij zich bijna dertig jaar in het oerwoud had schuilgehouden, met een speciaal gecharterde DC-8 van de Japanse Luchtvaartmaatschappij naar het vlieg veld van Tokio, waar hij werd omhelsd door zijn oudere, die in de tachtig zijn en in 1944 afscheid hadden genomen van hun zoon, toen deze met een speciale spionagemissie naar het eiland Loebang in de Filippijn* r was vertrokken. WASHINGTON. Ondanks een per soonlijke aanval van het Witte Huis heeft Wilbur Mills herhaald dat, wan neer het rapport van de commissie die president Nixons belastingaangiften over de afgelopen jaren nagaat gereed is, hij gelooft dat president Nixon zal aftreden. Mills, een Democraat, is een lid van het Huis van Afgevaardigden voor Ar kansas, die in het Congres veel in de melk te brokken heeft. Hij heeft het onder meer voor het zeggen in de com missie die miljarden dollars uitbesteedt aan federale projecten, en is tevens vice-voorzitter van de commissie aan wie Nixon vrijwillig al zijn belasting aangiften ter inspectie overhandigde. Muller ziet nog niet duidelijk hoe weer een samenwerking tot stand zou kunnen komen tussen „de zeven” en de zes stafleden die het bestuur trouw zijn gebleven. Hendrik van Nek, woordvoer der van de zes, weigerde gisteren elk commentaar. Volgens Muller zouden de zes vrij positief tegenover het voorstel staan. BONN. Bondskanselier Brandt heeft gistermiddag met een krachtige rede voor de Bondsdagfractie van de Sociaal Democratische Partij een eind gemaakt aan een politieke opwinding waarvan hij zelf dagenlang het middel punt was geweest. Hij kreeg een ovatie van de fractie, toen hij de SPD opriep de gelederen te sluiten. De schok van de verkiezingsnederlaag in Hamburg heeft in Bonn de indruk gewekt dat de SPD zelf een ware aard beving had geregistreerd. Minister Schmidt kritiseerde de partijleiding (Brandt dus) en sprak zich uit voor een reorganisatie van het kabinet. Minister Von Donanyi (onderwijs en wetenschap) bepleitte ontlasting van de bondskanse lier. Hetzelfde deed de plaatsvervangend partijvoorzitter Von Oertzen. en in de samenstelling daarvan zie ik wel wat. Ook voor mijn positie zou het beter zijn. Ik ben door B. en W. juist voor Dennendal uitgeleend aan de WA- stichting”. De meeste problemen geeft voor de heer Bransen het onderdeel van het advies waarin gesproken wordt over het weer aan het werk gaan van de zeven. Daar moet het bestuur zich nog nader over beraden. Vanavond gaat Nieuw-Dennendal in een nieuw onderkomen aan de Herten laan in Den Dolder (het oude is in de nacht van zondag op maandag gedeelte lijk uitgebrand) over het voorstel-Lan- gemeijer praten. Morgenmiddag ver wacht de commissie-aLngemeijer uit sluitsel. Carel Muller noemt het advies nogal mager. „Het biedt geen enkele garantie voor onze manier van werken. Je zult eerst moeten afwachten of onze manier van besluitvorming (van onderop) ge handhaafd kan blijven. Op zijn best kan dit voorstel het uitgangspunt zijn voor een pakket van maatregelen dat een oplossing kan brengen”. ROTTERDAM (ANP) De PvdA gaat in Roterdam een proef nemen met het bevorderen van de opkomst voor de statenverkiezingen. Het is de bedoeling in de week van die verkie zingen ongeveer 3000 kiezers één- of meermalen te bezoeken om aandrang uit te oefenen op het uitbrengen van de stem. De proef wordt gehouden in de stadswijk het oude noorden, ongeveer twee dagen voor de verkiezingen en huis-aan-huis. Syrië heeft gisteravond bekendge maakt dat het zware verliezen heeft toegebracht aan Israëlische eenheden tij dens een gevecht van bijna vier uur in de centrale en noordelijke sectoren van de Golan-heuvels. Er staan 2522 namen vermeld. Slechts 190 van de doden waren beroepsmilitai ren, de rest bestond uit reservisten. Over de doden van de Arabische lan den is niets nauwkeurigs bekend, maar algemeen wordt in Israel aangenomen dat het haar dodental sterk overtreft. km ten westen van de Jordaan. Het ontruimde gebied zou dan door Jordaan se burgers worden bestuurd. De 800 vroegere bewoners van de westelijke Jordaanoever die zijn ver trokken in de oorlog van 1967, zouden naar hun woningen en landerijen mogen terugkeren. Vijfhonderd Jordaanse poli tieagenten zouden er de orde handhaven. De Antilliaanse premier en ook minis ter De Gaay Fortman waren niet op de hoogte van het plan van premier Den Uyl om begin april een koninkrijkscon- ferentie te houden. Premier Juancho Evertsz van de An tillen, die zich nogal teleurgesteld toon de, dit uit de krant te moeten vernemen, heeft inmiddels vorige week vrijdag een uitvoerig telegram van premier Den Uyl gekregen en toegezegd naar Den Haag te komen. „U moet niet vergeten dat we allen verrast zijn door de uitspraak van Suri naamse regering, zowel in Willemstad, Den Haag, maar ook in Paramaribo. Het is iets nieuws. De vraag is nu, hoe moeten we ons aan de situatie aanpas sen”, aldus de bewindsman. De drie premiers zullen gaan praten over de procedure. Het zal wel beteke nen dat het werk van de koninkrijks- commissie versneld gaat worden. Overi gens zullen naar de verwachtingen van minister De Gaay Fortman niet alleen de premiers vergaderen. Premier Arron van Suriname is van plan een of twee ministers van zijn kabinet mee te nemen en ook minister De Gaay Fortman verwacht dat hij erbij zal zijn. De Nederlandse bewindsman wees er op dat het naar zijn mening niet strikt noodzakelijk is, maar wel gewenst, dat vóór de onafhankelijkheid, de grens kwesties tussen Suriname, Guyana en Frans Guyana en tussen de Antillen en Venuzuela geregeld zijn. STRAATSBURG. (ANP) Het Twee- de-Kamerlid mr. C. Berichotiwer (VVD) Is vanochtend bjj acclamatie herkozen als voorzitter van het Europese Pari<-m<>nt. Slechts één van de 183 leden, de West duitse chr’-.*en-d“mocraat Linus Mem- tnel. stemde tegen. Mr. Berkhouwer verklaarde na zijn herverkiezing dat het par’e”nent beslis sende weken te wachten staan in zijn strijd om het recht de begroting van de Europese gemeenschappen vast t e stel len. Niet alleen gaf hij opdracht bij de fiscus de aangifteformulieren van vorige presidenten los te krijgen, zodat gezien kon worden welke foefjes deze toepas ten, maar hij liet bijvoorbeeld ook in formeren of hij een bedrag aftrekbaar kon maken wanneer het als salaris aan een van zijn dochters werd beschouwd voor haar rondleidingsdiensten door het Witte Huis. (Dat was wel mogelijk zei de fiscus, maar het zou wel trammelant geven omdat het Witte Huis immers al had aangekondigd dat dochter Julie „vrijwilliger” was.). Ook uit andere vragen (o.a. of hij het gebruik van een kantoor in zijn huizen in Florida en Californië niet belastingaf- trekbaar kon maken antwoord „ja”) bleek dat Nixon in tegenstelling tot de officiële versie van zijn totale gebrek aan belangstelling voor deze affaires, tot in de kleinste details bij zijn eigen belastingzaken was betrokken. a Over de ontwikkelingshulp aan de Antillen en Suriname zei de bewinds man dat niet gesproken is over wijziging van project in programhulp. Van de 400 miljoen Nederlandse guldens die tot 1976 voor de Antillen zijn uitgetrokken zijn „om verscheidene redenen” nog 175 mil joen gulden niet aangewezen. „Maar dat ligt niet aan Den Haag”, aldus minister De Gaay Fortman. De bestuurscommissie moet een tijde lijk directeur voor Dennendal benoemen. Deze directeur zal zes maanden dienst moeten doen. Aan het eind van het halve jaar, waarin gewerkt wordt aan een nieuwe bestuursstructuur, moet een beslissing worden genomen over een eventuele terugkeer van directeur Carel Muller. De zeven ontslagen stafleden mogen onmiddellijk weer aan het werk, als ze de tijdelijke directeur en het reglement dienstvoorwaarden erkennen. <0, «M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3