Schrijvende lezers Provincie Utrecht stelt „onredelijk” hoge eisen vuur aan de schenen gelegd n- DUJARDIN Puzzel van de week Vier dagen er fijn tussenuit voor f99.- Puzzeltaw Meubel Drive-ln Nederland Waar meer kan dan waar ook! terstal DUJARDIN vieux extra WK „Kleine bejaardenhuizen wordt ia WEEKENDTRIP NAAR GOTENBURG Zo vindt u ons rijk I Verkeerd woordgebruik Castratie binnenstad 1? 99 A meubelen Radiozendamateurs 9H|| '7'' - 13 VRIJDAG 15 MAART 19 74 12 in bij Strafrechter Bestreed m r?o m i' Wagenweg 1-3 en 15 Hoek Houtplein-Haarlem een ders anse Zo’n past ons een jge- nog iken dan van nuit igus 4 In ribcord 495.— In leer 795.— L Hangijzer Verantwoordelijk (feW® ENGELENBERG Doelstraat 29 Tel. 023-312206 Haarlem Kijk - Kies - Koopcentrum van zaterdag 23 maart tot en met dinsdag 26 maart per TOR-LINE EEN GELDIG PASPOORT IS VEREIST FT SNELWEG UTT A1KMJ 5 van een >m Haarlem I r ADVERTENTIE Puzzel nummer 11 mm ADVERTENTIE TI. 7 9 10 8 11 1 16 13 aiiS E 17 20 24 28 29 30 25 37 34 35 36 31 39 42 47 49 44 46 passage Amsterdam-Gotenburg v.v. op basis van couchette. 55 50 52 53 56 60 59 61 57 58 62 63 64 65 ■7 (66 69 171 68 77 75 I 76 74 79 78 RICHTING CENTRUM RICHTING KVERWU* O meubel drive-in Nederland ÜÏT HAARLËM-AMSTEROAM 48 «mm UT HEEMSKERK-BEVERWIJK Het artikel „Castratie binnenstad” UW FLEXA VINYLLATEX MAAKT MUREN MOOI EUROPA MEUBEL mm «-MC VMM w* WM WMk «Mm. «m MM» Mb WH» «rfMM I*- U blijft er in zitten, wellicht al als u bij ons komt kijken naar deze kunststof fauteuils, want het zitkomfort is werkelijk ongekend! In wit of beige met metalen draaibare voet. 500 meter ten noorden van de Velsertunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden in de richting „Zaandam”. Let op de oranje borden „Meubel Drive-ln Nederland” «M LID GOED WONEN en de n- en Waar al uw meubelwensen worden vervuld. Waar meubelen, bedden en vloerbedekking zijn waar uw hart naar uitgaat. Waar u attente service krijgt. Kom eens langs. Neem de hele familie maar mee. cognac maak Het hete hangijzer bij „De Hulshorst” is de personeelsbezetting. De provincie VAN WENNEKER ROOSENDAAL De provincie gaat tegenwoordig zelfs zover, dat op haar instigatie, beheerders van commercieel geleide bejaardenoor den zelfs voor de strafrechter worden gedagvaard wanneer naar de mening van de provincie niet is voldaan aan de eisen die zij stellen, aldus de raadsman. Mr. Tj. A. Meijer verklaarde dat zijn cliënte het slachtoffer is geworden van dit beleid. Zij heeft zich al eerder moe ten verantwoorden voor het feit dat zij ondanks adverteren er niet in was ge slaagd voldoende gekwalificeerd perso neel te vinden voor het verzorgingste huis „Zr. Puijk”, waarvan zij eveneens beheerster is. Door de kantonrechter werd zij voor waardelijk veroordeeld tot ontzetting uit het recht om een bejaardentehuis te hebben en een boete van 500. Mevrouw Puijk-Peekstok is erg bang dat eenzelfde lot het bejaardenhuis „De Hulshorst” zal treffen wanneer haar beroep ongegrond wordt verklaard, aldus mr. Meijer. Mevrouw Puijk acht deze eis onrede- lijk hoog. Ëf zouden in een werkrooster tenminste drie van dergelijke krachten moeten zijn. Mr. Meijer betoogde aan de hand van een verklaring van de huidige medisch adviseur van het bejaardenhuis dr. W. F. van den Helm te Huis ter Heide, dat de pesoneelsbezetting, gezien de gezondheidstoestand van de bewoners, ruim voldoende is. Parkeren? Geen probleem! Pal voor de deur op ons eigen, ruime parkeerterrein. Kinderen mee. Maak er een uitje van. Uw kinderen vermaken zich wel in onze crèche. Koffie is klaar. Tussen het winkelen door gratr koffie voor iedereen in onze koffie-corner. Unieke garantie. U koopt bij ons keiharde zekerheid. Want onze garantie staat zwart op wit. international bejaardenoord noodzakelijke personeel door Gedeputeerde Staten wordt vastge steld aan de hand van de feitelijke situa tie in het tehuis. Hierbij spelen de grootte van het te huis, de mate van verzorgingsbehoefte van de bewoners en de indeling van het tehuis een rol. Hierdoor kan het voorko men dat, in kleinere tehuizen met een aantal zwaar verzorgingbehoevende be woners, het noodzakelijk is eisen te stellen die aanzienlijk boven het gemid delde uitgaan. Dit is nodig, juist om de zwaar verzorging behoevenden een ade quate verzorging te waarborgen. Het is de 'eigen verantwoordelijkheid van Gedeputeerde Staten om in gevallen als „De Hulshorst” een adequante perso neelsbezetting voor te schrijven, aldus de gemachtigde van de provincie Utrecht. Hij drong erop aan het beroep van me vrouw Puijk-Peekstok ongegrond te ver klaren. Over de behoefte aan verzorging van de bewoners van „De Hulshorst” liepen de meningen van de twee partijen sterk uiteen. Volgens een verklaring van de medisch-adviseur, opgemaakt op 8 maart, zijn er in het tehuis 23 bejaar den, waarvan slechts twee dames enige hulp behoeven met aankleden en was sen. De provinciaal inspectrice mevrouw J. J. Schippers.Wormer, die maandag nog in „De Hulshof” op bezoek geweest was, zei tot de bevinding gekomen te zijn dat er 22 bejaarden en een 60-jarige waren, waarvan er tenminste elf hulpbehoevend waren: acht om lichamelijke reden, twee om geestelijke reden en twee om zowel lichamelijke als geestelijke reden. In het verslag van de begrafenis van Wirn Sonneveld schrijft de journalist dat de baar gevolgd werd door ettelijke personen. De gemiddelde lezer zal daar uit wel hebben opgemaakt: groot aantal. Toch is dit, woordelijk gezien, onjuist. Want dit woord heeft betrekking op beweging. De slinger van een klok maakt een et-telijke beweging, dat wil zeggen doorlopende heen en weer of heen en terug (et is het omgekeerde van te). Daarentegen maakt de wijzer van een klok een etlijk'e beweging. Ook de tijd verloopt etlijk, vandaar etmaal, dat is de tijd waarin de eenmaal om zijn as draait. Ik ben geen taalkundige, maar heb wel aan woordkunde gedaan. R. SWIERSTRA, Bloemendaal grammofoonplaat 5. levensvocht 6. stoel zonder leuning 7. levenslucht 8. aanwij zend voornaamwoord 9. lidwoord 10. voorzetsel 11. spoedig 12. bijdrage 15. door de mond 18. natuurkunde term (afk.) 20. persoonlijk voornaamwoord 22. onrustig; 24. geslacht; 26. klein persoon 30 uitroep 32. stofmaat 33. prik 34. vrucht 36. ons inziens (afk) 38. duw 40. afgunst, kift; 44. staat in Oost Europa 46. vogelprodukt 48. deel van de bijbel (afk) 49. deel van ons zonnestelsel 51. N.V. (Franse afk) 54. godsdienst 56. bui ten dienst (afk) 58. devies 61. fijne geur 63. ons inziens (afk) 64. overal 65. deel van een wedstrijd 67. bijwoord 69 ge vangenis 70. voorkeur 71. seconde 73. jongensnaam 75. titel (afk.) 76. Frans lidwoord. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: „Damiate pers b.v.”, Postbus 18, IJmui- den. Naar aanleiding van uw artikelen over het verlenen van en collectieve zendver gunning voor de 27 Mhz band, de 11- meterband, aan leden van de VRA- NCBHC in uw edities van 28 en 29 februari gaarne het volgende: Deze bij de Vereniging van Radio Amateurs aan gesloten leden dienen niet verward te worden met radio-zendamateurs, aange sloten bij de Vereniging van Radio Zend Amateurs, de V.R.Z.A., welke binnenkort vijfentwintig jaar bestaat. De radiozend amateurs, aangesloten bij de V.R.Z.A., krijgen, na een door de P.T.T. afgeno- men examen, een individuele zendmach tiging, welke hun het recht geeft op verschillende korte golfbanden, uitge zonderd de 11-meterband, uitzendingen te doen. Er bestaat dus een wezenlijk verschil tussen de radio aangesloten bij de VRA en de radiozendamateurs, aan gesloten bij de V.R.Z.A. Voor het bestuur der VRZA: G. J. KOOYMAN, Amstelveen ƒ25,-: Mevr. L. v. Duyn, Lierstraat 34, IJmuiden; 25,- H. H. Janssen, Juno- plantsoen 91, Haarlem; 15,-: Mej. A. Groene veld Orionweg 62, IJmuiden; ƒ15,-: M. G Nijveen-Oomkens, Heems- kerklaan 159, Hillegom; 10,-: W. Men gelden, Santpoortse Dreef 92, Santpoort; Mevrouw Puijk-Peekstok is zich ervan bewust dat de provincie in het belang van de bejaarden toezicht op alle be jaardenoorden moet houden. Bij het uit oefenen van deze taak schieten gedepu teerde Staten echter vaak voorbij aan het doel van de bejaarden wetgeving, de goede verzorging van bejaarden te waar borgen. De activiteiten van de provinciale over, heid blijven vaak beperkt tot het signa leren van formele onvolkomenheden binnen een overigens goed functionerend geheel, aldus mr. Meijer. meubel drive-in 1 Necflerlancl beverwlbkj Parallelweg 43, Beverwijk, tel. 02510 - 3 90 18 Geopend: elke werkdag van 9.00 tot 18.00 uur. Ook op zaterdag, k *sMaandags echtervan13.00-1800uur.Enopzondagzijnwijdicht. DEN HAAG (ANP) Het heeft er alle schijn van dat de Utrechtse provinciale overheid de niet-bestuurlijke geleide (commerciële) bejaarden oorden het vuur na aan de schenen wil leggen door het stellen van on redelijk hoge eisen. Het gevolg van dit beleid zal op den duur ,zijn dat de kleine, particuliere bejaardenoorden gaan verdwijnen en het is de vraag wie hierbij gebaat is. Mr. Tj. A. Meijer betoogde dit gister avond voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van Staten. De raad behandelde in openbare zitting een be roep van de directrice van Huize Huls horst in Den Dolder, mevrouw K. G Puijk-Peekstok, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waar in eisen aan haar tehuis worden gesteld. Damiate Pers b.v. heeft in samenwerking met het reisbureau COPEX uit Hillegom, voor onze lezers een reis naar Zweden georganiseerd. Zaterdag 23 maart vertrekt u per TOR-ANGLIA om 12.00 uur uit Amsterdam, zondag 24 maart arriveert u in Go tenburg omstreeks dezelfde tijd. U wordt per bus naar uw hotel gebracht. Omstreeks 14.00 uur kunt u per luxe touringcar een rondrit door Gotenburg maken. Ongeveer 16.00 uur wordt u weer bij uw hotel teruggebracht. Een Nederlands sprekende gids gaat met de rondrit mee. De zondagavond en de gehele maandag staan geheel tot uw eigen beschikking. Mocht u speciale wensen hebben, dan is er een reisleider aanwezig die u graag van dienst zal zijn. Maandagavond om 21.00 uur vertrekt u weer per boot naar Amsterdam, waar u dinsdagavond omstreeks 21.00 uur arriveert. De hotels welke wij in Gothenburg reserveerden zijn alle zeer modem, luxueus en comfortabel. Op uw kamer is zelfs T.V. aanwezig. In de prijs is overnachting met ontbijt in een van deze hotels inbegrepen. Zowel aan boord als tijdens uw verblijf in Zweden zijn lunch en dinerkosten voor uw eigen rekening. De prijzen aan boord zijn overigens zeer laag. De reis naar Zweden gaat per TOR-LINE veerboot, welke 138 meter lang en bijna 20 meter breed is. De veerboot biedt plaats aan ruim 800 passagiers en 300 auto’s. Indien u dat bij uw boeking opgeeft, kunt u uw auto GRATIS meenemen. U k'unt de boot per auto op- en afrijden. De passage Amsterdam-Gotenburg v.v. geschiedt op basis van couchetteprijs. Even tuele hutreservering is tegen bijbetaling mogelijk. Een couchette kunt u het beste vergelijken met een slaapbank, waarvan er steeds 4 of 8 in één compartiment staan. Iedere couchette is uitgerust met dekens en een kussen, echter geen lakens. Een couchette is een eenvoudige manier van reizen, maar is wel gezellig. Bovendien zijn er aan boord zoveel interessante zaken (winkeltjes, bars, een speelzaal) dat velen niet aan slapen toekomen. GOTENBRUG is een interessante metropool die u een treffend beeld geeft van de openheid en ruimte van de Scandinavische steden, maar die u tevens bijzondere staaltjes van architectuur laat zien. Bezoek o.a. de Götsaplatsen, met het schitterende Poseidonbeeld. Er is een prachtig Kunstmuseum. Er zijn gigantische warenhuizen, zoals Domus en N.K., mooie stadsparken, waarvan het pretpark Lisaberg wel het bekendste is. Gotenburg heeft de grootste haven van Zwedten. De sfeer in de stad is er internationaal. In de prijs van 99,zijn begrepen a. passage Amsterdam-Gotenburg v.v. op basis van couchette. b. 1 nacht hotelverbljjf met ontbqt in le klas hotel in Gotenburg. Kamer met douche - toilet en t.v. c. busvervoer van Terminal naar Hotel v.v. d. excursietrip op zondagmiddag in Gotenburg, met een Nederlands sprekende gids. e. de gehele trip is er een reisleider aanwezig. f. eventueel gratis vervoer van uw auto v.v. Reserveren voor deze trip UITSLUITEND op MAANDAG 18 maart a.s. van 10.00 tot 16.00 uur aan één van de loketten van HAARLEMS DAGBLAD: Grote Hout straat 93 Haarlem, of bij IJMUIDER COURANT, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, of bij BEVERWIJKSE COURANT, Zeestraat 18. Beverwijk. Telefonisch reserveren is NIET mogelijk. Namens het provinciaal bestuur be streed Mr. Th van Dam dat de provincie de kleinere particuliere ondernemers de nek probeert om te draaien. Hij wees erop dat al vele malen geprobeerd was met mevrouw Puijk langs informele weg te komen tot ade quate verbeteringen in „De Hulshorst”. Over de voorgeschreven personeelsbe zetting merkte hij op dat het voor een ------ in blad van 8 maart van J. de Jong, Haarlem, vind ik een vreemde reactie van een Haarlemmer die waarschijnlijk niet inziet dat een grote verandering in het binnenstadspratroon slechts na kin derziektes en gewenning voor iedereen aanvaardbaar kan worden. Voor- en te genstanders zullen er altijd blijven. Na dat de winkelstraten waren opengesteld voor de voetgangers is het aantal zaken dat zijn deuren moest sluiten als direct gevolg daarvan, nihil. De veranderingen van de bezetting van de percelen in het centrum zijn een normaal beeld dat in iedere stad is te vinden. Er zijn altijd zaken die om wat voor reden dan ook moeten sluiten. Dit kan zijn: geen op volging. verkeerd beleid en daardoor geen mogelijke kopers of pachters, ver zadiging van de branche in het centrum (in Haarlem bijvoorbeeld schoenenza ken). Slechts enkele voorbeelden geven aan dat de heer De Jong, waarschijnlijk als koper, te weinig van deze materie afweet. Als hij in dezelfde krant van die dag het verslag heeft gelezen van de jaarvergadering van de Grote-Hout- straat-Vereniging, dan moet hij toch wel tot de conclusie komen, dat de winke liers geen van allen negatieve reacties lieten horen. Geen omzetdaling. Dus niet minder wandelaars c.q. kopers. Dat de heer De Jong bezwaar heeft tegen het sjouwen van dozen van Albert Heijn en V en D (hij schrijft het winkelend publiek, maar deelt zich daar zelf ook bij in, anders zou hij geen negatieve kritiek hebben) vind ik alleen maar betreurenswaardig. Hij kan waar schijnlijk geen afstand doen van zijn blikken vervoermiddel en wil kost wat het kost vóór de deur parkeren. Van zijn huis tot de winkels en weer terug. Geen stap teveel want daarvoor heeft hij zeker een auto. In vele steden en hun centra zijn de auto’s steeds meer taboe, en terecht. De opening van het winkel-wandel-domein in Haarlem heeft bij het winkelend publiek veel goede reacties doen loskomen. Men kan nu vrij en zonder gevaar voor eigen leven wan delen, winkelen en oversteken. Dit gaf in de straten vóór de afsluiting nog wel eens problemen. De gezelligheid van een oud centrum aangepast aan de moderne eisen altijd moeilijk omdat in goede, harmonieuze banen te leiden preva leert bij het merendeel van de kopers nog altijd boven een hypermodern, kil en betonachtig winkelcentrum in de pe riferie. De assortimentskeuze, de relax- punten, de verbindingen naar de buiten wijken met het openbaar vervoer en de gunstig gelegen parkeergarages, doen een winkelcentrum als dat van Haarlem op dit moment herleven. De ontvolking van de binnenstad had inderdaad angstige vormen aangenomen, maar het wonen in de buitenwijken (flats), betondorpen, af gelegen plekken in Noord-Holland, heb ben ook niet het ideale leef- en woonpa- troon wat velen zich daarvan hadden voorgesteld. De trek terug naar de stad is weer waar te nemen, en duidelijk. Wandelt u maar eens door het oudere centrum van Haarlem en u zult zien dat er veel mensen de gezellige wat bouw vallige huisjes aan het opknappen zijn om daar hun intrek te nemen. Iedere Haarlemmer zal moeten wen nen aan de nieuwe situatie, vooral ver keerstechnisch gezien. Maar dat zal bij de een langer duren dan bij de ander. J. J. VAN DER VELDT, eist de permanente aanwezigheid een verpleegkundige die in het bezit is van een diploma ziekenverpleging A, ondermeer voor verzorging van geeste lijk gehandicapten. Horizontaal: 1. zonderling en grillig 7. bijvoegsels 13. tocht 14. boertige naboot sing 16. vogel 17 onbepaald voornaam woord 19. fijngemaakte aardappelen 20. vogel 21. ik 23. Toiletartikel 24. jongens naam 25. rivier in Oostenrijk 27. ver voerbedrijf (afk.) 28. lidwoord 29. geslo ten 31. persoonlijk voornaamwoord 32. landbouwwerktuig 33. groente 35. ont kenning (Engels) 37. uitroep 38. met zilver bedekte voorwerpen 39. deel van een stad 41. zangnoot 42. kostbare stof 43. koude lekkernij 45. geweldige 47 herkauwer, 50 verlaagde toon 52. titel (afk.) 53. koud 55. bekende motorraces (afk.) 56. welwillende lezer (Lat.afk.) 57. mak 59 bestaat 60 onmeetbaar getal 61. gravin van Holland 62 lichaamsdeel 64. waterplantje 66. voordat 68. tegen 70. afbeelding 72. kledingstuk 74. niet(En- gels) 75. beklagenswaardig persoon bijwoord 78 bezinksel 79 bevallig. Verticaal: 1. dreigend 2. meisjesnaam 3. viseter 4. afkorting van een bepaalde ƒ10,-: Mevr. J. Leeuwe, Kortenaerstraat 33, Haarlem. Oplossing puzzel nummër 10 Horizontaal: 1. poeder 7. schouw 12. gade 13. idee 14. R.P. 16. uiver 17. d.i. 18. Patrijs 19. etalon 20. e.p. 21. R.I. 22. raam 24. prins 26. stag 28. bepaald 29 politie 31. aera 34. idool 35. klok 38. rn. 39. o.i. 40. Bilbao 42. scherp 43 eg. 44. korst 45. t.p. 46. esse 48. Uden 51. dokter 52. tering. Verticaal: 1. purper 2. e.g. 3. daarom 4. Ed 5. reus 6. nevelig 7. sire 8. C.D. 9. helaas 10. oe 11. weinig 15. papa 17. Dora 23. amper 24 palei 25. stoel 27. titel 30. Notaris 31. arbied 32. enig 33. albast 35. kohier 36. oort 37. kippig 41. oker 42. stut 46. e.k. 47. se. 49. de 50. ni. «it recommondó lout porticuh»'* 1 ion n;.i.lln i =35' 5 2 3 15 ,19 18 KI 23 26 33 |38 Kï 51 73

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13