Gedupeerden huisvesting nemen resolutie aan uit elf verschillende Vrijheid bevordert interesse in het werk Energietekort is maar tijdelijk Prijswijzer wordt voltooid „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen Wetenschapsmensen niet onder censuur spaarvormen, met tot Q rente?” I I BELA meubelen, niet duur en toch geweldig goed! J| REKENWONDER Algemene Bank Nederland e 1 BELA DIEMEN Proefschrift over situatie in bedrijven FUTUROLOOG DR. HERMANN KAHN: Alle vrijheid tot publiceren --ijgs - - „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” 21 MAART 1 974 1 5 20 VRIJ D A G t U, 1 1 Resolutie Jammer =5 r ■H Macht F W Arabieren S een keus uit onze rijke kollektie De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. BELABOS EN LOMMER, Gulden Winckelplantsoen. maandag geopend! BELA HAARLEMMERDIJK 1, Amsterdam, donderdag koopavond. BELA UTRECHT Kanaleneiland, Dromedarislaan, hoek Europalaan. Aan snelweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht/Jutphaas. donderdag koopavond. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Over vijf jaar is er weer voldoende en goedkopere energie. Er wordt nu in feite te veel in energie geïnvesteerd”. Dr. Herman Kahn, futuroloog en schrijver van tientallen boeken en rapporten over kernbewapening, thermonucleaire oorlogen en de Japanse superstaat, is niet bang voor opmerkelijke uitspraken. GRONINGEN Interesse en betrokkenheid bij het werk worden ster ker naarmate de werknemers meer vrijheid wordt gelaten in het zelf standig bepalen van het tempo en de manier waarop het werk wordt ge daan. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van Jan Schouten (33), die woensdag aan de Rijksuniversiteit in Groningen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zelden is overtuigender bewezen hoe groot de kloof is die tussen bestuurden en bestuurders gaapt als gisteravond in Den Haag, waar het Landelijk werkverband huisvestingsnood een landelijke demon- stratie-avond had georganiseerd over globaal gezegd de bouw- en woonproblematiek in ons land. Muiderstraatweg19-21, vrijdag koopavond. Logisch Belasting Heftige emoties over slecht wonen Prijswijzer J W él mensverschillen beschouwt als de „facts of life”. In Nederland kan dat nog niet: de satellieten die de Amerikaanse technolo gie in de ruimte heeft gebracht, zijn nog niet beschikbaar voor dit soort telefoon verkeer. Zodat Kahn misschien tijdens de conferentie in De Baak af en toe bet antwoord schuldig moet blijven. T Kahn, sinds een aantal jaren directeur van het Hudson Institute, een van de bekendste „think tanks” denkfabrie- ken in Amerika, werd als getuige aangeroepen door „The Economist” toen dit gezaghebbende Britse blad in decem ber, toen de oliecrisis nog volop om zich heen greep, voorspelde dat er over vijf tot tien jaar weer energie in overvloed zou zijn. duktiewerkers zich moedeloos en mach teloos voelt. Men weet niet waarvoor men werkt krijgt geen inzicht in de produktie, en zit bovendien ingepakt in een organisatiestructuur die maar weinig ruimte laat voor het zelfstandig nemen van beslissingen. Nu zijn er bedrijven waar de arbeider meer vrijheid krijgt en waar inspraak enigszins op gang is gekomen. Die slech te en die iets betere bedrijven zijn onderling vergeleken. Ten eerste leidde dat tot de conclusie dat een grotere zelfstandigheid, meer vrijheid (autono- DEN HAAG. In een bijeenkomst met de vaste Tweede-Kamercommissie van economische zaken heeft minis.ter Lubbers gisteren meegedeeld dat de con sumenten voorlichtingsac.tie sal worden voltooid. binnen 40 seconden de vierdemachtswor- tel te trekken. Hiertegen was zelfs computer niet opgewassen. Over de ontwikkeling in de kleuter leeftijd heeft hij een stelling geformu leerd. „Het is gewenst dat de speelgoed- industrie zich richt op de ontwikkeling van spelletjes waarbij de samenwerking tussen de spelers wordt beloond.” En in de door hem geschetste democratisering met grotere vrijheden voor het in de huidige situatie niet zelden „onderdruk te” individu, zal het vermogen tot samenwerken van het allergrootste be lang zijn. Er zijn nu vijf vn de tien campagne- weken verstreken. Wat er daarna op dit gebied zal gebeuren, is nog niet bekend. De gang van zaken met de Prijswijzer, de manier waarop deze overkomt en de vele kritiek worden met het oog op eventuele voortzetting aan een onder zoek onderworpen. Mede naar aanleiding van eerdere uit spraken van de minister werd in deze vergadering die meer het karakter van een gedachtenwisseling had uit voerig gesproken over mogelijkheden voor wat meer concrete methoden van consumentenvoorlichting. Gesteld werd dat met een actie als Prijswijzer nooit een volledige voorlichting zal worden bereikt. Met name werd gewezen op het gemis aan kwaliteitsinformatie, die van wezenlijk belang wordt geacht. „Daar weten ze nog zo verdraaid wei nig van. De meeste arbeiders weten niet eens dat in andere bedrijven onder veel gunstiger omstandigheden wordt ge werkt dan zij iedere dag in hun eigen bedrijf ontmoeten. Daarvoor zou bij voorbeeld een Teleac-cursus gemaakt andere aanpak best behouden hadden kunnenn blijven. De oorzaak is dat ge meenten alleen dan de maximale subsi die krijgen voor sanering, wanneer er kaalslag en vervolgens nieuwbouw plaatsvindt, een bepaling, die oorspron kelijk niet zo bedoeld is, maar die wel op die manier heeft gefunctioneerd. Met bestuurders wordt dan in dit geval niet alleen bedoeld de overheid, maar al die instanties, die een beslissen de invloed hebben op de gang van zaken in de samenleving, zoals ondernemers en vakbonden. Eindhoven, die onder meer bezig is met onderzoekingen op het gebied van de zonne-energie, ir. E. J. Tuininga, verbon den aan TNO Delft, belast met de be oordeling van technologische projecten en een der samenstellers van de alterna tieve kernenergienota van de VMD; drs. W. Turkenburg, medewerker van het FOM-laboratorium voor molecuul- en atoomfysica in Amsterdam. Van de zijde van deze instellingen is verklaard dat vrijheidsbeperking van de medewerkers op maatschappelijk gebied door het op leggen van bepaalde verboden niet met het beleid van het bestuur overeenkomt. De uit India afkomstige mevrouw Sha- kuntala Devi maakt momenteel een rondreis door Canada en verbaast daar iedereen, dank zij het feit dat zij in staat is om een computer „eruit te rekenen”. Onlangs slaagde zij erin om voor een groep studenten uit een 39-cjjferig getal de Schoutens onderzoek werd gehouden in 72 grote en kleine Nederlandse me taalbedrijven. In totaal waren er ruim 2000 mensen bij betrokken; daarvan verrichtten ruim 1300 produktiewerk. De aard van dit werk varieerde van een voudig handwerk aan de draaibank tot monotoon lopende handwerk. Het wel zijn van de mensen stond in het onder zoek voorop. „Welzijnseisen in een be drijf zijn heel belangrijke toetsen om te beoordelen of de zaak goed functio neert”, aldus dr. Schouten. Hij heeft ervaren dat het merendeel van de pro- |t’T' „Vijf jaar”, corrigeert Kahn nu beslist, als tenminste de olieconsumerende lan den, verenigd in de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zich sterk maken om de stijging van de olieprijs „die te laag was” enigszins een halt toe te roepen Herman Kahn, even moeilijk ver staanbaar als zwaarlijvig, is enkele da gen in Nederland als inleider op een conferentie over het Zakenmilieu in de komende jaren”, die het VNO-manage- ment studiecentrum „De Baak” in Noordwijk geeft ten dienste van enkele tientallen Nederlandse managers. „Opmerkelijk” noemt Kahn zelf zijn constatering „dat er zo weinig interesse bestaat in kolen als energiebron. In de Het doel van de avond was om dege nen, die het ergste van de huisvestings nood te lijden hebben, duidelijk te ma ken dat een zo ingewikkeld lijkende zaak als het „integrale structuuronder zoek naar de gebouwde omgeving” niet alleen dringend noodzakelijk is en op korte termijn dient plaats te vinden, omdat voor een bouw- en woonbeleid nu eenmaal gegevens nodig zijn, maar ook dat een dergelijk onderzoek strikt onafhankelijk dient te zijn en dat in vloeden van belangengroepen daarbij ri goureus geweerd dienen te worden. „Zo krijgt de werknemer meer macht. Uiteindelijk zal het zo ver moeten ko men dat de werknemers, samen met afdelingschefs, managers en directie, gaan uitmaken of een bepaald produkt al of niet gemaakt zal worden.” Als voorbeeld zou hier kunnen gelden dat de produktiewerkers weigeren een voor het milieu schadelijk of een ondeugdelijk, misschien zelfs onveilig produkt in het programma op te nemen. „Aan het eind van deze ontwikkeling zullen werknemers mede-eigenaars van het bedrijf moeten zijn en samen met de leiding het produktieproces in handen moeten hebben.” Tijdens het gesprek vraagt Schouten een paar keer: „Komt dat over als een utopie?” Hij voegt er dan direct aan toe: „Voor mij is het dat namelijk helemaal niet.” Dan is het volgens hem nodig, wil die democratise ring op gang komen en willen de arbei ders gaan vechten voor een grotere vrij heid, dat ze geïnformeerd worden over de diverse organisatiemogelijkheden. moeten worden, om die bewustwording op gang te brengen.” Hopelijk wordt die cursus dan wel op een voor arbeiders, die moe van hun werk thuiskomen en er ’s morgens vaak weer op tijd uit moeten, acceptabel tijdstip uitgezonden. Landelijk Werkverband „leugens en ver draaiing van feiten” te verwijten. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Paul Jansen verliet de zaal voortijdig. Later bleek dat hij een briefje voor de voorzitter had achtergelaten met de woorden: „Hoe kun je nu inGodsnaam een bijeenkomst over een dergelijk ingewikkeld onder werp beleggen met een „dergelijk” pu bliek”. P. Bulterman maakte duidelijk dat Jansen het niet begrepen had. want dat het nu juist dit geëmotioneerde pu bliek was dat het meeste van het con flict rond het structuuronderzoek te lij den heeft. Het gaat in dit geval om onderzoekers die bekendheid hebben verworven door dat zij in het kader van de Vereniging Milieu Defensie, de Bond van Weten schappelijke Arbeiders, of de Vereniging van Wetenschappelijke Onderzoekers, deelnemen aan publikaties waarin het nut van kernenergie in twijfel wordt getrokken en waarin wordt gewezen op de gevaren van deze energiebron en de voordelen van alternatieve energiebron nen worden genoemd. In dit verband werden de namen ge noemd van ir. C. Daey Ouwens, weten schappelijk medewerker aan de TH DEN HAAG. Geruchten, volgens welke wetenschappelijke medewerkers aan universiteiten cn onderzoeksinstitu ten van de zijde van hun besturen onder druk zouden zijn gezet zich niet te mengen in openbare discussies over de kernenergie, worden allerwege ontkend. Zowel uit de kring van deze medewer kers zelf als namens de instellingen waaraan zij zijn verbonden, ontkent men krachtig dat van spreek- en sc’ 'jfverboden of zelfs maar van enige pressie kan worden gesproken. Onder het geroep van een uiterst geëmotioneerde zaal waaruit kreten als „we worden besodemieterd” en „we wor den belazerd” opstegen, moest Paul Bul terman van het Landelijk Werkverband besluiten zijn inleiding niet af te maken. Dat was jammer, want in die inleiding werd nu juist uiteengezet waarom een structuuronderzoek nodig is en waarom het er nog steeds niet van gekomen is. Maar de aanwezigen wilden weten waarom ze al vijftien jaar ingeschreven stonden op gemeentelijke lijsten zonder dat ze ooit een behoorlijke woning had den gekregen. Het antwoord, dat luidde: „Omdat er onder meer geen structuuronderzoek heeft plaatsgevonden” werd nog net op tijd gegeven door mevr. J. Wibaut van de Amsterdamse stichting „Lieven de Key”. Zij hield een betoog, waarin zij aantoonde dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid al jarenlang met nota’s en studies komt, die als voorloper van het structuuronderzoek te beschouwen zijn. Daarna begon zich langzamerhand een discussie te ontspin nen, die zich inderdaad richtte op de moeilijkheden rond het onderzoek. De voorzitter van de Bouwbónd-NKV, L. Brouwer benaderde de zaak eveneens vanuit de emotionele hoek door het Van het Arabische oliegeld naar het ontwikkelingsvraagstuk is sinds kort in het Westerse denken maar een kleine stap. Ook' daarover wil Kahn wel min zaam zijn licht laten schijnen: „Men heeft het altijd over het overbruggen van de kloof tussen rijke en arme lan den. En men wijst dan op de kloof tussen bijvoorbeeld inkomen per hoofd van de bevolking in rijke en arme landen. Maar die kloof is niet te over bruggen. De ontwikkelingslanden willen hun inkomen per hoofd elke tien jaar verdubbelen. Maar in die periode wordt het inkomen per hoofd in de rijke landen ook verdubbeld. De kloof die nu bestaat is dan dus ook tweemaal zo groot geworden. Maar daar gaat het de ontwikkelingslanden niet om de chauffeur van Rockefeller wil toch ook niet in de plaats van Rockefeller treden. Hij wil de kloof overbruggen met een andere chauffeur, die tien cent meer per uur verdient” mie), ook de interesse vergroot (intrin sieke werkmotivatie). Meer inspraak vergroot de arbeidstevredenheid. De vraag is of deze conclusie geen aardige foefjes kunnen worden om het bedrijf nog efficiënter te laten draaien, er nog meer uit te halen zonder dat de arbeider zich daarvan bewust is, maar wel tot meerdere glorie van aandeelhou ders en commissarissen. Want per slot van rekening leidt een geringe geïnteres seerdheid en ontevredenhid tot ziekte verzuim. Dr. Jan Schouten: „Je hebt gelijk als in die vraag de suggestie ligt dat er psychologen zijn die soortgelijke advie zen geven om directies er beter van te laten worden. Maar dat is bij mijn onderzoek uitgesloten.” Hij geeft dan aan waar de gevonden conclusies in de toekomst toe moeten leiden. Een ont- wikekling die overigens ook in het proefschrift is opgenomen: meer vrijheid betekent zelfstandig beslissen over de produktie, maar ook over het te maken produkt. Meer inspraak betekent meer informatie en daardoor meer kennis van het bedrijf. Drs. E. Nypels, voorzitter van de Stichting Landelijke ombudsman stads vernieuwing betoogde dat bij het onder zoek ook de rol van de overheid en de organisatie bij het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening be trokken dienen te worden. Er is veel te veel gesloopt, zo constateerde hij en dikwijls waren dat wijken, die met een De aanwezigen, vertegenwoordigers van actiegroepen en huurdersorganisaties uit een groot aantal grote steden in het land, (waaronder ook Haarlem) namen tenslotte een resolutie aan die ter kennis van regering en parlement zal worden gebracht. In de resolutie wordt vastge steld dat overheid, parlement en be drijfsleven een totaal falend bouwbeleid gevoerd hebben en dat er daarom op zeer korte termijn een strikt onafhanke lijk structuuronderzoek dient plaats te hebben, waarbij de belangen van de consument centraal staan. Bedrijfsleven, vakbonden en overheid zullen als belanghebbenden geen enkele invloed mogen uitoefenen op het onder zoek. (Het tegendeel dus van de bestaan de situatie, waarbij het juist deze cate gorieën zijn, die als opdrachtgever bij het onderzoek betrokken zijn). De op dracht moet yitgaan van die departe menten, die geen belanghebbende zijn. Het onderzoek dient in openbaarheid te verlopen. Over de veel besproken vraag wat de Arabieren met hun oliegeld gaan doen, heeft Kahn ook het zijne op te merken „Arabieren houden niet van investeren Je zult ze voor een deel in goud moeten betalen, want goud betekent iets voor ze”. Zijn voorspelling: „Goud kopen, op de bank zetten, investeren en uitgeven in volgorde van belangrijkheid dat gaan de Arabieren met hun dollars doen”. En ook: „Dat investeren kunnen ze bijvoorbeeld doen in kunstmestfabrie ken, want die moeten naar de Arabische landen worden overgeplaatst. Daar is namelijk goedkoop aardgas dat nu maar wordt verbrand”. toekomst is energie uit kolen in Ameri ka iets goedkoper dan kernenergie”, zegt hij. Europa kan ook nog wel troost putten uit deze vroeger in Limburg als „zwart goud” omschreven bron, ook al is dit werelddeel zelf nauwelijks geschikt voor kolen winning. „Maar je kunt kolen betrekken uit Australië, de Sovjet-Unie en China”, zegt Kahn Een van de genoemde onderzoekers, ir. Daey Ouwens, zei ons: „Het is wel zo dat over deze zaak gesprekken zijn ge voerd, maar er is geen sprake van ..ruk uitoefenen of van een verbod. Er zijn wel afspraken gemaakt, waarbij is ge steld dat een grote mate van publiciteit niet in overeenstemming is met het werk dat aan dit onderwerp wordt be steed. Het is een kwestie van nuance ring, maar men moet de kwestie niet overtrekken en ai. een vlieg een olifant maken.” Deze redenering mondt uit in de con clusie dat het ideaal van het overbrug gen van de kloof tussen arme en rijke landen wel bij regeringen en intellectue len leeft, maar niet bij boeren de plattelandsbevolking van de wereld. Al even elitair in de ogen van Kahn is het vraagstuk van een meer gelijke inko mensverdeling: „Er zijn maar vier lan den ter wereld waar dit speelt: Scandi navië op de eerste plaats, dan Neder land, Engeland en ten slotte de Verenig de Staten. Overal elders worden inko- In de inleiding van zijn boek zegt Jan Schouten dat hij nu een onderzoek, zoals hij in 1970 heeft verricht, niet opnieuw zou doen. Zijn interesse en voorkeur gaan nu veel meer uit naar „action research”. Na de promotie gaat hij dan ook aan de gang met een experiment, waarbij een bedrijf met een slechte organisatiestructuur en managers met negatieve ideeën over het gedrag van arbeiders, wordt vergeleken met een be drijf dat volledig is gedemocratiseerd. „Een dergelijk praktijkonderzoek is doodgewoon de enige logische voortzet ting van dit promotie-onderzoek”, vindt hij. Heel bewust is de kwestie van toon verschillen buiten het onderzoek gehou den. „De werknemers en hun vakbonden zullen hun looneisen niet laten vallen als een bedrijf de mensen zelfstandiger laat werken of de inspraak vergroot." Jan Schouten heeft overigens wel zijn ideeën over die toonverschillen: „In de organisatieplanning op lange termijn zal nivellering van de tonen zeker een be langrijk onderdeel moeten zijn.” Wijziging van de organisatiestructuur, waardoor de arbeider meer vrijheid en ook meer invloed krijgt op het gebeuren in het bedrijf, is op korte termijn te realiseren. Jan Schouten is van mening dat organisatie- en bedrijfspsychologen daaraan mee moeten werken. Maar het begin van alles ligt bij de ontwikkeling in de kleuterleeftijd en in het onderwijs. „Ons onderwijssysteem is voor een groot deel nog gericht op prestatie en compe titie. Aandacht voor het individu is be langrijk, maar je moet de mensen niet leren dat ze altijd beter moeten zijn dan anderen.” Hoe dat komt? Futuroloog Kahn weet twee factoren: omdat in die vier landen veel belasting wordt geheven of omdat de belastingheffing goed geregeld is Waarom is gelijke inkomensverdeling geen veelbesproken onderwerp in landen als Frankrijk en Italië? Juist, de inning van de belastingen laat daar wel wat te wensen over. Belastingheffing kan heel goed met computers, vindt Kahn, zoals in Brazilië waar de computerisering van de belas tingdienst tot gevolg heeft gehad dat de belastingen nu behoorlijk bij de over heid binnenkomen. Computers hebben trouwens ook wel nadelen. „Besluitvorming kan je niet aan computers overlaten”, aldus de Ameri kaanse futuroloog, „die zijn vooral goed voor het opbergen van gegevens”. Op reis heeft hij altijd een kleine computer bij zich: „In Amerika kan ik met behulp van de computer en via telefoonlijnen gegevens oproepen uit de computers van ons instituut.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21