Waagstuk op de racefiets205 kilometer Bobby Moore Zaire pakt THEO SIJTHOFF WIL naar Fulham Afrika-titel SNELHEIDSRECORD Jong Oranje wacht ondanks zege een zware return Van der Hart: Ruud Geels mij een openbaring was voor van enorme Hongarije met Merckx heerst 2-1 verslagen opnieuw in Parijs-Nice Van der Aar twee duels „Een kwestie lef hebben” geschorst EN J BBS 99 Mm 1 UB r Oh; 25 MAART 19 74 1 5 VRIJ DAG 24 Voorzieningen Angstgevoelens Controle Voorbereidingen (Van onze sportredactiez (Van onze sportredactie) ïtraind ank te m, ast. >eld dat garde- t tot de mers en sr op de rrij van zijn- en H, is jr te enta- door: ben. rijks- een met kken, i zijn Dokte 31 elke adotte- ter pas drie minuten nadat de overtre ding had plaatsgevonden. Voor de nu door hem begeerde duize lingwekkende snelheid waarbij hij dus tot ten minste 205 km moet komen krijgt Sijthoff de beschikking over een sportwagen (die bestuurd gaat worden door Gaby Minneboo’s gangmaker Joop Zijlaard, waarachter een plexiglaswand van 1.40 meter hoog en 1.25 meter breed die de wind moet breken en met zo’n klap achter zijn rug doet neerslaan, dat de in het luchtledige fietsende Sijthoff zijn vaart krijgt. Theo Sijthoff: geslaagd zakenman op jacht naar fietsrecord. ti uitge- n 6 me- op Uw partij et 1 buiten ;hoek te 9.00- ruis- ïuwe vele :t eten tl shtingen i.g. B.V., 02207- jrstraat- b.g.g. ver, wij ramen, centrale rziening, dohuten ding, de tidt zich a trein- 1 - Am- ;en on- DEVENTER. Bondstrainer Cor van der Hart toonde donder dagmiddag veel waardering voor de inzet waarmee zijn gelegenheidsfor- matie op het Eaglesterrein in De venter voor zo’n 6000 toeschouwers de 2-1 zege op jong-Hongarije tot een feit maakte, maar hij erkende ook dat de al vroeg gescoorde Hon gaarse goal voor hem een tegenval ler was die zwaar gaat tellen (dub bel in dat geval) als zijn ploeg de return voor de kwartfinale voor de Europacup voor landenjeugdteams op 17 april zonder winst en met een onvoordelig totaaldoelsaldo afsluit. ouw J. lem N. leltuin- wstraat tl elke tugdge- CAÏRO (Reuter).'Zaire, de Afri kaanse vertegenwoordiger in de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft donderdag beslag gelegd op het kam pioenschap van Afrika. In de finale, die werd gespeeld in Cairo, werd Zambia met 2-0 verslagen. Bij de rust was de stand 1-0. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel van 2-2, zodat er een extra duel nodig was. De Engelse voetbalbond (FA) heeft bepaald dat het duel tussen Newcastle United en Nottingham Forest moet wor den overgespeeld. Het eerste duel eindig de in een 4-3 overwinning voor New castle. Nottingham diende echter een protest in omdat het een 3-1 voorsprong had verspeeld na grove ongeregeldheden op het terrein. Uit een hoekschop van Van Marwijk kopt Ruud Geels (rechts) de winnende treffer van Jong Oranje achter doelman Kovacs. Links Cees van lerssel. Henk Portengen heeft zijn leiders positie in de Heineken-trofee (schaat sen) behouden. De Italiaan Fontanelli heeft donder dag de derde etappe van de wegwed strijd „dwars door Italië” gewonnen. Theo Sijthoff gaat zich voorbereiden in Juan les Pins, waar hij een eigen huis bezit. Mochten de zaken als wielrenner slecht marcheren, in de handel vond hij zijn draai wonderwel. Begonnen met niets, bezit hij thans een zo goed lopen de kledingboetiek in Rotterdam, dat hij onlangs voor 500.000 gulden een histo risch pand kon kopen om er zijn zaak in over te hevelen. „En volgend jaar”, meldt hij, „ben ik miljonair. Ik blijf nog vijf jaar werken, dan ga ik rentenieren in Frankrijk. Want me uitsloven voor de belasting, dat zie ies met en en Ier No. De Hongaren hadden nadien een be hoorlijke controle op deze voorsprong, inaar van het groeiende Nederlandse overwicht ging door het goede werk van onder andere Frans Thijssen geleidelijk toch meer dreiging uit, hoewel vaak te nadrukkelijk via het centrum werd ge speeld; een speelwijze waarin feitelijk alleen de ijverige Geels wel verandering wilde brengen. Van de Club Brugge- speler kwam na 25 minuten een vleugel- voorzet die Thijssen vrij voor doelman Kovacs bracht, maar de Twente-spelcr profiteerde niet. Arntz en Van Vliet hadden daarna ook al geen succes en de weinig voor toepassing van de voordeel- regel voelende arbiter Matthewson liet zelfs een ruige charge binnen het straf schopgebied tegen de overigens onopval lende Husers onbestraft. Daartoe dient dan ook nog de plaat sing van een huif (vergelijkbaar met de wand-telefooncabine), die bovendien ten nutte wordt gemaakt door het plaatsen van een microfoon om de chauffeur snelheidsinstructies te geven. Omdat een gewone racefiets niet bestand is tegen de trillingen bij een dergelijke hoge snel heid, moet Sijthoff een speciaal rijwiel laten construeren, dat eens zo zwaar is (15 kg ongeveer), een omgekeerde vork heeft (om dichter bij de rol zoals Zeven minuten voor de pauze werd het toch 1-1 toen na een fraaie actie van Geels linkerverdediger Notten hard in schoot- Via de voet van Varga verdween de bal effectvol achter de kansloze Ko vacs. Het Nederlandse overwicht nam na de hervatting nog toe. Varga trapte bij een actie van Geels de bal van de doellijn weg, Geels scoorde daarop toch, maar er was al voor een overtreding gefloten. In de 63ste minuut nam Jong- Oranje niet onverdiend de leiding. Uit een hoekschop van Van Marwijk kopte Ruud Geels van dichtbij de stand naar 2-1. De Hongaren kwamen nog maar spo radisch .uit hun verdediging, maar hoe groot de Nederlandse druk ook werd, de score onderging geen wijziging meer, al zat die er in de laatste vijf minuten nog dik in toen de voor Husers ingevallen Nico Jansen en nadat de geblesseerd geraakte Van Marwijk door Jaap Bos was vervangen, met een snelle omhaal nog kansrijk vuurde. Diezelfde Jansen liep overigens ook nog een gele kaart op nadat hij Csorna al te stevig had aange pakt. Arbiter Matthewson deed dat ech- schreef: „Mes rendez-vous avec la mort”. Voor hij aan het schrijven van zijn memoires toekwam, had José Meif- fret bijna alles gebroken wat er aan botten te breken viel en was hij eens voor dood van de wqg opgeraapt door paters, die hem in een klooster maan denlang verpleegden. Theo Sijthoff weet dat ook, maar het schrikt hem niet af, vastbesloten als hij is de herinnering aan zijn mislukte car rière in één klap uit te wissen. „Ik ben erg teleurgesteld in mijn wielerloop- baan”, zegt hij, „en van dat gevoel wil ik af”. Waarbij komt dat hij gek is op publiciteit, die hij op ruime schaal be looft te krijgen, want de waarde van zijn wereldrecord onderscheidt zich van dat der paalzitters, dakgoothangers, grammofoonplatendraaiers en steppers in welk rijtje Sijthoff bij slagen formeel thuishoort door het enorme risico. „Het is”, zoals Sijthoff het zelf formuleert, „meer een kwestie van enor me lef dan van atletisch kunnen. Maar ik ben nooit ergens bang voor geweest. In militaire dienst heb ik eens als gein tje achter een jeep gestayerd. 140 km per uur” Merckx had, naast zijn verkoudheid, met nog een handicap te kampen. Zijn „meesterknecht” Jos Bruyere kon van wege een valpartij in de vorige etappe niet starten. De Pool Szurkowski moest veel terrein prijsgeven. Bij een klim kon hij het hoge tempo van Merckx, Gui mard en Van Linden niet volgen en liet zich terugvallen in het peloton. Van de Nederlanders was Hennie Kuiper de bes te met een elfde plaats. Joop Zoetemelk eindigde op de 20e plaats. In het alge meen klassement is Zoetemelk echter wel de hoogst genoteerde Nederlander met een zesdé positie- LONDEN (Reuter) Bobby Moore heeft donderdagmiddag bij de Engelse tweede divisie club Fulham een con tract getekend voor 25.000 pnd, onge veer 162.500,-. Moore was enige da gen geleden na een gesprek met West Ham United, de ploeg waar hij zes tien jaar voor speelden op de trans- ferlijst geplaatst. Moore heeft 108 interlands gespeeld. BANDOL. Ook in de vijfde etappe van Parijs-Nice heeft Eddy Merckx ge heerst. Ondanks een verkoudheid van de meester slaagde niemand erin een beslis sende demarrage te plaatsen. In de eind sprint hield Merckx zijn concurrenten Guimard en Van Linden gemakkelijk achter zich. Guimard stortte na afloop in elkaar en het is niet zeker of hij in de zesde etappe weer van de partij is. 7 SS Snelheidsrecordhouder José Meiffret in actie tijdens een van zijn pogingen. De Fransman brak het record tweemaal, voor het laatst in 1962 toen hij ongeveer 50 jaar -_ctglCÖ7, van lerssel „Niettemin”, zo zei Van der Hart, „heb ik positieve punten in het spel van dit Jong-Oranje ontdekt. Van lerssel, Not ten en Arntz maakten een goede indruk. En Geels was zelfs een openbaring- Hij toonde zich snel in de aanval, bood zich overal aan, zelfs in de defensie. Ik weet niet hoe de anderen er over denken (Fadrhonc was ook aanwezig, red.) maar voor mij is hij een goede kandidaat voor de selectie die naar de wereldkampioen schappen in Duitsland gaat..” Van der Hart had vooral bewondering voor de elftalprestatie omdat door het voortijdige einde van de wedstrijd woensdagavond, toen de dichte mist ver der spelen onmogelijk maakte, de ploeg zich andermaal moest oppeppen. Op de 6000 kijkers die donderdagmiddag gratis toegang hadden gekregen, maakte Jong- Oranje in de eerste wedstrijd van de kwartfinales niet zo’n geweldige indruk. Wel was de ploeg van aanvoerder Kees van lerssel geregeld in de aanval, vooral tegen het einde van de eerste helft en zeker na de hervatting, maar het kostte de aanvallers de grootste moeite om door de veel overtredingen veroorzaken de Hongaarse defensie te komen. De volijverige Geels: „Ze grepen je overal en vooral geniepig. Ik was er op voorbereid maar desondanks ergerde ik me bont en blauw. Dat hebben die jongens niet nodig, want ze kunnen toch voetballen....”. Jong-Oranje keek al na vijf minuten spelen tegen een 0-1 ach terstand aan. Rechterverdediger Aad Ki la die pas later op dreef kwam, ging in de fout waardoor linksbuiten Becsei vrij kon voorzetten. De bal werd niet vol doende onderschept, Balint vuurde en via Kees van lerssel verdween het leer tenslotte achter de verblufte doelman Henny Spijkerman. ZEIST (ANP). Gerrie Deijkers van PSV is donderdagmiddag door de tucht- commissie van de KNVB voor één wed strijd geschorst. Overige straffen Haarlem: H. v.d. Aar- twee wedstrij den on voorwaardelijk en 100, boete. NAC: M. Neefs- een wedstrijd on voorwaardelijk, 75,- en instandhouding van een lopende voorwaardelijke straf. Vitesse: J. Quarz- een wedstrijd on voorwaardelijk en 75. Go Ahaed Eagles: J. van Loon- een wedstrijd voorwaardelijk en 125. J. Rep (Ajax) en M. P. Block (Wage- ningen) kregen een boeking. De zaak tegen Kees van Kooten van Telstar (op geschreven door Vervoort in de wed strijd tegen FC Twente wegens aanmer kingen op de leiding) wordt mondeling behandeld. oud was. Achter de auto liet hij een wand van triplex bevestigen, maar van dat materiaal maakt Theo Sijthoff geen gebruik. Hij neemt plexiglas, „want ik wil zien waar ik blijf”. Aan de op het bord vooruitstekende beugel is de microfoon bc -estigd voor het contact -met de chauffeur, onderaan zit de rol zoals bij stayermotoren. Het blad dat Meiffret gebruikte was, zoals men ziet, bijna even groot als zijn voorwiel. Theo Sijthoff heeft geprobeerd deze fiets te kopen („dan was ik van een hoop zorg afgeweest”), maar daar viel met de Fransman niet over te praten. Cor van der Hart na afloop: „Mis schien zijn er mogelijkheden om de ploeg voor 17 april te versterken, maar daar valt nu nog geen zinnig woord over te zeggen. Voor deze wedstrijd hadden we door het KNVB-bekerprogramma van deze week een te beperkte keuze. Ik zie de return overigens hoe dan ook zonder angstgevoelens tegemoet” OPSTELLING JONG ORANJE: Henny Spijkerman (Go Ahead Eagles); Aad Kila (FC Den Haag); Kees van lerssel (FC Twente); Simon van Vliet (FC Den Haag); René Notten (FC Twente); Frans Thijssen (FC Twente)- Peter Arntz (Go Ahead Eagles); Jaap Visser (FC Amsterdam); Theo Husers (FC Amsterdam), vervangen door Nico Jans sen (FC Amsterdam); Ruud Geels (FC Brug ge) en Bert van Marwijk (Go Ahead Eagles), vervangen door Jaap Bos (FC Groningen). Jong-Hongarije: Kovacs. Kineses, Csorna, Vepi, Varga, Buronyi, Balint, Kunszet, Becsei, Dunai en Komjatl (vervangen door Pinter). Met zijn voorbereidingen is Theo Sijt hoff inmiddels druk bezig. Hij trok seigneur Jan van Dinteren (vroeger in de wielersport, nu bij voetbalclub Vo lendam) aan als zijn verzorger, hij zoekt voor de officiële registratie een notaris en een getuige die het aandurven plaats te nemen in de auto ten einde de snelheid te controleren, en hij treft maatregelen om er straks zes weken tussenuit te kunnen voor een trainings kamp in Frankrijk. En daar gaat hij zich nu met een driest avontuur op wreken. Hij doet in juni een aanval op het wereldrecord snelheid met stilstaande start, dat met schrik niet 204,778 km op naam staat van de Franse bloemist José Meif fret. Hoe levensgevaarlijk déze stunt achter een auto, die als gangmaker dient, is, moge onder andere blijken uit de titel van het als bekroond Frans sportboek bestaande werk dat Meiffret een klein voorwiel (naar schatting 50 cm) en, waar het tenslotte om gaat, een zo groot verzet, dat dit record weg te trappen is. Sijthoff gaat uit van elf tandjes ach ter en een 79-blad van voor, maar mecanicien Jan Legrand, die vermoede lijk de fiets gaat bouwen, denkt dat er wel 125 tanden op zullen moeten, waar mee Theo Sijthoff, bij wijze van spre ken, in de start zijn benen al kan breken in de poging dat verzet rond te krijgen. Het hele project gaat zo’n 15.000 gul den kosten, voor welk bedrag Sijthoff als sponsor een Duitse brouwerij vond. Die gaat voor hem ook op zoek naar een geschikt parcours, wat vuilvrij moet zijn, zodat gestreefd wordt naar een nog niet in gebruik genomen nieuw stuk Autobahn. Voorlopig is het oog gevallen op een dergelijk traject in de buurt van Frankfurt. ROTTERDAM. Als wielrenner is Theo Sijthoff (37 nu) nooit geworden wat hij wilde. Toen hij zeven jaar geleden noodgedwongen een einde maakte aan zijn profcarrière omdat de doping in zijn lichaam tot een vergifti ging leidde („Ik ging zwarte sneeuw zien”), gebeurde dat met het onbevredi gende gevoel van de belofte die zich niet had kunnen waarmaken. Ze namen hem bij de amateurs en de beroepsrijders op in zowat alle selectiegroepen voor belang rijke koersen, maar Theo Sijthoff was altijd de reserve die net niet meeging.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25