Mogelijk poging tot bevrijding gevangen kapers in Nederland Patiënten Dennenda! geëvacueerd VS krijgen „proeftijd van twee maanden t Shultz treedt in mei af KRITIEKE DAG VOOR Bij ontploffing HAROLD WILSON dode en twee zwaargewonden Opnieuw gevechten bij het Golan-front Nixon „bij NAVO top in april” Onafhankelijkheid Suriname Ja taal" BUSSEN VERTRAAGD DOOR DEMONSTRANTEN t Ford bevestigt ophef olie-embargo Koerden vechten Elektrocardiogram per telefoon in grensgebied Tories en Liberalen tegen regeringsbeleid MAART VRIJ DAG 1 5 19 74 (Van onze verkeersredacteur) Moeilijkheden Troosten Automatisch PARAMARIBO Als advocaat Lachmon, de oppositieleider in Paramaribo, zijn woorden gestand doet, zal de vergrijsde Nederlandse stichting „Door de eeuwen trouw” binnenkort heel wat jonge rijks genoten uit Suriname als nieuwe leden kunnen inschrijven. In een televisie-interview hekelde de leider van de grootste politieke partij in Suriname de houding van verscheidene prominente Nederlanders, die in de afgelopen dagen hun mening over de onafhankelijkheid van dit koninkrijksdeel naar voren hebben gebracht. I Tussenlanding Wfcuw Wl. Kaping KLM-Jumbo misluk! Een Boeing-747 Jumbojet van de KLM. Manilla en (Van onze correspondent) halen. van (Van onze redactie buitenland (Van onze redacteur in Washington) (Van onze redacteur in Paramaribo) n n 1 AMSTELVEEN Op de luchthaven van Beiroet is gisteravond de ka ping verijdeld van een KLM-toestel dat op weg was naar Tokio. Veiligheidsfunctionarissen hebben tegen half zeven een Libanese KLM’er gearres teerd toen hij bezig was wapens en explosieven aan boord van het toestel te brengen. Bij een intensieve controle van alle passagiers door de Libanese politie zijn kort daar op vijf Palestijnen aangehouden als de vermoedelijke kapers. Zij hadden geen bagage bij zich. mannen geen Welnu, aldus Lachmon: alle Suri namers zijn momenteel Nederlanders en het Kamerlid heeft, hardop den kend over deze kwestien dezer dagen voorgesteld dat wie bij de souvereini- teitsoverdracht in Suriname woont, automatisch Surinamer zou worden. Naar verluidt zou de politie van het kapingsplan op de hoogte zijn geweest en extra veiligheidsmensen hebben inge zet. De man werd zo onopvallend gearres teerd, dat de passagiers en vooral de Ondertussen staat in het pas gepubli ceerde economische kwartaalrapport van de somber gestemde Bank van Engeland te lezen dat nóch het enorme tekort op de betalingsbalans, nóch de inflatie, op korte termijn tot een oplossing gebracht kunnen worden, maar dat het bijzonder belangrijk is dat op belde gebieden vor deringen gemaakt worden. kapers geen argwaan kregen. Wel werd het vliegtuig hermetisch afgesloten. Alle passagiers werden grondig gecontroleerd toen zij (weer) aan boord zouden gaan. de mening van staatsraad Van der Hoeven, dat Suriname eenzijdig de onafhankelijkheid zou kunnen uitroe pen. Na al deze berekeningen kwam de oppositieleider tot de conclusie dat De VN-troepenmacht in de bufferzone tussen de Israëlische en Egyptische le gers in de Sinaï zal woroen verdubbeld, aldus is gisteren door een VN-woord- voerder in Cairo bekendgemaakt. De sterkte van de vredesmacht in de bufferzone, die zich over 175 km uit strekt van de Middellandse Zee tot de Golf van Suez, zal op 4000 manschap pen worden gebracht. het olie-embargo tegen de VS op te heffen. De oorlog van vorig jaar komt Israel, alles meegerekend, op 20 miljard gulden te staan, zo heef.t de Israëlische minister van Financiën Pinhas Sapir gisteren in het parlement verklaard bij de indiening van de begroting, waarop defensie-uitga- ven tot een bedrag van 9 miljard gulden voorkomen. De maatregel zou geen verband hou den met de spanningen aan het front in de Golan-heuvels. BILTHOVEN. Als eerste ziekenhuis in ons land start het streekziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven binnenkort met de mogelijkheid vla de telefoon een elektrocardiogram te laten maken. WASHINGTON. (Reuter en AP) De Amerikaanse vice-president Gerald Ford heeft gisteren gezegd dat de Arabische olieproducerende landen hebben besloten RP >en Iet :en ize nd ■e ig in it iet ;1- en de es )te ?n, en an ies in in nt r- 3e jk 1- se s- rl jj is er a- ne le- sn, ets se tig ag ij- f”. ag et er en ar 5t. P- iel d !t e s n t e t d d te n, il ei den een zijn ministerie door zijn Maurice Stans (die nu Schotland, Wales en Noord-Ierland). De Tories willen strengere controle op lonen om de inflatie, die thans toeneemt met 12 percent per jaar, te bestrijden. Wilson kan bij een nederlaag verkla ren dat dit niet gelijk is aan een motie van wantrouwen en verder gaan, maar dan kan zo’n motie alsnog door de Conservatieven gesteld worden. De La bour-premier zou ook op de wensen van het Conservatieve-Liberale blok kunnen ingaan en zo de regering redden. Twee kort geleden uit een Israëlische gevangenis bij Tel Aviv uitgebroken Arabische guerrillastrijders hebben gis teren op een persconferentie in Beiroet rpeegedeeld dat zij, evenals de andere Arabische gevangenen aldaar, gefolterd werden. Zij werden bijvoorbeeld aan een hand opgehangen, moesten met blote voeten over spijkers lopen en na een hete douche de winterkou in. Verder kregen zij geen medische verzorging. Het is waar dat de Nationale Partij Kombinatie in de Staten van Surina me thans over een meerderheid be schikt. Het is in Suriname echter ook een politieke realiteit dat oppositielei der Lachmon groot gezag heeft bij de Surinamers van Hindoestaanse af komst, die de grootste bevolkings groep van Suriname vormen. Het wordt hoe langer hoe duidelij ker dat Lachmon en zijn adviseurs alles in het werk zullen stellen om op de verkorte weg naar zelfstandig heid van Suriname vele politieke hin dernissen te plaatsen. Van die zijde had de oppositieleider deze opvatting allerminst verwacht, gezien de lange en felle debatten die in de jaren vijftig door verschillende hooggeleerde heren in de beide Ka mers der Staten-Generaal zijn ge voerd over het zogenoemde recht van secessie. De kapers, die in Beiroet voor het eerst instapten, zouden teden zijn van de Palestijnse Jeugdorganisatie voor de Bevrijding van Palestina. Het vliegtuig is om vijf voor achten met een oponthoud van 7C minuten, van Beiroet vertrokken. Volg >ns onbevestigde berichten zullen de vijf arrestanten worden beschuldigd van het in bezit hebben van wapenen met het doel terreuracties en kaping uit te voeren. De KLM-employee werd geïdentifi ceerd als Hassan Ali Youssef. De 14 Liberale parlementsleden in het 635 zetels tellende Lagerhuis zullen de oppositie steunen tegen het regeringspro gramma. DAMASCUS. (AP, Reuter en DPA) Het Syrische opperbevel heeft gisteren in een tweede legercommuniqué gemeld dat haar artillerie en tanks tijdens ge vechten met Israëlische eenheden aan het front in de Golan-heuvels acht Is raëlische batterijen, een anti-tank-raket- lanceerinrichting. een mitrailleursnest en een munitiedepot hebben vernietigd. Suriname over enkele jaren puinho pen zal moeten opruimen als men op de ingeslagen weg voortgaat. „Aan dit spelletje doe ik niet mee”, adus de advocaat. Gedood werd de 29-jarige D. Holwer- da uit Leeuwarden. De 37-jarige D. Ti chelaar, eveneens uit Leeuwarden, werd met zware brandwonden naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk gebracht, waar een speciale afdeling is voor de behandeling van dergelijke patiënten. De 28-jarige monteur C. J. Willekus, ook uit Leeuwarden, is zwaargewond overge bracht naar een ziekenhuis in Leeuwar den. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Gistermiddag heeft een kortsluiting in het 10 kv- onderstation van de Provinciaal Elektri- citeits Bedrijf-centrale in Leeuwarden een hevige explosie veroorzaakt, die een monteur het leven heeft gekost en twee andere monteurs zwaar verwondde. Oppositieleider Lachmon wist zich zelf wel te troosten met het dichter lijke woord „het kan verkeren”, maar niet nadat hij nog enkele waarschu wende woorden had gesproken tot zijn landgenoten in Suriname. Zo bracht de oppositieleider naar voren dat Suriname thans een schul denlast heeft van enkele honderden miljoenen en dat het land, na over dracht van de souvereiniteit, zijn ei gen leger zal moeten bekostigen. Ook dit kost enkele miljoenen, waar men nog de kosten van de buitenlandse dienst bij moet voegen met represen tatie. In ieder geval zal maandag uitge maakt worden of Engeland onder een minderheidsregering kan functioneren. in Suriname na de de oppositieleider de Dit zou een nederlaag voor Wilson kunnen betekenen, alhoewel het niet per sé het einde van de regering hoeft te zijn. Met de steun van de Liberalen kunnen de Conservatieven met hun 295 zetels het Labourblok overvleugelen. Maar de beslissing berust bij de 23 nationalisten onaf hankelij ken (uit Vijf mannen werden aangehouden. Niet bekend is of zij in het geheel geen wapens op zak hadden. Zij waren in het bezit van Jordanese, Zuidjemense en Egyptisch paspoorten en hadden plaatsen in de eerste klas. ISTANBOEL (AP). Koerdische een heden hebben in Noord-Irak een belang rijke provincieplaats ingenomen en hebben nu de macht in handen in heel het Turks-Iraakse grensgebied, aldus be richtten Turkse verslaggevers gisteren uit de grensplaats Haboer. Bij de strijd om een douanepost zou den vier Irakse soldaten zijn gedood en 14 gevangen genomen. via New Dehli, Bangkok naar Tokio te vervolgen. Tijdens dit oponthoud, heeft een Liba- nes KLM’er, nadat alle werkzaamheden waren verricht, getracht wapens en ex plosieven aan boord te smokkelen. Een militaire woordvoerder in Damas cus zei later dat voor de tweed.e maal gistermiddag gevechten waren uitgebro ken die nog voortduurden. De Israëliërs hadden het vuur geopend op Syrische stellingen in de noordelijke sector en breidden dit later uit tot andere sectoren De Syrische artillerie had het vuren direct beantwoord, zei hij. Vooral de voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de West, Franssen, moest het ontgelden. Met artikel 15 van, de universele verklaring voor de rechten van de mens in de hand, vroeg advocaat Lachmon zich af, of het Kamerlid kend over deze kwestie dezer dagen drukkelijk vermeld staat dat niemand eigenmachtig zijn nationaliteit mag worden ontnomen. BRUSSEL. De NAVO treft voorbe reidingen voor een officieël bezoek van de Amerikaanse president Nixon op donderdag 25 april. Op die dag moet dan tevens een Atlantische topconferentie worden gehouden ter omlijsting van de ondertekening van een nieuwe verkla ring omtrent de inhoud van het bondge nootschap. Volgens eerdere berichten zou Nixon de ministerspost hebben aangeboden aan de bankier David Rockefeller. Het Witte Huis heeft dit echter ontkend, terwijl Rockefellers medewerkers alleen zeiden dat hij er geen belangstelling voor had. Het vertrek van Shultz laat president Nixon achter in een bijna volledig isole ment Met het huidige kabinet heeft Nixon weinig persoonlijk contact. De enige die Nixon sinds hij in 1969 aan de macht kwam nu nog omringen, zijn perschef Ronald Ziegler, assistent-gene- raal Alexander Haig en dr. Henry Kis- «inger. Men krijgt woorden van indruk dat Nederland zich op het internationale vlak nogal wat moei lijkheden op de hals zou kunnen halen. Dat zou kunnen gebeuren als men de onafhankelijkheid van Suri name slechts door een juridische bril beschouwt, waarbij men de voorkeur geeft aan interpretaties die passen in bepaalde omstandigheden. UTRECHT. Voor het eerst sinds het ministerie van Volksgezondheid het gezag over een deel van Dennendal overnam, zijn gisteren patiënten geëva cueerd. Het betrof de gehandicapte ge broeders Van Dam, die in paviljoen Van 't Hoff werden verpleegd De broers zijn naar het W.A.-huis in Utrecht gebracht. Zij verbleven daar ook voor zij rond augustus vorig jaar naar Dennendal kwamen. De 53-jarige Shultz was professor in het handelswezen aan de universiteit van Chicago toen hij in 1969 door presi dent Nixon werd aangesteld als minister van Arbeid. Een jaar later keeg hij opdracht zich aan het hoofd te stellen van het bureau voor de nationale begro ting, om vervolgens in juni 1972 minister van Financiën te-worden. Naast deze functies werd hij ook Nixons belangrijkste adviseur voor Eco nomische Zaken en nam daarmee een speciale machtspositie in, die alleen te vergelijken is met die van dr. Henry Kissinger. Shultz heeft nooit willen zeggen waarom hij wilde aftreden, behalve dat hij wilde terugkeren naar het burgerle ven. Maar in kringen van zijn vrienden was het geen geheim dat hij de regering ernstig gecompromitteerd achtte door de Watergate-schandalen. Hij was dan ook een van de weinigen wiens naam nooit in verband met Watergate werd ge noemd en vertegenwoordigde om die re- symbolische integriteit hoewel voorganger, in New York terecht staat) ernstig was gediscrimi neerd. De Boeing 747 is gisteren als vlucht KL 863 om half één van Schiphol ver trokken en heeft voor Beiroet een tus senlanding gemaakt in Athene. Het toe stel kwam tegen zes uur in Beiroet aan, waarna de passagiers het toestel verlie ten om de benen te strekken. Intussen werd het vliegtuig schoonge maakt en van nieuw voedsel drank voorzien, alvorens met 75 passagiers, vijf kapers en 16 bemanningsleden zijn tocht Met deze service aan patiënten en huisartsen in De Bilt, Bilthoven, Maar tensdijk en omgeving wil de directie van het ziekenhuis een bijdrage leveren in de strijd tegen de hart- en vaatziekten. Tevens kan daardoor een beter gebruik worden gemaakt van de kennis van de huisartsen. Als de huisarts eraan twijfelt of het hart van een patiënt goed functioneert, kan hij vanuit zijn spreekkamer of bij de patiënt thuis naar de speciale afdeling van Berg en Bosch telefoneren. Voorts zou een rijksgenoot die lan ger dan vijf jaar in Nederland geves tigd is, kunnen kiezen tussen de Suri naamse en de Nederlandse nationali teit, terwijl wie korter in Nederland woont, een verblijfsvergunning zou kunnen krijgen totdat hij vijf jaar in Nederland gevestigd is, waarna natio nalisatie tot Nederlander zou kunnen worden aangevraagd. „Zo is de deli cate nationaliteitskwestie simpelweg te regelen”, aldus-het Kamerlid. voor een bus in het busstation te San Francisco weg. Gisteren vond de eerste confrontatie plaats tussen politie en sta kende gemeenteambtenaren van de Cali- fornische stad, die reeds acht dagen lang door de staking wordt lam gelegd. Het gchtend-spitsuur werd gisteren een hel voor forensen door de late bussen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Financiën, George Shultz, heeft aangekondigd begin mei te zullen aftreden. Hij was het laatst overgebleven lid van president Nixons oorspronkelijke kabinet. Als zijn opvolger wordt de ambitieuze William Simon genoemd, die op het ogenblik coördinator is voor de problemen rond de olie- en energiecrisis. LONDEN. Het is niet uitgesloten dat de twee weken oude Labourregering in Engeland maandag ten val zal komen. Er zal dan in het Lagerhuis gestemd worden over de door premier Harold Wilson aangekondigde beleidsmaatrege len en de Liberale Partij heeft gisteren besloten één lijn te trekken met de Conservatieven. De oppositieleider in Paramaribo, die de spreekbuis is van allen in Suriname die weinig voelen voor ver anderingen in de structuur van het Koninkrijk der Nederlanden, stak zijn verontwaardiging over deze zienswijze allerminst onder stoelen of banken, zomin als hij dat deed met Woensdag werd de groepsleiding mee gedeeld, dat de broers de volgende och tend zouden worden weggehaald. Don derdagmorgen kwamen dr. Balmast, de tijdelijke supervisor van Dennendal en waarnemend directeur Ligteleyn de twee Toen de groepsleiding aanstalten maakte om de koffers van de broers te pakken, werd met ontslag gedreigd. Woordvoerders in het administratieve NAVO-hoofdkwartier te Eevere bij Brus sel maken echter duidelijk dat er tot nu toe geen formele afspraak met de Ame rikanen over het bezoek van een presi dent is gemaakt. Diplomaten bij de NAVO hebben overigens de indruk, dat het al of niet doorgaan van Nixons reis en de daarmee verbonden Atlantische Top, niet zozeer afhangen van de mate waarin de bond genoten voortgang maken bij het ver zoenen van de Europese en Amerikaanse standpunten in de nieuwe Atlantische verklaring, doch veel meer van Nixons* positie in Amerika. De formele bekendmaking daarvan zou binnen een dag of twee volgen. Ford Verondersteld mag worden dat de ka ping de eerste poging was om de twee kapers die op het ogenblik in Neder landse hechtenis zijn, te ontzetten, maar dat deze opzet is mislukt do» r de beken tenis van dit tweetal over de manier waarop hun kapingsactie op zondag 3 maart met een Brits toestel wel is gelukt. De KLM en de commandant van de rijkspolitie dienst luchtvaart, majoor E. E. Gerritsen wilier dit overigens bevesti gen noch ontkennen. Jan Mulder, het ontslagen staflid van Dennendal, noemde het optreden Ligteleyn en Balmast ongehoord. Hij heeft er tegenover de- commissie-Lange- meijer ook het nodige over gezegd. „En ik ben het volledig met Langemeijer eens dat zoiets nooit meer mag gebeu ren”, zegt hij. Nieuw Dennendal sprak gistermiddag met de commissie, naar aanleiding van de voorstellen tot oplossing van het conflict. De aanvullingen die Mulder en de zijnen wensen, zijn door de commis sie welwillend aangehoord. Verwacht wordt dat de commissie midden volgen de week rapport gaat uitbrengen aan de staatssecretaris. Volgens Arabische diplomatieke zegs lieden zijn de olieministers overeengeko men het embargo op te heffen voor een proefperiode van twee maanden. Daar zal men gaan praten over de rol van de olie als een politiek wapen, en een nieuwe topconferentie. In het eerste officiële verslag over de woensdagavond gehouden vergadering in Tripoli, verklaarde het radiostation dat Algerije had voorgesteld het embargo voor twee maanden op te heffen. De Amerikaans*- olie-industrie schat dat het twee maanden zal duren voordat opheffing van de boycot volledig door werkt in de olievoorziening van de VS. Voordat hij deze mededeling deed had hij een gesprek gehad met minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. V” vernomen dat het geregeld is, dat een definitief besluit is genomen”. De Arabische liga heeft gisteren een stemmig besloten dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de aangesloten landen op 25 maart in Tunesië zullen vergaderen. Syrië is tegen opheffing van het olie- embargo tegen de VS en vindt dat regeringen die dit voorstellen, verraad plegen, zo heeft Radio-Tripoli gisteren bekendgemaakt. BB»-, -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3