Schoorsteen gaat Bezetsters fabriek woedend op kernleden omver Damrak volgt ontwikkeling Wallstreet TUINDERS OVERWEGEN HARDE ACTIES een miljoen gulden aan prijzen bedrijven tar BEURS Hf Speciaal krediet voor gedupeerde middenstanders Gasunie wegert nieuwe fabriek gas te leveren 4 Z1 12 VMF wil Utrechts bedrijf gaan sluiten „Middenstand heeft weinig aan lagere belastingen” 3$ A I Of v. - Minister doet geen uitspraak over f 15 voor Horeca 13 ZATERDAG 16 MAART 1974 7 'k (Van onze correspondent) HELMOND „Jullie hebben nooit een poot voor ons uitgestoken, jullie hebben ons altijd laten barsten”. „Waarom verdedigen jullie wel de belan gen van 300 werknemers en niet van 30, jullie zijn een stelletje Jan-lullen en het is goed dat je dat zelf zegt”. „Stelletje worsten”. „Jullie staan toch als ondernemingsraad voor de belangen van de werknemers, toch niet voor de directie”. Hamstergoederen T" 1 f Ondersteuning Aanpassing bepleit 'V (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM Tot veler ver bazing en schrik is deze week de lichte rentedaling van de afgelopen paar weken onverwacht tot stil stand gekomen. Het klimaat op de obligatiemarkten sloeg om en na het recente herstelproces zette een zekere reactie van het koersniveau in. Hiermede volgde het Damrak de ontwikkeling in Wall Street, waar dezer dagen ook onverwacht de rentedaling tot staan werd ge bracht. Winststijging 70 pet Bezetting Usfa duurt voort Rente gaat weer omhoog (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE s tl Na het besluit van de kern verhard den onmiddellijk de standpunten. De be zetters en de Industriebond-NKV ver- HET ZIET er voorlopig dan ook naar uit dat de rentedaling tot een einde is gekomen. Of dit de aanleiding zal war den tot een serieuze poging nu tot een rentestand van 10 pet op te klimmen, moet worden afgewacht. NKV komt dan de opmerking dat het nu veel harder gaat worden, de bezet ters zijn het hier volkomen mee eens en zijn zeer emotioneel. In Oldebroek is de schoorsteen van de melkfabriek - dertig meter hoog - om- Doet de Nederlandse regering dat niet en houdt men zich aan de letter van de EEG-verdragen, dan zal de Nederlandse huisvrouw, na verloop van tijd de duur ste groente van geheel West-Europa op tafel moeten zetten. laaggehaald. Dat gebeurde nadat eerst een stuk van de voet was weggehouwen. index- het le- vorige f* 1 1 11 - ti u n I’ DEN HAAG. De Nederlandse tuin ders overwegen harde acties als minister Van der Stee van Landbouw weigert steunmaatregelen te treffen voor deze bedrijfstak. Op 27 maart zal het dage lijks bestuur van het Landbouwschap nog een gesprek hebben met de minister en hem enkele voorstellen doen. Tot zolang willen de tuinders nog wachten. Krijgt men van het kabinet geen con crete toezeggingen, dan zal kort na 27 maart de Nederlandse tuinbouw een groots opgezette demonstratieve bijeen komst houden in Delft, zoals ook ruim een jaar geleden is gebeurd. Op dit moment bereiden de tuinbouworganisa ties ook nog andere harde acties voor om bij de Nederlandse overheid steun maatregelen af te dwingen. De bedrijfstak is in grote moeilijkhe den gekomen door de sterk gestegen olieprijzen en het op trekken van de aardgasprijzen. Was in de groententeelt- sector de inkomenspositie van de tuin ders nu niet bepaald rooskleurig, deze positie wordt door de hoge energieprij zen dit seizoen al sterk verslechterd. De landbouworganisaties hebben berekend dat een tuinder met een bedrijf van ongeveer 8000 m2 glasoppervlakte deze maanden al 15.000 aan inkomen achte ruit gaat. „Dat is al een onverteerbare zaak, omdat men nu juist in een tijd zit, waarin ten behoeve van allerlei moderne aanpassingen grote investeringen moeten worden verricht”, aldus een deskundige van de Nederlands Christelijke Boeren en Tuinders Bond. Zowel bezetters als vakbond hadden veel van de kernvergadering verwacht, maar de kern blijft bij haar advies: overplaat sing naar Eindhoven. Het enige kernlid dat tegen is wordt als een held inge haald. Met name van de zijde van het Annemie Walschots, een van de bezet sters, dacht dat er ’s avonds wel iets zou gebeuren. „Toen met de bezetting van Van Thiel United in Beek en Donk wilde men ook op een vrijdagavond tot een oplossing komen en ik denk dat er vrijdagavond >ok hier wel iets zal ge beuren. Maar anders blijven we bezet ten”. het officiële disconto niet uitgesloten, ter bestrijding van het toegenomen inflatie- gevaar, dat door de recente loonsverho gingen wezenlijk is vergroot. Kenmerkend voor het verslechterde renteklimaat is de deze week op het Damrak gedaalde koers van de jongste emissie: de 9,5 percentslening van de Maasvlakte Olie Terminal, die op 99 pet werd uitgegeven, maar reeds in de eerste dagen van zijn nieuwe beursleven tot even 98 pet terugviel. Ook de koersstijgingen van de al eer der uitgegeven leningen van het 9,5 pet- type, werden deze week beëindigd. Er is dus materiaal voldoende, maar bekend is ook dat nog een lange lijst van grote dibuteuren op hun beurt wachten geld op de kapitaalmarkt te kunnen aantrek ken. De tuinbouworganisaties wijzen erop dat, ondanks alle EEG-verboden, Italië, Frankrijk, Duitsland en Engeland al steunmaatregelen voor hun eigen tuin bouw hebben getroffen. Duitsland heeft deze bedrijfstak al 60 miljoen mark toegezegd en zal binnen enkele weken nog grotere bedragen ter ondersteuning op tafel leggen. De Nederlandse tuinders eisen nu van het kabinet-Den Uyl de zelfde maatregelen. DEN HAAG. De regering heeft be sloten spoedig een regeling te treffen, waarbij ondernemingen uit het midden- en kleinbedrijf, die als gevolg van de energiecrisis in moeilijkheden komen of zijn gekomen, een overbruggingskrediet kunnen krijgen. i De 30 vrouweli jke bezetters in Hel mond hebben gisteren gedreigd in hon gerstaking te gaan als de Philipsdirectie niet vandaag nog ingaat op de eisen van de bezetters. Die zijn: óf handhaving van het bedrijf, óf vervangende werkge legenheid in Helmond door Philips. De bezetters, die dinsdagochtend be gon, zal volgens de bezetters doorgaan tot de eisen zijn ingewilligd. Gisteren ging het gerucht dat Defensie zou aan- dr'ngen op afbreking van de bezetting, omdat er bij de Usfa geheima appara tuur voor Defensie wordt gemaakt. ARNHEM. „De middenstand in ons land zal nauwelijks kunnen profiteren van de belastingverlaging en de investe- ringsfaciliteiten die door de regering zijn aangekondigd. Dit ondanks het feit dat deze maatregelen aan het Neder landse volk 2,5 miljard gulden meer te besteden geven”. Aldus de mening van de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholieke Ondernemersverbond (NKOV). Hij zei dit in Arnhem voor de Arnhemse Middenstandscentrale. Vol gens Perquin leiden belastingmaatrege len niet of nauwelijks tot verhoging van omzetten in het midden- en kleinbedrijf: het nu voor consumtpie vrijkomende deel zal veel eerder terechtkomen bij bedrijven die buiten de sfeer iggen van de detailhandel. Het Landbouwschap heeft de minister gewezen op de grote onrust in de tuin bouw. Het Landbouwschap heeft een Daar was de ommekeer nog opvallen der omdat vele grote banken de rente voor hun grote cliënten voortdurend verder hadden verlaagd en al van tien percent tot rond 8,5 percent hadden teruggebracht. Maar het normale sei- eoenspatroon kreeg daar de overhand; in maart wordt de geldmarkt in de Vere nigde Staten meestal aanzienlijk ver- krapt. DIT KOMT door het einde van het winterseizoen, dat gepaard gaat met het weer op gang komen van vele, door de winter tijdelijk op non-actief, geraakte bedrijven. In de landbouw, de autohan del, het bouwbedrijf en aanverwante bedrijfstakken komen de activiteiten dan altijd weer snel tot leven en daardoor ontstaat behoefte aan bedrijfskapitaal dat van de banken geleend wordt. Dit leidt vrijwel ieder jaar in de maanden maart-april tot een flinke stij ging van de rente, hetgeen zich ook nu weer duidelijk' heeft waargemaakt. Maar dat deze op zichzelf nogal binnenlands georiënteerde wijziging op de Ameri kaanse geldmarkt zich zo snel heeft kunnen overplanten naar Europa is toch wel opmerkelijk. Dit wijst erop dat ook van een werkelijke ontspanning hier te landen voorlopig nog geen sprake is. TWEE VOORAANSTAANDE bankiers hebben zich hierover deze week nog eens duidelijk uitgesproken. Zo verwacht dr. Van den Brink van de Amro-Bank een soort rentestabilisatie op hoog niveau, terwijl dr. Zijlstra van de Nederlandsche Bank nog eens krachtig heeft opgeroe pen tot vastberaden strijd tegen de in flatie, de belangrijkste drijfveer naar hoge rente. VLISSINGEN (ANP). De Zeeuwse Gedeputeerde A. J. Kaland heeft schrif telijk de persoonlijke medewerking inge roepen van de ministers Lubbers (Eco nomische Zaken), Boersma (Sociale Za ken) en Van der Stee (Landbouw en Visserij) om een nieuwe vestiging van McCan Europe B.V. in Lewedorp (gem. Borssele, ZI.) mogelyk te maken. Het bedrijf heeft voor zijn produktieproces aardgas nodig, maar een eerste verzoek om levering hiervan is door de Gasunie afgewezen. Philips deelt mee dat er geen besluit is genomen en wil ook geen commentaar geven. Ook B&W van Helmond zijn zeer vaag over de uitkomst van het gesprek. Donderdagavond zijn er drie vertegen woordigers van Philips Usfa uit Eindho ven naar Helmond gekomen. Zij ver klaarden zich solidair met de bezetters. Gisteren wilden zij handtekeningen gaan verzamelen onder het personeel van Us- fa-Eindhoven. Zoals het er nu uitziet blijft de bezetting ook nog het weekein- de voortduren. potheekbank eerder al een winststijging van niet minder dan 70 percent bekend had laten maken. Metaverpa, Nedap en Wessanen blijken 20 tot 30 percent meer te hebben kunnen verdienen en dat maakte een goede indruk. De ondergrond van de beurs werd erdoor versterkt, ook al bleef het directe effect op de koersen van de betrokken aandelen beperkt. Dit komt omdat de meeste directies voor 1974 de boot nogal afhouden en zich niet laten verleiden tot het doen van prognoses. Daarbij wordt er de laatste tijd veel gepraat over vermindering van de nationale koop kracht, waar tegenover maatregelen worden gesteld. DE REGERING zal uiterlijk volgende week met een ingrijpend bestedingsplan van rond 2,5 miljard gulden voor het forum van de volksvertegenwoordiging treden, teneinde het gevaar van een conjunctuurinzinking te bezweren. Ook dr. Zijlstra prees deze week maatregelen aan ter voorkoming van dit gevaar en zag dit voornamelijk in de verlaging van belastingen en de sociale premielasten. Kortom: het conjunctuur-perspectief op korte termijn is nogal wazig, zodat de beurs ook deze week per saldo in haar jojo-spel met de korte slag bleef volharden. Slechts weinig aandelen, zoals VNU en Wegener in de uitgeverssector en Rijn- Schelde-Verolme en de Verenigde Ma chines in de metaalsector, konden flinke Vèrbëtëringéïl boeken. De ovêrg’rote rest bleef zonder grote afwijkingen. In aandelen IHC-Holland hielden ook' nu de 'emoties aan. Later weer tegenge sproken geruchten over veel grotere verliezen in Amerika dan al bekend zijn, deed het aandeel tijdelijk van 34 gulden op 26 gulden inzakken. klaarden dat zij nu op eigen houtje voorstellen aan de directie zouden doen en de kern voortaan links zouden laten liggen. De kern werd ook verantwoorde lijk gesteld voor het voortduren van de bezetting. Ook betwijfelde de NKOV-voorzitter, of de middenstanders veel zullen hebben aan de investeringsfaciliteiten die wor den geboden. „De stagnerende omzet”, zo zei hij, „zal de detailhandel ervan weer houden de bedrijfsomvang te vergroten of het bedrijf te moderniseren”. Beter had de regering debestedings- verruiming kunnen zoeken in de toepas sing van inflatiecorrecties en de wiebel- tax, aldus de heer Perquin. „Dat had een (neer direct effect gehad op de situatie in het midden- en kleinbedrijf. De kredieten zullen, naar wordt ver wacht, worden verleend als een zgn. achtergestelde lening. Dat wil zeggen dat er over 1974 nog geen aflossing hoeft te worden betaald en dat eventueel ook de rente over dat jaar wordt biajgeschre ven, dus later in de aflossingen wordt „meegenomen”. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft een bedrag van vijf miljoen gulden gereserveerd als risi codekking voor de overheid, met het oog op de kans dat bepaalde leningen niet kunnen worden afgelost. Dit zal er grotendeels van afhangen of er inderdaad bij de grote institutionele beleggers zoveel geld aanwezig is als nu wordt vermoed en of het grote publiek happig zal blijven op de eerstvolgende lening van 9,5 percent. Dat ook door deze groep vrij ruim op de nieuwe leningen van de laatste tijd is ingeschreven, wordt door de ontsparin- gen bij de spaarinstellingen, die sedert augustus 1973 voor een bedrag van ruim 1 miljard gulden aan spaargeld hebben verloren, bewezen. Voor een groot deel is dit geld weliswaar omgezet in ham- stergoederen, maar toch ook in waarde papieren die dikwijls veel hogere rente- opbrengsten afwerpen. De ommekeer op de rentemarkt heeft deze week ook een zekere aarzeling op de aandelenmarkt teweeggebracht. Maar berichten over het besluit van de ophef fing van het olie-embargo tegen Ameri ka wekte Wall Street uit zijn apathie, en opnieuw werd een poging ondernomen de brug van 900 voor 30 industriële waarden over te trekken. OOK HET Damrak kon een zekere aarzeling, na de vorige week opgetreden beursverbetering, later in de week weer overwinnen. Hier had het tegenvallende resultaat van het Philips-concern een drukkend effect op de markt, terwijl ook de vorig jaar nauwelijks veranderde winst van het Bijenkorf-concern als een tegenvaller werd opgevat. Maar later in de week traden enkele ondernemingen naar voren, die in 1973 toch nog een verrassend goed resultaat konden boeken, nadat de Tilburgse Hy- In zijn verzoek aan de bewindslieden wijst Gedeputeerde Kaland erop dat de verwezenlijking van de plannen van McCan Europe BV (dochtermij. van McCan Food Limited Canada) voor de werkgelegenheid in Zeeland van belang is. Hij noemt het absurd dat de McCan vestiging in Lille (Fr.) vrijwel onbeperkt Gronings aardgas kan krijgen tegen een prijs die minder dan de helft is van die in Nederland, maar de vestiging in Zee land er verstoken van blijft. Westduitse van (1970-100) is Het directe gevolg van de sterk geste gen energieprijzen voor de tuinbouw is, dat de Nederlandse huisvrouw geleide lijk aan steeds meer voor de groenten en bloemen zal moeten gaan betalen. Deze prijsverhogingen zullen geleidelij- ker kunnen gaan verlopen als het kabi net besluit de in moeilijkheden verke rende bedrijfstak te ondersteunen, zoals bijna alle EEG-landen inmiddels doen. UTRECHT (ANP. De Verenigde Machine Fabrieken (VMF) is van plan de activiteiten van het in Utrecht geves tigde VMF bedrijf „Structural” geleide lijk te beëindigen. Dit bedrijf is gespeci aliseerd op de vervaardiging van polyes ter constructies. Sinds begin januari is de werktijd in het bedrijf al gehalveerd. „Structural” is ai geruime tijd verliesgevend, de aan zienlijk gestegen grondstoffenprijzen hebben in de afgelopen maanden boven dien geleid tot een belangrijke terugslag in de ordersituatie UTRECHT (ANP). Het beroep dat de vakbonden op minister Boersma heb ben gedaan in verband met de weigering van de Horeca-werkgevers om de in het kader van de machtigingswet vastgestel de toeslag van f 15 per maand ook uit te betalen aan personeel dat onder het bedieningsgeldsysteem werkt, heeft geen resultaat opgeleverd. De bonden hadden de minister op 25 februari een telegram over deze kwestie gestuurd. Op 28 februari volgde een bespreking op het departement waarbij de werkgevers niet aanwezig waren. De werkgevers werden voor 13 maart uitge nodigd. Volgens de heer J. A. Wagener, voor zitter van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmploy- eerden van het NVV, heeft het ministe rie nu meegedeeld dat de rechter maar moet uitmaken wie gelijk heeft: de vak organisaties of de werkgevers. De bonden zullen zich nu beraden op juridische stappen, hetzij via een kort geding, hetzij via procedures voor hun leden door de bureaus voor arbeidsrecht. Deze mogelijkheid zal speciaal worden geopend voor bedrijven uit de garage sector, de Horeca en de benzinepompen. In de tweede-Kamerdebatten over deze problematiek heeft minister Lubbers van Economische Zaken enige tijd geleden toegezegd dergelijke maatregelen te overwegen. geleidelijke aanpassing van de gasprijzen aan die van de olie bepleit. Men denkt daarbij aan een periode van vijf jaar. Daarbij wil men de minister tevens voorstellen ook maatregelen te nemen, waardoor de verhoogde olieprijzen in een periode van vijf jaar geleidelijk I zullen worden aangepast. Daarbij wil men dat er een hogere „premie” wordt betaald aan tuinders, die van olie op gas overschakelen. Die pemie bedraagt thans 3000. Het grote probleem van de tuinbouw is dat men wel de hoge stookkosten moet betalen, maar dat deze kosten nog niet doorwerken in de prijzen van de produkten. De tuinders zijn voor hun prijzen afhankelijk van de veilingklok. Deze markt heeft tot nu toe traag gere ageerd op de sterk verhoogde energie kosten. In bankkringen is men voorts van mening dat de behoefte aan krediet van de zijde van het bedrijfsleven, door het weer op gang komen van de investerin gen, zal stijgen. Maar aan de andere kant zou er bij de grote instutionele beleggers veel geld aanwezig zijn dat op belegging wacht. Waar dat dan op wacht, is niet duidelijk. Misschien op een weer aantrekken van de rente, nu dit proces in Amerika al duidelijk op gang is gekomen en ook in Duitsland voor de deur staat. Daar wordt zelfs een verdere verhoging van Dit waren enkele emotionele uitlatin gen van de bezetsters van Philips Usfa in Helmond na een vergadering met de kern, een inter overlegorgaan van de Usfa. Op één na waren de kernleden niet bereid het advies dat zij aan de directie hadden gegeven, namelijk om de hele Usfa-bedrijfstak naar Eindhoven te plaatsen, in te trekken. Indexcijfer. Het cijfer voor de kosten vensonderhoud maand met 0,9 percent gestegen tot 124,8. Het is daardoor 7,6 percent bo ven de stand van februari 1973 geko men. Zonder de olieprijzen bedroeg de stijging 0,6 percent. Schuld. De Britse regering heeft besloten de Nationale Kolenraad (staatsmijn- bouwonderneming) een schuld van0,9 miljard gulden kwijt te schelden. Het nieuwe boekjaar moet met een schone lui kunnen worden begonnen. Raffinaderij. De Libische regering heeft Cyprus een raffinaderij met een capa citeit van 25, miljoen ton aangeboden die Libische olie zou moeten verwerken voor de Europese markt. Olie-embargo. De olieministers van ne gen Arabische landen die deze week in Tripoli hebben beraadslaagd over opheffing van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten zetten hun over leg morgen voort in Wenen. Intussen hebben ze instructies gevraagd aan hun regeringen. Een van de eindhoofdprijzen in de Puzzel Aktie Natuur: een Peugeot 104, t.w.v. 8.595,-- plus een Dick Wissink Dickson‘S324 LT Tourcaravan t.w.v. ƒ5.995,--. Aangeboden door Dick Wissink te Oud-Loosdrecht. Sommige meisjes zijn zo kwaad dat ze er tranen van in de ogen krijgen en er wordt geen goed woord over de kern gesproken. Argumenten van leden van de kern, dat zij niet van plan zijn het bedrijf naar de knoppen te helpen wor den ontvangen met de opmerking: „Maai 30 meisjes wel”. De meeste emo tie ontstaat nog als een kernlid het beleid van Philips verdedigt en zegt dat de onderneming het nog veel vuiler had kunnen spelen. „Ze hadden dc zaak ook dood kunnen laten bloeien”. En dan was het gebeurd geweest, dan was er niets meer aan te doen geweest”. t "S, - 7%. 550

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13