Wegcoach Middelink: „Ervoor vechten dat sponsorregeling niet doorgaat Jongeren Zoetemelk in aanval werd snel onttroond Bondscoach Krysik moet experimenteren AJAX-PSV IN DE KUIP Brian Clough vermoedelijk coach Iran IJshockeyzege Italië het meest genoemd als mede-finalist SPORT Experts tippen West-Duitsland JA1M74 E1O SPECIAAL w ma 15 In Parijs-Nice: VOLLEYBALTEAM ZONDER TOPPERS NU OOK COLA ENUREEN HEERLIJKE 9 CITRUSDRANK ik ZATERDAG 16 MAART 1974 Oneens Minder geld F 1 Overtroffen Zonder tanden 99 NIEUW TIJDPERK VOOR AMATEURS (Van onze sportredactie) .uiC: korte vreugde. Middelink: „Renner moet vrij zijn in zijn keuze terwijl BRIAN CLOUGH t op Fedor den Hertog-, plaats vrij gemaakt. k. (Van onze sportredactie) Horst Blankenburg: Italië favoriet. Ton liten De ech- .'ast. uit een zich koos De ndig terd. lijks hij had. Lui- •kte tond vijf ver aten ijke leeft van dijk 1OU- Lui- iend »po- van den vol- het l is de ver- aan, ich- kan vare dat als ploegleider toch goed”. Met het vertrek van Gerrie Knetemann en Ger- rie Kamper naar de profs en de op medisch advies gestopte Arie Hassink heeft de formatie van Krott belangrijk aan kracht ingeboet, maar uiterst geta lenteerde coureurs als Jan Spijker, Frits Pirard en Jan Rückert bevestigen de theorie van Herman Krott. ,,Als we van Zaïre verliezen, zet ik mijn spelers op het eerste het beste vliegtuig naar huis”, sprak Willie Or mond, bondscoach van Schotland. Hij woonde in Cairo het toernooi om de Afrika-cup bij. Zijn interesse ging uit naar Zaire, tegenstander in groep 2. Schotland botst als eerste op Zaire, vrijdag 14 juni in Dortmund. die of werk de voorkeur te geven, reden waarom hun namen, hoewel wel voor komend op de oorspronkelijke lijst van 30, ontbreken bij de definitieve elf. s ■af. tor aek we sse. en- ites de ?en als me- dat noet laar Brie >ben 'atie op )ben de als i op o er i de ntal raf. on- >er- niet ook ler- niet men te Mal i er illen die Al uwe loge len- :Ias- i de atst. leek der- op. atie. aan en ieze :ing irn- nde De aar ven De ne- om, De 25 De amateurs staan aan de vooravond van een hoogst interessant wegseizoen, dat in tegenstelling tot andere jaren niet word.t geopend met de Ster van Zwolle maar met de Ronde van Mergelland. Een loodzware seizoenopening, die zich volledig afspeelt in het Limburgse heu velland. Ook in dat opzicht lijkt de ploeg van Ton Ketting nu reeds in het voordeel, omdat de renners zich tijdens het trainingskamp in Zuid-Limburg vol ledig hebben kunnen oriënteren op de moeilijkheden die zij zaterdag op hun weg zullen ontmoeten. Op hetzelfde mo ment dat Fedor den Hertog zijn vader landse profdebuut maakt in de ronde van Zuid Holland, strijdt een nieuwe lichting amateurs om een groot aantal vacante zetels. Posities die vooral door de jongeren worden begeerd, maar die door de overgebleven topamateurs fel zullen worden verdedigd. DEN HAAG (ANP). De wedstrijd AjaxPSV voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker zal op woensdag 3 april in het Feyenoord-stadi- on in Rotterdam worden gespeeld. De besturen van Ajax en PSV zijn dat gisteravond na overleg met de directie van het Stadion Feyenoord en de KNVB overeengekomen. FRANKFURT West-Duitsland wordt getipt als de grootste kanshebber op het wereldkampioenschap voetbal. Negenendertig voetbalexperts werd naar hun mening gevraagd en tevens verzocht de nummers één tot en met vier in de eindrangschikking op papier te zetten. Slechts Borussia Mönchengladbach- trainer Hennes Weisweiier kon nummer vier niet geven, maar vermeldde wel dat het in elk geval een Zuidamerikaans land is. ENSCHEDE Het zal nog even wennen zijn dat Fedor den Hertog er niet meer b(j is in de Nederlandse amateurwielrennergj die dit weekeinde (Ronde van Mergel land) aan het nieuwe seizoen begint. Zeker ook voor Joop Middelink, de nationale wegcoach, voor wie Den Hertog een bjjna onmisbare schakel vormde in ztfn jacht naar internationale wielersuccessen. „Maar nu zeg ik, die jongen is niet goed bjj zijn hoofd. Voor hem vind ik het jammer dat hjj nu pas prof is geworden. Hij had het al drie jaar geleden moeten doen, dan had hij nu een leuke cent op zak gehad”. Met de voor velen nog altjjd opzienbarende overgang van Den Hertog naar het profres- sionele wielermilieu, raakte het vaderlandse amateurkorps niet alleen zjjn kopman kwjjt, maar werd hjj tegelijkertijd verlost van zijn grootste zorgenkind. VOORBURG (ANP). De Nederland se herenvolleybalploeg, die van 8 tot 13 april in Ankara zal deelnemen aan het toernooi om het West-europees kampi oenschap. is ingedeeld in één poule met Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. De uitslag van de bergklim: 1. Zoete melk (Ned.) 21 km in 39 min. 20 sec. (met bon. 39.20), 2. Thevenet (Fr.) 39.48 (39.45;, 3- Poulidor (Fr.) 39.50 (39.49), 4. Martinez (Sp.) 39.50, 5. Agostinho (Port.) 39.54, 6. Merckx (B) 39.54, 9. Kuiper (Ned.) 40.13, 10. Bal (Ned.) 4019. Tweede gedeelte: 1. Gaida (W-Dld.) 113 km in 3.01,16, 2. Santy (Fr.) z.t., 9. Karstens (Ned) z.t-, 10. peloton. Algemeen klassement: 1. Santy (Fr.) 30.05.30, 2. Zoetemelk (Ned.) op 18 sec., 3. Merckx (B) op 38 sec., 4. Poulidor (Fr. op 52 sec- 5. Thevenet (Fr.) op 57 sec., 6. Kuiper (Ned.) op 1.28. TEHERAN (Reuter). Brian Clough, manager van de Engels derde divisie- club Brighton, is met de Iraanse voet balbond in principe accoord gegaan met een tweejarig contract als manager van het nationale team. De overeenkomst, zo liet Clough vrijdag weten, wordt pas definitief als zijn vijfjarige contract met Brighton beëindigd is. Clough’s assistent, Peter Taylor is ook bij de overeenkomst betrokken. In Hannover is de Westduitse mana ger Hans Kab, die zeven maanden gele den Horst Gnas naar de wereldtitel bij de amateurs leidde, op 64-jarige leeftijd overleden. de president van de Haagse rechtbank. Maar ook bij een positieve uitslag van dat hoger beroep zal de KNWU nog op uiterst felle tegenstand stuiten bij het doorvoeren van haar plannen. Zo meent bijvoorbeeld wegcoach Joop Middelink: „We zullen er hard voor vechten dat die hele sponsorregeling niet doorgaat. De renners moeten volkomen vrij zijn in hun keuze. Of ze nu vier of vijf jaar bij een sponsor zitten, dat mag geen verschil maken. Ook vind ik het onjuist om sponsoring aan leeftijd te binden. Zoiets kun je onmogelijk van bovenaf dicteren. Ik ben een groot voor stander van een gezonde doorstroming, maar dan wel op een andere manier dan men nu wil invoeren. Er zijn veel betere oplossingen denkbaar om die doorstro ming te bevorderen. Bij de amateurs is het de laatste jaren financieel een beetje uit de hand gelopen”. De twee andere halve finalisten, FC Utrecht en NAC, willen volgens compe- titieleider Jan Huijbregts ook graag in Rotterdam spelen. „De clubs hebben de KNVB verzocht de mogelijkheid te on derzoeken om de wedstrijd op een ande re datum te spelen,” aldus de heer Huijbregts. Daarom is Herman Krott het ook pertinent oneens met de veronderstelling dat de in kwalitatief opzicht nauwelijks aangetaste equipe van Ketting (alleen Klaas Balk en Piet van Katwijk ver huisden naar de profs) dit seizoen bij de amateurs een machtspositie zal innemen. Toch lijkt de uiterst beloftevolle for matie van Herman Krott het vooralsnog in pure kracht te moeten afleggen tegen de met topcoureurs als Roy Schuiten, Frits Schür, Jan Aling en Aad van der Hoek (die overweegt na Olympia’s ronde prof te worden) internationaal ervaren equipe van Ton Ketting. Met de eventueel volgend jaar in te voeren nieuwe sponsorregeling beoogde de Wielrenunie een betere doorstroming naar het professionalisme. Het ligt in de bedoeling van de KNWU, in elk geval voor volgend sei zoen de regels ten aanzien van de spon soring van amateurs grondig te herzien. Maar alvorens de bond die ter goedkeu ring kan voortleggen, zal de KNWU toch eerst nog als overwinnaar tevoorschijn moeten komen uit het hoger beroep dat is aangetekend tegen de uitspraak van land, Joego-Slavië en Polen kregen één stem- Interessant is natuurlijk of de Duitsers ook buurman Nederland nog een kans geven. Max Merkel, van 1 april 1955 tot 30 augustus 1956 bonds coach van Oranje, tipte: 1. Nederland, 2. Italië, 3. Brazilië en 4. West-Duits land. FC Kölns voorstopper en kandi daat voor het nationale elftal,, Wolf gang Weber, heeft ook veel vertrou wen in Johan Cruyff c.s. want Weber ziet Nederland in München winnen van Schotland (overigens is hij de enige) en gelooft dat Brazilië een dag eerder van West-Duitsland wint en daarmee het brons verovert. Horst Blankenburg, de Ajacied, die nog steeds hoopt dat hij het oranje shirt om de schouders mag doen, heeft kennelijk toch genoeg goeds gezien van Internazionale, AC Milan en Ju ventus om het Italiaanse voetbal voor bij te gaan en geeft de Azzuri zijn stem. Brazilië wordt volgens hem in de finale geklopt en Duitsland is net iets sterker dan Nederland als het om de derde plaats gaat. Dat de 39 zich slechts onder aan- DEN HAAG (ANP). Het Neder landse ijshockeyteam heeft vrijdagavond op de Hokij in Den Haag met 10-4 gewonnen van het Canadese Scorel (Quebec). De tussenstanden van deze door 1000 toeschouwers bij gewoonde ontmoeting waren: 2-0 4-2 en 4-2. De Nederlandse treffers kwamen op naam van: De Graauw (2), Simons (2), Schaffer (2), Decloe (2), Koopmans en De Heer. De turnsters Ans Dekker en Jeanet te van Ravenstijn zullen deelnemen aan invitatie-wedstrijden in Riga en Moskou. De 20-jarige Italiaanse amateur- bokser Fabrizio Avincola is donderdag nacht in een Romeins ziekenhuis overle den als gevolg van een knock out. Avin cola, die zijn eerste wedstrijd had ge bokst (zwaarwelter) was vanaf dinsdag buiten bewustzijn. Eddy Merckx zal op 13 april ander maal starten in de Amstel Gold Race. Ook de Franse Gan-ploeg (met o.a- Pou lidor en Zoetemelk) is present in de Nederlandse semi-klassieker. Tom Okker heeeft de derde ronde bereikt van het tennistoernooi van de WCT (rode groep) in Maryland. Hij versloeg de Westduitser Hans Jürgen Pohmann met 7-6, 6-3. De gemeente Wageningen heeft zich in principe bereid verklaard garant te staan voor een lening van /50.00,die de financiële moeilijkheden bij de plaat selijke eerste divisieclub zou kunnen op lossen. De Spaanse voetbalbond heeft het contract met bondscoach Ladislao Kuba- la met twee jaar verlengd. Dat de Duitsers hun eigen „Natio- nalmannschaft” hoog noteerden, was te verwachten. Dertigmaal werd de verwachting uitgesproken dat Hel muth Schön met z’n team zegevierend uit het Olympisch Stadion van München zal stappen. Achttien man zagen dat gebeuren middels een over winning op Italië, zeven via een zege op Brazilië, terwijl Nederland zes maal het slachtoffer wordt. Schot- In een wedstrijd voor de Westduitse Bundesliga won Fortuna Düsseldorf gis teravond met 2-0 van Wuppertaler SV. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verband wil in september starten met een opleidingsinstituut voor dames op Papendal. Het voor Nederland unieke experiment houdt in, dat ongeveer 20 turnsters permanent, op de weekeinden na, op Papendal zullen verblijven. De rechtbank te Breda heeft het faillisement uitgesproken over de Stich ting Sportorganisatie Holland (SSH), waarvan wielermanager Ton Vissers enig bestuurslid was. David Miller, journalist van het Britse dagblad Daily Express seinde naar zijn lezers: „Als Schotland min der dan vijf doelpunten maakt tegen Zaire, is dat teleurstellend. Als het er maar twee worden, is het een blama ge”. Waarmee Miller duidelijk het niveau van de Afrikaanse „luipaar den” aangeeft. „Het zijn wel luipaar den, maar zonder tanden”, is zijn conclusie. München’s WK-secretaris Willy Küffner is de minst drukke secreta ris van de negen. In München speelt Haiti zijn drie wedstrijden uit de voorronden en daarvoor lopen de Zuidduitsers niet warm. Toch speelt Haiti niet voor lege tribunes. Onge veer 44.000 kaartjes zijn in de voor verkoop van de hand gegaan, waarbij het duel tegen Italië met 20.000 de kroon spant. Nu al hebben 3500 Itali anen zich aangemeld om de wedstrij den van hun elftal bij te wonen. De leerschool van Herman Krott wordt bijna unaniem beschouwd als het meest ideale opvangcentrum voor aan komend talent. De bewijzen daarvoor liggen trouwens voor het oprapen. „Ik ben nu eenmaal gek van dat werk voor jongeren. En als je dan naderhand, zoals deze week in Parijs-Nice, van jongens als Zoetemelk en Knetemann hoort, dat ze hun succes bij de beroeps voor een belangrijk deel toeschrijven aan de goe de opleiding in mijn ploeg, dan doet je De 62e Cross des Nations, het offi cieuze wereldkampioenschap veldloop, zal in 1975 in de Marokkaanse hoofdstad Rabat worden gehouden. Met de overgang van Den Hertog, die het hardfietsende Nederland ontegenzeg lijk een extra dimensie heeft gegeven, is bij de amateurs in feite een nieuw tijdperk aangebroken. Temeer, omdat meer topamateurs dan de laatste jaren ooit eerder het geval was, onderdak hebben gekregen bij een professionele merkenploeg. Coureurs met illustere na men als Gerrie Knetemann. Henk Poppe, Wim de Waal, Piet van Katwijk, Cees Priem, Louis Westrus, Janus van Tol, Gerrie Kamper, Klaas Balk en Henk Prinsen hebben de weg vrij gemaakt voor de aanstormende jeugd. drang vastlegden op het tippen van de volgorde is begrijpelijk, want er is niets wispelturigers dan het rollen van een voetbal. Sepp Herberger, de ex-bondscoach die Duitsland in 1954 in Bern naar goud voerde via een zege op Hongarije, zegt dan ook: „Australië, Haiti en Zaire komen niet voor medailles in aanmerking. De overige 13 hebben een kans op de laatste vier. Over 100 dagen zijn we allemaal weer een beetje verstandiger geworden. Dat is een ding dat zeker is”. DKAGUIGNAN (AFP-UPI) De nieuwe leider van de wegwedstrijd Pa rijs—Nice, de eerste belangrijke etappe- wedstrijd van het seizoen, heet Alain Santy. De Fransman nam gisteren in de uit twee gedeelten bestaande zesde etap pe de leiderstrui over van Eddy Merckx, die last had van keelpijn. De almachtige Belg had het vooral moeilijk in de bergklim van negen kilometer in de morgenuren. De overwinning op de Mont Faron was verrassend voor Joop Zoetemelk. Hij maakte een tijd van 39 minuten en 20 seconden, die hem op de eerste plaats in het algemeen klassement deed belanden. En daarbij doelt de wegcoach dan op de eerste plaats op de vaak veel te hoge reiskostenvergoedingen, terwijl daar naast de overvloed aan premies in veel criteria aanzienlijk kan worden beperkt. Middelink: „We zullen de amateurs minder moeten geven dan ze tot dusver gewend waren. We zullen er naar moe ten streven dat het bij een profbaas financieel aantrekkelijker is dan bij een amateursponsor. Nu zijn er nog te veel amateurs die he.t financieel zo goed hebben, dat ze weinig puf hebben om over te gaan. Geef de profs daarnaast meer startgelegenheid, zodat ze hun bo terham kunnen verdienen. Pas dan ben je op de goede weg”. Heel wat milder denken de ploeglei ders van de diverse merkenploegen bij de amateurs over de door de KNWU voorgestelde sponsorregeling. De visies van Herman Krott (ploegleider van Am stel) en Ton Ketting, de twee voornaam ste amateursponsors in ons land, komen bijvoorbeeld in grote lijnen met elkaar overeen. Ook zij verwerpen het idee van de KNWU om de sponsoring aan leeftijd te binden, maar niet het plan als zoda nig. De Italiaan Franco Bitossi heeft de vierde etappe van de wegwedstrijd „Dwars door Italië” gewonnen. Zijn landgenoot Italo Zilioli behield de lei ding in het klassement, maar heeft nog maar drie seconden voorsprong op Bitos si. De Belg Roger de Vlaeminck is derde op zes seconden. WK-chef Hermann Neuberger heeft meegdeeld, dat de binnelandse verkoop van kaantjes de verwachtin gen heeft overtroffen. Van de 1.450.00 bbeschikbare kaartjes zijn er momenteel 720.438 verkocht. De tota le opbrengst daarvan is 13,7 miljoen mark. Voor Nederland-Uruquay in Han nover zijn nog 13.700 kaarten be schikbaar. Voor Nederland-Zweden nog 9.500 en voor Nederland-Bulga- rije nog 10.500. Oost-Duitsland tegen West-Duitsland wordt gespeeld voor een uitverkcocht Hamburgs huis. Ook voor het openingsduel Brazilië-Joe- go-Slavië in Frankfurt en de wedstrij den om brons en goud in München zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. In schrille tegenstelling daarmee staat de wedstrijd Australië Oost- Duitsland op 22 juni in West-Berlijn. Daarvoor liggen nog 50.000 kaartjes op kopers te wachten. De spelers die onder leiding van trai- ner'coach Ben Krysik de reis naar Tur kije zullen maken zijn: Erik van Dijk (EAW), Hilly Hartlief (Lycurgus), Onno Kalf (Raak/SFC), Robert Kapman (Raak/SFC), Gerard Ottens-Schröder (Lycurgus), Frank van Overeem (Bouw- lust/Orawi), Bert Reparon (Radius'MVC), Lex Thevissen (Petrus en Paulus), Pim Uyterschout (Van Houten'VCH), Ad van der Velden (Brevok) en Peter van Vel- zen (Rebels Lier). Er wordt nog een twaalfde speler aan de selectie toege voegd. Bij de selectie van elf bevinden zich slechts twee spelers uit de bovenste zes eredivisieploegen, te weten Van Overeem en Reparon. Verder komen alleen Hart lief, Ottens-Schröder (beiden Lycurgus) en Kalf en Kampman (Raak/SFC) uit in de hoogste afdeling.Het is een gevolg van het feit dat meer bekende spelers (onder meer die van Starlift) indertijd bij het vernemen van de trainersopzet van bondscoach Krysik bedankten voor de nationale eer. De Pool programmeer de een voor Nederlandse begrippen on gewoon groot aantal centrale bijeen komsten en eiste een on voorwaardelijke inzet- Spelers als Warns, Willemstein, Constandse, Veldhuis besloten hun stu- In de middagrit over 112 kilometer van Toulon naar Draguignan moest Zoe temelk zijn positie al weer prijsgeven. Een trio renners, de Westduitser Gaida, Santy en zijn landgenoot Besnard, slaag den erin een behoorlijke voorsprong te nemen, vooral gezien de kortheid en het belang van de etappe. Gaida won de sprint, vóór Santy, die evenwel voldoen de was uitgelopen om Zoetemelk in de algemene rangschikking met achttien se conden te passeren. Merckx is derde, met op zijn beurt twintig seconden ach terstand op Zoetemelk- Hennie Kuiper, negende in de klim en twaalfde in het „vlakke” gedeelte, is zesde op 1.28. De Fransman Cyrille Guimard, die donderdag zijn hand blesseerde, startte gisteren niet om zich te sparen voor MilaanSan Remo. X

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15