Explosieven-adviseur Fawzi leerde zijn vak bij de SS in Den Haag Vliegtuigcontrole op Schiphol in mei-juni honderd percent I d Habbasj door Hans Rombouts Havenmeester Mesland Hoessein Salon-commando /zJe kunt niet "wolf, wolf" blijven roepen" jke zocht in de jk- rijfs- lemen, oedrijf, is in het sche it J.S.A., anden. t vele n :t r de nbte. jen ten wij st en jaar. den in Verzekering Spionneren In Albert Stol’s boek „Zwarte September” komen enkele op merkelijke passages voor over Schiphol en de KLM. Stol zegt onder meer: „Schiphol is in Pa lestijnse ogen nog steeds een slecht bewaakte luchthaven, evenals voorheen Rome. In Israel sprak men zelfs in 1973 over Schiphol als de Europese toe gangspoort voor Palestijnse terro risten, die reizen op paspoorten van verschillende Arabische landen.” Sr t ;'SW| rs* o KRAM Dr. George Habbasj, leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. van lijkheid bij zo’n permanente beveili- gingstoestand is, dat je de mensen gemotiveerd moet houden. Maar je kunt niet „wolf, wolf, blijven roepen aan de rand van het bos.” In de bloedige septembermaand had koning Hoessein de Palestijnse comman- dobeweging, die hij niet meer duldde in zijn land omdat ze een steeds grotere bedreiging voor zijn troon vormde, een gevoelige slag toegebracht, maar de be weging was nog niet gebroken. Op 14 juli 1971 begon de eindafrekening van staan. Habbasj is duidelijk voor de har de lijn. Arafat moet wel meegaan wil hij zijn invloed niet verliezen. In de ogen van Habbasj is Arafat eigenlijk al een salon-commando. welopw temd De kaping op het Romeinse vliegveld Fiumicino. De Nederlandse Lufthansa- gezagvoerder Kroese wordt gedwongen naar zijn toestel te lopen. Op de voor grond een gewonde passagier. zaken op Schiphol en dan met name over de beveiliging van de El Al- machines. De Israeli hebben dan ook extra aandacht. Ze hebben eigen vei ligheidsmensen en speciale bewaking van de rijkspolitie.” Op Schiphol werkt men trouwens nog steeds aan een dichtere graad van beveiliging. Mesland: „We hebben momenteel nog de zgn. loterij chec king. Meer dan zestig percent van de vliegtuigen wordt gecontroleerd. Nie mand weet daarbij welk vliegtuig wel of niet gecontroleerd wordt. In mei-juni hopen wij die checking hon derd percent te hebben, waarbij de personele kosten voor rekening van het rijk zijn en de aanschaf van de apparatuur (en we hebben daar al aardig wat van uiteraard) voor reke ning van de luchthaven. We hebben ook al veel gedaan aan beveiligings maatregelen als het uitdiepen van sloten, het aanbrengen van hekken enz.” Natuurlijk is er op het ogenblik extra-beveiliging. nu de twee Pales tijnse kapers in Nederland zijn. „Ge lukkig”, aldus de havenmeester, „is die voornamelijk onzichtbaar. We zijn extra attent. Als het proces van dat tweetal aan de orde komt, hebben we natuurlijk helemaal een verhoogde staat van paraatheid. De grote moei- aan het opblazen van anderen, werd in 1943 met andere Arabische ter roristen naar de SS-school in Den Haag gestuurd door de beruchte nazi Amin al Hoesseini, de groot moefti van Jeruzalem, om onderricht te worden in sabotage-technieken, het gebruik van radiozenders, auto matische wapens en explosieven. Fawzi is nog steeds in Damascus werkzaam als adviseur voor „explo sieve zaken” van de Palestijnse commando’s en naar wordt aange nomen stelt hij zijn kennis ook ter beschikking van de extremisten van de Zwarte September. Een drama tisch aspect uit het leven van deze anti-semiet Fawzi: toen hij tijdens de oorlog weigerde als saboteur naar Palestina te gaan, werd hij naar een joods concentratiekamp bij Breslau gebracht. Door de persoonlijke in terventie van de moefti bij Himmler werd zijn voor de Palestijnse extre misten later belangrijke leven ge red De Zwarte September, eigenlijk pas sinds de Olympische Spelen van München in 1972 een wereldvermaarde, sinistere organisatie heeft bij stukjes en beetjes zijn anonimiteit moeten prijsge ven. Zo langzamerhand wordt bekend, wie aan de top zit van deze geheime Palestijnse beweging, die de laatste tijd bij verschillende acties andere namen heeft aangenomen een gebruikelijke tactiek. De Zwarte September is een bepaald niet onbelangrijke factor in het ingewikkelde en uitgebreide Arabische politieke krachtenveld. Het boek „Zwar te September, acties en achtergronden” geeft daar een boeiend inzicht in. Albert Stol schrijft zo’n jaar of tien al over het Midden-Oosten. Hij interview de veel persoonlijkheden uit dat koken de deel van de aarde zoals koning Hoes sein, koning Feisal, Amin al Hoesseini de grootmoefti, Aboe Sjarif van het Volks front voor de bevrijding van Palestina, Aboe Jihad van Al Fatah, Achmed Sjoe- keiri van de PLO (Palestijnse bevrij dingsbeweging) en Golda Meir (van wie hij een biografie maakte). Stol putte zijn nieuwe boek uit zijn eigen ervaringen en inlichtingen, verza melde veel gegevens uit allerlei bronnen. Met dat materiaal zette hij zich aan de legpuzzel, waaruit tenslotte een vrij af gerond verhaal (voor zover mogelijk in deze materie) over de Zwarte September tevoorschijn kwam. „De waarheid is vaak veel onwaar schijnlijker dan verzinsels” heeft eens iemand gezegd wie is me ontschoten. Dat gegeven is volledig van toepassing op de geschiedenis van de nu al tiental len jaren lange slag achter de schermen tussen joden en Arabieren en Arabieren onderling. Wat men er dagelijks over hoort en leest is slechts een gering deel van een wrede en meedogenloze strijd tussen inlichtingendiensten en hun me dewerkers en handlangers. Er is trouwens rond de strijd om het Palestijnse en joodse bestaansrecht een nieuw aspect uit de gistende massa ge- De strijd en de uiteindelijke neder laag tegen koning Hoessein van Jor danië werd het sein voor de geboorte van de Zwarte September. De gebeurte nissen in de septembermaand 1970 brachten de RASD (de operationele en inlichtingendienst van Al Fatah) in con tact met andere elementen uit de Pale stijnse verzetsbeweging, waardoor er een samenwerking ontstond, die bekendheid zou krijgen onder de naam Zwarte Sep tember. Hoe begon deze samenwerking? luchthavens). Tot de ICA behoort bij voorbeeld ook Beiroet. Mesland: „De mensen uit Beiroet zijn bij die be sprekingen zeer serieus en integer. Maar ja, je zit daar in de randbevei- liging natuurlijk met suspecte (ver dachte) figuren. Als ik niet zou kun nen vertrouwen op mijn eigen perso neel dan ben ik ook nergens.” Een andere zaak, aangesneden in het boek: „Lloyds probeert nu betere beveiligingen af te dwingen door Schiphol en enkele andere luchtha vens te dreigen „kaapgevaarlijk” te verklaren, waardoor de normale 0.3 percent verzekeringspremie verhoogd zal worden voor toestellen, die deze vliegvelden aandoen.” Havenmeester Mesland: „Er is nog nooit een verzekeringsmaatschappij naar mij toe gekomen om te praten over premies. Eerlijk gezegd verbaast me dat wel. Ik zou me kunnen voor stellen dat ze zouden kunnen gaan praten over subsidiëring van veilig heidsmaatregelen op luchthavens.” Albert Stol spreekt in „Zwarte September” ook over mogelijke af persing van luchtvaartmaatschappijen door Palestijnse organisaties. „De Je rusalem Post (een krant in Israel, Met die PLO viel Arafat een interna tionale organisatie in handen met kanto ren in alle Arabische landen. Europa. Amerika en Azië. Op voet van gelijkheid bezet de PLO met de andere Arabische landen een zetel in de Arabische Liga (gezamenlijke Arabische landen). Arafat en Habbasj en hun organisaties kwamen door de houding van koning Hoessein steeds meer tegenover elkaar te HR) berichtte eind augustus 1973 dat ten minste vier Europese luchtvaart maatschappijen enkele miljoenen per jaar aan het Volksfront betaalden om kapingen af te kopen. Volgens het blad werkt deze afpersing, waarbij ook de KLM zou zijn betrokken, uitstekend, maar Abba Eban (de mi nister van Buitenlandse Zaken van Israel, HR) ontkende het bericht en noemde het ongefundeerd.” Commen taar van de heer Mesland: „Dat klopt niet. De laatste tijd distantiëren de officiële Palestijnse bevrijdingsbewe gingen zich van de kapingen. Hoe zouden bona fide maatschappijen met al die Palestijnse terreurorganisaties in contact moeten komen? Bovendien als ze aan één organisatie zouden betalen, zou een andere wel kunnen kapen. Het gaat ze ook niet om geld, maar om publiciteit. Daarbij komt dat het niet alleen gaat om Palestij nen.” Of de argumenten van de heer Mesland steekhoudend zijn, is een andere zaak. Al Fatah mag zich dan officieel niet met de kapers identifi ceren (en wat houdt dat overigens in; er speelt zich nog steeds een machts strijd achter de schermen af. waarbij Al Fatah zijn greep wil behouden), het Volksfront reikt verder dan de bevrijding van Palestina. Dat preekt Geen enkel systeem is voor hon derd percent waterdicht. Mesland: „Elke keten hoe sterk ook heeft zijn zwakke schakel. Elk systeem kan be spioneerd worden en ik neem aan dat de Palestij nen maar het gaat niet alleen om hen dat dan ook doen. We hebben al zo veel methoden van aanvallen doorgenomen. Ik ga geen slapende honden wakker maken. Je zit bovendien te kijken met mensen, die om hun doel te bereiken, zelf moord willen plegen. Je kunt niet alles voorkomen. Er werkt zo veel personeel op Schiphol. En waar ligt voor hen de grens van een break down, dat ze voor geld of idealen door de knieën gaan, als ze bewerkt zouden worden. Een totaal water dichte beveiliging kun je nooit berei ken. Dan zou je het luchtverkeer moeten stilleggen.” Er is regelmatig contact met auto riteiten van luchthavens in het bui tenland via de organisaties ICA (we- reldluchthavens) en WEAA (Europese Hoessein met de commando’s onder lei ding van Ali Aboe Iyad, die gewond raakte en gevangengenomen werd. Hoes- seins troepen martelden en doodden hem, bonden zijn lijk achter een tank en sleepten Aboe door de dorpen in de omgeving als duidelijke waarschuwing. De dood van AU Aboe betekende een ommekeer. Samen met de geharde kern, die „Jordanië” had overleefd, vormden de familieleden van' Aboe een eigen groep. Zij noemden zich de „Wrekende Palestijnen”, vervuld van haat, omdat ze door iedereen, ook de Arabische landen, in de steek gelaten waren, ontgoocheld in het leiderschap van Al Fatah. Politiek (wat Jassir Arafat en zijn aanhang wil den) bedrijven was volgens hen niet meer dan een woordenspel, dat nergens toe leidde. Doden en spectaculaire aan slagen zouden misschien de afschuw van de wereld opwekken, maar in ieder geval de Palestijnse zaak in ieders be langstelling brengen en een injectie kunnen betekenen voor een nieuwe nati- onaal-revolutionaire beweging ter be vrijding van het vaderland. De „Wrekende Palestijnen” verloren de discussies met Arafat. Ze gingen hun eigen gang en legden contacten met ervaren terroristische figuren als de Li banees Foead, die een vooraanstaande plaats zou gaan innemen in de Zwarte September. Hij bereidde o.a. de aanslag van München voor. Het Volksfront van Habbasj en de RASD (met keiharde intellectuele wrekers als Saleh Khalef, alias Aboe Iyad een andere dan de al eerder genoemde Ali Hassan Salameh en Ghazi Abdoel Khader Hoesseini) steunden de „Wrekende Palestijnen”. Arafat werd voor het blok gezet. Al Fatah raakte verscheurd. Arafat gaf toe. De extremisten konden in het geheim gaan opereren. Zwarte September was geboren. De reeks van aanslagen en kapingen in naam van de Septemberbe- weging begon. Door de RASD beschikte Zwarte September over eigen cellen in Europa en Amerika, waarvan ook Euro peanen deel uitmaakten. Hoe de Zwarte September werkt, hoe de opbouw is, hoe de strijdwijze, vindt men uitvoerig in Stol’s boek verteld. In het bestek van dit artikel kunnen we daar uiteraard niet op ingaan. J. Mesland, luchthavenmeester Schiphol. onder leiding van dr. George Habbasj een ideologische revolutionaire om wenteling, ook in de Arabische reac tionaire landen. Vandaar contacten tussen het Volksfront en de IRA, het Turkse Dev Gene, de Baader Mein- hoff-groep en het Japanse Rode Le ger om enkele niet-Palestijnse bewe gingen te noemen. Het Volksfront wijst de terreuracties bepaald niet af. Een sterker argument tegen afper sing van de KLM lijkt ons het feit van de kaping van het KLM-toestel Mississippi op 25 november en de ka- ping-poging op Beiroet van een KLM- toestel, afgelopen donderdag. Dat ont zenuwt in feite het artikel van de Jerusalempost van augustus. Tenzij dan weer een andere Palestijnse or ganisatie er de hand in heeft ge had In Damascus trekt Fawzi al Koe- toeb en met hem de Palestijnse commandobewegingen nog steeds profijt van de SS-opleiding, die hij kreeg aan de Algemene Spionage- school in Park Sorghvliet aan de Oude Scheveningseweg in Den Haag. De achtenvijftig-jarige expert Fawzi al Koetoeb, die aldus Albert Stol in zijn boek „Zwarte Septem ber” (uitg. Meulenhoff, Baarn) zich nu reeds een mensenleven wijdt „Het handelsmerk" van de Zwarte Sep tember: de terrorist van München. hansa-toestel kaapte. De commando's aan boord, die zich de „Organisatie van de slachtoffers van de Zionistische be zetting van Palestina” noemden, dwon gen de Duitse maatschappij vijf miljoen dollar af, die grif werden uitbetaald. Het Volksfront hield vier miljoen, de Volks republiek kreeg voor de bewezen dien sten in Aden, waar het toestel was heengebracht, een miljoen. Habbasj, wellicht de fanatiekste grote man achter de schermen, leider van het Volksfront (de Israëliërs hadden hem bijna te pakken toen ze een Libanees vliegtuig tot landen dwongen, maar Habbasj had onwetend van de actie toevallig op het laatste moment voor een ander toestel geboekt) gebruikt alle machten, die hem van nut kunnen zijn bij het bereiken van zijn idealen. Samen met zijn studievriend Wadi Haddad (Habbasj is van origine kinderarts) werd hij na de zesdaagse oorlog actief in het Volksfront. Hij werd er de grote organi sator van. Haddad werd de man achter vele door het Volksfront uitgevoerde kapingen. Hij is ook de adviseur op dat gebied van de Zwarte September. De tweede grote man, vooral naar buiten, is de bekende Jassar Arafat, chef van Al Fatah. Deze strijdbare beweging van Palestijnen een van de vele trok in 1967 in feite de macht aan zich toen het de PLO (Palestijnse bevrij dingsbeweging), die door de Arabische staten als enige legitieme vertegenwoor diger van het Palestijnse volk werd erkend, overnam. De PLO werd toen het dak waaronder de verschillende com mandobewegingen zelfstandig bleven opereren. De voornaamste waren Al Fatah, de door de Syrische Baathpartij opgerichte Al Saiqa, het Volksfront van Habbasj, het Democratisch Volksfront van Nayef Hawatmeh en kleinere groe peringen als de commando’s van de PLO zelf, het Arabische front voor de bevrij ding van Palestina in Irak en de Volks krachten voor de bevrijding van Palesti na. In het overkoepelend orgaan bezette Al Fatah 33 van de 112 zetels, de rest was voor de overige commando’s, aange vuld met vertegenwoordigers van Pales- stijnse studenten, vrouwenbonden, vak bonden en schrijvers. Alleen Habbasj weigerde de hem aangeboden 12 zetels, omdat hij zich tekort gedaan en inge- kapseld voelde. Het Uitvoerend Comité kwam onder leiding te staan van Jassir Arafat en telde in totaal dertien leden. Door die machtsgreep bezet Arafat sindsdien twee postenleider van Al Fatah en leider van de erkende PLO, waarin Al Fatah als grootste organisatie alle beslissingen kan nemen. kristalliseerdde mening van het Volks front van dr. Habbasj, dat het niet alleen meer gaat om het afrekenen met het zionisme, maar ook om het vernieti gen van het imperialisme en het kapita lisme (waarvan men Israel als de groot ste kampioen beschouwt), dat ook ge vonden wordt in de oligarchie een dubbel geladen woord van Saoedi- Arabië, in het land van de Sjah van Perzië, in het keizerrijk van Haile Salas- sie, in het emiraat Koeweit dan wel in het sultanaat Oman. De volksrepubliek Zuid-Jemen is test case in deze internationale ideologische machtsstrijd. Er is een duidelijke sa menwerking tussen het marxistische Zuid-Jemen (een voortdurende bron van ergernis voor het aangrenzende Saoedi- Arabië, maar ook voor de Verenigde Staten, dat geen rode voorpost in het Midden-Oosten kan gebruiken) en net Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina. Dat bleek nog eens op 21 febru ari 1972, toen het Volksfront een Luft- Luchthavenmeester J. Mesland van Schiphol noemt dat niet meer dan een veronderstelling van de schrijver van het boek. „Wij zijn nog niet zo lang geleden met vier man, vertegen woordigers van de rijksluchtvaart dienst. de rijkspolitie, de veiligheids dienst en ik zelf, naar een aantal grote Europese luchthavens geweest en vervolgens naar Tel Aviv. Het is ons gebleken, dat de beveiliging van Schiphol qua internationale standaard goed is. Tel Aviv staat natuurlijk apart. Daar is een constante staat van oorlog. In Israel verzekerde men ons, dat men tevreden is over de gang van O O ,y -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17