Geen aspirine tegen kater Kabinet praat weer met het bedrijfsleven Akkoord met IJmuidense vislossers Belangrijk document Parijs Nixon is „kwijt f mg VOORDEUG LENEN /paarbank Philips betaalt bezetters niet Ministers in Memorie van Antwoord op nota: uuezt nadedand w Het woord is aan COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEN PROTEST NA BEZETTING OVER TERUGGAVE BELASTING Russische beeldhouwer mag niet naar Westen Zwarte September V eranderingen Schoenmaker HET WEER Dekkers Kajuit denk op 27maart aan morgen... FARMACOLOGEN ANTIEKBEURS TRESLONG Doodkist gratis 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, Wisselvallig 7 Amsterdam Kunst A<j1L1WA 14, 15 Sport A, NEEM EEN PERSOONLIJKE LENING ZATERDAG 16 MAART 1974 64e jaargang nummer 112 FRANSE STOKKEN v. d. Vooren bakt ze E. H. C. O. b.v. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 BERENDSEN B.V. .o I •4 I op zeer concurrerende voorwaarden pagina 4 Wu/m/HumunfumHunuuMin IJmuider Courant Sei Shonagon: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 et. Iran vertrekt (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES 2 en Hans Wiegel (Zie verder pagina 3) 6 4 Kerkdiensten 9 11 Radio en tv 11 Strips 13 Economie Verwachting van onze weerkun dige medewerker, geldig tot zon dagavond: Zaterdag 16 maart van 14 tot 22 uur en zondag 17 maart van 11 tot 18 uur wordt in de Treslong-hallen te Hillegom Neer- lands grootste antiekbeurs gehouden. Aan deze antiekbeurs met zeer bijzondere inzendingen wordt door 79 antiquairs uit geheel Nederland deelgenomen. Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s waarin opgenomen Erbij len kunnen echter enigszins gecom penseerd worden door toevoeging van bepaalde andere stoffen of door het middel in te nemen met een ruime hoeveelheid vloeistof. „Liefst een glas warm water of warme melk”. IJMUIDEN. In IJmuiden is vrjjdag overeenstemming bereikt tussen de re ders en de vislossers, zodat hier maandag in de hallen geen staking meer behoeft te worden gevreesd. nieuwe centrales behandelt en dat de behandeling zal krijgen van een zoge naamde planologische kernbeslissing. Puin- en vuilafvoer per container ■zLEFOON 310561-323488 b.q.q tel 322031 van aan DEN HAAG De Perzische ambas sadeur Abbad Farzanegan en het gehele ambassadepersoneel zullen vandaag naar Sep- Hans zocht EDISONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 - IJmuiden Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectvleerstation Breek er eens even met uw vrouw uit! Een sate, een borrel bij Marktplein 60, tel. 13500 Wat hangt ons dan weer boven ’t hoofd? Dat zegt U. Dat zeggen wij. Wij hebben grote zorgen over de politiek van het kabinet - Den Uyl. Deelt U die stem VVD Koninginnegracht 57, Den Haag, 070 - 614121 De bewindslieden kondigen een alge mene eriergienota aan waarin zowel op energieverbruik als op energievoorzie ning zal worden ingegaan. In het najaar van 1974 zal tevens het structuurschema gereed zijn dat de totstandkoming van Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Belangrijke besluiten omtrent elektri citeitswerken zullen evenwel worden ge regeld na de totstandkoming van een nieuwe Electriciteitswet, waarvan minis ter Lubbers de indiening zal bespoedi- Aanvankelijk opklaringen, maar later opnieuw regen met matige tot harde wind. Maximumtem peraturen van 12 graden. MOSKOU. (AFP) Ernest Nizvest- ny, een van de beroemdste hedendaagse beeldhouwers in de Sovjet-Unie, heeft zich er vrijdag tegenover Westerse jour nalisten over beklaagd dat de Russische autoriteiten hem geen toestemming wil len geven om bezoeken aan het Westen te brengen. Nizvestny zei dat hij wel India, Egyp te, Joego-Slavië en Polen heeft mogen bezoeken maar dat verzoeken om reizen naar Westerse landen hem waren gewei gerd. Hij zei uit deze landen talrijke uitnodigingen te hebben gekregen. laten verband brengen aan de hand van een boek van Al gen, maar die hij niet op korte termijn kan toezeggen. Leerlingen van middelbare scholen en studenten hebben in Parijs geprotesteerd tegen de plannen van minister Fontanet voor de hervorming van het middelbaar onderwijs. Zij hielden een optocht van Place de la Nation naar Place Stalingrad. Dit schrijven de ministers van Econo mische Zaken, van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen in de Memorie van Ant woord op de nota kernenergiebeleid, die verschenen is. Iran terugvliegen. De ambassadeur is zwaar beledigd over de wijze waarop de Nederlandse rechter een groep Perzische demonstranten heeft behandeld. De rechter veroordeelde deze demon stranten tot een zo geringe straf, dat z« onmiddellijk in vrijheid werden gesteld. Vrijdagavond heeft minister-president Den Uyl aangekondigd dat de ambassa des en consulaten scherper zullen worden bewaakt om mogelijke bezettingen, zoals door de Perzische studenten, te voorko men. Minister-president Den Uyl meent dat de houding van de ambassadeur, een per soonlijke yriend van de sjah, de verhou ding tussen de beide landen niet in ge vaar behoeft te brengen. Den Uyl zei dat Perzië thans nog leverancier is van 30 percent van de Nederlandse olie. In de ambassade was vrijdagavond alles rustig. Niets wees erop dat de koffers al waren gepakt. (Zie verder pagina 2). In Liberia, de Westafrikaanse staat, waar de Koningin en Prins Bernhard enkele weken geleden, een bezoek hebben afgelegd, is het niet zo best geregeld. Er is daar bijvoorbeeld een De reders hebben zich vrijdagmorgen bereid verklaard het garantieloon met veertig gulden p. week en de tarieven met twintig percent te verhogen, met welke voorstellen de lossers zich tijdens een vrijdagmiddag gehouden vergadering akkoord hebben verklaard. Op deze wijze is het dreigende conflict uit de weg ge ruimd. De werkzaamheden zullen nu maandag normaal voortgang vinden. DEN HAAG Ten aanzien van de elektriciteitsvoorziening is voor al de kernsplijting een reëel alter natief voor of een reële aanvulling op het gebruik van fossiele brand stoffen. Aan het gebruik van kern reactoren zijn wel risico’s verbon den, die voortvloeien uit het stra lingsgevaar en het probleem van de opslag der afvalstoffen. Deze risi co’s zijn echter bij de deskundigen goed bekend, terwijl er overal inter nationaal aanvaarde stringente vei ligheidsvoorschriften worden toege past. kapingpoging van het KLM-toestel, donderdag in Bei roet, is er een be wijs voor. Men zal het er niet bij zitten. In hiermee we Lex Schoenmaker is een voetballer, die als een soort weermannetje geldt: bij Feyenoord er in, er uit. Hij staat niet vast in de opstelling, hoewel hij toch regelmatig belangrijke en beslis sende doelpunten maakt. Dat moet natuurlijk frustrerend werken. Bert Brevoord voelde hem daarover aan de tand. Verder in Erbij veel interessants natuurlijk de bekende rubrieken. rubberplantage van Firestone, waar de arbeiders één dollar per dag ver dienen. Ze zijn dan echter wel verze kerd van een gratis doodskist. Die wordt door Firestonë goedgunstig voor iedere werknemer ter beschik king gesteld. WASHINGTON (Reuter). Het Witte Huis heeft een onderzoekcommissie van het Amerikaanse Congres laten weten dat het een belangrijk document over belastingteruggaven aan president Nixon „kwijt” is. Dit hebben gezaghebbende kringen in Washington bekendgemaakt. Het betrokken document is de originele akte waarbij papieren uit de tijd het vicepresidentsehap van Nixon het regeringsarchief zijn overgedragen. Voor deze papieren heeft de president een belastingverlaging gevraagd van 576.000 dollar (ongeveer 1,6 miljoen gul den). Het ontwikkelen van andere energie bronnen zal naar het oordeel van de bewindslieden op meer gerichte wijze aandacht moeten krijgen. Op de moge lijkheden daartoe zal in de algemene energienota worden ingegaan. bert Stol een uiteenzetting over de Zwarte tember. Rombouts bovendien de ha venmeester van Schiphol op om te praten over de veiligheid van Schiphol (die in het boek een wei nig discutabel wordt gesteld). In het verleden zijn er al vragen gerezen over de datum waarop de akte is gesteld omdat de belastingwet is ver anderd. Om aanspraak te kunnen maken op belastingteruggave had de akte voor 25 juli 1969 moeten worden ingediend. Een akte die in 1970 werd overgelegd was. volgens een verklaring van het Witte Huis, slechts een kopie van een originele akte die Witte-Huis-adviseur Edward Morgan naar zijn zeggen op 21 april 1969 tekende. Er werd toen gezegd dat Nixon zelf de akte nooit tekende. Onderzoekers van het Congres, die de mogelijkheid bekeken of het document mogelijk was ge-antidateerd om toch voor belastingteruggave in aanmerking te komen, ontdekten dat de typemachine waarmee de kopie was gemaakt, niet vóór juli 1969 was gekocht. Het Witte Huis heeft hun nu laten weten dat het origineel van de akte is zoekgeraakt, aldus de kringen. Naar verluidt wordt hét rapport van de onderzoekcommissie volgende maand verwacht en zal het niet de conclusie bevatten dat President Nixon fraude heeft gepleegd. Het trekken van de slotconclusie wordt overgelaten aan de belastingdienst van de regering en de commissie van justitie van het Huis van Afgevaardigden die de mogelijke „impeachment” van Nixon on derzoekt. Dit wordt in een artikel over pijn stillende middelen in het tijdschrift voor geneeskunde opgemerkt. Aceto- sal is de soortnaam voor huismiddel tjes als aspirine, ape, chefarine etcete ra. Van deze medicijnen is bekend dat ze als bijwerking maagbloedingen kunnen veroorzaken. Het artikel is geschreven door me dewerkers van het instituut voor kli nische farmacologie van de rijksuni versiteit in Groningen De combinatie alcohol en acetosal vergroot de bloedingsneiging, aldus de Groningse farmacologen. „Dit is ver moedelijk de verklaring waarom ern stige maagbloedingen zo vaak' optre den tijdens weekeinden en feestda gen”, veronderstellen zij. Tevens raden zij het gebruik van acetosal als pijnstiller af onder om standigheden waarbij bloedverlies mogelijk is, zoals bij het trekken van een tand of kies. Ook bij patiënten met astma moet men volgens hen voorzichtig zijn: „Een astma-aanval na gebruik van acetosal is vaak zeer ernstig”. Gesteld wordt dat de stof een goed middel is, maar met een aantal on aangename en soms gevaarlijke bij werkingen. Deze nadelige verschijnse- EINDHOVEN (ANP) Philips zal aan de werknemers van Usfa in Hel mond die vanaf maandag 18 maart nog aan de bezetting deelnemen met ingang van diezelfde datum geen salaris meer uitbetalen. De bezetting van Usfa-Philips in Hel mond gaat door, ondanks het dreigement UTRECHT (ANP). ,Het is vol komen onbegrijpelijk dat het geoor loofd is (o.a. door televisiereclame) acetosal aan te bevelen ter bestrij ding van de kater na alcoholgebruik”. Regering kiest voor kerncentrales Hele ambassade Het kabinet wil daarop echter niet wachten, omdat men voor 1 april wil weten of de sociale partners al of niet bereid zijn een Sociaal Akkoord voor 1974 af te sluiten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Dinsdagmiddag zal het kabinet-Den Uyl weer een gesprek hebben met de werkgeversorganisatie en de vakbeweging. In de ochtenduren zul len werkgevers en werknemers vergade ren over wat inmiddels kan worden gedaan aan het al of niet afsluiten van een Centraal Akkoord voor 1974. Het kabinet heeft de sociale partners al enkele weken ervan proberen te over tuigen, dat het afsluiten van zulk een akkoord dringend noodzakelijk is voor de nationale economie. Zowel de werk geversorganisaties als de vakbeweging zijn van mening dat het kabinet eerst zelf met hard cijfermateriaal, vooral be treffende de belastingplannen, op tafel moet komen, voordat men kan gaan onderhandelen over het arbeidsvoor waardenbeleid. Daarnaast zijn de werkgevers nog van mening dat eerst het Centraal Plan Bureau met de prognoses voor de rest van het jaar over de brug moet komen. Dit CPB had aanvankelijk aangekondigd dat begin maart de nieuwe prognoses op tafel zouden komen. Na enig uitstel, verwacht men, dat deze cijfers nu pas begin april op papier zullen staan. Met enige moeite kan men soms toch nog wel mensen vinden die tegelijk intelligent en aardig zijn. Nu er twee Pa lestijnse kapers vast zitten in ons land, wachtend op hun proces, ligt het voor de de hand, dat de Pa lestijnse verzets beweging zal pro beren om het duo vrij te krijgen. De omdat verschillende landen ons voorgegaan onder invloed van De verkorting van de militaire dienst tijd in Nederland is niet sensationeel, Europese NAVO- land op dit pad al zijn diverse factoren. In de eerste plaats heeft de evolutie op het gebied van de mechani sche wapenen moderner denkbeelden in de structuren der strijdmachten gesti muleerd, voorts neigt de NAVO naar een steeds efficiënter verdeling van ta ken waardoor het op de been brengen van zo groot mogelijke contingenten mankracht niet meer vanzelfsprekend is. En tenslotte heeft het gehele verschijn sel „oorlog’ zodanige gedaanteverande ringen ondergaan, dat noodzakelijkerwijs een aanpassing en modernisering der legerstructuren moesten worden inge luid. Dat wil echter zeggen, dat aan belang rijke veranderingen in de krijgsmacht nog lang geen einde is gekomen, inte gendeel, veel wat vroeger als onmogelijk werd afgewezen staat nu nog voor de deur. Zo is de verlaging van de dienst plichtige leeftijd maatschappelijk gezien dwingend aan de orde, terwijl zelfs het gehele vraagstuk van de dienstplicht in discussie is gekomen. Een beroepsleger van specialistische en goedgetrainde krachten zal waarschijnlijk in de toe komst en binnen het kader van een internationale functieverdeling efficiën ter en doelmatiger zijn dan de inlijving en oefening van grote drommen onvrij- willigen. Aan een beroepsleger echter kleven uit het oogpunt van politieke machtsvorming gevaren van ernstige al lure, zodat daarover grondig moet wor den nagedacht. Maar de veranderingen gaan door, en wel in snel tempo.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1