doen, deed ik het net zo Mentaal ben ik niet zo snel aangeslagen als ik eerst was B GEEN TWEEDE SJOUKJE „Als ik het opnieuw moest e t VEEL GEKRITISEERDE LEX SCHOENMAKER: Chorzow gaf geen gevoel me door Bert Brevoord Middenveld Opgeblazen Mantes „Doelpunt in van revanche" B ZATERDAG M A A R T 1 6 27 1 9 7 4' Erbij 26 tArt. - Grensrechters meer macht Trouwen met Fred Mooie tijden Sinds het in Rotterdam betreurde vertrek van Ove Kindvall heeft Feyenoord tevergeefs gezocht naar een spits, die de elegant ogende Zweed kon doen vergeten. Een oud verhaal, maar in het kader van de carrière van Lex Schoenmaker bij de Stadionclub wèl van essentieel belang. Ver geefse jachten in het recente verleden op aanvallers als Cas Janssens, Willy Reimann (Hannover ’96), Klaus Fischer (Schalke ’04), Klaus Wunder (MSV Duisburg) en de Deense schutter Aabech, om maar een paar namen te noemen, hadden voor Schoenmaker maar al te vaak tot gevolg dat hij als gelegenheidsspits voor de ondankbare taak kwam te staan om de pro- duktie van Feyenoord op peil te houden. En voor een club van het kaliber- Feyenoord betekent dat: op hoog peil. ■F 1 n 420 STOPPER Maar dat is natuurlijk onvoldoende voor het oproepen van tedere, natio- Het feit dat Lex Schoenmaker zowel in Chorzow als afgelopen zondag tijdens al hun moeder is en met wie ze niet naar bed mogen al blijkt uit alles dat ze dat allebei dolgraag zouden willen. Dat is gelukkig allemaal nog geble ven. I F Via Cor Coster is Lex Schoenmaker momenteel in de slag met de Franse en or m. Ziet u Diane de Leeuw in deze rollen voor u? Ik niet. De koningin, die past er wel in en „us Sjoukje” ook, maar „our Diana” nog in de verste verte niet. Zij zal toch min stens met Fred Oster moeten trou wen, voordat we een tulp naar haar noemen. Schoenmaker: „Wat dat betreft ben ik inderdaad wel een beetje teleurgesteld. Toen ik bij Feyenoord kwam, zag het. er naar uit dat Willem van Hanegem weg zou gaan. Dat ging niet door en toen werd bovendien ook Theo de Jong aan getrokken. Toen kwamen ze met zes middenvelders te zitten. Toch was ik over dat eerste jaar niet ontevreden. Over het vorige seizoen wel, toen viel ik duidelijk tussen de wal en het schip. Dit seizoen gaat het gelukkig weer een stuk beter. Mijn ideaal is natuurlijk nog al tijd en plaats op het middenveld, maar dat is met het huidige spelersmateriaal natuurlijk erg moeilijk te realiseren. Toen moesten de juryleden, toch al niet meer zo goed ter been als 50 jaar daarvoor toen zij zelf nog schaatsten, na iedere Kür nog in hun bontjassen en hun twee bordjes die zij tot hilariteit van het publiek altijd ondersteboven hielden of verwissel den zodat er niet 5,6 maar 6,5 kwam te staan, moeizaam als pinguins over het ijs schuifelen, met mevrouw Be- nedikt uit Enschede voorop. Tegen woordig gaat het allemaal elektro nisch en foutloos, net als de enkel voudige Rittberger. nale gevoelens. Daarvoor moet je op treden in „Voor achten” bij Hans van Willigenburg en in „Tussen Twaalf en Twee” bij Hans van Willigenburg. Je moet gehuldigd worden in het dorp waar je geboren bent en daarna in het andere dorp waar je nu woont, je moet een nieuwe draaideur openen van de V. en D. in Zwolle en de eerste bal trappen bij een damesvoét- balwedstrijd in Puttershoek, waarbij in onze leefgemeenschap, met als uit eindelijke ontknoping een ontvangst op Soestdijk door de koningin die zelf de thee inschenkt! de competitie-wedstrijd tegen de Graaf schap in eerste instantie de rol van wisselspeler kreeg opgedrongen was, en hij heeft dat niet verheeld, een teleur stelling. „Als je een flink aantal wed strijden in de basisopstelling hebt ge staan en je moet dan weer naar de bank, dan krijg je wel even een tik. Toch heb ik nooit spijt gehad van mijn komst naar Feyenoord. Je hebt hier vrijwel zeker de mogelijkheid om ieder jaar Europa Cup te spelen. Wat dit UEFA Cup-toernooi betreft, ik ben er van overtuigd dat als we door deze ronde heenkomen we ook de finale ha len. Wat er aan clubs overblijft is echt niet om tegenop te zien. Voor ploegen als Tottenham Hotspur of Ipswich Town hoeft Feyenoord toch niet bang te zijn? Zo’n Ipswich mag dan Twente hebben ingepakt, ik weet zeker dat wij in de Kuip aan die ploeg geen kind zouden hebben. Kijk, dat internationale werk maakt het natuurlijk ook aantrekkelijk om bij Feyenoord te spelen. Bovendien heeft die club iets speciaals. Die hele entourage, die hele sfeer er omheen, dat doet je gewoon wat. Ik weet zeker, dat als ik het allemaal over zou moeten doe,, ik precies zo zou handelen als ik nu gedaan heb.” Ach ja, de mooie tijden van Sjouk je en Joan zijn voorgoed voorbij Kent u ze nog, roepen de namen nog een tinteling van blije herkenning bij u op: Regina Heitzer, Nicole Hassler (met haar onvolprezen pirouette?) i.V deugd hebben gedaan, gezien de pikante voorgeschiedenis. De feiten zijn bekend: over de opstelling van het Feyenoord- elftal tegen Ruch Chorzow waren er nogal wat problemen. Vooral hel inzet ten van de net van zijn blessure herstel de Wery ten koste van Schoenmaker werd niet door iedereen in de Rotter damse ploeg toegejuicht, uiteraard het minst door de gepasseerde spits zelf. als indertijd de beer Protopopov en zijn vrouwtje Bjeloezova bij het paarrijden. De koningin en Sjoukje hoorden bij elkaar, zij waren allebei voor 100 percent Nederlands, zij had den allebei voor je gevoel de status van een ver maar dierbaar familielid, zonder dat je tegelijkertijd de onbe dwingbare behoefte voelde ze tot hartsvriendinnen te verheffen (voor je gevoel, bedoel ik). Zo kan ik mij levendig voorstellen dat Fred Oster, die toch het prototype is van de gemiddelde Nederlandse vrijgezel, wel tippelde op Joan Haanappel maar niet op Sjoukje Dijkstra. Sjoukje wekte vooral vaderlandse en zuster lijke gevoelens op, bij Joan daarente gen zag je geen theemuts, pantoffels en de Mounties oprijzen (zoals bij Sjoukje), maar een bikini, een sport auto met achterruitverwarming en poptop. Maar ik ga gewoon door. De enige manier om terug te komen is keihard werken en me weer waarmaken als ik de kans kriig. In ieder geval ben ik niet meer zo gauw mentaal aangeslagen als ik bij FC Den Haag en in mijn eerste twee jaar bij Feyenoord was. Wat dat betreft ben ik wel gehard door de kri- Ik denk dat de grootste handicap van Diane de Leeuw om ooit een Sjoukje te worden haar internationa le uiterlijk is, dat door alle oceanen van de wereld gewassen lijkt te zijn. En ook haar continue afwezigheid is een handicap. Zij woont in Canada, traint in Canada en de enige keren dat zij bij wijze van spreken „lijfe lijk” in haar eigen land is, is als zij in Leipzig aan de Europese kampi oenschappen en in Dresden aan de wereldkampioenschappen deelneemt ik noem nu maar even twee wil lekeurige steden ver van ons vader land. Dan is ze even bij ons thuis, op de buis. De spelers moeten leren ook de fouten van de scheidsrechters te ac cepteren, was het meest behartigens- waardige dat in Studio Sport door Corver, Vervoort en Geurens werd gezegd. Terecht heeft Fred Racké in de Haagsche Courant zich geërgerd aan die spelers die zelfs de meest geheide free-kick in het strafschopge bied niet meer sprakeloos accepteren maar er een hele comedia del’arte omheen bouwen, vol theatraal ver toon van verontwaardiging, ramp spoed, onrecht etc. Terwijl toch nog nooit een scheidsrechter, waar ook ter wereld (behalve vermoedelijk in Italië) vanwege al dit uiterlijk ver toon een strafschop heeft herroepen. Dat kan alleen via de grensrechter. In dat verband wil ik aan het gerechtvaardigde verlangen dat de spelers leren een fout van de scheids rechter te accepteren, nog wel dit amendement toevoegen dat de scheidsrechters moeten leren een fout te accepteren. De meeste felomstre- den doelpunten van de laatste weken zouden onbesproken zijn gebleven als de scheidsrechters hun eigen foutieve waarnemingen niet hadden doorge dreven tegen de betere waarnemingen van hun grensrechters in. Dit houdt wel in dat de grensrech ters grotere „bevoegdheden” moeten krijgen, althans dat de scheidsrech ters hen meer au sérieux nemen en hun signalen meer ter harte nemen. Charles Corver heeft zijn beide grensrechters vóór de bekerwedstrijd AjxAZ’67 op het hart gedrukt: „Als Met name de afgelopen weken is Lex Schoenmaker de meestbe- sproken Feyenoorder geweest. De 25-jarige Hagenaar, in de zomer van 1971 bij de Rotterdamse club ingelijfd, kreeg vooral in negatieve zin kritiek naar het hoofd geslingerd. „Wel eens terecht, maar ook wel degelijk ten onrechte”, vindt de man die door de blessure van Henk Wery enkele maanden „zeker” was van zijn plaats in het cen trum van het spitsentrio van Feyenoord. Sinds kort is die zekerheid verdwenen, want de herstelde Wery heeft zich weer aangediend. Voor Lex Schoenmaker is daarmee weer een periode van onzeker heid aangebroken. Marika Kilius en Hans-Jürgen Baümler, Hanna Walter, Carol Heiss en Jana Mrazkova? jullie iets zien, buitenspel of free-kick, en ik zie niet dat jullie vlaggen, blijf dan staan en blijf vlaggen, net zo lang tot ik het zie”. Dat is natuurlijk dé methode. Het zal ertoe mee hebben gewerkt dat deze wedstrijd, ondanks de mist, perfect en zonder enige wan klank geleid werd. Dirk Nijs, good old bad old Ome Dirk, zei in Brandpunt dat hij er altijd van uitgegaan was dat hij niets te maken had met alles wat er buiten het veld gebeurde. En omdat de grensrechter zich ten slotte ook bui ten het veld bewoog, had hij zich nooit iets van hem aangetrokken. Ome Dirk was prima op dreef in Brandpunt, maar zijn geheugen be gint toch hiaten te vertonen. In het seizoen 1949-1950 floot Dirk Nijs de belangrijke ontmoeting Hermes DVSBlauw Wit, beslissend voor het afdelingskampioenschap van Blauw Wit. Hermes was een stuk sterker, maar door met 2-2 gelijk te spelen wist Blauw Wit zijn voorsprong te handhaven en in de volgende wed strijd kampioen te worden. Op een gegeven ogenblik doelpunt te Hermes DVS en Dirk Nijs kende het doelpunt toe. De Blauw Wit- grensrechter (neutrale grensrechters waren er toen nog niet) bleef echter vlaggen, Nijs ging naar hem toe en hoorde dat het buitenspel was ge weest. Daarop herriep hij zijn beslis sing. Geen doelpunt dus en Blauw Wit kon gelijkspelen en kampioen worden. U zult u misschien afvragen hoe het komt dat ik mij dat nog herinner een kwart eeuw na dato, terwijl ik die wedstrijd toch niet heb bijge woond? Maar ik heb die grensrechter goed gekend. Hij stond bekend als de beste en eerlijkste club grensrechter van Nederland. Zijn naam was Nico Scheepmaker (op de achtergrond klinkt nu tromgeroffel en bazuinge schal). We hebben weer een Sjoukje Dijk stra, of beter gezegd: een Joan Haan appel. Zij heet Diane de Leeuw, ze werd derde bij de wereldkampioen schappen kunstrijden op de schaats, en ze kan hoog en laag springen, de dubbele axel of de dubbele salchow, maar een Sjoukje zal ze nooit wor den. Wereldkampioene kan in prin cipe iedereen worden, maar een Sjoukje Nee! Sjoukje was immers de vleesge worden Hollandsheid, die de natuur lijke sierlijkheid van haar stiel uit stekend compenseerde en camoufleer de door een kordate plompheid, waarmee ze pas echt voor de dag kwam als de kampioenschappen ach ter de rug waren en de winnaars nog een nummertje vrolijk vrijrijden mochten weggeven. Zij trad dan op in een Tiroler pakje met een Tiroler hoedje, lachte enkele inches breder dan normaal en reed verder gewoon haar eigen Kür in een enigszins an dere volgorde. En voordat u nu meteen de brieven begint te schrijven, dat dit niet waar is, dat ze helemaal haar eigen Kür niet reed (zelfs niet achterstevoren) en dat ze geen Tiroler pakje droeg maar een Fries kostuumpje, het gaat er in zo’n geval om welke indruk zij in het geheugen van al haar bewon deraars heeft achtergelaten. En die is bij 9 van de 10 Nederlanders: Tirools en haar eigen Kür. Bovendien zie ik Sjoukje op mijn netvlies ook altijd afgebeeld samen met de koningin. De koningin en Sjoukje zijn voor mijn gevoel even onverbrekelijk met elkaar verbonden Een paar dingen zijn gelukkig be- bleven. De meisjes vallen nog steeds onder luid geweeklaag van het pu bliek op hun parmantige kontjes als ze net iets te veel van zichzelf eisen, en na afloop staan zij nog altijd hijgend, verbeten naar de camera la chend en zwaaiend naar oma in de Heimat, te wachten op de cijfers. De jongens, dapper lachend dwars tegen de 5,2 en 5,3-cijfers in, omarmd door hun dolgelukkige trainster, die meest- club Nantes (grote kanshebb op het behalen van het kampioenschap) voor een transfer aan het eind van het sei zoen. Schoenmaker: „Veel weet ik er nog niet van en al zou dat wel het geval zijn, dan nog zou het niet verstandig zijn om daar nu veel van te zeggen. Laat ik voorop stellen, dat ik echt wel bij Feyen oord wil blijven. Daar heb ik ook wel vertrouwen in. Ik besef heus wel dat het moeilijk zal zijn om bij Feyenoord een plaats te veroveren, maar je hebt hier wel de zekerheid dat je financieel niet slecht zit. Je weet bijna van tevoren, dat Feyenoord zo’n 48 tot 50 punten haalt en dat is geen geringe garantie. Maar mocht ik, om wat voor reden dan ook, nie bij Feyenoord blijven, dan is het buitenland wel het belangrijkste alterna tief. Mits het financieel aantrekkelijk is natuurlijk. Ergens lokt zo’n avontuur me wel, maar aan de andere kant sta ik er een beetje huiverig tegenover. Ik zou er niet echt tegenop zien om naar bijvoor beeld Nantes te gaan, maar ik ben er toch wel van overtuigd dat ik het in het begin moeilijk zou hebben. Ik ben een ras-Hagenaar, weet je. En al woon Ik nu dan in Rotterdam, ik ben iedere keer weer blij als ik in Den Haag kom. Kijk, dat soort contacten wordt natuurlijk minder als je in het buitenland zit. Nogmaals, ik heb er vertrouwen in dat ik volgend seizoen nog Feyenoorder ben.” Lex Schoenmaker komt er, zij het enigszins aarzelend, wel voor uit dat de verwachtingen waarmee hij als zeer ta lentvol middenvelder de Feyenoord-gele- deren binnendrong, niet geheel zijn in gelost. De doorbraak naar de absolute top, die velen verwachtten, bleef uit. Sterker nog: de in Den Haag zo luid ruchtig bejubelde Schoenmaker had de grootste moeite zich waar te maken. Met geen mogelijkheid kan staande worden gehouden, dat Lex Schoenmaker in die juist voor hem niet al te benij- denswaardige rol werkelijk gefaald heeft. Maar zelfs het scoren van een aantal zeer belangrijke doelpunten (zeer recent: de gelijkmaker kort voor tijd in de competitiewedstrijd tegen Ajax en de voltreffer tegen Ruch in Chorzow) kon de sceptici niet overtuigen. Lex Schoen maker werd en wordt voor hen in de spits van de aanval als een noodoplos sing gezien. Meer waardering ondervindt de flegmatiek lijkende voetballer bij zijn medespelers, van wie diverse malen de verzuchting kwam: „laat dat gezwam over Lex nou toch eens ophouden. Die jongen werkt er keihard voor en hij doet zijn werk goed.” Schoenmaker zelf: „Toen Henk Wery iri'- de UEFA Cup wedstrijd tegen Gwardia in Warschau geblesseerd raakte, was het duidelijk dat ik in de spits zou komen te staan. Ik heb het daar zo goed mogelijk proberen te doen en ik geloof toch dat ik daar redelijk in geslaagd ben. Er is veel kritiek op me geweest en zeker wat mijn spel in de eerste maand betreft, was d.e kritiek terecht. Later toen de ploeg als geheel beter ging draaien, ging mijn eigen spel ook duidelijk vooruit.” De cijfers, die overigens niet alles zeg gen, geven Schoenmaker en zijn mede spelers gelijk. Met dertien doelpunten is hij de produktiefste Feyenoorder met Johan Neeskens deelt Schoenmaker de zesde plaats op de topscorerslijst en bovendien trof hij in de UEFA Cup wedstrijden nog eens viermaal de roos. Vooral het vierde doelpunt in die reeks, vorige week in Chorzow twee minu ten nadat hij als vervanger van Wery binnen de lijnen was gekomen moet de (te) vaak miskende Schoenmaker Over die wat gespannen sfeer rond de wedstrijd tegen Ruch Chorzow wenst Lex Schoenmaker zich overigens niet meer uit te laten. Schoenmaker, voor zichtig formulerend, wat in zijn situatie begrijpelijk is: „Kort voor die wedstrijd en de vrijdag daarna zijn de moeilijkhe den uit de wereld gepraat. Er is afge sproken dat hetgene wat er besproken is binnenskamers wordt gehouden. Logisch natuurlijk, want vooral in deze fase van de.competitie moet de rust in. het elftal gewaarborgd worden. De problemen zijn door de pers o 'erigens wel erg opgebla zen. Uit al die verhalen kreeg je d e indruk dat er bij ons sprake was van een crisissituatie, maar zo was het echt niet. Het waren de problemen zoals je die bij elke club van tijd tot tijd hebt. En wat dat doelpunt van mij tegen Ruch betreft, dat was natuurlijk een aardig opstekertje voor me, maar het was ir. de eerste plaats belangrijk voor Feyenoord. Toen de bal in het net lag heb ik dat echt niet als een soort revanche op trainer Coerver beschouwd. Ik heb geen moeilijkheden met Coerver ook a hebben we dan totaal verschil lende karakters. Hij kan me niet altijd overtuigen, al moet ik toegeven dat hij in de meeste gevallen wel gelijk heeft. Maar niet altijd en ook dan probeert hij toch zijn gelijk door te drukken. Dat lukt dan wel eens niet.” tiek die er de laatste tijd op mij geweest is. Die heeft dus ook wel zijn nut gehad. ui'!»'*'**'" -u.. :IU< I g j.'J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27