Jan Kieft Aad Bosua toffevishal Wethouder Ockeloen opende voor S.V.1J. nieuwe accommodatie Boze auto Velsertunnel In Uitgeest na 1 juli nog maar een tandarts Verkeersgeleider omvergereden Acht partijen op forumavond in Velsen Kijk, je staat overleden geen deur te schilderen w I «11 mobilist in I 1 59 BANDAG Werken aan buurthuis De Brulboei STORMVOGELS „EEN BEETJE JALOERS” Kampioenschap voor meisjes-VCIJ AAI MAART IJMUIDER COURANT 1 8 1974 Piano Fusie VOLLEYBAL Soos (Van een medewerker) erig (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Werken aan een buurthuis is een beetje ongrijpbaar. Een kultureel werker kan zich uit sloven zoveel hij wil. Hij kan alle mogelijke aktiviteiten op touw zet ten. Hij kan van hot naar her ren nen. Maar het resultaat van zijn werk is niet zichtbaar. Althans niet onmiddellijk. IJMUIDEN Door het hijsen van de vlag verrichtte wethouder C. Ockeloen zaterdag de opening van de nieuwe accommodatie van de voetbalvereniging SVIJ. Het is een prachtig bouwwerk geworden, in de naaste omgeving is een der gelijk gebouw onvindbaar. Een mooi resultaat voor de gemeente lijke architect de heer H. A. Peters en de werkers van SVIJ zelf, die ruim 5.000 uur aan de voltooiing hebben gespendeerd. Ontwikkeling A-. (PA Dim Harms (P.S.P.) en J. Taal (DSYO). (Van een onzer verslaggevers) voor t en eeld ver mis arig Hint i de i de ;rote acti veer (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In verband met de ko mende verkiezingen voor de Provinciale Staten is door de Velsense afdeling van acht politieke partijen voor dinsdag 19 maart een openbare forumbijeenkomst georganiseerd. Deze begint om 20 uur in gebouw ,,’t Braambos” aan de Zeeweg in IJmuiden Oost. de 'er- ihe- de den aan Pge- Wil- 1676. iden It te staat Flore rdeel deze at ik >kke- how- sïrri- ple- bezig eater st te rheid voor- srden n het tek- duur at te a het bek- dan i. De licro. hun r de Doch it 12 zaalf i tot i de pen- hste irige ;ani- drie- evie- !t 14 mten een terse n de teur- twee taan het .•an ui- /an het tide dat dat een •er- gen op dus over jera- zegd. even, anuit door door wij- Flore uur Want ver- vak- 1 en id en ach- •wets Met als thema „Wie wil wat?”, zal deze avond door de volgende sprekers het standpunt van hun partij worden verdedigd: G. van Oort (P.v.d.A.), K. W. Bijl (C.D.A.) ir. G. A. Schoonkind (V.V.D.), Romke Hekstra (P.P.R.), A. D. Redeker (D’66), K. Hoogsteder (C.P.N.), DRIEHUIS. In zijn woning in Drie huis is dit weekeinde op 83 jarige leef tijd de bij veel ouderen zeer bekende IJmuidenaar Jan Kieft overleden. In de loop der jaren zijn duizenden met hem in aanraking gekomen doordat hij in de gemeente werkzaaam was als inspecteur van de Raad van Arbeid. Hij was voor namelijk belast met het opmaken van rapporten ten behoeve van de toepassing van de invaliditeitswet, de ongevallen wet, de kinderbijslagwet, en de zoge noemde noodwet Drees. Vanaf 1919, het jaar dat Jan Kieft bij de Raad van Arbeid in dienst kwam, tot 1955 toen hij gepensioneerd werd, heeft hij meer dan honderdduizend rapporten opgemaakt. Door het hijsen van de nieuwe vlag op het balkon, verrichtte wethouder Ocke loen de officiële opening van de SVIJ- accommodatie. Olaf Hendriksen trainer SVIJ: „Geld is niet het belangrijkste, de jeugd moet reactie hebben en daar leent de kantine zich bijzonder goed voor, de sportieve prestaties komen dan ook vanzelf.” Hij schonk namens de selectie een aantal kantine-spelen. De heer Van der Linden in zijn slotwoord: „Wie ben ik dat ik dit mag beleven, ik hoop dat dit gebouw een goed onderdak zal worden voor de talloze sporters, dat is ons uitgangspunt. Voor mij is de realisering een mooie afsluiting van mijn voorzitterschap. We hebben het met elkaar gedaan en ik feliciteer een ieder die hieraan een bij drage heeft geleverd. racht Shaf. on- id te „Fat ?roep jeleid (Van bas, te in es en edele lekke haar ikker eren- werd Even tevoren was de auto van de automobilist, een 34-jarige inwoner van Uitgeest, dermate afgesneden” door de trekker met oplegger, welke hem aan het inhalen was, dat zijn auto tegen de tunnelwand werd geperst en geheel werd vernield. Als door een wonder kon de man ongedeerd uit de brokstukken tevoorschijn komen en onstak daarna in grote woede. Anderen wisten hem tot bedaren te brengen. Zijn auto is door een kraanwagen van de brandweer uit de tunnelbuis gesleept. Mevrouw Van Hoven, lid van het da mescomité overhandigde het bestuur de opbrengst van de verschillende opge voerde akties; strandlopen, rommel markt, blikjesaktie. Zij kon voorzitter Van der Linden een bedrag van 14.000 in handen geven. Aad Bosua deelt de veelheid van akti viteiten gemakshalve naar leeftijdsgroe pen in. „De peuterspeelgroepen zijn nodig nu de straat als speelterrein is weggevallen, waardoor de kinderen mogelijkheden tot ontwikkeling gaan missen. Met name hun taalontwikkeling en hun sociale en motorische ontwikkeling wordt belem merd. dat vangen we hier op via vrij spelen, voorlezen, zingen en wat we met een groot woord gym zouden kunnen noemen. De groepen worden begeleid door een staflid en verschillende moe der. Zo dient zo’n groep een tweeledig doel: de kinderen zijn ermee gebaat en de zelfwerkzaamheid van de moëders wordt bevorderd”- De jeugdgroepen voor zes- tot twaalfjarigen houden zich bezig met handenarbeid, kreatieve expressie, sport en spel. De kinderen hebben de gelegen heid tot pottenbakken, judo beoefenen, koken en zelfs biljarten. „We zitten gelukkig niet als scholen gebeiteld aan een vakrooster”, zegt Aad Bosua. „Zo hebben we voor de kinderen ook de beschikking over een buitenhuis aan Mooie Nel bij Spaarndam. Daar houden we weekends en watersportkam- pen, waar ze kunnen roeien, zeilen en kanovaren. Ze slapen er in kleine groep jes en ze moeten zelf voor allerlei din gen zorgen: het programma opstellen, het huishouden regelen en dergelijke. In Gelderland houden we nog tentenkam pen.” „Kijk, je staat geen deur te schilderen. Je kan de resultaten van dit werk niet op stapeltjes leggen,” zegt Aad Bosua, buurthuisleider van de Brulboei- „Maar ik zie hier vrouwen terug die nog bij mij op de jeugdgroepen hebben gezeten. Die komen nu zelf met hun kinderen aan de peutergroepen meewerken. Op dezelfde manier staan hier v aders aan zandbakken te timmeren. Die mensen komen weer terug in het verenigingsle ven. Dat geeft me de moed om door te gaan". Met een ploeg van ruim vijftig man begon men bijna een jaar gelden met de eerste werkzaamheden. Men heeft voor- en tegenspoed gehad, het meest nadelige was wel het lange wachten op de bouw materialen. De stagnatie was geen ge volg van de zelfwerkzaamheid, iets waar men eigenlijk wel bang voor is geweest. Een enthousiaste ploeg heeft letterlijk alles gedaan om het gebouw af te wer ken; schilderwerk, centrale verwarming, tegelen, sanitair, elektriciteit, om er en kele te noemen. De felicitaties tijdens de druk bezoch te opening waren dan ook niet van de lucht. Vrijwel allen die wat met de sport te maken hebben waren aanwezig. Enkele van de meest opvallende reac ties: Jos de Waard, voorzitter Stormvo gels: „We zijn een beetje jaloers, dat SVIJ de etagebouw heeft kunnen realise ren, we hopen dat we goede buren zullen worden op het sportpark Zeewijk, want een goede buur is nog altijd beter den een verre vriend”. In de benedenruimte van de Brulboei is een aantal vrouwen bezig met „batik ken”. Met speciale pennen bewerken ze stukken textiel met gloeiend heet vet. Wanneer de „tekening” klaar is gaat het werkstuk in een bad met textielverf. Op de plaats waar het vet zit blijft de oorspronkelijke kleur gehandhaafd. Op deze manier voorzien de dames gordijnen en T-shirts van een dessin naar eigen ontwerp. Ze zijn erg enthousiast over de cursus en bekijken eikaars werk met veel belangstelling. Op het moment dat Aad Bosua de Brulboei binnenkomt zijn de werkstukken net aan het kleurbad toe. De batik-cursus is een van de vele aktiviteiten die men in de Brulboei kan beoefenen. Aktiviteiten die zoals ze in een algemene schets van doelstellingen staan omschreven zijn onder meer bedoeld om zelfstandigheid te bevorde ren, vanzelfsprekendheden te doorbreken en kinderen en volwassenen te stimule ren de dingen samen te doen. een fusie te komen met de Planeet aan de Mercuriussstraat. Dit centrum is al leen op jeugdwerk gericht en wordt gerund door louter vrijwilligers. Er wor den al lange tijd fusie-besprekingen ge voerd en een subsidieaanvrage is al vo rig jaar ingediend. Het voornaamste ver schilpunt is de vraag in hoeverre bij een fusie nieuwe stafkrachten moeten wor den aangesteld. Een puur financiële kwestie. Voor het overige is er maar één punt dat de Brulboei binnenkort nog verwe zenlijkt wil zien: een ruimte waar ieder een kan binnenvallen. Daar is dé staf momenteel druk over bezig. Aangezien die soos-ruimte gelijkvloers moet zijn is er eigenlijk maar één mogelijkheid bin nen het gebouw, het kantoortje. Daar zal het dus uiteindelijk wel op neer komen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de Vlietweg in Sant poort reed een automobilist een ver keersgeleider om, doordat hij komende vanuit de Hoofdstraat de bocht te ruim nam. De politie stelde vast dat de man alcohol had gebruikt en heeft zijn rijbe wijs ingevorderd. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Tandarts K. T. Tjiook beëindigt 1 juli zijn praktijk in Uitgeest. Wel blijft hij in Haarlem aan de Delft- laan 159 zijn praktijk uitoefenen. Voor Uitgeest blijft na 1 juli alleen tandarts M Heintzberger pver. De heer Tjiook oefent zijn praktijk in Uitgeest maar voor halve dagen uit. Het is hem niet bekend of er een opvolger zal komen. De ruimte is hard nodig, opdat iedere bewoners van de buurt zonder aanlei ding het buurthuis kan binnenlopen. Van dat buurthuis moet het tenslotte komen. Aad Bosua: ,Het wordt hoog tijd dat de noodzaak van dit werk eens wordt vastgesteld”. Op wieg naar de uitgang klinken er kinderstemmen. Er is zelfs een piano te horen, ergens boven. Het gesprek was al enige malen onderbroken door kinderen die kwamen vragen of ze mochten bil jarten. In de keuken worden njet de batik- werkstukken uit de centrifuge gehaald. Het loopt best lekker in dat buurthuis. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Het meisjes-aspiranten volleybalteam van VCIJ is vrijdagavond kampioen geworden. De ploeg bestaande uit: L. van der Meer, M. van de Ende, M. Visser, J. Korf, J. Bos, M. Jenninga en T. Wesseling werd onder leiding van trainer-coach Van Geldorp ongeslagen kampioen in de afdeling, slechts een set in de gehele competitie ging verloren. Door de voorzitter werden de speel sters en hun trainer in de bloemetjes gezet, van mevrouw Oomen secretaresse van het district ontvingen zij een beker. Er is volgens trainer Van Geldorp op het ogenblik een grote belangstelling onder de meisjes voor het volleybal, constant heeft hij met een groep van 21 meisjes te maken op de trainingen. „Er zit ook zeker veel talent bij, verschillede zijn dan ook geselecteerd voor het dis trictsteam. In de toekomst zullen zij zeker een plaats krijgen in het eerste dames-team,” aldus de heer Van Gel dorp. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een automobilist, die in razende woede ontstoken met een staaf de chauffeur van een trekker met oplegger achterna zat, dat was het beeld dat de westbuis van de Velsertunnel zaterdagmorgen omstreeks half elf ople verde. van douches en centrale verwarming, drie bergplaatsen en urinoirs. Het etagegebouw (uniek voor een ver eniging in Velsen) is dan ook een gewel dig stukje vakwerk geworden. Boven een grote bestuurskamer, een prach tige kantine keuken, scheidsrechterska- mer, tevens jeugdbestuurskamer, bar, toiletten en langs de voorkant een breed balkon. Beneden: twee grote kleedruimten plus nog vier kleinere, alle voorzien ingezet bij buitenhuis. Voor volwassenen zijn er cursussen keramiek, batik, en damesballet. Daar naast wordt er geklaverjast en getrimd. Het is niet zo dat hiermee het werk terrein van het buurthuis is afgebakend. Aad Bosua: ,We geven hulp en steun aan iedereen en elke groepering die wil meewerken aan een betere samenleving. We geven onderdak aan de initiatiefgroep Zeewijk die niet over een gemeenschap pelijke ruimte beschikt. Momenteel is er een afdeling van Release in oprichting, die kan eventueel ook hier terecht- We hebben eens per week de zondag school, een majorettenpeleton en een groep minder validen. Ook hebben we een kinderdag voor kinderen van bui tenlandse arbeiders georganiseerd, inci denteel geven we hulp aan scholen, bijvoorbeeld wanneer ze voor een reisje een kampeeruitrusting nodig hebben” Zaterdag vertrokken: Granoe, Manty- luoto. Myriam Del Toro, Bilbao, IJmui den. North Star, Sheerness. Akrou, Ant werpen. Eemlaand, Bremen. Galassia, Rotterdam, IJmuiden. Bill Robers, Ham burg. Balder Buur, Algiers, Beverwijk. Constance, Noordzee. Charles H. Merz Shoreham. Lumey, Flixborough. Thea K„ Kopenhagen. Mignon. Husum. Tor Hollandia, Gothenborg. Adelle J„ Lon den. Martha Friesecke, Londen, IJmui den. Ivalo, Tuapse. Gladonie, Flixbo rough. Tor Nerlandia, Gothenborg. Dun- wegen Head, Londen. Matthias Reith, Hamburg. Frank D. Moores, New York. Ascanius, Hamburg. Tove Loenborg, Al giers, Beverwijk. Przemsysl, Gdynia, IJ muiden. Bresam, Rotterdam. Brinda Poole, IJmuiden. Kaethe Martels, Fre dericia, IJmuiden. Zondag gearriveerd: Poolster, Par, Velsen. Marjan, Par. Rijnstroom, Har wich Memel, Dagenham. Argo Castor, Newcastle (Austr.). Scol Spirit, Scutkaer, Zaandam. Levern, Londen, IJmuiden. Vikara, Lower Buchanan. Isabel, Skog- hall. Seagull, Uddevalla, Velsen. Mark- borg, Karlsham Zaandam. Alcmaria, Goole, IJmuiden. Tellnes, Moirana, IJ muiden. Magula, Hudiksval. Ostediek, Gothenborg. TJoblesse, Londen. Norder stedt, Poole. IJmuiden. Liesbeth, Par. Gulf King, Cont. Plat. Hega Smits, Whitby, IJmuiden. Seasan, Hull. Super man, Hull. Irishgate, Rochester, IJmui den. Zondag vertrokken: Tor Anglia, Im- mingham Vesta, Londen, IJmuiden Rolf Behrmann Londen. Stadt Rensburg. Ips wich, Subro Viking, Mistly. Baltic, Sven- borg. Laetitia, Lissabon, IJmuiden. Man gocore, Sheerness. Vechtstroom, Hull. Zanet, Pireas. IJmuiden. Basshore. Gre- ath Yarmouth. Signy Zwarte Zee. Maandag gearriveerd: Wilhelm S, Arenskö, Velsen. Bernina, Vargoen. Pri ma, Constantza. Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Parthenon, Funchal. De Brulboei wordt gerund door vier stafleden: Kiki Dijkstra en Peter Zon neveld (jeugdleiders), Agnes Voogd (Peu- terleidster) en Aad Bosua zelf. Het buurthuis wordt gesubsidieerd door CRM en de gemeente Velsen. Er zijn vergevorderde plannen om tot De twee tienergroepen van de Brul boei hebben in het gebouw ieder hun eigen soos, voor welke ruimtes ze volle dig verantwoordelijk zijn. Ze moeten de ruimte in orde houden en ervoor zorgen dat de afrekening van consumpties klopt. Alleen de beoogde gespreksgroepen lo pen nog niet. In de tienersociëteiten worden voornamelijk plaatjes gedraaid. Onder de tieners zijn er die aan het tieneratelier deelnemen. Daar wordt met macramétechnieken gewerkt, er worden sieraden gemaakt en men is bezig met textiel. Veel tieners worden bovendien werkzaamheden voor het IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Bever, Cont. Plat. Mignon, Rouen, Zaandam. Essi Kristine, Monro via, IJmuiden. Volta Peace, Hamburg. Tasman Sea, Wilhelmshaven. Granoe, Hamina. Bressam, Parr. Constance, Faw- ley. Blatence, Medway, IJmuiden. Bill Roberts, Rotterdam. Charles H. Merz Ipswich. Gladonia, Gunness. Signy, Ventspils. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Sul- furico, Antwerpen. Yalta, Tubarao, IJ muiden. Delian Leto, New York. Moler Venture. Hull. Walka, Malmö. Duven- stedt, Whitby, IJmuiden. Elisa Johanna, Karlst Karlstad. Theresa, Fredericia. Rijnstroom, Harwich Erna Oldendorff, Piombino, IJmuiden. Plato, Amal, IJ muiden. Jumbo, Lubeck, IJmuiden. To wer Marie Middlesborough. Professor Rybaltovskiy, Monstras. Hannes Luen- stedt, Norköpping. Tinness, Simonsvik. IJmuiden. Bourgogne, Oslo. Novel, Ply mouth, IJmuiden. Reind, Rotterdam. Roelof Holwerda, Harlingen, IJmuiden. Lenno, Emden. Trohan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Zaterdag earriveerd: Tove Loenborg, Goole, Beverwijk. Lodz, Duinkerken. Lu mey, Flixborough. Duvegan Head, Ips wich. Carlantic, Seven Islands IJmui den. Hilversum, Antwerpen. Vlieland, Stockholm. Diligent, Cont. Plat. Tor Hollandia, Gothenborg. Zanet, Antwer pen, IJmuiden. Amstelstroom, Shoreham. Navigare, Par. Basra, Antwerpen. Zaan- stroom, Felixtowe. Maria 2, Ipswich. Emsland, Karlsham, Velsen. Dasser Ort, Bremen, Beverwijk. Jean E., Londen. Bremen. IJmuiden. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 7310 kg tong, 852 kisten kabeljauw, 1122 kisten koolvis, 1300 kisten schelvis, 488 kisten wijting, 1139 kisten schol, 47 kisten schar, 936 kisten makreel, 258 kisten. diversen. Prijzen in guldens: per 1 kg: grote tong 6,90-6,49, groot- middel tong 9,98-9,62, kleinmiddel tong 10,01, 9,70, tong één 10,63-10,20, tong twee 10,30, 9,99, tarbot 11,70-9,80, heilbot 10,14-9,31, zalm 11,40-10,07. per 40 kg: tarbot 354-212, griet 233-192, kabeljauw één 108-71, kabel jauw twee 104-75, kabeljauw drie 102-77, kabeljauw vier 92-74, kabeljauw vijf 87- 68, koolvis één 40-36, koolvis twee 41-39, koolvis drie 45-41, koolvis vier 41-38, schelvis één 40-36, koolvis twee 41-39, koolvis drie 45-41, koolvis vier 41-38, schelvis één 72-58, schelvis twee 50-38, schelvis drie 50-37, schelvis vier 41-33, schol één 65-45, schol twee 75-61, schol drie 88-63, schol vier 66-57, wijting twee 47-40, wijting drie 48-40, wijting vier 40- 25, makreel twee 23-21,80, schar 70-35. De besommingen waren: IJM 9 f 4.950, IJM 15 f 9.100, IJM 44 16.600, IJM 57 f 3.000, VL 112 f 19.100, VL 131 f 23.400, VL 131 23.400, VL 153 ƒ25.400, KW 4 ƒ9.800, KW 49 20.900, KW 74 ƒ60.900, KW 194 ƒ5.580, HD 21 ƒ7.870, VD 25 1.500, VD 89 ƒ4.680, UK 234 ƒ2.870, UK 245 3.000. Spanvissers: UK 78 en UK 107 f 2.830, UK 135 en UK 145 1.860, VD 1 en UK200 1.660. Jan Kieft heeft van zeer nabij de ontwikkeling van IJmuiden gemaakt en op sociaal vlak zeker zijn steentje daar toe bijgedragen. Bij het staalbedrijf zag hij het eerste werkspoor aanleggen voor de bouw van de hoogovens op het terrein van de Breesaap. terwijl hij bij Van Gelder Papier alle uitbreidingen mee maakte. De bouw van de Noordersluis heeft hij vanaf de eerste proefpeilingen kunnen volgen, had hij regelmatig con tact met de visserijwereld, onder andere met rederijen, handelaren, rokerijen, conservenfabrieken enzovoorts. Hij controleerde de loonlijsten, stelde rapporten op bij ongevallen en was verder actief op het gebied van de sociale wetgeving. Hij ging daarbij zeer rechtschapen te werk. Ook na zijn pen- sioenering genoot Jan Kieft grote be kendheid en wel door zijn zwemactivi- teiten. Tot voor kort was hij een dage lijkse bezoeker van het zwembad. De crematie van de overledene zal morgen plaats hebben op Westerveld na de aankomst van de trein van 9.56 uur. Twadika, Bremen. Martha Friesecke, Londen IJmuiden. Marltta Johanna, Zwijndrecht. Vedette, Seaham. Arimeda, Cork. Tower Julia, Hull. Tor Anglia, Gothenborg. Eileen M„ Dagenham. Cal- chas, Cadiz. Abida, Hamburg. i W.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5