n Atlantische malaise: Vietnam is grotekatalysator geweest Parijs-Brussel stelten op Proces-Valpreda negen dagen uitgesteld De Spinola: „Mijn vertrek was nevenaspect” Opium uit de „Gouden Driehoek" achtergrond 55 55 LANGDURIGE BESCHIETINGEN BIJ GOLAN-HEUVELS Rode Khmer verovert Cambodjaanse stad 2 3 DINSDAG 19 1974 MAART (Van onze redacteur in Washington, mr, M. L. Leffelaar) Vietnam Effectbejag Hong Kong WASHINGTON. Politieke wrijving tussen de Verenigde Staten en West-Europa heeft iets van de ongrijpbaarheid van de olie crisis: zijn de conflicten reëel, of kunstmatig? Zijn er diepgaande basisverschillen tussen de Europese en Amerikaanse visies van de onderlinge relaties en wat deze zouden moeten zijn, of wordt er een politiek spel gespeeld ten behoeve van een soort internationaal drie bandeneffect? (Van onze redacteur in Hong Kong) HONGKONG. In Vientiane en Ban Houi Sai in het noorden van Laos opereren agenten van de Amerikaanse narcoticabestrijding die de regering van Laos ter zijde moeten staan in de strijd tegen de handel in verdovende middelen. Pas op 15 november 1971 heeft de Laotiaanse regering een anti-narcoticawet aangenomen. Langzaam begint die wet nu te werken. Laag inkomen Ongeloofwaardig Nixons uitval voor een groot deel effectbejag en Dajan Oorlog niet voorbij GENERAAL DE SPINOLA (Van onze redacteur in Rome) atie van urd nen eel- van sto nde leid ide- ster ken >ede eeft rec- iber leer leid jla- va- jkse Hlly idou ting litie terd, iden ;llo- De agitatie onder jonge officieren is te wijten aan ontevredenheid over geringe bekleed te zullen worden „als in actieve dienst”. De jaarlijkse opiumproduktie in de „Gouden Driehoek” wordt geschat op ongeveer 700 ton, waarvan 400 ton uit Birma, 200 ton uit Thai'and en 100 ton uit Laos afkomstig is. Onge veer de helft van de in dit gebied geproduceerde opium wordt door de bergbewoners zelf geconsumeerd. Volgens deze melding werden de Is raëlische troepen verliezen toegebracht tijdens de schietpartijen aan het centrale en het noordelijke front. bijeenkomst van zakendeden in Chi cago de EEG ervan beschuldigde de Verenigde Staten in een hoek te drij ven en dreigde Amerikaanse troepen uit de NAVO terug te trekken, wan neer de EEG zich vooral economisch en politiek niet minder vijandig zou gaan tonen. dat zijn staf het Niettemin blijft het vaak moeilijk realiteit en effectbejag te onderken nen en te scheiden, wat dat betreft heeft het beoefenen van de politiek Israëlische militairen gesneuveld en drie gewond. Dit is het hoogste verliescijfer op één dag sinds ruim drie maanden. De twee partijen beschuldigden elkaar met schieten te zijn begonnen. De Israë lische woordvoerder zei dat de Syriërs verscheidene anti-tankraketten van het Russische type Sagger hebben afgescho ten. Volgens minister van defensie Dajan van Israel hebben militairen van andere Arabische staten aan Syrische kant mee gevochten. „De oorlog is nog niet voor bij”, aldus de minister. De onderhandelingen in Washington over een troepenscheiding aan het Syri- sch-Israelische front in de heuvels van Golan zullen pas op 29 maart beginnen één week later dan aanvankelijk de bedoeling was. Hij zei dat de vooruitzichten op een troepenscheiding met Syrië somber zijn. Volgens Dajan hebben de Syriërs onder andere de steun van militairen uit Saoe- di-Arabië en Koeweit. een oorlog hielpen beëindigen, die nu even veel, zo niet meer levens kost al zijn het dan geen Amerikaanse jongens meer die sneuvelen. lehl het ■an- >ne- 'de- ste- een in. het roep bij ven. aan acht irde uit nan was een ver litie de lint Jel- ken wil /ele dng in veer i de i de bin nen. dit irste de fase uwe uidt men die. Se- ge- van len- een I te zan der j de eind ssen i de lijk- van ete- ster lagd r te en eren voor de dan emd leide vor- De om P in joon aga- t in i de oor- dat inis- i de loed ich- jrps be- itil- de Hen i. PNOM PENH (UPI). Het Cambod jaanse opperbevel heeft bekendgemaakt dat de vroegere koninklijke hoofdstad Oudong, 40 kilometer ten noordoosten van Pnom Penh, volledig in handen is van de opstandelingen. Het is de eerste grote stad die de guerrillastrijders in meer dan drie jaar strijd hebben veroverd. Het door hem beoogde effect was meervoudig: niet alleen Washington er weer eens aan te herinneren dat Frankrijk niet hetzelfde is als het te ROME. Ruim vier jaar na de aan slag in Milaan, waarbij achttien mensen gedood werden en bijna 100 gewond raakten, kwam de linkse activist Pietro Valpreda gisteren opnieuw voor de rech ter. Maar na een korte zitting, waarin alleen formaliteiten werden opgelezen, werd het proces tegen hem voor negen dagen verdaagd. Op hetzelfde moment werd in Milaan het vooronderzoek afgesloten tegen de neo-fascisten Freda en Ventura, die van dezelfde aanslag werden verdacht en gaf de rechter van instructie opdracht om ook een proces tegen hen te beginnen. Het kan zijn dat beide processen nu in één stad voor één rechter gevoerd zullen worden. Valpreda, die al vier jaren wacht op een uitspraak, drong er via zijn advoca ten op aan dat er nu snel recht zal worden gesproken, waar in Italië dan ook. Hij was samen met twee rijks wachten zondag in Catanzaro aangeko men na een reis van twaalf uur per trein. Vrienden huurden een kleine ka mer voor hem. Dat is wat Amerika niet van zich zelf wil of kan zien, en voor zover het dat wel doet, weigert te aanvaar den. Niet de jonge Amerikanen, die weten precies wat hier bedoeld wordt, maar de ouderen, die Nixon Portugese leger nu in staat van waakzaamheid Fen Syrische militaire woordvoerder maakte vandaag bekend dat een VN- waarneempost door Israëlisch vuur is getroffen. Twee waarnemers werden ge raakt. Het was nog niet bekend of zij gewond of gedood zijn. Volgens Amerikaanse functionarissen zal minister van buitenlandse zaken Kissinger de Israëlische minister van Defensie Dajan niet ontmoeten voordat hij eind volgende week terugkeert van bezoeken aan Moskou en Londen. Naar men verwacht zal de Syrische afvaardi ging pas naar de Amerikaanse hoofdstad komen als Dajan is vertrokken. De generaal zei dit na afloop van een bijeenkomst in het ministerie van De fensie, die enkele uren duurde. Hij zei nog te verwachten met nieuwe functies generaal reis van president Nixon aan West- Europa eerst uitgesteld en tenslotte afgelast worden? Daarop bestaat een aantal antwoor den, maar de belangrijkste ervan is dat de Verenigde Staten zichzelf an ders zien dan West-Europa haar ziet. Wat dat betekent, is dat er een ge- loofwaardigheidskloof is ontstaan en het codewoord is daarbij niet NAVO, olie of handel, maar Vietnam. Het lijdt geen twijfel dat effectbe jag een niet te verwaarlozen onder deel is van de Atlantische malaise, af is het dan niet de oorzaak van maar een bijprodukt. HET WAS, bijvoorbeeld, voor een groot deel effectbejag dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Mi chel Jobert, er toe dreef om op de energieconferentie in Washington het been stijf te houden en te weigeren volledig in te stemmen met de plan nen die door de andere Westeuropese deelnemers wel werden ondertekend. bewoners werden tijdens de oorlog verplicht hun woningen in de bergen te verlaten en zich te vestigen in de laagvlakten, waar de regering hen verplichtte rijst te verbouwen. DE WITTE papaver groeit alleen op hoogten van meer dan achthon derd meter. De belangrijkste opium- verbouwers in de „Gouden Driehoek”, het grensgebied tussen Laos, Thailand en Birma, zijn de Meo’s, Yao’s en Akha’s. Voor deze stammen vormde de witte papaver de basis van hun economie. Het inkomen dat deze bergbevo'- king uit de opiumverbouw verkrijgt, is echter laag en bedraagt per familie ongeveer 500 gulden per jaar. Met het oog op het moeilijke vervoer in de bergen zal het trouwens niet zo een voudig zijn een produkt te vinden dat, net als ruwe opium, bij transport weinig ruimte inneemt maar tegelij kertijd veel oplevert. Bij de opiumhandel worden de gro te winsten niet gemaakt door dege- nen die de papaver verbouwen, maar door de opkopers, tussenpersonen, tranporteurs en internationale han delaren. In die „Gouden Driehoek” kost een kilo opium op dit moment maar circa 65 gulden. Voor dezelfde kilo wordt in de Verenigde Staten, wanneer de opium tot heroïne is verwerkt, in de groothandel al 1.000 gulden betaald. Uit tien kilo opium wordt één kilo heroïne bereid. WAAROM GING het dan mis. waarom werd de redelijkheid van het Amerikaanse voorstel niet meteen er kend, waarom moest tenslotte een HOEWEL OOK de regering van Thailand zich veel moeite getroost de verbouw van opium in te perken, komt nog steeds opium uit Thailand In Zuidoost-Azië heeft de opium- smokkel menig minister en generaal rijk gemaakt. Ze waren of direct bij de handel betrokken of drukten tegen een forse „beloning” een oogje toe. Zolang echter in de bergen van de „Gouden Driehoek” nog witte papaver wordt verbouwd, zolang za> ook de handel in het begeerde verdovende middel doorgaan. Het levert de han delaren per slot van rekening grote winsten op. EFFECTBEJAG voor een groot deel was ook de uitval van president Nixon verleden week, toen hij op een veel met pokeren gemeen: met een goede hand is geen bluf, maar een kundig gesuggereerd vleugje van zwakheid te preferen om een zo groot mogelijke winst te behalen, terwijl een slechte kaart vaak het tegenover gestelde noodzakelijk maakt. Reëel blijft de te winnen of te verliezen pot. Reëel in de Atlantische malaise is dat het in de jaren ’50 opgestelde en ondertekende handvest verouderd is een feit dat door geen der betrok kenen weerlegd wordt. Het Ameri kaanse voorstel, ook al had het alles van een stunt in het kader van een reclamecampagne onder de noemer van Nixons „jaar van Europa” (na Moskou, na Peking, zou Nixon nu ook West-Europa even op de helling zetten), om het handvest te herschrij ven en een nieuwe definitie en in houd te geven aan de Atlantische banden, was dan ook redelijk. Twee jonge Fransen uit Les Landes zijn zijn vandaag begonnen aan een lange wandeling op stelten van Parijs naar Brussel. De een, Gilles is 27 jaar, schil der van beroep, ervaren rugbyspeler en stichter van een folkloristische groep in Les Landes met zestig dansers en danse ressen, onder wie 24 steltlopers. Zijn metgezel is Christian, een jongeman van 21 jaar, metselaar van zijn vak, momen teel in militaire dienst, maar met verlof om deel te nemen aan deze tocht Parijs- Brussel. Twee jaar geleden zijn zij met voorbe reiding van deze lange tocht begonnen. In Les Landes liepen zij tijdens de vrije weekeinden zestig kilometer om te trai nen voor de tocht Parijs-Brussel. Daarin moeten zij 465 kilometer in tien dagen afleggen. Men heeft uitgerekend dat de twee steltlopers onderweg naar Brussel in to taal 400.000 stappen zullen nemen. Het schijnt minder vermoeiend te zijn dan dezelfde reis te voet, want op stelten maakt men grotere stappen en komt dus vlugger vooruit. Op de foto: een gedeelte van de groep van 24 steltlopers op de Champs Elysées. De belangrijkste opiumproducent is tegenwoordig Birma; het belangrijk ste smokkelcentrum Mae Sai aan de grens tussen Birma en Thailand. Hier bevinden zich ongerege'de troepen van de nationalistische Chinezen, die samen met de Shans, de Haw, de Birmaanse zelfverdedigingsmacht en een paar privélegers elkaar het mo nopolie op de opiumsmokkel betwis ten. dat Frankrijk inderdaad een vol waardige gesprekspartner is en geen onderdeel van een grotere politieke eenheid, waardoor Pompidou’s bezoek meer een ceremonieel karakter zou hebben gekregen. Het door Nixon beoogde effect was voornamelijk voor binnenlandse con sumptie bedoeld: hij wilde zijn over wegend conservatieve supporters in de zakenwereld de verzekering geven dat hij zou voorkomen dat West- Europa met hun handelsbelangen zou gaan sollen, en bovendien wekte de uitspraak de zorgvuldig ingecalcu/ leerde indruk dat de president nau welijks geraakt was door de Water- gate-affaires en de regeringszaken met vaste hand behartigde. Zowel Joberts als Nixons krasse ■uitspraken hadden bovendien op het oog een bepaalde indruk' te wekken in Moskou, waar president Pompidou inmiddels is geweest en waar Nixon in juni heen hoopt te gaan Pompi dou’s bezoek zou alleen resultaten kunnen opleveren wanneer het Kremlin ervan overtuigd kon worden Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zijn bij de schietpartijen die in totaal vijf uur duurden, twee De in de illegale raffinaderijen van Ban Houi Sai tot heroïne verwerkte opium werd via Franse en Chinese drugsmokkelsyndicaten onder de Amerikaanse troepen in Zuid-Viet- nam aan de man gebracht- Dit bracht de Amerikaanse regering ertoe druk uit te oefenen op de Laotiaanse rege ring om het verbouwen van en de handel in opium aan banden te leg gen. In Ban Houi Sai werken tegen woordig jonge Amerikanen, die de bergbewoners ertoe moeten bewegen in plaats van witte papaver andere produkten als rijst, maïs, tabak, se sam, vruchten, Japanse paddestoelen en ginseng te verbouwen. Veel berg- soldij en omstandigheden in het leger en werd verergerd door maatregelen tegen generaal Antonio de Spinola, waarne mend hoofd van de generale staf der strijdkrachten. Nader is vernomen, dat de staat van alarm, waarbij de Portugese troepen in de kazernes werden geconsigneerd, is vervangen door de „staat van waak zaamheid”. Hierbij wordt iedereen ge ïdentificeerd die een militaire inrichting in- of uitgaan, waarvan de poorten niet meer gesloten zijn zoals dat tijdens de alarmtoestand wel het geval is. Volgens een officiële zegsman is het getal van de 33 gearresteerde officieren bekendgemaakt om een einde te maken aan de „min of meer gefantaseerde be richten” die vooral in het buiteland zijn verspreid. De arrestatie zou zijn verricht „in verband met een voorgenomen mili taire opstand, die door de gezagsgetrou we troepen in de kiem werd gesmoord”. Van goedingelichte zijde is gisteravond nog meegedeeld, dat generaal Amaro Romao, commandant van een militaire academie in Lissabon, van zijn functie is ontheven. Dissidente jonge officieren hadden in de academie een bijeenkomst gehad. Voorts zou admiraal Tierno Bagulho, marine-secretaris van de generale staf der strijdkrachten ook zijn functie ver loren hebben toen De Spinola en diens superieur generaal Fancisco Costa Go mes vorige week ontslagen werden. Generaal De Spinola heeft gisteravond gezegd, „geen enkele politiek menings verschil met de Portugese regering te hebben over belangrijke zaken”. LISSABON. (Reuter en AFP) Por tugal heeft gisteren alle beperkingen voor zijn strijdkrachten opgeheven. De maatregel werd tien dagen geleden ge nomen toen er zich een belangrijke politieke en militaire crisis naar aanlei ding van het beleid van Portugal in de Afrikaanse koloniën aftekende. De militaire leiding in Portugal zou weer het heft volkomen in handen heb ben na de rebellie van zaterdag die eindigde met de arrestatie van zeker 33 officieren en 200 manschappen. De Spinola is van oordeel, verwijdering uit de generale gevolg is van het besluit van premier Caetano, zijn superieur, de chef van de generale staf, generaal Costa Gomes, van zijn functie te ontheffen. „Mijn vertrek was slechts een neven-aspect”, aldus ge neraal De Spinola. Van Catanzaro, in het uiterste zuiden van Italië, is een versterkt fort gemaakt. Uit heel Zuid-Italië zijn extra politie- versterkingen opgetrommeld om de stad tijdens het proces rustig te houden. Men vreest demonstraties, zowel van linkse als rechtse activisten. De laatste jaren twee jaar geleden waren er maanden lang rellen in Reggio di Calabria is het neo-fascisme in het zuiden sterker geworden, mede omdat de provincies in dat deel van Italië steeds verder achterop raken. In vele dorpen wonen alleen ouden-van-dagen, kinderen en vrouwen. De mannen trekken weg om elders werk te zoeken. Dé landbouw heeft nooit de ontwikke ling doorgemaakt die nodig was om minimale garanties te geven voor een goed loon voor de bevolking Toerisme kwam slecht op gang en de paar indus trieën die met staatshulp werden gefi nancierd, zijn nauwelijks arbeidsinten sief en zorgen er niet voor dat de infra structuur werkelijk verandert, zodat de toekomst rooskleuriger zou kunnen wor den. Van dat klimaat profiteren vooral de neo-fascisten, maar ook de anarchis ten van de linkervleugel. Regelmatig komt het over en weer tot openlijke gevechten tussen de el kaar .beconcurrerende benden. Vanuit Mae Sai wordt de opium met vracht wagens naar de smokkelsyndicaten in Bangkok gebracht. Éénmaal werd zelfs de opium uit de Laotiaanse bergen opgehaald met vliegtuigen, waaronder toestellen van „Air Ame rica”. Vietnam is de grote nationale internationale katalysator geweest, de waterscheiding waar een ideaal ver loren en een nieuwe realiteit geboren werd, die niet alleen het Chinese vasteland kon openleggen, maar ook de verhouding met West-Europa blij vend kon veranderen. DAMASCUS. (Reuter) In de heu vels van Golan hebben gisteren voor de zevende achtereenvolgende dag Syrische en Israëlische artillerie en tanks elkaar langdurig beschoten, zo is in Damascus bekendgemaakt. vaak als een functionele eenheid ge hanteerde begrip „West-Europa”, maar Jobert wilde de Arabische olie landen ook tonen niet met de Vere nigde Staten onder een hoedje te spelen, zodat Frankrijk sterker zou staan in de olie-onderhandelingen met de Arabieren op een ogenblik dat bijna ieder ander Westeuropees land (ongeacht de energieconferentie) bezig was zijn eigen aanbiedingen en af spraken met de oliesjeiks te maken. NIXON WIL Moskou er op zijn beurt van overtuigen dat de Verenig de Staten dan wel niet namens alle Westeuropese landen kan spreken, maar toch de koetsier is op de bok van het moeilijk menbare Westeuro pese politieke karos. Tot dat tijdstip kon men in Laos ongestoord witte papaver, waaruit het verdovende middel opium wordt be reid, verbouwen en opium roken. Een paar jaar geleden was het aan de rivier de Mekong in de „Gouden Driehoek” liggende Ban Houi Sai een belangrijk raffinagecentrum, waar grote opiumkaravanen uit Thailand en Birma aankwamen. en Birma aan in Bangkok. Van hier uit wordt het verder vervoerd naar de internationale distributiecentra, zoals Hong Kong. Dreigementen dat Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrok ken, worden in Moskou even geloof waardig beschouwd als een Ameri kaanse verklaring op de nucleaire conferentie (SALT) in Helsinki dat het zijn raketten zonder meer zal vernietigen zonder een tegengebaar te verlangen. CHINA BIRMA THAILAND

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3