HONDERD JAAR JEUGDLOON Ziekenhuis weigerde eerste hulp Beverwijker overweegt klacht Agenda Collegedeur open voor PvdA en VVD ir Sublieme voorstelling door Globe” in Velsen I M W 'l Rode Kruis Beverwijk/Heemskerk maakt zich op voor jubileumviering PI bij Medisch Tuchtcollege ai H I? H T] e sa i ■m S 1 MET RECEPTIE, 0] „OPEN HUIS” EN TRIMWANDELTOCHT 31 N S 3 A G 19 MAART 1974 4 DU Velsen-IJmuiden Jeugdafdeling Heemskerk Castricum (Van een onzer verslaggeefsters) Mentaliteit „EEN BRUID IN DE MORGEN” 99 Recreatie Knelpunten Vlaggen Ter inzage r „iJ om be; fin we sin na; ga; wi; hel Ka wc v.d gel - VELSEN In het programma dat het zuidelijk toneel „Globe” voor de opvoeringen van Hugo Claus’ toneelspel „Een bruid in de morgen” liet vervaardigen, wordt er door regisseur Ton Lutz terloops even aan herinnerd dat hij in feite deze Vlaamse auteur als toneel schrijver in Nederland heeft ge ïntroduceerd. Dit stuk was immers Claus’ debuut als zodanig en bij lezing besloot Ton Lutz toen bijna, onmiddellijk het door het „Rotter dams toneel” te laten opvoeren. Het is in dit verband wellicht interes sant ook nog even de eerste bezet ting in de herinnering terug te roe pen, bestaande uit regisseur Lutz, Coba Kelling, Ina van Faassen, Hans Croiset en Henny Orri. Geen bloemen Verontwaardigd HEEMSKERK Het Christen Democratisch Appèl, waarin in deze gemeente KVP, AR en CHU samen werken, heeft maandagmiddag het nieuwe, gezamenlijke programma gepresenteerd. De drie partijen kwamen al eerder met een ge zamenlijk programma uit en grote verschillen behoefden er dus nu niet te worden overbrugd. Het pro gramma wijkt ook niet sterk af van het door het college gevoerde be leid, want dat beleid werd in de af gelopen jaren uitgevoerd door in feite een CDA-college (drie KVP- wethouders en een protestants- christelijke wethouder). Het nieuwe programma houdt wat de kernpun ten betreft een continuering en een vernieuwing van dat beleid in. Beverwijk Sr programma 10-12 20 JAN VAN DAM afdeling er In het kader van de viering vnn het tienjarig bestaan geeft de winkeliersver eniging Wijkerbaan het Rode Kruis toe gezegd, vlaggen en affiches in de étala ges te zullen ophangen. De jubileumvie ring wordt afgesloten met een de daarop volgende zondag te houden trimwandel- tccht, waaraan de plaatselijke wandel- sportverenigingen medewerking hebben toegezegd. De wandeltocht wordt gehou den onder auspiciën van het Rode Kruis, die dan ook de wachtposten en voor de deelnemers een herinneringsvaant- je ter beschikking stelt. Ter gelegenheid van het gouden jubi- men, dat er in de particuliere sector al aan de aanschaf van een EHM wordt gewerkt. ontvangen giften, nog meer invaliden een ontspannend vakantiereisje op de Henry Dunant te kunnen bezorgen. Dl voni een Hij coml aan Met de s deze wore Ni land Wie1 spor van Haai D proj vrij en ent! beel VOO’ Ie wer dat kon nasi nasi H de Er drai tegt te i cusi verl tss.AsJ I. pro Tw lia IJn H< kom von< vijfc dat meei then „J taal, goec te k is s] wer] M von< kree foto met om bem H’ verl cont is di bij sele: vair Voor zover mogelijk dus een afspiege lingscollege (van de stemmenverhouding in de raad), maar dan alleen voor zover er overeenstemming kan worden bereikt over de hoofdpunten van het beleid, waarmee de meerderheid van de raad het eens zal kunnen zijn. WANT DIT toneelspel is nog even Indrukwekkend als twintig jaar geleden, omdat Claus het destijds alle elementen voor een emotionele avond heeft meege geven, waarbij door hem de poëzie en het realisme bekwaam in evenwicht werden gehouden. Ook wordt de toe schouwer soms aan het klassieke drama herinnerd, vooral wanneer aan het slot van het derde tafereel de sluimerende Conflicten tussen de drie vrouwen door- BIJ DE STERKE regie van Ton Lutz kwamen zowel de poëtische als de dra matische facetten van dit uitermate boeiende toneelspel volledig tot hun recht en mede door het sfeervolle decor van Gèr Boosten werd het voor „Globe een excellente en dus succesrijke voor stelling, waarmee het publiek ongetwij feld weer eens tot een herhaald schouw burgbezoek werd gestimuleerd. In het Beverwijkse Stadskantoor gaat vrijdag 5 april om 19.30 uur de officiële receptie van start die het jubilerende afdelingsbestuur door de gemeente zal worden aangeboden. Tot circa 20.15 uur zal de receptie he.t karakter van een herdenkingsbijeenkomst verkrijgen, ter wijl na dit tijdstip een ieder die het be stuur met deze mijlpaal wil gelukwen sen, van harte welkom is. Het bestuur verzoekt overigens die belangstelleden, die ter gelegenheid van het jubileum een geschenk willen aanbieden, dit niet te doen in de vorm van een bloemetje. Een ifnanciële bijdrage zal door het afde lingsbestuur, dat het geld wil besteden aan de vakantieprojecten op onder meer de Henry Dunant, eens te meer op prijs worden gesteld. CDA presenteert tot ’78 Wethouder Van Beek vertaalde het tijdens de persconferentie als volgt: „Niet wij kiezen bij voorbaat voor PvdA en/of VVD of wijzen die bij voorbaat af. De kwestie is wie er met ons in het college wil samenwerken op basis van overeenstemming over de belangrijkste programmapunten”. In dit verband' is het mogelijk interes sant om nog even in herinnering te brengen, dat de ledenvergadering van de (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De 19-jarige Bever wijkse automobilist Cor Burger, die za terdagmiddag in Midden-Beemster met zijn auto in een slip raakte en enkele malen over de kop sloeg, denkt er sterk over bij het Medisch Tuchtcollege een klacht in te dienen tegen het Stadszie kenhuis te Purmerend. Dit ziekenhuis weigerde Cors’ Wijk aan Zeeër verloofde Marlies Zwart, die bij het geval tamelijk zwaar gewond raakte, medische hulp te verlenen en verwees haar door naar huisarts R. Bruinsma. Cor Burger: „Wij waren zaterdag met onze auto op weg naar Hoorn, toen we in een slip raakten en over de kop sloegen. Marlies bloedde hevig: ze had een opgezwollen nek die ze nauwelijks meer kon bewegen, overal bloeduitstor tingen en een open arm. Een voorbij ganger nam haar mee naar de eerste Voorts hoopt de Rode Kruisafdeling, dat door alle aan het jubileum verbon den publiciteit, in Beverwijk/Heemskerk mogelijk een jeugdafdeling van de grond zal kunnen komen. In Velsen, in de vorm van een jongerenhulpdienst, be staat een dergelijke afdeling tot ieders genoegen al enkele jaren. En verder vlast het afdelingsbestuur erop, met de ter gelegenheid van het gouden bestaan Zowel in verband met de uitgangs punten alsook in verband met de ver dere verwerking wordt een denkgroep geformeerd, waarin tenminste de fraktie, het CDA-bestuur en een deel van de reservekandidaten zitten. Deze groep zal tenminste geraadpleegd moeten worden bij verandering in de prioriteiten en bij de politieke opstelling rond de begroting. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Het bestuur van de afdeling Beverwijk/Heemskerk van het Nederlandse Rode Kruis maakt zich op voor de viering van het gouden bestaansjubileum: een jubileum, dat het afdelingsbestuur aangrijpt om de diverse facetten van het Rode-Kruiswerk eens extra onder de aan dacht van de Beverwijkse ingezetenen te brengen. De festiviteitenreeks wordt donderdag 4 april geopend met een bijeenkomst in het Kennemer Theater voor de actieve medewerkers (zoals colonneleden, welfarewerk- sters en collectanten), vrijdag 5 april wordt in het Beverwijkse Stadskan toor de officiële receptie gehouden, zaterdag 6 april staat het President Kennedyplein en omgeving in het teken van het „Open Huis Rode Kruis”, terwijl de jubileumviering op 7 april (de nationale trimdag) met een onder auspiciën van de Rode-Kruisafdeling te houden trim-wandeltocht wordt afgerond. „Je zou”, zo stelt afdelingsvoorzitter P. van der Esch illustrerend, „bij wijze van spreken heel „Zeevang” voor zo’n va kantie moeten kunnen uitsturen”. Wat, gelet op het kostenaspect, echter een onhaalbare kaart is en zal blijven. De twaalf patiënten veertig hadden zich aangemeld die de afdeling vorig jaar heeft uitgestuurd, kostten het Rode Kruis al handen met geld: geld, dat grotendeels door de afdelingsleden zelf dient te worden opgebracht. PvdA zich wel bij voorbaat heeft uitge sproken tegen een samenwerking met de WD in het college. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat) and let die”. Wat de samenstelling van het nieuwe college betreft houdt de CDA in het nu gepresenteerde programma de deur naar alle kanten open. Men wil niet uitslui tend een afspiegelingscollege, noch uit sluitend een programcollege. „Gestreefd zal moeten worden naar een college, dat na overeenstemming over een program op hoofdpunten kan steunen op een ruime meerderheid in de raad.” aldus staat er letterlijk in het nieuwe pro gramma. De vraag, of het ziekenhuispersoneel zonder nader onderzoek kan beoordelen of er in het geval van Marlies Zwart sprake was van zo’n noodsituatie, kon de heer Houtman niet beantwoorden: „Dat is de verantwoordelijkheid van het Stadsziekenhuis”. De voorlichtingsambte naar sprak berichten tegen als zou er in het ziekenhuis op het moment dat Mar lies Zwart voor hulp aanklopte, geen arts aanwezig zijn geweest. „Natuurlijk lopen er in het ziekenhuis altijd een paar artsen rond”. Een blik op de arbeidssituatie van wer kende jongeren gedurende zo’n honderd jaar. Dat is de tentoonstelling over de geschiedenis van het jeugdloon, die momenteel in het PEN-gebouw aan de Kanaalstraat wordt gehouden. Via foto’s, tekeningen en krante-artikelen krijgt men een beeld van de werkomstandig heden van de 16-urige werkdag tot straatacties. De tentoonstelling, onder deel van de actie Jeugdloonweken, is samengesteld door een groep werkende jongeren uit Utrecht en duurt tot en met 21 maart. Tenslotte worden enkele hoofdstukken gewijd aan de democratie in de gemeen te, de plaats van de raad, B en W. en de fraktie, de voorlichting, en dergelijke. De CDA wenst onder meer, dat ge meentelijk documentatiemateriaal, no ta’s, verordeningen, raadstukken en der gelijke voortaan ter inzage worden inge legd in onder andere de bibliotheek, buurthuizen en het dienstencentrum voor bejaarden. transfusiedienst kwamen toen tot grote bloei. Het Rode Kruisziekenhuis was in middels een eigen leven gaan leiden en werd omstreeks 1964 geheel zelfstandig. Een zekere band tussen ziekenhuis en afdelingsbestuur is echter bewaard ge bleven: het afdeling curatorium. Rond het vijftigjarig afdelingsbestaar. heeft het bestuur van het Rode Kruis Beverwijk/Heemskerk nu een uitgebreid feestprogramma samengesteld, dat er grotendeels op is gericht aan het bestaan van de afdeling meer bekendheid te ge ven. Voor de actieve medewerkers voert de toneelploeg van het in Den Haag zete lende Rode Kruis- hoofdkantoor donder dagavond 4 april (aanvang 20 uur) het blijspel „De ooievaar vergist zich” op: een interne gezelligheidsavond, die met balmuziek zal worden besloten. In en om het Stadskantoor houdt het Rode Kruis zaterdag 6 april van 14 tot 17 uur „open huis”. In de benedenhal van het Stadskantoor zal een tentoon stelling worden ingericht, waarbij men via stands (welfarewerk, lectuurdepöt. jeugd Rode Kruis, bloedtransfusiedienst en colonnewerk) een indruk van de diverse verenigingstaken kan krijgen. Op het President Kennedyplein zullen ’s middags demonstraties worden gehouden met een autobus voor invalidevervoer (die tijdens de ochtenduren de deelne- mers/sters aan het welfarewerk naar het Rode Kruisgebouwtje aan de Dell^ert- laan zal vervoeren), met een verbin- dingsdienstwagen, een eerste hulp mate riaal wagen (EHM), een verbandplaats gewonden materiaal wagen (VGM) en twee ambulanceauto’s. middel van enkele geladen scènes in een waarlijk aangrijpende climax resulteren. Het enige verwijt dat men Claus zou kunnen maken is zijn bijna gebrekkige karakterisering van de vaderrol, welke tijdens het verloop van de handeling bijna tot een figurant wprdt gedegra deerd. Desondanks wist Lo van Hensber- gen met sobere middelen het trieste bestaan van deze mislukte componist volkomen aanschouwelijk te maken. NIET MINDER subliem was Annet Nieuwenhuyzen als de louter door haar instincten gedreven moeder, een fel wijf dat met een fatale liefde voor haar gezin uiteindelijk voor de tragische ont knoping verantwoordelijk moet worden gesteld. Deze vertolking werd dan ook een grootse creatie, welke wij ons nog lang zullen herinneren. EEN GROTE verrassing was ook de jonge acteur Johan Ooms, die plooibaar genoeg bleek als de lichtelijk debiele Thomas met een zuiver gevoel voor maat de juiste verhouding tussen fanta sie en realiteit aan te geven. En omdat ook Sacha Bulthuis heel subtiel was met haar aandeel in een verhouding, welke aan incest deed denken, kon van deze jonge garde menig ontroerend tafe reel worden gadegeslagen. Op hetzelfde hoge peil stond de nerveuze en naar liefde hunkerende Hilda van Elsje Scherjon, die er aldus in slaagde een schier volmaakte bezetting rond te ma ken. leum heeft de Rode Kruis afdeling van het hoofdbestuur een nieuw lectuur- huisje aangeboden gekregen, dat zater dagmiddag in het Stadskantoor wordt tentoongesteld. Het huisje zal het wrak ke depót op de Plantage gaan vervan gen. Hoog op het verlanglijstje van de afdeling Beverwijk/Heemskerk preikt voorts het EHM-wagentje, dat niet groter dan een aanhangertje ook bij niet al te zware ongevallen al goede diensten kan bewijzen. Het afdelingsbe stuur hoopt (met enige vertrouwen) een dergelijk wagentje als jubileumgeschenk te mogen ontvangen: het heeft vemo- Als de knelpunten van het beleid ziet men woningbouw, overloopproblematiek, welvaartsachterstand van sommige groe pen, milieu, bejaarden en gezondheids zorg, raadhuisbouw en samenlevingsop bouw. Men spreekt zich uit voor een voort zetting van het actieve doorstromingsbe- leid, deelname aan de overloop onder bepaalde voorwaarden, aandacht voor de pre-bej aarden, het opstellen van een vi sie, waarbinnen de medische, socio- maatschappelijke en psychische proble men worden omvat, afwijzing van nog meer flatbouw, een kritische opstelling ten aanzien van de eventuele bouw van een kerncentrale in de IJmond en even eens t.a.v. de ontwikkeling van de bio- industrie. In het kader van de gezondheidszorg wil men onder meer speciale aandacht voor een regionaal circuit van polikli nieken, ziekenhuizen en verpleegtehuizen De afdeling Beverwijk-Heemskerk werd er later bij gevoegd van het Nederlandse Rode Kruis werd op 7 april 1924 opgericht met het doel te komen De kans evenwel, dat ook het nieuwe programma door een volledig CDA-col- lege kan worden uitgevoerd is gering, op basis van de stemmenverhoudingen in de gemeente. Wat zich als een duidelijke vernieu wing in het nieuwe CDA-program afte kent is een mentaliteitsverandering, ana loog aan bepaalde ontwikkelingen in de maatschappij naar meer inspraak, een andere verhouding tussen burger en overheid, meer openheid en dergelijke, die nu vastgelegd zijn in concrete pro grammapunten. Er wordt als het ware afgerekend met de restanten van de „regentenmentaliteit”. Uit het nieuwe, bijna vijfentwintig pagina’s tellende CDA-programma kun nen wij onderstaand slechts enkele pun ten aantippen. Christen-democraat zijn is gebaseerd op een wil tot dienstbaarheid en op erkenning van de vrijheid van keuze. De CDA is er voor iedereen, die wil pogen evangelie en maatschappij met elkaar in verband te brengen. De CDA is er voor iedereen die communicatie en participatie voorstaat en polarisatie afwijst. en herziening van het instituut-gemeen- tearts. In de onderwijssector zouden de akti- viteiten van de schoolartsen, schooltand- artsen, onderwijsbegeleidingsdienst, lo gopedische hulp e.d. zoveel mogelijk moeten worden gecoördineerd. Er zal volgens de CDA een duidelijke relatie moeten worden gelegd tussen de regionale onderwijsbegeleidingsdienst en het onderwijs in Heemskerk, onder an dere door middel van een dependance in de gemeente. tot de bouw van een ziekenhuis. Dit ziekenhuis, het Rode Kruisziekenhuis aan de Vondellaan, kon reeds in 1927 in gebruik worden genomen. Tot het uit breken van de tweede wereldoorlog vormde het ziekenhuisbeheer en het functioneren van de Rode Kruiscolonnen de belangrijkste verenigingsfacetten. De huidige taakstelling van het Rode Kruis ontwikkelde zich tijdens en vlak na de oorlogsjaren: aspecten als het welfare werk, invalidenprojecten en de bloed- BIJNA TWINTIG jaar later heeft Ton Lutz „Een bruid in de morgen” opnieuw op het repertoire genomen, thans bij „Globe”, want schrijft hij in het pro gramma: „Ik vind het nog, nee, opnieuw een prachtig stuk”. Een mening welke door het publiek in de Velsense Stads schouwburg, waar het maandagavond onder auspiciën van de kunstkring „Voor Allen” werd opgevoerd, kennelijk volledig kon worden onderschreven. Cor Burger en zijn aanstaande schoonouders zijn hevig verontwaardigd over de weigering van het ziekenhuis, aan de gewonde Marlies hulp te verle nen. Ze ligt momenteel met een hersen schudding te bed, en maakt het - aldus haar vader - redelijk. De directie van het ziekenhuis was niet bereikbaar voor commentaar en verwees ons door naar Wat de recreatie betreft spreekt men zich uit voor de ontwikkeling van recre- atie.plannen en mogelijkheden voor ge- zinsrecreatie, een accent op vrije speel mogelijkheden, aanleg van speel-werk- plaatsen, behoud en een betere toegan kelijkheid van het Molenbos, meer speelmogelijkheden in de wijken, geen autowegen door de duinen naar het Heemskerkse strand, meer parkeerplaat sen langs het duingebied, oprichting van een sportorgaan met medeverantwoorde lijkheid van de sportverenigingen. Verder spreekt men zich nog uit voor de ontwikkeling van een zogenoemde raad van buitenlandse werknemers, voorrang voor de voetgangers in de woonwijken, een nieuwe parkeernota, aandacht voor vrij liggende rijwielpaden. In de culturele sector wil men meer coördinatie en een nota met een werk plan om versnippering en polarisatie te gen te gaan. In het programma is opge nomen een kunstzinnige aankleding van de verschillende wijken en een actief tentoonstellingsbeleid. Wat de bejaarden zorg betreft wil men een nieuw plan ter integratie van het bejaardenbeleid in het totale gemeentelijke beleid en een indi- catiecommissie voor het opnamebeleid en de toewijzing van bejaardenwonin- gen. Een grotere en directere invloed wenst men voor de cc;~-jment. hulppost in Midden-Beemster, die echter gesloten bleek te zijn. Inmiddels was de politie gealarmeerd. Toen Marlies terug kwam hebben de agenten haar meegenomen naar het Stadsziekenhuis. Daar weigerde men haar - hoewel het ziekenhuis weekend dienst had - te helpen. Er was geen arts aanwezig, werd gezegd. Tenslotte was huisarts Bruinsma bereid, mijn verloofde te behandelen”. Cor Burger, die aan het ongeval zelf rugklachten heeft overgehouden, heeft dit gebeuren niet meegemaakt. „Ik was bij de auto achtergebleven om de politie over de toedracht in te lichten. Toen uit eindelijk bij het ziekenhuis arriveerde, hoorde ik dat Marlies naar een huisarts was doorgewezen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Dreigement van een moordenaar”, 19.30 u.: „Mrs. Robinsons minnaar". Luxor Theater (Breestraat). 19.30 u.: „Dr. Zjivago". TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17 30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie van Kees Bieman; geopend tot 19 april van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Huize Westerhout (Westerhoutplein). Exposi tie miniaturen, tekeningen en schilderijen van Jan van der Schoor, Selma de Vilder-Schepel en Plet de Ridder; geopend tot en met 6 april op maandag van 13.30-18 u„ op dinsdag tot en met vrijdag van 9-18 u., op zaterdag van 9-16 u. de voorlichtingsambtenaar van de ge meente Purmerend, de heer Houtman. Dinsdag en woensdag 19.30 BIOSCOPEN City Theater, Dinsdag en uur: „Gejaagd door de wind”. DIVERSEN Museum Beeckesteijn, Rijksweg, Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag van 12 tot 13.30 uur en elke donderd. van 12 tot 13.30 u. en van 20 tot 22 uur, voor andere dagen en tijden, telefonische afspraak 02510-94159. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Tel. 19000. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelmlnakade 74, expositie grafisch werk van Robert Smit, dagelijks geopend. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 u.: „The Getaway”. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huijgens- straat). Expositie van schetsen over het kom- plan; geopend tot 25 maart op maandag, woensdag en vrijdag van 19.30-21 u„ op zater dag en zondag van 14-17 u. Zandkraal (Handelstraat). Expositie „Wer ken in de IJmond”; geopend tot en met 30 maart op werkdagen van 9-12, 14-17 en 19-22 u„ op zaterdag van 10-12 en 14-17 u„ op zondag van 14-17 u. u.„Live De heer Houtman deelde desgevraagd mee, dat het ziekenhuis niet beschikt over een eerste hulppost. „In de prak tijk”, aldus de heer Houtman, „komt het zo weinig voor dat gewonden bij het ziekenhuis aankloppen, dat zo’n eerste hulpdienst negentig procent van de tijd met de armen over elkaar zou moeten zitten. Uiteraard wordt in noodsituaties hulp verleend, maar verder is het ge bruikelijk dat patiënten worden door verwezen naar de dienstdoende huisarts, in dit geval de heer Bruinsma.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4