Met kwartet van Tommy Flannagan in Concertgebouw Van Duinhoven ELLA DWINGT RESPECT AF licht gewond Privé-museum Charles Eijck Meer bezoekers Rotterdam neemt toch deel aan Holland Festival F Jazzconcert met Rudi Brink in folklore en 3. Edgar Vos doet kant Aquascutum. voor „Theater” Uit de wereld van Maison de Bonneterie: g|J n IHI r 13 In slip geraakt Meningsverschillen bijgelegd Oosterhouts koor naar Perzië Edison-uitreiking Kostbaar schilderij in Portret confessionele kiezer in Kenmerk België teruggevonden - 'K - WOENSDAG 20 MAART 1974 Toegift I uniska parket SAMEN met couturier Edgar Vos zullen we het al voor ons grijpbare nieuwe seizoen be paald niet gedeprimeerd door hoeven te sukkelen. Juichend, mag ik wel stellen, vooral na het zien van zijn waarlijk verrukke lijke voorj aars- en zomercollec tie. Wel met een knipoogje naar enige decennia terug, doch niet temin uitstekend eigentijds ver taald. Aquascutum maakt ruim honderd jaar mantels. Met een perfektie die vermaard geworden is. In een verfijnde belijning en zeer stijlvolle kleurstellingen. Aquascutum vindt u niet alleen in de exclusieve fashion shops van Regent Street,maarook in ons land. En waar anders dan bij Maison de Bonneterie? In de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof kunt u Aquascutum bewonderen.Dus ook deze bijzonder fraaie regenmantel van zeer fijne katoen. Prijs vanaf f 398, Bij Maison de Bonneterie. Wi- AMSTERDAM Amerikaanse jazzmusici uit de topklasse plegen in Nederland nog wel eens ver velende concerten te geven. Ze drijven al jaren op hun enorme reputatie en hun inzet mag dan nog zo gering zijn, ze weten dat het publiek alles slikt. Het resultaat is vaak een ongeïnspireerd optreden dat bestaat uit overbekende werk jes die zo snel mogelijk worden af geraffeld. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Ella Fitzgerald tijdens haar optreden van gisteravond. CEES STRAUS. (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE onder redactie van Bé ter Maat aan het hoofd Gemeentelijke Kant en zijden jersey zijn de com ponenten van dit écru-kleurige en semble bestaande uit een wijdvallen de jurk en pantalon. >54855 flING Verkoopfiliaal Heemstede Heemsteedse Dreef 264 Telefoon 023 - 289408/09 ter wel enkele stringente voorwaarden verbonden. Wilde het bestuur van het Holland Festival Rotterdam als partner behouden dan zou het programma met behoud van hoge kwaliteit voor een zo breed moge lijk publiek interessant moeten zijn. Ten tweede zou het de samenwerking tussen de directie van het Holland Festival en de directeuren van de Rotterdamse kun stinstellingen moeten bevorderen. Gezien vooral de openings- en slotma nifestatie vorig jaar meent de heer Van Gorkum, dat aan de eerste voorwaarde is voldaan. Ook de samenwerking is het afgelopen jaar verbeterd. Op dit concert, dat onder auspiciën van de NOS-radio wordt gehouden, spe len behalve de Edisonwinnaar ook de tenoristen Ferdinand Povel, Toon van Vliet en de Amerikaan Zoot Sims. Ze worden begeleid door een kwartet be staande uit Henk Elkerbout of Cees Slinger, piano; Peter Nieuwerf, gitaar; Rob Langereis, bas en John Engels, drums. Het optreden, dat om 20.30 uur begint, wordt gegeven in Nick Volle- bregt’s Jazzcafé aan de Naarderstraat 40 De NOS-radio zal opnamen maken van het concert, die zijn bestemd voor de wekelijkse rubriek Jazz in aktie, elke maandag van 23.20 tot 23.55 uur via Hilversum 1. De eerste opnamen worden uitgezonden in het programma van maandag 1 april. Samensteller en pre sentator is Michiel de Ruyter, die ook het jazzconcert van 31 maart zal presen teren. Eveneens couture-collectie van Edgar Vos: een wit linnen hal- sterjurk met kraag krijgt een ge knoopte battle-dress van bedrukt flu weel. HEERLEN. De Limburgse kunste naar Charles Eyck krijgt in het domein Bokrijk, het bekende Belgische open luchtmuseum tussen Hasselt en Genk, een privé-museum. Hij deelt die uitver kiezing overigens met een groot aantal andere kunstenaars, voornamelijk schil der, beeldhouwers, schrijvers en musici uit Vlaams-België. De bedoeling is dat achter oude historische gevels, die van Belgische steden naar Bokrijk worden overgebracht, lokaliteiten in aangepaste stijl worden opgetrokken, waarin men dan kleine museums zal vestigen. Charles van Eyck is in dit verband bezig met het verzamelen en ordenen van herinneringen. Hij heeft een hele stapel albums aangeschaft, waarin hij tekeningen, brieven, reisimpressies, ont werpen voor monumentale schilderingen en een rijke varia aan documentatie uit zijn bewogen leven, bezig is te catalogi seren. Hij zal ook een aantal werken aan het museum in bruikleen geven. OOSTERHOUT (ANP). Het beken de koor de Oosterhoutse Nachtegalen gaat onder leiding van zijn dirigent rector Fick met 32 kinderen van 10 tot 26 april een aantal concerten geven in Een zandkleurige zijden mantel met pantalon gecombineerd met een kan ten blouse uit de couture-collectie van Edgar Vos. (Van onze correspondent) WEESP. De bekende acteur, zanger, parodist en sinds kort ook radiopresen tator Ton van Duinhoven is dinsdaga vond bij een auto-ongeluk op de provin ciale weg tussen Hilversum en Weesp gewond geraakt. Van Duinhoven, die alleen in de auto zat, raakte van de weg en vloog tegen een boom. Hoewel zijn hoofdletsel zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleek later dat hij er met flinke ontvellingen en wat kneuzingen van af gekomen is. Eigenlijk kreeg ik de meeste waarde ring voot haar op het allerlaatst van deze avond toen ze aan haar toegift toe was. Ze had voordien vrijwel allemaal bekende, steeds met veel enthousiasme ontvangen classics gebracht. Maar voor het besluit van dit concert koos ze voor een song van Carole King. Voor Ella Fitzgerald is Carole King iemand van de jongere generatie die geheel andere uit gangspunten stelt. Dat Ella desondanks toch haar teksten waardeert, is bijzonder lovenswaardig. Kwaliteit was er bijna direct vanaf het begin. Er is haar geen glorieuze entree meer gegund, door haar beperkte gezichtsvermogen moet ze de trap voetje voor voetje en aan de hand geleid, afdalen. Maar met enkele noten van HILVERSUM. Het IKOR heeft een onderzoek laten verrichten naar het por tret van de „Confessionele kiezer”, waarbij men in de eerste plaats heeft willen nagaan in hoeverre de CDA- gedachte leeft bij de confessionele en niet-confessionele kiezers. De resultaten van dit onderzoek zullen woensdagavond worden bekendgemaakt in de aflevering van de actualiteitenru briek Kenmerk die wordt uitgezonden tussen 22.05 en 22.30 uur via Nederland il. Mr. W. Aantjes, fractieleider van de AR in de Tweede Kamer en drs. P. van Gorkum, PPR-lid. zullen in deze uitzen ding hun mening geven over de conclu sies van dit onderzoek. Ella Fitzgerald wordt, samen met Sa rah Vaughan, tot de onbetwist beste zangeressen gerekend die de oudere, zwarte jazzgarde in Amerika heeft voortgebracht. Ze is reeds bij haar leven een legende die eigenlijk nauwelijks moeite zou hoeven te doen om haar naam gestand te houden. Maar Ella is te integer om haar publiek te bedotten en ze kiest steeds weer voor de hoogst bereikbare vormen van artistiek vermo gen. Dat vermogen bleek in het Concertge bouw niet gering. Wie denkt dat ze een der velen is, die haar plaatsuccessen niet kan waarmaken (zo langzamerhand een bekend verschijnsel), komt bedrogen uit. Ella is live nog beter dan wat de beste technici met haar stem vermogen te doen. Haar stem heeft een bereik van het diepste laag tot het hoogste hoog en ze maakt er gretig gebruik van. Toch leidt het niet tot virtuoze en-of curieuse hoogstandjes, die zo’n concert mogelijk een circusachtige sfeer kunnen meege ven. Een optreden van Ella Fitzgerald is volmaakt uitgebalanceerd, waarbij haar de in tientallen jaren opgedane ervaring (ze wordt eind april 56 jaar oud) na tuurlijk goed van pas komt. Je moet echter al heel goed luisteren wil je op routine stuiten die het concert een blasé indruk zouden geven en dan nog is er weinig van terug te vinden. ARNHEM. In het seizoen 1972-1973 is het aantal bezoekers van de toneeluit voeringen van Toneelgroep Theater met 34 pet. gestegen in vergelijking met het vorige seizoen. De zeven produkties van 1972-1973 werden door bijna 115.000 men sen bezocht en bij 296 voorstellingen (6 pet. meer) was de gemiddelde zaalbezet ting 387, een toeneming van 26 pet. Voor zover er al iets over het lopende seizoen valt te vertellen, lijkt het erop dat de cijfers hiervan nog iets hoger zullen liggen. Opvallend is verder, aldus „Theater”, da» juist niet de blijspelen, maar de zogenaamde probleemstukken de hoogste cijfers behaa'den. Topper was de produktie „Luther”, Münzer of de dubbele boekhouding”. Direkt daarop volgden Het Woud”, de afscheidsvoor- stelling van Hans Tiemeijer, en „Moeder Courage en haar kinderen”. Volgens „Theater” zou men uit de cijfers kunnen afleiden, dat de beleids ombuiging in het repertoire die het vorig seizoen werd ingezet (toegankelijke stukken die mogelijkheden voor identifi catie met de inhouden bieden) al effekt heeft gehad. ROTTERDAM, (ANP) Het hoofd van de afdeling kunstzaken, mr. J. A. van Gorkum. heeft de wethouder aanbe volen de deelneming van Rotterdam aan het Holland Festival ook na 1975 voort te zetten. De gemeenteraad, die twee jaar geleden de Rotterdamse deelneming beperkte tot en met volgend jaar. zal hierover binnenkort een besluit nemen. De heer Van Gorkum meent, dat de bezwaren die Rotterdam eertijds tegen het Holland Festival had, inmiddels voor het grootste gedeelte zijn weggevallen. Just one of those things merk je hoe jong Ella toch is en haar stem verraadt de power achter haar inzet. Good Mor ning Heartache, door Higginbotham ge schreven dat vervolgens klinkt, bevestigt je eerdere indrukken. Dan volgt het eerste muzikale grapje op deze avond. Ella zal haar muzikale credo belijden: „Ik houd van alle mu ziek als ze maar goed is”. Ze begint vrolijk te scatten op de maten van een werkje van Bach, op dixieland, country and western, op soul en de „Duke of Ellington”. Pianist Tommy Flannagan, die met zijn kwartet en de blazers Roy Eldridge en Eddie Davis het voorpro gramma heeft gemaakt, wordt voor de rest van de avond tot Count Basie ge bombardeerd. Met Just waiting for the man I love zit haar optreden naar later blijkt al op de helft. Met onder meer Mr. Paganini en een medley van verschillende succes sen komt er een einde aan het program ma. Een uur Ella lijkt weinig om voor jaren op te teren. Maar het is te hopen dat ze althans fysiek nog in staat zal zijn ooit eens terug te komen. Ze zal opnieuw een enthousiast onthaal krijgen. De directeur van de Rotterdamse Kunststichting, drs. A. J. van der Staay, en drs. W. Hofman, die staat van de dienst Kunstgebouwen, hebben de wethouder laten weten eveneens voor continuering te zijn. Zij tekenen hierbij echter aan, dat het Holland Festival voor Rotterdam minder belangrijk is geworden door de vele eigen manifestaties. Niettemin biedt de nationale manifestatie volgens hen voldoende interessants om er voorlopig aan te blijven meedoen. Zaterdag viert Charles Eyck zijn 77e verjaardag, een leeftijd die hem niet belet nog grote werken op stapel te zetten. In zijn schildersatelier heeft hij een drietal grote doeken van 2 bij 2 meter: een doek „vlooienmarkt in Mid delburg”, een „herfst in Schimmert” en een doek „het gat van Parijs”, die een aanzet zijn voor een expositie die hij in het najaar te Maastricht en Hasselt zal brengen. In het beeldhouwersatelier ver vaardigde hij een 5000 kg wegend beeld uit hardsteen; andere grote beelden vol gen nog. HILVERSUM. Tijdens een bijzon der jazzconcert in Laren zal de Haar lemse tenorsaxofonist Rudi Brink zon dag 31 maart de hem vorig jaar voor zijn elpee Teach me Tonight toegekende Edison in ontvangst nemen. Na een uitvorig debat besloot de gemeenteraad eind maart twee jaar ge leden Rotterdam aan het festival te laten meedoen tot en met 1975. Met een krappe meerderheid werd een motie van vijf raadsleden tot beëindiging van deel neming met ingang 1974 verworpen. Aan de instemming van de raad werden ech- Van Ella Fitzgerald is dat niet te zeggen, want getuige haar concert van gisteravond in het goedbezette maar niet uitverkochte concertgebouw, wil deze zangeres haar faam nog steeds waar maken. Gevoegd bij het feit dat ze over fenomenale kwaliteiten beschikt, dwingt ze met dit alles groot respect af. BIJ EDGAR VIERT DE folklore hoogtij in zijn geruite jurken met klokrokken en kanten tussenzetsels of effen klokrokken bezet met tres en geborduurd band. Laatstgenoemde rokken worden dan nog gecombi neerd met een blouse en een bijpas send kort jasje. Hoog zomers is een wit piqué jurkje met tussenzetsels van katoenen kant, waarop dan een kort jasje wordt gedragen. Ook voor de hondsdagen is er een halsterjurkje met blouson in rood-wit katoen. Van zijden linnen maakte Vos een tuniekpak, waarbij een groen wollen crêpe jasje, dat naar achteren iets langer uitliep. Zijde werd voorts ver werkt in fraaie wijde mantels met bindceintuur eventueel gecompleteerd met eenzelfde zijden pantalon en kanten blouse. EEN PRIMEUR IN DE collectie was het waterafstotend katoenen flu weel van Van Heek-Schuttersveld en Edgar zou Edgar niet zijn als hij er niet gelijk de fijnste mantels met omgeslagen manchetten en bindcein- tuurs van creëerde. Overigens heeft het fluweel de meest beeldige dessi- neringen. Klassiek en bijzonder mooi vond ik een deux-pièces van beige wollen ga bardine met plooirok en safarijasje, waarvan Edgar de reverkraag graag opstaand laat dragen. Een witte tweed linnen mantel omhulde voorts een donkerblauwe zijden jersey ja pon, terwijl een wit wollen wikkel- mantel de vrouw vrijwel helemaal kan verbergen. WAT VOS VERDER allemaal met zijden jersey uithaalde vond ik be- wonderenswaardig. Zo werd een glad schouderpasje het minuscule kapstok- je voor een zilvergrijze meterswijde lange kaftan. Een zwarte zijden jer sey avondcape met maraboe col ver borg een kaftan in een combinatie van zijden jersey en opengewerkte gepailletteerde stof. De bruid schreed in een witte creatie opgebouwd uit ruches waar maar liefst 180 meter kantband in was verwerkt. VOOR COUTURIER EDGAR dus niet alleen een juichende, maar even zeer een speelse tijd met al dat kant en voor ons vooral zo heerlijk vrou welijk. Wie is niet verrukt van zo’n fijne dansende rok of van zo’n sluik vallende japon die iedere welving gewillig volgt? De roklengte zal evenmin problemen opleveren. Vos hield het variabel: van een hand breedte over de knie tot half op de kuit. Aan u te bepalen wat u het plezierigst vindt en het charmantste staat. De druk bezette artiest had in' het Hilversumse kantoor van de NOS-radio de gebruikelijke voorbespreking gehad met het hoofd informatieve programma’s van de NOS, Kees Buurman, voor het radioprogramma van Van Duinhoven. Onderweg naar zijn huis in Amsterdam raakte hij tegen zeven uur in een bocht van de Gooilandseweg bij Weesp met zijn Alfa Romeo in een slip, waarna hij tegen een boom reed. Van Duinhoven werd overgebracht naar het Majella- ziekenhuis in Bussum, waar eerste hulp werd verleend. Omdat men in het Am sterdamse VU-ziekenhuis betere moge lijkheden heeft voor het behandelen van zijn verwondingen aan zijn hoofd, werd hij later op de avond daarheen overge bracht. Het programma „Hé, Van Duinhoven” door de acteur sinds kort op woensdaga vond gepresenteerd in het Hilversum 3- radiopragramma, zal vanavond door een ander moeten worden gepresenteerd. Overigens was in dit programma toch al een anderhalf uur durende reportage opgenomen van de cup-voetbalwedstrijd tussen Feyenoord en Ruch Chorzov. Over de oorzaak van de slippartij is verder niets bekend. Wel verzekerde men dat Van Duinhoven beslist geen alcohol gedronken had. Vermoedelijk heeft hij te hard gereden. De auto raakte total-loss. Perzië en Turkije. Dit gebeurt ter gele genheid van 300 jaar vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Per zië. Hoewel nog niet precies bekend is waar en wanneer wordt opgetreden staat wel vast, dat de Oosterhoutse Nach tegalen in Teheran een galaconcert zul len verzorgen waarbij ook de sjah onder dc toehoorders zal zijn. BRUSSEL. (ANP) Het schilderij „Jezus bij Simon de Farizeeër”, dat door deskundigen wordt toegeschreven aan de school van Rubens en dat twee jaar geleden in België werd gestolen, is weer terecht. Het werd teruggevonden bij een kunstliefhebber R. Smeyers in Berchem. Het schilderij werd in augustus 1972 ontvreemd uit de woning van de arts Henri Jacobs in Zelzate. Inmiddels is gebleken dat de Ber- chemse kunstliefhebber niets met de diefstal te maken had. Hij heeft het schilderij gekregen van een Nederlander, de heer J. de Cuyper uit Terneuzen, met het verzoek er een koper voor te vinden. Ook de Nederlander wist niet dat het schilderij van diefstal afkomstig was. Het schilderij is inmiddels al door de Antwerpse politie aan de eigenaar terug gegeven. De waarde van het schilderij is onbekend. Vijftien jaar geleden kocht dr. Jacobs het voor ongeveer 35.00 gul den.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13