Ingreep kost rijk 375 miljoen DE BELASTINGVERLAGING IN CIJFERS 1 Tien jaar voor bankrover in Zweden p< ve S( Vakbeweging in Uruguay verboden Kalkar-reactor veel duurder dan Franse reactor Alleen PvdA vol lof over maatregelen Extra opbrengst aardgas gebruiken voor alternatieve energieproduktie ooEllfÈffl dit Al het werk Potlood-ringer aan in JIJ 1 ft o Salt-gesprek stokt VOORZITTER LANDELIJKE STUURGROEP ENERGIE-ONDERZOEK: „Baslijn” van PPR in gebruik gesteld WOENSDAG 2 0 MAART 19 74 2 WO N PvdA KVP PPR c D’66 Voorstellen Grenzen bepalen VVD 1 »a: cent dan proce zegt ven (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Per 1 juli wil het kabinet-Den Uyl de belastingvrije voet voor iedereen met 6,3 procent verhogen. Voor het hele jaar bete kent dat een verhoging van 3,15 procent. Deze belastingverlaging zal het rijk dit jaar ongeveer 375 mil joen gulden kosten, waarvoor nog geen dekking gevonden is. (Van onze parlementsredactie) «4 1.581 2.303 BI Dj Er WEERRAPPORTEN i i I V( Ba 1 „El Dia” weet niet tot hoelang het verbod zal duren en vermeldt evenmin waarom de maatregel is genomen- Het ministerie van Binnenlandse Za ken in Montevideo weigert elk commen taar op dit onderwerp. MONTEVIDEO. (EFE) De regering van Uruguay heeft besloten alle vak bondsactiviteit in het hele Zuidameri- kaanse land te verbieden. Dit meldt het conservatieve blad „El Dia”. 18 17 3 17 11 16 21 23 uur uur uur uur PPR-fractieleider De Gaay Fortman is blij met de zorg van de regering voor de laagstbetaalden, maar vindt dat de be lastingverlaging en de prijscompensatie in procenten een te geringe matiging van de hogere inkomens tot gevolg heb ben. Er zijn nog wel voor eeuwen voldoen de fossiele brandstofreserves en ook met kernenergie zal men nog wel eeuwen vooruit kunnen als men gebruik gaat maken van de kweekreactoren, maar het is de vraag of het ecologisch evenwicht resp. het stralingsevenwicht van de aar de niet zullen worden verstoord door de verwarming van de atmosfeer en de ver hoging van de radioactieve straling, die het gevolg zullen zijn van de toepassing van deze energiedragers. Het is één van de belangrijke taken van de stuurgroep DEN HAAG (ANP) De belastingverlaging betekent in de praktijk voor gehuwde werknemers met twee kinderen een bedrag van 127 bij een inkomen van 13.000. De ver laging neemt iets toe naarmate het inkomen groter is. Verlaging in guldens 127 127 158 200 250 Waarschijnlijk gebeurde dit met het doel de uitslag af te wachten van de besprekingen die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer volgende week in Moskou zal voeren. Gisteren zijn de delegaties een uur a drie kwartier bijeengeweest in de missie van de Sovjet-Unie. Verlaging in guldens 296 322 337 353 f 363 1.439 4.173 aftrek genieten) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen De bejaardenaftrek voor een alleenstaande De extra-aftrek die geldt voor een alleenstaande met recht op kinderaftrek Het maximum van de bijzondere inkomensaftrek voor onvolledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten zijn huishouden werkzaam heden verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar 1 kind 2 kinderen 3 of 4 kinderen 5 of 6 kinderen 7 of meer kinderen B De Finse werkgevers en werknemers zijn het er gisteren over eens geworden dat de loonsverhoging dit jaar gemiddeld 10.4 percent zal bedragen en in 1975 10.8 percent. Eerder was o.m. al besloten dat er in Finland een belastingverlaging zou komen. Eigenaars van particuliere woningen met centrale verwarming kunnen bin nenkort subsidie krijgen als ze hun wo ning laten isoleren. Dit heeft minister Gruijters gisteravond bekend gemaakt. Koningin Juliana en prins Bemhard zullen van drie tot zes september een officieel staatsbezoek brengen aan Fin land. Prins Bernhard zal op 5 april Madu- rodam officieel heropenen. 5.611 7.192 1.296 1.412 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück zzo o nnw nno zo ozo z ver. n n nno o 15 13 9 7 16 2 17 11 12 10 12 7 18 18 11 16 5 11 6 6 6 6 -6 11 4 7 8 3 4 2 9 7 2 12 0 6 14 12 0 5 2 7 13 14 DE Twee stand trale gen. lijke argui PA de over] ven word talrij gen 1 He noen het wel daan volgc maal diens landt een eeng Dil gas- direc nu v heefi staai geroi houc listis vake ban De breit posts o 0.9 0 0.1 4 0.3 0 0 1 0 o 27 2 0 0.7 0.2 6 8 4 0 0 0 6 10 1 6 Vermoedelijk geeft het geciteerde be drag slechts weer de kosten van door derden verrichte werkzaamheden, aange zien het Franse prototype onder de naam Phenix in eigen beheer is vervaardigd in samenwerking tussen het Franse atoomcommissariaat en het nati onale electriciteitsbedrijf, zo zegt de mi nister, die erop wijst dat een kosten ver gelijking bijzonder moeilijk is, omdat er zeer weinig gegevens zijn over de Franse kweekreactor. Bovendien, aldus het antwoord, werd de Franse reactor gebouwd in de jaren (vanaf 1966) vóór de grote prijsstijgin gen, zijn de veiligheidseisen in Kalkar zo bijzonder zwaar en is de capaciteit van de reactor groter: 300 megawatt tegen 250 megawatt voor het Franse prototype. Het eerste commentaar op de „Bas lijn” was een reactie op de nieuwe regeringsmaatregelen betr. lonen, inves teringen en stimulering van o.m. bouwac tiviteiten. gig De Tilburgse Hogeschool mag geen overheidsgeld beschikbaar stellen boor de bouw en inrichting van een zieken huis in Noord-Vietnam Een besluit om daarvoor een bedrag van ruim 4100 gulden te geven, in november j.l. door de Hogeschoolraad genomen, is door het stichtingsbestuur vernietigd. DEN HAAG (ANP). De PPR heeft gisteravond een „Baslijn” in gebruik ge steld, een telefoontoestel met een auto matische antwoordgever die voorzien is van commentaren van PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman. Het is de bedoe ling de inhoud van de boodschappen van de PPR-fractieleider geregeld te wijzi gen. Eventueel twee keer per dag, aldus de PPR. De verkiezingen naderen. De stembussen worden overal in het land van stal gehaald en de rode potloden worden „geringd”. Op de foto een man die in Amsterdam zesduizend rode potloden van ringen en kettingen moet voorzien om te voorkomen dat ze uit de stemhok jes verdwijnen voor de sluiting van de stemlokalen. DEN HAAG (ANP). Hoe kan een Franse snelle kweekreactor maar onge veer 650 miljoen franc kosten, terwijl de Duits - Belgisch Nederlands - Luxem burgse snelle kweekreactor bij Kalkar zo’n 1,5 miljard gulden zal gaan kosten. Op deze vraag van de PvdA-Tweede- Kamerleden mevrouw Epema-Brugman en de heer Konings heeft minister Lub bers (Economische Zaken) gisteren ge antwoord dat het verschil zit in de veel uitgebreider begroting van het Kalkar- project. nu te gaan waar de grenzen voor deze toepassing liggen en de stoot te geven tot onderzoek op het gebied van de zonneënergie, de windenergie en andere alternatieve energiedragers. Bij al dit onderzoek zal natuurlijk worden aange sloten op wat er nationaal en internatio naal reeds op deze terreinen is gedaan. Belastbaar inkomen 50.000 70.000 90.000 f 120.000 150.000 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tunis De hoogste inkomens houden aan de belastingverlaging ongeveer 363 gulden per jaar over, de laagste inkomens daar entegen slechts 127 gulden per jaar. Volgens minlister Duisenberg van fiinan- cnën is dat toch een billijke maatregel, omdat de belastingverlaging voor de laagste inkomens 0,98 percent bedraagt en voor de hoogste slechts 0,24 percent. De verschillen zouden dus relatief klei ner geworden zijn. De stuurgroep is in deze eerste verga dering door minister F. H. P. Trip van Onderwijs en Wetenschappen geïnstal leerd en deze installatie is zoveel moge lijk bespoedigd, omdat de minister van Economische Zaken ten behoeve van zijn algemene beleidsnota ten aanzien van het energievraagstuk, die hij in augustus aan de staten-generaal wil voorleggen, al antwoord zal willen heb ben op een aantal vragen inzake de mogelijkheden, die verschillende ener giedragers kunnen bieden. Voorzitter Van Geel van de stuurgroep wees er DEN HAAG. (ANP) Een gedeelte van de extra inkomsten uit de hogere prijzen van het aardgas moet gereser veerd worden voor de financiering van grote technologische projecten ter ont wikkeling van alternatieve energiepro- duktie. Prof. dr. W. van Geel, voorzitter van de Landelijke Stuurgroep Energie onderzoek, heeft gisteren na afloop van de eerste werkvergadering van de stuur groep, in een persconferentie verklaard dit een voor de hand liggende oplossing te vinden voor het bekostigen van duur- onderzoek en ontwikkelingswerk op het gebied van alternatieve energiedrages, zoafs zonneënergie en windenergie. Belastbaar inkomen 13.000 16.500 24.000 32.000 40.000 In de Oostturkse steden Tunceli en Erzurum zijn gisteren onlusten uitgebro ken tussen linkse en rechtse studenten. Er zijn verscheidene ernstig gewonden gevallen. Weer In binnen- en buitenland echter op, dat slechts op sommige vra gen antwoord zal kunnen worden gege ven op zo korte termijn. Het diepgaand energieonderzoek in Nederland, dat de stuurgroep gaat coördineren en leiden en dat nodig is om vanuit de weten schappelijke invalshoek dat energiebe leid te onderbouwen, zal pas op langere termijn antwoord kunnen geven op bijv, de vraag of zonneënergie en windenergie in ons land noodzakelijk, nuttig en mo gelijk zijn, en in welke mate zij kunnen bijdragen in de energievoorziening De belastingverlaging komt vooral ten goede aan de laagste inkomens. Mini- mumloontrekkers zullen volgens minis ter-president Den Uyl dit jaar 1 percent in koopkracht vooruit gaan. De inko mens van 17.500 gulden zullen gelijk blijven in koopkracht. Bij deze veron derstelling gaat het kabinet ervan Uit, dat de prijsstijging dit jaar 10,5 percent zal bedragen. De Tweede-Kamerfractie van Partij van de Arbeid is zeer tevreden over het voorgestelde pakket maatregelen. Vol gens voorzitter Ed van Thijn beantwoor den de voorstellen aan de eis van „eer lijk delen”. Hij noemt het pakket een „krachtige stimulans voor onze econo mie, waarbij de werkgelegenheid voorop staat”. Omdat een deel mond- en wordt van vandaag af de Nederlandse vee- en vleesinvoer uit dat gebied stop gezet. De actiegroep „Weg-verkeer Zun- dert” wil dat het vrachtvervoer van en naar België geen gebruik meer maakt van de oude E-10 die door de dorpsker nen van Zundert en Rijsbergen loopt. De groep heeft premier Den Uyl persoonlijk benaderd met de vraag direct een ver bod uit te vaardigen voor het transport van gevaarlijke stoffen via de oude E- 10. Volgens de actiegroep maken de meeste vrachtwagenchauffeurs geen ge bruik van de nieuwe E-10 tussen Breda en Antwerpen. De KVP noemt de verlaging „beschei dener dan wij hadden gehoopt”. De fi nancieel expert van de KVP drs. M. Peijnenburg, constateert dat het kabinet kennelijk de voorkeur heeft gegeven aan de overheidsuitgaven voor rijk en ge meenten. Hij vreest overigens dat deze overheidsuitgaven volgend jaar wel eens inflatoir zouden kunnen gaan werken. Overigens erkent de KVP dat het pakket meer rekening heeft gehouden met de kostenstijgingen van de middelbare in komens dan aanvankelijk was gevreesd- De expert van de KVP vreest dat de samenstelling van het pakket en de loonmaatregelen wat meer nivellerend zal werken op de evenwichtige verdeling van de lasten dan met de machtigings wet is bedoeld. De KVP is verheugd over de investeringsaftrek voor bedrij ven. De partij had deze maatregel in het afgelopen najaar voorgesteld. Een chirurg in Saarland die bezig was een elfjarig meisje te opereren we gens een acute blindedarmontsteking heeft de enige nier van het meisje weggehaald, denkend dat hij met een gezwel te doen had. Het meisje moet nu in afwachting van de transplantatie van een nier van haar moeder drie maal in de week behandeld worden met een dialyseapparaat. GENèVE. (AP) De besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie over bespreking van de strategische bewapening in Genève zijn gisteren ver daagd. en daarmee gelijkgestelden 621 1.157 f 1.691 2.047 2.392 D’66 vindt, aldus fractieleider J. Ter- louw, de belastingverlaging conjunctu reel gezien een goede maatregel. Maar de heer Terlouw vreest dat ernstiger structureler werkloosheid in de toekomst niet kan worden voorkomen. In dat verband vinden de democraten de inves teringsaftrek op bedrijfsoutillage aan de lage kant. De maatregel zal waarschijn lijk niet leiden tot grote nieuwe investe ringen. Het pakket mist volgens D’66 het be oogde effect omdat in het westen de investeringsregeling op komst is, terwijl de regio’s kampen met industrialisatie- problemen. D’66 is een voorstander van meer gerichte maatregelen in structureel zwakke gebieden en bedrijfstakken. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. De bankrover die verleden jaar augustus vier gijzelaars bijna een week vasthield in de kluis van de Stockholmse kredietbank is gisteren veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De Stockholmse rechtbank veroordeel de de 32-jarige Janne Olsson, bijge naamd „Brutale Jantje”, wegens onwet tige vrijheidsberoving, chantage, mishan deling van ambtenaar in functie, diefstal en onwettig bezit van vuurwapens tot tien jaar internering, hetgeen betekent dat hij niet voor het einde van zijn straftijd zal kunnen worden vrijgelaten. Zijn medeplichtige, de 27-jarige Clark Olofsson, werd veroordeeld tot zeseneen half jaar internering. DEN HAAG De voorstellen van het kabinet tot belastingverlaging stuiten ook binnen de regeringspartijen op kritiek. De KVP vindt dat de regering te veel uitgeeft aan extra-bedragen voor rijk en gemeenten en te weinig aan de belastingverlaging. Door deze verhouding zouden de mid- den-inkomens te kort komen, vindt de KVP. D’66 vreest dat de maatrege len niet voldoende zullen zijn om een grotere werkloosheid te voorkomen. Slechts de PvdA is vol lof over de maatregelen. De VVD heeft vrijwel geen goed woord over voor de voorgestelde plan nen. De liberalen zeggen dat, als het kabinet het in februari gelanceerde VVD-plan tot belastingverlaging zouden overnemen, de lagere inkomens en de lagere middeninkomens er beter af zou den komen. Met de KVP is de VVD van mening dat de regering minder geld zou moeten besteden aan extra-uitgaven van rijk en gemeenten. Overigens waren de politici gisteravond vrij spaarzaam met het geven van commentaar; het wets voorstel wordt vandaag pas ingediend. Veel partijen, zoals de Anti Revolutio naire, wilden liever een dag wachten met het geven van een reactie. Minister Trip deelde in deze eerste vergadering van de stuurgroep mee dat de regering op zijn voorstel heeft beslo ten een „nationaal programma energie onderzoek” in te stellen. De stuurgroep, aldus de minister, zal dit nationale pro gramma vorm moeten geven. Het is de opdracht van de stuurgroep het energie vraagstuk „in den brede en in de diepte” te beschouwen: fossiele energie, zon neënergie, windenergie, kernenergie, warmtepompen, opslag en transport van energie en isolatie, met de daaraan ver bonden economische, veiligheids-, mi lieu- en werkgelegenheidsaspecten. Eigen experimenteel onderzoek en technische ontwikkeling liggen niet op het terrein van de stuurgroep. Wel zal zij tot zulke activiteiten aanzetten. Bon op Maan op op veehouderbedrijven in van Bretagne en Normandië klauwzeer is geconstateerd. Alger Hiss heeft een petitie onderte kend waarin wordt aangedrongen op impeachment van president Nixon. Hiss had aan een universiteit in de staat New York een lezing gehouden. Na afloop vroeg een student hem of hij een petitie zou ondertekenen waarin werd aange drongen op het beginnen met een afzet tingsprocedure tegen Nixon. Hiss ant woordde bevestigend, waarop de student hem de petitie voorlegde. Hiss tekende meteen. Alger Hiss is in 1950 wegens meineed veroordeeld na een lang on derzoek dat geleid werd door Nixon en de commissie van onderzoek naar on- Amerikaanse activiteiten van het Huis. Belastingvrije voet voor iedereen 6,3 omhoog De WD merkt in een eerste reactie op dat het belastingverlagingvoorstel voor de lagere middeninkomens niet ver genoeg gaat. De liberalen zeggen hiero ver ernstig teleurgesteld te zijn. Volgens een VVD-woordvoerder is het bedrag dat de regering jaarlijks voor de verla ging van de loon- en inkomstenbelasting uittrekt (750 miljoen gulden) slechts de helft van de som die de VVD een maand geleden in een belastingverlagingplan voorstelde. s’ o o o o 0.1 o o o o 1 2 2.39 uur en uur en Bovendoen heeft het kabinet besloten de investeringsaftrek voor bedrijfsoutil lage, die tot nu toe geheel was geschorst, met ingang van 20 maart te stellen op twee maal vier procent (d.w.z. gedurende twee achtereenvolgende jaren mag vier procent van de investeringen van de winst worden afgetrokken). De investe- ringaftrek voor gebouwen zal verhoogd worden van twee maal vijf procent tot twee maal acht procent. Deze maatrege len kosten de schatkist ongeveer 560 miljoen gulden. Het kabinet besloot dinsdag verder 135 miljoen gulden extra te geven aan ge meenten (Uit het gemeentefonds) en maandelijks 20 miljoen extra ter be schikking te stellen voor de kapitaal- voorziiening van de gemeenten. Minister Gruijters maakte verder bekend 100 tniljoen gulden extra voor de bouw beschikbaar te stellen. Door al deze maatregelen van het kabinet loopt het begrotingstekort op met 520 miljoen gul den tot 3300 miljoen. Wijziging van de inkomensaftrek voor kinderen: Kinderaftrek voor Loontrekkenden Zelfstandigen en andere niet- loontrekkenden 1.280 2.639 3.173 3.529 3.874 DONDERDAG 21 MAART Hoog water 2.39 uur en 14.50 Laag water 10.22 uur en 22.48 DONDERDAG 21 MAART 6.42 uur onder 18.54 5.25 uur onder 16.36 De belastingvrije sommen voor de inkomstenbelasting 1974 (gehele jaar): Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouw) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinder- De volgende tabel geeft een inzicht in de gevolgen van de belastingverlaging voor gehuwden met twee kinderen: zo ozo ozo zo zo zzo zo o zo no nw onbewolkt windstil 18 n ozo nw ono wzw nnw ono zo n nw zzo o nnw nw 5 5 5 4 5 3 6 4 6 4 1 Het besluit om de Machtigingswet te gebruiken om het financieel-economi- sche pakket door te voeren, is ook voor de VVD als een verrassing gekomen. Commentaar over deze stap van het kabinet was gisteravond nog niet te krijgen. Het PvdA-Kamerlid mevrouw Klaassens-Postema meent dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar de stage-aanbiedingen bij de onderwijs instellingen. Aanleiding tot deze sugges tie is het aanbod van een student aan de TH in Eindhoven voor een stage bij het Griekse leger. Nadat de stuurgroep zal hebben nage gaan, welke activiteiten en mogelijkhe den er in Nederland zijn op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek en -ontwikkelingswerk (ook bij de particu liere industrie) zullen voorstellen aan de regering worden gedaan ten aanzien van de beste wijze waarop het energieonder zoek in ons land k'an worden gestimu leerd en hoe de resultaten van dit on derzoek ten algemene nutte kunnen worden aangewend. Aangegeven moet worden welke instellingen een bepaalde ontwikkeling het best ter hand kunnen nemen. Voor de uitvoering van haar taak heeft de stuurgroep een professionele studiegroep nodig en daarom zal een „energiestudiecentrum” worden gesticht. Dit centrum zal worden gevestigd bij de TNO. De Nederlandse overheid, zei de mi nister verder o.m., financiert alles bij elkaar ongeveer 1700 miljoen gulden aan onderzoek en ontwikkeling. De particu liere industrie in ons land financiert daarenboven nog eens ongeveer twee miljard gulden aan onderzoek en ont wikkeling. Met deze bedragen is, zeker op korte termijn wel de grens bereikt van het mogelijke. 12 11 u 12 12 10 ii 12 10 n 6 zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen zw. bew. regen regen regen zw. bew. onbewolkt zw. bew. Kopenhagen geh. bew. onbewolkt geh. bew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. zw. bew. windstil zw. bew. half bew. sneeuw regen zw. bew. half bew. half bew zw. bew. mist regenbui zw. bew. half bew. 9 -Wr'iTiri'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2