Al Achram: „Nieuw plan voor troepenscheiding Israel en Syrië Koerden van Irak op oorlogspad Vijf doden bij ongeregeldheden in Oost-India Iedereen moet loten voor studie met stop PSP tegen PTT- verplaatsing Regering Wilson 1 Sociale onrust in Frankrijk voorlopig gered Organisatie voor krepeergevallen’ gevraagd Weer Portugese generaal ontslagen „NIXON MOET AFTREDEN” achtergrond BARZANI: Voormalige medestander van president, senator Buckley: WETSONTWERP „WAPENS UIT ISRAEL” I ■Mte i 2 3 WOENSDAG 20 MAART 1974 Prestige-object Olie Wapens Schotse nationalisten J Voorlopig Bedrog Vrees 1 U.'j ISRAEL WENST BUFFERZONE 81 03 '■r.' (Van onze redactie buitenland) de territoriale prijzen ladu- SENATOR JAMES BUCKLEY (Van onze redactie buitenland) (Van onze parlementsredactie) Op de foto: Edward Heath na afloop Wilson is in ieder geval voorlopig gered, maar voor Edward Heath, nu de oppositieleider, ziet de situatie er ook onzeker uit. ingen bin- i wo- nister akt. sli en ebro- ■nten. inden 11 92 96 12 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De PSP-fractie in de Tweede Kamer (twee zetels) is tegen stander van de verplaatsing van de Cen trale Directie van de PTT naar Gronin gen. Het is onwezenlijk voor een derge lijke maatregel de werkgelegenheid als argument te gebruiken, meent de PSP. Het schieten duurde vier uur. Beide partijen geven elkaar de schuld te zijn NEW DELHI. (Reuter) Bij ongere geldheden in de Oostindiase deelstraat Bihar heeft de politie gisteren vijf men sen doodgeschoten en zeker elf personen gewond. dat minister van Arbeid Michael Foot had verklaard dat de huidige geleide loonpolitiek van kracht zal blijven todat overeenstemming is bereikt met het bedrijfsleven over vrijwillige be perking van de loonsverhogingen in het kader van een sociaal contract. medewerking van de Russische leiders nodig. We mogen dan ook verwachten dat de uiteindelijke scheiding van de legers tussen Syrië en Israel zal geschie den volgens een plan dat Kissinger in zijn hoofd heeft: Israëlische terugtrek king uit het gebied dat in oktober werd veroverd, plus bovendien ontruiming van de stad Kuneitra, die binnen het gebied ligt dat Israel in 1967 heeft veroverd. Kuneitra is een prestige-object gewor den, als het ware het Suezkanaal van het Syrische front. dit niet zou nemen in deze periode van economische crisis. DEN HAAG. Het Eerste-Kamerlid Koopman (PvdA) pleitte gisteren voor een Nederlands initiatief om samen met enkele andere landen een organisatie op te richten die snelle en efficiënte hulp kan leveren aan „krepeergevallen” onder de ontwikkelingslanden, zoals de Sahel- landen. lage- khe- ibied k en ticu- n de van ider- imu- on- nnen moet lalde nnen taak inele een ;icht. j de mers irden ideld i 10.8 .1 dat zou bezig i we rking leisje een ;t nu itatie drie- i met WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse senator James Buckley, die een van president Nixons krachtigste mede standers is geweest, heeft gisteren een beroep op de Amerikaanse president ge daan. af te treden. mi- bij aan ticu- ciert twee ont- eker reikt ihard een Fin- TOUW een naar wijs- gges- aan ;e bij t- n JERUZALEM (AFP) Het Egyp tische dagblad „Al Achram” meldt dat Israël bij de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kis singer een nieuw voorstel heeft in gediend voor scheiding van de Sy rische en Israëlische troepen. Het voorstel zou onder meer de instel ling van een bufferzone inhouden waar troepen van de Verenigde Na ties zouden moeten worden gele gerd. Israël zou weigeren zich terug te trekken uit sommige strategische zones in de heuvels van Golan. Tot nu toe was het zo dat adspirant- studenten zich automatisch plaatsten als zij bij hun eindexamen middelbare school gemiddeld zeven en een half of hoger haalden. Aankomende studenten met een lager cijfer moesten voor stu dierichtingen met een stop via loting een plaats zien te verwerven. Volgens de heer Klein is het helemaal niet zeker dat kandidaten die hoge eind- examencijfers halen beter een weten schappelijke studie kunnen volgen dan mensen met lagere cijfers. Het lijkt erop dat Israel zich langza merhand bij de gedachte neerlegt dat Kuneitra ontruimd zal moeten worden, ondanks de woorden van premier Golda Meir dat geen centimeter van Golan zal worden teruggegeven en dat zo’n stap een beloning zou zijn van de Syrische agressie. LONDEN. Engelse politici zijn druk bezig te leren leven met een minderheidsregering en het besef dat zij nu rekening moeten houden met meer belangen dan alleen die van Labour of de Conservatieven. Maan dag had de twee weken oude Labour- regering kunnen vallen. Dat dit niet gebeurde is een goed teken, want regering en oppositie beseften dat een nieuwe algemene verkiezing zo dicht op de hielen van de vorige, het land in nog grotere chaos zou storten. n in andië teerd. andse stop- A1 met al lijkt het er niet op dat Hat old Wilson het tot het einde van het jaar zal uithouden, tenzij zowel de Tories als Labour alle partijbelangen over boord gooien en een volkomen niet-egoïstisch beleid in het landsbe lang gaan volgen. Het is onwaar schijnlijk dat zelfs de gebeurtenissen van de afgelopen maanden de Britse politici zover gebracht hebben. BEIROET Het Iraakse leger is weer in oorlog met de Koerdenstammen die leven in de ruige bergen in het noorden van Irak, aan de grens met Turkije. Koerdische krijgers zouden Iraakse soldaten hebben verjaagd uit grensposten. De Koer den willen zelfbestuur en een aan deel in de inkomsten uit de olie. Het feit dat de Conservatieven maandag niet tegenstemden doch zich van stemming onthielden blijft, poli tiek gezien, een nederlaag voor hem. Het lijkt erop dat de voorspellingen na de verkiezing dat het binnen ne gen maanden met zijn politieke car rière gedaan zou zijn, steeds meer geloofwaardigheid krijgen. DEN HAAG (ANP). In de toekomst zullen alle studenten die toegelaten wil len worden tot een studierichting waar voor een studentenstop geldt, moeten loten voor een plaats. Dit is de strekking van een wetsontwerp van staatssecreta ris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) dat nu voor advies bij de Raad van State ligt. Een voorlichter van het mi nisterie van Onderwijs heeft dit gisteren bevestigd. Er is vrijwel geen probleem in het Midden-Oosten of er komt olie aan te pas. Dat is ook het geval in Irak: op de grens van Koerdistan ligt de stad Kirkoek, één van de belangrijkste vindplaatsen van olie in Irak. van het Lagerhuisdebat. Een handje vol toeschouwers kijkt met gemengde gevoelens naar de voormalige pre mier, die overigens naar zijn gezichts uitdrukking te oordelen, dezelfde ge mengde gevoelens koestert. zadel houden. Daarom streven zij zo spoedig mogelijk naar een vrijwillige overeenkomst met de regering om looneisen te matigen in ruil voor een strenge prijscontrole. Intussen zijn ze bereid voorlopig regeringscontrole te aanvaarden en nog even te wachten met looneisen die ze zeker gereed hebben liggen. De Conservatieven willen Labour weer gauw de oppositiepartij maken, maar veel Tories achtten het moment ongeschikt om mèt de Liberalen de regering een nederlaag te doen lijden. Ze vreesden dat het Britse publiek De bemanning van deze Israëlische tank klautert haastig naar meer - beschutte plaatsen, tijdens een schietpartij gister middag nabij de Golanheuvels. Bij de schietpartij raakten twee VN-waar- nemers gewond. Volgens Syrië werden gisteren vijf Israëlische tanks vernietigd. Barzani onmogelijk. Temeer sinds de regering in Bagdad in 1973 de oliemaatschappij die de meeste bronnen rond Kirkoek exploiteerde, de IPC (voorheen eigendom van een Amerikaanse, een Franse, een En gelse oliemaatschappij, alsmede van de Shell) nationaliseerde. De rege ring in Bagdad heeft de inkomsten van de voormalige IPC juist hard nodig voor de ambitieuze ontwik kelingsplannen. lerte- n op Hiss New ifloop >etitie ange- afzet- ant- udent ■cende egens on- an en on- uis. Sinds zondag houden niet-communisti- sche studentenorganisaties betogingen tegen de corruptie, de sterke prijsstijgin gen, de voedselschaarste en het grote aantal werklozen. Verder eisen zij her vormingen in het onderwijsstelsel. In totaal zijn tot dusver 17 personen om het leven gekomen, van wie het meren deel door kogels van de politie. Het wetsontwerp inzake de autono mie, dat de Koerden nu volgens Bagdad moeten aanvaarden, voor ziet dan ook in decentralisatie „in alle regio’s van de republiek waar de meerderheid van de bevolking Koerdisch is”. Die bepaling is in de ogen van Barzani en zijn volgelin gen weinig meer dan bedrog: in januari 1971 beschuldigde Barzani de regering in Bagdad er al van Arabieren over te plaatsen naar Kirkoek. De indeling van de regio’s wordt door Bagdad uiteraard aan de bevolkingssituatie „aangepast”. Nadat de regering van Irak in 1972 en vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie had gesloten, waardoor ze sterker kwam te staan om de (PC te nationaliseren, besloot Bar zani openlijk op de Amerikaanse kaart te spelen. Vorig jaar veroor deelde de Koerdenleider, die in september 1971 opnieuw ontsnapte aan de zoveelste aanslag op zijn leven (volgens hem uitgevoerd dooi de geheime dienst van Irak), de nationalisatie van IPC. Hij voegde er aan toe dat hij in ruil voor wapens een Amerikaanse oliemaat schappij de oliebronnen van Kir koek zou laten exploiteren. Barzani heeft al vele jaren lang Kir koek opgeëist als onderdeel van Koerdistan. En, wat meer is, volle dige zeggenschap geëist over de exploitatie van de olievelden, die zich over zo’n 200 kilometer precies in het grensgebied tussen Koerden en Arabieren uitstrekken. Voor de Baath-leiders in Bagdad, of voor welke Irakese regering dan ook, is toegeven aan deze eis van In de gelederen van de conservatieve Lagerhuisfractie is ontevredenheid ontstaan over het leiderschap van Edward Heath, na het fiasco van de motie van zijn conservatieven tegen het loonbeleid van de Labour-rege- ring. De motie werd ingetrokken na- Deze Republikein uit New York heeft op een persconferentie verklaard, dat door, aftreden het aanklagen van Nixon blikeinse partij en een proces door de Senaat, dat slechts de crisis in de Verenigde Staten veroor zaakt door het-’Watergate-schandaal zou verergeren, zouden kunnen worden ver meden. Senator Buckley, de eerste conserva tieve Republikein die aandingt op Nixons aftreden, zei, dat vrijwillig aftre den van Nixon de „enige manier is, maar dan ook de enige, om de crisis te bezweren en de Verenigde Staten uit het Watergate-moeras te trekken”. Senator Buckley vertolkt de groeiende ongedurigheid onder de Republikeinen, die vrezen, dat de Watergate-affaire grootscheepse nederlagen bij de Verkie zingen in november voor het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden met „Als volgens ervaringscijfers 80 per cent van het personeel mee-verhuist, dan wordt in het vestigingsgebied 20 procent werkgelegenheid geschapen”, zegt de fractie in een gisteren uitgege ven verklaring. Het spreidingsbeleid van het kabinet noemen de PSP’ers „een noodsprong in het duister”. Volgens de fractie moet wel aan spreiding van rijksdiensten ge daan worden, maar rijksdiensten moeten volgens haar daar komen waar ze opti maal van nut kunnen zijn. Regionale diensten moeten in de regio zitten en landelijke diensten moeten bij elkaar in een centrale vestigingsplaats worden bij eengebracht, zegt de verklaring. Hoe de wapens zouden moeten wor den aangevoerd, liet Barzani ook weten: via Israel of Iran. Er hoeft niet aan getwijfeld te worden dat de sjah van Iran, die al jaren de grootste vijand van 'de Baathlsten is, Barzani met wapens steunt, of ze althans naar Barzani laat trans porteren zonder een strobreed in de weg te leggen. De burgeroorlog verzwakt immers Irak en de militante regering in Bagdad. De schietpartijen in de grensgebieden tussen Irak en Iran van de laatste maanden zullen niet vreemd zijn aan de weer opnieuw opgelaaide strijd in Irak tussen Koerden en Arabieren. De strijd tussen het Iraakse leger en de Koerdische guerrilla’s van gene raal Barzani komt vrijwel precies vier jaar na ondertekening (op 11 maart 1970) van een overeenkomst tussen de Koerden en de regering in Bagdad, die een einde maakte aan een bloedige burgeroorlog, die negen jaar had geduurd. Het belangrijkste van de vijftien punten tellende overeenkomst was de erkenning door de regering in Bagdad van de „nationale rechten” van de Koerden en hun recht „op autonomie binnen het kader van de eenheid van de Irakese republiek”. Binnen vier jaar, zo werd verder bepaald, zou de autonomie van de Koerden, die in het noorden van het land wonen, worden geregeld. Het autonomieplan van de militante Baath-regering in Bagdad, waarin de Koerdische leiders nu binnen kort moeten toestemmen, wijkt op essentiële punten af van de wensen van Barzani, die in feite de een heidsstaat gewijzigd wil zien in een federatieve staatsvorm met een in verregaande mate onafhankelijk Koerdistan en het overige Arabi sche deel van Irak. Het zou naïef zijn om te veronder stellen dat dit algemeen belang de enige motivering bij het verhinderen van een regeringscrisis was. Labour wil natuurlijk aan het be wind blijven. Daarom moest de ui- terst-linkse minister van Werkver schaffing Michael Foot tot zijn erger nis een aan een loonstop gelijke rege ringscontrole op loonsverhogingen aankondigen. Het was in feite een voortzetting van de loonpolitiek van de vorige regering. De vakbonden willen Labour in het Twee waarnemers van de Verenigde Naties zijn gisteren gewond geraakt bij een nieuwe Israelisch-Syrische schiet partij in de heuvels van Golan. PARIJS. (AFP) In Frankrijk neemt de sociale onrust toe. Zowel bij de overheid en de genationaliseerde bedrij ven als in de particuliere ondernemingen worden de looneisen omvangrijken. In talrijke gevallen zijn de onderhandelin- sen vastgelopen. Dit is (bijvoorbeeld) het geval bij de gas- en elektriciteitsbedrijven waar de directies weigeren uit te gaan boven de nu van kracht zijnde normen. Bijgevolg heeft het onder communistische leiding staande vakverbond CGT zijn leden op geroepen morgen wisselstakingen te houden. Waarschijnlijk zullen de socia listische en de christen-democratische vakcentrales na overleg met hun achter ban het voorbeeld volgen. De stakingsbeweging in de bankwereld breidt zich uit tot de postgiro en de postspaarbank. Daar staakte men van- M waarbij in Parijs en andere grote *eden betogingen werden gehouden. Nu de Liberalen duidelijk te ken nen gegeven hebben dat zij dichter bij de Conservatieven staan ook zij onthielden zich van een stemming kan Wilson ook weinig hulp ver wachten van de andere splinterpartij en. De zeven Schotse nationalisten in het Lagerhuis stemden zelfs tegen het regeringsbeleid. Op het ogenblik heeft het gezond verstand in het Lagerhuis gezege vierd. Maar hoe lang zal het nog duren voordat de oude partij-vijand schap weer oplaait? Een ding is ze ker: het laatste wat het gehavende Engeland nu nodig heeft is politiek gekibbel. LISSABON (DPA). De chef van de Portugese militaire academie, generaal Amaro Romao, is van zijn functie ont heven. Dit is gisteren van goed ingelich te zijde vernomen. In het gebouw van de academie in Lissabon hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag officieren vergaderd. Die bijeenkomst is door de republikeinse garde uiteengejaagd. De bijeengekomen officieren zouden aanhangers zijn ge weest van de ontslagen generaal Antonio de Spinola. Luitenant-Kolonel Almeida Bruno, de onderdirecteur van de Portugese militai re academie, blijkt zich bij de militaire politie te hebben gemeld. Aanvankelijk was gemeld dat hij was gearresteerd. begonnen. Onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel, tekent hierbij aan: de bedoe lingen die de Syriërs hebben met de dagelijkse artilleriebombardementen aan de Israelisch-Syrische bestandslijn wor den in Israëlische militaire kringen in de eerste plaats als van politieke aard ge zien. De Syriërs willen de spanning op voeren, zodat Amerika en de Sovjet- Unie een regeling zullen afdwingen die gunstiger is dan zij onder de huidige omstandigheden kunnen bereiken. log. Tijdens het debat in de Eerste-Kamer over ontwikkelingssamenwerking zei de heer Koopman ook verhoging van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan In dia, Pakistan en Bangladesj noodzakelijk te achten. Daarnaast bepleitte hij herzie ning van internationale grondstoffenak koorden om de speculatie in grondstof fen, zoals cacao, aan banden te leggen en een groter deel van de toegevoegde waarde in de ontwikkelingslanden te laten. CHU-woordvoerder Piket vroeg minis ter Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) na ’n uitvoerig betoog om de verzekering dat de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen geen militaire steun van Nederland zul len krijgen. Ondanks aandringen van minister Pronk en de heer Nederhorst (PvdA) kon de heer Piket evenwel niet de bronnen noemen waar hij uit had gelezen dat minister Pronk militaire steun zou overwegen. De Syriërs schijnen met deze strategie succes te hebben. Kissinger is bevreesd voor het uitbreken van een nieuwe oor- Deze zou in principe dan wel een lokaal karakter hebben, maar dat zijn dingen die je niet in de hand hebt. Dat Egypte zich in zo’n nieuwe oorlog zou mengen, is niet Waarschijnlijk, maar Ook niet zeker. Hetzelfde geldt voor Jorda nië, zij het dat Jordaanse deelneming wel waarschijnlijk is. Allemaal redenen voor Kissinger om zo spoedig mogelijk de gemoederen tot bedaren te brengen, waarbij Israel moet betalen. Dat is het directe doel van Kissingers reis naar Moskou, want, voor een rege ling tussen Syrië en Israel heeft hij de zich zou kunnen brengen. In november worden overigens ook verkiezingen ge houden voor een derde van de Senaat en voor vele plaatselijke functies. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat senator Buckley’s stap van bijzondere betekenis is, omdat velen het gevoel hebben, dat het belangrijk is voor Nixon de rechtervleugel van zijn Repu- T~”i:j zijn bolwérk van steun achter zich te houden om de Watergate-crisis te overleven. s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3