Mogelijkheden in IJmuiden voor ondergrondse actie blijven Herinnering aan de verkiezingen Jongen viel uit raam van school 1 Aan Plein 1945 groeide de NMB uit tot een forse bankinstelling 1 17.95 UNI DENIM 13.95 TERLENKA DENIM 15.95 BLUE JEANS bedrukt met bloemetjes voor broekpakken 140 cm breed, per meter INGRIJPENDE VERBOUWING VERGDE VEEL TIJD N Nieuwe vereniging van winkeliers treiter Deense vissers klagen over Nederlandse 1 '■7-7- - .7- liil IJMUIDER COURANT WOENSDAG 20 MAART 19 74 door Ton Kors jr. Interne discussie w Speciale aanbieding: UW SPECIAALZAAK VOOR EXCLUSIEVE MODESTOFFEN I ■i kopenhagen. en door de publicatie dat bij Hoogovens ondergrondse cellen waren ge vormd. Of deze bedrijven nu opgelucht adem moeten halen, blijft een moeilijke vraag. Leden van wie wordt aangenomen dat zij niet bij de politie bekend zijn, blijven hun acties voortzetten. Alleen het officiële etiket „Rode Jeugd” is verdwenen en zullen nooit meer acties onder deze naam gevoerd kunnen worden. IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden van de Rode Jeugd bestaat niet meer. Vorige week werd door het landelijk bestuur medegedeeld dat de Rode Jeugd als legale politieke organisatie was opgeheven, waarmee ac ties uit naam van deze groepering tot het verleden behoren. In IJmuiden is deze beslissing bij de afdelingsleden niet hard aangekomen. Ook hier was intern een discussie over het voortbestaan op gang gekomen. Plaatse lijk kreeg de Rode Jeugd bekendheid door acties onder meer bij Vermande W b Gewelddadige acties Politie maakte voortbestaan van de Rode Jeugd onmogelijk rs) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE I LANGE NIEUWSTRAAT 471 IJMUIDEN voor pakken, in 4 kleuren, 140 cm breed, per meter 140 cm breed, per meter SJOUWERMAN STOFFEN •ï- van uist 10e- een smt. emt vaarts- flessen satoren voor- en 9.30 worden id voor king een- ader hou- i de zeer Tevoren had de jongen ruzie gehad met een medescholier. De jongens zaten elkaar achterna, waarna het slachtoffer in angst een klaslokaal op de eerste verdieping in vluchtte en op de venster bank ging zitten. Plotseling verloor hij zijn evenwicht en viel van vijf meter hoogte in een bak met zand. gano gekomen, over onze maatschappij, de rol die kapitalistische maatschappijen zoals Philips en Shell daarin spelen. In een van de eerste winkels welke na de oorlog in IJmuiden werden gebouwd vestigde zich op 16 december 1946 de NMB officieel en wel aan de Ooster- duinweg. Voor het pand de dienstfietsen waarover men de beschikking had. ken, om iten. het j zo i de Slof i de ti 11 deinere le we- :ht. De t even- mslotte ius X- rgische „SOS." e Vas- an het dag 23 „Wel- •kt” in tan. ciële ge- het .te ffer- bij de bank in Haarlem werkzaam was zijn directie om in IJmuiden te mogen beginnen. Hij kreeg het fiat hierover en trok in een van de eerste na de oorlog in IJmuiden gebouwde winkeltjes aan de O'osterduinweg. Met twee man personeel. Thans zijn er 35 personeelsleden aanwe zig en twee directeuren, daar de heer van der Kroft met zijn 43 dienstjaren assistentie heeft gekregen van de heer C. W. Harlaar, die op 34 dienstjaren kan bogen. Waarom is deze beslissing genomen? Het landelijk bestuur is van mening dat de organisatie door bepaalde regerings maatregelen nauwelijks op normale wij ze kan functioneren. Ze wordt de vor ming van „scherpschuttersbrigades d ie de opdracht hebben te doden,” als sterk belemmerend ervaren, evenals de instel ling van een „Centrale Recherche Infor matiedienst voor zogenoemde ideologi sche criminaliteit”. Hij zegt dat de afdeling IJmuiden het afgelopen jaar weinig van zich heeft laten horen doordat intern zwaar gedis cussieerd is over het voortbestaan. Ook is het bij Hoogovens nooit tot harde acties gekomen omdat de celLn onder ling verdeeld waren. Enkele van deze groepen zijn inmiddels verdwenen. Hij zegt dat er nog genoeg oud-leden van de Rode Jeugd bij Hoogovens werken die in gel- teer in elen r op zijn reid ge- ne- Cruise. Donderdag 21 maart is er om 14 uur weer een bijeenkomst voor de leden van de afdeling Velsen-IJmui- den van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Petrazaal aan de Spaarnestraat. Hiervoor zal de heer H. van Goor een met dia’s geïllustreerde lezing houden over „The viking saga cruise”, een vakantiecruis met het passa giersschip „Nieuw Amsterdam” van New York naar de Scandinavishhe landen. Een woordvoerder van de IJmuidense afdeling zegt over de steeds sterker wor dende politionele dreiging: „Vooral onze mensen die bij de politie bekend stonden als leden van de Rode Jeugd kregen het steeds moeilijker. Als er maar iets ge beurde, werden zij geconfronteerd met invallen thuis. Er werden telefoons afge luisterd, onze contacten met bijvoorbeeld het Griekse verzet werden steeds moei lijker, waardoor ook die groepering in gevaar kwam. Verder hebben we gezien wat er bijvoorbeeld in Duitsland met de Nu echter beschikt men over een fors bankgebouw, dat zijn bezoekers in een fraaie hal ontvangt en dat verder wel statig, doch beslist niet overdadig of luxe is ingericht Een schrille tegenstel ling tot de eerste na-oorlogse vestiging in het winkeltje in de Oosterduinweg dat in 1946 werd betrokken. Al ver voor de oorlog was er een soort van vestiging van de NMB, namelijk: dankzij de make laar Bontebal, die een agentschap van deze bank had in de Kalverstraat welke in 1936 werd geliquideerd omdat er geen emplooi voor was- Wel bleef er een spaaragentschap, dat in handen was van de familie Verhoog. Tot 1946. In dat jaar namelijk verzocht de heer J. J. M. van der Kroft, de huidige directeur die toen sche hervorming alleen door geweld op gang gebracht kan worden. Bovendien kunnen gewelddadige acties alleen maar uitgevoerd worden als de bevolking daar achter gaat staan. Toch vraag ik me af wat de mensen zouden zeggen als er een kantoorcomplex zou worden opgeblazen van een groot Amerikaans concern. Vol gens mij zullen de mensen daar niet rauwig om zijn. In feite hebben de Rotterdamse havenarbeiders toch ook met hun vuisten afgerekend met de koppelbazen daar. En dat is nog maar één voorbeeld.” „Ik weet niet of de bedrijver, in de IJmond nu opgelucht adem kunnen ha len. Officieel bestaat de Rode Jeugd niet meer, de bij de politie bekende kopstuk ken zullen wel overgaan naar de legale Rode Hulp-organisatie, maar het onder grondse verzet waarvan de leden abso luut niet bij de politie geregistreerd staan, blijft en bij acties zal het des te moeilijker zijn dit verzet te onderdruk ken". IJMUIDEN. Door het ontsteken van een aantal suggestieve lichtbakens zal burgemeester drs. J. Reehorst vrijdag het nieuwe bankgebouw van de Neder landse Middenstandsbank aan Plein 1945 officieel in gebruik stellen. De NMB be schikt dan over een ruimte van duizend I vierkante meter nuttige oppervlakte, te gen vierhonderd daarvóór. De verbou wing is er een geest met een zeer lange adem, doordat men toen alle tekeningen voor een verbouwing gereed waren, plotseling in de gelegenheid werd gesteld een naastliggend pand erbij te kopen. Daardoor moest alles worden gewijzigd wat men voornemens was te gaan doen. IJMUIDEN. Een 13-jarige leerling van de Vissering scholengemeenschap aan de Briniostraat is dinsdagmiddag omstreeks kwart voor twee uit een raam van een klaslokaal op de eerste verdie ping gevallen en met een vermoedelijk gebroken enkel naar het Zeewegzieken- huis overgebracht. Vrouwenbond-N.V.V. In samenwer king met het Vrouwencontact in de P.v.d.A heeft de Vrouwenbond-N.V.V. voor hedenavond in gebouw „Velser- duin” aan het Velserduinplein een bij eenkomst georganiseerd, waar om 20 uur een aanvang mee zal worden gemaakt- Het onderwerp van deze avond is „De vrouw en de sociale verzekeringen” dat door mevrouw N. van der Bor-Lafeber uit Woerden zal worden behandeld. Er is daarna ruimschoots gelegenheid voor discussie en het stellen van vragen. opheffing zijn naam niet noemen, dit uit „veiligheidsredenen”): „Het is natuurlijk hee wat anders als je bepaalde harde acties voert om zoals wij dat willen een socialistische maatschappij te vestigen waarin iedereen gelijk is, dan dat je met behulp van een politieapparaat een kapi talistisch stelsel handhaaft. Zo blijven de mensen met geld de macht behouden en kan het ook weer in ons eigen land voorkomen dat straks vijftigduizend bouwvakkers op straat staan, hoewel er nog steeds woningnood is”. Zelf ervaart hij de opheffing zowel posi tief als negatief. „Positief omdat ’n zware belasting van dreiging van je af valt; negatief omdat er toch iets van jezelf verdwijnt. Ik ben vanaf 1966 voor de Rode Jeugd actief geweest en dat is een belangrijk deel van je leven geworden. Aan de ndere kant zijn we weer ont- zet+°nd blij dat de Rode Jeugd veel heeft losgemaakt. Door de aanslag op het Evoluon enkele jaren geleden is bijvoorbeeld een belangrijke discussie op VELSEN. Door de gemeente Velsen wordt eraan herinnerd dat alle stemge rechtigde burgers nu voor de verkiezin gen van de Provinciale Staten op woens dag 27 maart een oproep moeten hebben ontvangen. Zo nodig kunnen zij daar voor van hun werk verzuimen. Op iede re werkgever rust namelijk de verplich ting de kiesgerechtigde werknemers in de gelegenheid te stellen aan de verkie zing deel te nemen, wanneer zij niet buiten diensttijd kunnen stemmen. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van kiezers, die buiten hun woonplaats wer ken en om aan de stemming deel te nemen langer dan twee achtereenvol gende uren afwezig zouden zijn. i Zonder het aanzien van de winkelgalerij aan Plein 1945 aan te tasten is het ge bouw van de Nederlandse Middenstands bank uitgebreid en heeft het intern een ver doorgevoerde piodernisering onder gaan. L. W< zien ook dat andere groeperingen onze denkbeelden hebben overgenomen. Toen we hier jaren geleden de kreet „Jeugdloon is diefstal” op de muren kalkten, veroorzaakte dat verontwaardi ging. Moet je nu eens kijken, hoe ande ren daar achter zijn gaan staan". Benelux geaccrediteerde visserij-consul in Brussel de klachten ter kennis ge bracht van de Nederlandse visserij-auto riteiten, in de vorm van een verzoek om inlichtingen. Tevens heeft het Deense ministerie sen schets van de belangrijkste Deense visvangstgebieden in het zuidelijk deel van de Noordzee en een beschrijving van de Deense visvangstinstallaties ge stuurd. Denemarken stelt voor een Deens-Nederlandse commissie voor ..be middeling in visserij-geschillen” te vor men. Denemarken en België hebben al een dergelijke commissie. -■ - KOPENHAGEN. Deense vissers klagen erover dat Nederlandse trailers in de Noordzee herhaaldelijk Deense netten kapot varen. Het Deense ministe rie van Visserij heeft via zijn bij de IJMUIDEN. De winkeliersvereni gingen van de Lange Nieuwstraat, Plein ’45 en het Marktplein zijn dinsdagavond tijdens een gezamenlijke ledenvergade ring samengesmolten tot een nieuwe or ganisatie: de Vereniging Stadscentrum IJmuiden. De vereniging stelt zich ten doel de belangen van de winkeliers in IJmuiden, speciaal die in het stadscen trum, te behartigen. In december werden de eerste contac ten gelegd die er toe hebben geleid dat enkele maanden later tot een fusie kon worden overgegaan. De vereniging stelt momenteel zo’n vijftig leden. Nieuw gekozen voorzitter en mede oprichter A. Niemeijer stelde dat door dit samengaan de positie van de winke liers aanzienlijk verbeterd is, met name op het punt van onderhandelingen. Ook financieel zal volgens hem een betere basis ontstaan, niet alleen door de hef fing van contributies, maar ook door het vragen van zogenoemde entreegelden, wanneer winkeliers lid worden. Hij kon digde aan dat binnenkort voor de notaris een speciale oprichtingsacte zal worden verleend. Verder werd aangekondigd dat over enige tijd als eerste actie een speciale koopavond voor invaliden gehouden zal worden. Ten behoeve van kiezers in de polder gebieden, die niet per fiets of ander vervoermiddel naar stembureau no. 4 (het oude raadhuis in het dorp Velsen) kunnen gaan zal een autobus beschik baar zijn. Deze autobus zal op de dag van de verkiezing om ongeveer 2 uur en om ongeveer 6 uur ’s middags rijden vanaf het vertrekpunt bij het vroegere café Siewertsen, langs Amsterdamseweg (richting IJmuiden), Buitenhuizerweg, langs Zijkanaal C. Veerweg, Spaarndam- merweg (halverwege terug), Genieweg, Zijkanaal B-weg en terug, Amsterdam seweg, Velsen-Zuid. Baader-Meinhofgroep en in Engeland me de Angly Brigade zijn gebeurd. Volledig opgerold, de leden achter de tralies. Het werd eenvoudig te gevaar lijk”. Het landelijk bestuur zegt dit wat anders en vindt dat door deze ontwikke ling de democratie in het bijzonder de persoonlijke vrijheid van een ieder en speciaal van de leden in gevaar wordt gebracht. Zij zegt verder dat de Rode Jei gd weigert om onder deze omstandig heden langer vrijwillig als schietschijf of proefterrein te dienen voor een opko mend fascisme. In het gebouw, dat drie panden omvat is qua inrichting en outillage een ruimte gecreëerd welke op het punt van klan tenservice en veiligheid in alle opzichten voldoet aan de eisen van de tijd. Er is een beveiligde kassierbox met aan weers zijden de in marmer uitgevoerde balie, waarvan die voor de reisreservering is voorzien van een zitje. Een vernuftig ingebouwd tele-chequesysteem waar borgt een vlotte afhandeling van het geldverkeer terwijl een nachtkluis in stallatie met teruggeefautomaat de cli ënten buiten kantoortijd ten dienste staat. Verder zijn er in het gebouw diverse spreekkamers. Een niet weg te denken element, want meer en meer gaat het accent in de richting van advie zen vragen en geven waarvoor men dan graag binnen vier muren een vertrou welijk gesprek wenst te voeren. En voor die begeleiding van de cliënt is bij de NMB zorg gedragen. Na de opening vrij dag, zal ’s avonds de IJmuider Harmo nie op Plein 1945 een show geven. De volgende dag is er van 11 tot 16 uur Open Huis en die dag trekt Soli Deo Gloria uit Santpoort door de gemeente. Op de vraag waarom de Rod Jeugd bezwaar ;eft tegen speciale brigades en recherchediensten, vooral wanneer deze groep op eenzelfde manier te werk gaat en bijvoorbeeld gebruik maakt van ge welddadige acties, antwoordt de IJmui dense woordvoerder (hij wil ondanks de Beide directeuren hebber er voor ge waakt, dat bij de nieuwbouw afbreuk zou worden gedaan aan het exterieur van de bestaande winkel galerij aan Plein 1945. de toekomst individueel en ondergronds nieuwe cellen zullen vormen. Acties sluit hij niet uit, maar deze zullen dan niet meer onder de naam van Rode Jeugd gevoerd kunnen worden. Hij verwacht dat de meeste kopstuk ken van de opgeheven organisatie zich zullen aansluiten bij de nieuwe „Rode Hulp”. Deze in januari opgerichte groep wil „solidariteit organiseren met pro gressieve activisten die door hun activi teiten tegen de kapitalistische maat schappij in conflict komen of dreigen te komen met de machtsapparaten van de ze maatschappij” Solidariteit moet in dit geval gezien worden in de „verdedigen de” sfeer, dus in de vorm van hulp. In IJmuiden is nog geen afdeling van Rode Hulp. „Door legale actie zoals demonstraties, juridische, economische en morele steun aan activisten wil Rode Hulp bij de mensen een discussie op gang brengen en hen proberen duidelijk te maken dat een werkelijk revolutionaire, socialisti- w INöSC 7 5

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5