Fellini belicht zijn vooroorlogse jaren AMARCORD: GROTESKE EN ABSURDE A UTOBIOGRAFIE Subsidie voor Podium s z n ft J i DE EÊUKEnHDE r’fiïin s I Een occasion koop je bh* Kamsteeg Knappe dialogen moeten „Drijfanker bij Centrum nog tot leven wekken Hy p/KRAÖf z z A PARADE ft ft 2 .1 2 A Waar de waard zijn Dure bijbel geveild I A 1 n Z n Z n Z X IH gasten waarlijk verwent 19 7 4 21 2 2 MAART V R U D A G Filmmuseum Poli tiedrama’s Vrolijke porno ,-ï lil A A ER IS WEER een nieuwe film van Federico Fellini op komst en dat betekent hoe dan ook een gebeurtenis in de bioscoopwe reld, vooral na een weinig op windend seizoen als we nu achter de rug hebben. Fellini is geen veelfilmer. Een jaar geleden kwam zijn „Roma” uit en vier jaar daarvoor „Satyricon” en dan moeten we terug tot 1965 voor de première van „Giulietta van de Geesten”. R Nachtvoorstellingen drie bedrijven passen op de plaats van e. a. whitehead L. ADVERTENTIE HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE Julianalaan 295. I r Vondelweg 540 - Tel. 0 23 - 37 98 00. Telefoon 0 23 - 31 93 49, Haarlem AMSTERDAM (ANP). Bij het anti quariaat Van Gendt te Amsterdam is op een boek- en prentenveiling een polyglot bijbel in zes folio delen verkocht voor een bedrag van 28.000. De bijbel was gedrukt dn de jaren 1514 tot 1517 en verscheen in 1522 te Alcala in Spanje. Een onzinnig verhaaltje levert de goedkope aanleiding om het hele pro gramma van erotische genoegens, met tweeën, drieën of in z’n eentje af te deleeuwse decor dat hier beter had gepast misschien wat eentonig gaan werken. Wie van wat boerse en rau we verhalen houdt, waarin de annale grappen niet vergeten worden, weet waar hij terecht k'an. Eerder had de minister besloten Podi um geen continue gezelschapssubsidie te geven, maar te onderzoeken of hij a 1 langer bestaande plannen om vrije pro- Als een Arrabal’s „Als een dol paard” (J’irai comme un Cheval fou). z RESTAURANT OEG STGEEST - TELEFOON 01710-53188 Aangesloten bij de DIKKER THIJS Groep allang gefascineerd heeft, staat hem toe haar op te tillen op basis van een soort weddenschap en laat hem daarna tussen haar voluptueuze bor sten uitblazen van de inspanning, de eerste sneeuw valt en er is de zee en het strand, huiselijke onenigheden en ziekte. Ook in zijn nieuwste film is, zij het op minder overdadige wijze die hang naar het absurde aanwezig, al is ook nu weer sprake van een mateloze fantasie en een tegen het groteske leunende kijk op mensen en situaties. Roma The Movies brengt de al links en rechts op festivals gedraaide Zwitser se film „La Salamandre” van Alain Tanner. Een „intellectuele” film, zoals Eric Rohmer ze maakt, weinig actie, veel bedoelingen onder een uiterlijk trage handeling en veel interpretatie mogelijkheden. Twee schrijvers zijn bezig een script te schrijven voor een t.v.-uitzending over een ware gebeur tenis. Pierre gaat met een tape-recor der de realiteit te lijf, Paul schrijft ondertussen vanuit de bekende feiten een fictief verhaal dat de oorspronke lijke gebeurtenissen misschien bena- In The Movies, verdeeld over diverse nachten en twee bioscopen: „Mama Roma” en „Accatone”, beide van Pa solini en „Themroc” de veelal bespro ken „alternatieve” film met Piccoli. „The ruling Class” met Peter O’ Toole is in Alhambra 2 en Cinétol geeft als „Wakkerblijverties de eer ste helft van de week Junior Bon- WOENSDAG 27 maart brengt het Filmmuseum (nog altijd in de aula van het Stedelijk Museum) een Pool- se film uit 1966, „De code” van Woj ciech Has over de desillusies van een oud man die na 20 jaar afwezigheid terugkomt in Polen 'en niets meer herkent van vroeger. Zelfs zijn fami lie is hem vreemd. Op donderdag komt een groots opgezette Oost- Duits-Russische co-produktie aan de orde die het leven van de Spaanse schilder Goya behandelt. Regisseur Konrad Wolf heeft zich enigszins vertild aan dit moeilijke onderwerp en er een moeizaam en erg Duits- aandoende levensbeschrijving van ge maakt, daarbij zich baserend op de biografische roman van Lion Feucht wanger. MET „PRENEZ LA QUEUE", die tegelijk in Cinétol en Parisien gaat, is een vrolijk stukje pornografie in de Amsterdamse bioscoopagenda binnen gedrongen, die door Jean-Francois Davy officieel gemaakt is, maar ove rigens door iedereen gemaakt zou kun nen zijn, door iedereen wie het lukt voldoende dames en heren bijeen te krijgen die er geen bezwaar tegen hebben, zich in alle standen en alle situaties te laten fotograferen. wacht, krijgt meer dan hij zich in zijn stoutste ogenblikken had kunnen dromen, compleet met alle gesteun, genotskreten en hoofden met hijgen de monden die extatisch heen en weer bewegen op het kussen. Wat wredere erotiek levert „On tuchtige vertellingen" in Nöggerath die door Pier Paolo Pasolini zijn bedacht maar door zijn leerling Ser gio Citti zijn verfilmd. De film is overigens toch helemaal in de lijn gebleven van Pasolini’s „Decamerone” en „Canterbury Tales”, al speelt deze versie omstreeks 1800. De daarmee overgesiagen eeuwen hebben overigens geen verandering gebracht in de hypocrisie van de hogere standen die zich alles mogen permitteren, maar twee vrolijke schelmen die alleen maar een graan tje willen meepikken van de over vloed der rijken, ter dood veroorde len. De oude Paus eet zich dood, de pastoor verleidt zijn biechtelingen, de bedrogen hertog sluit zijn hoerige vrouw in een kerker en snijdt voor haar ogen zijn genitaliën af, de schaapherder houdt het met zijn lie- ga-inspecteur, die officieel op vakan tie was, ontdekken en een verslaafde aan cocaïne krijgt ze enig houvast en ontwikkeld zich de langzame ontdek ker van de dader. De oorspronkelijke titel luidt „The laughing Policeman” en dat slaat op de onbewogen en zwijgzame inspecteur van Walter Matthau, die, zoals gebruikelijk in de politiefilm van het ogenblik, zijn baan een rotvak vindt en met spaar zame cynische conversatie zijn be staan wat opvrolijkt. DEN HAAG (ANP). Minister Van Doorn van CRM heeft toneelgroep Podi um voor het seizoen 1974-75 een subsidie toegekend van maximaal 280.000 gulden. De produktiesubsidie geldt uitsluitend voor het komende seizoen en moet ge zien worden in het perspectief van een nog te ontwerpen subsidieregeling voor vrije produkties, aldus het ministerie van CRM. dukties te subsidiëren versneld kon uit voeren. Het nu toegekende subsidiebedrag is gebaseerd op een vooraf bepaald aantal produkties en voorstellingen, die lande lijk gespreid uitgevoerd zullen moeten worden. Bij de vaststelling van het be drag is nog geen rekening gehouden met de algemene loonmaatregel na 1 januari, aldus het ministerie. Giuseppe Rotunno zorgde weer voor perfect camerawerk en de regis seur bedacht (of herinnerde zich) op nieuw zoveel bizarre verhalen uit zijn jeugd dat men geamuseerd en ge boeid toe blijft kijken naar een ver tederend en geestig stuk autobio grafie of hoe men het noemen wil. De zware moeder-vrouw, die hier als gruttersvrouw in „Amarcord" haar weelderige charme tevoorschijn haalt, ontbreekt in geen van Fellini’s films. Uit al die ingrediënten bouwt Felli ni de film die hij „Ik herinner” noemde, een chaotische film, zoals we inmiddels van hem zijn gewend, een film ook vol heimwee naar de tijd dat alles nog licht en overkomelijk scheen, niet zo serieus genomen werd en voor een vijftienjarige ongekende mogelijkheden en toekomstdromen bevatte. Danilo Donati die in ’69 een Oscar kreeg voor zijn aankleding van Zeffirelli’s „Romeo en Julia”, heeft tijd en sfeer goed getroffen in een immens decor (dat op Rimini zou kunnen lijken) en door de iets ouder wetse kleding. HAARLEM Wachten op Bob in „Drijfanker” van E. A. White- head de „lijfschrijver” sinds „Kwartet” en „Alpha-Beta” van de toneelgroep Centrum. Gister avond is het in de vertaling van J. Bernlef in de Stadsschouwburg in wereldpremière gegaan. Wachten dus op Bob door twee vrienden en twee vriendinnen. Hij komt de vol gende ochtend na een „bange nacht” niet aan, wel zijn lege motor- jol. Bobs afwezigheid is de door de auteur gecreëerde kans om de vele spanningen tussen de vier wachten den in puntige dialogen voor het publiek te exposeren. De handeling bestaat verder drie bedrijven lang uit passen op de plaats: het einde van een havenhoofd in zee met een hekje en een verrekijker. Een om geving symbolisch bijna even leeg als de hoofden van Whiteheads to- nppififfiiren zoals hij die gewoon- liil- tn+ ^op’Ioos leven brengt. Het verschijnen van het meisje dat de centrale figuur is in het door het tweetal behandelde drama, veroor zaakt problemen die het afmaken van het script twijfelachtig maakt. Een ingenieuze „plot” met als zeldzame attractie dat hier sprake is van een Zwitserse film die zich al op dit hoge niveau bevindt, maken „La Salaman dre tot een film die veel aandacht verdient. mentarisch. Fellini filmt een reeks vage indrukken uit die tijd, onvolle dig en gekleurd, zoals herinneringen kunnen zijn, zonder reële figuren of scherp getekende portretten, maar bevolkt met impressies van mensen en situaties, zoals ze als residu van de werkelijkheid zijn achtergebleven in het geheugen, in het geheugen van een kritische, aan zijn eerste onzeker heden lijdende puber. De kerk, het gezag der ouderen, de onfeilbaarheid der leraren, alles wordt in twijfel ge trokken en zelfs een bezoek in loop pas avn de Duce aan het stadje wordt niet als imponerend ondergaan. Integendeel, in die hele vertoning, zoals verbeeld in „Amarcord” hekelt Fellini de pompeusheid en kruiperig heid van de notabelen en de domheid van het volgzame volk. Er is lente en het spook van de winter wordt op het marktplein ver brand, er lopen wonderlijke figuren door het stadje, een anti-fascistische kennis wordt opgepakt door de poli tie, de dikke gruttersvrouw die hem De filmer verbindt er overigens verder niet veel konsekwenties aan. Hij plaatst zo’n gebeuren in zijn tijd, als een korte onderbreking van de dagelijkse gang van zaken, een inter mezzo dat weer gauw vergeten wordt in de stroom van andere, meer be langrijke zaken voor een opgroeiende jongen die van alles aan zijn hoofd heeft. geloof je dan door de gelukkig vaak zacht gebruikte, maar soms ook heftig uitschietende stem. Zij toonde de volle dige beheersing van bijna het enige middel, dat de auteur zijn acteurs toe staat, de suggestie van een doorleefd woordgebruik. Karin Kilian kwam als Sylvia daar vaak niet aan toe. Sylvia is het naïeve meisje, dat uitsluitend driftmatig fun geert als een soort hulpsnol voor Ronnie en meent daaraan haar eerste echte liefde te beleven. Een zielige figuur, Een scène uit „Drijfanker" met v.l.n.r. Els van Rooden als Linda, Rutger Weem- hoff als Eddy, Karin Kilian als Sylvia en Elias van Zanden als Ronnie. IN „MC Q..GUNMAN NR. 1”, kan men John Wayne zien niet als wildwestheld, maar als een ontslagen politieagent die in z’n eentje een stelletje gangsters onschadelijk maakt. Geen origineel verhaal, maar Wayne als autorijdende „cop („Wayne on wheels” luidt dan ook de slagzin) mee te maken is natuurlijk wel een zeer aparte ervaring. (Cineac Dam rak) Een meer genuanceerd poutiedrama is in het Rembrandtsplein Theaer „De negende passagier” van Staart Rosenberg die al dadelijk zijn film krachtig inzet door een psychopati- sche moordenaar met een stengun de negen passagiers en de chauffeur van een bus dood te laten schieten. De onbestuurde bus komt tot stilstand. ontijdig ongesteld, ontijdig dronken en ontijdig opbiechtend dat ze op een auto- achterbank door de legendarische Bob als een vaginale kwispedoor is mis bruikt. Het bleef alles te vlak. Kortom, het is één doorlopend exposé van mensen aan het einde van een pier in zee: de vóór hun dodelijke vrijheid die ze niet aandurven; achter hen de enige weg terug, de smalle pier naar een puur materialistisch wereldbeeld. Het is ook, met nuanceringen, telkens weer hetzelfde beeld dat Whitehead zijn pu bliek voorzet, het grauwe leven van de burgerman met diens op vrienden en „geliefden” geprojecteerde zelfhaat- Nieuw is het allemaal niet, want het is in feite het „Huis Clos” van Sartre van een kwarteeuw terug, maar dan een toontje lager bij de grond gezongen. Zo’n situatie had Christiaan Nortier dan te regisseren. Eigenlijk uitsluitend tekstregie, De resultaten daarvan zullen mogelijk opbloeien als de première-zenu- wen eraf zijn en als de stemmen aan uitdrukkingskracht en nuancering heb ben gewonnen. Je kunt dit stuk bijna zonder tekstwijziging ook als hoorspel brengen. Als enige hulpmiddel is dan een foto in de radiogids nodig van het uiterst zakelijke en koele en daarom in dit geval goede decor van Cees Wolfrat, drie bedrijven lang dezelfde gestyleerd weergegeven muur van grauw basalt. JOHNNY GOT HIS GUN” komt als keuze van W. Wielek-Berg van „Trouw” in de „Nachten van de Filmcritici” die De Uitkijk organi seert Ronnie, Eddy. Sylvia en Linda staan allen in een beroerde relatie tot elkaar en tot Bob, die in een motorjol een zeearm is overgestoken en op wiens vergeefse aankomst allen wachten. Ron nie en Eddy zijn Bobs vrienden, Sylvia is diens geliefde en Linda weer de geliefde van Eddy. Op Linda na zijn allen gehuwd, zij het met anderen dan de figuren die hier model staan voor de fundamentele leegheid van „kleine be ambten”, die uitsluitend zwetsen over seks en zich daarbij bedrinken- Elias van Zanden maakte van Ronnie een naargeestig cynisme stond over te die in een te vlak en te hoog staccato een naargeedtig cynisme stond over te dragen. De dialoog verloor door deze spreektechniek een flink stuk aan waar de. Iets meer reliëf kreeg Eddy van Rut ger Weemhoff mee, overigens een wat dankbaarder te spelen figuur. Eddy tracht zijn leegheid te maskeren door te kletsen over zijn geloof en. zijn liefde voor vrouw en kinderen, terwijl ieder een voelt, dat hij kerk, vrouw, kinderen en zichzelf een rad voor de ogen draait. Maar ook hier weer een te weinig genu anceerde stem, die in feite een tekst als van Whitehead tegenwerkt. Els van Rooden deed het als Linda goed. Die heeft een onderkoeld huwelijk, is smoor verliefd op de in deze kring voor drankzuchtige seksheld versleten Bob Andersen. Ze doet alsof ze cynisch is, maar is in feite slaafs en toch dramatisch onderworpen aan wat ze als de „grote liefde” voelt. En dat alles Het waren de jaren dat Fellini die eens als scenarioschrijver van Rossel- lini( „Rome, open Stad”, „Païsa”) het neorealisme in de Italiaanse filmerij geëntameerd had en zelf tot en met „La dolce Vita” (’59) die stroming als regisseur trouw was gebleven, zijn draai nam naar de wereld van de droom, de verbeelding, van de visioe nen en de haast ongecontroleerde jeugdherinneringen. „81/?” („Otto e Mezzo”) uit ’63 was de eerste proeve van die ommekeer. IN ZEKERE ZIN kan men Fellini’s nieuwste film die „Amarcord” heet, een vervolg of, beter gezegd, een aanvulling op „Roma” noemen. „A- marcord” zou men kunnen vertalen met „Ik herinner” en „Roma” begint immers met een terugblik op de klei ne Federico die in Rimini (zijn ge boorteplaats) school gaat en met zijn klasje onder leiding van zijn geschie denisleraar de Rubicon oversteekt of wat er over is gebleven van de histo rische rivier. Verderop in die film zien we een 18-jarige Fellini om streeks 1940 (Fellini’s geboortedatum is 1920!) in Rome, de stad van zijn dromen arriveren en zijn eerste erva ringen met de grote, verwarrende metropool in oorlogstijd beleven- „Amarcord” behandelt eigenlijk de tussenliggende periode en brengt her inneringen van de opgroeiende filmer omstreeks 1935. Hij woont dan nog in Rimini, in een rumoerig gezin en heeft zo zijn eigen belevenissen met de mensen die hij toen al met scher pe blik in karikaturale vertekening moet hebben gezien. Zoals men weet begon Fellini zijn carrière in Rome als tekenaar van spotprenten en strips voor een popu lair blad en die voorliefde tot over drijving, spot en lichte vertekening heeft hem ook in zijn films nooit verlaten. „Amarcord” is dus in geen enkel opzicht een poging tot auto-biografie, daarvoor is de film te bizar, te frag- een revolutionair dichter en van de mannen die Goya het En als die waard een specia- J C? list is en zijn gasten ontvangt in een J, k ambiance die je in deze tijd nauwe lijks meer voor mogelijk houdt, dan bent u in De Beukenhof. cfr Waar u uw vrouw verrast, vrienden verbluft, zakenrelaties f tracteert, maar ook met uw familie onder elkaar kunt banketteren. En J toch tegen vaste vriendelijke prijzen. r Elke dag vanaf 10 uur open, ■t. -ook zondags- de moordenaar verdwijnt oven onop vallend als hij binnengekomen is en de politie staat voor een raadsel. Pas als ze onder de slachtoffers een colle- dert. Later zullen ze de beide scripts combineren tot wat zij denken dat de ideale visie op de werke’ijkheid za! worden. andere Spanje leren kennen, nadat hij zich teveel in hofkringen heeft laten fêteren, komt nog een ogenblik Ernst Busch op het doek. ner” van Sam Peckinpan en vervol gens „Le Mans” van Lee H. Katzin. In Kriterion. ’s nachts in het week end evenals overdag en 's avonds werken en zoveel gemakkelijk op gang te brengen hartstocht gaat op den duur bijzonder vervelend wer ken. Enfin, wie veel ontucht ver- vehngsdieren, het klinkt allemaal middeleeuwser dan het in de film in beeld komt, maar na „Decamerone” en „Canterbury Tales” was het mid- «ven wiceaos

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21