NVV noemt Landbouwprijzen heet vertrekpremie paardemiddel EEG-hangijzer Funderingen Dapperbuurt zeer slecht wielen Tandem op vier 4 Nu acties tegen HAL OUJARDIH Distributie te kort voor openbaar vervoer Schrijfproef niet in strijd met wet Pleidooi voor fonds ontwikkelingslanden Kritiek op Gruijters van gemeentebestuurders I knte4p@sitie s I I massief eiken Oisterwijk a DUJARDIN) vieux extra i p meubelenu •i meer woningen voor laagstbetaalden n y L Vrije toegang Compromis lijkt nog haalbaar Wettelijke pensioen- plicht is nog niet rond Oproep wereldwijde actie tegen Unilever TARIEFSVERHOGINGEN MOGEN NIET DOORGAAN Amerika en Zweden wisselen weer ambassadeurs uit 4 1 it HBM 24 VRIJDAG 22 1974 MAART 25 w. Compromis x: Van Agt over „Blijham”: JÜiiéérdtn* .nder'^j. ’4 I Sm** Nederlandse ambassadeur vroeg audiëntie met sjah VAN WENNEKER ROOSENDAAL i j t AMSTERDAM La te:- (Van onze correspondent) zou om Baltimore, in St. (Van onze correspondent) (Van onze parlementsredactie) lat een mgen crisis kwam juist op tijd om het overbo dige rapport van de commissie-Reinhoud op een zijspoor te zetten. L (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de gisteren door minister Gruijters van Volks-» huisvesting en Ruimtelijke Ordening belegde bijeenkomst met bestuurders van 59 gemeenten over de kortgeleden bekendgemaakte plannen om meer aandacht te besteden aan de woningbouw voor de laagstbetaalden zijn nogal kritische woorden gevallen over de manier, waarop de minister dat wil gaan doen. van en: ten De plannen komen in het kort hierop neer: DEN HAAG (ANP). Wegens politieke tegenstellingen over de uitvoeringsorga nisatie, hebben de besprekingen in de pensioencommissie van de Stichting van de arbeid over een wettelijke pensioen- plicht voor alle werknemers nog niet tot resultaten geleid, zo heeft drs. D. Cnos- sen, secretaris van het Nederlands chris telijk werkgeversverbond, blijkens het orgaan van dit verbond meegedeeld op een vergadering in Tiel. Minister Gruijters verklaarde dat op zijn departement hard wordt gewerkt aan een nota, waarin een visie op lange re termjjn zal worden gegeven. Een grapje van een Amerikaanse Volks wagendealer, die van twee kevers deze „limousine” bouwde. van van BRUSSEL. De EEG is onderweg naar een compromis over de landbouw prijzen. Negen bewindslieden zijn don derdag begonnen aan een marathonzit ting die mogelijk pas zaterdag of zelfs zondagmorgen zal aflopen. iek- PÜ- en WANDKASTEN BANKSTELLENoTAFELS STOF.LENoTV KASTEN DEKENKISTEN blU°‘- 0UJAR D1W Het georganiseerde personeel van de HAL heeft besloten nu actie te gaan voeren tegen de rederij. Waaruit die actie zal bestaan, hebben de bonden nog niet willen meedelen. De voorwaarden van de federatie van werknemersorgani saties in de zeevaart luiden: I De HAL zal geen Nederlanders en daarmee gelijkgestelde zeevarenden ver vangen, tenzij daarover met de organisa ties overeenstemming is bereikt. I Een aantal functionarissen zal met behoud van hun huidige gage door de HAL in andere functies tewerk worden gesteld. De funderingspalen van ca 75 percent van de woningen voldoen volgens het rapport niet aan de veiligheidseisen. Bij 4 pct. van de woningen is intensief toezicht nodig. Een groot deel van de panden zou wat de fundering betreft alleen nog kunnen blijven staan als er geen belastingverhogende voorzieningen aan de woningen of in de directe omge ving worden aangebracht. Elke verande ring in de huidige omstandigheden bijv, ophoging van straten, verdere verlaging grondwaterstand of heiwerken) zou al dus grondmechanica met grote mate van zekerheid tot nieuwe verzakkingen lei den. Renovatie van de betrokken wonin gen wordt ontraden, tenzij ook de fun deringen worden verbeterd. DEN HAAG. (ANP) De Nederland se ambassadeur in Teheran, mr. P. A. E- Renardel de Lafalette, heeft een audiën tie met de sjah van Perzic aangevraagd. De ambassadeur heeft al een gesprek gehad met de Iraanse minister van Bui tenlandse Zaken om de verontschuldi gingen van de Nederlandse regering voor de bezetting van de ambassade van Iran te Wassenaar aan te bieden. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP). De ƒ5000 ver trekpremie voor gastarbeiders noemt het NVV in zijn officieel orgaan „De Vakbe weging” een paardemiddel, dat de bui tenlandse werknemers voor een niet ge heel eerlijke keuze stelt. De heer Schroër beseft dat de strijd om de democratisering van het econo misch leven een strijd is om de machts verhoudingen, daarvoor is tijd nodig. Wie de gelijkwaardigheid van de pro- duktiefacotren kapitaal, leiding en ar beid als ideaal ziet zal de situatie gunsti ger beoordelen dan de vervoersbond NKV, die arbeid, gebonden aan de men selijke persoon, primair stelt en kapitaal als hulpmiddel beschouwt. De beslissingen moeten voor 1 april vallen. Niet slechts om dringende juri dische redenen. Ook omdat het uitblijven van nieuwe landbouwprijzen in de lidsta ten tot grote moeilijkheden van politieke aard kan leiden. Aanleiding zijn de resultaten van het onderzoek, dat grondmechanica in Delft op verzoek van Amsterdam heeft ver richt naar de toestand van de funderin gen van de ca. 5.000 woningen in de Dapperbuurt. Daarbij luidt de conclusie, dat bij het merendeel van de funderin gen sprake is van een „in het algemeen ondeugdelijke situatie”. GENÈVE (ANP). De internationale federatie van werknemers in de chemi sche industrie in Genève heeft gisteren opgeroepen voor een wereldomvattende actie tegen Unilever ter ondersteuning van stakende arbeiders van het concern in de Verenigde Staten. De bewindsman vindt dat de plaatse lijke politie van het Groningse dorp de wet niet heeft overtreden. Hij noemt de schrijfproef een „redelijk middel om te trachten de dader op te sporen”. De test had tot gevolg dat de politie de dader kon arresteren. „Andere opsporingsme thoden hadden gefaald”., aldus Van Agt. meer moeten uitgegeven aan olie en vijf miljard aan voedingstoffen, meststoffen enzovoorts. De 25 armste landen in de wereld zullen dit jaar voor hun gehele importpakket 3 tot 3,5 miljard dollar meer kwijt zijn dan vorig jaar. Als voorbeeld noemde Cheysson India dat dit jaar 1,5 miljard dollar meer moet neertellen voor zijn import dan vorig jaar, terwijl de totale wereldhulp aan India één miljard dollar bedraagt. Een afgevaardigde van Schiedam re kende voor, dat met hantering van de, overigens arbitraire, norm dat 1/6 deel van het inkomen verwoond mag worden, de groep, die tussen de 13.000 en de 18.000 gulden verdient, nog steeds tegen huren aan zit te kijken, die ongeveer 100 gulden te hoog zijn, als beide maatrege len worden toegepast. Velen van hen zullen, verleid door dat bedrag, tot een beslissing komen die niet hun belang het beste dient. De premie heeft het karakter van een afkoop van rechten: de buitenlandse werknemer moet alweer weg voordat hij de gelijke rechten en kansen ten opzichte van zijn Nederlandse collega, die hem volgens de vakbeweging per se toekomen, heeft kunnen waarmaken, oordeelt het NVV. Overigens vindt het NW deze ver trekpremie maar een onderdeel van een pakket van maatregelen, dat wel dege lijk de aanzet vormt voor een meer bewust en samenhangend beleid ten aanzien van de werving en tewerkstel ling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land. In een reactie komt het gemeentebe stuur tot de slotsom, dat de meest eco nomische oplossing nieuwbouw van drie kwart van de Dapperbuurt is „Deze keuze voor vernieuwingen betekent geen keuze voor kaalslag. Geleidelijke vernieu wing van de buurt is de aangewezen weg”, aldus B. en W. In Edgewater, in Louis en in Los Angeles zijn 3.000 werk nemers van Unilever 15 maart in sta king gegaan toen onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst waren vastgelopen. De organisatie in Genève roept haar leden nu op overwerk te weigeren voor produkten als zeep, wasmiddelen en margarine die ook in de vier fabrieken in Amerika worden geproduceerd. Ook moet verscheping worden tegengegaan van deze middelen naar de Verenigde Staten opdat de tekorten daar niet kun nen worden aangevuld. ROTTERDAM. Er is een hooglo pende ruzie tussen de HAL en het georganiseerd zeevarend personeel. De eis van de HAL-werknemers: ontsla niet 320 man, maar 250, De raad van bestuur van de HAL wil hier niet aan, waarmee volgens vakbondswoordvoerder J. E. P. M. Gerritse „er oorlog is uitgebroken”. I Er dient overeenstemming te zijn over de afvloeiingsregeling tussen de rederij en de bonden. De bewindsman wil wel rekening hou den met de suggestie van de vragenstel lers dat een weigering om aan de proef mee te doen, in sociaal opzicht tot een verdachtmaking zou kunnen leiden. Vol gens de minister moet de politie zowel rekening houden met de aard van het misdrijf als met „de verontrusting die het in de samenleving heeft veroor zaakt”. BRUSSEL (ANP). Claude Cheys son, Europees commissaris voor ontwik kelingshulp, wil dat er een wereldnood- fonds in h<et leven wordt geroepen om de 25 armste landen in de wereld te helpen. Dat fonds zou 3 miljard dollar moeten omvatten, waarvan de EEG 500 miljoen dollar zou betalen. Cheysson wil, dat een EEG-positie hierover zo tijdig ingenomen wordt dat die op 9 april, in de speciale zitting van de Vere nigde Naties in New York gepresenteerd kan worden. toespitsen op de zuivelsector. Frankrijk en België eisen een veel grotere verho ging dan de vier percent voor de richt prijs van melk, die Lardinois wil geven. De Europese Commissie bindt dit voor stel aan een toeneming van 13 pet. voor de richtprijs voor melkpoeder en ’n ver mindering van 6 pct. van die voor boter. Groot-Brittannië wenst afgezien nog daarvan, een verdubbeling van het be drag waarmee het boterverbruik wordt gesteund. Ook in de suikerpolitiek drei gen enkele problemen. UTRECHT (ANP). De benzinedis- tributie heeft te kort geduurd om de verwaarlozing van het openbaar vervoer aan het daglicht te brengen. De werkne mers deden hun best om dat vervoer goed te laten functioneren, maar de echte krachtproef bleef uit. De benzine- Voor de totstandkoming van 500 goede en goedkope huurwoningen wordt per woning jaarijks 300 extra subsidie, 25 per maand dus, toegekend. Voor waarde tot het verkrijgen van de subsi die is, dat het om al bestaande plannen gaat, die vóór 1 november moeten zijn voorzien van een zogeheten gunnings- machtiging. Wanneer in speciale geval len de grondkosten extreem hoog zullen zijn, kan een extra rijksbijdrage in de stichtingsk'osten worden verkregen. STOCKHOLM. (UPI en DPA)— Zwe den en de Verenigde Staten hebben besloten weer ambassadeurs uit te wis selen. Hierdoor komt een einde aan een conflict dat 15 maanden geleden ont stond, doordat premier Olof Palme van Zweden de hervatting van de Ameri kaanse bombardementen op Hanoi eind 1972 een „grof schandaal” en een „vorm van marteling” had genoemd. Terwijl de regering in Stockholm de benoeming van graaf Wilhelm Wacht- rneister tot ambassadeur in de Verenigde Staten bekendmaakte, deelde het Witte Huis mee, dat de Amerikaanse ambassa deur in België, Robert Strauz-Hupe, in dezelfde functie in Zweden is benoemd. De vakcentrales willen voor die orga nisatie de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekeringen in aanmerking laten komen. De werkgevers hechten daaren tegen meer aan een pluriforme uitvoe ringsorganisatie. De zeggenschap over kapitaal en beleggingen speelt hierbij een belangrijke rol- De heer Cnossen ziet als oplossing voor deze tegenstellingen een overkoepe lende pensioenkamer. Haar taak zou zijn toezicht, advies, coördinatie en vereve ning. Naar de mening van de heer Cnos sen zou dan zoveel mogelijk kunnen worden gehandhaafd wat historisch is gegroeid. Lardinois heeft een gemiddelde prijs stijging van 7 pet. in het vooruitzicht gesteld. Een meerderheid van de EEG- landen vindt dat niet genoeg. De Duit sers willen 12 percent, de Fransen 15, de Engelsen zoals bekend in beginsel geen verhoging. Een compromis lijkt daar moeilijk, maar naar verluidt heeft de Duitse voorzitter Ertl inmiddels een compromis ontworpen. Vergaande minis teriële voorbesprekingen hebben in elk geval duidelijk gemaakt.dat alle lidsta ten een oplossing wensen te bereiken. De Nederlandse bewindsman Van der Stee heeft onomwonden doen blijken dat voor Den Haag alle verhogingen onaan vaardbaar zijn die consequenties hebben voor de Nederlandse begroting. Het uitblijven van overeenstemming zou een terugval betekenen naar de allerergste situatie die men zich in de EEG kan voorstellen: het alom treffen van maatregelen onder nationaal gezag. Intussen loert er nog een ander spook om de hoek: een gemeenschappelijke markt die geheel zou zijn opgebouwd uit uitzonderingsmaatregelen. Een dergelijke toestand is al eens eerder voorgekomen. Dit zei gisteren de heer J. H. Schroër voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwe gen van de vervoersbond NKV tijdens een buitengewone algemene vergadering van deze bedrijfsgroep in Utrecht waar in tevens afscheid werd genomen van voorzitter Schroër. Hij heeft de indruk dat er na de oliecrisis een sterke drang is op de oude voet verder te gaan. Toch blijken het zondagsrij verbod en de maximum-snelheid positief te worden gewaardeerd om het rustiger leefkli maat De maximum-snelheid dient uit een oogpunt van verkeersveiligheid en energiebesparing op 100 km te worden gehandhaafd, meent de heer Schroër. Sprekende over het rapport-Reinhoud, dat opnieuw de rail uit het openbaar vervoerstelsel isoleerde, zei de heer Schroër dat dit maar snel moet worden vergeten. Tariefsverhogingen bij de Ne derlandse Spoorwegen mogen niet leiden tot een daling van de vervoersomvang. De tarieven zijn sinds eind 1970 met meer dan 40 pet. verhoogd, veel meer dan de kosten van levensonderhoud. An ders dan uit hogere prijzen zal de op- brengstvermeerdering bij NS moeten ko men uit het aanboren van nieuwe mark ten, verbetering van de kwaliteit van het openbaar vervoer, goede onderlinge afstemming van de verschillende tech nieken en bewuste stimulering openbaar vervoer op alle niveaus gemeente, gewest, provincie en rijk. De heer Schroër zei voorts, dat het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening de steden ontvolkt en degene reert en de groene ruimten en dorpen verknipt en verstoort. Onderlinge af stemming van de ruimtelijke ordening op verkeer en vervoer is noodzakelijk. Als de HAL hieraan zal voldoen, bete kent het, dat 30 mensen niet ontslagen behoeven te worden, maar door plaat sing elders aan het werk kunnen blij ven. Verder kunnen dan ongeveer 50 Nederlanders blijven werken, zonder door Indonesiërs op de drie overige pas sagiersschepen te worden vervangen- AMSTERDAM. (ANP) B. en van Amsterdam zijn van plan een om vangrijk bouwtechnisch en grondmecha- nisch onderzoek in de vooroorlogse stad te laten instellen, waarbij zal worden begonnen met de 19de eeuwse wijken- Bouw- en woningtoezicht en publieke werken hebben gezamenlijk opdracht ge kregen een voordracht aan de raad voor te bereiden Toonzaal: Leidsekade 102 (naast Lido, bij Leidseplein) tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. DEN HAAG. Minister van Agt (Justitie) vindt d at de omstandigheden de politie van het Groningse Blijham hebben gedwongen touw te zetten om de brandstichter op het spoor te komen. De pyromaan schrok vorig jaar het dorp op door diverse malen boerenschuren in brand te steken. Hij schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka- merleden Roethof en Wieringa (beiden PvdA). De toenmalige Franse minister van Landbouw, Edgar Faure, was er de uit vinder van- Destijds is het mogelijk gebleken na enige tijd toch weer een werkelijk gemeenschappelijke markt op te zetten. Gegeven de toch al benarde staat waarin zich de EEG thans bevindt, is het de vraag of dat nogmaals gelukken. Afgezien van de meningsverschillen over rundvlees, kalfsvlees en varkens vlees, zullen de debatten zich vooral Aan het wereldhulpfonds dat Cheys son in het leven geroepen wil zien zouden de geïndustrialiseerde landen moeten bijdragen, maar ook de oliepro ducerende landen die, door de gestegen olieprijzen, hun inkomsten enorm heb ben zien stijgen. De Europese commissie vindt dat het hulpfonds een mondiale zaak moet worden. Onder de 25 armste landen van de wereld zijn bijvoorbeeld: India, Pakistan en Bangladesh, maar ook' de Sahel-landen en landen in Midden- Amerika. EX,RA '«command* tout Ww 10» n«M •„.tl—. nuMIU Voor infrastructurele werken in groeikernen alle voorzieningen, die moeten worden getroffen in nieuwbouw- gebieden, zoals riolering, wegen, onder grondse kabels etc. wordt een extra bedrag ter beschikking gesteld van 20.5 miljoen. Infrastructurele kosten worden doorgaans in de grondkosten, en dus ook in de stichtingskosten doorberekend, zo dat als gevolg van deze maatregel de woningbouw daar waar zij wordt toege past, goedkoper kan worden. Tijdens de bijeenkomst herinnerde mi nister Gruijters eraan, dat er grote werkloosheid dreigt in de woningbouw en dat daarom van sociale zaken bin nenkort een extra bijdrage van 25 mil joen gulden te verwachten is voor aan vullende werkgelegenheid in de woning bouw. De kritiek, met name van de Haagse wethouder Nuy. richtte zich vooral te gen de bepaling dat de plannen, die in aanmerking moeten komen voor de ex tra huursubsidie, op zeer korte termijn moeten worden ingediend, wat inhoudt dat gemeenten, die toevallig met derge lijke plannen in een vergevorderd stadi um zijn gekomen, bevoordeeld worden. Openbare vervoersvoorzieningen mogen geen sluitstuk zijn, die komen als de bebouwing al een heel eind is gevorderd. Door de versnippering van de ruimte en de ongeordende groei wordt het privé- vervoer aangezogen. Verheugd toonde de heer Schroër zich over het feit, dat tijdens de ombuiging van de spoorwegexploitatie op grond van bedrijfseconomische naar maatschappe lijke rentabiliteit de sociale positie van het spoorwegpersoneel geen sluitpost is geworden. Op het gebied van de demo cratisering blijft bij de NS nog veel te wensen over. Er wordt teveel van bo venaf geregeld. In de overlegorganen kan men niet veel meer doen dan het uitharken van het grind in het aangeleg de tuintje. Werkelijke democratisering betekent een heroriëntatie op en doorkruising van bestaande waarden en normen in de ingewikkelde sociale structuur van on derneming en bedrijfsonderdeel. Ze kan slechts slagen als de werknemer ver trouwen kan stellen in de bedoelingen en als hij zijn lot in eigen hand kan houden Democratisering voor de onder neming noemde de heer Schroër instrument om tot betere bedrijfsresul taten te komen en geen doelstelling om de werknemers tot ontplooiing te laten komen. r/ I De 25 armste landen in de wereld zijn, als gevolg van de sterk gestegen olie-, voedsel- en grondstoffenprijzen, in ge weldige moeilijkheden komen te verke ren. We kunnen ze niet laten kreperen, zo zei Cheysson letterlijk. Als we dat doen wordt de gehele wereld vergiftigd, dan stort de gehele wereldeconomie in elkaar. De ontwikkelingslanden in het alge meen zullen dit jaar tien miljard dollar Tijdens deze vergadering speelt zich tevens de eerste confrontatie af tussen de nieuwe Britse regering en de acht andere lidstaten. En dat dan tegen de achtergrond van premier Wilsons ver langen om voor Groot-Brittannië een financieel gunstiger positie in de Euro pese gemeenschap te willen bewerkstel ligen. Na een eerste gespreksronde ech ter was men in de wandelgangen aan merkelijk minder somber gestemd over de Britse houding dan toen de vergade ring nog moest beginnen. De vaststelling van de landbouwprij zen voor het nieuwe seizoen speelt daar bij een zeer belangrijke rol. In Engeland zou die bijvoorbeeld tot verhoging van de voedselprijzen kunnen leiden en dit is door Labour al tevoren met de meest mogelijke nadruk van de hand gewezen. Het omvangrijke vooroverleg heeft uitgewezen dat de andere lidstaten de Britten vanwege hun benarde economi sche omstandigheden op bepaalde pun ten wel een uitzonderingspositie willen toekennen. Maar dan alleen binnen het raam van de mogelijkheden die daartoe in de bestaande verdragen zijn vastge legd. Niet slechts landbouwdeskundigen hebben een ruim aandeel gehad in de voorbereidingen, maar de Europese Commissie heeft ook juridische experts te hulp geroepen- Die hebben moeten vaststellen welke Britse verlangens bin nen de EEG-regels zouden kunnen wor den verwezenlijkt. De Britse bewinds man Peart heeft voor bepaalde sectoren bijvoorbeeld gevraagd om producenten subsidies, hetgeen regelrecht met het EEG-verdrag in strijd is. Nog afgezien van het overleg met de Britten wacht de ministers ook overi gens een star debat. De prijsvoorstellen van de Europese landbouwcommissaris, de Nederlander Lardinois, zijn om ge heel andere redenen ook bij de andere lidstaten niet in bijzonder goede aarde gevallen. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, suggereerde de heer Nuy dat de maatregel eerder een electoraal stuntje was, dan een doorwrochte aanpak van de woningnood voor de laagstbetaalden. Hij vroeg dan ook om zekerheid op langere termijn. een schrijftest op =135%. 1LC.1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25