Extra bewaking voor leden Britse koninklijke familie Onlusten Verwachting van minister Kissinger op persconferentie: in Libanese hoofdstad Zes doden bij kettingbotsing in dichte mist Dajan stelt bezoek aan Washington uit Europa: „Geen ondeugende kinderen" I 99 2 MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN JENKINS: KISSINGER: „KUNEITRA OPGEVEN” „OP ZICHZELF STAANDE HANDELING” Tindemans formateur VK15DAG ^2 MAART 3 1974 McMahon Bloemen (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Jaar van Europa Naar Moskou WASHINGTON. Het was de oorlog in Vietnam die de Verenigde Staten aan zichzelf en aan de wereld toont, niet als de door zichzelf geattaqueerde beschermer van vrijheid en onafhankelijkheid, maar als de hoeder van een Aziatische dictator. Met Vietnam begon de geloofwaardigheidskloof die in de Verenigde Staten min of meer parallel loopt aan een federatiegrens, en in West-Europa meende het politiek bewustzijn dat het zich steeds minder met Washington kon of wenste te identificeren. „Geen gezeur” Symbolisch Kissinger (Van onze redactie buitenland) in gelooft. toen singer vindt, dat beide partijen aan het Golan-front zich moeten matigen. amer :allen meer i het ngen, i nog dachten gebracht worden. Dajans tactiek is de veiligste weg. Hij zegt: „Ik ga niet naar Washington, dat heeft geen zin.” Kissinger antwoordt dan: „Geen ge zeur; je moet komen.” En Dajan heeft dan tegenover de op positie in het land het excuus: „Sorry, ikzelf wilde niet, maar ik heb geen keus. De Amerikanen dwingen ons.” De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken betoogde, dat toen de Verc- Prinses Anne was gisteren weer in haar nieuwe huis op de terreinen van de militaire opleidingsacademie van Sandhurst. Zij schonk bloemen aan de slachtoffers van de aanslag en bedankte hen in een brief voor hun moed. Toen de minister gevraagd werd, wat dit betekent, antwoordde Kissinger, dat de twee supermogendheden op een punt zijn aangekomen, waar zij moeten pro beren .te besluiten wat zij precies zullen doen om uitgebreidere besprekingen te beginnen over nauwkeurige beperkingen van intercontinentale raketten te land, kernwapens op onderzeeërs en kernbom menwerpers. nigde Staten vorig jaar een herziening voorstelden van de Amerikaanse betrek kingen met de EEG en mei de leden van de NAVO, zij de ontwikkeling in ge dachten hadden van „een soort nieuwe symbolische betrekking” om rekening te houden met de wijzigingen van de afge lopen 25 jaar. Verder, aldus Kissingers analyse, hadden verschillende Europese landen hun eigen binnenlandse problemen en daarom was hun reactie op het Ame rikaanse voorstel vertraagd. Het feit is, zei Kissinger, dat de Europeanen onder elkaar geen gemeenschappelijk antwoord konden formuleren. Opval lend in Kissingers uiteenzetting was het ontbreken van een perspectief op de rol van de Verenigde Staten zelf in het fiasco van het nieuwe Atlan tisch handvest. ONDER DEZE omstandigheden was het dan ook minder verbazingwek kend dat Nixon’ „jaar van Europa” met scepticisme werd ontvangen, dan dat Washington meende dat het een nieuw Atlantisch handvest eigenhan dig in elkaar kon timmeren en dat de Europeanen daar snel hun handteke ning onder zouden plaatsen. Alk- zijn het erso- se in kan- maal het rwijs ■ersi- r tot 1 de swij- Arn- jaar iverd >rden schap eege- heeft temd rech- laren frac- I en »ctie. Pic- van relijk het Geen s en elade licht een zijn E-3 Kissinger neemt niet aan, dat dat moge lijk is. auto- pell neter van hard Ider- en is >men. i het meu- »r de ■rdie- kalen ente- a be- kost- is in jord- ■king L ge- die een kerij i: de 'arm. aan- van eder- dis- gron- •erste i hij tspe- af- het elegd gram moet als is de velke KPN) heeft i het >pen- drie if. Ik woon it zei een in de mille ij na ficier r zal 3epa- t de inden even, voor- fzeg- >eris- ntie- geen ar je apge- m. t nu msen hten Ikope enzi- ir in 1 ge- van ‘1 G. t ko- s tot Londenaar Ian Ball, die verdacht wordt van de aanslag op prinses Anne in Lon den. De 26-jarige Londenaar Ian Ball die de aanval gepleegd zou hebben, is gisteren voorgeleid en in staat van beschuldiging gesteld, verdacht van poging tot moord op inspecteur Ja mes Beaton, de lijfwacht van prin ses Anne. Dat Washington niet begreep waar om de Westeuropeanen zich tegen deze gang van zaken verzetten, blijkt uit dr. Henry Kissingers verslag van zijn verbazing toen het Amerikaanse voorstel met minder dan vurig en thousiasme werd begroet. Kissinger zei: „Zij hebben er helemaal geen idee van dat we een omstreden kwes tie tot staan hadden gebracht. Op basis van gesprekken en contacten met Europese politieke leiders, dacht ik mijn redenen te hebben om aan te nemen dat dit een kwestie was die op weinig tegenwerking zou stuiten, met enig enthousiasme zou worden be- Mark Phillips was weer gewoon aan het werk als militair instructeur. Hij gaf schietles! Vandaag hebben de prinses en haar echtgenoot weer een openbare plicht te vervullen. Ze ontvangen het huwelijksgeschenk van de in woners van Marks dorp Great So- merford en ze planten er een boom op het marktplein. Het hoeft geen betoog dat de bewoners van Great Somerford de gebeurtenis met tril lende knieën tegemoet zagen. Wat in die jaren tevens voor het eerst tot Europa doordrong was dat de Amerikaanse samenleving, waar het de zorg voor zijn minderbedeel den en voor de ontwikkelingslanden betrof, aanzienlijk ten achter lag bjj het nationale bestek van bijna alle Westeuropese landen. Verder wekken officials hier niet de indruk dat Kuneitra voor Israel zo es sentieel is. Dajans manipulaties hebben te maken met Amerikaanse druk op Israel enerzijds en binnenlandse tegen druk anderzijds. Kissinger vindt dat Is rael Kuneitra moet opgeven. Dat heeft hij onomwonden gezegd. Hij heeft ook een stok achter de deur: de financiële en militaire steun aan Israel, waarvan een deel als lening en een deel als gift wordt verstrekt. Aangezien het gaat om een bedrag van 225 miljard dollar, kan dit zeer gemakkelijk gebruikt worden als pres siemiddel. De Israëlische regering zit aan de andere kant met een grote rechtse oppositie, die gesteund wordt door de zeer tot de verbeelding sprekende neder zettingen op de hoogten van Golan. De regering verkeert in een zwakke positie, haar geloofwaardigheid is niet erg groot en ze probeert via krasse taal ten aanzien van de toekomst van Golan haar prestige te verhogen. Opgeven van de stad Kuneitra zou de toekomst van de nederzettingen op Golan onzeker ma ken. Misschien niet militair-strategisch. maar wel psychologisch. Vandaar dat ook gespeeld wordt met de gedachte; Kuneitra opgeven, maar daarmee direct de definitieve grens met Svrië vaststellen De Syrische artillerie- bombardementen werken als een twee snijdend zwaard. Experts zochten ook gisteravond nog tussen de narcissen, die de randen van de Mali opvrolijken, naar hul zen van de afgeschoten kogels en naar ander belangrijk materiaal. In de auto waarmee Ball de Rolls van de prinses tegen de stoeprand drong, werd een brief aan de ko ningin gevonden, waarin om een losgeld van 13 miljoen gulden werd gevraagd. De inhoud van de brief is nog niet vrijgegeven. De minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, verscheen gistermid dag in het Lagerhuis om zijn twee de verklaring, na die van woensdag avond laat, over het geval voor te lezen. Hij stelde dat men uit de beschikbare gegevens had gecon cludeerd dat Ball een „op zichzelf staande handeling” had verricht. Er zou dus geen sprake zijn van een breder complot. Kissinger gaf de verzekering, dat de Verenigde Staten absoluut geen verlan gen hebben om Europa te overheersen. Maar sommige bondgenoten schijnen een „Europese identiteit” te willen vormen „tegengesteld aan de Verenigde Staten, eenvoudig met het doel om te laten zien, dat zij niet overheerst worden. De „vij andigheid” waarover hij Kissinger en Nixon het gehad hebben bestaat hier in, „dat sommige bondgenoten van de Verenigde Staten de discussie lieten uit lopen op een doctrinair dispuut.” Kissinger, die overmorgen naar Mos kou gaat om de reis van president Nixon eind juni naar de Russische hoofdstad voor te bereiden, kantte zich tegen het denkbeeld, dat de president niet naar Europa of Moskou moet gaan „met de dreiging van een aanklacht tegen hem in verband met de Watergate-zaak”, zoals een vragensteller het formuleerde. De minister zei, dat te oordelen naar wat hij gelezen heeft, een beslissing in de kwestie van het aanklagen van de president zou vallen voordat Nixon naar Moskou gaat. In elk geval, zo voegde Kissinger eraan toe, stelden hij en de president het buitenlandse beleid op „waarbij zij rekening houden met de belangen van de Verenigde Staten zoveel zij kunnen en zonder zich te bekomme ren over andere zaken, zoals Watergate”. Wat Europa betreft zei Kissinger, dat de Verenigde Staten niet wensen deel te nemen aan het formuleren van het be leid van een verenigd Westelijk Europa. Maar Kissinger is wel van mening, dat nadat de EEG een besluit heeft geno men, de Verenigde Staten behoorlijk ge raadpleegd dienen te worden over de mogelijke uitwerking ervan op de Noord- atlantische verdragsorganisatie. Volgens Kissinger is dit niet het geval geweest bij het recente besluit van de Europea nen, eenzijdig met de Arabieren te on derhandelen over de olie-kwestie. LONDEN. Na de gewapende aan val op de auto van prinses Anne op weg naar Buckingham Palace woensdagavond zijn de veiligheids maatregelen voor leden van het Britse koninklijk gezin verscherpt. De bewaking rond het huis van de prinses en haar echtgenoot Mark Phillips bij de militaire academie in Sandhurst is verdubbeld. groet, en vrij snel tot een algemene verklaring zou leiden.” De Atlantische malaise vindt op een schemerige manier dan ook deels zijn oorsprong in Kissingers verkla ring, want deze illustreerde dat Was hington na jaren van verwaarlozing van zijn Europese relaties, de politie ke „feeling” voor wat in West-Europa broeide en groeide, had verloren. Na een jaar van onderhandelingen over de kwestie van het beperken van offensieve strategische kernwapens heb ben de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten volgens Kissinger meningsver schillen uit de weg geruimd over techni sche beschrijvingen. Zij zijn nu bereid om een „begripsdoorbraak” .tot stand te brengen en zouden daartoe pogingen in het werk stellen. NA VIETNAM kwam Watergate. Terwijl het Witte Huis steeds meer gecompromitteerd raakte, kondigde Nixon als een goochelaar zijn nieuw ste stunt aan: „Het jaar van Europa”, dat bezegeld zou worden met de on dertekening van een door Washington opgesteld nieuw Atlantisch Handvest. Enerzijds zetten de Syriërs de grote mogendhedei met succes onder druk en daarmee indirect Israel, want het is duidelijk dat er concessies van de kant van Israel moeten komen. Maar aan de andere k'ant wordt hierdoor in Israel de harde lijn versterkt, die voor krachtige renresailles is. De politici van de harde lijn verkleinen weer de ruimte waarbin nen de regering kan manoeuvreren. Zo zit ook Kissinger in een uiterst delicate positie behalve de Israëliërs moet hij de Russen tevreden stellen, die zich uitgerangeerd voelen in het Midden oosten. De Syriërs blijven bij hun «xtreme eisen en kunnen alleen met Russische medewerking tot andere ge- De werkloze en ongehuwde Londe naar had een aantal schoten afge vuurd, die niet alleen de detective, maar ook de chauffeur van de Rolls, een toesnellende agent, een journalist en een voorbijganger troffen. De onberispelijk geklede Ian Ball antwoordde op de vraag of hij iets te zeggen had, dat hij alleen om gerechtelijke bijstand wilde vragen. Voorlopig blijft hij een week in hechtenis. De ontmoetingen tussen Nixon en Pompidou, eerst op de Azoren en daarna in IJsland, liepen beiden uit op een zorgvuldig vermeden directe nederlaag voor Nixon- Maar ze had den een waarschuwing kunnen ople veren voor de Amerikaanse regering dat pogingen om West-Europa als een functionele eenheid te beschouwen, tot mislukken gedoemd waren. Kissingers analyse voorzag nog meer verrassingen. Hij verweet de Europeanen dat zij het economische deel van de Amerikaanse voorstellen hadden aangegrepen als een „instru ment” om de Europese eenheid te vormen en om „voor de eerste keer in Europa’s ervaring zich te oefenen in het ontwikkelen van een gemeen schappelijke politieke positie”. Koningin Elizabeth en prins Philip in Djakarta, nadat ze het nieuws over de aanslag hadden gehoord. Het Britse koninklijke echtpaar brengt een staats bezoek aan Indonesië. De Amerikaanse minister is optimis tisch over vorderingen bij de vredespo gingen in het Midden-Oosten. Hij zei, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat er een kans is, dat vrede en stabiliteit tot stand kunnen worden ge bracht. Hij legde er verder de nadruk op, dat de VS De Sovjet-Unie niet verantwoor delijk stellen voor de Syrisch-Israelische artillerieduels op de Golan-hoogten. Kis- De wederinvoering van het embargo op olieverschepingen naar de Verenigde Staten zou eenparige goedkeuring van de Arabische olieproducenten vereisen en Terwijl ouderdoms-, medische- en ander sociale voorzieningen gemeen goed waren geworden in West-Euro pa, klampte men zich in de Verenigde Staten nog steeds vast aan maat schappelijke opvattingen, die zelfs aartsreactionaire Europeanen zouden schuwen. Deze ontdekkingen, verworven door de nieuwe, door Vietnam geïnspireer de, kritische blik op de Verenigde Staten, versterkte het Westeuropese identiteitsgevoel, dat zich echter nog niet kon kristalliseren door snel geno men gemeenschappelijke beleidsbe slissingen. Maar deze ontdekkingen produceerden wel een algemeen ge voel van verontwaardiging toen Was hington, bijvoorbeeld, onlangs zijn strijdkrachten in de gehele wereld in staat van paraatheid bracht zonder vooraf overleg met de bondgenoten te plegen. Gisteren is hevig gevochten tussen op standige studenten en politie-agenten in de Libanese hoofdstad Beiroet. De stu denten staken autobanden in brand en trokken telefoonpalen uit de grond. WASHINGTON (UPI en Reuter). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de Amerikaanse regering niet gelooft, dat de Arabische landen hun olie-embargo opnieuw zullen toepassen wanneer zij op 1 juni bijeen zijn ge weest om de situatie te bezien. Het was alsof het parlement in Straatsburg het „Jaar van Amerika” had uitgeroepen en de Amerikanen verzocht vreugde te scheppen in een door de Europeanen herschreven Amerikaanse grondwet. Afgezien van de tegenstrijdigheid met zijn eerdere opmerking dat de Europeanen zelf al hadden besloten een eigen politieke unie tot stand te brengen, hield Kissingers analyse de toon van de in zijn zoon teleurgestel de vader. Dat was dan ook precies waar de Europeanen bezwaar tegen maakten: dat zij door Washington als ondeugende kinderen beschouwd werden. HET IS NOG opmerkelijker dan Kissingers analyse van het gebrek aan Westeuropees enthousiasme: „Daar zijn veel redenen voor, een daarvan is dat het ook het jaar was waarin de Europeanen hun eigen po litieke unie probeerden te vormen, en dat sommige Europese landen dach ten dat het een tegenstrijdigheid was om tegelijkertijd een Europese unie en een Atlantische samenwerking op grotere schaal op te zetten.” En, voegde Kissinger eraan toe, bij na alsof het een verwijt was: „Gezien de opzet van de EEG, kunnen een of twee landen de wensen van de meer derheid blokkeren, aangezien unani miteit vereist wordt.” ANTWERPEN (BELGA). Bij kettingbotsing tijdens dichte mist gisterochtend op de verkeersweg tussen Turnhout en Antwerpen zes do den van wie vier kinderen en dertien gewonden gevallen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagenbestuurder plotseling moest remmen. Een achter hem rijdende per sonenauto kon niet tijdig meer tot stil stand komen en reed op de vrachtwagen in. Een achter de personenauto rijdende minibus uit Nederland reed op de ravage in. In totaal reden nog eens twaalf auto’s op de drie wrakken in. Hier en daar vlogen auto’s in brand. In de personenauto die tegen de vrachtwagen reed, werden de verkoolde lijkjes van twee kinderen gevonden. De bestuurster van de wagen, de moeder van de kinderen, werd zwaar gewond. In het Nederlandse minibusje zaten Noordafrikaanse kinderen die van hun Nederlandse pleegouders op weg waren naar Antwerpen om daar de trein naar hun ouders in Parijs te nemen. Twee kinderen werden gedood en drie zwaar gewond. Van de begeleiders van de kin deren werd de Nederlander DenDulck uit Aarle-Rixtel zwaar gewond. Zijn vrouw kwam om het leven. Uit een van de personenwagens die op de chaos ingereden werd het verkoolde lichaam van een man uit Turnhout ge borgen. BRUSSEL (AP). Koning Boudewijn heeft Leo Tindemans, de leider van de Christelijke volkspartij benoemd tot kabinetsformateur. Tindemans is verzocht om „in verband met de nationale situatie zo spoedig mogelijk” een nieuwe regering samen te stellen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) JERUZALEM. De politieke situatie ten aanzien van een mogelijke troepen scheiding op de hoogten van Golan is verward. Minister van Defensie Dajan heeft twijfels geuit of het wel de moeite loont hiertoe een poging te w’agen en hij heeft daarom zijn definitieve beslissing om naar Washington te gaan aan het eind van de maand uitgesteld. Dinsdag nog berichtte de Israëlische pers dat juist Dajan voor het opgeven van de stad Kuneitra was. De laatste aanslag op een lid van het koninklijk huis vond in juli 1936 plaats en wel op de toenmalige koning Edward VIII, de latere her tog van Windsor. Een politieman wist de dader de revolver uit de handen te slaan. Het ging om een zekere McMahon. Hij werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf wegens „het te voorschijn brengen van een revolver in de nabijheid van de koning met de bedoeling de koning schrik aan te jagen.” Wat het lot van Ball zal zijn, is nog onzeker. NIET WEER OLIE-EMBARGO” A A -’Wt Wi;:iüü •Jfcii '.hIh-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3