sluizen r havens Arosa Sun werd reclameschip even D '66 en PPR reageren op combinatieplan „De Slof PEN beveiligt overspanning vrije tijds pakken Open Huis in Velsen Pr. Beatrixschool „Regering speelt grof Sinterklaas vlak voor de verkiezingen...” „Lachen in de baas z’n tijd” Inbraken in DS’70-lijsttrekker prof. dr. A. Heertje in Velsen: HERENMODE KONINKRIJK DER nek’ ODE’ BOEKHANDEL H.COEBERGH NEDERLANDEN 7 1974 MAART (Van een onzer verslaggevers) 4 W///M van uitte verkie- VAN RIXEL zo’n drukker donderdagavond op zingsvergadering van IJMUIDEN De stoomtrawler- rederij Mackrill Sons te Grims by had aan het begin van deze eeuw drie stoomtrawlers: de Cockatrice, bouwjaar 1894, de Mi notaur, bouwjaar 1898 en de Grif fin van 1903. In het jaar 1906, in november, werden twee nieuwe schepen toegevoegd die waren be steld bij Smith Dock Company te North Shields. Zij kwamen in be drijf als Dragon en Hydra en had den gelijk op de helling gestaan met de India, Persia en Arabia, w’elke hebbén toebehoord aan Birt Hextall te Londen. Dit drietal is in 1912 naar IJmuiden gekomen na aankoop door de Algemeene Visscherij Maatschappij en heeft jaren aan de visserij van IJmuiden uit deelgenomen onder de namen Christine IJM 2, Jacqueline Cla- sine IJM 10 en Henriette Jacoba IJM 190. Staten Noord-Holland voor DS’70, een de afdeling Velsen van zijn partij scherpe kri tiek op de recentelijk afgekondigde plannen van de regering-Den Uyl tweeëneenhalf miljard gulden be schikbaar te stellen om onze eco nomie te stimuleren en de werk loosheid te bestrijden. De DS’70- lijsttrekker noemde deze regerings maatregel een grove verkiezings stunt. VELSEN Professor dr. A. Heertje, lijsttrekker voor de verkie zingen Provinciale Compromis VRIJDAG 22 -- - I’ - .4 bouwet verder ■reien in 5.00 uur. van (Van een onzer verslaggeefsters) ARIE VAN DER VEER l/IENU oost cé BTW HENT i Rosé lesoep ADVERTENTIE Iba Deel V 1e helft (Van een onzer verslaggevers) Uit voorraad leverbaar bij UIMC IJmuiden Telefoon 1 23 48 L Nieuwstraat, hk. Marktplein o.a. blue en beige vlot modern jasje en pantalon Zojuist verschenen: Prof. L. de Jong: BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Ged. Oude Gracht 74 Haarlem. Tel. 313750 1 is er een Iner ser: Ivis met m iken ugel tersen Eenheid trachten Daarom Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Geen spreekuur. De Velsense wet houder van sociale zaken, de heer Th. C. Witte zal maandag 25 maart geen spreekuur houden. het zikale ioor lizen diner- iversr trant Zee 219 iters ius mten n len mheid ■ties ners 5A, 0* urant EEN) aa n 3 Ruïne 37 8012 tn iep strijding van de criminaliteit zal er meer politiesurveillance moeten komen, het geen dus een uitbreiding van het politie apparaat inhoudt. Vermoedelijk moet er ook iets bij de justitie veranderen, bij de vervolging en de beoordeling en de aan dacht moet ook eens op de slachtoffers gericht worden”, sprak de lijsttrekker en dat leverde hem een instemmend ge mompel op. De plaatselijke voorzitter van de par tij, de heer A. P. Rutten leidde de vergadering terwijl hij zich zichtbaar verkneukelde bij rake uitspraken. Hij kenschetste de bijeenkomst als een ver gadering die typisch het karakter van DS’70 droeg, studerend en goedmoedig discussiërend. En zo was het ook. Bij de splitsing van de oude rijksweg en de Parkweg in Velsen-Oost worden in opdracht van het PEN zogenoemde overspanningsafleiders geplaatst. Het be treft hier een veiligheidsmaatregel. Wan neer kortsluiting zou optreden door overspanning, leiden de overspanningsaf leiders deze naar de aarde. Dezelfde maatregelen zullen ook genomen worden bij het opstijgpunt Aagtendijk in Be verwijk. Voorjaarsbazar. De afdeling Vel- sen-Beverwijk van de algemeen Neder landse vrouwenvereniging „Tesselschade- Arbeid Adelt” heeft de datum van haar traditionele voorjaarsbazar vastgesteld op woensdag 27 maart. Deze zal van 10 tot 16 uur worden gehouden ten huize van mevrouw S. de Vries-Spee, Wilhel- minakade 78, IJmuiden. DRIEHUIS. De officiële ingebruik neming van de nieuwbouw der Prinses Beatrixschool aan de Jacob Catslaan 1 is vastgesteld op dinsdag 26 maart. Die dag is er vanaf half twee ’s middags feest voor de kinderen, die verkleed op school mogen komen. Twee dagen later op donderdag 28 maart is er van half acht tot negen uur ’s avonds Open Huis voor een ieder die belangstelling heeft voor de school. «tVUlftt dl» n adv» nummer dat nun. vermeit de door- i of maakt Ujk. Ver- n iteeii de enve. nmer ra waant [eert •UmW BEVERWIJK. De heren P. C. Dijk man Dulkes en J. W. G. Reijkers, ge meenteraadsleden voor respectievelijk PPR en D’66, zien in de ontwikkelingen rond „De Slof” en het Ontmoetingscen trum hun politieke koren bloeien, zoals blijkt uit onderstaande brief die ons ter pulicatie werd toegezonden: VELSEN. In de nacht van woens dag op donderdag werd ingebroken bij een winkelpand aan het Marktplein, waarbij het gebouw kon worden betre den na het verwijderen van een glas raam aan de achterzijde. Hoewel enkele bureauladen werden doorzocht wordt in de zaak toch niets vermist. Meer succes had men bij een inbraak in een autobox bij het station Sant- poort-Zuid, waar de buit bestond uit een automotor, een schuurmachine en enige verfspuiten. Voorts meldt de Velsense politie de arrestatie van een vijftienjari ge jongen uit deze gemeente, in verband met de diefstal van een bromfiets. als de voorhavenkwestie en de veel be kritiseerde overloop kwamen ter sprake. Professor Heertje: „In het algemeen wil len we bij DS’70 wonen, werken en recreatie zo dicht mogelijk bij elkaar. Niet in de ene stad wonen en in de andere werken, waardoor grote ver keersstromen ontstaan. Hij sprak zich uit tegen het vervoer met bussen tussen woon- en werkplaats die zo’n dertig tot vertig kilometer van elkaar verwijderd liggen. In dit verband pleitte hij voor meer spreiding van industrieën en te vens van overheidsdiensten”. En over de voorhaven: „Hier moeten we milieu en werkgelegenheid tegen el kaar afwegen. Dan blijkt een voorhaven hier helemaal niet nodig. Ook niet voor Op hetzelfde moment, dat de wereld kond werd gedaan, dat de Bintangs weer terug zijn met in hun midden het be faamde drietal uit de gouden tijden van de IJmondse formatie hebben onber kenden het klaargespeeld op de scheeps wand van de „Arosa Sun” met enorme letters het woord „Bintangs” te schilde ren. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de ondernemende lieden, die dit stoute stukje hebben uitgehaald dezelfden, die destijds op de Beverwijkse gashouder diezelfde naam hebben geschilderd. Ook toen is men nimmer achter de identiteit van de daders gekomen. Overigens is het voor de initiatiefnemers jammer, dat deze reclame voor de weer opgerichte „Bintangs” slechts van korte duur is geweest, want op dezelfde dag, dat het opschrift werd ontdekt is Bureau Wijs muller begonnen met de voorbereidingen om dit hotelschip van Hoogovens weg te slepen naar de sloper in Bilbao. „Wat zegt de regering”, vroeg prof. Heertje en hij antwoordde: „De regering noemt de huidige werkloosheid een con juncturele werkloosheid. Dat is een drog reden. het is grof sinterklaas spelen vlak voor de verkiezingen. Conjuncture le werkloosheid gaat gepaard met het stelstaan van machines. Van zulk een werkloosheid is nu alleen sprake in de bouw, voor de rest is er geen sprake van. In tal van arbeidssectoren valt er jelft nog een overspanning van de ar beidsmarkt te constateren. Maar wat gebeurt er verder? Ondernemers gaan in de diepte investeren. Machines en appara tuur aanschaffen en dat leidt weer tot ontslagen. Maar de vraag blijft, de pro ductie blijft. Daarom is de huidige werkloosheid van structurele aard. Die kan niet worden opgelost door grote bedragen te investeren. Voor die twee ëneenhalf miljard is geen enkele dek king”. iril: fstuk jnons 'tes in ms pelen - verzette het college van B en W zich met hand en tand tegen de bezwaren van de oppositie. Inmiddels namen Gedeputeerde Staten een in de praktijk vooralsnog negatieve beslissing over de plannen. Tot op heden is het college op vragen, door ondergete kenden op 8 februari j.l. gesteld, een antwoord nog volkomen schuldig geble ven. Dan is het óf surrealistisch óf politiek onbenullig van wethouder Camfferman om te beweren dat burge meester Bruinsma nu wat gemakkelijker' kan opereren als politiek onafhankelij ke figuur. Dat de burgemeester zich bijzonder voor deze zaak heeft ingespannen en zal inspannen geloven wij direct. Sterker nog: dat weten wij heel zeker. Want burgemeester Bruinsma heeft namelijk een zeer goede politieke snuffelneus voor hét politiek haalbare in de gemeen teraad van de huidige samenstelling. Ondergetekenden zijn nu natuurlijk dubbel nieuwsgierig naar de beantwoor ding van hun vragen van 8 februari j. 1. Het moet toch wel gek gaan als die niet vóór de raadsverkiezingen van 29 mei a.s. zullen loskomen. De verstandigste opmerking in dit hele spel komt nog van de heer Kaebisch sr. (PvdA), die zegt, dat hij een goed en in alle redelijkheid opgesteld combinatie plan serieus zal overdenken. Uiteraard: Zo’n goed combinatieplan zal immers ook precies aan onze eisen voldoen: gestoeld op een degelijk onderzoek naar wensen, behoeften en betaalbaarheid van alle betrokkenen, lees dus: vooral naar de financiële haalbaarheid binnen een aangepast meerjarenplan voor de krappe beurs van de gemeente Beverwijk. Waarmee wc weer op het uitgangs punt terug zijn, namelijk dat de meer derheid van de Beverwijkse raad (SCP, VVD, CPN) op 8 november jongstleden bepaald het gelijk niet zo erg aan zijn zijde had.” In die tijd werden nog enkele stoom trawlers in Engeland aangekocht door IJmuidense trawlerrederijen en tevens werden nieuwe stoomtrawlers besteld maar de toekomst begon er toen niet hoopvol uit te zien. Het trawlerbedrijf kwam in de greep van de crisisjaren en heel veel trawlers moesten worden op- De spreker zag juist door het r beschikbaar stellen van deze grote som gelds een nog grotere werkloosheid in het verschiet, gepaard gaande aan een forse prijsstijging van zo’n twaalf tot vijftien percent, gemotiveerd door on derbesteding. „Dat hadden we van een econoom als Den Uyl zeker niet ver wacht en van een Duisenberg, waarvan je dacht dat hij als financier betrouw baar was, is het volstrekt onbegrijpelijk. Maar het past allemaal in het klimaat van de machtigingswet om alles in klei ne kring te regelen”, sprak Heertje. Aan het begin van de vergadering, welke partij hij een sociaal-democrati- professor Heertje zijn niet zo in grote drommen opgekomen toehoorders in omtrent enige standpunten van DS’70, i welke partij hij en sociaal-democrati- sche centrumpartij noemde. „Het com- premis is de uitdrukking van de demo- I oratie” heeft Berger eens gezegd, sprak de lijsttrekker. En hij maakte duidelijk dat DS’70 niet wil polariseren, consta- 1 teerde vervolgens ook in de gehele poli- - tiek een terugkeer van de polarisatie I („Zelfs meneer Van Thijn, die zijn Partij I van de Arbeid zo naar de polarisatie I heeft geleid, wil nu best met de KVP samenwerken”). Heertje stelde eveneens dat zijn partij vóór een afspiegelingscol- lege is en niet voor een programcollege. In de wijze waarop de politiek in ons land zich de laatste tijd ontwikkelt, zag de DS’70-voorman een gevaar voor de i toekomst. „Een hoogst ongelukkige ont wikkeling”, sprak hij, waarin het lijkt of I er maar twee partijen overblijven. Dat I kan leiden tot het verscherpen van te genstellingen en juist nu is het van groot belang dat er een centrum is voor de mensen die zich niet willen vastleg- gen op de beide extremen (VVD en I PvdA). Daarvan wil DS’70 de kern zijn”. Professor Heertje hamerde er steeds i weer op dat DS’70 tot het oplossen van bestaande problemen als werkloosheid, i de milieukwestie, ontwikkelingshulp, in komensnivellering, wil komen door het I organiseren van besluitvorming. Alleen door met elkaar over de zaken te pra- ten, meent DS’70 op redelijke wijze uit I de problemen te kunnen komen. De partij is wars van overijld handelen en .-professor Heertje zei er enigszins waar- schuwend bij dat een verbetering of verandering dan wel eens iets langer kon uitblijven. Ook de huidige machtigingswet kon weinig sympatie bij de spreker ontwik kelen. „Deze wet frustreert parlementai- re discussie en maakt deze voor een groot deel ónmogelijk. Het hanteren van de machtingswet is volstrekt onno- I dig en onjuist. We moeten tot een rede- 1 lijke inkomensverdeling komen door openbare discussie”, aldus Heertje. Ook enkele specifieke IJmondzaken In de plaatselijke pers van 20 maart 1974 wordt met grote ophef gesproken over een eventueel combineren van de plannen voor een nieuwe Slof en die voor het te stichten Ontmoetingscentrum in Beverwijk. Termen als „verrassende suggestie” en „initiatief van de burge meester” zouden je doen denken aan het ei van Columbus. Wat is, zoals een journalist terecht opmerkt, heel nuchter het geval? Reeds geruimte tijd geleden ontvouwde ir. J. V. Colijn (PvdA) een plan in deze rich ting. Dat dit, zacht gezegd, met daverend hoera-géroep in de kringen van de Pro gressieve Drie is ontvangen, moet ge woonweg worden ontkend. Aan de meest elementaire voorwaarde een gedegen onderzoek naar wenselijkheden, moge lijkheden en vooral naar financiële haalbaarheid als op 8 november j.l. door PvdA-PPR-D’66 voor het Ontmoetings centrum krachtig bepeleit is vanzelf sprekend voor een combinatie van Slof en Ontmoetingscentrum helemaal nog niets gedaan. Bij het debat in november (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door „De nieuwe Ko medie” uit Den Haag zal zondag 24 maart in het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden een opvoering worden gegeven van de satirische revue „Lachen in de baas z’n tijd”. Het ensem ble bestaat uit An den Donder, Edo Douma, Beft Edelenbos, Stijn van Nes, Ilona van Wijk en Felix Troch. De teksten van de revue werden geschreven door Herman Pieter de Boer en de muziek is van Armando, „The Coco nuts”, Tony Eyk en Job Maarse. De voorstelling begint om 14.30 uur. Toe gang 1. Wat de rederij Mackrill betreft. Deze maatschapnij bood in 1928 de stoom trawlers Griffin en Hydra te koop aan en vonden nieuw emplooi te IJmuiden. De Griffin kwam bij de Stoomvisscherij Mij. IJmond onder directie van J. M. Barneveld en kreeg de naam Elnet IJM 102. Later verander de naam in Vios V IJM 102 en is nog enkele jaren na de tweede wereldoorlog in de vaart geble ven. De Hydra GY 106 werd in IJmuiden het eigendom van de Stoomvisserij Mij- Maria, directeur Job de Groot en kreeg de naam Maria IJM 95 en J. Bakhuizen werd er schipper op. Reder De Groot was ook in het bezit van de stoomtraw ler Peter D IJM 94 toebehorendé aan de Stoomvisscherij Mij. De Steur waarmede P. Zwaan voer. Gedurende de tweede helft van de jaren dertig was de Maria geregeld in bedrijf. De oorlogstijd maakte daar een einde aan en het schip bevond zich in de meidagen van 1940 in IJmuiden maar kon naar Engeland uitwijken en vertrok 14 mei uit de vissershaven. Daar kon het schip blijven vissen en keerde op 26 juni in IJmuiden terug na een afwezigheid van ruim vijf jaar. De foto van de Maria is van mei 1947 toen het schip vertrok uit de Vissersha ven. Het schip was groot 212 burto reg. ton, de lengte bedroeg 35,67 m, de breed te 6.68 m en de holte 3,47 m. De 3 cil expansie stoommachine van het fabri kaat MacColl Pollock te Sunderland had aanvankelijk een vermogen van 260 pk en is later opgevoerd tot 350 pk. Gedurende de eerste jaren na de tweede wreldoorlog verkregen de stoom trawlers van het type Maria nog goede resultaten maar dat werd geleidelijk minder en de schepen kregen met be- manninggebrek te kampen. Toen de Ma ria op 31 augustus 1949 aan de markt was betekende dit de laatste reis van de trawler die toen de leeftijd van 43 jaar had bereikt- Het schip werd opgelegd en het heeft nog enige tijd geduurd vóór dat het bestaan werd beëindigd want in april 1951 werd het verkocht om te worden gesloopt. Amsterdam. Vooral het nadeel ten op zichte van het milieu is zo groot dat we volstrekt moeten afwijzen, het zou ge woon absurd zijn. Ons standpunt wijkt af van dat van Roel de Wit (burgemees ter van Alkmaar, vroeger wethouder in Amsterdam), die het niet zo erg vindt als er grote vervoersstromen zijn. Maar de aanleg van een voorhaven is ook niet van belang voor de werkgelegenheid in IJmuiden of Amsterdam”. Tenslotte nam professor Heertje de toenemenende criminaliteit onder de loep. „In dat verband moeten we de wijkagent terug hebben. Het klimaat ten opzichte van de politie moet verbeteren. Laten we de politie zien als een apparaat dat ons ten dienste staat. Voor de be geleid wegens de slechte bedrijfsresulta ten. Ook de Maria heeft dat ondervon den en na opgelegd te zijn geweest ging het schip in 1934 over aan de N.V. Visserij Mij. De Daad waaraan later de schepen van de Rederij Erenst Wei mar werden toegevoegd. De Maria kreeg geen andere naam en na eerst enige tijd met een zwarte schoorsteen te hebben gevaren, werd het schip later voorzien van het bekende witte paard in de schoorsteen van de rederij Erenst Weimar. O.,...,----- U it Kt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7