BOUW PRECIES BINNEN SCHEMA GEBLEVEN urt I Minister Duisenberg op PvdA-bijeenkomst Verhoging van overheidsuitgaven houdt stijging werkloosheid tegen Dierenbescherming attent op BON 1 Uitgaansdag bejaarden in! QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen mishandeling van vogels iW verkoopster hulpverkoopster met nico scheepmaker Kort IJmondnieuws o.a.: :e. A.s. zaterdag in de weekend bijlage Teener- Twen-Shop Zomerkampen „De Schans” Kort IJmondnieuws Umuider Courant Beverwijkse Courant* I numBEROOEy 1974 V R IJ D A G 22 MAART Activiteitei Aula Volgende week collecte Loonbeleid Antwoordnummer 416, Haarlem S. Bezorg mij 14 dagen gratis Koepel Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.30 kwartaalabonnee voor f 29.80 l^T’doorhalen wat niet gewenst is) Heren nappa jasjes vanaf 295>- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De laatste weken heeft de Dierenbescherming in Vel- sen een aantal klachten bereikt over gevonden vogels, waarvan de poot jes met garen of draad aan elkaar waren gebonden. In enkele gevallen kon dit aan een natuurlijke oorzaak worden toegeschreven, doordat de vogels bijvoorbeeld tijdens het bou wen van een nest in draden of ha ren verward zijn geraakt. De ver binding is dan meestal los, zodat de hinderlijke draden weer gemakke lijk kunnen worden verwijderd. In. een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: Conjunctureel Modehuis Nieuwe St. Josef school wordt de volgende maand geopend Voor onze vragen wij voor binnenkort een (Van een onzer verslaggevers) Voor sollicitaties verzoeken wij u ons even te bellen tussen 17.00 en 18.00 uur. De bovenverdieping is afgedekt met een doorschijnende kunststoffen koepel. De nissen op deze verdieping zijn be stemd voor de opvang van ongeveer 25 haar recente financiële plannen is geko men vanwege het grote pessimisme over de Westeuropese economie met daaruit voortvloeiend slappe activiteiten en wei nig investeringen. Duisenberg vergeleek het belastingver- lagingsplan van het kabinet met dat van of (niet ouder dan 30 jaar) bouwd. Daarnaast beschikt iedere klas over een kantelbaar en te verrijden schoolbord. Wit-grijze stoelen en tafel tjes vervangen de voormalige houten banken, zodat nu ook groepswerk moge lijk is. Daarbij spelen dan nog de forse stij gingen van de grondstoffenprijzen. Er is geen economische groei, de export is lang niet zo groot als in afgelopen jaren. Dit alles bij elkaar zou betekenen dat de werkloosheid stijgt. Het kabinet vond dit onaanvaardbaar en onnodig en nam daarom een aantal maatregelen, zoals een algemene investeringsaftrek, de stij ging van de overheidsuitgaven en het verlagen van loon- en inkomstenbelas ting. Over die verlaging zei minister Duisenberg dat er een structuur is ge maakt, waardoor de zwaksten er relatief het meest van profiteren. kinderen van buitenlanders of kinderen met taalstoornissen. Hiervoor worden twee part-time krachten ingezet. Veer tien eventueel vijftien onderwijzers zul len de ruim driehonderd leerlingen gaan les geven. Het voornemen bestaat om in de school een documentatiecentrum in te Opening. Aan de Wijkerbaan in Beverwijk wordt vrijdag 22 maart het kantoor van de Rabo-bank in gebruik geheel verbouwde en gemoderniseerd® genomen. gemakkelijke prooi van katten en roof vogels zijn geworden. Nog af gezien van het pijnlijk verstoren van de bloedcircu latie. f De grootste drang tot het bouwen van een nieuwe school was niet alleen de toenemende bouwvalligheid van de oude scholen, maar in bijzondere mate de liging direct naast de grote houtop- slag van Van Gelder Papier die het wegens het lawaai van het lossen en verplaatsen van hout vrijwel onmogelijk maakte goed onderwijs te geven en te ontvangen. HAARLEM. Minister Duisenberg van Financiën is van mening, dat met het verhogen van de begrotingsuitgaven het plan daartoe is deze week bekend gemaakt een dreigende toeneming van de werkloosheid wordt vermeden. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de PvdA zei hij dat bij niet verhogen de overheid haar taken zou moeten inkrim pen en het afstoten van taken zou de werkloosheid onvermijdelijk stimuleren. Wat de positieve werking van belasting verlaging op de werkloosheid betreft meent hij dat dit effect pas in de loop van de tijd gaat optreden en dat zou te laat zijn. De minister vond de stijging van de overheidsuitgaven een redelijke zaak omdat het gaat om een prijscompensatie, waardoor het mogelijk blijft het bij de begroting 1974 beloofde waar te maken. De gemeenten krijgen hierbij 135 mil joen extra uit het gemeentefonds. Een dergelijke prijscompensatie is, aldus de minister, de afgelopen jaren niet toege past. Hij vertelde dat het kabinet tot Er zijn echter ook verscheidene vogels aangetroffen, waar bij het vastbinden duidelijk opzet kon worden geconsta teerd. Dit werd afgeleid uit in de draden gelegde knopen, vooral in een geval, waar twee spreeuwen vast aan elkaar waren gebonden. Hier dient uiteraard van een ergerlij ke dierenmishandeling te worden ge sproken. Vogels met aan elkaar gebon den pootjes worden immers geheel in hun bewegingsvrijheid belemmerd, met als gevolg uithongering en verdroging, terwijl zij op deze manier ook een de WD, waarbij hij ze denkbeeldig allebei op 750 miljoen stelde. Voor de laagste inkomensgroepen levert het ka binetsplan meer teruggave op en voor de hoge inkomensgroepen voorziet het VVD-plan in veel meer teruggave dan dat van de regering. Wat het ingrijpen in het loonbeleid betreft was de minister van mening dat beide partijen in de Stichting van de Arbeid dicht bij elkaar stonden en dat het zeker niet zo is dat het kabinet de wensen van de vakbewe ging heeft ingewilligd. Ook de midden stand 's zo eerlijk mogelijk bedeeld en Duisenberg wees hierbij op het in het fiscale plan opnemen van 90 miljoen voor de oudedagsvoorziening van zelf standiger. Het is bij elkaar een even wichtigheid in de verdeling van de las ten, waar we trots op zijn, aldus de minister. De minister bestreed de kritiek van prof. Heertje dat de maatregelen geen zin hebben omdat de werkloosheid in Nederland structureel en niet conjunc tureel is. Dit is het derde jaar dat de werkloosheid boven de 100.000 ligt en er groeit een harde structurele kern, zo zei minister Duisenberg. Onze maatregelen zijn gericht tegen het optreden nu van conjuncturele werkloosheid en het be leid is er op gericht te voorkomen dat die werkloosheid groeit. Hij stelde dat er ook aan de structurele werkloosheid wordt gewerkt onder meer door her structurering en het financieren van omscholing. Er is voor een belastingverlaging in procenten gekozen omdat deze, in tegen stelling tot een verlaging in centen, niet tegen de progressieve belastingstructuur in werkt. Hij stelde dat dit plan bijna een inflatiestructuur in werkt. Hij stelde dat dit plan bijna een inflatiecorrectie in centen is en was van mening dat het totale effect in 1974 van de maatregelen nivellerend zal zijn. Minister Duisenberg stelde dat men het er nog niet over eens is of het lange termijnbeleid gericht moet zijn op beperking van de groei, dit naar analogie van de ideeën van de Club van Rome. Wel meende hij dat selectief zal kunnen worden ingegrepen waar de kwalijke effecten van de groei het sterkst zijn. De school bevat vier klaslokalen en een groot handenarbeidspeellokaal boven en vijf klaslokalen beneden. In de beide gangen, aan weerszijden door fraaie be klede trappen met elkaar verbonden, bevinden zich de toiletten. De bovengang heeft nog enkele open ruimten voor handenarbeid. Tegenover de aan de speelplaats gele gen hoofdingang is een ruime kamer voor het schoolhoofd. Links daarvan ligt de verdiept aangebrachte aula, waar door grote ruiten veel licht invalt en die ongeveer honderd bezoekers kan herber gen. De vloeren van de klaslokalen zijn bedekt met stoffen tegels; slechts in het handenarbeidlokaal vindt men linoleum. De wanden, van plexiglas opgevuld met geluiddempend materiaal, kannen bin nen enkele uren worden verplaatst, al naar gelang de grootte van de klassen. De wanden zijn met aluminiumklemmen aan vloer en zoldering bevestigd. De vaste wanden zijn bekleed met wit vinyl; de groene schoolborden zijn inge- Toen in juni 1972 door groots opgezet te activiteiten van schoolbestuur en ou dervereniging nog eens extra de aan dacht bij gemeentebestuur en provincie op de nieuwe school werd gevestigd, kwam er schot in de uitvoering van de plannen. Op 24 januari 1973 vond de aanbesteding plaats; de bouwtekeningen waren van de hand van gemeente-archi- tect H. A. Peters. Op 26 februari werd onder gunstige weersomstandigheden met de bouw begonnen en een maand later werd de eerste beton voor de onderbouw gestort. Wanneer het gebouw op 8 april wordt opgeleverd, zal er precies volgens schema (250 werkbare dagen) zijn gewerkt. De nieuwe school is met de opvallende onder- en bovenbouw een prachtig ob ject geworden. De bovenbouw steunt op een zware betonnen vloer, gestut door zes betonnen pilasters, en de scheidings muur van de onderbouw. Hierdoor is onder de bovenbouw een overdekte ruimte ontstaan, die bij slecht weer als speelplaats kan dienen, maar bovendien met het grote speelterrein dat wordt begrensd door de naastgelegen kleuter school een openbaar speelterrein zal vormen. De bouwonderneming is juist begon nen met het betegelen van het plein, waarvan een verdiept gedeelte als rol schaatsbaan kan worden gebruikt. Discotheek. Zaterdag 23 maart staat er voor de sociëteit „De Ark” aan het Kerkplein in Velsen-Zuid weer een discotheek op het programma, met gele genheid tot dansen. Een en ander begint om 21 uur. Het gloednieuwe schoolgebouw, waar momenteel de laatste hand aan wordt gelegd. Vandaag is het een vrolijke dag bij de bezetters van het Philipsbedrijf USFA in Helmond. Eén van de vrouwelijke bezetters, de negentienjarige Ria Sprenger, trouwt. Ze hoeft vandaag dan ook niet te posten. Ze komt wel met haar gloed nieuwe man naar het bedrijf toe, zodat daar ’s avonds een klein feestje gebouwd kan worden. Hans Rombouts had een gesprek met de bruid en haar collega’s. Kerkdiensten voor gehandicapten voldoen duidelijk aan een behoefte. In Heem stede werd onlangs zo’n dienst gehouden. Ron Brown sprak over deze kerkdien sten met ds. Zuidema in Apeldoorn, die zich op dit terrein heeft gespecialiseerd. Hij werkt in de christelijke inrichting voor geestelijk gehandicapten. De Sissies, de zusjes Van der Klei, brengers van de „Nostalgische hoerenliede ren” van Bertolt Brecht (op muziek van Kurt Weill), vieren internationale triomfen met hun optreden. Het zijn twee rare meiden, die elkaar de waarheid en niets dan de waarheid zeggen. Dat alles was reden genoeg voor Ko van Leeuwen om het tweetal eens aan de tand te voelen. Peter Heerkens bundelde twee sportieve zaken. Toen hij aan de Rivièra was voor de wielerklassieker MilaanSan Remo ging hij in Nice even langs oij Dick van Dijk, de oud-Ajacied, die een gevierd voetballer is in Nice. Deze had ook zo zijn mening over het Nederlands elftal. Verder in Erbij vele interessante artikelen, zoals gebruikelijk, en dan natuurlijk de vaste rubrieken. Namens de Dierenbescherming wordt bij dergelijke vondsten geadviseerd de draden voorzichtig door te knippen en de vogel vervolgens bij een dierenarts of het Kerbertasiel aan de Heerenduinweg in IJmuiden-Oost af te geven. Mocht men over nadere gegevens beschikken, zoals de vermoedelijke dader of de plaats waar de vogel is gevonden, kan contact worden opgenomen met een der bestuursleden van de Dierenbescher ming, te bereiken onder telefoonnummer 02550-11474. Leger des Heils. Zondag 24 maart (aanvang 19.30 uur) houdt het Leger des Heils een samenkomst in het gebouw van het leger aan de Geysendorfferlaan 4 te Beverwijk. Medewerking verleent het muziekkorps van het Amsterdam Moederkorps onder leiding van kapel meester Joh. H. Gest. Plein 1945 no. 1 IJmuiden Telefoon 02550 - 1 03 23 Reünie. In de hoeve Adrichem in Beverwijk wordt woensdagavond 27 maart een reünie gehouden van oud- leerlingen der leao-school aan de Brink. Evangelisatiesamenkomst. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat in IJmuiden wordt zondag 24 maart een evangelisatiesamenkomst gehouden. Hier zal medewerking aan worden verleend door een orkest van veertig musici, allen leden van een aan tal Leger des Heilskorpsen uit IJmuiden, Beverwijk, Zaandam en Enkhuizen. Het thema voor deze avond luidt: „Christus voor de wereld en de wereld voor Chris tus”. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur- VELSEN-NOORD. Over een maand, op donderdag 25 april, zal het nieuwe schoolgebouw Sint Jozef aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord offi cieel in gebruik worden genomen, nadat het op maandag 8 april door bouwon derneming P. Zwart BV uit IJmuiden zal zijn opgeleverd. Dit betekent dat de oude schoolgebou wen aan de Corverslaan in de week voorafgaande aan de opening officieel zulten worden verlaten om naar wordt verwacht aan de slopershamer te wor den toevertrouwd. De aanstaande paas vakantie wordt benut om de oude scho len te ontruimen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De jaarlijkse uit gaansdag voor de Heemskerkse bejaar den is dit jaar vastgesteld op woensdag 8 mei. Ruim 300 bejaarden van 68 jaar en ouder gaan dan met zeven bussen een tocht maken via Houten in de Betuwe, Oisterwijk in Noord-Brabant en Alpen aan de Rijn. Om het de bejaarden die dag weer helemaal naar de zin te kunnen maken is er veel geld nodig, want alles is weer duurder geworden. Daarom doet het Comité Uitgaansdag Bejaarden Heemskerk weer een beroep op alle ingezetenen van Heemskerk in de vorm van een huis-aan-huiscollecte, die volgende week, van 25 tot en met 31 maart, zal worden gehouden. Minimaal heeft men een bedrag van 900,nodig en men acht dat letter lijk en figuurlijk haalbaar, als iedereen van harte bij draagt. De aan de tocht deelnemende bejaar den dienen een minimum vrijwillige bij drage van 15,zelf te betalen. De deelnemerskaarten zullen door de col lectanten worden verstrekt. Na 1 april zijn die kaarten ook te verkrijgen bij de heren J. Vosselmanï- Bosch, Karshoffstraat 24, P. P. Castri- cum, Laan van Assumburg 6 en T. Wentink, Van Coevenhoevenstraat 30, alsmede bij de Rabo-bank aan het Burg. Nielenplein. Om deze collecte te kunnen organise ren heeft men een groot aantal collec tanten nodig. Degenen die willen helpen wordt dringend verzocht zich spoedig te melden op één van de genoemde adres sen, want ook hier geldt dat vele handen licht werk maken. BEVERWIJK. Het centrum „De Schans” organiseret dit jaar zomerkam pen op het landgoed Beftgraven in Ol- denbroek. De kampeerboerderij is daar centraal verwarmd en voorzien van een moderne keuken, douche en open haard vuur in de grote zaal. Men kan er gebruik maken van een sportveld een een zwembad op het kampeerterrein. Teeners van dertien, veertien en vijf tien jaar kunnen mee van 29 juni tot 6 juli en kinderen van zeven tot en met twaalf jaar van 6-13 juli of van 13 tot 20 juli. De kosten bedragen ƒ65 per week per kind. De groepen bestaan uit ten hoogste vijfentwintig kinderen en de jongens en meisjes uit de buurt hebben voorrang. Verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het centrum De Schans, telefoon 23106. Er zijn vele redenen om de VPRO dankbaar te zijn voor „De Steen”, het tweede stuk in de Herodotus-serie, ge schreven door Dimitri Frenkel Frank en geregisseerd door Krijn ter Braak. Ik zet die redenen even op een rijtje. 1. Het stuk, dat oorspronkelijk 75 mi nuten zou duren, duurde in kerkelijk heid maar 31 minuten, een drastische bekorting waardoor enerzijds de begrij pelijkheid niet bevorderd werd (ik be greep alleen nog maar die steen) en anderzijds ruimte geschapen werd voor het gesprek van Dick Cavett met Sir Laurence (Zeg maar Larry) Olivier. 2. Tientallen Egyptische armoedzaaiers hebben vele dagen lang onder wat chao tisch geroep aan touwen getrokken, waardoor zij een aardige bijverdienste hadden. Een wat ingewikkelde vorm van ontwikkelingshulp, die ons gedaalde prestige in het Midden-Oosten alleen maar kan hebben opgevijzeld. 3. „Belangrijker dan talent is uithou dingsvermogen”, zei Sir Laurence Oli vier. Dat Lodewijk de Boer, Johnny van Leeuwarden, Dimitri Frenkel Frank en Wim van der Grijn over gebrek aan uithoudingsvermogen niet te klagen heb ben, was aan hun goed geoliede body’s duidelijk af te lezen. 4. Het was ook een belangrijk experi ment in die zin, dat veelal afgeweken werd van de afgezaagde methode om mensen die aan het woord waren, in beeld te brengen, of mensen die iets zeiden, in close-up te geven. 5. Sir Laurence Olivier noemde toneel spelen „een masochistische vorm van exhibitionisme”. Het zal heus niet toe vallig zijn geweest dat „De Steen” vlak voor het gesprek met Olivier werd uit gezonden. Lodewijk de Boer sprak zelf in een interview over een „neo-hysteri- sche speelstijl”. Zo kwam het ook over, maar dat leek me minder een kwestie van stijl dan van vooropleiding. De muziek was mooi, evenals de opna men vanaf de Steen. Dank zij de muziek moest ik vaak denken aan de Walt- Disneyfilm „Fantasia”, en dank zij de Steen aan Amersfoort. 7. Direct na het stuk kregen we weer zo’n VPRO-tekst ter aanmoediging van lidmaatschap op het scherm: „Dat is het aardige van de VPRO. Daar maken ze niet alleen zulke programma’s, maar ze zenden ze nog uit ook”. Het laatste deel achter de komma is een aanvulling van mezelf. Dit trek ik meteen weer in, want een ander stuk in de Herodotus- reeks schijnt na de opnamen wel dege lijk ongeldig te zijn verklaard. Helaas duurde het stuk maar een half uur. Maar zoals gezegd, had dit weer het voordeel dat we Sir Laurence Olivier te zien kregen, een acteur die in staat is 35 minuten met iemand te praten zonder ook maar één minuut te acteren. Een groot man dus. Een man ook die nog kan bewonderen: Garbo, Brando, Jago, noem maar op. Toneel vergelijkend met films zei hij: „Toneel is een breder doek” en: „Het is petit tegenover gros- Point”. Over het toneelstuk „Long day’s journey into night” van O’Neill zei hij, dat hij elke minuut daarin voelde. Op de televisiebeurs MIP-TV in Cannes heb ik vorig jaar op film de grandioze voorstel ling van dit stuk gezien, het indrukwek kendste dat daar in die week te bewon deren viel. Het is dan ook blijkbaar niet door onze Hilversumse talent-scouts aangekocht. Tenslotte nog een enkele woord over „Belofte maakt schuld”, het programma dat Hans Keller over Israël maakte. Er zaten treffende beelden in: Het wassen beeldenmuseum, de toeristen in de Go- lanvlakte. We hoorden dat „koem-koem” Hebreeuws is voor theepot en zagen dat de schrijfmachines er van rechts naar links typen. Een journalist zei dat men in Israël wel over de vrede wilde praten, maar niet over de prijs voor de vrede, enz., enz., maar het wilde door een zekere verbrokkeling toch niet zo’n uniek tijdsdocument worden als Hans Keiler een jaar of twee geleden in Amerika maakte. richten, dat nauw zal samenwerken met de openbare bibliotheek. De ouders kun nen hiervoor activiteiten ontwikkelen; voor de schoolkrant heeft de oudervere niging al een stencilmachine in het vooruitzicht gesteld. Op vrijdag 19 april is er voor de leerlingen van de Sint Josef school 'en voor de kleuters van de ernaast gelegen H. Engelbewaardersschool een groots op gezette feestmiddag in gebouw De Schouw.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9