Wiel Coerver waarschuwt voor onderschatting van VFB Stuttgart FEYENOORDERS EENSGEZIND Autocoureur Peter Reuson verongelukt Graafschap voor De Visser dankbare klus Neuberger rekent bij WK op record-aantal toeschouwers SPORT SAIM74 toch niet wenselijk M Timman alleen aan de leiding IJshockeyzege I Ontbreken van coach „FINALEPLAATS HAALBAAR” een miljoen gulden aan prijzen I II ONDANKS Gemiddelde tot dusver 37.100 per wedstrijd VICE-VOORZITTER BADMINTONBOND „UITWEDSTRIJDENCOMPLEX” 15 1974 MAART ZATERDAG 23 99 Twaalf duels 4 1 >rt „Konijntjes” >1 Eerder of later Europees niveau .i|," Ii“l 1 (Van onze sportredactie) lie I (Van onze sportredactie) en kandidatentoernooi Juist het feit dat De Graafschap et ningenmit.'slaagden de Doetinchemmers j van'4 t.m 13 april in. het Joegoslavische' re Is de iet ze] >or en in en en Dumas voert in eerste instantie een aantal redenen aan voor het ontbreken van een coach bij de Nederlandse equi- Zweden: 868.000 wedstrijden, toeschou- gemiddelde toeschou- gemiddelde Wiel Coerver heeft zijn spelers dan ook bijvooorbaat gewaarschuwd voor onder schatting. „Stuttgart heeft dit toernooi bewezen, dat het geenszins van plan is snel de moed te verliezen. Tegen Dyna mo Kiev werkte het in de derde ronde een in de uitwedstrijd opgelopen achter- De Braziliaanse coach Mario Zagalo wil zijn selectie in topvorm brengen via twaalf oefenwedstrijden. Om geen moeilijkheden te krijgen met de kli matologische verschillen, vfiegen de Brazilianen op 31 maart de oceaan over om to 3 juni hun oefenprogram ma af te werken. Vidinic moet het in de voorberei dingsperiode voorlopig zonder mid denvelder Itumba Kalala en linksbui ten Deningama Dininga stellen. Ze zijn in de Joegoslavische stad Seraje- wo door prof. dr. Alexander Doder geopereerd. Bij beiden werd een me niscus weggenomen. De constatering dat er iets niet klopte in de beroemde knieën was wèl in eigen land gedaan. imoet ze toch verslaan en of je nu eerst uit of thuis speelt maakt geen verschil. Wij zijn er deze keer goed afgekomen. Het had slechter gekund. Dat Lokomoti ve schijnt voor eigen publiek bijvoor beeld tot gekke dingen in staat te zijn”. De vier noordelijke betaalde voet balclubs (FC Groningen, SC Cambuur, Heerenveen en Veendam) verlengen het seizoen met een nacompetitie die op 14 mei van start gaat. Met nog twee dagen voor de boeg heeft de Belg Raymond Ceulemans de leiding in het biljarttoernooi om de we reldtitel vijfkamp. Tweede is zijn land genoot Dielis. Hij legt uit: „Bij een Den Haag en een Sparta kun je niet alleen voor lijfsbe houd vechten. Daar moet je resultaten De concurrentie is hier heel wat klei ner dan in grote steden. Het publiek is hier nog dankbaar voor het voetbal dat het gepresenteerd krijgt. Dat is wel een prettig uitgangspunt dat ook stimulerend op onze prestaties werkt”. Toch is ook De Visser niet alleen maar tevreden met een plaats die op simpel lijfsbehoud in de eredivisie is af gestemd. De oefenmeester, die via Spar ta, DFC en Telstar bij De Graafschap terecht kwam vertelt: „Dit seizoen loopt mijn contract af en ik heb mijn plannen bij het bestuur ingediend. Ik heb ook één heel duidelijke aanbieding van een andere eredivisieclub lopen, maar mis schien blijf ik wel hier. Waar ik werk wil ik vrij mandaat hebben. En dat betekent voor mij persoonlijk ook dat ik wil kunnen bouwen aan een steeds iets beter wordend elftal- Als de kansen om de zaak verder uit te bouwen niet meer aanwezig zijn, dan hoeft het voor mij niet meer”. halen en onder of liefst nog met de top meedraaien. In Doetinchem is dat anders. Het is een betrekkelijk kleine plaats, weliswaar met een grote achter ban, die dankbaar is dat het ook ere divisievoetbal kan zien. De »e- rg. 5a- n s- en lo- ISt. •2) en de de ap) ige 2-0 len af- /er id- ise ij- en n- rst he de >ij de en ie 8) >n he m. »n rs lot *s- de an en an De :es iet >n. P- ;t- er >i- im les in- ■dt iet gart worden de punten aanmerkelijk minder vlot in de wacht gesleept. Tegen een oogst van twintig punten uit dertien wedstrijden in eigen omgeving staan wel geteld zeven punten, uit eenzelfde aantal duels, op andere dan Stuttgarter grond. In de UEFA Cup gaat VFB Stuttgart duidelijk minder gebukt onder de last van het spelen op vreemde grond, die de ploeg in Duitsland de niet al te vleiende bijnaam „De Konijntjes” heeft bezorgd. Was de 2-2 in Setubal van afgelopen woensdag (na een 2-0 achterstand!) een uitstekende prestatie, de 5-3 overwinning in de tweede ronde in het Tsjechische Presov was eveneens een resultaat dat voor VFB Stuttgart opmerkelijk mag worden genoemd. Hoogtepunt in de trainersloopbaan van Piet de Visser: op de schouders van enthousiaste supporters na de promotie van de Graafschap, afgelopen zomer. t pe. „Het hoofdbestuur meende dat niet te moeten doen.” Maar later blijkt de vice-voorzitter spijt te hebben van dat bestuursbesluit. „Voor enkele spelers is zo’n coach erg wenselijk; ik zal in mijn rapport vermelden dat er volgend jaar wel iemand mee naar Engeland zou moeten. Bij voorbeeld de man die de centrale trainingen leidt. In datzelfde rapport komt ook te staan dat ik over het optreden van Agnes van der Meulen (die het met de trainingen niet zo nauw neemt - red.) bijzonder ontevreden ben.” (Van onze sportredactie) DOETINCHEM. Hoe moeilijk De Graafschap het morgen ook in zijn uit wedstrijd tegen Haarlem wel weer zal krijgen mag niet alleen geconcludeerd worden uit het door blessures gehandi capte elftal dat trainer Piet de Visser (39 jaar) moet formeren. De Graafschap lijdt dit seizoen namelijk aan een opval lend „uitwedstrijdencomplex”. Alleen te gen NEC, zelfs via een 2-1 overwinning, (Van onze sportredactie) LONDEN- De Nederlandse Badmin tonbond is op All England vertegen woordigd door Vic Dumas die pas in de loop van donderdag in Wembley Pool arriveerde. Hij is de enige begeleider, maar kwam op zijn minst een dag te laat. „Zelfs voor deze twee dagen heb ik al problemen me myn superieur (Dumas is luitenant-kolonel - red.) gehad.” Evenals verleden jaar gaat het In donesische team, inclusief Rudy Harto no, vanuit Londen naar Amstelveen. Zij spelen in sporthal Bankras een wedstrijd tegen de Nederlandse ploeg. De vriend schappelijke ontmoeting begint maan dagavond om acht uur. ROTTERDAM Feyenoord-trainer Wiel Coerver bekijkt vandaag al de komende tegenstander in het UEFA Cup-toernooi, VFB Stuttgart. Coerver is een van de toe schouwers in het Volkspark-stadion in Hamburg, waar de Zuidduitse club het in een competitieduel voor de Bundesliga opneemt tegen Hamburger SV. Coerver onder neemt zjjn spionagereis met prettige gevoelens, want hy verklaarde gistermiddag on- middellijk na de loting al dat zyn club het met VFB Stuttgart als tegenstander niet beter had kunnen treffen. Woensdagavond, na de uitschakeling van Ruch Chorzow. zette Feyenoord’s oefenmeester weliswaar Lokomotive Leipzig bovenaan zyn ver langlijstje, maar op dat moment ging hy er vanuit dat Stuttgart de return tegen het Portugese Vitoria Setubal niet met succes zou afsluiten. De spanningen binnen het bestuur van de NBB blijkt al zo hoog te zijn opgelopen dat Dumas niet op de hoogte was van de komst van medebestuurslid Ed Verhoeven. Sinds de „Internationale” was de secretaris ziek, maar in die tijd schreef hij wel een stuk voor Badmin- tonnieuws dat door zijn collega’s uit het hoofdbestuur uit het bondsblad is ge houden. In Polen is de belangstelling voor de WK uitzonderlijk groot. De sport pers heeft Italië uitgeroepen tot favo riet nummer één. Het dagblad „Sport Kattowice” rekent erop, dat Italië in de finale afrekent met West-Duits- land en dat Polen kans ziet om via Nederland aan brons te komen. De Polen baseren hun prognose als volgt: „Het is onze droom nog eens spelers te hebben van het kaliber Dino Zoff, Gianni Rivera en Gigi Riva”. Sport Kattowice gaat .verder: De kans bestaat dat de voor 24 april vastgestelde wedstrijd in Stuttgart (de ontmoeting in Rotterdam vindt op 10 april plaats) een dag eerder of later gespeeld wordt. Ook Bayern München (tegen Ujpest Dosza) en Borussia Mönchengladbach (tegen AC Milan) spe len in respectievelijk het toernooi voor landskampioenen en dat voor bekerwin naars hun thuiswedstrijd op 24 april. Fey enoord-manager Guus Brox daarover: „Als Stuttgart wil verschuiven, valt er altijd over te praten. Het moet ons echter wel uitkomen”. In de eerste ronde van het proften- nis-toernooi in Rotterdam speelt Okker tegen de Amerikaan Estep, Hordijk ont moet Van Dillen (VS), Thung Alexander (Austr), Sanders speelt tegen Barthes (Fr.), Fok tegen Pohmann (W-Dld) Fleury tegen Orantes (Sp.). Toen dat wel gebeurde (Stuttgart speelde met 2-2 gelijk en behield daar door de kleine voorsprong die het door de 1-0 zege in eigen huis had genomen) zakte Lokomotive Leipzig meteen een plaatsje. Coerver gistermiddag: „Ik ben dik tevreden. Tottenham Hotspur of Lo komotive Leipzig kom ik liever in de finale tegen. VFB Stuttgart ken dk vrij goed. Ik heb de ploeg dikwijls op de Westduitse tv-stations zien spelen’”. In de Bundesliga-competitie draait de ploeg uit Stuttgart vaste bespeler van het imposante Neckar-stadion dat als een van de lokaties voor het wereld kampioenschap voetbal zal fungeren, na een vrij goede start tamelijk onopval lend mee in de middenmoot: 27 punten uit 26 wedstrijden. In die Bundesliga wordt VFB, dat wordt getraind door de eerder o.a. bij Borussia Dortmund en VFL Bochum werkzame Herman Eppen- hoff, geplaagd door een uitwedstrijden complex. Op eigen terrein is de ploeg tot merkwaardige krachtexplosies in staat (o.a. werd dit seizoen met niet minder dan 6-1 gewonnen van Borussia Mönchengladbach), maar buiten Stutt- LEEUWARDEN (ANP). In de vijf de ronde van het toernooi om het Ne derlands schaakkampioenschap heeft Jan Timman zich steviger op de eerste plaats genesteld. Hij won' zelf van Eddie Scholl, terwijl Van Dop, die de eerste plaats met hem deelde bij het ingaan van deze ronde, door een overigens ver dienstelijke remise tegen Sosonko naar de tweede plaats terugviel. Blagojew Vidinic, de boomlange Joegoslavische trainer van Zaïre, die vier jaar geleden het Marokkaanse elftal naar Mexico voerde en vorige week met Zaïre Afrikaans kampioen werd, zei na het succes in Caïro: „Binnen een tijdsbestek van 5 tot 10 jaar heeft Afrika het peif bereikt van het Europese voetbal.” LJUBLJANA (ANP). De Neder landse ijshockeyploeg heeft in Ljublja na ook haar tweede wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap (B-groep) gewonnen JOHANNESBURG (Keuter) De 35-jarige Amerikaanse autocoureur Peter Rev- son is bij een oefenrit als voorbereiding op de Grote Prijs van Zuid-Afrika uit de bocht gevlogen. Hy is op weg naar het ziekenhuis aan zyn verwondingen bezweken. VFB Stuttgart, dat de halve finales bereikte door achtereenvolgens het zwakke Olympiakos uit Cyprus (9-0 en 4- 0), het Tsjechische Tatran Presov (3-1, 5- 3) Dynamo Kiev uit Rusland (0-2 3-0) en Vitoria Setubal (1-0, 2-2) uit te schakelen, speelt vandaag in Hamburg in dezelfde opstelling als woensdagavond in Portugal. Dat betekent een formatie met Heinze in het doel, Weidmann, Zech, Entenmann en Coordes in de ach terhoede, Martin, Handschuh en Ettmay- er op het middenveld en Stickel, Ohli- cher en Brenninger in de voorhoede. Donner en Ree kunnen nog steeds hun draai niet vinden en ook Sosonko loopt niet op volle toeren. Verrassend is dat zowel Van Dop als Vogel (winst op Enklaar) het tempo tot dusver uitste kend volgen. Timman was ook in de vijfde ronde de grote man. Hij ging tegen Scholl in op een moeilijke variant van de Sici- liaanse verdediging, maar behandelde die zo superieur dat de stelling van de Friese vertegenwoordiger na 32 zetten als een pudding in elkaar zakte. De stand: 1 Timman 4, 2-3 Van Dop en Vogel 31/2, 4 Sosonko 3, 5-8 Donner, Hartoch, Ree, Langeweg 2'!2. Mexico: 1.490.00 wedstrijden, stand helemaal weg door thuis met 3-0 te winnen. En wat die jongens tegen Vitoria Setubal hebben laten zien, liegt er ook niet om”. Maar ondanks de waarschuwingen van Coerver zien de Feyenoordspelers unaniem een finale plaats zitten. Willem van Hanegem: „Ik dacht niet dat wij voor al te grote pro blemen komen te staan. Dat we eerst thuis spelen vind ik niet zo’n punt. Je naoorlogse toernooi, dat het moyenne in West-Duitsland wordt opgeschroefd. Neuberger rekent op 1,6 miljoen toe schouwers bij 38 wedstrijden (gemid deld 42.100) in negen stadions. Die 1,6 mifjoen zou een record zijn voor de wereldkampioenschappen, howel Bra zilië in 1950 (met slechts 22 wedstrij den) relatief het beste bezoek kreeg. Revson was de 44ste Grand Prix-rijder die na de tweede wereldoorlog veronge lukte. Hij verongelukte in de z.g. Barbecuebocht op het Kyalamicircuit in de om geving van Johannesburg. Zijn auto ging in vlammen op. Reddingspogingen door de twee vroegere wereldkampioenen Graham Hill en Emerson Fittipaldi bleven zonder succes. Een brandweerman kon Revson uit de brandende „Shadow” sleuren en hem naar een ziekenwagen brengen. Op weg naar het ziekenhuis overleed de Amerikaan echter. Revson behoorde evenals de op 6 oktober van het vorig jaar in Watkins Glen dodelijk verongelukte Fransman Francois Cevert tot de wereldtop van de formule I- rijders. Vorig jaar zegevierde hij in de Grote Prijs van Engeland in Brands Hatch, de Grote Prijs van Canada in Mosport en eindigde als vijfde in de rangschikking voor het wereldkampioenschap. In het begin van dit jaar ging Revson, die nauwe bindingen had met de vroegere Miss World, Majorie Wallace en bekend stond als een van de best geklede mannen ter wereld, van de stal van McLaren over naar die van Shadow. „Natuurlijk hebben we zelf ook uit stekende voetballers, als Lubanski, Gadocha, Deyna en doelman Tomas zewski”. Het sportblad „Przgelad Sportowy” uit Warschau publiceerde een Euro pees superelftsl, waarin in elk geval' een plaats moeten hebben: ZofL Burgnich en Rivera uit Italië. Berti Vogts, Paul Breitner, Franz Becken, baüer en Gerd Müller zijn de West- duitse kandidaten. Johan Cruyff krijgt een plaatsje toebédeeld als eni ge Nederlander. De overige drie zjin de Pool Deyna (topscorer van het Olympisch voetbaltoernooi), de Schot Billy Bremner en de Bulgaarse aan valler Bonev. FRANKFURT. By de 185 tot nu toe gespeelde wedstrijden op de zes naoorlogse toernooien om het wereld kampioenschap voetbal kwamen 6.867.000 toeschouwers. Een gemiddel de van 37.100. Hermann Neuberger, de grote man in de organisatie van het zevende hoopt echter In het eerste duel met Feyenoord zuilen vermoedelijk Ettmayer en schut ter Ohlicher (vierde op de topscorerslijst van de Bundesliga met zestien doelpun ten) ontbreken. Beide spelers liepen te gen Vitoria hun tweede gele kaart in het UEFA Cuptoernooi op. al is er in het geval Ohlicher nog de onzekerheid of er woensdagavond inderdaad een gele kaart is getrokken. Bij de extra-eindhoofdprijzen, deze prachtige komplete keuken ter waarde van ƒ5.000,--. Te winnen voor 1,—. Een geschenk voor de Puzzel Aktie Natuur van BAUKNECHT Nederland BV, Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). in veel wedstrijden in zijn eerste jaar in de ere-divisie als underdog fungeert maakt het voor De Visser erg dankbaar om in Doetinchem te werken.” De cijfers vanaf 1950 zijn 1950 Brazilië' 1.337.000 toeschou wers, 22 wedstrijden, gemiddelde 60.770. 1954 Zwitserland 943.000 toe schouwers, 36 wedstrijden, gemiddel de 26.200. 1958 wers, 35 24.800. 1962 Chili: 776.000 toeschouwers, 32 wedstrijden, gemiddelde 24.250. 1966 Engeland: 1.453.000 toe schouwers, 32 wedstrijden, gemiddel de 45.400. 1970 wers, 32 46.460. 1974 West-Duitsland (verwach ting): 1.600.000 toeschouwers, 38 wed strijden, gemiddelde 42.100. Tegen Noorwegen werd het 7-0. De standen per periode waren 4-0, 2-0 en 1- 0. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Decloe (2), Brand. Van Wieren, Simons, Hunting en Jellema. Het kandidatentoernooi voor het WK dammen, waarvan de winnaar in 1975 Ton Sijbrands mag uitdagen, wordt van 1 t/m 17 november in Tiflis gehou den. Judith Salomé heeft in het tenpis-, toernooi in het Franse Beaulieu in het damesenkelspel verloren van de Francaise Gail Chanfreau: 3-6, 3-6. Ellen fclati gah’V’nïet ’mee naar <ïe Europesekampioenschappen tafeltennis,' Wim van Hanegem: „Ik verwacht voor ons geen al te grote problemen”. Novi Sad. De Haagse speelster heeft besloten haar studie te laten prevaleren. Tom Okker heeft de kwartfinales bereikt van het proftennistoernooi in Tucson. Hij versloeg de Zweed Ove Bengtson, die eerder zijn landgenoot Borg uitschakelde, met 4-6, 7-5, 7-5. De Amerikaan Bob Lutz is de volgende opponent van Okker. tegen_EC Den Haag,, en tegen FC Gr o- An erj in om punten te pakken. De rest van de twintig winstpunten, die De Graafschap na zesentwintig wedstrijden wel van al te grote degradatiezorgen heeft bevrijd, kwamen in Doetinchem tot stand. Misschien niet eens zo’n onbegrijpelijke tendens voor een ere-divisiedebutant maar toch meent De Visser: „Die tegenstrijdigheid is te groot. Wij hebben wel een aantal be hoorlijke uitwedstrijden gevoetbald maar het prestatieniveau bleef toch dui delijk ten achter bij onze thuiswedstrij den. Bij Ajax in de Meer hebben wij wel vrijuit gevoetbald- Maar toen kregen wij er onmiddellijk ook vier om onze oren. Dat, was achteraf toch ook niet bevredigend. Ik wijt die tegenvallende resultaten aan een gebrek aan routi ne. Drie jaar geleden, toen ik hier kwam, bungelde De Graafschap nog on deraan in de eerste divisie. Nu lijken wij ons redelijk te handhaven in de eredivi sie. Dat is een hele overstap. Deze jon gens hebben de routine en bravoure nog niet om uit even brutaal en gedegen, te spelen als thuis”. u j'hiï •W ill 4 .J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15