Er moeten heel wat ster-spots De Philips-kroketten en frikandellen worden natuurlijk wel terugbetaald 1 TROUWFEEST IN DE BEZETTINCSHAL I t tegen aan” De Rode Kat door Hans Rombouts God van Brabant f Boersma Borduren Afwisseling A ied lay, 'urgli. F t 5 2, van de hele bezettingsmacht van Philips USFA (ultra sonar fabricage apparaten), gekleed in een fraai gesneden blauw fluwelen (trouw-)pak, dat hij niet gedacht had, dat de bezetters van de Helmondse Philips-neder- zetting het zo lang zouden uithouden. Ria Sprenger, stralend, zoals alleen jonge bruiden dat via een patent kunnen doen, was op haar trouwdag, de elfde dag van de bedrijfsbezetting, temidden van haar collega’s. Een merk waardige trouwdag. Ongetwijfeld. Een andere zaak is of de hoogmogen- den, vijftien kilometer verder in Eindhoven, er wel zo gelukkig mee waren. Dit huwelijksfeest lijkt een enorm sterke psychologische zet van de be zetters. De publiciteitsbreinen van de licht-macht zouden het niet beter hebben kunnen doen. Maar: niets daarvan. De huwelijksinzegening in de Pauluskerk door een moderne, hippe pastoor (die behalve een altaar ook een bar in de kerk heeft) was door Ria Sprenger en Hans van de Waarden burg al ruim voor de bezettingsactie afgesproken. Het geluk mag in deze wereld ook wel eens met de „kleine luyden” zijn. - Hans van de Waardenburg mag dan alles afweten van het verplaatsen per vorkheftruck van kratten pils, hij heeft zich wèl vergist in de koppig heid van zijn jonge bruid èn in de lengte van de arm van de heren Philips. - bezette t KW?; trecht, 164 Voor de jeugdige Ria Sprenger ging het wel wat die bezetting betreft lang Voor de andere bezetters is het huwe lijk van hun collegaatje een bijzonder plezierige afwisseling. Want, waarlijk, het leven van bezetters gaat toch niet geheel over rozen, al worden er wel regelmatig van die rozen en andere bloemen (zoals een vrolijke pot met een azalea) binnen gedragen. mannen slapen keurig in de hal, de vrouwen verderop in het kantoor. Ria Sprengen wordt gefeliciteerd door Piet Brussel, voorzitter van de industrie bond NKV. I ick 0, 3t duren. „Maar ja, wat wil je, ik keek natuurlijk uit naar mijn trouwdag. Ik vind het helemaal niet erg, dat die trouwdag onder deze omstandigheden gevierd wordt”. Een vrouwelijke collega: „Ik geloof zelfs, dat ze het spijtig gevon den zou hebben als de bezetting eerder afgelopen zou zijn. Het is zó wel een unieke huwelijksdag.” In ieder geval heeft mevrouw Van ae Waarden burg-Sprer.ger aardig wat tijd kunnen vinden om wat «pulletjes te borduren voor ha*r home, een flat m Helmond. „We hebben daar mee geboft. In januari kregen we de sleutel al, zodat we alle tijd hadden om ons huis in te richten. We waren al klaar, toen de bezettingsactie begon. Dus dat kwam goed uit”. Ria Sprenger blijft, als de kwestie van USFA geregeld is, bij Philips werken, ook al zou dat uiteindelijk in Eindhoven zijn. „De voorzieningen en het loon bij Philips zijn goed. Alleen: ze beloven van alles, maar ze voeren het niet uit, wan neer het gaat om de USFA in Helmond te houden. Ik heb al eens in Eindhoven gewerkt. Omdat er zoveel tijd ging zit ten in het heen- en weer reizen (zo’n anderhalf uur per dag) was me beloofd, dat ik eerder weg zou mogen Maar toen het er op aankwam verbood de perso neelschef dat. Ze hadden ons bij de USFA toegezegd, dat we hier in Hel mond zouden kunnen blijven werken. De werkruimte zou tijdelijk zijn en er zou een groot nieuw complex komen. De bruidegom, werkzaam bij Bavaria, die zijn bruid de laatste dagen alleen nog maar kon ontmoeten in de hal van het bezette atelier-gebouw aan de Ka naaldijk (waar het 's avonds een gezelli ge boel was, omdat nog meer verloofdes en mannen hun geliefden konden tref fen aan de kaarttafel, waar jokeren troef was), boft, dat zijn vrouw al tevo ren een week vakantie had geclaimed. Dat gaat gewoon door. Het tweetal kon zodoende op huwelijksreis, niet al te ver, naar Venlo. De vraag is, wie nu de vakantieweek betaalt, de jonge echtelie den zelf, of het NKV of misschien de heren Philips. Het blijft ook niet bij papieren en bloemrijke steunverklaringen. De plaat selijke middenstand laat zich niet onbe tuigd: zij laat nu en dan proviand aan reiken. Door het NKV uit Eindhoven is een grote voorraad lekkernijen, sigaret ten en voedsel aangevoerd. Een collecte tijdens een voorstelling van Proloog bracht een bedragje van ƒ69 op, waar voor toch weer een aantrekkelijk aantal zakjes patat-mét kunnen worden ge kocht. Het eten wordt in de aanwezige keuken bereid. Dat gaat bij toerbeurt, zoals ook de wacht-diensten bij de poo't. Er wordt stevig gegeten. De stem ming is goed. Zieken zijn er tot nu toe niet geweest, behalve dan de paar werkneemsters, die al in de ziektewet zaten (een buiten kansje voor het NKV, dat de lonen iedereen is lid van het NKV doorbe taalt, nadat Philips had laten weten, dat zij geen loonzakjes meer zou dichtlik- ken). Twee werkneemsters zijn zwanger, waarvan één hoog-. Zij hoeft dan ook geen wacht te kloppen. Zij mag ook alle nachten naar huis, omdat ze op alle dag loopt. Er zijn er trouwens, die alle nachten hun stretchers of luchtbedden in het kantoortje willen beslapen. Zo gemotiveerd zijn ze. zegt NKV-districts- voorzitter Ton van Lieshout. Elke nacht zijn er tenminste tien man aanwezig (van wie twee vakbondsmannen). De Het breekpunt in de affaire is, dat men Philips verwijt illusies gewekt te hebben over werkgele genheid in Helmond en dat men de beloften niet waar maakt. Het NKV vindt, dat het hier niet om een gewone overplaatsing gaat maar om een opheffing. Burgemeester Geukers van Hel mond, die de bezetters op kwam zoeken, heeft bij Philips pogingen in het werk gesteld om tot een bevredigende regeling te komen tussen beide partijen, waarbij hij natuurlijk ook de werkgelegenheid van zijn gemeente in het oog houdt hij zou niets liever zien dan een grote Philips-vestiging in zijn gebied. Maar de pogingen hadden geen resultaat. Het ge sprek met jonkheer Van Riems dijk leverde geen lastbaar resul taat op* Ton van Lieshout, voorzitter van het district 2 van het NKV, vindt trouwens, dat Philips ook tijdens de bezetting niet slim is opgetre den. „Het besluit om de bezetters niet door te betalen is dom. Ik snap niet dat men dat genomen heeft. Er moeten heel wat Ster- spots tegenaan gegooid worden om dat negatieve beeld van Philips weg te werken- De bezetters heb ben gewoon doorgewerkt. Totdat men niet verder meer kon, omdat de kluis met onderdelen op slot zit en men daar niet in kan. Men heeft de sleutel gevraagd, maar men heeft niets van Philips verno men. Ook heeft men geen ant woord gekregen op het verzoek om een storing in een meettafel op te heffen. Men heeft harder dan ooit gewerkt, zeer gemoti veerd. De ondernemingsraad van Philips was het ook helemaal niet eens met het besluit om de sala riëring stop te zetten”. Toen Hans van de Waardenburg tijdens de bruidsdagen van zijn verloofde hoor de, dat zij zich met haar collega’s (22 vrouwen en drie mannen) zou verschan sen in het USFA-atelier als protest te gen de overplaatsing van dit piepkleine takje van Philips naar Eindhoven, haal de hij de schouders op. Hij liet Ria Sprengers weten, dat dit in feite een onzinnige zaak was. Ria: „Hans meende dat het allemaal niets zou uithalen en na een paar dagen zei-ie: is het nu nog niet afgelopen. Philips heeft toch een te lange arm. Nu is hij van gedachten veranderd. Hij staat volkomen achter me. En hij niet alleen. Ook zijn schoon ouders zijn het met ons eens”. De adjunct-directeur van Socia le Zaken van Philips, J. A. de Stoppelaar-Blijdesteijn, en ir. J. W. Stoorvogel, de directeur van Philips USFA BV in Eindhoven, hebben al laten weten in het door de bezetters uitgeplozen Hel- monds Dagblad dat men denkt aan een andere Philipsvestiging in Helmond, als daar tenminste mo gelijkheden toe bestaan. Van Lies hout en zijn makkers van het NKV vinden dat te vrijblijvende verklaringen. „Er zijn al te veel loze beloften gedaan”. chatel, tboisc, Aangezien er in het bedrijf geheimzin nige dingen gemaakt worden (alleen de werknemers en hun bazen plus mensen van het ministerie van Defensie mogen de klapdeuren van de montagehal in, waaraan iedereen zich keurig houdt) spelen de activiteiten zich af in de hal. Wel wat lastig voor de vakbondsbe stuurders, die als adviseurs optreden, want zo kunnen zij bijvoorbeeld niet opbellen, omdat de telefoon in de mon tageruimte staat. Als het nodig is spoe den zij zich naar het belendende café Le Chat Rouge- Wanneer wij Van Lieshout vragen wat de betekenis is van de amuletachtige roodkoperen hangers, die de borsten van de bezetters sieren (kennelijk produkten van zelfwerkzaamheid), zegt hij enigs zins kleurend: „Dat koperdraad, waar ze van gemaakt zijn, wordt aan Philips terugbetaald. Net zoals de Philips-kro ketten en frikandellen. Dat hebben we genoteerd. O ja, die hangers: dat zijn tekens Van eenheid”. Het zullen souve nirs worden, eretekenen voor alle deel nemers aan de actie. De vrouwen missen hun mannen niet al te zeer. Ze zijn te druk met de actie bezig. „Ze vinden het niet erg om zelf wat voor het eten te zorgen en hun bed op te maken. De gezinnen met kinderen worden opgevangen door buren en fami lie. We trekken hier fijn met elkaar op. Dat moet ook wel natuurlijk”. Wanneer een radio-uitzending, waarin een interview met een paar van de bezetsters was opgenomen, moeilijk te beluisteren is door hardnekkig geruis, klinkt het: „Pilips is zeker de uitzending aan het storen”. Het blijkt dat er een nijver iemand aan het boren is. Hij wordt gemaand zijn activiteiten te sta ken, zodat de radio verstaanbaar wordt en fatsoenlijk op de band gezet kan worden. Het bericht komt binnen, dat Boersma zich met de zaak gaat bemoeien. Een van de vrouwen roept: „Wie is dat?” Als de vakbondsmannen meedelen, dat Boersma de minister van Sociale Zaken is, knikt ze- Lang niet iedereen is op de hoogte van wat er zich af speelt en de laatste tijden heeft voorgedaan op het sociale vlak. Hebben ze indertijd iets gevolgd van de bezetting bij ENKA in Breda?” „Nee, zoiets gaat langs je heen, als je er niet zelf bij betrokken bent”. Was iedereen al lid van de bond, toen er nog niets aan de hand was in het bedrijf? „Nee, sommigen zijn vlak voor de actie lid geworden”. Zoals bruid Ria Sprenger. Zij is nu een maand lid. Haar man is nog niet aangesloten bij een vakvereniging. Maar hij gaat zich nu ook opgeven. „Het is beter om er onder te zijn”. Overigens vinden de bezetters (bij wie men de drie mannen niet moet vergeten zij treden op in de vaderrol) dat het soms „verrekt van de voorzit ters”. Dat slaat dan op de vele bondsbe- stuurders, die op wat voor vlak of structuur dan ook, voorzitter zijn en hun neus al of niet langdurig laten zien, zoals bijvoorbeeld Van Brussel, de voor zitter van de Industriebond van het NKV. Philips zit natuurlijk met de bezetting van de USFA-nederzet- ting in zijn maag. Men heeft de overplaatsing van de Helmondse afdeling gewoon als een interne regeling gezien. Men verwachtte niet, dat het tot zo’n stormachtige protestcampagne zou leiden. Men heeft zich verkeken op de moge lijkheden voor de USFA (waar geheime zaken voor defensie wor den vervaardigd) in Helmond. Aanvankelijk was de bedoeling, dat Philips een nieuw complex in die stad zou neerzetten, waardoor en daar was men in Helmond erg gelukkig mee de industriële basis in de streek wat gevarieerder zou worden, zodat de kwetsbare positie van de textiel gedeeltelijk zou kunnen worden opgevangen. Deze grote plannen van Philip* voor Helmonds werkgelegenheid waren drie jaar geleden ook be kend gemaakt. Philips blijkt zich verrekend te hebben. „Helmond” bleek niet interessant meer. Men deelde mee, dat het atelier zou worden overgeplaatst met de mensen erbij naar Eindhoven, waar zo’n 270 werknemers hun brood verdienen aan USFA-afitivi- teiten. De Helmonders en Hel- mondsen moeten nu op en neer pendelen naar de lichtstad, zoals trouwens andere plaatsgenoten in een flink aantal al lang doen. Hét blijft niet bij bloemen aan de Kanaaldijk. De telegrambesteller is een vaste klant, die vele malen daags sym pathiebetuigingen uit het ganse land komt aanreiken. In de uren dat wij er waren liep de PTT-er driemaal binnen. En dan steeds de vraag: „Is er nog nieuws? Alles goed?” De telegrammen worden hem uit de handen geratst en los geritst. Daar is bijvoorbeeld het tele gram met de semi-religieuze tekst: „Phi lips wil god van Brabant zijn, maar god houdt ook van de mensen in Helmond”, was getekend districtsbestuur district 2 industriebond NKV. Daar is een tele gram van Philips PIT in Almelo en van het produktiepersoneel van Optilon (dat van die vrouwen.waarin solidariteit betuigd wordt. Daar is het - met bijzon der grote instemming begroete - tele gram: „De bedrijfsledengroep Hoogovens van de Industriebond NVV wenst u veel succes toe met uw actie”. Het is slechts één rappe greep uit de PTT-tas. De wanden in het actie-lokaal worden te klein voor alle telegrammen, opwekken de teksten (zoals van BLG Philips Zwol- le-Staphorst: „Ga niet aan de haal voor het Philipskapitaal”) en krantenknipsels. Nu is besloten, dat de zaak hier opgehe ven wordt en dat we bij de rest van de USFA in Eindhoven worden gevoegd. Dat is tegen alle afspraken. Sommigen hebben zelfs in hun contract staan, dat ze bij Philips in Helmond moeten wer ken. Maar Philips vertrekt nu uit Hel mond en iedereen wordt verplicht naar Eindhoven heen en weer te reizen. Voor al voor de getrouwde vrouwen, of ze nu al of niet kinderen hebben, wordt dat een moeiliike. misschien wel onmogelij ke zaak Het zit ons dwars, dat Philips zich niet aan de beloften houdt. We werken hier samen plezierig en nu wordt ons fijne ploegje uit elkaar ge haald”. Het trieste in dit conflict is, dat de werknemers wat hun sociale voorzieningen betreft, tevreden zijn bij Philips. Een van hen: „Ik heb op veel plaatsen gewerkt, maar ik heb het het best bij Philips.” Van Lieshout: „In verge lijking met de andere werkgevers hier is dat ook zo". «0 -C •r i£ van de - 1 -- rw

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17