Handelen en denken moet veranderen AUGUSTINUS Diensten voor gehandicapten missen dikwijls nog een goede coördinatie OM DE ZETEL VAN ST. Geestelijk Leven r- 'T IS MEER DAN EEN FEESTELIJK UITJE EXPERT DS. ZUIDEMA: Romeinse kerken voor daklozen kerkelijk ambt rlijke schepping Spiers Vrouw mag in het 1 Wfc sie ff x W' z Ml ZATERDAG MAART 23 1974 Erbij 18 door Ron Brown Illustratie Vogelgezang Stromingen De dominee maant de kerkgangers tot gebed en één van hen, een klein meisje, knijpt haar ogen pijnlijk strak dicht. Wanneer er ver volgens een lied wordt gezongen roept ze opeens iets onverstaan baars door de kerk. Ze begint onrustig te worden en eist dat ze bij haar vader op schoot mag komen zitten. Een mevrouw bij haar in de buurt biedt een snoepje aan dat gretig maar zonder blijk van dank wordt aanvaard. Bij het volgende gezang keert het meisje zich tot haar vader en imiteert zijn mondbewegingen onder het uitstoten van nietszeggende klanken. Werkgroep in nota I Raad van Kerken - v Lief en ouderwets romantisch is het boekje „De Schepping” dat de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift uit Amsterdam heeft uitgegeven. De diverse bijbelteksten over de schepping staan in omgangstaal bij fraaie illustraties over het scheppingsverhaal van Jo Spier. Het oorspronkelijk uit de Verenigde Staten stammende boekje kost 4,75. H La L K - .1 - VB-a X; aangepaste kerkdienst voor de geestelijk gehandicapten. Groot-Schuylenburg heeft een eigen jongenskoor dat bij iedere dienst van de partij is. De mededeling vorige week van dr. Michael Ramsey dat hij komend najaar na zijn zeventigste verjaardag zal terug- groeperingen zijn vertegenwoordigd in het episcopaat van de Engelse kerk. geen rol meer speelt in de procedure. Dat dergelijke voorstellen niet kritiek loos door het parlement worden geac cepteerd zal niemand verbazen. Er zijn geen steekhoudende bijbelse en theologische argumenten aan te voeren tegen vrouwen in kerkelijke ambten, aldus de gespreksnota „De plaats van de vrouw in de pastorale dienst van de kerk” samengesteld door de werkgroep Samenwerking man-vrouw in de kerk. De groep zegt dat er een breed beraad moet komen over de weerstanden tegen de geljjkwaardige plaats voor de vrouw in de kerkelijke ambten alhoewel de emotionele bezwaren wellicht meer weg geleefd dan weggepraat moeten worden. ja ei g« de v/ O’ hc Si hc dc on< de, de aai ger zij] L' Over wie de 101ste aartsbisschop van Canterbury zal worden, weten zelfs de ingewijden nog geen duidelijkheid te verschaffen. Tot oktober 1972 was er een serieuze kandidaat in de persoon van de bisschop van Durham dr. Ian Ramsey maar door diens overlijden is de bezetting van Lambeth Palace weer een groot vraagteken geworden. Niettemin circuleert er een aantal namen zoals die van de 54-jarige bisschop John Howe, de secretaris-generaal van de Anglicaanse adviesraad, en oud-bisschop in Schot land. Hierbij speelt ook sterk de verdeling naar modaliteit in de kerk van Enge land. Er zijn laag- en hoogkerkelijke stromingen en een middengroepering. Bovendien zijn binnen deze stromingen verschillen in opvattingen tussen conser vatieven en radicalen. De verschillende onder redactie van Bert van Panhuis Tweeduizend dakloze mannen, vrou wen en kinderen huizen sinds veertien dagen in drie Romeinse kerken. Ze heb ben de kerken bezet omdat het Vaticaan en religieuze orden in Rome tienduizen den hectaren grond bezitten, waarop flats staan, die door mislukte bouwspe- culatie onafgebouwd zijn. De bouwspe- culaties in het algemeen hebben ervoor gezorgd dat de woningsituatie in Rome momenteel het erbarmelijkst van heel Italië is. Een andere veelgenoemde prelaat is die van de aartsbisschop van York dr. Donald Coggan. Hij is echter al 64 en zou cv.s maar een jaar of zes primaat kunnen zijn. Zijn benoeming zou wel welkom zijn bij een groep bisschoppen op lagere plaatsen in de Engelse kerk, die tegen 1980 een belangrijker positie hopen te hebben en zodoende in aan merking zouden kunnen komen voor de zetel in Canterbury. Wie dr. Michael Ramsev zal gaan opvolgen, weet dus niemand met enige zekerheid te voor spellen en daarom worden het spannen de maanden voor Anglicaans Engeland. De Raad van Kerken in Nederland heeft de gemeenten en parochies een brief gestuurd over „De noodzaak van een nieuwe stijl van denken en hande len in ons sociale en economische le ven”. De brief, die is opgesteld door de sectie Sociale Vragen van de raad, vormt onderdeel van het materiaal, aan de hand waarvan leden uit de diverse kerken adviezen en aanbevelingen op stellen voor de Kerkenconferentie 1974 en de in 1975 te houden vijfde Assem- blée van de Wereldraad van Kerken. Karikatuur Michael Ramsey, overgenomen uit „The Times”. Het protest in de abdijkerk Sint Pau lus buiten de Muren, één van de mooiste basilieken van de Italiaanse hoofdstad, is het belangrijkst omdat hier tot voor kort één van de werkers onder de Ro meinse armen abt was. Zijn opvolger en 32 medebroeders proberen het lot van de daklozen zo veel mogelijk te verzachten. Men moet bij geestelijk gehandi capten ook niet over hel en verdoe menis preken; zondebesef moet niet worden aangekweekt. De diensten moeten ook regelmatig plaatsvinden, want indien het eenmaal per kwar taal gebeurt wordt het gewoon een uitje. Ook moet er op kleding gelet worden want ds. Zuidema heeft erva ren dat dé gehandicapte kinderen op Groot-Schuylenburg het wel degelijk zien als de predikant bijvoorbeeld geen toga draagt. Dan is het voor hen geen echte dienst. Aangepaste diensten komen steeds meer voor en deze groei brengt vol gens ds- Zuidema het gevaar mee dat er nog meer „rommel” komt. „Ieder een denkt dat zijn manier de beste is. Er moet meer overleg gepleegd wor den tussen collega’s, die regelmatig aan deze diensten doen. Ik ben graag bereid om te adviseren als mij dat wordt gevraagd, aldus ds. Zuidema. De diensten zijn erg belangrijk voor de geestelijk gehandicapten, die eraan deelnemen. Ds. Zuidema heeft dit in de praktijk ervaren. De nota is een handreiking voor een bezinning op nieuwe man-vrouw-ver- houdingen en de bijdrage van de vrouw in de kerk. De kwestie van de vrouw in het ambt komt slechts ter sprake als „een verder perspectief”. Het is in eerste opzet de bedoeling geweest het docu ment als brief van de Nederlandse bis schoppen te laten verschijnen maar dit is niet doorgegaan. Want hoewel de bisschoppen het stuk ter discussie aan bevelen voor allerlei pastorale raden en gespreksgroepen zijn zij het niet per se op alle punten met de inhoud eens. treden als aartsbisschop van Canterbury en daarmee als primaat van de Kerk van Engeland heeft de verhouding tus sen (staats)kerk en staat weer eens actu eel gemaakt. Want was het tot het eind van de jaren zestig een zaak van de Engelse koningin (als hoofd van de kerk) en het Engelse parlement wie de zetel van Sint Augustinus bezet, de laat ste jaren heeft de Anglicaanse gemeen schap laten weten dat ze de tot nu toe gevolgde benoemingsprocedure achter haald vindt en ook een stem in het kapittel wenst. De sectie wijst op een aantal opmer kelijke zaken uit de afgelopen maanden zoals het gebrek aan Europese solidari teit, het onvermogen om wat aan het energieprobleem te doen, de roep om buitenlandse werknemers naar hun ei gen landen terug te sturen, het hamste ren en de burgerlijke ongehoorzaamheid. In de nieuwe situatie worden een aantal kwade kansen gezien zoals egocentrisme en vermindering van verantwoordelijk heid voor de derde wereld, het ondoor zichtiger worden van de verhoudingen tussen de grote mogendheden en een afnemen van vertrouwen in elkaar. Er zijn ook mogelijke positieve ont wikkelingen zoals het meer aandacht geven aan kwaliteitsverbetering van de groei, het zorgdragen voor de duurzaam heid van produkten, meer aandacht voor werklozen en werkloosheid, bezinning op techniek en technologie, gebruik van economische macht en het instellen van internationale gezagsorganen. Het begrip „Aangepaste diensten voor geestelijk gehandicapten” is in 1964 ontstaan als vrije-tijdsbesteding van ds. C. Langbroek, legerpredikant in een militair revalidatiecentrum. Een groot bewonderaar van ds. Lang broek en huidige expert op het gebied van aangepaste diensten is ds. Tsj. Zuidema, werkzaam in de Apeldoorn- se christelijke inrichting voor geeste lijk gehandicapten Groot-Schuylen burg. Hij is ervan overtuigd, dat de geestelijk gehandicapten werkelijk iets hebben aan dergelijke diensten en dat het meer voor hen is dan een feestelijk uitje. Wél geeft hij toe dat dergelijke diensten nog erg ongecoör dineerd en soms slecht georganiseerd zijn. Niemand is verbaasd of geschokt door haar gedrag, want aan de dienst nemen nog veel meer geestelijk ge handicapten, in leeftijden van vier tot vijftig jaar, deel. Deze dienst werd gehouden in kapel Nieuw Vredenhof in Heemstede onder de titel Interker kelijke Aangepaste Gezinsdienst. Doelstelling is de geestelijk gehandi capten te helpen hun God te aanbid den en -toe te spreken- Want, zo redeneert men, zij zijn ook kinderen van God en hebben recht op contact met Hem. In deze aangepaste dien sten streeft men ernaar dit contact tot stand te brengen. Over het algemeen komt er van de preek slechts bij een handjevol ge handicapten iets over, hoe gemakke lijk het ook wordt voorgesteld- Maar allen voelen ze iets van de veiligheid en geborgenheid, die de dienst hun wil geven, zegt ds. Zuidéma. En zelfs de zwaarst gehandicapten, die hun hele leven slechts stil op een zaal liggen, verheugen zich op een simpele deelneming zoals het schudden van een rammelaar bij het zingen van een lied. Ds. Zuidema vindt het moei lijk richtlijnen te geven voor het organiseren van aangepaste dienst m maar hoopt vurig dat men op lande lijk niveau hierover de hoofden bij elkaar zal steken. De inrichting Groot-Schuylenburg houdt maandelijks een Hier de kinderen tijdens het zingen van een lied. In kapel Nieuw Vredenhof speelt organist Teke Bijlsma muziek, die zijn luisteraars aanspreekt. In een toepasselijke passage van een lied bootst hij op het orgel vogelgezang na, iets waarop de kerkgangers dui delijk reageren. Ook de predikant, ds. D. J. Spijkerboer uit Santpoort, schept een ver trouwelijke band door zich direct met vragen tot de aanwe zigen te richten. Hij illustreert een punt in zijn preek, kwijtschelding van schuld, met het verscheuren van een spaarbankboekje en gebruikt op een gegeven moment het woord „rot zak”, een beschrijving, waarop ver heugd wordt gereageerd. Af en toe komen er spontane uitroepen, zowel onder de preek als onder het zang en gitaarspel van twee studenten, uit roepen als „Dat is goed” en „Oh, mooi.” En dan opeens wil ze weg, naar het toilet, en ze worstelt zich wild langs haar vader, die haar bijna niet kan bedwingen. Het meisje, een jaar of tien, lief en er in haar kleurig jurkje leuk uitziend, is geestelijk gehandi capt. Haar officiële gradatie zou de- of imbeciel kunnen zijn; ze is Als rent biel emotioneel sterk gestoord. Als de kerkdienst afgelopen is, rent ze agressief naar de lessenaar waar de predikant achter stond en rukt de bij bel open. Vervolgens graait ze een koekje van een dienblad en negeert een berisping. Tot nu toe is de inbreng van de Engelse kerk beperkt tot een advies na consultatie van alle geledingen in de kerkelijke gemeenschap aan de eerste minister. Deze doet een aanbeveling aan de koningin. Zij stuurt de deken en het kapittel van het vacante bisdom een kiesbrief met slechts één naam en de kandidaat móet onder bedreiging van straf worden gekozen. Een commissie uit de generale synode van de Kerk van Engeland is sinds enige tijd bezig voor stellen te ontwerpen, waardoor het mo gelijk wordt dat de kerk een grotere inbreng krijgt in de benoeming van bisschoppen. Dit zou er misschien toe kunnen leiden dat de eerste minister Maar om te verzekeren dat dit grote nut niet verloren gaat, moet men zich aan bepaalde regels houden. De diensten moeten het karakter van een kerkdienst houden. Illustratie door middel van dieren of voorwer pen een schaapje bij het verhaal van de goede herder of een schip bij het verhaal van Noach en de ark is goed, maar moet een hulpmiddel blijven en mag de dienst niet over schaduwen. Anders kan men er beter een ontspanningsmiddag van maken. „Uiteindeïijk is een te moeilijke preek nog altijd beter dan een pop penkast”, zegt ds. Zuidema, die zelf op zeer vernuftige wijze moeilijke onderwerpen begrijpelijk heeft weten te maken. AA A Jf.l A K .\j i L A AH pf A PH A-. i H XI 11 V I.K'. A - i -i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18