Sonja Kehler: Een rasechte materialist heeft de meeste kansen ARROGANTE RUSSEN BRON VAN ERGERNIS R$. te politiek I IN TSJECHOSLOWAKIJE HEERST DE TOTALE BERUSTING ids z* Zangeres vindt westerse kunstenaars 99 r STE Bezettingstroepen in volledig isolement Een auto dass es auf dieser welt nicht mehr zweieriei menschen gibt ZATERDAG 23 MAART 1974 23 ANGELA DAVIES DOOR ROLF STALLINGA MENSELIJK EXISTENTIE SOLZJENITSIN ARD door An Salomonson Genormaliseerd De Tsjechoslowaakse grensbeambte in het douanekantoor van Mikulov neemt mijn documenten en loopt ermee naar een andere kamer. Het be looft lang te duren. Ik steek een sigaret op. Onmiddellijk schiet een van de ambtenaren op me af. Er zitten er hier welgeteld tien (en alle tien zijn aan het snoepen). „Waarom rookt u?”, snauwt hij. Daarbij wijst hij op een bordje dat zo hoog tegen het plafond hangt, dat geen sterveling het kan opmerken. Ik doe mijn sigaret uit. Onmiddellijk daarop grijpt een van de tien in zijn zak en steekt op zijn beurt triomfantelijk een sigaret op. Nie mand die er iets van zegt, ook mijn snauwert niet. Als bezoeker uit een kapitalistisch land behoor je voor de genormaliseerde autoriteiten in Tsjecho-Slowakije tot een inferieur slag mensen. En dat krijg je te voelen ook. Als ik eindelijk door kan rijden, is er geen groet, geen gebaar. Het is een oponthoud van zegge en schrijve drie kwartier geweest, en dat aan een doodstille grens. 3 Apathie Jl Solzjenitsin is Heeft ze idealen? Dit incident is tekenend voor de Dubcek Dr. GUSTAV HUSAK orden rwijk. al rsUSSSH ele a’s De Oostduitse chansonzangeres Sonja Kehler, die al wordt vergeleken met de beroemde Brecht-vertolkster Gisela May, maakt op het ogen blik voor de tweede maal een tournee door ons land. Morgenavond komt ze met haar programma, dat ze als titel gaf ,,Dass es auf dieser Welt nicht mehr zweieriei Menschen gibt”, in de Haarlemse Stads schouwburg. Een onzer verslaggevers had een gesprek met haar. Unie prikkelen het Tsjechoslowaakse volk tot witgloeiende rage. Nee, maar dat komt omdat ze in het Westen teveel politiek zijn inge steld”. ik zich door een politieke achtergrond. Bo vendien is er nog zoiets als vrijheid van meningsuiting. zeggen hebt. Ik hou niet van ijdele acteurs’. Heb je die in de DDR? „Natuurlijk. Net zoals in ieder an der land”. „Zeker is er kritiek want anders zouden de autoriteiten geen spreek uur hebben”. SEMESSm schappij. Dat doet mij lol geloof er in om de mensen bewust te maken van wat ze hebben en dat ze er van moeten genieten”. daar vermoedelijk het strenge isole ment waarin de bezettingstroepen worden gehouden. Vandaar ook hun opschepperige houding: een kwestie van psychologische zelfbescherming. En vandaar vermoedelijk de regelma tige vervanging van de lagere kaders. De culturele attaché van de DDR in ons land, die deze week de eerste voorstelling van de Oostduitse chan sonzangeres Sonja Kehler bijwoonde, droeg een zwart roosje op zijn over hemd. Merkteken van een bekende Westduitse firma. Tijdens de met veel enthousiasme gevolgde solo van Sonja flitsen zijn ogen Schichtig langs het publiek in de zaal. De dame achter ons schijnt hem te kennen. Ze zegt: „Hij is menselijk en echt heel vriende lijk.” Als het applaus is weggeëbt krijgt de attaché voor de kleedkamer van de kleinkunstenares een woede aanval. De bontmantel van „Mammi” is zoek en het theaterpersoneel krijgt te horen dat het een enorme „Schwei- nerei” is. Dat blijkt later een misver stand, want „Mammi” heeft niet goed gekeken. De attaché neemt echter niet de moeite zich te verontschuldigen. DE RUSSISCHE bezettingstroepen leven in Tsjechoslowakijke in volle dig isolement. Ze vertonen zich slechts zelden en nooit alleen Als een vuurrode lap werken ook bijna zes jaar na de invasie nog de Russische bezetters op het verder zo apathische Tsjechoslowaakse gemoed. Op de wegen kom je niet zelden auto’s met Russisch nummerbord te gen. Op de televisie zie je dagelijks Russische en Tsjechoslowaakse poli tic, die elkaar minutenlang in de armen vallen. Toch weet ook de eer ste de beste fabrieksarbeider heel ze ker dat die veelbezongen solidariteit met het vaderland van de revolutie in werkelijkheid absoluut niet be staat. En dat er noch hier, noch daar sprake is van socialisme- Zou ze een vergelijking kunnen maken tussen de kunst in Oost- en West-Europa? Sonja Kehler is in Maagdenburg geboren. Haar vader, die vroeg is overleden, was kraandrijver en haar moeder kantooremplyee. Over haar jeugd is ze erg summier. „Die was heel normaal. Ik ben altijd nogal strijdlustig geweest en interesseerde me erg voor de veranderende maat- Heeft u veel contact met buiten landse kunstenaars? Ze praat over Lenin en over de Amerikaanse Angela Davies, die ze enkele malen heeft ontmoet en op haar een grote indruk heeft gemaakt. „De gesprekken met haar hebben mijn nieuwsgierigheid vergroot en ik zou graag eens naar Amerika gaan om te zien wat daar aan de hand is. Natuurlijk is het een wreed fascistisch land, maar het rassenprobleem daar zou ik graag willen voelen”. wat gespannen en kille sfeer bij het DDR-gezelschap. Sonja Kehler vormt hierop een uitzondering. Ze werkt jonger dan de veertig lentes die ze al achter zich weet. Haar bleke gezicht is onopgesmukt. Ze praat makkelijk, maar bouwt opmerkelijk veel van de communistische ideologie in haar ant woorden in. Zoals dat trouwens ook het geval is met de teksten van de liedjes, die moderne Oostduitse schrijvers voor haar hebben gemaakt. Maar ook onder elkaar zijn ze niet anders. Niet iedereen is als held geboren en waar geen schemer van hoop daagt, daar is ook geen protest. Als er in communistisch Oost-Europa ooit iets zou gaan veranderen, dan is één ding zeker: Tsjechoslowakije komt pas op de aller laatste plaats aan de beurt. En dus moeten de Tsjechoslowaken het er in deze niet zeer rozige jaren op zien aan te leggen te overleven. Niet voor de eerste keer in hun geschiedenis overi gens. Wie wil overleven, moet zich in kapselen. Hij moet leren opportunistisch te handelen. Vergeet je principes en je interesses maar. Een rasechte materialist heeft de meeste kansen. Een behoorlijke woning. Een week endhuisje om de schrikbarende lucht vervuiling in de steden te ontvluchten. Een auto. Een hogere opleiding voor je kind. Dat zijn zo de gemiddelde idealen van de genormaliseerde bevolking. Om die te realiseren dien je je „goeie wil” jegens het regime van Husak te tonen. Sommigen, vooral jongeren, worden par tijlid. Anderen, die die laatste drempel toch nog net niet kunnen nemen, zijn actief in hun bedrijf, in de gemeente. Z» ontplooien initiatieven in de zgn. vrij willige brigades. Over hun ware instel- Een student vraagt haar of ze soms een boodschap voor zijn makkers heeft. „Jullie moeten Brecht niet al leen lezen maar hem ook proberen te begrijpen”, zegt ze vriendelijk. Sonja Kehler woont in de Oostber- lijnse binnenstad, omdat ze zich in de betonnen buitenwijken niet thuis voelt. Krijgt de bevolking daar kans kritiek te hebben op de plannen van de stedelijke overheid? ling maakt niemand zich illusies. Ook de partijfunctionarissen en apparatschiks niet. Trouwens, die maken zich ook over zichzelf geen illusies. En ze zien het nodige door de vingers om een alibi te hebben voor later, als de wind misschien weer uit een andere hoek waait. Voorlopig waait de wind uit het ijs koude oosten. Dubcek is in werkelijk heid een pion van de Russen geweest, kan men horen uit de mond van mensen die in augustus 1968 met de blote vuist op de broederlijke tanks zijn losge stormd. De Russen hadden een aanlei ding nodig om in Tsjechoslowakije mili taire steunpunten op te richten. Dubcek heeft zich daar als notoire Russenvriend vrijwillig voor geleend. En neem nou Smrkovski. Toch zeker een carrièrema ker, zonder moed en zonder overtuigin gen. Het hele experiment met de libera lisering en de Praagse lente is niks anders dan een alibi geweest. Anders had Dubcek nu toch al weer niet zo’n hoge directeursfunctie? Je oren klappe ren. Hier wordt hersenspoeling in het groot bedreven. In werkelijkheid is de bleke, tengere man, die het socialisme met een menselijk gezicht uitvond, chef van de garage van het bosbeheer in Bratislava. Volgens hetzelfde soort praatjes is de huidige partijleider Husak helemaal niet zo erg als hij er uitziet. Zolang Husak er is, zijn er tenminste geen politieke pro cessen. Er zit toch alleen maar een handvol voormalige hervormers in de gevangenis, en dan alleen voor zulke bagatellen als bijvoorbeeld deviezen- smokkel? Lang niet iedereen heeft met dergelijke rationaliseringen de oude beelden verdrongen, maar het zijn er genoeg, meer dan genoeg. We leggen haar uit dat de bewon dering in het Westen voor het werk en de houding van Solzjenitsin be paald niet alleen wordt ingegeven Normaal is in Tsjechoslowakije de to tale berusting. De apathie. De slechte arbeidsmoraal. Het volledige desinteresse in politiek en in alles wat zich buiten de eigen vier muren afspeelt. De genorma liseerde Tsjechen en Slowaken beschou wen anno 1974 Alexander Dubcek als een verrader, die hen onder valse voor spiegelingen in het ongeluk heeft ge stort. Aan die lente van zes jaar geleden denkt geen mens meer. Zo'n geurende, zingende lente komt toch nooit meer terug. En na dit jongste bezoek begint ook de gast uit het Westen dat te geloven. Dit volk hebben ze tenminste goed doodgeslagen. klasse behoren, is het eten uiterst matig. Om van de toestand in de toiletten maar niet te spreken. De genormaliseerde Tsjechen en Slowaken zijn goed gekleed en op een gewone, nauurlijke manier vriendelijk tegen de kapitalistische be zoeker. Zij weten precies waar hun plaats is en ook waar de mijne is. Geen dubbelzinnig antwoord, geen blik van verstandhouding, daar zijn ze veel te genormaliseerd voor. ,Ik respecteer in West-Europa de poging om kritische en progressieve kunst te maken en geloof dat de tijd van destructie in de kunst na zoveel oorlogen wel voorbij is. De kunst in Oost-Europa is voor mij erg boeiend, maar je rijdt wel eens tegen bomen aan Ik bedoel dat er nogal wat misverstanden en vergissingen be staan. De schrijver Solzjenitsin is niet interessant. Bij ons leven en boeken verkopen aan het Westen, cfat is makkelijk. Hij kon dan ook geen betere zaak afsluiten dan naar het westen te gaan. Daar kent men alleen deze schandaalfiguren, maar niemand weet iets over Maurer en andere, werkelijk grote dichters”. „Ik geloof in een menselijk leven. Dat is wel eens moeilijk. (Wrang) Als ordentelijk mens moet je zeker een keer gescheiden zijn. Bovendien heb je in dit beroep ook veel ergernis”. Op dat moment maakt één van haar muzikale begeleiders resoluut een einde aan het gesprek. Hij wijst er op dat de chansonniére dringend naar bed moet en oogt daarbij mis prijzend onze kant op. Sonja Kehler lijkt weinig verheugd over’ deze in terventie, maar Zegt er niets van. Vermoeid pakt ze haar spullen. DE WERKELIJKHEID ziet er wel even anders uit. Daarvan zijn beide partijen zich in stilte heel goed be wust. Niet alleen voor naïeve jongens uit Swerdlowsk of Rostow, maar heus ook voor bevoorrechte burgers uit Moskou of Leningrad moet het enorme verschil in levensstandaard tussen de Sovjet-Unie en Tsjechoslo wakije een bittere teleurstelling bete kenen na een jeugd lang met natio nalisme en Russische zelfverheerlij king te zijn geïndoctrineerd. Zonder twijfel een potentiële bron van on rust in de verder zo hermetisch afge schermde Russische bevolking. Ook de Sovjet-autoriteiten schijnen zich daarover geen illusies te maken. Van- Voelt ze zich vrij in haar werk? „Ja, maar dat is aan wetten onder worpen. Je moet een bepaalde disci pline hebben want ik kan mijn be roep ook misbruiken. Die verant woordelijkheid draag ik met plezier want het gaat er niet om je ijdelheid te demonstreren maar om wat je te Inwoners van Praag lezen geïnteresseerd de berichten over het „staakt het vuren” in Vietnam. Een foto uit Praag die vorig jaar gemaakt is. De steden zien er nog steeds slordig en onverzorgd uit. Maar de winkels zijn goed gevuld. Er heerst geen gebrek, behalve dan aan kwaliteit. In de restau rants, die niet tot de hyper-luxueuze in de steden, en dan beslist niet om te winkelen of eens uit te gaan. „Fraternising” is sinds de broederhulp in augustus 1968 een absoluut taboe. In hun eigen nederzettingen hebben ze winkels, bars en zelfs scholen voor hun kinderen. Want de meeste Russi sche officieren hebben hun gezinnen laten overkomen. Bij de sporadische contacten met de inheemse bevolking gedragen de Russen zich volgens de verhalen van de Tsjechoslowaken zeldzaam arrogant. Ze vinden het in dit gastland een inferieure boel en laten dat duidelijk blijken. Aan de verworvenheden van het Russische arbeidersparadijs kan geen enkel land, hoe partijgetrouw ook, in hun ogen tippen. Chauvinistische verhalen over de excellente kwaliteit van een consumptie en leven in de Sovjet- nbt Ltcrsssaat Het is alweer vijf jaar geleden dat ze voor het eerst in het buitenland optrad. Wat betekent zo’n tournee voor haar? „Ik verheug me in de interesse, die er voor mijn land be staat en daarom wil ik niet alleen doodzekere nummers als die van Brecht zingen. Als ik in het buiten land zit, wil ik erg veel weten. Ik ben wel eens moeilijk voor mijn partners en daardoor verlies ik veel onderweg. Laatst waren we in Olden burg tijdens de grote metaalstaking daar. Dat was ongelooflijk. Je zag dat de mensen er bang voor hun existen tie waren en bij ons heb je dat niet meer’. ALS ZE UIT Tsjechoslowakije worden teruggetrokken, gaan de jon gens heus niet meteen naar huis. Eerst worden ze in afgelegen delen van de Sovjet-Unie gestationeerd om af te koelen en hun verwarrende ervaringen te „vergeten”. Een Sovjet burger die langere tijd in het buiten land heeft gewoond, blijft zijn leven lang „verdacht”. De bezetting van Tsjechoslowakije is geen lolletje. Voor de Tsjechoslowaken niet, maar ook niet voor de bezetters. Kehler: „Dat mag waar zijn maar ik vind het niet juist om een marte laar van hem te maken. Wat je ziet gebeuren in een revanchistisch land als West-Duitsland. Als juist zo’n staat zoveel in de waagschaal stelt voor Solzjenitsin, dan vind ik dat verdacht. Bovendien is hij niet we zenlijk belangrijk zolang er nog zin loze oorlogen worden gevoerd en er mensen op straat verhongeren. Toen hij Rusland werd uitgewezen, zat ik in Algerije. Daar zag ik zoveel pro blemen om me heen dat ik me zou schamen als ik op dat moment aan Solzjenitsin had gedacht”. ij N en

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23