I r I Tekst: Henk de Ruijter 1 M -'«ó 'i ry-r' g De Kruisberg Brand Bramentijd Zaankanters Paardrijden Duinhonger 1 yc Fr x a s 24 ontspanning f 'O ik Kb» 1 o. 39 - A s ng. ing - I 1*1 .41'4 fel F mer 7 Va 'F ■-h - <z'. - Duinkenner bij uitstek. Zo mag je hem zeker noemen, de 64-jarige W. van Hiele, hoofd bijkantoor van de dienst terreinen van het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noordholland. Het PWN heeft het duinengebied van Wijk aan Zee tot voorbij Bergen met een kleine onderbreking bij de Egmonden (privéterrein) in beheer. Van 1939 tot 1966 was de heer Van Hiele in het zuidelijk deel van het reservaat werkzaam. De laatste jaren beheert hij het noordelijk deel, als hoofd van het bijkan toor in Castricum. Totaal werkt daar 80 man. Februari volgend jaar neemt de heer Van Hiele van hen afscheid. Hij is dan 65. Een opvolger is er al, de heer G. N. S p a a r k o g e 1, die van Staatsbosbeheer is gekomen. Hij krijgt een jaar de tijd om zich in te werken. Volgens zijn voorganger is dat echt wel nodig, omdat er veel aan de functie vast zit: dag- en verblijfsrecreatie, onderhoud, „agrarische toestanden” enz., enz. Hierover hadden wij met hem een gesprek tijdens een ruim 2 uur durende rondrit door de duinen. -F 3 «V j A 'O f jr *3 fe. V' -F f- -r x w.- i 1 ir f A I 5 Duinen worden niet misbruikt jns s .4 - piopf weken blijven. mens minder stil. Toch moeten zij niet worden vergeten. Stel je voor! zoetwaterzak zoute de de de en de ie- nog tal van mogelijkheden om in de duinen te genieten van de natuur. bossen, heuvels, open plekken, kortom voor iedereen is er wel wat van zijn gading. Iets heel anders. Iedereen ouder dan 5 jaar mag alleen met een toegangskaart het duinreservaat .in. Op de toegangs kaart staan nogal wat bepalingen, waar aan de bezoekers zich moeten houden. Maar houdt men er zich over het alge meen ook aan? De heer Van Hiele meent van wel. Als voorbeeld noemt hij het niet buiten de paden en wegen gaan. Alleen in de bramen tijd van half augustus tot half september wordt deze verbodsbepaling massaal overtre den. Maar dan knijpt het PWN ook een oogje dicht. De oase van rust- met rijke planten en dierenwereld oefent op miljoenen een grote aantrekkingskracht uit. Ge vaar hiervan lijkt vervuiling en vernie ling van de duinen. De heer Van Hiele, die het kan weten, geeft een geruststel lend antwoord. De duinen worden in het algemeen zeker niet misbruikt, maar ge. bruikt. En mocht er van vernielingen sprake zijn, dan is hiervan volgens hem weipig te merken, mogelijk door de spreiding over het bijna 5000 hectare grote gebied. „De vervuiling is al onge veer 10 jaar geen kopzorg meer, sinds toen op grote schaal vuilnisbakken en containers zijn geplaatst”, aldus de heer Van Hiele. Gelaten rijd ik met hem mee. De ene kronkelweg voert ons naar de andere. Een groot deel hiervan heeft de man naast me helpen ontwerpen. Hoe na de duinen hem aan het hart liggen, is al gauw duidelijk. Hij raakt niet uitgepraat over het gebied, waarin hij een deel van zichzelf heeft gelegd. Hij zal het niet zeggen. Daarvoor is hij te bescheiden. Maar men mag het gevoeglijk aannemen. Stel je voor, dat wij de zee- werende taak vergeten en de duinenrij die direct aan het strand grenst, verwaarlozen. De zee zou steeds verder land inwaarts dringen De boswachter, zoals de man ook wel wordt genoemd, moet er ook op toe zien, dat geen auto, motor of bromfiets het duingebied binnenrijdt. Hierop worden enkele uitzonderingen gemaakt, n.l. voor mensen die in de duinen wonen (niet meer dan enige tientallen), dienstverkeer en ernstig invaliden. Tot januari mocht er ook geen hond het duinreservaat in. Men ging er vanuit, dat bodembroeders dan het gevaar lopen te worden aange vallen. Sinds 1 januari is het PWN hiervan afgestapt. Aangelijnde honden mogen nu ook een duinwandeling ma ken. In de duinen zijn tal van afgerasterde stukken. Is dat om de mensen van die plekken weg te houden? Van Hiele: ..Nee, dat is in de eerste plaats om de A Wat kan je zoal in de duinen doen? Als we verliefde paartjes buiten be schouwing laten, komen we bij wande len (er zijn 28 wandelroutes), trimmen (er is een trimbaan onder Heemskerk, bij de ingang van camping Castricum), kamperen (o.a. Bakkum; ongeveer 1750 plaatsen op 50 hectare) en paardrijden. Dit laatste raakt steeds meer in zwang. Daarom zijn er al speciale ruiterroutes gemaakt. Verder zijn er ongetwijfeld Op topdagen zijn er ongeveer 25.000 mensen in de duinen te vinden. De pieken liggen begrijpelijk vaak in de weekeinden. De hoogste bezoekcijfers worden meestal genoteerd in maart-april en september-oktober. De toppen in het voorjaar ziet de heer Van Hiele als een reactie op de winter: de eerste zonnige dag wordt aangegrepen om er op uit te gaan. De „duinhonger” in het najaar Wat betreft de betekenis voor land- en tuinbouw dient vermeld, dat zij voorheen veel groter was dan tegenwoordig. Rationalisatie van de bedrijfs tak heeft het merendeel van de agrariërs naar andere, betere oorden gevoerd. Alleen langs de binnenduinrand is nog wat tuinbouw aan te tref fen. Het Noordhollands Duin reservaat beter bekend als de duinen is iedere dag van zonsopgang tot zonsondergang open. Hiervan wordt jaarlijks tweeëneenhalf miljoen keer gebruik gemaakt. Een respec tabel aantal, dat duidelijk de recreatieve functie van het bijna 5.000 ha grote natuur gebied illustreert. Bij de andere functies staat de ontspanning zoekende De vraag ligt voor de hand waarom niet meer dan 8 mil joen m3 per jaar aan de na tuurlijke zoetwaterzak wordt onttrokken. Het antwoord is eenvoudig: dat zou ten koste gaan van de duinbegroeiing. - v - - ''i:' Maar er wordt ook serieus gewerkt. Daarbij denk ik dan niet aan tuinders en PWN-lieden, maar aan de stu denten van Vrije Universiteit in Am sterdam en Landbouwhogeschool in Wa- geningen, die vrij regelmatig volgens de heer Van Hiele gebruik maken van het biologisch station in de oude boerderij „De Kruisberg”. Het is ongeveer 4 jaar oud. De studenten hebben er al heel wat waardevolle gegevens verzameld, ook gegevens waarover het PWN nog niet beschikte ook al heeft het zelf weten schappers. Het PWN krijgt van de stu denten verslagen van wat wordt ver gaard in moeder natuur. De heer Van Hiele noemt het „een zee van informa tie”. Een mooie beeldspraak met de gro te waterplas op korte afstand. De recreatieve functie van Ie duinen komt bij de provin cie, die het reservaat in eigen- lom heeft, op de derde plaats. De vierde ziet zij in de in standhouding van flora en fauna. Daarom is een „zeereep” van 70 meter breed strand en de eerste duinenrij in beheer bij Rijkswaterstaat. Deze dienst ziet er op toe, dat de duintoppen niet worden beklommen, omdat beschadi ging van de begroeiing ver stuiving in de hand kan wer ken. Om de bezoeker toch te gemoet te komen, zijn op der tien plaatsen zogenaamde uit- kijkduinen gemaakt. De zeewerende taak is belangrijkste functie van duinen. komt volgens hem, doordat velen tegen die tijd geen vakantiedagen meer hebben en dan in de weekeinden wel wat wil len. Een team van 40 man van het PWN ziet er op toe, dat men niet zijn boekje te buiten gaat in het natuurgebied. Elk rayon heeft een eigen toezichthouder. Deze moet o.a. waken voor brandstich ting, diefstal en vernielingen. Bovendien hoort de kaartcontrole tot zijn werk. Daarnaast moet de man informatie ver strekken aan degenen die hierom vra gen. (Hiervoor staan overigens ook di verse informatiepanelen bij duiningan- gen). De toezichthouder mag bekeurend optreden, want hij heeft politiebevoegd- heid. De heer Van Hiele woont in het Heemskerkse deel van het duinenreser vaat, vlakbij de ingang aan de Rijksweg Beverwijk-Castricum. „Heemskerk” wordt het meest door Zaankanters be zocht. Tellingen hebben dit uitgewezen volgens de PWN-man. Hij weet niet hoe het komt, dat Heemskerk zo bij de Zaankanter in trek is. Wel zegt hij zich te herinneren, dat burgemeester Tho massen (nu burgemeester van Rotter dam) toen hij nog eerste burger van Zaandam was eens demonstratief in zee ging zwemmen, in zeg maar het Heemskerkse deel. Waarom zijn er zovelen van allerlei pluimage gek op de duinen? Van Hiele: „Omdat er zoveel afwisseling is. Je hebt Maar deze aanvulling met het Lckwater is niet genoeg. Daarom wordt sinds 1967 IJs- selmeerwater in het pompsta tion Andijk in drinkwater om gezet. Hierdoor komt nog eens 20 miljoen m3 water tei- be schikking. Bij Wijk aan Zee wordt op het ogenblik een nieuw pompstation en infil- tratieterrein aangelegd. Als dit klaar komt, kan nog meer drinkwater in de duinen wor den gepompt. Gaat er nu jaarlijks veel van de duinen verloren, door brand bijvoorbeeld? Van Hiele: „Nou, als het een halve hectare is, dan is het veel. Dat is het mooieVorig jaar zijn er 7 brandmeldingen geweest. En als je er dan naar toe gaat en er bij staat, denk je: Nou, nou, als dat alles is..Dat komt doordat er zo snel ge waarschuwd wordt. En dat komt vaak weer doordat er zoveel publiek in de duinen is.Van Hiele is blij met deze situatie. Maar alle eer komt de bezoe kers niet toe. Het PWN heeft ook een eigen brand weerkorpsje van 4 man. Eén van hen zit bij brandgevaarlijk weer op de uitkijk in een brandtoren op de Heemskerkse Kruisberg, en de anderen op soortgelijke posten in Castricum, Eg- mond en Bergen. Zij bellen als ze een rookpluim ontdekken direkt de brandweer van de plaats waar de brand wordt gedacht. Vooral maart en april zijn volgens de heer Van Hiele brandge vaarlijk. Dan komt juist het groen er door. Dat de hoogzomer met het oog op brandgevaar met argusogen wordt beke ken is duidelijk. A t -iL. jonge beplanting te beschermen tegen konijnen. Zij schillen namelijk alles wat nieuw en jong is”. Voor de wandelaars en fietsers komen er steeds meer paden en wegen. Dit gaat ten koste van het natuurgebied. Wat vindt de heer Van Hiele daarvan? „Ja, dat klopt”, geeft hij grif toe, „maar onze waterwinning betekent ook aantasting hiervan”. Het klinkt vreemd uit de mond van een PWN-man, die zoveel van de duinen houdt. Hij voegt er dan ook meteen aan toe, dat het PWN bij zijn werkzaamheden ten behoeve van water winning en -berging zo zorgvuldig mo gelijk te werk gaat. „Het water wordt vaak tussen de duinen door geleid. Er wordt als het even kan geen duintje af gegraven”. Gelukkig maar. De vrees dat delen van het natuurgebied wel eens door anderen zouden kunnen worden opgeëist, waarbij we dan denken aan industrie e.d., lijkt ook ongegrond. De huidige bestemmingsplannen en de plannen die nog in voorbereiding zijn, vormen hier voor volgens de heer Van Hiele een belemmering. Daarmee is het voortbe staan van Noordhollands belangrijkste recreatiegebied voorlopig gewaarborgd. Het reservaat kan als volgt worden onderverdeeld: 2.830 ha niet bebost terrein, 648 ha bebost met naaldhout, 789 ha bebost met loofhout, 74 ha kampeerterreinen, 9 ha par keerterreinen, 253 ha agrari sche gronden en 159 ha we gen, water, gebouwen e.d. x^»\ i ■/V V;; X - 1' -fc- 8-,^ Direct daarna komt functie van waterwin- waterbergingsgebied. In duinen wordt het regenwater van nature gefilterd en onder gronds bewaard. De onder grondse zoetwaterzak drijft op het zoute water in de ondergrond. Het zoete water is van uitstekende kwaliteit. Pep jaar wordt hiervan 8 miljoen m3 aan de duinen onttrokken om een groot deel van de Noordhollandse bevolking van water te voorzien. Maar hier voor is de zak niet toereikend. Daarom is in de vijftiger jaren een 80 km lange pijpleiding aangelegd, die water van de Lek in de duinen brengt. To taal zo’n 20 miljoen m3 water. Dit vloeit in een uitgestrekt sleuvenstelsel, ofwel „infil- tratieterrein”, waarin het tot een diepte van ongeveer tien meter wegzakt. Dan wordt het weer ongenomnt en verwerkt tot, zuiver drinkwater. Het water meet hiervoor zes a ar-H weken in de duine 4? - A 'fe' - >i. V -Z- f l. w 4^ -'a v V J f’ 4 I fe.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25