DICK VAN DIJK voetbalgod in Frankrijk J krijg je 4 L gig van hypervisor De redenering er niet uit” „Het frivole i Advertentie Opleiding tot spil Elf uit elf I BMK ZATERDAG 23 MAART 1974 Erbij 27 26 Miljonairselftal door Peter Heerkens Fransman Voor veel geld t t. >r r 0 oog oe- ede tot m. STOPPER i ■1 Toch is er uit Nice met Dick van Dijk nog niet gekomen wat president Loeillet ervan verwachtte toen hij de Nederland se spits voor veel geld (Dick van Dijk spreekt van een unieke aanbieding) naar het zuiden haalde, samen met een serie nationaal bekenden. „Er is veel kritiek geef ik de voorkeur aan Jan Mulder, die per wedstrijd steeds meer aan het terugkomen is. Oprinsen (NOAD), Mol (KFC), Drok (Sparta), Mijnders (DFC) enz... Iede re club had toen zijn eigen Neder- lands-elftalspeler en elke Nederlands- elftalspeler had zijn eigen club. On geveer de situatie dus als bij Enge land en West-Duitsland in die roem ruchte kwartfinale in Mexico 1970. Het Engelse elftal bestond toen uit spelers van acht verschillende clubs en verloor van het Westduitse elftal dat ook spelers van acht verschillende clubs bestond begin ergerde ik me dood aan dit soort toestanden, maar nu ben ik eraan ge wend. Ik speel maar mee in dat Franse circus. Het moet wel. want wat je ook wilt veranderen, het lukt gewoon niet” de in als iet i- n k n ol ijk an- i de een iwe, het ali- dan sme terecht kwam. Met echtgenote Wanda en dochtertje Anouk (4) leeft hij als voetbalgod in Frankrijk, maar met de OGC Nice gaat het niet zoals de tempera mentvolle supportersschare en Dick van Dijk zelf wensen. Op 7 punten van leider St. Etienne heeft Nice (vijfde plaats) nu al zowat het landskampioen schap weer verspeeld, terwijl juist Dick van Dijk, Leif Eriksson en een stel dure nationale vedetten door monsieur le président Loeillet (miljonair ge worden met een liftenfabriek) indertijd werden aan gekocht voor het veilig stellen van de titel. In mon dain Nice blijkt de hang naar de geneugten des levens groter dan de zin in de discipline die een voetballer zich heeft op te leggen. „Je leert ermee leven”, zegt Dick van Dijk die het graag anders zou willen, maar nu dat nu eenmaal niet blijkt te kunnen, met over gave geniet van wat ze hem opdringen. Zijn contract bij Nice loopt nog twee volle seizoenen. Daarna heeft hij een vrije transfer, wat uitzicht biedt op een aar dige spaarcent. Vermoedelijk haalt Dick van Dijk die ook in Frankrijk binnen. „Als mijn tijd hier om is, ben ik 30 jaar. Dan kan ik makkelijk terecht bij een andere Franse club. Hoe klein die ook zal zijn: ik denk dat het me meer oplevert dan in Nederland. Ze betalen hier formidabel. Bovendien vind ik het een geweldig land, Frankrijk. Ik zal hier mijn voet- baljaren wel uitdienen, denk ik”. Resteren nog de rechtshalfplaats en de Ausputzer. Enige reële kansheb bers voor de laatste positie: Drost en Van lerssel van FC Twente. FC Twente geeft zelf de voorkeur aan Drost, omdat deze niets anders kan, zoals boze tongen beweren. Zij verge ten dan wel dat Drost acht van de negen keer als back optrad in het Nederlands elftal, viermaal rechts en viermaal links. Van lerssel lijkt ech ter een kleiner risico, daarom neem ik toch Van lerssel. Om het geheugen van de KNVB-keuzeheren voor het project w.k. voetbal even op te frissen: in Nice speelt nog steeds een gerenommeerde Nederlandse spits. Door verhuizing van een appartement in de binnenstad naar een vrijstaande optrek in het berg achtige buitengewest Villeneuve Loubet, nog niet direct telefonisch bereikbaar maar wat al zijn Nederlandse kennissen doen desgewenst op te trommelen via het restaurant „Chez Rolando” dat hij dagelijks bezoekt en waar men het snelst begrepen wordt als zijn naam Van Dijk even omgebogen wordt tot Van Dieke. Hij zit er overigens niet te wachten tot hij daar uit de vergeethoek wordt ge haald waarin hij versukkelde omdat voor de Neder landse publiciteitsmedia de Franse competitie er niet één is waar een buitenlands voetbaloverzicht zijn glans mee krijgt. Dick van Dijk (28 jaar) begrijpt dat allemaal best, voelt zich dan ook niet gekwetst door gemiste belangstelling van degenen die de selectie- groep maken, zou bij een herwaardering uiterst te vreden zijn dat natuurlijk wel maar maakt van het Nederlands elftal totaal geen probleem omdat hij het in Nice zo naar zijn zin heeft. Een uitstekend salaris, de zon, het strand, bergen, de hippodrome, een goed eetklimaat. Hij stelt het er wel, Dick van Dijk die anderhalf jaar geleden via een loopbaan bij ONA, SVV, FC Twente en Ajax aan de Cöte d’Azur Juist tegen dat Oostenrijk moet ik dus mijn „beste” elftal opstellen, als visitekaartje voor het Nederlands pu bliek. Misschien een idee, ter navolging, nu we wat krap zijn komen te zitten in onze Ausputzers? De Ausputzer is ten slotte ook een soortement spil, en als u het mij vraagt is dit specialisme nog sneller aan te leren dan het oude „spillen” op het middenveld, zoals Wim Anderiesen dat beoefende. Ik stel me voor dat de advertentie van Rinus Michels aldus zal luiden: „Gevraagd, voor direct een tiental cursisten voor een stoomcursus „ausputzen”, van 1 april1 mei. Gratis schoeisel, kleding, onderdak en voeding in het KNVB- sportcentrum in Zeist. Ruim zakgeld, ’s avonds vrij. Vereisten: minimale lengte van 1.75 meter, de 50 meter moeten in minimaal 6 seconden gelo pen kunnen worden, sprongkracht ze ven, kort of ten minste „gedekt” haar, goed kunnende koppen. Gelijk matigheid van humeur en tweebenig heid strekken tot aanbeveling. Lid maatschap van KNVB vereist. Maxi mum leeftijd 27 jaar. Moet kunnen pokeren en klaverjassen. Goed gelij kende actiefoto en referenties te zen den aan: R. Michels, Plaza d’Ajaccio 14 Barcelona, Catalonië, Espagna”. „Kijk”, roept Dick van Djjk op eureka-toon als hjj zich bewust wordt van wat er op lunchtijd zoal in zijn maag verdween. „Kijk, dat bedoel ik nou. Dat is de Médi- terranée. Helemaal”. Het klinkt tevreden en tegelijk wat verontschuldigend, wat best mag, want naar Nederlandse maatstaven gemeten heeft de vedette van de OGC Nice er een niet in het voetbalregime passende copieuze hap doorgejaagd: salade Nicise, enkele escargots die dochter Anouk te veel waren („Ik snap het niet. Anders is ze er zo gek op”), een tournedos van buitensporig formaat, enkele glazen rode wijn, koffie met grappa na. „In mijn Ajax-tjjd deed ik het tussen de middag met een glas melk en wat broodjes. Effe zo’n eettentje in, weet je wel. Hup en weer verder”. De plaats waar Dick van Dijk nu zit is luxueuzer: „Chez Rolando”, een zaak waar de eigenaar met wie de Van Dijks op familiaire voet leven bij het inrichten ervan niet op een frank heeft gekeken, met welke instelling de kwaliteit van zijn keuken en de rekening gelijke tred houden. Dick van Dijk eet er zo'n keer of drie in de week. Aan zijn eigen tafel die permanent voor hem gereserveerd staat. De benen ge strekt mijmert Dick van D(jk: „In Nederland is dat iets bijzonders hè, eten in een restaurant. Dat doe je meestal alleen wanneer je wat te vieren hebt. Maar in Frank rijk, dat is zo anders Zeker hier in het zuiden. En daar word je gewoon in mee gesleept. Ofschoon ik deze streek erg goed kende van vakanties, ben ik door die» levensstijl toch wel verrast in het begin. Als voetballer, bedoel ik. Je komt uit de Ajax-school. je bent orde en regelmaat gewend en dan tref je als topsporter ineens een sfeer waarin het allemaal niet zo nauw wordt genomen. En wie moet er rechtshalf? Arie Haan, op zijn eigen plaats? Gerrie Mühren, omdat er met de Kromme en De Nees als brekers op het mid denveld ruimte is voor een subtiele passes-leverancier? Ik prefereer in dit geval René Notten, zodat die in dit hoge gezelschap kan waarmaken of hij een volbloed-internationaal is of niet IliSlt '-Is- Zo’n lunch als ik nu op heb. dat is eigenlijk onvoorstelbaar hè? En vana vond eet ik weer zo- Het hoort hier niet anders. Je eet twee keer warm, je pakt er je wijntje bij en je geniet. De een kan daar beter tegen dan de ander. Ik heb nu zó’n beetje (Dick van Dijk maakt het gebaar van de gestrekte duim en wijsvinger) uit die fles op, maar wie weet pakt m’n aanvoerder bij wijze van spreken op dit moment de halve fles en een ander de hele. Voor een voetbal- leven is dat natuurlijk ontzettend merk waardig. Eigenlijk hoort het niet zo dat bedoel ik. Maar ja, in ons elftal leeft iedereen zo en ik betrap me zelf erop dat ik ook makkelijker ben dan vroeger. Toen ik in het begin hier zat probeerde ik die Ajax-mentaliteit over te brengen. Vergeet het maar. Ik heb het gewoon opgegeven.” Echtgenote Wanda: „Eigenlijk is dat fout Dick. Je zou ermee door moeten Ik heb dus acht spelers met wie ik kan gaan schuiven. Schrijvers in het doel, Suurbier en Krol rechts- en linksachter, dat is kat-in-’t-bakkie.' Als middelste van de middelste drie: Johan Cruyff, die Van Hanegem links naast zich krijgt. Maar wie rechts? Neeskens moet voorstopper spelen zo lang Hulshofdat niet kan, resteren: Arie Haan, Gerrie Mühren, Wim Jansen, Theo de Jong en René Not ten. Ik laat die plaats nog even open, in afwachting van de opstelling van de voorhoede. op ons”, weet Dick van Dijk die de oorzaak van de mindere prestaties met gemak aanwijst. „Het is gewoon een kwestie van die zuidelijke mentaliteit. Van de Méditerranée. De levensstijl van hier vind je in het voetbal terug. Franje en nog eens franje. Een bal tussen de benen doorspelen, daar wordt het publiek wild van. Dus wordt die bal als het kan tussen de benen doorge speeld. Van Michels kregen we op ons donder als dat gebeurde. Dat kan direc ter, riep die dan. Geen flauwekul. Maar hier vinden ze dat prachtig. Net als het gegoochel met korte passes. Ik heb ge probeerd ze dat af te leren Lange trap pen, hield ik ze voor, zijn efficiënter. De diepte in met die bal. Geen sprake van. Ze weigeren konsekwent die zwier op te geven. Er wordt gevoetbald zoals het klimaat is, begrijp je. Ik heb me ontzet tend ingespannen om daar wat in te veranderen. Ónmogelijk- Enfin, kijk maar eens hoe Linder z’n kop gestoten heeft bij Marseille. Die kreeg er dat frivole ook niet uit. Het mankeert aan discipline. Een training begint nooit op tijd. Ben je gek. Als je een half uur na de afgesproken tijd aan de gang bent mag je blij zijn. De spelersbus vertrekt altijd te laat en aan tafel gaat het idem dito. Niks volgens de afspraak. In het gaan”. Echtgenoot Dick schouderopha lend: „D’r is gewoon niks aan te doen. Die mensen zijn zo. Je weet het toch zelf. Hoe was ik in het begin toen ik na een training thuiskwam? Dan had ik dit verhaal, dan dat. Wat ik vandaag weer meegemaakt heb, zei ik dan. Weet je nog?! Maar al die toestanden ga je vanzelfsprekend vinden. Hoor je mij er de laatste tijd nog wel eens over?”. Wanda: „Dat is lang geleden, ja”. Op links Piet Keizer. Consequentie: Rob Rensenbrink verhuist naar de rechtervleugel. Tussen hen in dient een slagvaardige midvoor gezet te worden, een afmaker. Brokamp kampt de laatste tijd met blessures, vorm, zichzelf en MVV, daarom moet er gekozen worden tussen Jan Mul der en Ruud Geels. Gezien zijn inter nationale ervaring en het feit dat hij met zoveel Ajacieden samenspeelt. Kortom, Dick van Dijk is Fransman geworden met de Fransen wat aanzien lijk bevorderd werd door een degelijke kennis van de taal die hij passend rad en met gesoigneerde tongval spreekt. Spijt van zijn vertrek bij Ajax heeft hij geen moment, al koestert hij de herin nering aan die club als de beste voetbal- jaren van zijn leven ondanks dat het daar wat droef afliep met een al te regelmatige verwijzing van Stefan Ko vacs naar de reservehoek- Dick van Dijk: „Dat heb ik die man nooit kwalijk genomen. Ik ben van aard iemand die het wat zoiets betreft zo optimistisch ploeg. Dat was gewoon schande. Het had nooit mogen gebeuren. Nou gaat er wat zwaaien, dacht ik. Ja, logisch toch- Bij elke club zou de voorzitter sancties ne men. Ik had al gerekend op een boete of zoiets, maar neen hoor. We kregen er even van langs op een speciaal belegde bijeenkomst, de trainer kwam half op de wip en verder gebeurde er niets. Die trainer zit er nog steeds en wij werden geen cent armer. Gekker nog: toen we afgelopen zondag van Monaco wonnen, een prestigestrijd hier, kregen we van de voorzitter een extra premie op de extra premie. Zo blij was die man. Dat is nou tekenend voor de manier waarop het hier gaat”. Dick van Dijk 19 doelpun ten in zijn eerste seizoen voor Nice, op dit moment een saldo van 10 („beneden mijn gemiddelde, maar ik speel tegen woordig wat teruggetrokken als tweede spits en bovendien hebben m’n tegen standers me leren kennen, dat scheelt ook”) is zich in die werksfeer tenslot te zo happy gaan voelen dat hij een uitgebleven invitatie voor de nationale selectie niet als een pijnlijk gemis er vaart. Hij heeft zich met zijn transfer uit de brede Nederlandse belangstelling gewerkt, maar betreurt dat uit de marktprijzen geenszins en is ook niet van plan om via-via de aandacht van de bondscoaches op te eisen. „Als ik lees”, zegt hij, „wie die selectie in- en uittui melen, wie vindt dat hij erin hoort, etcetera, moet ik dan nog roepen dat ik ook zo nodig wil?! Ik loop al 12 jaar mee in het betaalde voetbal, ik heb alle vertegenwoordigende elftallen gehad die er zijn. Ze weten dat Van Dijk in Nice speelt, ze weten ook dat ik goed ben voor goals en dat ik met Johan Cruyff doelpunten maakte. Moet ik mezelf nu dan gaan pousseren? Neen toch zeker”. In die mallemolen van zuidelijk ge mak, draait wonderlijk genoeg („type rend”, zegt Dick van Dijk) ook de club leiding terwijl er nochthans miljoenen zijn geïnvesteerd in Nice dat 4 jaar geleden nog tweede divisie speelde. Lif- tenkoning Loeillet kocht een compleet nieuw elftal, maar het bleek geen ga rantie voor daverend succes. Dick van Dijk: „Dat elftal van ons is een onwaar schijnlijk vermogen waard. We hebben alleen maar internationals. Die kun je hier op een transferwaarde van acht ton dë man stellen, dus reken maar uit. Op papier spelen we met het beste elftal van heel Frankrijk, maar daar ben je er nog niet mee. Ik vergelijk ons met PSV. Ook een gekocht team, en dat is er net zo min uitgekomen. Wij hebben de theoretisch sterkste ploeg en de best betaalde. Ze noemen ons hier het mil jonairselftal, maar we kunnen niet waarmaken wat er in zit. Teveel vedetten en nogmaals, die mentaliteit. Het gaat allemaal zo gemakkelijk, daar heb je geen idee van. Voorbeeld: we kregen een nieuwe rechtsback, Grava. Toen die jon gen kwam was hij helemaal niets, maar hij werkte zich binnen twee maanden op tot international. Hij speelde geweldig. Tot dat moment. Toen hij de nationale ploeg bereikt had, ging ie daar uitvoerig van genieten. Bij Michels was zoiets natuurlijk nooit gebeurd. Die had zo’n jongen acuut op z’n nummer gezet, maar die Snella van ons pakt dat niet aan. Die is zelf ook van de zwierige kant. Een elftal vedetten moet je strak leiden. En eigenlijk hebben we alleen maar sterren. Dat is op zich al een probleem. Met wat meer wat je noemt knechten in de ploeg, zou het misschien al een stuk beter gaan. En een hard beleid. Maar van het bestuur merk je wat dat betreft ook weinig. We zijn bijvoorbeeld vooor de Franse beker ge wipt door Cannes, een tweede-divisie- mogelijk probeert te zien. En Kovacs, och die kon ik er niet kwaad op aankij ken. Die man werd ook geleefd. Een marionet, zou je kunnen zeggen. Toen ik op de reservebank zat heb ik dat alle maal goed kunnen bekijken. Een hoop beslissingen kwamen niet van Kovacs, maar van Grijzenhout. Neen, op Kovacs ben ik nooit boos geweest. Als hij me hier in Frankrijk tegenkomt krijg ik twee dikke klapzoenen van ’m. Ik bedoel maar.Ajax was een fijne tijd voor me, maar niet te vergelijken met hier. Bij Ajax liep ik erbij als een van de zoveel. Toen ik als topscorer van Twente kwam, konden ze daar in Amsterdam het spel niet naar mij gaan zetten. Dat spel, dat was afgestemd op Johan. En Pietje. En Sjakie. Maar hier in Nice ging het om mij draaien. Het werd op mij gericht. Dat is het verschil”- De blauwdruk voor mijn elftal heb ik als hypervisor dus al gereed, maar ook dan blijven er nog genoeg pro blemen. Een negental spelers is ver zekerd van de reis naar West-Duits land: Cruyff, Keizer, Neeskens, Krol, Hulshoff en Suurbier, Schrijvers, Rensenbrink en Van Hanegem. Zij zijn, blessures en calamiteiten voor behouden, de „absoluut zekeren” voor het WK. Voor de wedstrijd tegen Oostenrijk valt Hulshoff af omdat hij nog geblesseerd is. Keizer, Neeskens en Van Hanegem kampen met lichte blessures, die hun het spelen niet beletten, maar ook niet veraangena men. Moet ik ze sparen, ter wille van henzelf en hun club? Mijn vastbera den antwoord als hypervisor luidt: nee.' Eventueel in latere oefenwed strijden, tegen clubteams, maar niet nu tegen Oostenrijk. Er wordt nu niet meer gescharreld en gesjoemeld, wie spelen kan, hij spele! De Van Dijks by Chez Rolando. Ze komen er vaak. Tenslotte is het restaurant- gebeuren in Frankrijk heel wat anders dan in Nederland. „In het gemiddelde restaurant hoef je heus niet duurder uit te zijn dan thuis”, rekent Dick van Dijk voor. Rolando (op de foto midden) een via de club verworven relatie mag zich in frequente klandizie van de Nice- speler verheugen. U ziet intussen het merkwaardige resultaat: een elftal zonder ook maar één PSV’er (is dat, qua goodwill en verkoop van Oranjepaspoorten ver koopbaar tegenover het zuiden van Nederland?), met maar één Feyen- oorder, drie Twentenaren, twee „buitenlanders” en vijf Ajacieden. Conclusie: al onze topvoetballers zit ten samengeklonterd in de drie clubs die bij ons de competitie aanvoeren. Enerzijds een logische, anderzijds een ongezonde situatie. Ik heb nog eens opgezocht hoe het Nederlands elftal er uitzag dat 40 jaar geleden, op 25 mei 1934, die befaamde „We gaan naar Rome”-wedstrijd speelde tegen Zwitserland in Milaan. En met 2-3 verloor, waardoor we niet naar Rome gingen. Dat elftal bestond uit: Van der Meulen, Weber, Van Run, Pelli- kaan, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit en Van Nellen. De clubs waarvoor zij speelden waren respectievelijk: HFC, ADO PSV, LONGA, Ajax, Feyenoord, Uni- tas, Neptunus, ZAC, Haarlem en DHC. Elf spelers uit elf verschillende clubs! En dan kwamen de vervangers in die tijd ook nog uit andere clubs: Halle (Go Ahead), Van Gelder (WC). Op het moment dat ik dit schrijf, is er nog niets bekend over de spelers die komende woensdag de „maiden speech” van Rinus Michels tegen Oostenrijk luMer bij mogen zetten. Ik heb mij even in de positie van Michels trachten te manoeuvreren en ben toen tot de ontdekking gekomen dat ik hem (behalve in financieel opzicht) niet benijd. Als ik supervisor (dus laten we zeggen: hypervisor) was, zou ik als volgt redeneren. Het is, in het kader van de voorbereiding op het WK de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal onder mijn leiding, bovendien moet het Nederlandse volk nog warm gemaakt worden voor Oranje (want er moet veel geld binnenkomen en veel goodwill), daarom ben ik wel genoodzaakt het sterkst mogelijke elftal op te stellen, met de opdracht de grootst mogelijke overwinning te behalen. Dit alles onder het motto dat ook de Duitse bondskanselier Konrad Adenauer eens gebezigd heeft: „Keine Experimente!” Dat houdt dan wel in dat ik in deze eerste wedstrijd geen „zekere” spelers kan laten vallen ter wille van „mogelijke” spelers, die ik als hyper visor, woonachtig in Barcelona, de laatste jaren niet meer aan het werk heb gezien: Notten, Van lerssel, Thijssen, Van Kraay, Lubse, Willy en René van de Kerkhof, Jan Mulder, Wildbret, Van Daele, Nico Jansen, noem maar op. Die „mogelijke” spe lers kan ik in de latere oefenwed strijden nog testen, als eenmaal die eerste vuurproef tegen Oostenrijk achter de rug is, en de „zekere" spelers door hun meespelen het ver trouwen hebben gekregen dat zij er inderdaad bij zullen zijn. Oostenrijk is bovendien de sterk ste tegenstander in die oefencampag ne, een echt nationaal elftal, boven dien een elftal dat pas na een beslissingswedstrijd tegen Zweden werd uitgeschakeld en nu wel even bewijzen wil dat het even veel recht op de eindronde had als Nederland. tentie” een experiment van kwalijk kaliber, anderen verdedigden deze handelwijze. Er zijn inderdaad enige spelers een tijdlang geregeld op het VUC-veld natuurlijk, altijd nog op het VUC-veld! bijeengekomen en daar maakten zij in de zgn. „spil- cursus” bijzondere oefeningen mee, ofeningen die speciaal voor bezetters van de spilplaats, maar ook voor middenspelers in het algemeen van belang geacht konden worden.” In zijn boek Neerlands Voetbalglo- rie vertelt ir. Ad Emmenes dat Ne derland, na die „We gaan naar Ro- me”-deb&cle, in 1935 en 1936 nog een korte opleving meemaakte. Zo werd met 1-6 van Frankrijk en met 8-0 van België gewonnen. Echter.in de middenlinie waren Van Heel en Anderiesen toen al 32 jaar en dus van gevorderde leeftijd, gezien de toen nog lagere gemiddelde leeftijd van de Nederlander. Anders gezegd: in 1936 voetbalden Van Heel en An deriesen nog op een leeftijd, die in Brits-Indië de gemiddelde levensduur was. Wim Anderiesen van Ajax stelde daarom zijn plaats ter beschikking. Hij meende dat er een tijd van komen, maar vooral een tijd van gaan was. Ik citeer nu verder Van Emmenes: „Dit heeft tot een heel typische kwestie geleid. De keuzecommissie kon zich niet de weelde veroorloven de spillen zomaar uit haar mouwen te schudden en wat deed zij toen? Zij plaatste in de Sportkroniek een op roep, gericht aan hen die bereid en in de gelegenheid waren een speciale cursus te volgen voor de opleiding van een spil voor het Nederlands elftal. Er is veel daarover te doen geweest. Velen vonden deze „adver- MIME

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27