Scherpe aanval van VVD leiders op progressieven r Steeds meer narcosefouten komen aan het licht Philips wil overleg over Usfa hervatten Waardezegels de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel DEKUYPEKi Rel in bouwwe tens chap laait weer op Prijsverlaging in Engeland Watersnood in Ethiopië Douglas Home uit politiek ...BiL dit ow] „Advies-arts” blijft langer op Dennendal jfjjO Demonstratie bij Chileense ambassade a VIEUX - w, JI 2 FRACTIELEIDER HEEFT ANDER STANDPUNT DAN MINISTER V WORDT ONDERZOCHT V ni Boekencoupon Pompidou hervat werk „ERNSTIG VERSCHIJNSEL” ZATERDAG 23 MAART 1974 d ni „Geen twijfel” Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy (Van een onzer verslaggevers) BERGEN „Ik kan me de verontwaardiging van het gemeentebestuur goed voorstellen. Eerlijk gezegd heb ik me ook verbaasd over de brief die minister Gruijters aan de gemeente heeft gestuurd”, aldus D’66 fractie leider Jan Terlouw gisteren over zijn partijgenoot in het Bergense raad huis, waar hij zich kwam oriënteren over de moeilijkheden rond de Amoco-boorlokatie in het duingebied van Bergen aan Zee, bij het Zeehuis. (Van onze redacteur in Den Haag) DEN HAAG Er komen in ons land steeds meer gevallen aan het licht van narcosefouten die leiden tot letsel bij of zelfs de dood van operatiepatiënten. Nieuwe gege vens, die deskundigen daarover hebben verzameld, laten er geen twijfel over bestaan dat er van een zeer ernstig verschijnsel kan wor den gesproken. Zeer recent zijn weer vijf zaken bekend geworden, die alle (mede) in handen van de justitie zijn gegeven. Blind en zwakzinnig 2 Terlouw „verbaasd” over Gruijters I ADVERTENTIE een van De brief van Gruijters, die met ge bruikmaking van artikel 65 van de wet Zon Maan op zwaar bew. zwar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. mist onbew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui licht bew. geheel bew. sneeuwbui zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. motregen geheel bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. onbew. onbew. motregen onbew. licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. licht bew. 4.38 0.26 uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 3 0 4 0 0 1 0 1 0 o 8 0 15 0 2 0 0 0.1 0 300 0 1 0 o op de ruimtelijke ordening de gemeente Bergen wil dwtagen het boren naar aardgas bij het Zeehuis toe be staan, kwam uitvoerig aan de orde. In de brief werd gesuggereerd dat de bezwaren te gen het boren op grond van mdlieu- argumentein ongefundeerd waren, omdat op heit terrein van de geprojecteerde boorlokatie woningbouw gepland is. Burgemeester Ritsema stelde vast dat De mensen hebben hun toevlucht ge zocht op de daken van huizen en in bomen. De katoenoogst in het dal van Awasj wordt als verloren beschouwd. Terlouw liet er geen twijfel over be staan. Naar kleine voorraden in natuur gebieden, zo zei hij, dient niet geboord te worden. Het feit dat Gruijters nu een advies aan de rijksplanologische com- Hèt verzoek van die bedrijven om een percentage van maximaal vijf percent voor te schrijven, is door de commissie afgewezen. De commissie zegt dat de zaak bij de kleinere levensmiddelenza ken moeilijker ligt. Zij behoeven hun winstmarge voorlopig niet te verlagen. Een vijftigtal leden en aanhangers van de Chilibeweging heeft gistermiddag met een korte demonstratie bij de Chileense ambassade in Den Haag geprotesteerd „tegen de martelingen en executies van politieke gevangenen in Chili”. Hun protest gold blijkens een pamflet in het bijzonder „de moorden op José Toha, vice-president onder de regering- Allende, en generaal Alberto Bachelet, ex-secretaris van de voedseldistributie”. Ook neemt de Chili-beweging stelling tegen de doodvonnissen tegen zes lucht machtofficieren in Chili, die tegen de staatsgreep in verzet waren gekomen. De wetenschapsmensen dreigen de sa menwerking te verbreken wanneer het dagelijks bestuur van het EIB niet aan hun wensen tegemoet komt. Het Neder lands verbond van huurdersorganisaties, waarvan de EIB-nota vermeldt dat het bij het structuuronderzoek wordt be trokken, heeft laten weten hier niet van op de hoogte te zijn. Aan de katholieke universiteit Nij megen wordt dit voorjaar, bij wijze van proef, begonnen met het studeren met behulp van een computer. Honderd stu denten nemen aan dit project deel. 1 aai oli op 1 vo de de: rir vo hv lei rei de tui in scl a r x r c e x no no ono no ono no ono ono no no zzo nno zo ono o nno w nw nno wnw w ono zo wzw z o o windst. ono nnw nnw zo o wnw no n o v t j t n v e r g r f o r t I 5 z t f t EINDHOVEN (ANP). Philips heeft n.a.v. de bezetting van Philips Usfa in Helmond in een brief aan de vakbonden verklaard dat het bedrijf bereid is het overleg te hervatten. Deze bereidheid geldt ook als de bezetting voortduurt. eei tui be en he pk W( de wi lit do al' Vraag Uw slijter de gratis ”het Goede der Aarde” met VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks vragen bij De Kuyper B.V. stbus 54, Schiedam 9 10 10 8 10 7 10 10 10 12 12 23 14 12 16 16 17 1 8 12 17 12 9 14 14 22 19 8 15 17 4 24 22 9 20 19 operatie onderging en bij wie hartstil stand optrad. Hetzelfde tuchtcollege be handelde indertijd de zaak Mia Versluis, het meisje dat onder narcose werd ge bracht voor een hieloperatie, in een coma raakte en na jaren tenslotte stierf. LONDEN (Reuter). De regerings commissie voor de prijzen in Engeland heeft gisteren de levensmiddelenzaken met een jaaromzet van meer dan f 1,6 miljoen aangezegd dat zij met ingang van 1 april hun bruto winstmarge met 10 percent moeten verlagen. Waar het in wezen bij de Amoco- affaire in Bergen om gaat, zo werd duidelijk, is de beantwoording van de vraag of in een land dat naar schatting drieduizend miljard kubieke meter aan aardgasreserves bezit, ook belletjes als die Zeehuisbei, van naar schatting 8 a 10 miljard kubieke meter ontgonnen moe ten worden, waarbij dan nog als extra bezwaar geldt dat bij de Bergense bel ernstige schade voor de natuur en voor het leefklimaat in de omgeving wordt gevreesd. nota zijn dat de wetenschappelijke onaf hankelijkheid niet gegarandeerd is. De wetenschapsmensen vrezen kennelijk dat het EIB na het heengaan van prof. Hendriks teveel en naar het pijpen van het bedrijfsleven dansende instantie ia geworden in plaats van een onafhanke lijk wetenschappelijk instituut. Zij eisen dat op zo kort mogelijke termijn het algemeen bestuur wordt opgeroepen voor een vergadering, waarin de te vol gen gedragswijze ten aanzien van het onderzoek moet worden besproken en waar overlegd zal moeten worden over die positie van prof. Hendriks. In de Gelderse Achterhoek komt een 650 hectare groot reservaat voor weide vogels. Het reservaat komt in de omge ving van Neede. Het rapen van eieren en het vangen en schieten van vogels zal er zijn verboden- De voorzitster van de VVD over de progressieven: „Mensen die leuteren in pseudo-progressieve bolle termen”. De VVD moet zich volgens mevrouw Van Someren teweer stellen tegen aantasting van de defensie-inspanningen („de Rus heeft duidelijk offensieve bedoelingen en houdt wel van een West-Europa als een uitgevreten vrucht”). „Die PvdA probeert socialistische stokpaardjes te berijden”, aldus -de WD-voorzitster. Het socialisme noemde ze „een gepasseerd station”. ADDIS ABEBA (Reuter). In dal in Ethiopië, waar als gevolg overstromingen na zware regenval het water hier en daar een hoogte van ruim zeven meter heeft bereikt, zijn honder den boeren en dorpsbewoners van de buitenwereld afgesneden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De mogelijkheden dat de gehele Nederlandse bouwweten- schap zich zo spoedig mogelijk zal gaan bezighouden met een structuuronderzoek naar de bouwnijverheid, worden met de dag kleiner. Nadat een jarenlang slepend conflict rond de verantwoordelijkheid voor het structuuronderzoek was geëindigd met de nederlaag van prof. dr. A. Hendriks, directeur van het Economische instituut voor de bouwnijverheid, kwam dit insti tuut, dat nu (lijdelijk onder leiding staat van twee stafrnedewerkers, verrassend snel met een nota over het te houden onderzoek. Daarna is een lawine van brieven op gang gekomen, waarin de wetenschappe lijke medewerkers en hun instituten, die samen met het EIB de zogeheten ’Ge structureerde samenwerking interdisci plinair onderzoek naar de gebouwde om geving” vormen hun afkeuring over de EIB-nota uitspreken. De voornaamste bezwaren tegen de Circus Boltini gaat ruim twee maan den op toernee door Israel. Een deel van de levende have en het materieel is al onderweg. De eerste voorstelling wordt 2 april in Tel Aviv gegeven. Twee jongens van zestien en zeven tien jaar hebben de Amsterdamse kin derpolitie bekend dat zij de afgelopen maanden in het Vliegenbos negen wan delaars hebben beroofd. Slechts één van hen, een 44-jarige man die verleden week werd overvallen en daarbij met een mes in de buik werd gestoken, heeft aangifte gedaan. De politie verwacht nog meer arrestaties, omdat de twee knapen deel zouden uitmaken van een jeugd bende die zo’n negen leden telde. de minister niet op de hoogte is van de situatie, aangezien in de doelstellingen nota bij het ontwerp-bestemmingsplan al staat aangegeven dat woningbouw zuidelijker wordt voorgenomen. Het overleg behoeft zich niet te beper ken tot de bespreking van de bezetting en de opheffing daarvan, er kunnen ook andere onderwerpen aan de orde komen, zoals de voorgenomen Usfa-concentratie in Eindhoven. Een woordvoerder van Phillips zei dat de brief geen nieuwe standpunten bevat; „dit schrijven is uitsluitend bedoeld om eventuele misverstanden ten aanzien van het Philips-standpunt te verduidelijken”. NKV-voorzitter P. Brussel zei bereid te blijven tot een gesprek over garanties voor de werkgelegenheid in Helmond. „We moeten er echter voor waken dat we van bijzaken, zoals de salariskwestie, geen hoofdzaken maken.” (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Met zeer scherpe uit vallen naar de PvdA en een hernieuwde oproep aan de christen-democraten om de huidige regeringssamenwerking met de socialisten de rug toe te keren, heb ben voorzitster mevrouw Haja van Some- ren-Downer en fractieleider in de Twee de Kamer Hans Wiegel van het congres van de VVD een politiek verkiezingscon gres gemaakt. Haja van Someren en Hans Wiegel openden gisteravond, enke le dagen voor de Statenverkiezingen van 27 maart, het tweedaags congres in de Utrechtse Jaarbeurs. Als gevolg van de problemen rond opvang en introductie zal de levering van kalveren aan Kenia in het kader van de ontwikkelingshulp voor twee jaar worden opgeschort. 873 van de 2599 geleverde dieren zijn in het land gedis tribueerd. Van die 873 kwamen er 400 terecht bij de president en zijn minis ters. Dit heeft minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking gisteren mee gedeeld in antwoord op kamervragen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tunis De 70-jarige politicus heeft de partij- organisatie in het district Kinross in Schotland, waarvoor hij elf jaar in het parlement heeft gezeten, laten weten dat hij zich bij de volgende verkiezingen niet herkiesbaar wil stellen. Sir Alec Douglas Home heeft een 43- jarige politieke carrière achter de rug. Hij is de zoon van de 13de graaf van Home, één van de oudste titels in Schot land. Na een stormachtige verkiezingscam pagne, waarbij hij via een raam aan een woedende groep Labour-kiezers moest ontvluchten, werd Home in 1931 in het Lagerhuis gekozen. Toen in 1951 zijn vader overleed, erfde hij diens titel en was daardoor gedwongen het Lagerhuis te verlaten. In 1963 volgde sir Alec de zieke Ha rold MacMillan op als premier, waar door hij de eerste premier uit het Ho gerhuis werd sedert de markies van Salisbury in 1895. PARIJS (Reuter). President Pompi dou van Frankrijk, die bedrust heeft moeten nemen, hervatte gistermiddag zijn werk. Verwacht wordt dat binnenkort de ouderraden van het openbaar onderwijs in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht hun krachten zullen bundelen. Verschillende problemen waarmee déze radeh te maken hebben, blijken name lijk in de vier steden vrijwel identiek te zijn. Wat de raden nu willen is perma nent overleg over de gemeenschappelijke problemen. Op 24 april denkt men hier toe officieel te kunnen besluiten. Wiegel viel het kabinet-Den Uyl fron taal aan op de volgende punten: het woningbouwbeleid, de regionale proble matiek, het milieubeleid, het defensiebe leid, de buitenlandse politiek, het onder wijs, de belastingvoorstellen, het zelf- standigenbeleid en de machtigingswet. „Het is maar te hopen dat we met al die blunders van bewindslieden die over het buitenlands beleid spreken niet nog eens te maken krijgen met een effectieve olieboycot”, zei Wiegel, die nog eens zijn beschuldiging herhaalde als zou het ka binet duidelijk socialistische bedoelingen hebben met het onderwijs. „Het is opnieuw zo dat iemand die KVP of ARP stemt niet weet wat er met aijn stem gebeurt”, vervolgde de WD-voorman. Even later zei hij: „De WD is bereid de samenwerking met de confessionele partijen te herstellen. An- driessen heeft de deur naar herstel van die samenwerking op een kier gezet. Wat ons betreft staat die deur nog steeds open”. Samenwerking van confes sionelen en liberalen komt, volgens Wie gel (met de woorden van oud-KVP- leider Romme) niet neer op „regeren onder de zweep van de liberalen”, maar meer als (met de woorden van oud- WD-voorman Oud) „niet regeren onder de knoet van de socialisten”. LONDEN (UPI) Sir Alec Douglas Home, premier van Engeland in 1963 en 1964 en minister van Buitenlandse Za ken in de conservatieve regering van 1970 tot 1974, heeft gisteren bekendge maakt dat hij uit de politiek gaat. Uit persoonlijke belangstelling en ge heel particulier hebben minister Gruijters en staatssecretaris Van Dam de Britse verkiezingen bijgewoond. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond meegedeeld aan de KVP-Kamerleden Van der San den en Notenboom, die hierover schrif telijke vragen hadden gesteld. De rechtbank in Amsterdam heeft een 27-jarige agent-hondegeleicter we gens dreiging met geweld veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden. Tegen de agent, die vorig jaar april bij een ruzie met een groepje Surinamers voor zijn toenmalige woning in de Bijl mermeer met zijn dienstpistool in de richting van een 44-jarige man had ge schoten terwijl hij niet in dienst was, had de Officier van Justitie' drie weken voorwaardtelijke gevangenisstraf en een boete van driehonderd gulden geëist. Prins Bernhard en koningin Juliana zijn gisteren op de vliegbasis Soesterberg teruggekeerd van hun wintersportvakan tie in Oostenrijk. De Academische Raad heeft zich gis teren in Utrecht uitgesproken voor los koppeling van de huurprijs van studen tenkamers in door de universiteiten en hogescholen geëxploiteerde studenten flats van de maximale rijksstudietoelage. Dit voornamelijk omdat maar weinig studenten dit maximale bedrag krijgen. In Rotterdam heeft zich in het zieken huis Dijkzicht een geval voorgedaan van een jongetje van acht jaar dat na een hartoperatie blind en zwakzinnig werd. Bij de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid is inmiddels ook een klacht ingediend naar aanleiding van de dood van een 76-jarige patiënt in het Hofpoort-ziekenhuis in Woerden. De man werd 2 maart met spoed geopereerd aan een breuk. Later raakte hij op zaal in ademnood en viel in coma. De hersenen bleken onherstelbaar be schadigd door zuurstofgebrek. Op 18 maart stierf hij. In de operatiekamer van de Verenigde Ziekenhuizen in Zutphen moet ook een narcosefout hebben bijgedragen tot de dood van een 65-jarige vrouw die een operatie aan een oor moest ondergaan. De echtgenoot van de vrouw heeft de arts-advocaat mr. dr. Schuurmans Stek hoven in de arm genomen om de zaak tot op de bodem toe uitgezocht te krij gen. De affaire is op het ogenblik niet alleen bij de geneeskundige inspectie, maar ook bij de rechter-commissaris. In onderzoek is nu ook een geval van het St. Anthoniushove ziekenhuis in Leidschendam. Na een operatie aan de schildklier raakte ook daar een patiënte - een 36-jarige vrouw - in ademnood. Ze raakte in een coma, waar ze wel weer uit bijkwam maar waar ze een ernstige hersenbeschadiging aan heeft overgehou den. Volgens dr. Schuurman Stekhoven, die ook in deze zaak betrokken is, zal de vrouw nooit meer normaal worden. De heer Gay Balmaz is op 22 februari op advies van de in verband met de conflicten rond de zwakzinnigeninrich ting Dennendal in Den Dolder ingestelde commisSie-Langemeijer, tijdelijk aange steld om te zorgen voor een verantwoor de verpleging en behandeling van de pupillen op Dennendal en om hulp en advies te geven aan ouders, die over plaatsing van een pupil wensen. Dat gebeurde nadat directeur drs. Carel Muller en zeven stafleden door hiet be stuur van de Willem Amtszstichting op staande voet waren ontslagen. Voor het medisch tuchtcollege in Zwolle komt binnenkort achter gesloten deuren de zaak aan de orde van een vrouw die in Enschede een sterilisatie- VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Droog en vrij zonnig weer met hogere tem peraturen. Aantal uren zon: 3 tot 10. Minimum temperatuur: omstreeks 6 graden, maximum temperatuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent: kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN missie heeft gevraagd over de toepassing van artikel 65 bewijst, aldus de heer Terlouw, dat in ieder geval Gruijters en mogelijk het kabinet, deze mening niet deelt. In dte aula van de Technische Hoge school in Delft wordt op 19 april een symposium gehouden met als onderwerp industriële archeologie. Van 19 april tot en met 8 mei wordt daar tevens een tentoonstelling over dit onderwerp ge houden. Het aantal Surinamers en Antillianen in Nederland is vorig jaar met 10.500 toegenomen, vergeleken met een stijging van 7500 in 1972, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er bevonden zich op 1 januari jongstleden ongeveer 70.000 in Suriname of de Nederlandse Antillen geboren Nederlanders in ons land. Hij herinnerde aan zijn motie in de Tweede Kamer, dat er niet naar gas mag worden geboord in het natuurge bied Pirolavlak en aangrenzende duinge bieden. Het Pirolavlak ligt in de ge meente Schoorl en nu het voor Amoco materiaal bijna onmogelijk is geworden c*m er te boren, omdat de gemeente Schoorl tot in hoogste instantie de be vestiging heeft gekregen dat voor de aanleg van onder andere een transfor- matorhuis geen vergunning behoeft te worden afgegeven, zoekt Amoco het op Bergens grondgebied. Burgemeester Ritsema liet er geen twijfel over bestaan dat beide gemeen ten zich niet tegen elkaar zouden laten uitspelen, omdat het in wezen om een gemeenschappelijk belang gaat: het on gerept houden van het duingebied. ZONDAG 24 MAART 4.08 uur en 16.19 12.10 uur en Zon Maan op MAANDAG 25 MAART op 6.32 uur onder 19.01 uur 6.37 uur onder 21.27 uur De Nijmeegse promotieregeling, waarbij tussen bestuursorgannen en per sonen betrokken bij één enkele promo tie, tot circa dertig brieven worden uit gewisseld, geeft aanleiding tot een niet geringe mate van milieuverontreiniging, tijdverlies en grondstoffen verspilling”. Vrije stelling uit het proefschrift van drs. D. Z. Toet, die gistermiddag in Nijmegen promoveerde. Vandaag viert het Rotterdamse echt paar Beket-Van Andel zijn zeventigjari ge huwelijksfeest. De man is 92 jaar, zijn vrouw 91. Wat aanvankelijk bedoeld was als een eenvoudig bezoek van Terlouw aan bur gemeester J. Ritsema, werd ten slotte een openbare bijeenkomst, waarbij ook de advocaat van de winningsmaatschap- pij Amoco, mr. W. van Manen, het woord kon voeren. Hoog water Laag water MAANDAG 25 MAART Hoog water 4.38 uur en 16.51 Laag water 0.26 uur en 12.47 ZONDAG 24 MAART op 6 35 uur onder 18.59 6.17 uur onder 20.12 UTRECHT (ANP). De arts R. W. GayjBjÜmaz heeft zich op verzoek van staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid bereid verklaard zijn taak op Denneiuial nog twee weken langer te vervullen dan hem aanvankelijk was gevraagd, namelijk tot 5 april.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2